ساختمان داده

4.25 1 1 1 1 1 4.25 امتیاز (12 رای)

بررسی کامل و تخصصی درس ساختمان داده

 

درس ساختمان داده

 

 

data structure

ساختمان داده چیست؟

می‌توان گفت درس ساختمان داده بنیادی ترین درس رشته کامپیوتر و حتی یکی از بنیادی ترین درس‌های بسیاری رشته‌های علوم پایه و مهندسی است. هدف این درس بررسی و پژوهش در مورد روش‌های گوناگون ذخیره، نگهداری و بازیابی اطلاعات در سیستم‌های کامپیوتری به گونه‌ای که این اطلاعات بتواند بطور کارامد مورد استفاده قرار گیرد،‌ است. برای تمامی دانشجویانی که علاقه‌مند به کارهای پژوهشی یا دادن الگوریتم‌های بهینه برای مسائل و چالش‌های موجود و یا برنامه نویسی هستند، داشتن دانش ساختمان داده‌ها و الگوریتم‌ها باعث داشتن یک نگاه ویژه و متفاوت به حل مسائل است، و داشتن این نگاه و دانش همیشه این دانش پژوهان را نسبت به دیگران متفاوت می‌کند. داشتن دانش کافی در مورد درس ساختمان داده‌ها باعث می‌شود که دانش پژوهان بتوانند بررسی کنند که آیا راه حل‌هایی که ارائه می‌دهند از جوانب گونانونی مانند مرتبه زمانی، میزان حافظه مصرفی، قابلیت توسعه، میزان مصرف توان و ...بهینه هستند یا خیر.

 

 

توضیحات کلی درس ساختمان داده

 

درس ساختمان داده از دروس مشترک و ضریب 4 کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و همین طور از دروس مشترک و ضریب 4 کنکور ارشد فناوری اطلاعات است، همچنین درس ساختمان داده یکی از مهمترین دروس در کنکور دکتری اغلب گرایش‌های کامپیوتر است. برای مطالعه بیشتر در این زمینه می‌توایند به قسمت دروس مورد آزمون کنکور دکتری کامپیوتر مراجعه کنید. برای همگان واضح است که دروس ساختمان داده و طراحی الگوریتم مهم‌ترین دروس کنکور ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات است، دلیل آن نیز بسیار واضح است، زیرا از این دروس در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر 10 تست ضریب 4 و همین طور در کنکور ارشد فناوری اطلاعات 12 تست ضریب 4 مطرح می‌شود. درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و مباحث زیادی وجود دارند که در این دو درس مشترک هستند و می‌توان گفت که ساختمان داده پیش نیاز طراحی الگوریتم است، در واقع می‌توان گفت ما در درس ساختمان داده مفاهیم پایه‌ای و ساختار داده‌ها را فرا می‌گیریم و سپس در درس طراحی الگوریتم از این مفاهیم برای مطالعه و بررسی بسیاری ازالگوریتم‌های معروف و همین طور روش‌های طراحی الگوریتم‌ها استفاده می‌کنیم.

 

 

مراجع درس ساختمان داده

مرجع اصلی که برای درس ساختمان داده در دانشگاه‌‌های معتبر دنیا تدریس می‌شود کتاب Introduction to Algorithms معروف به CLRS که نویسندگان آن Clifford STEIN ،RIVEST ،LEISERSON ،CORMEN است، همچنین کتاب‌های COMPUTER ALGORITHM (که نویسندگان آن EllisHorowi، SartajSahn و SanguthevarRajasekar)، و کتاب مرجع Data Structures and Algorithm Analysis ( نویسنده Clifford A. Shaffer) نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که برخی از قسمت‌های کتاب Computer Algorithm مطالب خوب و تکمیل کننده‌ای بیان کرده است. برای راحتی شما دانشجویان عزیز این کتاب‌ها را در زیر برایتان قرار داده‌ایم تا شما به راحتی بتوانید این کتاب‌ها را دانلود کنید. البته خواندن کتاب‌های مرجع را به دانشجویان ترم‌های پایین‌تر توصیه می‌کنیم نه به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور اشد و دکتری کامپیوتر و آی تی را دارند، دلیل این امر نیز در قسمت منابع کنکور ارشد کامپیوتر بیان شده است که می‌توانید به این قسمت رجوع کنید. به دانشجویانی که بدنبال کسب رتبه‌های خوب در کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی هستند اکیدا توصیه می‌کنیم که درس ساختمان داده را کامل بخوانند و به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی این درس مهم و پایه‌ای رشته مهندسی کامپیوتر را کنار نگذارند

فصل‌های درس ساختمان داده

درس ساختمان داده از دروس بسیار زیبا و کاربردی رشته مهندسی کامپیوتر و IT است که به دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر دید بسیار وسیعی برای ارائه الگوریتم‌های بهینه برای چالش‌‌ها و مسائل بروز رشته کامپیوتر می‌دهد، درس ساختمان داده و الگوریتم پر کاربردترین درس برای دانشجویانی است که می‌خواهند در مقطع ارشد و دکتری کارهای پژوهشی و آکادمیک انجام دهند و ممکن نیست دانشجویی مقاله‌ای بدهد که در آن از مفاهیم درس ساختمان داده استفاده نکند، بنابراین این درس نه تنها مهمترین درس کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی است بلکه مهمترین درس برای آینده پژوهشی دانش پژوهان رشته کامپیوتر و آی تی است.

سر فصل مطالبی که در این درس وجود دارد عبارت است از:‌ مرتبه زمانی شبه کدها، رشد توابع، الگوریتم‌های بازگشتی، درخت‌ها، درخت‌های ویژه، مرتب سازی، درهم سازی،‌ صف و پشته و ...

برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست در کنکور مطرح شده می‌توانید به لینک‌ زیر رجوع کنید

بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر

بودجه بندی کنکور ارشد فناوری اطلاعات

 

ارتباط بین درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم

 

درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، بطوری که بسیاری از اساتید دانشگاه‌ها مباحثی مانند رشد توابع، مرتبه زمانی شبه کدها، الگوریتم‌های بازگشتی و مرتب سازی را در هر دو درس تدریس می‌کنند و حتی در بسیاری از کتاب‌های طراحی الگوریتم می‌توانید این مباحث را مشاهده کنید. در اصل چنین می‌توان گفت که درس ساختمان داده پیش نیاز درس طراحی الگوریتم است و مطالعه درس ساختمان داده قبل از درس طراحی الگوریتم باعث می‌شود که مفاهیم درس الگوریتم بهتر و راحت تر فهمیده شود.

 

 

 

دانلود کتاب های ساختمان داده

 

ketab marja sakhteman dade

CLRS

دانلود

 

ketab sakhteman dade

Horowitz

دانلود

 

ketab marja sakhteman dade

shaffer

دانلود

 

آموزش ساختمان داده

 

درس ساختمان داده و الگوریتم بیشترین تعداد تست ضریب 4 را به خود اختصاص می‌دهد، بنابراین باید وقت بسیار خوبی روی این درس گذاشت. اما متاسفانه در دانشگاه‌های کشور چندین مشکل در ارائه این درس وجود دارد، مشکل اول این است که در دانشگاه‌ها سر فصلی که وزارت علوم برای کنکور اعلام کرده بطور کامل تدریس داده نمی‌شود، که اتفاقا اکثر سوالات نیز از همین مباحث است. مشکل دوم این است همان مباحثی هم که تدریس می‌شود بصورت کنکوری تدریس داده نمی‌شود و بنابراین دانشجویان توانایی حل تست‌های کنکور را پیدا نمی‌کنند. آموزش کامل و 0 تا 100 همراه با بیان ساده در درس ساختمان داده باعث می‌شود دانشجویان رشته کامپیوتر بطور کامل مفاهیم این درس را متوجه شوند و بتوانند به تست‌های کنکور پاسخ دهند .

 

 

در زیر فلیم نمونه ای از تدریس ساختمان داده قرار داده‌ایم

 

  رشد توابع در ساختمان داده

 
 

 

 

برای تماشای سایر فیلم‌های ساختمان داده به لینک رو به رو مراجعه کنید: آموزش ساختمان داده

 

کلاس‌های آنلاین ساختمان داده

 کلاس‌های آنلاین ساختمان داده همانند کلاس‌های حضوری و حتی بسیار بهتر از آن است، زیر بعد از برگزاری هر جلسه فیلم آن جلسه در داشبورد دانشجویان کلاس قرار می‌گیرد و دانشجویان می‌توانند بارها و بارها به این فیلم‌ها رجوع کنند و درس را مرور کنند، که این ویژگی بسیار مهم و تایین کننده را کلاس‌های حضوری ندارد، برای مقایسه بین کلاس‌های حضوری، فیلم‌های آموزشی و کلاس‌های آنلاین می‌توانید به قسمت کلاس‌های کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

در کلاس ساختمان داده مطالب بسیار پایه‌ای و از 0 تا 100 و با تمامی جزییات ممکن آموزش داده می‌شود و دانشجویانی که حتی این درس را پاس نکرده‌اند کاملا متوجه همه مطالب خواهند شد، دانشجویان عزیز توجه کنند که برای شرکت در کلاس ساختمان داده نیازبه هیچ پیش نیازی ندارند و هر آنچه که به درس ساختمان داده مربوط باشد بطور کامل گفته می‌شود.

دانشجویان عزیز هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین دارید می‌توانید از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی: @cafetadris_team
شماره تلفن ثابت موسسه:         021-86046412

 

 

 

 

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب، مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

ریاضیات گسسته

رشته هوش مصنوعی

دانلود سوالات کنکور ارشد کامپیوتر

رشته تجارت الکترونیک

معماری کامپیوتر

کارشناسی ارشد کامپیوتر

 

 

 

هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به دکتر رامین رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷