معماری کامپیوتر

4.0833333333333 1 1 1 1 1 4.08 امتیاز (24 رای)

بررسی کامل و تخصصی درس معماری کامپیوتر

 

درس معماری کامپیوتر

 

 

memari computer

معماری کامپیوتر چیست؟

معماری کامپیوتر هم عنوان یکی از گرایش‌های مهندسی کامپیوتر است و هم اسم یکی از دروس مهم رشته مهندسی کامپیوتر است، ما در این قسمت بیشتر درس معماری کامپیوتر را بررسی می‌کنیم، هر چند رشته معماری کامپیوتر را هم کمی توضیح خواهیم داد. معماری کامپیوتر به چگونگی کارکرد، طراحی و ساخت اجزای کامپیوتر می‌پردازد. این درس در کنار درس‌هایی مانند ساختمان داده وشبکه و ... از دروس بسیار مهم و پایه‌ای برای تمامی دانشجویانی است که می‌خواهند بصورت آکادمیک در این رشته فعالیت کنند، به تمام دانشجویانی که می‌خواهند در رشته کامپیوتر به جایگاه‌های بالایی برسند توصیه اکید می‌کنیم که مفاهیم درس معماری کامپیوتر را به خوبی فرا گیرند، اهمیت این درس آن چنان زیاد است که تقریبا در تمامی دانشگاه‌های مطرح، دانشجویان ارشد تمامی گرایش ها ملزم به گذراندن درس معماری پیشرفته هستند. علاوه بر اینکه معماری کامپیوتر یکی از دروس بسیار مهم برای تمامی دانشجویان کامپیوتر است یکی از دروس بسیار مهم و نمره بیار برای داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر نیز محسوب می‌شود.

 

 

توضیحات کلی درس معماری کامپیوتر

 

درس معماری کامپیوتر یکی از دروس مشترک کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر است و بنابراین دارای ضریب 4 یعنی بالاترین ضریب در کنکور ارشد کامپیوتر است. معماری کامپیوتر یکی از نمره بیار ترین دروس کنکور ارشد کامپیوتر  است، و هر ساله بسیاری از دانشجویانی که درس معماری کامپیوتر را درست مطالعه کرده‌اند می‌توانند به تمامی سوالات این درس پاسخ دهند و معماری کامپیوتر را 100 بزنند، به جرات می‌توان گفت که اکثر دانشجویانی که برای درس معماری کامپیوتر وقت می‌گذارند می‌توانند و مراحل آموزش معماری کامپیوتر را درست سپری می‌کنند به حداقل 80 درصد سوالات این درس براحتی پاسخ بدهند. بنابراین هم با توجه به ضریب بالای این درس و هم با توجه به قابل پاسخ بودن سوالات این درس اکیدا توصیه می‌کنیم که این درس نمره بیار را بخوانید و به هیچ عنوان درس معماری کامپیوتر را کنار نگذارید، حتی اگر درس معماری کامپیوتر را پاس نکرده‌اید و یا پایه ضعیفی در این درس دارید با کمی تلاش می‌توانید در این درس مسلط شوید.

 

 

مراجع معماری کامپیوتر

مرجع اصلی که برای درس معماری کامپیوتر در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب پترسون است، همچنین کتاب‌های مانو (این کتاب که در بسیاری از دانشگاه‌های ایران بعنوان مرجع اصلی درس معماری کامپیوتر درس داده می‌شود کتاب ساده‌ای است و جواب گوی کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر نیست)، و کتاب مرجع استالینگ و هنسی نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که برخی از قسمت‌های کتاب استالینگ و هنسی مطالب خوب و تکمیل کننده‌ای در تکمیل کتاب پترسون بیان کرده است. تمامی کتاب‌های معماری کامپیوتر را در زیر برایتان قرار داده‌ایم تا براحتی بتوانید آنها را دانلود کنید. البته خواندن کتاب‌های مرجع معماری کامپیوتر را به دانشجویان ترم‌های پایین‌تر توصیه می‌کنیم نه به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور اشد و دکتری کامپیوتر را دارند، دلیل این امر نیز در قسمت سوالات متداول چندین بار بیان شده است که می‌توانید برای یافتن چرایی این امر به آن قسمت رجوع کنید. دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور ارشد کامپیوتر یا دکتری معماری کامپیوتر درس مهم معماری کامپیوتر را بخوانند بهتر است از منابعی که در قسمت معرفی منابع کنکور ارشد کامپیوتر 98 معرفی شده استفاده کنند

فصل‌های معماری کامپیوتر

درس معماری کامپیوتر از دروس بسیار زیبای رشته کامپیوتر است که به دانشجویان کامپیوتر دید بسیار وسیعی در مورد رشته کامپیوتر می‌دهد. پیوستگی مطالب گفته شده در این درس بسیار زیبا است، روند کار در آموزش معماری کامپیوتر و کتاب‌های معماری کامپیوتر به این شکل است که ابتدا از ساخت یک کامپیوتر بسیار ساده شروع می‌شود و سپس کامپیوتر را با روش‌های مختلف مانند اضافه کردن کش و پایپلاین و ... ارتقا می‌دهند، این روند به گونه‌ای پیش می‌رود که در انتهای درس انتظار می‌رود که دانشجویان بتوانند یک کامپیوتر ساده طراحی کنند. آموزش معماری کامپیوتر به این روش این درس را بسیار جذاب می‌کند.

سر فصل مطالبی که در درس معماری کامپیوتر وجود دارد معمولا به ترتیب عبارت است از:‌ اعداد و محاسبات، ممیز شناور، ارزیابی کارایی، زبان انتقال ثبات، طراحی کامپیوتر پایه و CPU، خط لوله (پایپلاین) و پردازش موازی، حافظه‌ها، ریز برنامه‌ریزی، ورودی و خروجی، که برای مشاهده اهمیت هر فصل معماری کامپیوتر و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده می‌توانید به لینک‌ زیر رجوع کنید:

بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر

 

معماری سیستم‌های کامپیوتری

رشته معماری سیستم‌های کامپیوتری یکی از گرایش‌های کنکور ارشد کامپیوتر است. متاسفانه این تفکر اشتباه در داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر وجود دارد که اگر در ارشد وارد رشته معماری کامپیوتر شوند حتما باید کارهای سخت افزاری مانند طراحی سخت افزار و ... انجام دهند، در صورتی که این تفکر بسیار اشتباه است، و آن چیزی که در اکثر دانشگاه‌های مطرح کشور در مقطع ارشد مهم است فیلدی پژوهشی است که دانشجویان انتخاب می‌کنند نه گرایشی که به واسط آن در دانشگاه پذیرفته شده‌اند، دانشجویان ارشد و دکتری معماری کامپیوتر بسیاری وجود دارند که در فیلدهایی نظیر اینترنت اشیا، پردازش تصوری و مالتی مدیا، Big Data، رایانش ابری(Cloud computing)، شبکه ، شبکه‌های میان تراشه‌ای(NOC) سیستم های نهفته (embedded systems) و طراحی تراشه زیر نظر اساتید راهنما به تحقیق و مطالعه می پردازند.

برای آشنایی بیشتر با مهارت‌هایی که دانشجویان ارشد و دکتری رشته معماری کامپیوتر کسب می‌کنند و همچین بازار کار و دانلود چارت درسی  رشته معماری سیستم‌های کامپیوتری ابتدا به صفحه معرفی گرایش‌های ارشد کامپیوتر و از آنجا به قسمت معرفی رشته معماری کامپیوتر مراجعه کنید.

 

 

دانلود کتاب های معماری کامپیوتر

 

ketab marja memari computer

Computer Architecture Hennessy and Patterson

دانلود

 

gerayesh arshad hush masnuee

Stallings

دانلود

 

ketabe memari computer

Computer Organization Hennessy and Patterson

دانلود

 

 

آموزش معماری کامپیوتر

 

درس معماری کامپیوتر درس امنی برای کنکور ارشد کامپیوتر محسوب می‌شود به این معنا که می‌توان با تلاشی معقول قبل از کنکور به تمامی سوالات این درس در جلسه کنکور پاسخ داد، اما متاسفانه مشکلاتی در نحوه ارائه این درس و آموزش معماری کامپیوتر در دانشگاه‌های کشور وجود دارد که این مشکلات باعث شده دانشجویان، این درس را به خوبی فرا نگیرند و در نتیجه پایه ضعیفی در این درس داشته باشند، همچنین نحوه ارائه ضعیف و بد این درس باعث شده برخی از دانشجویان احساس کنند درس معماری کامپیوتر درس سختی است و سراغ این درس نروند، در صورتی که درس معماری کامپیوتر از دروس بسیار شیرین رشته معماری کامپیوتر محسوب می‌شود و همان طور که قبلا هم به آن اشاره شد علاوه بر اینکه این درس برای کنکور ارشد بسیار مهم است این درس، درس بسیار مهمی برای دانشجویانی است که می‌خواهند در رشته کامپیوتر بصورت آکادمیک فعالیت کنند و کارهای پژوهشی انجام بدهند. آموزش ساده و پایه‌ای معماری کامپیوتر باعث می‌شود دانشجویان رشته کامپیوتر علاقه بسیاری به این درس پیدا کنند.

 

در زیر فلیم نمونه ای از آموزش معماری کامپیوتر قرار داده‌ایم

 

  ممیز شناور در معماری کامپیوتر

 
 

 

 

 برای تماشای تمامی فیلم‌های دیگر معماری کامپیوتر می‌توانید به لینک رو به رو مراجعه کنید: آموزش معماری کامپیوتر

 

 

کلاس‌های آنلاین معماری کامپیوتر

 کلاس‌های آنلاین معماری کامپیوتر همانند کلاس‌های حضوری و حتی بسیار بهتر از آن است، زیرا بعد از برگزاری هر جلسه فیلم آن جلسه در داشبورد دانشجویان کلاس قرار می‌گیرد و دانشجویان می‌توانند بارها و بارها به فیلم‌های معماری کامپیوتر رجوع کنند و درس را مرور کنند، که این ویژگی بسیار مهم و تایین کننده را کلاس‌های حضوری ندارد، برای مقایسه بین کلاس‌های حضوری، فیلم‌های آموزشی و کلاس‌های آنلاین می‌توانید به قسمت کلاس‌های کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

در کلاس معماری کامپیوتر مطالب بسیار پایه‌ای و از 0 تا 100 و با تمامی جزییات ممکن آموزش داده می‌شود و دانشجویانی که حتی این درس را پاس نکرده‌اند کاملا متوجه همه مطالب خواهند شد، آموزش معماری کامپیوتر در کلاس‌ها بصورت اصولی و با ساده‌ترین بیان صورت می‌گیرد. دانشجویان عزیز توجه کنند که برای شرکت در کلاس معماری کامپیوتر نیازی نیست که ابتدا درس منطقی را مطالعه کنند و در کلاس معماری کامپیوتر هر آنچه که به درس منطقی مربوط باشد بطور کامل گفته می‌شود.

دانشجویان عزیز هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین دارید می‌توانید از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی: @cafetadris_team
شماره تلفن ثابت موسسه:         021-86046412

 

 

 

 

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

 

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره ثابت موسسه:                 88674964 -021

 

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب، مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

آموزش معماری کامپیوتر

آموزش ساختمان داده

رشته هوش مصنوعی

دانلود سوالات کنکور ارشد کامپیونر

رشته تجارت الکترونیک

آخرین رتبه های قبولی آی تی

 

 

هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به دکتر رامین رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷