رشته کامپیوتر؛ بهترین رشته دانشگاهی

تدریس و مشاوره کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی

4.3492063492063 1 1 1 1 1 4.35 امتیاز (63 رای)

مهندسی کامپیوتر؛ بهترین رشته دنیا

اهمیت رشته کامپیوتر در دنیا

رشته کامپیوتر که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است ، رشته امروز و آینده است تا جایی که پیش بینی میشود تا ۱۰ سال دیگر در کشورهای پیشرفته مردم همان قدر که به نیروی برق وابسته هستند به شبکه اینترنت وابسته خواهند شد. با توجه به توضیحات گفته شده روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه، اشتغال و موقعیت کاری برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم است تا در قالب شرکتهای تولیدکننده نرم افزار، شرکتهای تولیدکننده قطعات، مراکز صنعتی تولیدی، شرکتها و مؤسسات خدماتی، مراکز آموزشی و … مشغول به کار شده و فعالیت کنند.

امروزه مشاغل کامپیوتری در برگیرنده برخی از سریعترین صنایع در حال رشد است. بسته به حرفه کامپیوتری که انتخاب می کنید تا سال 2022 فرصت های استخدامی بین 7 تا 25 درصد رشد خواهد داشت. درحالی که این رشد برای دیگر مشاغل تا 11 درصد است.

 

 

انتخاب رشته کامپیوتر برای تحصیل مسیرهای شغلی متعددی را پیش روی انسان می گذارد. بعضی از این مشاغل نیازمند حداقل تحصیلات مانند کاردانی یا کارشناسی هستند اما مسیرهای شغلی پردرآمد گاها نیازمند چندین سال تجربه در رشته کامپیوتر و IT است. در ارزیابی و دسته بندی بهترین مشاغل دنیا کامپیوتر، مهندسی نرم افزار- تحلیلگر سیستم و متخصص امنیت شبکه در بالاترین رتبه بندی قرار دارند. این مقاله حاوی اطلاعات مفید در باب مشاغل کامپیوتری است که شما را در انتخاب تصمیم آگاهانه در مورد مسیر شغلی تان یاری می دهد. بیشتر اطلاعات نظیر حقوق، دسترسی شغلی و پیشرفت شغلی بر اساس U.S.Breau of Labor statistics می باشد.

دستمزد فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر

اعداد و ارقام ذکر شده در ذیل در مورد کارمندان حقوق بگیر ذکر شده است و در مورد کارآفرینان حوزه کامپیوتر صادق نیست. رنج حقوق کارمندانی که دارای مشاغل کامپیوتری هستند از 22.000$ در سال در پایین ترین حد تا 140.000$ در بالاترین حد اندازه‌گیری شده است. برای قیاس، باید به این نکته اشاره کرد که درآمد متوسط دیگر مشاغل 34.750$ است و در بیشتر بخش‌ها، مشاغل کامپیوتر با پرداخت بالاتر نسبت به سایر مسیرهای شغلی می باشند. علاوه بر این مشاغل کامپیوتری از نرخ بیکاری نسبتاْ پایین 0.9 تا 4.2 درصدی برخوردارند.

روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک همه و همه دست به دست هم داده اند تا از هم اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی که فعالان در این زمینه از آینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود.

با توجه به گسترش روز افزون دنیای کامپیوتر امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به متخصصان کامپیوتر احساس می‌شود. امروزه یک مهندس کامپیوتر اگر علاقمند به کار باشد، هیچ وقت با مشکل بی‌کاری روبه رو نمی‌شود. فرصت‌های شغلی این رشته به حدی گسترده و متعدد است که نه تنها فارغ التحصیلان این رشته به راحتی جذب بازار کار می‌شوند بلکه دانشجویان دو سال آخر این رشته نیز می توانند وارد بازار کار شده و فعالیت کنند.

از آنجا که اکثر مشاغل کامپیوتری با کارمزد بالا دارای متقاضیان زیادی است در نتیجه انتظار می رود کسانی که برای این موقعیت ها انتخاب می شوند افرادی شایسته با تحصیلات کافی باشند. به طور کلی مشاغل کامپیوتر نیازمند حداقل مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر یا یک رشته مرتبط با کامپیور هستند.

معرفی گرایش های ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات

مباحث گرایش‌های رشته مهندسی کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر است و شما میتوانید برای اطلاع هرچه دقیق تر از کم و کیف آنها با کلیک بر روی عنوان های آبی رنگ به صفحات مربوطه در سایت مراجعه بفرمایید.

گرایش های ارشد کامپیوتر

گرایش نرم‌افزار، گرایش هوش مصنوعی، گرایش معماری كامپیوتر، گرایش شبکه های کامپیوتری و گرایش رایانش امن

معرفی گرایش های ارشد فناوری اطلاعات

تجارت الکترونیک، چندرسانه ای، فناوری اطلاعات پزشکی، تکنولوژی اطلاعات، امنیت اطلاعات، سامانه های شبکه ای، معماری سازمانی و فناوری اطلاعات

انتخاب رشته داوطلبان ارشد کامپیوتر

هر روزه سوالات بسیار زیادی در این زمینه پرسیده می‌شود که در چه رشته‌‌ای کنکور بدهم ؟ بازار کار هر رشته در ایران و در خارج به چه نحو است؟ و کدام رشته بهتر است.ادامه تحصیل در ایران و خارج در چه گرایش بهتر است؟ من به رشته x علاقه ندارم و به همین دلیل نمی‌شود در رشته y آزمون بدهم؟

پس از ورود به مقطع کارشناسی ارشد، می بایست حدود ۳۲ واحد درسی پاس کنید که اگر واحدهای سمینار و پایان نامه را از این مقدار حذف کنیم ۲۴ واحد باقی می‌ماند که از این ۲۴ واحد ۹ یا ۱۲ واحد دروس اجباری رشته قبولی است و سایر واحد ها را می‌توان بصورت اختیاری و با توجه به علاقه ‌تان انتخاب کنید که این مزیت بسیار بزرگی برای دانشجویان است زیرا می توانند در زمینه مورد علاقه خود مطالعه و فعالیت داشته باشند.

همچنین توجه به این نکته حائز اهمیت است؛ زمانی که دانشجو در یک دانشگاه معتبر قبول می‌شود مانند دانشگاه‌های تهران، شریف،‌ شهید بهشتی و...، فیلد انتخابی جهت پژوهش و تحقیق در دوره ارشد و یا حتی دکتری به گرایش قبول شده وی در دانشگاه ارتباطی ندارد و دانشجو می‌تواند هر فیلد و موضوعی را که به آن علاقمند است، دنبال کند. این موضوع به این بر می گردد که چه کسی را به عنوان استاد راهنمای خود انتخاب می کند و همچنین پروپوزال خود را چه چیزی تعریف کند. به عنوان مثال دانشجویان زیادی بوده‌اند که در رشته ارشد معماری کامپیوتر قبول شده‌اند و در دوران تحصیل وارد فیلد شبکه یا امنیت یا مالتی مدیا یا رباتیک و یا دیگر موضوعات شده‌اند. بنابراین اینکه گرایش قبولی شما در ارشد کدام است از اهمیت کمتری نسبت به انتخاب موضوع پروپوزال، موضوع پژوهش و استاد راهنما برخوردار است.

نکته جالب دیگر این است که در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر، برخی اساتید از گرایش‌های مختلف دانشجو می‌پذیرند. بعنوان مثال در دانشگاه تهران دانشجویانی که در قالب یک تیم و در آزمایشگاه یک استاد با هم مشغول پژوهش می باشند، در گرایش های متفاوتی دانشجو ارشد این دانشگاه هستند.

همچنین برای اشتغال در بازار کار، آنچه درباره تحصیلات آکادمیک مورد سوال است و اهمیت دارد، این موضوع است که از کدام دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اید یا در حال تحصیل هستید. چه مهارت‌هایی دارید؟ پایان نامه و رساله شما در چه زمینه‌ای بوده است؟ در نتیجه اینکه در چه گرایشی از کامپیوتر فارغ التحصیل شده‌اید دارای اهمیت کمتری است (البته به جز دو گرایش تجارت و آی تی). همچنین برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه خارجی موارد فوق الذکر و سوالاتی نظیر:‌ عنوان زمینه تحقیقاتی و مقالات شما،‌ استاد راهنما،‌ توصیه نامه های شما از چه کسانی است، نمره تافل، جی آر ای و آیلتس پرسیده می‌شود و نیز اینکه شما در چه گرایشی از کامپیوتر فارغ التحصیل شده‌اید کمترین اهمیت را دارد و مهارت ها و مقالات و مواردی که در بالا ذکر شد دارای اهمیت بیشتری است.

جمع بندی:

این که کدام یک از رشته‌های نرم افزار، معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی، شبکه، امنیت و غیره را برای کنکور انتخاب میکنید تاثیر عمده ای بر موضوع پژوهش شما ندارد و این موضوع به نحوه انتخاب استاد راهنما و پروپوزال توسط خود دانشجو بستگی دارد. همچنین اینکه چه رشته‌ای هستید تاثیر به سزایی در آینده کاری و ادامه تحصیل شما در خارج از کشور ندارد و آینده درسی و شغلی این رشته‌ها به موضوع رساله و کار تحقیقاتی که در طی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انجام می دهید و همچنین مهارت‌های شما بستگی دارد.

 

 

 

 

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

دروس کنکـــور ارشــد نــرم افزار

 

بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر

 

گرایش‌های ارشد فناوری اطلاعات

 

 

 

  1. فرشاد

با سلام -و تشکر از توضیحاتتون -اگه بخوایم توی یک کلام بگیم به نظر شخصی شما در حال حاضر با توجه به تغییرات ایجاد شده تحصیل در کدام رشته آینده بهتری دارد ؟ مجموعه مهندسی کامپیوتر یا مجموعه مهندسی فناوری اطلاعات ؟

  پیوست ها
 
  1. رامین رضوی razavi    فرشاد

سلام
وقت بخیر

قطعا مهندسی کامپیوتر بهتر از آی تی هست. برای بررسی دلایل این موضوع می‌توانید به صفحه رشته آی تی مراجعه کنید.

موفق و پیروز باشید

  پیوست ها
 
  1. Mohammaddd021

سلام خسته نباشید میخواستم درآمد برنامه نویسی اندروبد رو بدونم اطلاعی درمورد برنانه نویسی اندروید دارید؟؟؟؟

  پیوست ها
 
  1. رامین رضوی razavi    Mohammaddd021

سلام
وقت بخیر

این موارد بسیار نسبی هستند و بسته به مهارت و سابقه افراد متفاوت هست و از درامد ماهی 1 میلیون تومان تا 40 میلیون تومان به بالا هم وجود دارد

موفق و پیروز باشید

  پیوست ها
 
  1. مهری

توضیحاتتون عالی بود ممنونم

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 9 ماه قبل توسط رامین رضوی razavi ویرایش شد رامین رضوی razavi
  1. رامین رضوی razavi    مهری

خواهش میکنم
موفق و پیروز باشید

  پیوست ها
 
  1. علی

سلام این جمله یعنی چی ؟(البته به جز دو گرایش تجارت و آی تی)
می شه توضیح بیشتری بدین

  پیوست ها
 
  1. رامین رضوی razavi    علی

سلام
وقت بخیر

در سایر گرایش‌ها دست شما برای انجام فیلدهای مختلف باز تر است، بعنوان مثال شما اگر در معماری کامپیوتر دانشگاه شریف قبول شوید می‌تونید می‌توانید هر یک از فیلدهای مالتی مدیا، بیگ دیتا، cloud computing، Fog computing، سیستم‌های نهفته،...

سلام
وقت بخیر

در سایر گرایش‌ها دست شما برای انجام فیلدهای مختلف باز تر است، بعنوان مثال شما اگر در معماری کامپیوتر دانشگاه شریف قبول شوید می‌تونید می‌توانید هر یک از فیلدهای مالتی مدیا، بیگ دیتا، cloud computing، Fog computing، سیستم‌های نهفته، سیستم‌های بی درنگ و .... را می‌توانند کار کنند.
در گرایش هوش مصنوعی و تجارت دانشجویان خیلی دست‌شان باز نیست و محدودیت بیشتری برای انتخاب فیلد دارند
توصیه می‌کنم که برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه معرفی ارشد کامپیوتر مراجعه کنید

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به دکتر رامین رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷