کانال تلگرام

معرفی دروس کنکور کارشناسی ارشد هوش مصنوعی

آینده جهان در دستان هوش مصنوعی خواهد بود؛

 

دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی

 

 

artificial intelligence

کنکور ارشد کامپیوتر شامل گرایش‌های نرم افزار، شبکه های کامپیوتری، رایانش امن، هوش مصنوعی، معماری کامپیوتر، بیوانفورماتیک، الگوریتم و محاسبات، علوم داده، علوم و فناوری شبکه و قرآن کاوی رایانشی است، برای آشنایی با این گرایش ها می‌توانید به صفحه گرایش های مهندسی کامپیوتر مراجعه کنید. در کنکور ارشد کامپیوتر دروس مورد آزمون در تمامی گرایش‌های یکسان شده است، این دروس عبارت اند از زبان با ضریب ۱، مجموعه دروس ریاضیات با ضریب 2 که شامل 4 درس ریاضی 1و2 و آمار و ریاضیات گسسته است و مجموعه دروس تخصصی که شامل 11 درس است، این 11 درس به 4 مجموعه تقسیم شده است و هر مجموعه درس، در گرایش های مختلف ضرایب متفاوتی دارد، این 4 مجموعه درس عبارت اند از، مجموعه نظریه زبان و سیگنال به عنوان مجموعه اول، مجموعه ساختمان داده و طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی به عنوان مجموعه دوم، مجموعه مدار منطقی و معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال بعنوان مجموعه سوم و مجموعه سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده بعنوان مجموعه چهارم. برای مطالعه بیشتر در مورد این تغییرات به صفحه تغییرات کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید. در زیر مشخص کرده‌ایم که چه دروسی و از هر درس چه تعداد سوال در کنکور ارشد هوش مصنوعی مطرح می‌شود، همین طور ضریب هر مجموعه درس در کنکور ارشد هوش مصنوعی را مشخص کرده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارشد کامپیوتر و همین طور کنکور ارشد کامپیوتر به صفحه زیر می‌توانید مراجعه کنید.

کنکور ارشد کامپیوتر

 

 

تعداد سوالات دروس رشته هوش مصنوعی

زبان انگلیسی

(مجموعا 30 سوال با ضریب 1)

_______________________________

زبان عمومی

زبان تخصصی


 

دروس ریاضی کنکور ارشد هوش مصنوعی

(مجموعا 20 سوال با ضریب 2)

_______________________________

ریاضـی 1 ( احتمالا 4 تست )

ریاضـی 2 ( احتمالا 4 تست )

ریاضیات گسسته ( احتمالا 6 تست )

آمار و احتمــالات ( احتمالا 6 تست )

 

دروس تخصصی کنکور ارشد هوش مصنوعی

 

(احتمالا مجموعا 100 تست)

_______________________________

نظریه زبان‌ ( احتمالا 10 تست  )

سیگنال و سیستم‌ ( احتمالا 10 تست  )

ساختمان داده( احتمالا 7 تست )

طراحی الگوریتم ( احتمالا 7 تست )

هوش مصنوعی ( احتمالا 10 تست )

مدار منطقی ( احتمالا 10 تست)

معماری کامپیوتر ( احتمالا 10 تست )

الکترونیک دیجیتال ( احتمالا 6 تست )

سیستم عامل ( احتمالا 10 تست )

شبکه های کامپیوتر ( احتمالا 10 تست )

پایگاه داده ( احتمالا 10 تست )

 

ضریب هر مجموعه درس در کنکور ارشد هوش مصنوعی

 

در گرایش هوش مصنوعی زبان دارای ضریب 1، دروس ریاضیات که شامل 4 درس ریاضی 1، ریاضی 2، آمار و ریاضیات گسسته است دارای ضریب 2 و مجموعه دروس تخصصی شامل : مجموعه دروس نظریه زبان ها و سیگنال جمعا با ضریب 3، مجموعه دروس ساختمان داده و طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی جمعا با ضریب 4، مجموعه دروس مدار منطقی و معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال جمعا با ضریب 2 و مجموعه دروس سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده جمعا با ضریب 3 است، ضرایب مجموعه دروس سایر گرایش ها را می‌توانید در صفحه دروس کنکور ارشد کامپیوتر و ضرایب آن مشاهده کنید

 

مهمترین دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی

 

در کنکور ارشد هوش مصنوعی اهمیت دروس، یکسان نیست و متفـاوت است، اهمــیت دروس را می‌تــــوان بر اســاس پـارامترهای زیر مشخص کرد: تعــداد سوالاتی که از یک درس می‌آید، ضریب هر درس، کمکی که یک درس به فهم سـایر دروس می‌کند (در واقع همان مرجع و پیش نیاز بودن یک درس برای سایر دروس)، آسانی و سخـتی آن درس (اینکه به چند درصـد سوالات آن درس می‌توان پاسخ داد)، میزان زمانی که نیاز است برای خواندن یک درس گذاشته بشود، تاثیر یک درس در اینکه رتبه دانشجو در چند گرایش خوب شود، اینکه آیا دانشجو در آن درس بک گراند دارد یا خیر، اینکه آیا منبع خوبی در آن درس برای مطالعه وجود دارد یا خیر، اهمیت یک درس در آینده تحصیلی یک دانشجو و همین طور میزان زمانی که آن درس در سر جلسه کنکور از دانشجو می‌گیرد. همان طور که مشاهده می‌کنید تعداد پارامترهای زیادی برای مشخص کردن اهمیت دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی دخیل هستند و بنابراین مشخص کردن دروس مهم نیاز به دانش و تخصص زیادی دارد که از عهده دانشجویان و افراد غیر متخصص خارج است. بر این اساس مهمترین دروس کنکور هوش مصنوعی عبارت اند از:

ریاضیات گسسته، ساختمان داده، طراحی الگوریتم، هوش مصنوعی، نظریه زبان ها و ماشین ها، مدار منطقی، معماری کامپیوتر، سیگنال و سیستم، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده. دقت کنید که در اینجا این دروس را به ترتیب اهمیت ننوشته ایم

 

چه دروسی در کنکور ارشد هوش را می‌توان حذف کرد

به علت اینکه تعداد دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی زیاد است، دانشجویان می‌توانند برای کسب رتبه ای مناسب با توجه به شرایط‌‌‌ شان یک یا چندین درس از دروس : زبان، ریاضی 1، ریاضی 2، آمار و الکترونیک دیجیتال را حذف کنند. اگر پایه خوبی در این درس ندارید و یا حس می‌کنید خواندن این درس زمان زیادی از شما می‌گیرد می‌توانید این درس را حذف کنید، اما اگر حس می‌کنید در این دروس قوی هستید و می‌توانید این دروس را در مدت زمان مناسبی بخوانید و همین طور در مدت زمان مناسبی به تست های این دروس در سر جلسه آزمون پاسخ دهید، می‌توانید این دروس را نیز مطالعه کنید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر بخواهید هیچ درسی را حذف نکید ممکن است در جلسه آزمون دچار کمبود زمان شوید و نتوانید به همه دروس تخصصی پاسخ دهید، در حالی که ارزش و اهمیت دروس تخصصی بسیار بیشتر از دروس زبان و دروس ریاضی است، بنابراین حذف نکردن هیچ درسی نه تنها به سود شما نیست بلکه می‌تواند به ضرر شما نیز باشد. همچنین فارق از بحث زمان در سر جلسه آزمون با توجه به اینکه ضریب درس زبان و مجموعه دروس ریاضیات پایین است، تاثیر دروس زبان انگلیسی و ریاضیات از دروس تخصصی کنکور ارشد کامپیوتر کمتر است و بهتر است هم در مدت زمانی که مشغول مطالعه برای کنکور هستید و هم در سر جلسه آزمون زمان تان را بیشتر روی دروس تخصصی بگذارید. توجه کنید که حذف همه این دروس را به همه دانشجویان توصیه نمی‌کنیم، زیرا هر دانشجویی شرایط خاص خودش را دارد و بنابراین برنامه درسی و مطالعاتی هر دانشجو نسبت به یک دانشجو دیگر متفاوت باشد.

حال با توجه به رتبه ای که میخواهید کسب کنید می‌توانید به جز درس زبان و مجموعه دروس ریاضیات دروس دیگری را حذف کنید یا نکنید، مثلا اگر میخواهید در هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی شریف قبول بشوید توصیه ما این است که تا می‌توانید هیچ درسی از دروس تخصصی را حذف نکنید اما اگر میخواهید در دانشگاه هایی مانند شیراز، اصفهان، فردوسی مشهد و از این دست دانشگاه ها قبول شوید می‌توانید تا 3 درس دیگر از دروس تخصصی را نیز حذف کنید. اینکه هر دانشجو بهتر چه دروسی را حذف کند با توجه به شرایط هر دانشجو، از هر دانشجو به دانشجوی دیگر متفاوت است و اگر قرار باشد بصورت دقیق مشخص کنیم که هر دانشجو چه دروسی را و به چه ترتیبی باید بخواند و چه دروسی را می‌تواند حذف کند باید حدود 15 تا 20 دقیقه با دانشجو صحبت شود و اطلاعات زیادی از دانشجو گرفته شود تا با توجه به اطلاعات گرفته شده از دانشجو بتوان برای ایشان برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت انجام داد، بدین منظور توصیه می‌کنیم حتما یک جلسه مشاوره تک جلسه ای تلفنی از طریق سایت و یا تیم پشتیبانی با استاد رضوی رزرو کنید تا ایشان برنامه دقیقی برای مطالعه کنکور ارشد هوش مصنوعی به شما بدهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره تلفنی تک جلسه‌ای با استاد رضوی به صفحه مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

بطور کلی می‌توان گفت که داوطلبان کنکور ارشد هوش مصنوعی برای کسب یک رتبه زیر 200 می‌توانند به حذف کامل و یا بخشی از دروس زیر فکر کنند: حذف زبان، حذف ریاضی عمومی 1، حذف ریاضی عمومی 2، حذف آمار، حذف بخشی از سیگنال و سیستم، حذف کامل یا بخشی از الکترونیک دیجیتال. البته توصیه می‌شود اگر زمان کافی دارید سیگنال و الکترونیک دیجیتال را بطور کامل مطالعه کنید.

اگر نمی خواهید دروس گفته شده را بطور کامل حذف کنید و می‌خواهید فصول مهم این دروس را مطالعه کنید می‌توانید برای اطلاع از اینکه چه فصولی از این دروس مهم و چه فصولی اهمیت کمتری دارند به قسمت بودجه بندی سوالات کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید. مثلا  در درس ریاضی 1 فصل انتگرال و کاربردهای آن بسیار مهم است و احتمالا دو تست از آن مطرح می‌شود، در درس ریاضی 2 نیز احتمالا تمامی تست ها از دو فصل انتگرال چند گانه و انتگرال خط و سطح مطرح شود، در درس آمار نیز سه فصل متغیرهای تصادفی، توزیع گسسته و پیوسته و برآورد و آزمون از سایر فصول مهم تر هستند و احتمالا اکثر تست های درس آمار از این فصل مطرح خواهد شد، در درس سیگنال و سیستم نیز 4 فصل تبدیل فوریه سیگنال های پیوسته در زمان، سری فوریه سیگنال های گسسته در زمان، انواع سیستم ها و سیستم های خطی تغییر پذیر و تغییر ناپذیر با زمان از سایر فصول این درس مهم تر هستند و احتمالا اکثر تست های درس سیگنال از این فصول مطرح می‌شود. همچنین برای مشاهده اینکه در هر درسی چه منابعی را باید مطالعه کنید می‌توانید به صفحه منابع کنکور ارشد هوش مصنوعی مراجعه کنید

چه دروسی در کنکور ارشد هوش مصنوعی را نباید حذف کرد

برای کنکور ارشد هوش مصنوعی دروسی وجود دارند که به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود که آنها را حذف کنید، این دروس بر اساس پارامترهایی مثل تعداد سوالاتی که از یک درس مطرح می‌شود، ضریب آنها، همین طور سطح سختی و آسانی سوالات (یعنی این که چند درصد از سوالات آن درس قابل حل کردن هستند) و همین طور وابستگی ای که سایر دروس به یک درس دارند (در واقع مرجع بودن و پیش نیاز بودن یک درس برای سایر دروس) مشخص می‌شوند.

با توجه به این پارامتر‌ها توصیه می‌کنیم اگر به دنبال کسب رتبه برتر هستید از بین دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی دروس زیر را به هیچ عنوان حذف نکنید:

ریاضیات گسسته، مدار منطقی، معماری کامپیوتر، ساختمان داده و طراحی الگوریتم، سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و هوش مصنوعی، نظریه زبان ها و ماشین ها و پایگاه داده.

ساختمان داده و الگوریتم مهمترین درس کنکور ارشد هوش مصنوعی و همین طور مهم ترین درس در تمامی گرایش های کنکور ارشد کامپیوتر است، همچنین این دو درس در آینده تحصیلی تمامی دانشجویان رشته کامپیوتر مهم ترین نقش را بازی می‌کند زیرا ممکن نیست شما مقاله ای را در دنیای کامپیوتر ببینید که در آن الگوریتم ای ارائه نشده باشد، بنابراین اگر می‌خواهید آینده روشنی در رشته کامپیوتر داشته باشید باید به دو درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم مسلط باشید. ساختمان داده و طراحی الگوریتم 60 الی 70 درصد با هم هم پوشانی دارند بنابراین ما این دو را یک درس میدانیم، و بیش از 40 درصد درس طراحی الگوریتم نیز در فیلم های ساختمان داده درس داده می‌شود (بسیاری از مباحث مشترک بین این دو درس مانند مرتبه زمانی شبه کدها، رشد توابع، الگوریتم‌های بازگشتی، مرتب سازی و درهم سازی در ساختمان داده تدریس می‌شود). برای مطالعه بیشتر در مورد درس ساختمان داده می‌توانید به صفحه توضیحات درس ساختمان داده مراجعه کنید. مدار منطقی و معماری کامپیوتر نیز از این حیث بسیار مهم هستند که دروسی امن هستند و جز معدود درس‌هایی از دروس تخصصی کنکور ارشد هوش مصنوعی هستند که اگر آنها را بخوانید می‌توانید به 100 درصد سوالات آنها پاسخ دهید، البته مدار منطقی نسبت به معماری کامپیوتر امن تر است، برای مطالعه بیشتر در مورد این دو درس می‌توانید به صفحه بررسی درس معماری کامپیوتر و مدار منطقی مراجعه کنید. ریاضیات گسسته نیز از این حیث مهم هست که پایه ریاضیات کنکور ارشد کامپیوتر است، شما اگر درسی مثل ریاضی 1 و2 را نخوانید فقط در این درس ضرر می‌کنید و نخواندن این درس آسیبی به درصد سایر دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی نمی‌زند، اما مفاهیم درس ریاضیات گسسته در همه دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی استفاده می‌شود و کاربرد دارد. درس هوش مصنوعی به همراه دو درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم مهم ترین دروس گرایش هوش محسوب می‌شوند و بالاترین تاثیر را خ.اهند داشت و حتما باید مطالعه شوند. درس دیگری که در گرایش هوش مصنوعی اهمیت دارد درس نظریه زبان ها و ماشین ها است که توصیه می‌کنیم این درس را نیز کامل بخوانید، درس پایگاه داده نیز مهم است و سعی کنید این درس را نیز حذف نکنید. البته توصیه ما به دانشجویان این است که اگر وقت کافی دارند و به دنبال رتبه عالی هستند تمامی دروس تخصصی گرایش هوش مصنوعی را بخوانند یعنی دروس شبکه های کامپیوتری، سیگنال و سیستم، سیستم عامل و الکترونیک دیجیتال را نیز مطالعه کنند. سعی کنید تا می‌توانید درس شبکه های کامپیوتری را نیز حذف نکنید، زیرا علاوه بر اینکه درس شبکه های کامپیوتری همانند دروس ساختمان داده و الگوریتم، معماری کامپیوتر و مدار منطقی از دروس اصلی رشته کامپیوتر است و یک مهندس کامیوتر اگر بخواهد آینده روشنی در دنیای کامپیوتر داشته باشد باید با مفاهیم این دروس به خوبی آشنا باشد،‌ همچنین درس شبکه های کامپیوتری باعث می‌شود که رتبه داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر نه تنها در گرایش هوش مصنوعی بلکه در سایر گرایش های کنکور ارشد کامپیوتر نیز خوب شود و این مورد دست دانشجویان را در هنگام انتخاب رشته باز می‌کند و داوطلبان می‌توانند برای دانشگاه شریف و تهران دانشگاه محور انتخاب رشته بکنند تا گرایش محور، دانشجویان باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر بتوانند در هر گرایشی از دانشگاه های تهران و شریف قبول بشوند در دانشگاه دست شان برای انتخاب فیلد و انتخاب دروس تا حد قابل قبولی باز است و بنابراین در این دو دانشگاه انتخاب رشته دانشگاه محور بهتر از انتخاب رشته گرایش محور است، برای مطالعه بیشتر در مورد نحوه صحیح انتخاب رشته به صفحه انتخاب رشته کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید

ترتیب مطالعه دروس برای کنکور ارشد هوش مصنوعی

 

در زیر سه سناریو در نظر گرفته شده است که هر یک از دانشجویان با توجه به شرایط شان می‌توانند یکی از این سه سناریو را برای مطالعه خود انتخاب کنند، هر یک از این سه سناریو را که انتخاب کردید سعی کنید حتما درس گسسته را نیز موازی با دروس دیگر بخوانید زیرا ریاضی گسسته مادر دروس رشته کامپیوتر و همین طور دروس کنکور ارشد کامپیوتر است، فصل شمارش گسسته در تمامی دروس کاربرد دارد، فصل بازگشتی های گسسته در ساختمان داده و طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی کاربرد دارد، فصل منطق گسسته در هوش مصنوعی کاربرد دارد، کل درس نظریه زیر شاخه ای از درس گسسته محسوب می‌شود، درس گسسته در پایگاه داده کابرد دارد، فصل گراف گسسته در داده و الگوریتم وهوش مصنوعی کاربرد دارد و شما نمی‌توانید فصلی از ریاضیات گسسته را پیدا کنید که در دروس دیگر کاربردی نداشته باشد. حال برویم سراغ بیان سناریوهای مطالعاتی مختلف، سناریو اول به این صورت است که شما دروس نظریه، منطقی، ساختمان داده، سیگنال و سیستم و شبکه های کامپیوتری را بصورت موازی شروع می‌کنید، یعنی سعی می‌کنید در یک هفته کمی از هر یک از این دروس بخوانید و هر گاه که درس نظریه تمام شد درس سیستم عامل را جایگزین می‌کنید و هرگاه منطقی تمام شد درس معماری کامپیوتر را جایگزین می‌کنید و هرگاه ساختمان داده تمام شده طراحی الگوریتم را جایگزین آن می‌کنید، پس از خواندن این دروس می‌توانید به سراغ خواندن سایر دروس تخصصی بروید، مثلا بعد از خواندن درس طراحی الگوریتم می‌توانید خواندن درس هوش مصنوعی را شروع کنید. البته افرادی که فیلم دارند می‌توانند منطقی و معماری را موازی بخوانند و همین طور فصل بازگشتی ها یا درخت های ساختمان داده که تمام شد فیلم طراحی الگوریتم را نیز شروع کنند. سناریو دوم نیز شبیه سناریو اول است و با نگاه کردن به عکس زیر می‌توانید به راحتی متوجه اینکه سناریو دوم به چه شکل است بشوید، پس از آن که دروس گفته شده در عکس مربوط به سناریو دوم را تمام کردید می‌توانید به سراغ خواندن سایر دروس تخصصی کنکور ارشد کامپیوتر بروید. سناریو سوم که می‌تواند از دو سناریو دیگر بهتر باشد به این صورت است که باید در ابتدا پکیج 6 درس و پکیج 6 نکته و تست را تهیه کنید و سپس برنامه زیر را به مدت 2 الی 2.5 ماه انجام دهید: هفته ای 3 جلسه فیلم معماری کامپیوتر، هفته ای 2 جلسه فیلم مدار منطقی، هفته ای 3 الی 4 جلسه فیلم ساختمان داده، هفته ای یک جلسه فیلم ریاضیات گسسته، هفته ای 1 جلسه فیلم شبکه های کامپیوتری و پس از 1 ماه هفته ای 1 الی 2 جلسه فیلم طراحی الگوریتم، البته اگر می‌خواهید درس سیگنال را نیز مطالعه کنید می‌توانید در سکش اول مطالعاتی تان به جای درس شبکه درس سیگنال را قرار دهید. دقت کنید که پس از تمام شدن هر فصل نیز هفته ای 1 جلسه فیلم نکته و تست آن فصل را نگاه کنید.

 

ترتیب مطالعه دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی
نحوه مطالعه کنکور ارشد هوش مصنوعی

 

دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی که برای دوره ارشد نیز مفید است

 

 

بعضی از دروسی که در کنکور ارشد هوش مصنوعی می‌آیند در مقطع ارشد و دکتری کامپیوتر نیز کاربرد دارند و استفاده‌های زیادی در فیلد‌های مختلف از آنها می‌شود، البته اینکه در مقطع ارشد کامپیوتر بیشتر چه دروسی به کار داشنجو می‌آید بسیار به این امر وابسته است که دانشجو چه فیلد و حوزه تحقیقاتی را برای خود در دوران ارشد انتخاب می‌کند.

دروسی مانند ساختمان داده و طراحی الکوریتم، معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی، شبکه های کامپیوتری، سیستم عامل و سیگنال از جمله پرکاربردترین و مهمترین دروسی هستند که در اکثر فیلدهای کارشناسی ارشد هوش مصنوعی کاربرد دارد، بنابراین به داوطلبان کنکور ارشد هوش مصنوعی توصیه می‌شود که این موضوع مهم را مد نظر قرار دهند و بعد از کنکور و تا مهر دروسی مانند سیگنال و آمار و مدار الکتریکی را مطالعه کنند. دانشجو در کارشناسی ارشد هوش مصنوعی باید 32 واحد بگذراند که واحدها به طریق زیر است:

دانشجویان ارشد هوش مصنوعی باید 24 واحد درسی را از جدول درس‌های اختیاری و اجباری انتخاب کنند. سپس 2 واحد سمینار و 6 واحد پروژه را می‌گذرانند. برای آشنایی بیشتر با واحدهای درسی ارشد هوش مصنوعی به صفحه گرایش‌های ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

artificial intelligence hawking

 

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

 

 

دروس و ضرایب شان در کنکور ارشد هوش مصنوعی چیست؟

 در گرایش هوش مصنوعی زبان دارای ضریب 1، دروس ریاضیات که شامل 4 درس ریاضی 1، ریاضی 2، آمار و ریاضیات گسسته است دارای ضریب 2 و مجموعه دروس تخصصی شامل : مجموعه دروس نظریه زبان ها و سیگنال جمعا با ضریب 2، مجموعه دروس ساختمان داده و طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی جمعا با ضریب 4، مجموعه دروس مدار منطقی و معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال جمعا با ضریب 3 و مجموعه دروس سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده جمعا با ضریب 3 است

از هر درس چه تعداد سوال در کنکور ارشد هوش می آید؟

با توجه به تغییرات به وجود آمده در کنکور ارشد کامپیوتر هنوز مشخص نیست که از هر درس چند تست در کنکور ارشد کامپیوتر مطرح می‌شود ولی می‌توان تخمینی از تعداد تست هایی که ممکن است در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 مطرح شود بیان کرد، احتمالا تعداد تست ها بصورت زیر خواهد بود:

از درس زبان 30 تست، از مجموعه دروس ریاضی، که شامل 4 درس ریاضی است 20 تست، از دروس ساختمان داده و طراحی الگوریتم جمعا 14 تست، از درس الکترونیک دیجیتال 6 تست و از سایر دروس تخصصی 10 تست مطرح می‌شود

میانگین رتبه های زیر 100 کنکور ارشد هوش چنداست؟

میانگین درصد رتبه های زیر 100 کنکور ارشد هوش مصنوعی هر سال متفاوت است اما بطور تخمینی می‌توان گفت در کنکور ارشد هوش مصنوعی میانگین درصد رتبه های زیر صد 35 درصد بوده است

 

 

 

 

4.5076923076923 1 1 1 1 14.51 امتیاز (65 رای)

مشتاقانه منتظر نظرات و سوالات شما هستیم (24)

0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
موقعیت خود را به اشتراک بزارید
reza

سلام خسته نباشید.
1- چرا درس گسسته در داخل پکیج 6 درس هست اما در پکیج 10 درس نیست؟
2-چرا در نمودارهایی که برای ترتیب مطالعه دروس در گرایش هوش معرفی کردین درس کامپایلر، گسسته و شبکه نیست؟
3- اگر کسی پکیج 6 درس رو تهیه کنه نیاز داره برای تهیه دروس بعدی درس های دیگر رو به صورت تک تک خرید کند. خیلی خوب میشه اگر الباقی دروس رو نیز به صورت پیکج در سایت قرار بدین.

پاسخ
shahab

با عرض سلام و وقت بخیر. بنده دانشجوی سال اخر رشته الکترونیک دانشگاه صنعتی اصفهان هستم و تمایل دارم در کارشناسی ارشد گرایش هوش مصنوعی ادامه تحصیل بدم (دانشگاه صنعتی اصفهان یا دانشگاه های تهران). خوشبختانه چند تا از درس های کامپیوتر و برق با هم اشتراک دارند مثل مدار منطقی و شبکه و زیاد درس های این دو رشته از هم متفاوت نیستن ولی با این حال بنظر شما من برای کنکور ارشد هوش مصنوعی روی چه درس هایی بیشتر وقت بزارم مناسب تر هست؟ با سپاس از سایت خوبتون

پاسخ
farshad

سلام وقتتون بخیر . ممنون از سایت بسیار خوبی که دارین . من ارشد مطالعات توسعه اجتماعی دانشگاه تهران میخونم و با توجه به این که شدیدا علاقه به هوش مصنوعی پیدا کردم و انواع ویدیوهای مختلف ازش دیدم و اینکه آینده ما هم همین هوش مصنوعی خواهد بود. میخوام دوره ارشد مطالعات توسعه را تا جایی که بشه کشش بدم و از این شرایط و زمان برای شروع جدی هوش مصنوعی وقت بزارم. نیاز به رهنمایی شما دارم. مقاله ها و مطالبی که درباره هوش مصنوعی گزاشتین رو همشونو خوندم. از وقتی که فهمیدم بعد از این همه مدت بالاخره یه تصمیمی گرفتم که بهش شدیدا علاقه دارم آرامش خاصی پیدا کردم. با توجه به این که یک سال از دوره ارشدم گذشته و نهایتا من می تونم دو سال دیگه در این مقطع باشم( به این صورت که اصلا توجهی به دروس رشته ای که میخونم نخواهم داشت) چجوری میتونم تو این دو سال خودمو آماده کنم. هدف من هم گرفتن اپلای هست. ینی نیاز دارم که یه دانشگاه خوب قبول بشم. سپاسگذارم از شما

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به farshad

سلام
وقت بخیر

به نظر بنده شما باید مجددا در کنکور ارشد شرکت کنید ولی اینبار کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید و بعد ارشد خودتون و در گرایش هوش مصنوعی بگیرید و بعد برای دکتری اپلای کنید

موفق و پیروز باشید

پاسخ
زهرا

سلام.وقتتون بخیر.
من دانشجوی رشته ی آمار هستم ،برای ارشد میتونم هوش مصنوعی بخونم؟
و اگه میشه،چون درسهای رشته ی کامپیوتر رو نخوندم باید تو این مدت رو چه درسها و مهارت هایی تمرین وتمرکز کنم؟؟؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به زهرا

سلام
وقت بخیر

بله شما در لیسانس هر رشته ای خوانده باشید می‌توانید در کنکور ارشد هوش مصنوعی شرکت کنید و در ارشد هوش مصنوعی بخوانید.
شما در حال حاضر فقط و فقط باید تمام تمرکز و توان تون و بذارید روی کنکور و از انجام دادن کارهای جانبی مثل خواندن زبان انگلیسی و یا یاد گرفتن یک زبان برنامه نویسی و یا ... پرهیز کنید، بعد از کنکور ارشد هوش مصنوعی 1400 شما 5 ماه فرصت دارید که در مواردی که اشاره شد خودتون و قوی کنید و روی آنها کار کنید.
اینکه برای کنکور هوش مصنوعی باید چه دروسی را مطالعه کنید در مقاله بالا بطور کامل صحبت شده است. سعی کنید تمامی دروس تخصصی کنکور ارشد کامپیوتر را مطالعه کنید

موفق و پیروز باشید

پاسخ
زهرا

من رشته کارشناسیم کامپیوتر نیست ولی میخوام هوش مصنوعی قبول بشم دانشگاه شریف.کارنامه ها رو که نگاه میکنم تقریبا همه کسایی که هوش قبول شدن "دروس تخصص معماری سیستم های کامپیوتری مدارهای الکتریکی" رو نمیزنن یعنی من نیازی نیست که معماری کامپیوتر و مدار منطقی بخونم؟ چه درسایی رو حذف کنم؟چون میخوام از سایت خرید کنم نمیدونم دقیقا چه درسایی رو بخرم.برا درس هوش مصنوعی ویدئو ش رو هست ولی تست نیست ، تستش از کجا تهیه کنم؟ اصلا نمیدونم چه کتابای تستی خوب هستن چون رشته م کامپیوتر نبوده نمیدونم چه مسیری روبرم که خطاش کمتر باشه.میشه خیلی دقیق . ریز راهنماییم کنید؟ممنون یشم

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به زهرا

سلام
وقت بخیر

سعی کنید اگر سوالی دارید همه سوالات تون و در یگ پیام بپرسید و از دادن پیام های جداگانه خود داری کنید.
با توجه به سوالاتی که شما پرسیدید مشخص هست که اطلاعات شما در مورد کنکور ارشد کامپیوتر بسیار ضعیف هست به همین دلیل به شما توصیه می‌کنم اولا حتما فیلم همایش های کنکور کامپیوتر که در گذشته برگزار شده اند و در سایت بارگذاری شده اند را با دقت تماشا کنید و دوما سعی کنید یک جلسه مشاوره تلفنی تک جلسه ای از طریق سایت کافه تدریس و یا تیم پشتیبانی رزرو کنید.
در مورد اینکه گفتید همه کسانی که در کنکور هوش مصنوعی قبول شدند دروس تخصصی گرایش معماری کامپیوتر را نزده اند و آیا بنابراین نیاز هست که معماری و منطقی را بزنید یا خیر، شما کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر 98 و ما قبل آن را مشاهده کردید در صورتی که کنکور ارشد کامپیوتر 99 شاهد تغییرات زیادی بوده و دروس تخصصی تمامی گرایش ها یکسان شده و اتفاقا برای گرایش هوش مصنوعی دو درس مدار منطقی و معماری کامپیوتر از دروس ضریب 3 و بسیار مهم هستند که باید حتما آنها را بالا بزنید.
در مورد این سوال که برای کنکور ارشد هوش مصنوعی چه دروسی مهم هستند و چه دروسی را می‌توانید حذف کنید در مقاله بالا بطور کامل توضیح داده شده است.
در مورد اینکه بهترین منابع کنکور ارشد هوش مصنوعی چه منابعی هستند به قست معرفی بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.
همچنین برای تهیه فیلم های درس و نکته و تست کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی باید به لینک زیر مراجعه کنید
فیلم های درس و نکته و تست کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی

موفق و پیروز باشید

پاسخ
زهرا

سلام من کارشناسی فیزیک خوندم دانشگاه پیام نور معدلم کمه البته به خاطر سیستم مزخرف پیام نور من معمولا نمره خوب نمیگرفتم و کلا چون از دانشگاهمم خوشم نمیومد خوب درس نمیخوندم اینا رو گفتم که بگم تنبل نیستم اتفاقا اگه چیزی رو بخوام سریش میشم براش تلاش میکنم.
.
من روزی 7 الی 8 ساعت میتونم درس بخونم از ریاضی خوندن لذت میبرم از پیدا کردن جواب مسئله لذت میبرم اگه شده ساعتها درگیرش میشم ولی بدون نتیجه رهاش نمیکنم اینا رو هم گفتم که بگم اگه نیاز باشه تا روزی 10 ساعت میتونم بخونم.البته ااینو بگم من چند روز پشت سر هم روزی 10 ساعت بخونم حتما بعدش یه روز اف میدم به خودم گاهی 2 روز .

فعلا شغلی ندارم (با اینکه کلی به پول نیاز دارم) (# ! #) خانه نشینم.
.
حالا از خواسته م بگم: من میخوام دانشگاه شریف یا امیرکبیر قبول بشم چون میخوام اپلای کنم میخوام یه دانشگاه درست حسابی قبول بشم که مثه کارشناسی عمرم تلف نشه با یه دنشگاه درپیت و بیسواد مدرک نگیرم.میخوام باسواد باشم تو رشته م که حرفی واسه گفتن داشته باشم.
ازتون میخوام یه جوری راهنماییم کنید که یه رتبه تک رقمی بیارم.ممنون میشم

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به زهرا

سلام
وقت بخیر

اولا اگر شما میخواید رتبه تک رقمی بیارید باید پیوسته درس بخونید و نباید اینطور باشه که اگر چند روز پشت سر هم خوب درس خوندید یکی دو روز بخواید به خودتون استراحت بدید،‌ افرادی در علم موفق می‌شند که درس خواندن براشون یک جور تفریح باشه و هیچ وقت از مطالعه خسته نشند.
دوما شما نفرمودید که چه گرایشی از رشته مهندسی کامپیوتر و میخواید شرکت کنید
با توجه به اینکه احساس میشه شما کمی پایه درسی تون ضعیف هست بهتر هست از دروس پایه ای رشته کامپیوتر و همین طور کنکور ارشد کامپیوتر شروع کنید، این دروس ریاضی گسسته، ساختمان داده و طراحی الگوریتم، مدار منطقی و معماری کامپیوتر هستند. با توجه به پایه تون بهتر هست شما پکیج 5 درس کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور پکیج 5 نکته و تست و تهیه کنید و بعد می‌تونید برنامه زیر و به مدت 3 ماه اجرا کنید:
هفته ای 3 جلسه فیلم معماری کامپیوتر مشاهده کنید
هفته ای 2 الی 3 جلسه فیلم ساختمان داده مشاهده کنید
هفته ای 2 جلسه فیلم مدار منطقی و مشاهده کنید
هفته ای 1 الی 2 جلسه فیلم ریاضی گسسته را مشاهده کنید
و بعد از گذشت 1 ماه هفته ای 1 الی 2 جلسه فیلم طراحی الگوریتم و مشاهده کنید
بعد از تمام شدن هر فصل در هر درس نیز هفته ای 1 الی 2 جلسه فیلم نکته و تست اون درس و مشاهده کنید

پس از گذشت 3 ماه اول چندین اتفاق خوب برای شما رقم میخورد
اول اینکه پایه درسی تون به شدت قوی میشه
دوم اینکه نگاه کامپیوتری خوبی پیدا می‌کنید
سوم اینکه نگاه الگوریتمی پیدا می‌کنید
و چهارم اینکه اعتماد به نفس تون به شدت بالا میره

و این اتفاقات باعث میشه که شما بتونید ادامه مسیر و به نحو مناسب و خوبی طی کنید

موفق و پیروز باشید

پاسخ
محمدجواد زارعی

سلام
وقت بخیر
من دانشجوی ترم 6 کارشناسی فیزیک هستم و میخوام واسه ارشد برم دنبال علاقم یعنی هوش مصنوعی
میخواستم بدونم که ایا امکان داره تو دانشگاههای تاپ قبول بشم ؟از نظر کامپیوتر و حل مسئله وضعیت خوبی دارم و همچنین اشنا به برنامه نویسی جاوا هستم
یک سوال دیگه هم داشتم تو دفترچه سیگنال و مدارهای الکتریکی وجود داره برای این گرایش ولی تو این مقاله این درس نیست / چرا؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به محمدجواد زارعی

سلام
وقت بخیر

بله اگر بصورت پیوسته و هوشمندانه مطالعه کنید می‌توانید،‌ حتی شما اگر به هیچ زبان برنامه نویسی هم آشنا نمی‌بودید باز هم می‌توانستید و این مورد به کنکور ارشد کامپیوتر ربطی ندارد. شما احتمالا دفترچه قدیمی را دانلود کرده اید، تغییرات زیادی در کنکور ارشد کامپیوتر 99 رخ داده است و دروس تخصصی همه گرایش ها یکسان شده است و به همین صورتی است که در این صفحه ذکر شده است

پاسخ
احمد

سلام
وقت بخیر
یک سوال داشتم از استاد رضوی،
بنده الان کارشناسی رو برق کنترل خوندم در دانشگاه علم و صنعت و معدلم حدود ۱۳ است، تصمیم دارم کنکور هوش مصنوعی بدم. تا الان چیزی برای کنکور نخوندم و مباحث کامپیوتری هم فکر نمیکنم برام آشنا باشن، میخواستم بدونم که از این بعد با وقت گذاشتن حدود ۸ ساعت در روز، میشه از دانشگاه های تهران مثل شریف و ...و علم و صنعت قبول شد؟
ممنون میشم جواب بدین
باتشکر

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به احمد

سلام
وقت بخیر


عذر خواهی میکنم برای تاخیر در پاسخ گویی، کمی کسالت داشتم. با توجه به اینکه احساس میکنم از هوش و استعداد خوبی برخوردار هستید، اگر این 3.5 ماه باقیمانده را هوشمندانه تلاش کنید می‌توانید موفق بشوید. شما برای کنکور ارشد هوش مصنوعی باید روی دروس مدار منطقی، معماری کامپیوتر، ساختمان داده، هوش مصنوعی، سیستم عامل و شبکه های کامپیوتری تمرکز کنید

موفق و پیروز باشید

پاسخ
نسیم

وای .این چه تغییری بود اخه
استاد رضوی برای کسب رتبه زیر 100 با توجه به همین دروسی که شما گفتید حذف بشه و اینکه من کاملا کامپایلر و پایگاه داده رو می خوام حذف کنم کاملا چون برای کامپایلر استاد خوبی نداشتم و اصلا بلد نیستم و پایگاه هم کوئری نوشتن ها مشکلی ندارم ولی نوشتن و درک رابطه ها برام خیلی سخته ... مشکلی پیش نمیاد حذف کامل این دو درس

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به نسیم

سلام
وقت بخیر

اگر می‌خواید رتبه زیر 100 کسب کنید در کنکور ارشد هوش مصنوعی بهتر هست که هیچ یک از دروس تخصصی گرایش هوش مصنوعی را حذف نکنید ترجیحا، می‌تونید اگر مشکل دارید در این درس ها در کلاس های آنلاینی که ما برگزار می‌کنیم شرکت کنید یا فیلم های این دروس و تهیه کنید

موفق و پیروز باشید

پاسخ
Nadia

سلام خسته نباشید
من دانشجوی سال آخر کارشناسی طراحی لباس هستم بنا به دلایلی من جمله علاقه ای که به هوش مصنوعی و رباتیک دارم می خواستم برای ارشد کامپیوتر شرکت کنم با چند نفر مشورت کردم اما نظرشون این بود که بر فرض قبولی در آزمون که احتمالش خیلی کمه در طول تحصیل برام مشکل پیش میاد و از بقیه همکلاسی ها عقب می مونم و متعاقبا دلزدگی پیش میاد. می خواستم بدونم نظر شما در این رابطه چیه؟
مرسی از توجه تون

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به Nadia

سلام
وقت بخیر

در مورد قسمت اول گفته تون که گفتند احتمال قبولی تون در کنکور ارشد کامپیوتر کم هست اصلا این چنین نیست و چه بسیار دانشجوهایی داشتیم که از رشته های دیگه در کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کرده اند و توانسته اند رتبه های برتر کنکور ارشد کامپیوتر و IT بشوند. در مورد قسمت دوم سوال تون هم این چنین نیست و بستگی به تلاش شما دارد، بعد از کنکور 5 ماه زمان دارید که پیش نیازهایی که نیاز دارید را بیاموزید و این تایم، تایم بسیار مناسبی برای این منظور هست. من به شما توصیه اکید می‌کنم که اگر می‌تونید و تمایل دارید یک جلسه مشاوره تک جلسه ای از طریق سایت کافه تدریس و یا تیم پشتیبانی رزرو کنید.

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

پاسخ
Web designer

سلام ببخشید من ترم 7 نرم افزار هستم تمام درس های نرم افزارم تا الان کار کردم اما سوالم اینه ایا تو این یکسال میشه به تمامی مباحث هوش مصنوعی تسلط پیدا کرد یا خیر؟؟؟
چون تصمیم به دلایلی تغییر کرد و حتما باید هوش مصنوعی باشه
توی دروس نرم فزار کامل تسلط داشم و معدل خوبی داشتم
آیا میتونم دانشگاه های تاپ تهران رو قبول شم؟؟؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به Web designer

سلام
وقت بخیر

این سوال شما بسیار به این بستگی داره که پایه شما به چه صورتی هست و همین طور اینکه روزی چند ساعت می‌خواهید برای کنکور ارشد کامپیوتر مطالعه کنید. ولی بطور کلی بله می‌تونید.

احساس می‌کنم که اطلاعات شما در مورد کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور مقطع ارشد کامپیوتر خیلی پایین هست ، سعی کنید حتما کارهای زیر را انجام دهید

1) سه همایشی که برای کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی 98 برگزار شده را تماشا کنید

2) فیلم نحوه صحیح برنامه ریزی کنکور ارشد کامپیوتر را مشاهده کنید

3) سایت کنکور کامپیوتر را زیر و رو کنید

4) چهار جلسه اول ساختمان داده، گسسته، منطقی و معماری کامپیوتر را از لینک رو به رو تماشا کنید: https://www.aparat.com/ramin_razav

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

پاسخ
فاطمه

خیلی عالی همه چیز درمورد هوش مصنوعی تحلیل کردید واقعا ممنون ازسایت خوبتون
من بودجه بندی سوالات دیدم میتونه متغیر باشه درسته؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به فاطمه

سلام
وقت بخیر

خواهش میکنم.لطف دارید شما
بله امکانش هست هر ساله تغییراتی را در یک الی دو درس داشته باشیم. البته می‌توانید تا حدود زیادی بر اساس اهمیت فصولی که در سال‌های اخیر برای رشته هوش مصنوعی وجود داشته مطالعه کنید

موفق و پیروز باشید

پاسخ
شیما

سلام و خسته نباشید.
من درس ریاضی 1 و 2 و معادلات، شبکه به خاطر تنفری که بهش دارم و سیگنال و سیستم رو کنار گذاشتم.
درس مدار الکتریکی رو که شروع کردم خیلی کند وسخت پیش میرم و ب معادلات خیلی نیاز داره، که من معادلاتو کنار گذاشتم، اصن با خوندن مدار به کل نا امید شدم از طرفی خوندن معادلات واسم سخته چون سال 91 پاس کردم و هیچی رسما یادم نیس، خیلی بهم ریختم لطفا راهنماییم کنید.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به شیما

سلام
وقت بخیر

شما اول دو فصل اول معادلات و مطالعه کنید بعد برید به سراغ خواندن مدار الکتریکی، می‌توانید برای معادلات و مدار الکتریکی از فیلم‌هایی که در سایت مکتب خونه هست استفاده کنید و برای سیگنال هم می‌توانید در کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر استفاده کنید. (این کلاس ها تا فردا اعلام می‌شوند).

موفق و پیروز باشید

پاسخ
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد