رشته آی تی

تدریس و مشاوره کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی

5 1 1 1 1 1 5.00 امتیاز (1 امتیاز)

بررسی کامل و تخصصی رشته آی تی

 

 

IT field master of computer science poser

آی تی مخفف چیست؟

Information Technology استفاده کردن از کامپیوتر جهت ذخیرش، بازسازی، جابجایی و دستکاری کردن داده ها در چارچوب یک فعالیت اقتصادی است. در این مقاله قصد داریم رشته آی تی را از جنبه های مختلف بررسی بنماییم.
سابقه ذخیرش و دستکاری اطلاعات توسط انسان به زمان های خیلی دور باز میگردد. تقریبا 3000 سال پیش از میلاد مسیح.
امروزه اصطلاح IT تکنولوژی های زیادی را دربر میگیرد. از وسایل ارتباط جمعی همچون تلویزیون و اینترنت گرفته تا سخت افزار، نرم افزار، شبکه و تجارت الکترونیک همه زیرمجموعه فناوری اطلاعات قرار میگیرند.

 

بازار کار رشته آی تی

 

برای بررسی شغل های مهندسی فناوری اطلاعات از تجربیات افراد خبره این رشته کمک گرفته و خلاصه صحبت های ایشان را برای شما ارائه نموده ایم.

 

گرایش های ارشد IT

دوره لیسانس آی تی یک دوره کلی و عمومی است و معمولا دانشجویان آی تی در لیسانس فیلد (منظور از فیلد گرایش نیست و منظور یک حوزه پژوهشی است مانند رایانش ابری، اینترنت اشیا و ...) خاصی را برای اینکه برای همیشه روی آن تحقیق و ریسرچ کنند انتخاب نمی‌کنند و دانشجویان دروس زیادی را به اجبار پاس می‌کنند حتی اگر به خیلی از دروس علاقه ای نداشته باشند، و ماهیت اکثر دروس نیز تئوری است، و مبنا مقطع لیسانس بر اساس پژوهش گذاشته نشده است، همچمیم بسیاری از دروس نیز خیلی به درد آینده تحصیلی و کاری دانشجویان نمی‌خورد (دروسی مانند ادبیات، تاریخ، انقلاب، تنظیم خانواده و ...). اما مقطع ارشد مقطعی کاملا متفاوت از لیسانس است و وقتی دانشجویان وارد مقطع ارشد می‌شوند باید فیلدی را که می‌خواهند در آینده پژوهشی خودشان روی آن کار کنند مشخص کنند و سپس تمامی دروسی که دانشجویان بر می‌دارند در راستای همان فیلدی است که انتخاب کرده‌اند بنابراین دروسی را انتخاب می‌کنند که به آن علاقه دارند و راستای پایان نامه شان است، همچنین ماهیت کار عملی و پژوهشی در ارشد بسیار پر رنگ تر از تئوری است و از این حیث دوره ارشد دوره بسیار جذاب تر از لیسانس است. گرایش‌های مختلفی در این رشته وجود دارد که  از گرایش های این رشته می توان به تجارت الکترونیک، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، سیستم های تکنولوژی اطلاعات، سامانه‌های شبکه‌ای، سیستم‌های چند رسانه‌ای و معماری سازمانی اشاره نمود. اینکه هر کدام از این گرایش ها دقیقا چیست را می‌توانید در بخش معرفی گرایش های ارشد it مشاهده کنید.

رشته کامپیوتر بهتر است یا فناوری اطلاعات

مهندسی آی تی بهتر است یا نرم افزار؟ این سوالی است که بسیاری از دانشجویان کامپیوتر و آی تی کشور درگیر آن هستند. در اینجا سعی می‌کنیم به بررسی این موضوع بپردازیم. نکته اول اینکه: ظرفیت پذیرش رشته آی تی بسیار پایین است و به همین علت احتمال قبولی در رشته آی تی بسیار پایین است. نکته دومی که حائز اهمیت است این است که دانشگاه‌های رده اول کشور مثل دانشگاه شریف و دانشکده فنی مهندسی دانشگاه تهران از رشته آی تی دانشجویی نمی‌گیرد (دانشکده علوم و فنون دانشگاه تهران دانشجو می‌گیرد که سطح اش به هیچ عنوان مانند دانشکده فنی دانشگاه تهران نیست)، و بعد از این دو دانشگاه، دانشگاه امیر کبیر فقط 10 نفر در رشته تجارت الکترونیک می‌گیرد (5 نفر روزانه و 5 نفر شبانه) که این بدین معناست که اگر دانشجویی مثلا رتبه 17 شود در کنکور آی تی مشخص نیست که بتواند در تجارت امیر کبیر قبول بشود،‌ و این در صورتی است که در رشته مهندسی کامپیوتر ظرفیت ها بسیار بیشتر است و بعنوان مثال با رتبه 95 نرم افزار می توان در نرم افزار روزانه دانشگاه تهران قبول شد. نکته سومی که جائز اهمیت است این است که تنوع فیلدهایی که در رشته آی تی وجود دارد بسیار بسیار کمتر از رشته مهندسی کامپیوتر است و دست دانشجویان برای انتخاب فیلد خیلی باز نیست، نکته چهارم بازار ضعیف تر رشته آی تی نسبت به مهندسی کامپیوتر در داخل کشور است و نکته پنجم اپلای سخت تر دانشجویان آی تی نسبت به مهندسی کامپیوتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به مقاله به اسم رشته کامپیوتر بهتر است یا آی تی مراجعه کنید

 

 

IT field master computer science

 

دانشگاه های دارای رشته مهندسی فناوری اطلاعات

 

متاسفانه دانشگاه صنعتی شریف و دانشکده فنی دانشگاه تهران در در سال جاری ( 1398 ) و درمقطع کارشناسی ارشد ورودی نداشته است. دانشگاه امیرکبیر فقط در رشته تجارت الکترونیک با 10 نفر ظرفیت دانشجو پذیرفته است. همچنین دانشگاه علم و صنعت در رشته تجارت الکترونیک با ظرفیت 12 (10 نفر روزانه و 2 نفر شبانه) نفر دانشجوی ارشد فناوری اطلاعات پذیرفته است. از دیگر دانشگاه‌های مناسبی که در رشته آی تی در دانشجو می‌گیرند دانشگاه‌های تربیت مدرس، خواجه نصیر، دانشکده علوم و فنون دانشگاه تهران، بهشتی و دانشگاه اصفهان است. برای مطالعه بیشتر و دقیق تر در این خصوص به مقاله دانشگاه های دارای رشته آی تی مراجعه کنید

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب، مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

 

رشته هوش مصنوعی

 

دانلود سوالات کنکور ارشد کامپیونر

 

رشته تجارت الکترونیک

 

معماری کامپیوتر

 

 

 

 

هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به دکتر رامین رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷