کنکور کامپیوتر

رشته کامپیوتر در دانشگاه؛ معرفی دروس و زیرشاخه ها

علیرغم گذشت بیش از 50 سال از پیدایش رشته کامپیوتر، کاربرد رو به رشد این رشته در همه جوانب زندگی بشر انکارناپذیر است. رشته های مهندسی و علوم کامپیوتر و نیز آی تی (IT) در مقایسه با سایر رشته‌های تحصیلی زمینه‌ای جوان و رو به رشد محسوب می‌شوند بطوریکه می توان گفت فناوری اطلاعات (Information Technology) به معنای امروزی آن هرگز به وجود نمی آمد مگر به وسیله توسعه زبان برنامه نویسی و نزدیک کردن هرچه بیشتر آن به زبان انسان.

کامپیوترهای قابل حمل، گوشی‌های تلفن هوشمند و شبکه‌های اجتماعی نمونه هایی از گسترش کاربردهای مهندسی کامپیوتر در زندگی روزمره هستند. با این حال کاربرد کامپیوترها در سایر ابعاد زندگی آن‌چنان گسترش یافته است که شاید در مواردی کمتر به چشم آیند، از جمله امروزه تقریبا در هر وسیله‌ای که در اطراف خود می‌بینیم، مانند خودرو، لوازم خانگی همچون تلویزیون و یخچال، هواپیما، تجهیزات صنعتی، تجهیزات بیمارستانی و پزشکی و نظایر آن کامپیوترهایی تعبیه شده‌اند تا بخش‌های گوناگونی از کارکرد آنها را کنترل کنند. پیاده سازی این کامپیوترها نیازمند طراحی سخت افزار، نرم افزار و توسعه فناوری اطلاعات است.

مهندسین کامپیوتر بطور کلی در زمینه‌های طراحی و تحلیل نرم افزار و سخت افزار سیستم های کامپیوتری و نیز زمینه های مرتبط با فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند. مباحث بسیاری در حوزه تخصص رشته های مهندسی و علوم کامپیوتر طبقه بندی می شوند که برخی از آن ها عبارتند از:

 • هوش مصنوعی (AI): فرایند ساخت ماشین‌های هوشمندی است که از حجم وسیعی از داده‌ها استفاده می‌کنند.
 • شبکه های کامپیوتری: دستگاه های محاسباتی متصل به هم که می توانند داده ها را مبادله کنند و منابع را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
 • پردازش موازی و توزیع شده
 • محاسبات زیستی
 • ریزپردازنده ها: از مهم‌ترین قطعات یک کامپیوتر که براساس تکنولوژی IC ساخته شده است می‌توان به پردازنده یا همان سی پی یو (CPU) اشاره کرد که میلیاردها ترانزیستور را در خود جای داده است.
 • روباتیک: رباتیک با طراحی، ساخت و بهره برداری از ربات‌ها و همچنین ترکیب علم و تکنیک‌های مهندسی سر و کار دارد.
 • پردازش صوت و تصویر: از کاربردهای پردازش صوت می توان به دستیار صوتی گوگل و پردازش تصویر نیز خودروهای خودران اشاره کرد.
 • پردازش داده های حجیم: ماشین ها برای یادگیری نیازمند حجم بالایی از داده و اطلاعات (Big Data) هستند.
 • طراحی سیستم های دیجیتال
 • سیستم های بی‌درنگ
 • امنیت اطلاعات
 • سیستم های نهفته

با توجه به گسترش روز افزون کاربردهای مهندسی کامپیوتر، امروزه کشور ما نیازمند مهندسین کامپیوتر توانا در تمام زمینه های مذکور است.

رشته های کامپیوتر در دانشگاه

دانش آموزان اگر بخواهند وارد رشته های کامپیوتر شوند باید کنکور سراسری علوم ریاضی و فنی شرکت کنند، با شرکت در این کنکور و کسب رتبه مناسب می‌توانید در یکی از رشته های مهندسی کامپیوتر (Computer Engineering) و یا علوم کامپیوتر (Computer Science) وارد دانشگاه شوید.درباره شباهت ها و تفاوت های دو رشته مهندسی و علوم کامپیوتر بیشتر بخوانید. 

در برنامه درسی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای رشته مهندسی کامپیوتر چاپ کرده است، در مورد نقش و توانایی فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر چنین گفته است:

دانش آموختگان رشته مهندسی کامپیوتر، علاوه بر توانایی طراحی و تحلیل سیستم‌های نرم افزاری و سخت افزاری، در ارائه راه حل های جامع مبتنی بر فناوری اطلاعات برای حل مشکلات و ارتقا فعالیت‌های جامعه توان مند هستند. به این منظور لازم است علاوه بر دانش پایه علوم کامپیوتر و مهارت‌های مهندسی، دانش آموختگان از دید اقتصادی مناسب و توان‌مندی‌های ارتباطی موثر برخوردار باشند.

رشته مهندسی کامپیوتر (Computer Engineering)

هدف دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر تربیت دانشجویانی است که توانایی حل مسائل مهندسی کامپیوتر شامل تحلیل، طراحی و ساخت سامانه های کامپیوتری است، همچنین دانش آموختگان رشته مهندسی کامپیوتر، علاوه بر توانایی طراحی و تحلیل سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری، در ارائه راه حل‌های جامع مبتنی فناوری اطلاعات برای حل مشکلات و ارتقا فعالیت‌های جامعه توانمند هستند. یکی از اهداف دیگر رشته کامپیوتر این است که دانشجویان را برای کارآفرینی، کار در صنعت و تحصیلات تکمیلی آماده می‌کند.

 

فیلم معرفی رشته کامپیوتر

 

مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر

طبق برنامه درسی که دانشگاه شریف برای رشته مهندسی کامپیوتر پیشنهاد داده استف طول دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر 4 سال است، در طی دوره لیسانس دانشجویان باید 22 واحد درس عمومی، 19 واحد دروس پایه، 67 واحد دروس تخصصی، 29 واحد دورس اختیاری و 3 واحد پروژه و 3 واحد کارآموزی که در مجموع 140 واحد می‌شود را اخد کنند. البته اینکه دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر چند واحد از دروس عمومی، پایه، تخصصی یا اختیاری بردارند ممکن است از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. در زیر بعنوان مثال چارت درسی رشته کامپیوتر و همین طور دروس اختیاری و اجباری رشته کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف را برای شما آورده ایم.

چارت درسی رشته کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف در لیسانس

چارت درسی رشته کامپیوتر در مقطع لیسانس

دروس اختیاری و اجباری لیسانس رشته کامپیوتر در دانشگاه شریف

دروس اختیاری و اجباری رشته کامپیوتر در مقطع لیسانس

برای مطالعه بیشتر در خصوص دروس عمومی، دروس پایه، دروس تخصصی و همین طور دروس اختیاری و همچنین برای آشنایی با هر یک از دروس رشته کامپیوتر در لیسانس فایل پی دی اف زیر برای شما قرار گرفته است، حتما برای مطالعه بیشتر این فایل را دانلود کنید و از آن استفاده کنید:

〈〈 دانلود فایل برنامه درسی کارشناسی رشته کامپیوتر 〉〉

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر از زبان اساتید دانشگاه

در فیلم زیر دکتر جهانگیر عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف به معرفی رشته مهندسی کامپیوتر پرداخته اند، دکتر امیرحسین جهانگیر در تهران به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران متوسطه جهت ادامه تحصیل عازم فرانسه شد. ابتدا دوره کارشناسی ارشد پیوسته برق را تا سال 1984 در مؤسسه ملی علوم کاربردی لیون فرانسه گذراند و پس از آن در دوره کارشناسی ارشد انفورماتیک و اتوماسیون دانشگاه کلود برنارد لیون فرانسه شرکت کرد. ایشان مدرک دکتری خود را نیز در زمینه انفورماتیک صنعتی در سال 1989 از مؤسسه ملی علوم کاربردی دانشکده برق تولوز فرانسه دریافت کرد. دکتر جهانگیر پس از اخذ مدرک خود در شهریور سال 1368 به کشور بازگشت و در دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف مشغول به کار شد ریاست دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و ریاست مرکز محاسبات دانشگاه صنعتی شریف را بر عهده داشتند.

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

زیرشاخه های رشته کامپیوتر

 1. گرایش نرم افزار

در فیلم زیر گرایش نرم افزار توسط دکتر محمد قدسی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف معرفی شده است، محمد قدسی استاد دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، سرپرست مسابقه بین‌المللی برنامه‌نویسی دانش‌جویی و یکی از بنیان‌گذاران انجمن کامپیوتر ایران است. ایشان حدود دو دهه سرپرست کمیته ملی المپیاد کامپیوتر ایران و سرپرست تیم اعزامی ایران به المپیاد بین‌المللی کامپیوتر بوده است. ایشان کارشناسی خود را در سال ۱۳۵۴ از دانشکدهٔ مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد خود را در سال ۱۳۵۶ از دانشکدهٔ برق و علوم کامپیوتر دانشگاه برکلی در کالیفرنیا اخذ کرد. در سال ۱۳۵۸ به عنوان مربی در دانشکدهٔ ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف استخدام شد. در سال ۱۳۶۳ جهت ادامهٔ تحصیل به آمریکا رفت و در سال ۱۳۶۸ دکتری خود را از دانشکدهٔ علوم کامپیوتر دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا گرفت. همان سال به ایران برگشت و به عنوان استادیار دانشکدهٔ تازه تأسیس مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف کار خود را دنبال کرد و سمت‌هایی چون ریاست دانشکده، معاونت تحصیلات تکمیلی و مدیر گروه نرم‌افزار دانشکده را عهده‌دار بود. او در سال ۱۳۷۹ به سمت دانشیاری و در سال ۱۳۸۴ به مرتبه استادی در این دانشکده ارتقاء یافت و اکنون نیز در این دانشکده تدریس می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر محمد قدسی به این لینک از ویکی پدیا مراجعه کنید.

معرفی گرایش نرم افزار

 1. گرایش سخت افزار

در فیلم زیر گرایش سخت افزار (معماری کامپیوتر) توسط زنده یاد دکتر سید مهدی فخرایی مدیر سابق گروه سخت افزار دانشگاه تهران معرفی شده است، دکتر سید مهدی فخرایی در سال 1339 در دزفول متولد شد و تحصیلات دوره دبیرستان را در مدرسه وابسته به دانشگاه شیراز پس از انتخاب به عنوان دانش‌آموز نخبه برگزیده گذراند، وی سپس در رشته مهندسی برق و الکترونیک موفق به اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران شد و دوره دکتری خود را در همین رشته در دانشگاهی در کانادا ادامه داد. استاد فخرایی دارای 220 مقاله علمی ملی و بین‌المللی در رشته تخصصی خود بود. وی دبیری 12 همایش علمی در کشور را در کارنامه کاری خود داشت. دکتر فخرایی عزیز استاد تمام دانشگاه تهران، دبیر سابق این مرکز و معاون پژوهشی اسبق بنیاد ملی نخبگان بود، وی را از چهره‌های نخبه و ارزنده کشور بود

معرفی گرایش سخت افزار

 1. گرایش فناوری اطلاعات

در فیلم زیر نیز دکتر تقی یاره عضو هیات علمی دانشگاه تهران به معرفی رشته آی تی پرداخته اند، دکتر تقی یاره دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف، ایشان لیسانس خود را در سال های 1363 تا 1368 در گرایش نرم افزار دانشگاه صنعتی شریف و ارشد خود را در سال های 1369 تا 1372 در گرایش نرم افزار در دانشگاه صنعتی شریف اخد کرده اند و دکتری مهندسی کامپیوتر در گرایش الگوریتم و محاسبات از دانشگاه توکیو در سال های 1375 تا 1379 است. از سمت های ایشان می‌توان به عضو هیات علمی تحریریه نشریه بین المللی تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر گروه پژوهشی فناوری اطلاعات پژوهشکده فناوریهای همگرا اشاره کرد.

فیلم معرفی رشته آی تی (IT)

بازار کار و موقعیت های شغلی رشته کامپیوتر چگونه است؟

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه و ورود به بازار کار تحت عنوان مهندس کامپیوتر، بنا به پیشرفت لحظه ای علوم کامپیوتر، تخصص شما یکی از پرتقاضاترین نیازهای روز خواهد بود. به عنوان بخش بسیار کوچکی از کسب و کارهای نیازمند به حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات می توان به شرکتهای تولیدکننده نرم افزار، تولیدکنندگان قطعات صنعتی و کامپیوتری، شرکتها، مؤسسات خدماتی و مراکز آموزشی اشاره کرد.

با بررسی لیستی از پول ساز ترین و بزرگترین شرکت های حال حاضر دنیا خواهید دید که بسیاری از این شرکت ها فعال در حوزه کامپیوتر، آی تی و فناوری اطلاعات هستند؛ مواردی نظیر ماکروسافت، اپل، گوگل، آمازون، فیسبوک، اینستاگرام، سامسونگ، اینتل (Intel)، آی بی ام (IBM)، اچ پی، هواوی و ...

با توجه به توضیحاتی که گستردگی بازار کار رشته کامپیوتر را بیان می کند و نیز با توجه به روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه، موقعیت های شغلی همواره برای فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر فراهم است

تا سال 2022 شانس یافتن یک شغل و استخدام شدن در حوزه های مرتبط با رشته کامپیوتر بین 7 تا 25 درصد و در سایر رشته ها چیزی حدود 11 درصد خواهد بود.

برخی از موقعیت های شغلی مهندس کامپیوتر پس از ورود به بازار کار عبارتند از:

 • برنامه نویس در شرکت های تولید کننده نرم افزار
 • طراحی سیستم های ارتباطی درون سازمانی
 • تولید اپلیکیشن های اندروید یا IOS برای موبایل ها
 • ادمین و پشتیبان شبکه در شرکت‌های کوچک و بزرگ، وظیفه یک ادمین شبکه نصب و راه اندازی و پشتیبانی شبکه یک شرکت است و همچنین راه اندازی شبکه های پیشرفته سیمی یا بیسیم در سطح LAN و WAN
 • طراح سایت و رابط کاربری
 • سرپرست آی تی سازمان ها
 • تحلیل گر دیتا (Data Analyst)
 • بهینه سازی سایت ها برای موتورهای جستجو، یا SEO (Search Engine Optimization)
 • سرپرست آی تی (IT Project Manager)
 • طراحی و ساخت ربات های پیشرفته
 • طراحی سیستم های تحت شبکه برای خانه های هوشمند
 • بهینه سازی مراحل تولید در کارخانه ها با استفاده از هوش مصنوعی
 • فعالیت در حوزه های مخابراتی و همچنین فعالیت در مراکز داده و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی
 • بعنوان متخصص امنیت شبکه در شرکت ها یا مدیر امنیت شبکه‌ (Network Security Administrator)
 • بعنوان مهندس سخت‌افزار کامپیوتر (Computer Hardware Engineer)، مهندسان سخت‌افزار، وظیفه‌ی طراحی و توسعه‌ی تجهیزات کامپیوتری مانند مانیتور، صفحه مدار، چیپ و… را بر عهده دارند

اهمیت رشته کامپیوتر در دنیا

رشته کامپیوتر که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است، رشته امروز و آینده است تا جایی که پیش بینی میشود تا ۱۰ سال دیگر در کشورهای پیشرفته مردم همان قدر که به نیروی برق وابسته هستند به شبکه اینترنت وابسته خواهند شد. با توجه به توضیحات گفته شده روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه، اشتغال و موقعیت کاری برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم است تا در قالب شرکتهای تولیدکننده نرم افزار، شرکتهای تولیدکننده قطعات، مراکز صنعتی تولیدی، شرکتها و مؤسسات خدماتی، مراکز آموزشی و … مشغول به کار شده و فعالیت کنند.

امروزه مشاغل کامپیوتری در برگیرنده برخی از سریعترین صنایع در حال رشد است. بسته به حرفه کامپیوتری که انتخاب می کنید تا سال 2022 فرصت های استخدامی بین 7 تا 25 درصد رشد خواهد داشت. درحالی که این رشد برای دیگر مشاغل تا 11 درصد است.

Best Jobs in America web

انتخاب رشته کامپیوتر برای تحصیل مسیرهای شغلی متعددی را پیش روی انسان می گذارد. بعضی از این مشاغل نیازمند حداقل تحصیلات مانند کاردانی یا کارشناسی هستند اما مسیرهای شغلی پردرآمد گاها نیازمند چندین سال تجربه در رشته کامپیوتر و IT است. در ارزیابی و دسته بندی بهترین مشاغل دنیا کامپیوتر، مهندسی نرم افزار- تحلیلگر سیستم و متخصص امنیت شبکه در بالاترین رتبه بندی قرار دارند. این مقاله حاوی اطلاعات مفید در باب مشاغل کامپیوتری است که شما را در انتخاب تصمیم آگاهانه در مورد مسیر شغلی تان یاری می دهد. بیشتر اطلاعات نظیر حقوق، دسترسی شغلی و پیشرفت شغلی بر اساس U.S.Breau of Labor statistics می باشد.

دستمزد فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر

اعداد و ارقام ذکر شده در ذیل در مورد کارمندان حقوق بگیر ذکر شده است و در مورد کارآفرینان حوزه کامپیوتر صادق نیست. رنج حقوق کارمندانی که دارای مشاغل کامپیوتری هستند از 22.000$ در سال در پایین ترین حد تا 140.000$ در بالاترین حد اندازه‌گیری شده است. برای قیاس، باید به این نکته اشاره کرد که درآمد متوسط دیگر مشاغل 34.750$ است و در بیشتر بخش‌ها، مشاغل کامپیوتر با پرداخت بالاتر نسبت به سایر مسیرهای شغلی می باشند. علاوه بر این مشاغل کامپیوتری از نرخ بیکاری نسبتاْ پایین 0.9 تا 4.2 درصدی برخوردارند. برای کسب اطلاعات بیشتری در این موارد می‌توانید صفحه معرفی رشته کامپیوتر و آی تی را مشاهده کنید

روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک همه و همه دست به دست هم داده اند تا از هم اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی که فعالان در این زمینه از آینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود.

با توجه به گسترش روز افزون دنیای کامپیوتر امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به متخصصان کامپیوتر احساس می‌شود. امروزه یک مهندس کامپیوتر اگر علاقمند به کار باشد، هیچ وقت با مشکل بی‌کاری روبه رو نمی‌شود. فرصت‌های شغلی این رشته به حدی گسترده و متعدد است که نه تنها فارغ التحصیلان این رشته به راحتی جذب بازار کار می‌شوند بلکه دانشجویان دو سال آخر این رشته نیز می توانند وارد بازار کار شده و فعالیت کنند.

از آنجا که اکثر مشاغل کامپیوتری با کارمزد بالا دارای متقاضیان زیادی است در نتیجه انتظار می رود کسانی که برای این موقعیت ها انتخاب می شوند افرادی شایسته با تحصیلات کافی باشند. به طور کلی مشاغل کامپیوتر نیازمند حداقل مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر یا یک رشته مرتبط با کامپیور هستند.

رشته علوم کامپیوتر (Computer Science)

علوم کامپیوتر، رشته‌ای است که با هدف مطالعه نحوه محاسبات و یا به عبارت دقیق تر، دستیابی به یک روش حل مسئله در کوتاه‌ترین زمان ممکن با دقت بسیار بالا، ایجاد گردید. پایه این رشته، استدلال، منطق و ریاضیات است. در این رشته با ارائه درک مناسبی درک مناسبی از تحلیل و تجزیه روش‌های حل مسئله به کمک ابزارهای کامپیوتری، زمینه‌های مرتبط با بهینه سازی، بیوانفورماتیک، ارتباط ریاضیات و کامپیوتر را پوشش می‌دهد

گرایش های رشته علوم کامپیوتر

علوم کامپیوتر نیز مانند مهندسی کامپیوتر خود دارای چندین گرایش اصلی و فرعی است. گرایش‌های اصلی رشته علوم کامپیوتر عبارتند از:

 • محاسبات علمی: در این گرایش، کاربرد ریاضیات در کامپیوتر به دانشجویان، آموزش داده می‌شود.
 • نظریه الگوریتم‌ها: در رشته علوم کامپیوتر گرایش نظریه الگوریتم‌ها نیز راه‌های مختلف حل مسئله را بررسی می‌کنند.
 • سخت افزار: این گرایش از علوم کامپیوتر نیز به معماری و به طور کلی، ساختار کامپیوتر، مرتبط می‌شود.
 • سیستم‌های اطلاعاتی: در گرایش سیستم‌های اطلاعاتی از رشته علوم کامپیوتر نیز نحوه مدیریت پروژه‌های نرم افزاری و سیستم‌های اطلاعاتی، آموزش داده می‌شود.

گرایش‌های فرعی رشته علوم کامپیوتر نیز شامل رشته‌های هوش مصنوعی، بیوانفورماتیک، گرافیک کامپیوتری، توسعه بازی، شبکه‌سازی، رباتیک و ایمنی می‌باشد.

دروس علوم کامپیوتر در مقطع لیسانس

دروس علوم کامپیوتر نیز در گرایش‌های مختلف، دارای تفاوت ها و شباهت هایی هستند که در ادامه بطور جداگانه به هریک از آن ها پرداخته می شود، دروس تخصصی و مهم رشته کامپیوتر در دانشگاه عبارت‌اند از:

 • مبانی کامپیوتر و برنامه نویسی
 • آنالیز عددی
 • برنامه سازی پیشرفته
 • منطق ریاضی
 • نظریه محاسبات
 • ساختمان داده‌ها و الگوریتم‌ها
 • مدارهای منطقی
 • طراحی زبان‌های برنامه نویسی
 • شبیه سازی سیستم‌های گستت
 • نظریه زبان‌ها و اتوماتا
 • هوش مصنوعی

معرفی رشته رشته علوم کامپیوتر از زبان اساتید دانشگاه

در فیلم زیر دکتر گنج تابش به معرفی رشته علوم کامپیوتر پرداخته اند، دکتر محمد گنج‌تابش عضو هیئت‌علمی گروه علوم کامپیوتر دانشگاه تهران است. ایشان دوره کارشناسی خود را در رشته ریاضی محض (دانشگاه تبریز) و دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری را در رشته علوم کامپیوتر (دانشگاه تهران) به اتمام رسانده‌اند. ایشان همچنین دکتری دوم خود را در رشته بیوانفورماتیک (دانشگاه اکول پلی‌تکنیک فرانسه) گذرانده‌اند. زمینه‌های تحقیقاتی مورد علاقه وی الگوریتم‌های بیوانفورماتیک (مسائل مربوط به ساختارهای RNA) و علوم اعصاب محاسباتی، بخصوص شبکه‌های عصبی ضربه‌ای و مدل‌سازی فرآیندهای سیستم بینایی در مغز می‌باشد.

معرفی رشته علوم کامپیوتر

دانشگاه های دولتی که رشته مهندسی و علوم کامپیوتر دارند

در زیر به بررسی رتبه بندی دانشگاه های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر پرداخته ایم:

بطور کلی بهترین دانشگاه های ایران در رشته های مهندسی بصورت زیر رده بندی می شوند:

1) دانشگاه صنعتی شریف

2) دانشگاه تهران

3) دانشگاه امیرکبیر

4) دانشگاه علم و صنعت و شهید بهشتی (این دو دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)

5) دانشگاه تربیت مدرس و خواجه نصیر (این دو دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)

6) دانشگاه های صنعتی اصفهان

7) دانشگاه اصفهان، شیراز و فردوسی (این سه دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)

ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری

بطورکلی مقطع ارشد کامپیوتر و علوم کامپیوتر کاملا با لیسانس کامپیوتر و همین طور علوم کامپیوتر متفاوت است ( مقطع دکتری نیز بسیار مانند ارشد است و واحد‌هایی که خود شما در ارشد برنمی‌دارید را در دکتری برخواهید داشت، البته مقطع دکتری کامپیوتر تفاوت‌های دیگری نیز دارد مانند الزامی بودن آزمون زبان، امتحان جامع و تعداد دروسی که باید در دوران دکتری پاس کنید 6 درس 3 واحدی خواهد بود)، شما در لیسانس کامپیوتر مجبور هستید تعداد واحدهای زیادی را (حدودا 143 واحد) بگذرانید در صورتی که شاید به بسیاری از این واحد‌ها علاقه نداشته باشید و همین طور در دوران لیسانس تقریبا در تمامی دروس بخش عظیمی از نمره به مباحث تئوری اختصاص دارد در صورتی که این امر در ارشد و دکتری کامپیوتر کاملا بر عکس است و بیشتر نمره به کارهای پژوهشی و عملی و انجام پروژه و تمرین اختصاص دارد.

پس از قبولی در ارشد کامپیوتر یاعلوم کامپیوتر و وارد شدن به دانشگاه، چه در گرایش‌ ارشد نرم افزار قبول شده باشید، چه ارشد شبکه و امنیت و چه ارشد معماری کامپیوتر و ... گروه کامپیوتر آن دانشگاه شما را با فیلدهایی که در گرایش قبولی‌تان وجود دارد آشنا می‌کنند (در بعضی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه شریف و تهران و ... اغلب همایشی برای آشنا کردن دانشجویان با فیلدهایی که وجود دارد برگزار می‌شود) بعنوان مثال اگر گرایش نرم افزار قبول شده باشید حدود 15 فیلد کاری به شما معرفی می‌شود، بعنوان مثال فیلدهای اینترنت اشیا (IOT)، رایانش ابری (cloud computing)، مالتی مدیا، پردازش تصویر، Big data، دیتابیس، real time، embedded، پردازش موازی و سیستم‌های توزیع شده، fog computing، شبکه‌های میان تراشه‌ای (Network on chip) و برخی از فیلدهای دیگر.

سپس دانشجویان مقطع ارشد کامپیوتر با توجه به علاقه‌شان یک فیلد را انتخاب می‌کنند، سپس با اساتیدی که در آن فیلد کار می‌کنند صحبت می‌کنند و از بین آن اساتید یکی را بعنوان استاد راهنمای خود انتخاب می‌کنند، البته استاد راهنما نیز باید آن شخص را بپذیرد و ظرفیت خالی داشته باشد، سپس در آزمایشگاه آن استاد راهنما مشغول به کار می‌شود و در آن آزمایشگاه میز، صندلی و کامپیوتری به آن دانشجو به مدت 2 تا 3 سال اختصاص داده می‌شود، در آزمایشگاه‌ها فقط دانشجویان ارشد و دکتری هستند، مگر آنکه در آن آزمایشگاه پروژه ملی وجود داشته باشد و استاد راهنما تعدادی از دانشجویان لیسانس را برای کار در پروژه استخدام کرده باشد و یا بعنوان کار آموز در آنجا فعالیت کنند.

از این به بعد دانشجویان تعداد کمی درس‌ را از بین تعداد دروس زیادی که در آن گرایش تعریف شدها ست بر اساس فیلدی که انتخاب کردند و با صلاح دید استاد راهنما و مدیر گروه گرایش شان بر می‌دارند، بنابراین چون دانشجو خودش فیلدی را انتخاب کرده که به آن علاقه دارد، به واحدهایی هم که خودش در راستای پایان نامه اش بر می‌دارد علاقه خواهد داشت و بنابراین مثل لیسانش نخواهد بود که دانشجو مجبور باشد تعداد واحدهایی زیادی که به آنها علاقه ندارد را پاس کند. همچنین چون تمام کارهایی که دانشجو انجام می‌دهد در راستای تز اش است بعد از چند ماه در فیلدی که انتخاب کرده خبره می‌شود و این موضوع برای دانشجو جذاب و شیرین خواهد بود و این مورد باعث می‌شود که دانشجویان به رشته کامپیوتر بیش از پیش علاقه مند شوند.

انتخاب گرایش در دوره ارشد کامپیوتر و علوم کامپیوتر

هر روزه سوالات بسیار زیادی در این زمینه پرسیده می‌شود که در چه رشته‌‌ای کنکور بدهم ؟ بازار کار هر رشته در ایران و در خارج به چه نحو است؟ و کدام رشته بهتر است. ادامه تحصیل در ایران و خارج در چه گرایش بهتر است؟ من به رشته x علاقه ندارم و به همین دلیل نمی‌شود در رشته y آزمون بدهم؟

پس از ورود به مقطع کارشناسی ارشد، می بایست حدود ۳۲ واحد درسی پاس کنید که اگر واحدهای سمینار و پایان نامه را از این مقدار حذف کنیم ۲۴ واحد باقی می‌ماند که از این ۲۴ واحد ۹ یا ۱۲ واحد، دروس اجباری گرایشی ای است که شما در آن گرایش قبول شده اید و سایر واحد ها را می‌توانید بصورت اختیاری و با توجه به علاقه ‌تان انتخاب کنید که این مزیت بسیار بزرگی برای شما است زیرا می توانید دروسی را بر دارید که در زمینه کاری و پژوهشی مورد علاقه تان است.

همچنین توجه به این نکته حائز اهمیت است که زمانی که دانشجو در یک دانشگاه معتبر مانند دانشگاه‌های تهران، شریف،‌ شهید بهشتی و... قبول می‌شود فیلدی که دانشجو جهت پژوهش و تحقیق در دوره ارشد و یا حتی دکتری انتخاب می‌کند می‌تواند به گرایش قبول شده وی در دانشگاه ارتباطی نداشته باشد و با توجه به فیلدهایی که اساتید گرایشی که دانشجو در آن گرایش قبول شده است دانشجو می‌تواند هر فیلد و موضوعی را که به آن علاقمند است و اساتید آن گرایش کار می‌کنند، دنبال کند. این موضوع به این بر می گردد که دانشجو چه کسی را به عنوان استاد راهنمای خود انتخاب می کند و همچنین پروپوزال خود را چه چیزی تعریف کند. به عنوان مثال دانشجویان زیادی بوده‌اند که در رشته ارشد معماری کامپیوتر دانشگاه شریف یا تهران قبول شده‌اند و در دوران تحصیل وارد فیلد شبکه یا امنیت یا مالتی مدیا یا رباتیک و یا دیگر موضوعات شده‌اند. بنابراین اینکه گرایش قبولی شما در ارشد کدام است از اهمیت کمتری نسبت به انتخاب موضوع پروپوزال، موضوع پژوهش و اینکه استاد راهنما دانشجو چه کسی باشد برخوردار است.

نکته جالب دیگر این است که در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر، برخی اساتید از گرایش‌های مختلف دانشجو می‌پذیرند، بعنوان مثال اساتیدی در دانشگاه های تهران و شریف داریم که هم از گرایش معماری کامپیوتر دانشجو می‌گیرند و هم از گرایش نرم افزار و هم از گرایش شبکه.

همچنین برای اشتغال در بازار کار، آنچه درباره تحصیلات آکادمیک مورد سوال است و اهمیت دارد، این موضوع است که از کدام دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اید یا در حال تحصیل هستید. چه مهارت‌هایی دارید؟ پایان نامه و رساله شما در چه زمینه‌ای بوده است؟ در نتیجه اینکه در چه گرایشی از کامپیوتر فارغ التحصیل شده‌اید دارای اهمیت کمتری است (البته به جز دو گرایش تجارت و آی تی). همچنین برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه خارجی علاوه بر موارد فوق الذکر، سوالاتی نظیر:‌ عنوان زمینه و فیلد تحقیقاتی شما چه بوده، چه مقالاتی دارید،‌ استاد راهنمای شما چه کسی بوده است،‌ توصیه نامه های شما از چه کسانی است، نمره تافل و جی آر ای و یا آیلتس شما چند است و ... پرسیده می‌شود و اینکه شما در چه گرایشی از کامپیوتر فارغ التحصیل شده‌اید کمترین اهمیت را دارد و مواردی مثل نمره زبان، مقالات و دانشگاه مقطع ارشد دارای اهمیت بیشتری است.

منابع کنکور ارشد مهندسی و علوم کامپیوتر

منابع کنکور ارشد مهندسی و علوم کامپیوتر 1401 چیست؟ بهترین منابع ارشد کدام ها هستند؟ منابع کنکور ارشد هوش مصنوعی چیست؟ منابع کنکور ارشد نرم افزار چیست؟ و سوالات بسیار دیگری، همه اینها سوالاتی هستند که هر ساله ذهن بسیاری از داوطلبان و دانشجویان کنکور ارشد کامپیوتر را به خود مشغول می‌کند، برای پاسخ به این سوالات و به دلیل اهمیت فراوان این موضوع صفحات مجزایی در این خصوص برای شما دانشجویان عزیز مهیا شده:

 1. برای آشنایی با منابع کنکور ارشد کامپیوتر به صفحه بهترین منابع ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.
 2. برای آشنایی با منابع کنکور ارشد علوم کامپیوتر به صفحه بهترین منابع کنکور ارشد علوم کامپیوتر مراجعه کنید.

معرفی گرایش های ارشد کامپیوتر، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

 • گرایش‌های ارشد مهندسی کامپیوتر: آشنایی و شناخت دقیق گرایش های ارشد کامپیوتر از دغدغه‌های مهم داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر است.گرایش های کارشناسی ارشد کامپیوتر شامل گرایش های نرم افزار، هوش مصنوعی، شبکه‌های کامپیوتری، رایانش امن، معماری کامپیوتر (سخت افزار)، بیوانفورماتیک، الگوریتم و محاسبات، علوم و فناوری شبکه، علوم داده و قرآن کاوی رایانشی است. برای بررسی دقیق هر یک از این گرایش‌ها می‌توانید به صفحه زیر مراجعه کنید.

گرایش های ارشد کامپیوتر

 •  گرایش‌‌‌ های ارشد فناوری اطلاعات شامل گرایش های فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیک، سامانه های شبکه ای، سیستم های تکنولوژی اطلاعات، سیستم های چند رسانه ای، معماری سازمانی، مدیریت سیستم های اطلاعاتی است. برای بررسی دقیق هر یک از این گرایش‌ها می‌توانید به صفحه زیر مراجعه کنید.

 معرفی گرایش های ارشد فناوری اطلاعات

 •  گرایش‌‌‌ های ارشد علوم کامپیوتر شامل موارد زیر است:

محاسبات علمی، الگوریتم و نظریه محاسبه، داده کاوی، نظریه سیستم‌ها، علوم تصمیم و دانش، محاسبات نرم و هوش مصنوعی و منطقی و روش‌های صوری است

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه های دولتی که رشته کامپیوتر را دارند و بررسی رنک آنها به صفحه بهترین دانشگاه های ایران مراجعه کنید

جمع بندی:

این که کدام یک از رشته‌های نرم افزار، معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی، شبکه، امنیت و غیره را برای کنکور انتخاب میکنید تاثیر عمده ای بر موضوع پژوهش شما ندارد و این موضوع به نحوه انتخاب استاد راهنما و پروپوزال توسط خود دانشجو بستگی دارد. همچنین اینکه چه رشته‌ای هستید تاثیر به سزایی در آینده کاری و ادامه تحصیل شما در خارج از کشور ندارد و آینده درسی و شغلی این رشته‌ها به موضوع رساله و کار تحقیقاتی که در طی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انجام می دهید و همچنین مهارت‌های شما بستگی دارد.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

برای رشته کامپیوتر چه درس هایی باید قوی باشند؟

هر رشته سختی‌های خاص خودش را دارد، از دیدگاه ما هر فردی با هر پایه‌ای می‌تواند در رشته کامپیوتر موفق شود، فقط کافی است که در طول دوران دانشگاه تان بصورت پیوسته تلاش کنید. برخی از مشاورین لیسانس که اطلاعات کاملی در مورد رشته کامپیوتر ندارند به دانش‌ آموزان می‌گویند که برای موفقیت در رشته کامپیوتر نیاز است که پایه ریاضی قوی داشته باشند، در صورتی که به هیچ عنوان چنین نیست، برای اینکه دلیل این موضوع را بصورت دقیق متوجه شوید ابتدا لازم است با دروس اصلی و غیر اصلی رشته کامپیوتر آشنا شوید، دروس غیر اصلی رشته کامپیوتر دروسی هستند که در مقاطع بالاتر رشته کامپیوتر و همین طور در آینده کاری دانش آموختگان کامپیوتر خیلی کاربردی نیستند، از جمله این دروس می‌توان به دروس فیزیک 1و2، معادلات دیفرانسیل، ریاضی عمومی 1و2، جبر خطی، محاسبات عددی، آزمایشگاه فیزیک 2و ... اما دروس اصلی رشته کامپیوتر دروسی هستند که زیر بنای رشته کامپیوتر را تشکیل می‌دهند و هر شخصی که بخواهد در رشته کامپیوتر به جایگاه‌های بالایی برسد باید این دروس را خوب فرا گیرد، از جمله این دروس می‌توان به دروس ساختمان داده، طراحی الگوریتم، معماری کامپیوتر، مدار منطقی، ریاضی گسسته، سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری، هوش مصنوعی، نظریه زبان ها و ماشین ها اشاره کرد. حال خوب است بدانید که برای فراگیری دروس اصلی رشته کامپیوتر نیازی به داشتن پایه ریاضی قوی ندارید، بطور کلی ریاضی خاص و پیچیده ای در این دروس مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و پایه ریاضی که برای فهم این دروس نیاز دارید را می‌توانید در دو روز آموزش ببینید، ریاضیاتی که برای فهم این دروس نیاز دارید به مواردی همچون آشنایی با خواص لگاریتم، تصاعد حسابی، تصاعد هندسی، خواص سیگما، مقدار خیلی کمی و در موارد خاص مشتق و انتگرال. که تمامی این موارد را می‌توانید در یک الی دو روز بطور کامل یاد بگیرید، برای راحتی شما دانش آموزان و دانش جویان عزیز فیلمی تحت عنوان تمام ریاضیات مورد نیاز برای رشته کامپیوتر تهیه شده و بصورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته که می‌توانید از این فیلم استفاده کنید. همان طور که مشخص شد برای تحصیل در رشته کامپیوتر نیازی به داشتن پایه ریاضی خیلی خوبی ندارید و افراد موفق بسیار زیادی در این رشته وجود دارند که پایه ریاضی بسیار معمولی دارند.

اگر در هنرستان کامپیوتر بخوانیم و سپس از طریق کنکور کاردانی فوق دیپلم کامپیوتر بگیریم بهتر است یا در کنکور ریاضی شرکت کنیم و مهنسی کامپیوتر قبول شویم/؟

توصیه ما به دانش آموزانی که می‌خواهند در رشته کامپیوتر فعالیت کنند این است که سعی کنند حتما از طریق کنکور ریاضی در مهندسی کامپیوتر پذیرفته شوند. در ادامه دلایل این موضوع را بیان می‌کنیم؛ اولین و مهم ترین دلیل این است که دانش آموزان هنرستانی از طریق کنکور کاردانی نمی‌توانند وارد دانشگاه‌های مناسبی شوند و باید وارد دانشگاه‌های فنی و حرفه ای شوند، همین طور این دانشجویان پس از دریافت فوق دیپلم باید در کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت کنند که از طریق این کنکور نیز نمی‌توانند در دانشگاه های دولتی خوب کشور قبول شوند. از طرف دیگر دانش آموزانی که از طریق کنکور ریاضی در مقطع کارشناسی پیوسته کامپیوتر قبول می‌شوند، دیگر نیازی به شرکت مجدد در کنکور کاردانی به کارشناسی کامپیوتر ندارند و تنها با یک کنکور و بدون هیچ وقفه‌ای می‌توانند کارشناسی کامپیوتر بگیرند. از موارد مهم دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که دروسی که در مهندسی کامپیوتر ارائه می‌شود کاربردی تر و بهترند، همچنین اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه‌های تاپ داخل یا خارج از کشور را دارید این موضوع که شما قبلا کاردانی بوده‌اید و بعد از آن کاردانی به کارشناسی بوده‌اید از دیدگاه اساتید دانشگاه‌های برتر رزومه بدی برای شما محسوب می‌شود.

رشته های کامپیوتر در دانشگاه

یکی از سوالات دیگری که ذهن جوانان را به خود درگیر کرده است این است که اگر بخواند در کنکور لیسانس رشته کامپیوتر را انتخاب کنند چه گرایش هایی را می‌توانند در مقطع لیسانس داشته باشند. در حال حاضر افرادی که از طریق کنکور سراسری در لیسانس قبول می‌شوند فقط می‌توانند در یکی از رشته علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر درس بخوانند، که توصیه ما به دانش آموزان بیشتر رشته مهندسی کامپیوتر است و در حال حاضر در دوره لیسانس کامپیوتر در ابتدا ورود گرایش بندی وجود ندارد و دانشجویان در حدود ترم 4 انتخاب می‌کنند که کدام یک از گرایش های نرم افزار و سخت افزار و آی تی باشند و در ارشد، رشته کامپیوتر به گرایش های نرم افزار، معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی، شبکه های کامپیوتری، رایانش امن، بیوانفورماتیک و الگوریتم و محاسبات تقسیم می‌شود

بهترین گرایش رشته کامپیوتر چیست؟

در حال حاضر می‌توان رشته هوش مصنوعی را بهترین رشته جهان نامید و می‌توان گفت آینده دنیا در دستان هوش مصنوعی است. اگر تعداد پوزیشن هایی که برای اپلای در مقطع دکتری در رشته کامپیوتر وجود دارد نگاه کنید متوجه می‌شوید که بالای 80 درصد تمامی پوزیشن ها برای فیلدهایی است که در اصل مربوط به رشته هوش مصنوعی است، یا اگر پروژه هایی که غول های تکنولوژی در سال های اخیر تعریف کرده اند نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که اکثرا پروژه هایی هستند که مربوط به فیلدهای هوش مصنوعی می‌شود.

بهترین رشته دنیا چیست؟

با توجه به تحولات عظیم رشته کامپیوتر در دهه های اخیر بی شک رشته کامپیوتر از نظر فاکتورهای بسیار زیادی نظیر بازار کار، سطح درامد، تعداد پوزیشن های کاری و درسی در خارج از کشور، سرعت گسترش و ... در رده یک دنیا قرار دارد و چند سالی است که در کنکور سراسری لیسانس بر خلاف قدیم که ابتدا برق شریف و دانشگاه تهران پر می‌شد، اکنون رشته کامپیوتر زودتر از سایر گرایش ها در دانشگاه های تاپ پر می‌شود

بهترین کشورهای دنیا برای کار و ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر کدام کشورها هستند؟

بهترین کشورهای دنیا در این زمینه، آمریکا، کانادا، استرالیا، آلمان، سوئد، نروژ و ... هستند

چطور می‌توان با دریافت حقوق مهاجرت کنیم؟

برای این کار لازم است که دانشجویان ارشد در یک دانشگاه تاپ قبول بشوند و بعد برای مقطع دکتری اپلای کنند و فاند بگیرند، به این علت که تعداد پوزیشن‌هایی که برای مقطع دکتری کامپیوتر وجود دارد بسیار بیشتر از تعداد پوزیشن های مقطع ارشد است این فاصله به قدری است که اصلا قابل مقایسه نیست. خبر خوب این است که قبولی در کنکور ارشد کامپیوتر در یک دانشگاه تاپ خیلی راحتر از قبولی در کنکور سراسری است

بارگذاری نظرات