کانال تلگرام

رشته کامپیوتر

مقدمه ای بر رشته کامپیوتر

درست است که بیش از 50 سال از پیداش رشته کامپیوتر می‌گذرد، اما رشته کامپیوتر در مقایسه با سایر رشته‌های علوم و مهندسی زمینه‌ای جوان و رو به رشد محسوب می‌شود، با این حال در مدت زمان کوتاهی که از عمر این رشته می‌گذرد کاربرد بسیار وسیعی در ابعاد گوناگون زندگی بشر یافته است. کامپیوترهای قابل حمل، گوشی‌های تلفن هوشمند و شبکه‌های اجتماعی نمونه هایی از گسترش کاربردهای مهندسی کامپیوتر در زندگی روزمره هستند. با این حال کاربرد کامپیوترها در سایر ابعاد زندگی آن‌چنان گسترش یافته است که شاید در مواردی کمتر به چشم آیند، از جمله امروزه تقریبا در هر وسیله‌ای که در اطراف خود می‌بینیم، مانند خودرو، لوازم خانگی همچون تلویزیون و یخچال، هواپیما، تجهیزات صنعتی، تجهیزات بیمارستانی و پزشکی و نظایر آن کامپیوترهایی تعبیه شده‌اند تا بخش‌های گوناگونی از کارکرد آنها را کنترل کنند. پیاده سازی این کامپیوترها نیازمند طراحی سخت افزار، نرم افزار و توسعه فناوری اطلاعات است.

مهندسین کامپیوتر بطور کلی در زمینه‌های طراحی و تحلیل نرم افزار و سخت افزار سیستم های کامپیوتری و نیز زمینه های مرتبط با فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند و مباحثی همچون هوش مصنوعی، شبکه های کامپیوتری، پردازش موازی و توزیع شده، محاسبات زیستی، ریزپردازنده ها، روباتیک، پردازش صوت و تصویر، پردازش داده های حجیم، طراحی سیستم های دیجیتال، سیستم های بی‌درنگ، امنیت اطلاعات و سیستم های نهفته در این حوزه تخصصی قرار دارند. با توجه به گسترش روز افزون کاربردهای مهندسی کامپیوتر، امروزه کشور ما نیازمند مهندیس کامپیوتر توانا در تمام زمینه های مذکور است.

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

هدف دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر تربیت دانشجویانی است که توانایی حل مسائل مهندسی کامپیوتر شامل تحلیل، طراحی و ساخت سامانه های کامپیوتری است، همچنین دانش آموختگان رشته مهندسی کامپیوتر، علاوه بر توانایی طراحی و تحلیل سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری، در ارائه راه حل‌های جامع مبتنی فناوری اطلاعات برای حل مشکلات و ارتقا فعالیت‌های جامعه توانمند هستند. یکی از اهداف دیگر رشته کامپیوتر این است که دانشجویان را برای کارآفرینی، کار در صنعت و تحصیلات تکمیلی آماده می‌کند.

فیلم معرفی رشته کامپیوتر

طول دوره رشته کامپیوتر در مقطع لیسانس

طبق برنامه درسی که دانشگاه شریف برای رشته مهندسی کامپیوتر پیشنهاد داده استف طول دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر 4 سال است، در طی دوره لیسانس دانشجویان باید 22 واحد درس عمومی، 25 واحد دروس پایه، 61 واحد دروس اصلی، 21 واحد دورس تخصصی و 11 واحد دروس اختیاری که در مجموع 140 واحد می‌شود را اخد کنند.

چارت درسی رشته کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف در لیسانس

چارت درسی رشته کامپیوتر در مقطع لیسانس

دروس اختیاری و اجباری لیسانس رشته کامپیوتر در دانشگاه شریف

دروس اختیاری و اجباری رشته کامپیوتر در مقطع لیسانس

برای مطالعه بیشتر در خصوص دروس عمومی، دروس پایه، دروس تخصصی و همین طور دروس اختیاری و همچنین برای آشنایی با هر یک از دروس رشته کامپیوتر در لیسانس فایل پی دی اف زیر برای شما قرار گرفته است، حتما برای مطالعه بیشتر این فایل را دانلود کنید و از آن استفاده کنید:

〈〈 دانلود فایل برنامه درسی کارشناسی رشته کامپیوتر 〉〉

بازار کار و موقعیت های شغلی رشته کامپیوتر چگونه است؟

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه و ورود به بازار کار تحت عنوان مهندس کامپیوتر، بنا به پیشرفت لحظه ای علوم کامپیوتر، تخصص شما یکی از پرتقاضاترین نیازهای روز خواهد بود. به عنوان بخش بسیار کوچکی از کسب و کارهای نیازمند به حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات می توان به شرکتهای تولیدکننده نرم افزار، تولیدکنندگان قطعات صنعتی و کامپیوتری، شرکتها، مؤسسات خدماتی و مراکز آموزشی اشاره کرد.

با بررسی لیستی از پول ساز ترین و بزرگترین شرکت های حال حاضر دنیا خواهید دید که بسیاری از این شرکت ها فعال در حوزه کامپیوتر، آی تی و فناوری اطلاعات هستند؛ مواردی نظیر ماکروسافت، اپل، گوگل، آمازون، فیسبوک، اینستاگرام، سامسونگ، اینتل (Intel)، آی بی ام (IBM)، اچ پی، هواوی و ...

با توجه به توضیحاتی که گستردگی بازار کار رشته کامپیوتر را بیان می کند و نیز با توجه به روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه، موقعیت های شغلی همواره برای فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر فراهم است

تا سال 2022 شانس یافتن یک شغل و استخدام شدن در حوزه های مرتبط با رشته کامپیوتر بین 7 تا 25 درصد و در سایر رشته ها چیزی حدود 11 درصد خواهد بود.

برخی از موقعیت های شغلی مهندس کامپیوتر پس از ورود به بازار کار عبارتند از:

رشته های کامپیوتر در دانشگاه

دانش آموزان اگر بخواهند وارد رشته های کامپیوتر شوند باید کنکور سراسری علوم ریاضی و فنی شرکت کنند، با شرکت در این کنکور و کسب رتبه مناسب می‌توانید در یکی از رشته های مهندسی کامپیوتر و یا علوم کامپیوتر وارد دانشگاه شوید، دقت کنید که در سال های قبل از سال 95 دانشگاه ها در مقطع لیسانس در سه رشته 1: مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار 2: مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار 3: رشته it دانشجو می‌پذیرفتند، اما ازسال ۹۵ به بعد اولا رشته آی تی حذف شد و دیگر دانش آموزان نمی توانستند وارد رشته آی تی شوند، ثانیا دانشگاه ها وقتی ظرفیت خود را در دفترچه انتخاب رشته اعلام می‌کردند فقط اعلام می‌کردند که مثلا 20 دانشجو در رشته مهندسی کامپیوتر می‌گیرند و اعلام نمی‌کردند که مثلا x نفر در گرایش نرم افزار و y نفر در گرایش سخت افزار می گیرند. یعنی پس از سال 95 سه رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار، مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار و رشته آی تی با هم ادغام شدند و همگی تحت عنوان رشته مهندسی کامپیوتر در دفترچه انتخاب رشته در اختیار دانش آموزانی که کنکور سراسری لیسانس را داده بودند قرار گرفت، در حال حاضر دانشجویان مقطع لیسانس پس از حدود 4 ترم باید گرایش خود را انتخاب کنند و تصمیم بگیرند که میخواهند در کدام یک از گرایش های نرم افزار یا سخت افزار یا آی تی لیسانس خود را ادامه دهند. توجه کنید که دانشجویان در دوره کارشناسی معمولا بین141 تا 146 واحد درسي را مي­گذرانند، لازم به ذکر است که واحدهای درسی گرايش­ نرم افزار و سخت افزار در دوره كارشناسی بسيار مانند هم هستند و اختلاف اين دو گرایش تنها در حدود 20 واحد درسی است، اما گرایش آی تی در حدود 60 الی 70 واحد درسی مشترك با نرم افزار دارد. در ادامه جدولی از دروسی که در گرایش های نرم افزار و سخت افزار در مقطع لیسانس باید گذرانده شوند بعنوان نمونه آورده شده است.

فیلم معرفی رشته مهندسی کامپیوتر و رشته علوم کامپیوتر

در زیر دو فیلم برای شما دانش آموزان و دانشجویان عزیز قرار گرفته است، در فیلم سمت راست دکتر جهانگیر عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف به معرفی رشته مهندسی کامپیوتر پرداخته اند، دکتر امیرحسین جهانگیر در تهران به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران متوسطه جهت ادامه تحصیل عازم فرانسه شد. ابتدا دوره کارشناسی ارشد پیوسته برق را تا سال 1984 در مؤسسه ملی علوم کاربردی لیون فرانسه گذراند و پس از آن در دوره کارشناسی ارشد انفورماتیک و اتوماسیون دانشگاه کلود برنارد لیون فرانسه شرکت کرد. ایشان مدرک دکتری خود را نیز در زمینه انفورماتیک صنعتی در سال 1989 از مؤسسه ملی علوم کاربردی دانشکده برق تولوز فرانسه دریافت کرد. دکتر جهانگیر پس از اخذ مدرک خود در شهریور سال 1368 به کشور بازگشت و در دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف مشغول به کار شد ریاست دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و ریاست مرکز محاسبات دانشگاه صنعتی شریف را بر عهده داشتند.

در فیلم سمت چپ نیز دکتر گنج تابش به معرفی رشته علوم کامپیوتر پرداخته اند، دکتر محمد گنج‌تابش عضو هیئت‌علمی گروه علوم کامپیوتر دانشگاه تهران است. ایشان دوره کارشناسی خود را در رشته ریاضی محض (دانشگاه تبریز) و دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری را در رشته علوم کامپیوتر (دانشگاه تهران) به اتمام رسانده‌اند. ایشان همچنین دکتری دوم خود را در رشته بیوانفورماتیک (دانشگاه اکول پلی‌تکنیک فرانسه) گذرانده‌اند. زمینه‌های تحقیقاتی مورد علاقه وی الگوریتم‌های بیوانفورماتیک (مسائل مربوط به ساختارهای RNA) و علوم اعصاب محاسباتی، بخصوص شبکه‌های عصبی ضربه‌ای و مدل‌سازی فرآیندهای سیستم بینایی در مغز می‌باشد.

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

معرفی رشته علوم کامپیوتر

زیرشاخه های رشته کامپیوتر

در فیلم سمت راست گرایش نرم افزار توسط دکتر محمد قدسی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف معرفی شده است، محمد قدسی استاد دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، سرپرست مسابقه بین‌المللی برنامه‌نویسی دانش‌جویی و یکی از بنیان‌گذاران انجمن کامپیوتر ایران است. ایشان حدود دو دهه سرپرست کمیته ملی المپیاد کامپیوتر ایران و سرپرست تیم اعزامی ایران به المپیاد بین‌المللی کامپیوتر بوده است. ایشان کارشناسی خود را در سال ۱۳۵۴ از دانشکدهٔ مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد خود را در سال ۱۳۵۶ از دانشکدهٔ برق و علوم کامپیوتر دانشگاه برکلی در کالیفرنیا اخذ کرد. در سال ۱۳۵۸ به عنوان مربی در دانشکدهٔ ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف استخدام شد. در سال ۱۳۶۳ جهت ادامهٔ تحصیل به آمریکا رفت و در سال ۱۳۶۸ دکتری خود را از دانشکدهٔ علوم کامپیوتر دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا گرفت. همان سال به ایران برگشت و به عنوان استادیار دانشکدهٔ تازه تأسیس مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف کار خود را دنبال کرد و سمت‌هایی چون ریاست دانشکده، معاونت تحصیلات تکمیلی و مدیر گروه نرم‌افزار دانشکده را عهده‌دار بود. او در سال ۱۳۷۹ به سمت دانشیاری و در سال ۱۳۸۴ به مرتبه استادی در این دانشکده ارتقاء یافت و اکنون نیز در این دانشکده تدریس می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر محمد قدسی به این لینک از ویکی پدیا مراجعه کنید.

در فیلم سمت چپ گرایش سخت افزار (معماری کامپیوتر) توسط زنده یاد دکتر سید مهدی فخرایی مدیر سابق گروه سخت افزار دانشگاه تهران معرفی شده است، دکتر سید مهدی فخرایی در سال 1339 در دزفول متولد شد و تحصیلات دوره دبیرستان را در مدرسه وابسته به دانشگاه شیراز پس از انتخاب به عنوان دانش‌آموز نخبه برگزیده گذراند، وی سپس در رشته مهندسی برق و الکترونیک موفق به اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران شد و دوره دکتری خود را در همین رشته در دانشگاهی در کانادا ادامه داد. استاد فخرایی دارای 220 مقاله علمی ملی و بین‌المللی در رشته تخصصی خود بود. وی دبیری 12 همایش علمی در کشور را در کارنامه کاری خود داشت. دکتر فخرایی عزیز استاد تمام دانشگاه تهران، دبیر سابق این مرکز و معاون پژوهشی اسبق بنیاد ملی نخبگان بود، وی را از چهره‌های نخبه و ارزنده کشور بود

معرفی گرایش نرم افزار

معرفی گرایش سخت افزار

 

در فیلم زیر نیز دکتر تقی یاره عضو هیات علمی دانشگاه تهران به معرفی رشته آی تی پرداخته اند، دکتر تقی یاره دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف، ایشان لیسانس خود را در سال های 1363 تا 1368 در گرایش نرم افزار دانشگاه صنعتی شریف و ارشد خود را در سال های 1369 تا 1372 در گرایش نرم افزار در دانشگاه صنعتی شریف اخد کرده اند و دکتری مهندسی کامپیوتر در گرایش الگوریتم و محاسبات از دانشگاه توکیو در سال های 1375 تا 1379 است. از سمت های ایشان می‌توان به عضو هیات علمی تحریریه نشریه بین المللی تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر گروه پژوهشی فناوری اطلاعات پژوهشکده فناوریهای همگرا اشاره کرد.

 

رشته IT

 

اهمیت رشته کامپیوتر در دنیا

رشته کامپیوتر که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است، رشته امروز و آینده است تا جایی که پیش بینی میشود تا ۱۰ سال دیگر در کشورهای پیشرفته مردم همان قدر که به نیروی برق وابسته هستند به شبکه اینترنت وابسته خواهند شد. با توجه به توضیحات گفته شده روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه، اشتغال و موقعیت کاری برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم است تا در قالب شرکتهای تولیدکننده نرم افزار، شرکتهای تولیدکننده قطعات، مراکز صنعتی تولیدی، شرکتها و مؤسسات خدماتی، مراکز آموزشی و … مشغول به کار شده و فعالیت کنند.

امروزه مشاغل کامپیوتری در برگیرنده برخی از سریعترین صنایع در حال رشد است. بسته به حرفه کامپیوتری که انتخاب می کنید تا سال 2022 فرصت های استخدامی بین 7 تا 25 درصد رشد خواهد داشت. درحالی که این رشد برای دیگر مشاغل تا 11 درصد است.

 

Best Jobs in America web

 

انتخاب رشته کامپیوتر برای تحصیل مسیرهای شغلی متعددی را پیش روی انسان می گذارد. بعضی از این مشاغل نیازمند حداقل تحصیلات مانند کاردانی یا کارشناسی هستند اما مسیرهای شغلی پردرآمد گاها نیازمند چندین سال تجربه در رشته کامپیوتر و IT است. در ارزیابی و دسته بندی بهترین مشاغل دنیا کامپیوتر، مهندسی نرم افزار- تحلیلگر سیستم و متخصص امنیت شبکه در بالاترین رتبه بندی قرار دارند. این مقاله حاوی اطلاعات مفید در باب مشاغل کامپیوتری است که شما را در انتخاب تصمیم آگاهانه در مورد مسیر شغلی تان یاری می دهد. بیشتر اطلاعات نظیر حقوق، دسترسی شغلی و پیشرفت شغلی بر اساس U.S.Breau of Labor statistics می باشد.

دستمزد فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر

اعداد و ارقام ذکر شده در ذیل در مورد کارمندان حقوق بگیر ذکر شده است و در مورد کارآفرینان حوزه کامپیوتر صادق نیست. رنج حقوق کارمندانی که دارای مشاغل کامپیوتری هستند از 22.000$ در سال در پایین ترین حد تا 140.000$ در بالاترین حد اندازه‌گیری شده است. برای قیاس، باید به این نکته اشاره کرد که درآمد متوسط دیگر مشاغل 34.750$ است و در بیشتر بخش‌ها، مشاغل کامپیوتر با پرداخت بالاتر نسبت به سایر مسیرهای شغلی می باشند. علاوه بر این مشاغل کامپیوتری از نرخ بیکاری نسبتاْ پایین 0.9 تا 4.2 درصدی برخوردارند. برای کسب اطلاعات بیشتری در این موارد می‌توانید صفحه معرفی رشته کامپیوتر و آی تی را مشاهده کنید

روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک همه و همه دست به دست هم داده اند تا از هم اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی که فعالان در این زمینه از آینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود.

با توجه به گسترش روز افزون دنیای کامپیوتر امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به متخصصان کامپیوتر احساس می‌شود. امروزه یک مهندس کامپیوتر اگر علاقمند به کار باشد، هیچ وقت با مشکل بی‌کاری روبه رو نمی‌شود. فرصت‌های شغلی این رشته به حدی گسترده و متعدد است که نه تنها فارغ التحصیلان این رشته به راحتی جذب بازار کار می‌شوند بلکه دانشجویان دو سال آخر این رشته نیز می توانند وارد بازار کار شده و فعالیت کنند.

از آنجا که اکثر مشاغل کامپیوتری با کارمزد بالا دارای متقاضیان زیادی است در نتیجه انتظار می رود کسانی که برای این موقعیت ها انتخاب می شوند افرادی شایسته با تحصیلات کافی باشند. به طور کلی مشاغل کامپیوتر نیازمند حداقل مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر یا یک رشته مرتبط با کامپیور هستند.

دروسی که باید در مقطع لیسانس کامپیوتر بگذرانید

durus lisans mohandesi computer

مباحث گرایش‌های رشته مهندسی کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر است و شما میتوانید برای اطلاع هرچه دقیق تر از کم و کیف آنها با کلیک بر روی عنوان های آبی رنگ به صفحات مربوطه در سایت مراجعه بفرمایید

دانشگاه های دولتی که رشته کامپیوتر دارند

در زیر به بررسی رتبه بندی دانشگاه های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر پرداخته ایم:

بطور کلی بهترین دانشگاه های ایران در رشته های مهندسی بصورت زیر رده بندی می شوند:

1) دانشگاه صنعتی شریف

2) دانشگاه تهران

3) دانشگاه امیرکبیر

4) دانشگاه علم و صنعت و شهید بهشتی (این دو دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)

5) دانشگاه تربیت مدرس و خواجه نصیر (این دو دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)

6) دانشگاه های صنعتی اصفهان

7) دانشگاه اصفهان، شیراز و فردوسی (این سه دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه های دولتی که رشته کامپیوتر را دارند و بررسی رنک آنها به صفحه بهترین دانشگاه های ایران مراجعه کنید

معرفی گرایش های ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات

مباحث گرایش‌های رشته مهندسی کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر است و شما میتوانید برای اطلاع هرچه دقیق تر از کم و کیف آنها با کلیک بر روی عنوان های آبی رنگ به صفحات مربوطه در سایت مراجعه بفرمایید.

گرایش های ارشد کامپیوتر

گرایش نرم‌افزار، گرایش هوش مصنوعی، گرایش معماری كامپیوتر، گرایش شبکه های کامپیوتری و گرایش رایانش امن

معرفی گرایش های ارشد فناوری اطلاعات

تجارت الکترونیک، چندرسانه ای، فناوری اطلاعات پزشکی، تکنولوژی اطلاعات، امنیت اطلاعات، سامانه های شبکه ای، معماری سازمانی و فناوری اطلاعات

انتخاب رشته داوطلبان ارشد کامپیوتر

هر روزه سوالات بسیار زیادی در این زمینه پرسیده می‌شود که در چه رشته‌‌ای کنکور بدهم ؟ بازار کار هر رشته در ایران و در خارج به چه نحو است؟ و کدام رشته بهتر است.ادامه تحصیل در ایران و خارج در چه گرایش بهتر است؟ من به رشته x علاقه ندارم و به همین دلیل نمی‌شود در رشته y آزمون بدهم؟

پس از ورود به مقطع کارشناسی ارشد، می بایست حدود ۳۲ واحد درسی پاس کنید که اگر واحدهای سمینار و پایان نامه را از این مقدار حذف کنیم ۲۴ واحد باقی می‌ماند که از این ۲۴ واحد ۹ یا ۱۲ واحد، دروس اجباری گرایشی ای است که شما در آن گرایش قبول شده اید و سایر واحد ها را می‌توانید بصورت اختیاری و با توجه به علاقه ‌تان انتخاب کنید که این مزیت بسیار بزرگی برای شما است زیرا می توانید دروسی را بر دارید که در زمینه کاری و پژوهشی مورد علاقه تان است.

همچنین توجه به این نکته حائز اهمیت است که زمانی که دانشجو در یک دانشگاه معتبر مانند دانشگاه‌های تهران، شریف،‌ شهید بهشتی و... قبول می‌شود فیلدی که دانشجو جهت پژوهش و تحقیق در دوره ارشد و یا حتی دکتری انتخاب می‌کند می‌تواند به گرایش قبول شده وی در دانشگاه ارتباطی نداشته باشد و با توجه به فیلدهایی که اساتید گرایشی که دانشجو در آن گرایش قبول شده است دانشجو می‌تواند هر فیلد و موضوعی را که به آن علاقمند است و اساتید آن گرایش کار می‌کنند، دنبال کند. این موضوع به این بر می گردد که دانشجو چه کسی را به عنوان استاد راهنمای خود انتخاب می کند و همچنین پروپوزال خود را چه چیزی تعریف کند. به عنوان مثال دانشجویان زیادی بوده‌اند که در رشته ارشد معماری کامپیوتر دانشگاه شریف یا تهران قبول شده‌اند و در دوران تحصیل وارد فیلد شبکه یا امنیت یا مالتی مدیا یا رباتیک و یا دیگر موضوعات شده‌اند. بنابراین اینکه گرایش قبولی شما در ارشد کدام است از اهمیت کمتری نسبت به انتخاب موضوع پروپوزال، موضوع پژوهش و اینکه استاد راهنما دانشجو چه کسی باشد برخوردار است.

نکته جالب دیگر این است که در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر، برخی اساتید از گرایش‌های مختلف دانشجو می‌پذیرند، بعنوان مثال اساتیدی در دانشگاه های تهران و شریف داریم که هم از گرایش معماری کامپیوتر دانشجو می‌گیرند و هم از گرایش نرم افزار و هم از گرایش شبکه.

همچنین برای اشتغال در بازار کار، آنچه درباره تحصیلات آکادمیک مورد سوال است و اهمیت دارد، این موضوع است که از کدام دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اید یا در حال تحصیل هستید. چه مهارت‌هایی دارید؟ پایان نامه و رساله شما در چه زمینه‌ای بوده است؟ در نتیجه اینکه در چه گرایشی از کامپیوتر فارغ التحصیل شده‌اید دارای اهمیت کمتری است (البته به جز دو گرایش تجارت و آی تی). همچنین برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه خارجی علاوه بر موارد فوق الذکر، سوالاتی نظیر:‌ عنوان زمینه و فیلد تحقیقاتی شما چه بوده، چه مقالاتی دارید،‌ استاد راهنمای شما چه کسی بوده است،‌ توصیه نامه های شما از چه کسانی است، نمره تافل و جی آر ای و یا آیلتس شما چند است و ... پرسیده می‌شود و اینکه شما در چه گرایشی از کامپیوتر فارغ التحصیل شده‌اید کمترین اهمیت را دارد و مواردی مثل نمره زبان، مقالات و دانشگاه مقطع ارشد دارای اهمیت بیشتری است.

بهترین گرایش رشته کامپیوتر

در حال حاضر می‌توان رشته هوش مصنوعی را بهترین رشته جهان نامید و می‌توان گفت آینده دنیا در دستان هوش مصنوعی است. اگر تعداد پوزیشن هایی که برای اپلای در مقطع دکتری در رشته کامپیوتر وجود دارد نگاه کنید متوجه می‌شوید که بالای 80 درصد تمامی پوزیشن ها برای فیلدهایی است که در اصل مربوط به رشته هوش مصنوعی است، یا اگر پروژه هایی که غول های تکنولوژی در سال های اخیر تعریف کرده اند نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که اکثرا پروژه هایی هستند که مربوط به فیلدهای هوش مصنوعی می‌شود.

جمع بندی:

این که کدام یک از رشته‌های نرم افزار، معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی، شبکه، امنیت و غیره را برای کنکور انتخاب میکنید تاثیر عمده ای بر موضوع پژوهش شما ندارد و این موضوع به نحوه انتخاب استاد راهنما و پروپوزال توسط خود دانشجو بستگی دارد. همچنین اینکه چه رشته‌ای هستید تاثیر به سزایی در آینده کاری و ادامه تحصیل شما در خارج از کشور ندارد و آینده درسی و شغلی این رشته‌ها به موضوع رساله و کار تحقیقاتی که در طی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انجام می دهید و همچنین مهارت‌های شما بستگی دارد.

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

 

 

رشته های کامپیوتر در دانشگاه

یکی از سوالات دیگری که ذهن جوانان را به خود درگیر کرده است این است که اگر بخواند در کنکور لیسانس رشته کامپیوتر را انتخاب کنند چه گرایش هایی را می‌توانند در مقطع لیسانس داشته باشند. در حال حاضر افرادی که از طریق کنکور سراسری در لیسانس قبول می‌شوند فقط می‌توانند در یکی از رشته علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر درس بخوانند، که توصیه ما به دانش آموزان بیشتر رشته مهندسی کامپیوتر است و در حال حاضر در دوره لیسانس کامپیوتر در ابتدا ورود گرایش بندی وجود ندارد و دانشجویان در حدود ترم 4 انتخاب می‌کنند که کدام یک از گرایش های نرم افزار و سخت افزار و آی تی باشند و در ارشد، رشته کامپیوتر به گرایش های نرم افزار، معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی، شبکه های کامپیوتری، رایانش امن، بیوانفورماتیک و الگوریتم و محاسبات تقسیم می‌شود

بهترین گرایش رشته کامپیوتر چیست؟

در حال حاضر می‌توان رشته هوش مصنوعی را بهترین رشته جهان نامید و می‌توان گفت آینده دنیا در دستان هوش مصنوعی است. اگر تعداد پوزیشن هایی که برای اپلای در مقطع دکتری در رشته کامپیوتر وجود دارد نگاه کنید متوجه می‌شوید که بالای 80 درصد تمامی پوزیشن ها برای فیلدهایی است که در اصل مربوط به رشته هوش مصنوعی است، یا اگر پروژه هایی که غول های تکنولوژی در سال های اخیر تعریف کرده اند نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که اکثرا پروژه هایی هستند که مربوط به فیلدهای هوش مصنوعی می‌شود.

بهترین رشته دنیا چیست؟

با توجه به تحولات عظیم رشته کامپیوتر در دهه های اخیر بی شک رشته کامپیوتر از نظر فاکتورهای بسیار زیادی نظیر بازار کار، سطح درامد، تعداد پوزیشن های کاری و درسی در خارج از کشور، سرعت گسترش و ... در رده یک دنیا قرار دارد و چند سالی است که در کنکور سراسری لیسانس بر خلاف قدیم که ابتدا برق شریف و دانشگاه تهران پر می‌شد، اکنون رشته کامپیوتر زودتر از سایر گرایش ها در دانشگاه های تاپ پر می‌شود

بهترین کشورهای دنیا برای کار و ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر کدام کشورها هستند؟

بهترین کشورهای دنیا در این زمینه، آمریکا، کانادا، استرالیا، آلمان، سوئد، نروژ و ... هستند

چطور می‌توان با دریافت حقوق مهاجرت کنیم؟

برای این کار لازم است که دانشجویان ارشد در یک دانشگاه تاپ قبول بشوند و بعد برای مقطع دکتری اپلای کنند و فاند بگیرند، به این علت که تعداد پوزیشن‌هایی که برای مقطع دکتری کامپیوتر وجود دارد بسیار بیشتر از تعداد پوزیشن های مقطع ارشد است این فاصله به قدری است که اصلا قابل مقایسه نیست. خبر خوب این است که قبولی در کنکور ارشد کامپیوتر در یک دانشگاه تاپ خیلی راحتر از قبولی در کنکور سراسری است

 

 

 

 

4.3064516129032 1 1 1 1 14.31 امتیاز (124 رای)

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)

تاکنون (57) نظر در این صفحه ثبت شده است.

Hamidreza

سلام من دیپلم الکترونیک از فنی حرفه ایی رو دارم و به شدت به رشته IT علاقه مند شدم می خواستم اگه امکانش هست من رو راهنمایی کنید که چطور برم سمت این رشته که موفق باشم

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به Hamidreza

سلام. وقت بخیر. برای مقطع لیسانس رشته آی تی وجود ندارد، شما باید در مقطع لیسانس در رشته مهندسی کامپیوتر قبول بشید و سپس اگر تمایل به آی تی دارید می‌توانید در کنکور ارشد آی تی شرکت کنید. توصیه من به شما این هست که سعی کنید در کنکور ریاضی شرکت کنید و از این طریق در رشته مهندسی کامپیوتر قبول شوید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
shahin

سلام . ایا بعد از اینکه مدرک کاردانی گرفتیم از دانشکده فنی حرفه ای و کنکور کاردانی به کارشناسی دادیم دانشگاه های دولتی و روزانه قبول مبشیم یا باز هم دانشکده فنی حرفه ای ؟؟‌ممنون میشم جوابم بدبد??

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به shahin

سلام. وقت بخیر. فعلا کنکور کاردانی به کارشناسی برداشته شده. چه زمانی که کنکور وجود داشت و چه الان امکان اینکه بتوانید در دانشگاه دولتی مناسب قبول شوید وجود ندارد، شما باید بعد از کسب مدرک لیسانس در کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید تا بتوانید وارد دانشگاه های دولتی خوب شوید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
امیر معین

سلام وقت شریفتون بخیر میخواستم بدونم برای رشته مهندسی کامپیوتر ریاضی فرد بسیار خوب باشه ؟ طوری که فرد در ریاضیات ضعف داشته باشه و به خود بحث صرفا ریاضیات علاقه نداشته باشه ایا در این رشته اصلا پیشرفت نمیکنه ممنون میشم راهنمایی کنین و سوال دومی که داشتم میخواستم بدونم اگر فردی مثلا مهندسی کامپیوتر دانشگاه ملی سیستان قبول بشه ایا قبولی یک دانشگاه خوب تو کارشناسی ارشد شانسش بیشتر هست یا اون فرد پشت کنکور بمونه و همون اول یک دانشگاه خوب بره با توجه به سختی کنکور کارشناسی

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به امیر معین

سلام. وقت بخیر. خیر نیازی نیست که خیلی ریاضی قوی داشته باشید و ممکن هست کسی به ریاضیات علاقه نداشته باشد و بتوانید در این رشته پیشرفت کند. در مورد سوال دوم تون مسلما قبولی در کنکور ارشد کامپیوتر در دانشگاه های تاپ به علت رقابت کمتر ساده تر است اما شما اگر احساس می‌کنید که توانایی این را دارید که یکسال پشت کنکور بمانید و در دانشگاه خیلی بهتری قبول شوید این کار را بکنید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
محمدرضا

سلام،من رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه ازاد قبول شدم،خواستم بدونم ارزش داره ساله دیگه کنکور بدم و دانشگاه دولتی قبول شم یا دانشگاه ازاد برم فرقی نداره؟!

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به محمدرضا

سلام. وقت بخیر. بستگی دارد که چه دانشگاه دولتی بتوانید در سال آینده قبول شوید، اگر بتوانید در دانشگاه های مطرح کشور قبول شوید قطعا ارزشمند هست. موفق و پیروز باشید

پاسخ
اشکان

سلام وقت بخیر من سال آخر رشته کامپیوتر هستم و میخوام کنکور شرکت کنم و مشکل من اینکه نمیدونم از طریق کنکور فنی وارد بشم یا ریاضی البته اینم در نظر داشته باشیم که ریاضی و فیزیک من ضعیفه خواستم منو راهنمایی کنید که تو این فرصت باقی مونده کنکور401 چیکار کنم

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به اشکان

سلام. وقت بخیر. عذر خواهی میکنم بدلیل تاخیر در پاسخ گویی، در مسافرت بودم و امکان پاسخ گویی سریع به سوالات برایم مقدور نبود. حتما سعی کنید از طریق کنکور ریاضی وارد رشته مهندسی کامپیوتر بشید، چون از طریق کنکور فنی نمی‌توانید در دانشگاه های خوبی در مقطع لیسانس تحصیل کنید، از طریق کنکور فنی نمی‌توانید در دانشگاه های دولتی خوبی پذیرفته شوید، بسیاری از دانشگاه ها از طریق کنکور فنی دانشجو نمی‌پذیرند و شما مجبور خواهید شد در دانشگاه های بسیار ضعیفی ادامه تحصیل دهید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
کریم

سلام استاد وقت بخیر
اینکه گفتید " در گرایش هوش مصنوعی و تجارت دانشجویان خیلی دست‌شان باز نیست و محدودیت بیشتری برای انتخاب فیلد دارند " ولی استاد اکثر فیلدهایی که دانشجو انتخاب میکنه مگه مرتبط با هوش مصنوعی نیست ؟

و بعد اینکه استاد اگه پکیج ۱۱ درس تخصصی رو تهیه کنم ، ترتیب مطالعه اونا مهمه ؟ یا اینکه خودتون مشخص میکنید با توجه به سطح دانش طرف ؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به کریم

سلام. وقت بخیر. در مورد سوال اول تون لازم هست توضیحاتی به شما بدهم: تعداد فیلدهای بسیار زیادی برای دانشجویانی که در گرایش هایی مانند نرم افزار و معماری کامپیوتر قبول می‌شوند وجود دارد، بعنوان مثال یک دانشجو مقطع ارشد نرم افزار یا معماری کامپیوتر می‌توانید رایانش ابری را با هوش مصنوعی ترکیب کند و روی آن کار کنید، یا مالتی مدیا را به هوش ترکیب کنید، و بطور کلی چون تعداد فیلدهایی که در این گرایش ها وجود دارد بسیار زیاد است به هر حال دانشجویان فیلدی را پیدا خواهند کرد که به آن علاقه داشته باشند، ولی در رشته تجارت الکترونیک دست دانشجویان برای انتخاب فیلد خیلی باز نیست و تعداد فیلدهای محدودی توسط اساتید گروه تجارت کار می‌شود، از نظر این معیار گرایش هوش مصنوعی از گرایش تجارت بهتر است، ولی در گرایش هوش مصنوعی فیلدها کمی تخصصی تر از فیلدهای نرم افزار و معماری کامپیوتر هستند، ولی بطور کلی هوش مصنوعی هم در حال حاضر فیلدهای بسیار متنوعی دارد. در مورد سوال دوم تون در همایش ها در مورد اینکه دروس را باید به چه ترتیبی مطالعه کنید صحبت های زیادی کرده‌ام، شما در فاز اول مطالعاتی تون که حدود 2.5 ماه طول می‌کشد باید دروس منطقی، معماری، ساختمان داده و ریاضی گسسته را مطالعه کنید، اما این صحبت ها کلی است و اگر برنامه ای میخواهید که متناسب با وضعیت شما باشد باید یک جلسه مشاوره تلفنی تک جلسه‌ای از طریق سایت یا تیم پشتیبانی رزرو کنید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
salar

سلام خسته نباشید. من میخواستم که بدون کنکور و با سوابق تحصیلی تو رشته نرم افزار کامپیوتر دانشگاه آزاد برای کاردانی پیوسته ثبت نام کنم. خواستم بدونم بعد از تموم کردن این مقطع میشه به طریقی رشته IT خوند یا نه. اصلا فرق مهندسی کامپیوتر و نرم افزار کامپیوتر چیه. اگه دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد رو بخونید متوجه میشید که فقط اسم نرم افزار کامپیوتر اونجا نوشته شده و خبری از مهندسی کامپیوتر نیست. من میخوام آی تی بخونم ولی الان موندم که نرم افزار کامپیوتر راهی به آی تی داره یا نه.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به salar

سلام. وقت بخیر. شما می‌توانید بعد از اتمام مقطع لیسانس در کنکور ارشد آی تی شرکت کنید و از این طریق در رشته آی تی تحصیل کنید. توجه کنید که نرم افزار یکی از گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر است و رشته مهندسی کامپیوتر گرایش های زیادی دارد، برای مشاهده سایر گرایش های مهندسی کامپیوتر به این صفحه مراجعه کنید. لازم هست به این نکته هم اشاره کنم که بطور کلی و با در نظر گرفتن همه پارامترها مهندسی کامپیوتر از آی تی بهتر است. موفق و پیروز باشید

پاسخ
الهام

سلام وقت بخیر، میخواستم درمورد این خبر که گفته شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رشته های غیر مرتبط از سال ۱۴۰۱ ممنوع شد بپرسم، این خبر حقیقت داره و قطعیه؟ یعنی من که لیسانس روانشناسی دارم نمیتونم کنکور ۱۴۰۱ کامپیوتر رو شرکت کنم؟ ☹

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به الهام

سلام. وقت بخیر. وزارت علوم مصوبه ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیرمرتبط را تا زمان انجام بررسی های بیشتر و کارشناسانه لغو کرده است. دکتر محمدرضا آهنچیان مدیرکل برنامه‌ریزی آموزش عالی با ارسال نامه‌ای به معاونان آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، در خصوص مصوبه تغییرات احتمالی آزمون کارشناسی ارشد در رشته‌های مرتبط، اعلام کرده است: تصمیم‌گیری درباره تغییر در رشته‌های مرتبط برای داوطلبان ورود به دوره کارشناسی ارشد، به انجام مطالعات و بررسی‌های بیشتر موکول شده است. موفق و پیروز باشید

پاسخ
Armin

سلام من هنرستان کامپیوتر خوندم الان برای کنکور ثبت نام کردم فقط میتونم برم دانشکده های فنی حرفه ای من قبلا اینو نمیدونستم ولی کسایی که رشته ریاضی هستند میتونند برن دانشگاه بهتر
بنظرتون ارزش داره برم دانشکده فنی حرفه ای یا ارزش نداره .بعضیا میگن زیاد خوب نیست...
ممنون

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به Armin

سلام. وقت بخیر. اگر می‌تونید که سال آینده در کنکور ریاضی شرکت کنید و از طریق کنکور در مهندسی کامپیوتر قبول شوید قطعا خیلی بهتر هست. اگر سوال دیگری داشتید می‌توانید به همین پیام من سوال تون و ریپلای کنید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
پارسا کرامتی

سلام خسته نباشید ببخشید وقتتون رو میگیرم یسوال داشتم اونم اینه که اگه بخوایم بدون کنکور سراسری وارد دانشگاه آزاد بشیم برای رشته کامپیوتر و بعدش برای ارشد بخوام شرکت کنم میتونم تو دانشگاه های سراری برای ارشد ورود پیدا کرد یا خیر ؟
سوال دوم هم اینه که مدرک دانشگاه آزاد در روند اپلای بعد از ارشد مشکلی در زمینه مهاجرت تحصیلی بوجود میاره یا خیر؟
ممون میشم جواب بدید

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به پارسا کرامتی

سلام. وقت بخیر. در مورد سوال اول تون بله می‌توانید، شما برای قبولی در ارشد دانشگاه های دولتی در کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی شرکت کنید و در صورت قبولی می‌توانید در دانشگاه های دولتی تحصیل کنید. در مورد سوال دومی اگر ارشد در دانشگاه تاپی قبول شوید مشکلی به وجود نمی‌آورد، تا جاییکه می‌توانید معدل لیسانس تون و بالا ببرید چون معدل لیسانس هم در فرآیند اپلای تاثیر گذار است. اگر سوال دیگری داشتید می‌توانید به پیام من ریپلای بزنید و سوال تون و بپرسید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
الهام

سلام، من مدرک لیسانسم مربوط به رشته کامپیوتر یا حتی رشته های ریاضی و مهندسی نیست ولی میخوام تغییر رشته بدم و کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنم. بنابراین میخواستم در این زمینه راهنماییم کنید که آیا اصن از پسش بر میام یعنی اینکه خودم کتاب های منبع ارشد کامپیوتر را بخوانم و یکسری دوره های برنامه نویسی و علوم کامپیوتر بگذرونم از پس کنکورش برمیام و بعد در مقطع ارشد به مشکل برنمیخورم؟ با توجه به اینکه رشته ام روانشناسی بوده و تو دانشگاه هیچ واحد ریاضی ای نداشتم ولی در دبیرستان در ریاضی عالی بودم

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به الهام

سلام. وقت بخیر. بله شما می‌توانید در کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید و رتبه خوبی کسب کنید، همین طور می‌توانید مقطع ارشد را طی کنید و مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد. توجه کنید که برای قبولی در ارشد به هیچ عنوان در حال حاضر نباید در دوره های برنامه نویسی و علوم کامپیوتر شرکت کنید و فعلا فقط باید روی کنکور ارشد متمرکز شوید، همین طور با توجه به اینکه شما هیچ دانشی از کامپیوتر ندارید شما باید فیلم آموزشی تهیه کنید، می‌توانید پکیج 11 درس و 11 نکته و تست را تهیه کنید و یا پکیج 6 درس و 6 نکته و تست را تهیه کنید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
haruka

سلام میخوام ببینم اگه هنرستان کامپیوتر بخونم بعد کنکور هم ریاضی بدم هم فنی حرفه ای خوبه یا کلن ریاضی برم چون ریاضی قبولی کمتره خیلییی بعد اصن جایه ریسک نیست

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به haruka

سلام. وقت بخیر
من به هیچ عنوان فنی حرفه‌ای را توصیه نمی‌کنم و توصیه من قطعا کنکور ریاضی هست. حتی اگر یکسال پشت کنکور بمانید ارزش دارد که از طریق کنکور ریاضی در رشته کامپیوتر یک دانشگاه خوب قبول شوید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
پاسخ اشکان به رامین رضوی

چرا فنی حرفه ای رو پیشنهاد نمی کنید یعنی من که میخوام کنکور فنی بدم ندم ؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به اشکان

سلام. وقت بخیر. عذر خواهی میکنم بدلیل تاخیر در پاسخ گویی، در مسافرت بودم و امکان پاسخ گویی سریع به سوالات برایم مقدور نبود.به این علت که از طریق کنکور فنی نمی‌توانید در دانشگاه های دولتی خوبی پذیرفته شوید، بسیاری از دانشگاه ها از طریق کنکور فنی دانشجو نمی‌پذیرند و شما مجبور خواهید شد در دانشگاه های بسیار ضعیفی ادامه تحصیل دهید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
سعیده حسینی

سلام خسته نباشید استاد
استاد من مهندسی نرم افزار دانشگاه دولتی هستم و به صورت ناپیوسته درس خوندم یعنی از کاردانش وارد رشته کامپیوتر شدم ولی بعد دوسال کاردانی دوسال کارشناسی رو داتشگاه جهرم دولتی خوندم و با پیوسته ها یعنی با اونایی که رشتشون ریاضی بوده درس خوندم
حالا با توجه به این که من ۴ ماه دیگ وقت دارم و ساعت مطالعم روزی ۶ ساعت هست برای کنکور ارشد و درس ساختمان و الگوریتم و مدار رو خوندم و هدفم دانشگاه تاپ هست به نطرتون دانشگاه تاپ اسمم میاد با این شرایط که فنی خوندم و ساعت مطالعم ایقدر هست؟ و اینکه معدلم ۱۳و نیم هست آیا تو کنکور تاثیر میزاره؟ و چه درسایی رو اضافه کنم برای خواندن؟
من حقیقتش یکم نامید شدم چون گفتین رشته ریاضی بهتره برا قبول شدن در دانشگاه تاپ لطفا راهنمایی کنید ممنونم

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به سعیده حسینی

سلام. وقت بخیر
اگر منظورتون از دانشگاه تاپ دانشگاه هایی نظیر تهران و شریف و امیرکبیر است، من بعید میدانم با توجه به ساعت مطالعه پایینی که دارید و اینکه تا الان چیزی نخوانده اید بتوانید در این مدل دانشگاه ها قبول شوید. اگر میخواهید در این دانشگاه ها قبول شوید باید با توجه به شرایط تون روزی بالای 10 ساعت درس بخوانید و مسلما هر چقدر بیشتر باشد بهتر است.
در مورد اینکه آیا معدل تون در کنکور ارشد کامپیوتر خیلی تاثیر گذار هست یا خیر باید بگویم خیر و شما با زدن چند تست تخصصی بیشتر میتوانید هر معدلی را کاور کنید، اگر به کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر 1399 مراجعه کنید متوجه می شوید که بسیاری از رتبه های تک رقمی کنکور ارشد کامپیوتر 99 معدل پایینی داشتند.
در مورد اینکه فرمودید چه دروسی را بخوانید اگر که میخواهید روزی 6 ساعت درس بخوانید مجبور هستید بسیاری از دروس را حذف کنید و می توانید دروس هوش مصنوعی، نظریه زبان ها و ماشین ها، پایگاه داده، شبکه های کامپیوتری و بسته به گرایشی که میخواهید شرکت کنید یک تا دو درس دیگر را بخوانید
شما نگفتید که چه گرایشی میخواهید شرکت کنید و بنابراین بصورت دقیق نمی توان دروسی را که باید برای کنکور ارشد کامپیوتر بخوانید را مشخص کرد
موفق و پیروز باشید

پاسخ
Faezeh Khavary

سلام خسته نباشید دیپلم کامپیوتر دارم برا کاردانی میخواستم بدونم خوبه رشته کامپیوتر یا اینکه معماری بخونم؟؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به Faezeh Khavary

سلام. وقت بخیر
در حال حاضر رشته کامپیوتر بهترین رشته دنیانست و بسیاری از دانشجویان از رشته های دیگر جذب رشته کامپیوتر شده اند. به شما هم توصیه میکنم این رشته را ادامه بدید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
Hanieh

سلام وقتتون بخیر. من کلاس نهم هستم و امسال تعیین رشته دارم و به رشته کامپیوتر خیلی علاقه‌مندم، میخواستم بدونم که اینکه چه رشته ای رو انتخاب کنم و چه کنکوری بدم چه تاثیری میتونه داشته باشه در آینده شغلی این رشته؟(بین فنی حرفه ای هنرستان و ریاضی) چون خودم فکر میکنم اگه برم فنی حرفه ای بهتر و تخصصی تر یاد میگیرمش،نظر شما چیه؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به Hanieh

سلام. وقت بخیر
حتما سعی کنید که کنکور ریاضی بدهید و از طریق کنکور ریاضی در مهندسی کامپیوتر دانشگاه های مناسب قبول شوید و سعی کنید اصلا سمت فنی حرفه ای و هنرستان نروید، زیرا از آن طریق نمی‌توانید در دانشگاه های مناسبی قبول شوید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
H

سلام وقت بخیر
ببخشید من رشته تجربی درس میخونم اما دوست دارم در همین رشته کنکور بدم
میتونم تجربی بخونم و کنکور متفاوت بدم؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به H

سلام. وقت بخیر
بنده مدرس کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی هستم و اطلاع چندانی در مورد کنکور سراسری ندارم و شما باید با مشاوران کنکور سراسری مشورت کنید. ولی فکر می‌کنم این امکان و نداشته باشید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
Ftme

سلام من میخام برم دانشگاه برای کاردانی میخواستم بپرسم تو رشته کامپیوتر گرافیک و کارهای اینچنینی هم یاد میگیرم؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به Ftme

سلام. وقت بخیر
سوال شما خیلی کلی هست و به نسبت به اساتید هر دانشگاه متفاوت هست. بطور کلی اگر میخواهید کارهای عملی یاد بگیرید سعی کنید که بصورت خود آموز یاد بگیرید و یا باید در دانشگاه های تاپ قبول بشوید که از طریق کاردانی کامپیوتر نمی‌توانید در دانشگاه های تاپ تهران تحصیل کنید، اگر میخواهید در دانشگاه های تاپ درس بخوانید باید کنکور ریاضی فیزیک بدهید و از این طریق در مهندسی کامپیوتر دانشگاه های خوب قبول شوید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
ستاره

سلام.از طریق رشته انسانی میشه برای دانشگاه رشته کامپیوتر رو انتخاب کرد؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به ستاره

سلام. وقت بخیر
فکر نمیکنم. ولی در مورد کنکور سراسری لیسانس اطلاعی ندارم و بهتر هست از مشاورین کنکور سراسری مقطع لیسانس سوال بپرسید.
موفق و پیروز باشید

پاسخ
de

با عرض سلام و خسته نباشید من هفته پیش دیپلم کامپیوتر گرفتم میخواستم بدونم دانشگاه هنر میتونم برم؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به de

سلام
وقت بخیر

بنده مدرس کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی هستم و متاسفانه تخصصی در مورد سوالی که شما پرسیدید ندارم، بهتر هست با یک مشاور کنکور لیسانس در این مورد صحبت کنید

موفق و پیروز باشید

پاسخ
Fatemeh godarzi

سلام.وقت بخیر
ببخشید من ۲۳ سالمه دیپلم گرافیک دارم. و فرصتی برای کنکور نمیخوام بذارم.بنظرتون در رشته کامپیوتر میتونم موفق باشم یا خیر؟
البته دانشگاه های علمی کاربردی مد نظرم هست.از نظر شما دانشگاه علمی کاربردی چطوره؟
و اینکه برای مقاطع کارشناسی و دکترا حتما باید کنکور بدیم؟

پاسخ
بارگذاری بیشتر ...