برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

بررسی زبان های برنامه نویسی جدید و کاربرد آنها

این مقاله عالی به بررسی زبان های برنامه نویسی جدید و کاربرد آنها پرداخته و بررسی کرده که زبان های برنامه نویسی جدید بهترند یا قدیمی و کدام زبان جدید بهتر است

زبان های برنامه نویسی جدید برای برآورده کردن نیازهای محاسباتی و پیشرفت‌های ارتباطی اخیر، مانند پردازنده‌های چند هسته‌ای (Multicore CPUs)، رایانش ابری (Cloud Computing)رایانش ابری چیست؟رایانش ابری(Cloud Computing)به زبان سادهرایانش ابری چیست؟رایانش ابری(Cloud Computing)به زبان سادهاین مقاله عالی به تعریف رایانش ابری (محاسبات ابری) یا Cloud Computing، کاربرد رایانش ابری، مزایای و معایب رایانش ابری و انواع سرویس های رایانش ابری پرداخته با پردازش بالا، سیستم‌های توزیع شده (Distributed Systems) و فناوری تلفن همراه در حال ظهور هستند. در این مقاله با چند مورد از این زبان های برنامه نویسی جدید آشنا خواهیم شد.

زبان برنامه نویسی چیست؟

به زبان ساده زبان برنامه نویسی، یک زبان مصنوعی انگلیسی است که برنامه نویسان با استفاده از آن با کامپیوتر ارتباط برقرار می‌کنند. یک برنامه نویسبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است می‌تواند با استفاده از مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های خاص، یک عمل یا پردازش خاصی را به کامپیوتر اعمال کند. دستورالعمل‌های هر زبان با زبان دیگر متفاوت است.

10 بهترین زبان برنامه نویسی جدید

زبان های برنامه نویسی جدید تابعی (Functional Programming Languages)

برنامه نویسی تابعی، روشی از برنامه نویسی است که از توابع برای ایجاد برنامه‌ها استفاده می‌کنند به بیان دیگر عبارتند از ساختن برنامه با اعمال و ترکیب توابع. در این روش، نگهداری از برنامه به دلیل خوانا بودن کد (Clean Code) راحت‌تر و امکان اشکال‌زدایی ساده‌تر می‌باشد.

اف شارپ / #F

لوگو زبان برنامه نویسی F Sharp

#F یک زبان متن باز (Open Source)اوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ این صفحه عالی به بررسی این موارد و همچنین تاریخچه نرم افزار متن باز و نحوه به کارگیری متن باز در توسعه نرم افزار پرداخته است و کراس پلتفرم می‌باشد که می‌توان گفت یک موقعیت ترکیبی بین زبان‌های تابعی و عمومی دارد. بسیاری از برنامه‌ نویسان، #F را به سادگی پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته و یکپارچه‌تر از جاواجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است و #C می‌دانند زیرا #F از نقطه‌ویرگول‌ها، کروشه‌ها و سایر نمادها اجتناب می‌کند و برنامه نویس مجبور نیست نوع شی خود را شفاف سازی کند؛ در نتیجه کارهایی مانند پردازش لیست و اعمال نوع پیچیده‌ شی، در هنگام کار با #F راحت‌تر می‌باشد. ماهیت ترکیبی #F آن را با سبک‌های دیگر مانند دیتابیس‌ها، وب‌سایت‌ها و موجودیت‌های NET. سازگار می‌کند، همچنین برنامه نویسان با هر سبکی که کار کنند می‌توانند به تایپ‌سیستم این زبان برنامه نویسی اعتماد کنند و ارورهای ساده را راحت‌تر و سریع‌تر پیدا کرده و ریشه‌کن کنند؛ همه این عوامل نشان‌دهنده‌ی راحتی و انعطاف‌پذیری #F بوده و دلیل محبوبیت این زبان برنامه نویسی جدید با درآمد بالا را نشان می‌دهد.

به‌طور خلاصه:

کلوژر / Clojure

لوگو زبان برنامه نویسی Clojure

کلوژر (Clojure) یک زبان برنامه نویسی جدید و همه‌منظوره است که برای همزمانی طراحی شده است، به این معنی که از چندین محاسبات همزمان پشتیبانی می‌کند. با این حال کلوژر (Clojure) یک زبان پردازش لیست (List Processing) است که کم‌ترین سینتکس (Syntax) ممکن را دارد، این ویژگی‌ها یک محیط ساده برای برنامه‌نویسان ایجاد می‌کند که کد فعلی را حین ساخت و ویرایش پروژه‌ی قبلی حفظ کنند و تغییرات لازم را اعمال کنند. این زبان برنامه‌ نویسی جدید برای ماشین مجازی جاوا (JVM) نیز ساخته شده است که باعث می‌شود به‌راحتی با هر سیستم مرتبط با JVM جفت شود و ارتباط بگیرد، بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از شرکت‌‌ها از جمله Apple ، Adobe و Netflix، زبان برنامه نویسی جدید Clojure را به مجموعه فناوری خود اضافه کرده‌اند.

به‌طور خلاصه:

الیکسیر / Elixir

لوگو زبان برنامه نویسی Elixir

زبان Elixir وقتی به‌وجود آمد که یک زیرمجموعه از برنامه‌ نویسان Ruby زبان برنامه‌ نویسی Erlang را بررسی و امتحان کردند. اما Elixir با داشتن مفاهیم زبان برنامه نویسی تابعی مانند Haskell، نسبت به Erlang در کدنویسی راحت‌تر است. Elixir روی ماشین مجازی Erlang اجرا می‌شود که در سیستم‌های توزیع شده با تاخیر کم (Low-Latency) به خوبی کار می‌کند، این پلتفرم مقیاس‌پذیری و تحمل خطا را در اولویت قرار می‌دهد. رشته‌های سبکی از رویدادها (Threads) یا فرآیندها، پیام‌هایی را برای یکدیگر ارسال می‌کنند، این فرآیندها می‌توانند به طور همزمان اجرا شوند و منابع ماشین را به حداکثر برسانند و مقیاس عمودی یا افقی را آسان‌تر کنند. اگر مشکلی پیش بیاید، پلتفرم آخرین وضعیت شناخته‌شده‌ای را که مطمئناً کار می‌کند به برنامه‌نویس نشان می‌دهد.

به‌طور خلاصه:

PureScript

لوگو زبان برنامه نویسی PureScript

PureScript یک زبان برنامه نویسی کاملا کاربردی است که به جاوا اسکریپتجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده کامپایل می‌شود. PureScript که بیشتر با Haskell مقایسه می‌شود، بهترین استفاده را برای توسعه وب اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های سمت سرور دارد، مانند Haskell، از انواع داده‌های جبری، تطبیق الگو و کلاس‌های نوع (Type Class) استفاده می‌کند. نوع داده‌های PureScript، رسا (Expressive) است و این زبان قابلیت استنتاج نوع داده را دارد یعنی نیاز به بیان دقیق نوع داده ندارد و کد زنی با PureScript راحت‌تر از برخی زبان‌های برنامه نویسی دیگر است. یکی از بزرگترین نقاط قوت PureScript، قابلیت همکاری با زبان‌های دیگری است که جاوا اسکریپت را هدف قرار می‌دهند.

به‌طور خلاصه:

سوئیفت (Swift)

لوگو زبان برنامه نویسی Swift

Swift یک زبان برنامه نویسی کامپایل شده همه‌منظوره است که توسط اپل توسعه یافته و به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا نرم‌افزارهایی را برای تلفن‌های همراه، سرورها، دسکتاپ‌ها یا هرچیز دیگری که روی کد اجرا می‌شود بنویسند. سوئیفت که در ابتدا به عنوان جایگزینی برای زبان برنامه نویسی قبلی اپل یعنی Objective-C توسعه یافته بود، ایده‌های زبان‌های دیگری مانند Objective-C ،Rust ،Ruby و Python را برای کمک به کاهش خطاهای برنامه نویسی رایج ترکیب می‌کند. این زبان یک استنتاج نوع داده قدرتمند را با یک سینتکس مدرن ترکیب می‌کند که به بیان واضح ایده‌ها، از طریق کد، کمک می‌کند. سوئیفت یک مهارت بسیار مهم برای کسانی است که به دنبال نقش‌ توسعه‌دهنده سیستم عامل iOSسیستم عامل iOS چیست؟ بررسی تاریخچه و ویژگی های آی او اسسیستم عامل iOS چیست؟ بررسی تاریخچه و ویژگی های آی او اساین مقاله عالی به معرفی سیستم عامل آی او اس (IOS) پرداخته، همچنین به بررسی ویژگی های سیستم عامل Apple iOS و تاریخچه و نسخه های سیستم عامل iOS پرداخته است در سال 2023 هستند.

به‌طور خلاصه:

زبان‌های برنامه نویسی جدید رویه ای (Procedural Programming Languages)

نوعی از برنامه نویسی است که در آن عملیات یکی پس از دیگری و به ترتیب اجرا می‌شوند. زبان‌های رویه‌ای به شدت بر تقسیم برنامه‌ها به مجموعه‌های نامگذاری شده از دستورالعمل‌ها به نام رویه‌ها یا پروسه‌ها تمرکز می‌کنند. یک رویه یا پروسه می‌تواند داده‌های محلی (Local) را که خارج از محدوده رویه قابل دسترسی نیستند، ذخیره کند و همچنین می‌تواند به متغیرهای داده‌های سراسری یا در اصطلاح جهانی (Global) دسترسی داشته باشد و آن‌ها را تغییر دهد.

GO

لوگو زبان برنامه نویسی Go

Go یک زبان به سبک Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cاین مقاله عالی ابتدا توضیح می‌دهد که زبان برنامه نویسی c چیست، سپس به بررسی مزایا و معایب زبان C ، کاربردهای زبان سی ، و تفاوت بین C و ++C می‌پردازد است که توسط مهندس‌های گوگل ایجاد شده است. شیک‌تر از سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده یا جاوا و ایمن‌تر از Ruby یا Go ،Python دارای مزایا و معایب خودش است، از اشکالات آن می‌توان به "کدنویسی محدود شده و سخت" اشاره کرد. شما نمی‌توانید اعداد صحیح علامت‌دار و بدون علامت یا اعداد با اندازه‌های مختلف داده‌ای را با هم ترکیب کنید. Go همچنین دارای برخی حذفیات قابل‌توجه است: قابلیت ارث‌بری ندارد و اگر استفاده از کروشه‌ها به جای پرانتزها را نمی‌توانید تحمل کنید، استفاده از GO برای شما پیشنهاد نمی‌شود، اما سادگی Go مزایای قابل توجهی ایجاد می‌کند و استفاده از این زبان آسان است. پنهان شدن کمتری در پشت کد نوشته شده وجود دارد و خوانایی کد به مراتب راحت‌تر است، فقدان وراثت به برنامه نویسان کمک می‌کند تا از شبکه‌های پیچیده وابستگی اجتناب کنند و آن را به زبانی محکم برای علم داده در سال 2023 انتخاب کنند.

به‌طور خلاصه:

زبان های برنامه نویسی جدید شی گرا (Object-Oriented Programming Languages)

به گفته ویکی‌پدیا برنامه نویسی شی گرابرنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده یک شیوه برنامه‌نویسی است، که ساختار یا بلوک اصلی اجزای آن، شی‌ءها می‌باشند. در این شیوه برنامه‌نویسی، برنامه به شیء گرایش پیدا می‌کند، به این معنا که داده‌ها و توابعی که بر روی این داده‌ها عمل می‌کنند، تا حد امکان در قالبی به نام شیء و در کنار یکدیگر قرار گرفته، جمع‌بندی شده و یک واحد (یا یک شیء) را تشکیل می‌دهند و نسبت به محیط بیرونِ خود، کپسوله می‌شوند. از این طریق، توابع خارج از آن شیء، امکان ایجاد تغییر در داده‌های درون شیء را نخواهند داشت.

دارت / Dart

لوگو زبان برنامه نویسی Dart

یکی دیگر از زبان‌های سبک C از Dart ،Google مانند جاوا اسکریپت با ایمنی نوع (Type Safety) است. به راحتی می‌تواند به جاوا اسکریپت، جاوا برای اندرویدسیستم عامل اندرويد چیست؟ هر آنچه باید درمورد Android بدانیدسیستم عامل اندرويد چیست؟ هر آنچه باید درمورد Android بدانیداندروید چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل اندروید (Android)، تاریخچه و توسعه اندروید، ویژگی های ورژن های مختلف اندروید پرداخته است، کد ماشین نیتیو یا یک Dart VM مستقل کامپایل شود. همچنین می‌تواند کدهای سمت سرور (Back-End) را اجرا کند. دارت برای ساخت رابط کاربریرابط کاربری یا ui چیست؟ – تفاوت ui و ux + مراحل طراحی uiرابط کاربری یا ui چیست؟ – تفاوت ui و ux + مراحل طراحی uiاین مقاله عالی بررسی کرده که رابط کاربری ui چیست، همچنین تفاوت های UI و UX و مراحل طراحی UI و همچنین اصول طراحی رابط کاربری و سبک های طراحی UI را بررسی کرده با کد رویداد محور خوب است. دستور Hot Reload به برنامه نویسان اجازه می‌دهد تغییرات برنامه‌های خود را به صورت فوری مشاهده کنند. برخی دیگر از مزایای دارت، به گفته یکی از اعضای تیم دارت مواردی از جمله انواع استاتیک اختیاری، حداقل خطاهای زمان کامپایل و یک ویرایشگر قوی و داخلی می‌باشد.

به‌طور خلاصه:

APACHE GROOVY

لوگو زبان برنامه نویسی Groovy

Apache Groovy با پلتفرم جاوا ادغام می‌شود و با هدف تسهیل زندگی برای برنامه نویسان جاوا ساخته شده است. زبان برنامه نویسی Apache Groovy سینتکس مختصر و انعطاف‌پذیری را به نمایش می‌گذارد و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که زمان لازم برای تکمیل پروژه‌ها را کاهش دهند، این ویژگی همچنین یکی از دلایل متعددی است که چرا Apache Groovy با منحنی یادگیری مسطح ارائه می‌شود و با سادگی زبان‌هایی مانند پایتون رقابت می‌کند. برنامه نویسان مجبور نیستند بین زبان‌های ایستا و پویا یکی را انتخاب کنند زیرا Apache Groovy از هر دو نوع پشتیبانی می‌کند. این ویژگی‌ها همان چیزی است که Apache Groovy را به یک زبان برنامه نویسی عالی برای انجام تست‌ها تبدیل می‌کند. این سینتکس به‌گونه‌ای طراحی شده است که تست‌پسند باشد و بسیاری از توسعه‌دهندگان جاوا را به پذیرش این زبان سوق دهد.

به‌طور خلاصه:

JAVA 17

لوگو زبان برنامه نویسی Java

در حالی که نسل جاوا در طول دو دهه گسترش یافته است، جاوا 17 چرخشی تازه در این زبان برنامه نویسی مشهور ارائه می‌دهد. این آخرین نسخه جاوا از یک سینتکس ساده‌تر استفاده می‌کند و به لفظ بودن نسخه‌های قبلی جاوا می‌پردازد. علاوه بر گیج‌کننده بودن سینتکس، نسخه‌های قبلی جاوا نیز هیچ راه خوبی برای عیب‌یابی باگ‌ها در صورت شکست برنامه نداشتند. جاوا 17 مجهز به ویژگی NullPointException است که متغیرهای معیوب را مشخص می‌کند. برای همگام شدن با پیشرفت‌های فناوری، جاوا 17 با جدیدترین به‌روزرسانی‌ها همراه است که آن را با رایانه‌های ابری و جدیدتر اپل سازگار می‌کند. توسعه‌دهندگان و سازمان‌ها اکنون گزینه‌های بیشتری برای تصمیم‌گیری در مورد نحوه اعمال جاوا در پشته‌های فناوری خود دارند.

به‌طور خلاصه:

کریستال / Crystal

لوگو زبان برنامه نویسی Crystal

Crystal یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که از سینتکسی با یادگیری آسان استفاده می‌کند، مخصوصاً برای توسعه‌دهندگان Ruby زیرا این زبان سرنخ خود را از سینتکس ساده Ruby گرفته است. این زبان همچنین ثابت است و به آن اجازه می‌دهد تا خطاها را زودتر در فرآیند توسعه تشخیص دهد، این ویژگی تیم‌ها را از انجام اشتباهات گران‌قیمت در طول زمان اجرا، مانند نادیده گرفتن ارجاعات پوچ (Null)، مصون می‌دارد. به عنوان یک معیار اضافی، Crystal استنتاج نوع داخلی را ارائه می‌دهد، بنابراین توسعه‌دهندگان مجبور نیستند هر بار مشخص کنند که از کدام زبان استفاده می‌کنند. کریستال همچنین از همزمانی با سیستم فیبر پشتیبانی می‌کند و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا محاسبات بیشتری را بدون تخلیه حافظه انجام دهند.

به‌طور خلاصه:

PONY

لوگو زبان برنامه نویسی Pony

پونی زبانی است که مبتنی بر تایپ بدون مسابقه داده (Data-Race-Free) و جمع آوری زبالهGarbage Collection(GC) چیست و چگونه کار میکند؟Garbage Collection(GC) چیست و چگونه کار میکند؟این مقاله عالی بررسی کرده که Garbage Collection(GC) چیست و چگونه کار میکند؟ و مزایای Garbage Collection و انواع روش های Garbage Collection را معرفی کرده (Garbage Collection) است و از مدل بازیگر و همچنین، چیزی به نام قابلیت‌های مرجع استفاده می‌کند. قابلیت‌های مرجع، برنامه نویس را وادار می‌کند تا قطعات داده را به عنوان قابل تغییر، تغییرناپذیر یا ایزوله برچسب‌گذاری کند. اگر داده‌ها قابل تغییر باشند، کامپایلر (Compiler)کامپایلر چیست و چگونه کار میکند و چرا از آن استفاده میشود؟کامپایلر چیست و چگونه کار میکند و چرا از آن استفاده میشود؟کامپایلر (Compiler) یک برنامه‌ی خاص برای ترجمه سورس کد‌های (Source Code) یک زبان برنامه نویسی، به زبان ماشین یا بایت کد و یا یک زبان برنامه نویسی دیگر است به برنامه‌نویس اجازه نمی‌دهد تا داده‌ها را بین بازیگران مبادله کند – وقتی دو بازیگر به طور همزمان به داده‌های قابل تغییر دسترسی دارند، ممکن است به‌روزرسانی‌های متناقضی انجام دهند یا داده‌ها خراب شوند. قابلیت‌های مرجع، داده‌ها را ایمن نگه می‌دارد و نیاز به قفل را برای جلوگیری از به‌روزرسانی همزمان داده‌ها از بین می‌برد. بدون قفل، برنامه‌های همزمان سریعتر اجرا می‌شوند. نقاط ضعف Pony پایداری APIAPI چیست؟ همه چیز درباره api یا رابط برنامه نویسی کاربردیAPI چیست؟ همه چیز درباره api یا رابط برنامه نویسی کاربردیاین مقاله عالی بررسی کرده که API چیست و چه کاربردی دارد و چگونه می توان از api ها در برنامه های خود استفاده نمود. همچنین استاندارد api و کاربرد api بررسی شده پایین، تعداد کمی کتابخانه‌های شخص ثالث با کیفیت بالا و ابزار بومی محدود است.

به‌طور خلاصه:

TYPESCRIPT

لوگو زبان برنامه نویسی TypeScript

TypeScript یک سیستم نوع استاتیک منبع باز است که بر روی جاوا اسکریپت ساخته شده و توسط مایکروسافت نگهداری می‌شود، بنابراین به طور کلی جاوا اسکریپت است، اما راه‌های کمتری برای خراب کردن دارد. کامپایلر TypeScript عدم تطابق نوع را بررسی می‌کند و خطاهای زمان کامپایل را برطرف می‌کند تا از اشکالات زمان اجرا جلوگیری کند. برای کاربران جاوا، TypeScript ممکن است به‌خصوص آشنا به نظر برسد اگر به TypeScript نگاه کنید - یا به کد Angular نگاه کنید، که همه با TypeScript نوشته شده‌اند، کد مانند Java 8 خوانده می‌شود. فقط به برخی از حاشیه‌نویسی‌ها و برخی از انواع داده نیاز دارد.

به‌طور خلاصه:

دیگر زبان‌ های برنامه نویسی جدید

JULIA

لوگو زبان برنامه نویسی Julia

جولیا یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و همه‌منظوره است که می‌توان از آن برای نوشتن هر برنامه‌ای استفاده کرد. ویژگی‌های سریع و سنگین آن، آن را برای علوم محاسباتی، تجزیه و تحلیل عددی، و به‌ویژه تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ و دیگر کارهای تجزیه و تحلیل داده‌ها در سال 2023 مفید می‌سازد. جولیا به‌عنوان زبانی با کارایی بالا و به‌صورت پویا تایپ شده شهرت دارد. جولیا در همه چیز از تجسم داده‌ها گرفته تا یادگیری ماشینیادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند، کاربردهای مختلفیدر دنیای واقعی دارد. JULIA توسط بیمه‌گر بریتانیایی آویوا (Aviva) برای محاسبات ریسک، بانک فدرال رزرو (Reserve) نیویورک برای مدل‌سازی مالی و حتی اتحاد مدل‌سازی آب و هوا برای مدل‌سازی تغییرات آب و هوایی استفاده می‌شود. رابط‌های کاربردی آن برای Fortran، C++، R، Java، C و Python آن را به یکی از پرطرفدارترین زبان های برنامه نویسی جدید برای یادگیری تبدیل کرده است.

به‌طور خلاصه:

KOTLIN

لوگو زبان برنامه نویسی Kotlin

Kotlin یک نسخه سریع‌تر و شیک‌تر از جاوا است که در ماشین مجازی جاوا اجرا می شود. اکنون یکی از برگزیده‌ترین زبان‌ها برای توسعه اندروید است. با توجه به سایت توسعه‌دهندگان اندروید، برنامه نویسان آن به رویکرد Kotlin-First روی آوردند، زیرا این زبان با تکرار واضحات کمتر، استثناهای نشانگر تهی کمتر و قابلیت همکاری با جاوا ارائه می‌شود. Kotlin برای برنامه‌هایی که در iOSسیستم عامل iOS چیست؟ بررسی تاریخچه و ویژگی های آی او اسسیستم عامل iOS چیست؟ بررسی تاریخچه و ویژگی های آی او اساین مقاله عالی به معرفی سیستم عامل آی او اس (IOS) پرداخته، همچنین به بررسی ویژگی های سیستم عامل Apple iOS و تاریخچه و نسخه های سیستم عامل iOS پرداخته است و Androidسیستم عامل اندرويد چیست؟ هر آنچه باید درمورد Android بدانیدسیستم عامل اندرويد چیست؟ هر آنچه باید درمورد Android بدانیداندروید چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل اندروید (Android)، تاریخچه و توسعه اندروید، ویژگی های ورژن های مختلف اندروید پرداخته است اجرا می‌شوند و برنامه‌هایی که از زمان اجرا اضافی یا ماشین‌های مجازی و برنامه‌های سمت سرور استفاده نمی‌کنند مفید است.

به‌طور خلاصه:

PYTHON 3

لوگو زبان برنامه نویسی Python

حتی اگر به پایتون2 مسلط باشید، پایتون 3 با شگفتی‌هایی همراه خواهد بود. آخرین نسخه این زبان برنامه نویسی جدید، تفاوت قابل توجهی با نسخه قبلی دارد. حال این سوال مطرح است که چرا به پایتون ‌3 سوئیچ کنیم؟ پایتون 3 کد بصری بیشتری دارد و ایمنی نوع بهتری دارد. تفاوت بین کد باینری، یونیکد و متن ساده آسان‌تر تجزیه می‌شود، همچنین با دستورات جدیدی مانند Asyncio، که مشکلات Threading را کاهش می‌دهد و concurrent.futures، که وظایف موازی را راه‌اندازی می‌کند، ارائه می‌شود.

به‌طور خلاصه:

REASON

لوگو زبان برنامه نویسی Reason

چه می‌شد اگر جاوا اسکریپت سریع‌تر، ساده‌تر و امن‌تر بود؟ این سوالی است که توسعه‌دهنده فیس‌بوک که Reason را ایجاد کرد، تصمیم گرفت به آن پاسخ دهد. به‌جای ساختن یک زبان جدید از ابتدا، او OCaml را گرفت، زبانی که از نظر نحوی شبیه جاوا اسکریپت در زمان اجرا است و آن را طوری تنظیم کرد که شبیه جاوا اسکریپت باشد. Reason با استفاده از پروژه ReScript به جاوا اسکریپت معادل کامپایل می‌شود و می‌تواند در مرورگر اجرا شود. همچنین می تواند به Barebone Assembly ،IOS ،Android و میکروکنترلرها کامپایل شود. Reason مانند OCaml عملکردی و تغییرناپذیر است، اما به کاربران اجازه می‌دهد تا اشیا و جهش‌ها را انتخاب کنند. سیستم نوع آن، هر خط کد را پوشش می‌دهد و وقتی هیچ کدام تعریف نشده باشد، انواع را با دقت نوع تضمین شده پس از کامپایل استنباط می‌کند.

به‌طور خلاصه:

RED

لوگو زبان برنامه نویسی Red

RED یک زبان برنامه نویسی جدید است که در اصل برای غلبه بر محدودیت‌های زبان Rebol طراحی شده است. RED که در سال 2011 معرفی شد و تحت تأثیر زبان‌هایی مانند Rebol، Lua و Scala قرار گرفت. RED هم برای برنامه نویسی سطح بالا و هم برای برنامه نویسی سطح پایین مفید است، از این زبان می‌توان برای توسعه همه چیز از رابط کاربری گرافیکی (GUI) سطح بالا گرفته تا سیستم عامل‌های سطح پایین استفاده کرد. RED دارای سینتکس انسان‌پسند، حافظه کم است و جمع‌آوری زباله دارد. بخش دوم آن، Red/System، شبیه به C است و انعطاف‌پذیری برای برنامه‌ریزی، بسیاری از قابلیت‌های برنامه‌نویسی سطح پایین را فراهم می‌کند.

به‌طور خلاصه:

RUST

لوگو زبان برنامه نویسی Rust

مانند Rust ،Go دارای سینتکس زبان C است، اما برخلاف Go و سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده، Rust دارای یک "بررسی‌کننده قرض" متمرکز بر ایمنی حافظه است که اطمینان حاصل می‌کند که هر داده‌ای که به آن ارجاع داده می‌شود هنوز وجود دارد. این، همراه با اختصاص کد به موارد لبه بالقوه برای جلب رضایت کامپایلر، می‌تواند سرعت توسعه‌دهندگان را کاهش دهد اما تایپ ثابت زبان و عدم جمع‌آوری زباله نیز می‌تواند کارها را سریع‌تر کند. دسترسی مستقیم به حافظه به این معنی است که برنامه نویسان می‌توانند کدهای سطح پایین مانند کرنل‌های سیستم عامل را بنویسند. Rust همچنین برای دستگاه‌های تعبیه شده، خدمات شبکه و ویرایش خط فرمان مناسب است. این زبان محبوب‌ترین زبان Stack Overflow را برای چندین سال به دست آورد.

به‌طور خلاصه:

جمع‌بندی

در این مقاله به برخی از زبان های برنامه نویسی جدید به صورت مختصر پرداخته شد و همین طور که خواندیم بسیاری از زبان های برنامه نویسی جدید برای تکمیل زبان‌های پیشین شکل گرفته‌اند و هرکدام در زمینه‌ خاصی مشکل زبان پیشین را برطرف کرده‌اند اما خود، همچنان دارای نقض‌هایی می‌باشد. چه به عنوان دانشجوی در حال تحصیل و تحقیق و چه به عنوان یک برنامه نویس حرفه‌ای و شاغل، همیشه یادگیری زبان برنامه نویسی جدید می‌تواند دید شما را به زبان‌های برنامه نویسی گسترش داده و باعث ایجاد ایده‌های جدید و متنوع بشود.

زبان های برنامه نویسی جدید بهترند یا قدیمی؟

برخی از زبان‌های برنامه نویسی قدیمی مانند Objective C به دلیل اینکه یک پروژه‌ی قدیمی بوده و حداقل 10 سال است که میزان استفاده از آن به شدت پایین آمده و جایگزین بسیار بهتری برای آن مثل سویفت ایجاد شده است؛ یادگیری آن اتلاف وقت است. اما از طرف دیگر زبانی قدیمی مثل C همچنان طرفدار و تقاضا دارد.

بهترین زبان برنامه نویسی جدید برای یادگیری کدام است؟

هیچ وقت نمی‌توان یک زبان را انتخاب کرد و به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی معرفی کرد. اما به عنوان برخی از زبان‌های برنامه نویسی جدید محبوب می‌توان جاوا اسکریپت، پایتون و GO را با تقاضای بالا در سال 2023 نام برد.

زبان های برنامه نویسی جدید آینده کدام خواهد شد؟

پیش‌بینی می‌شود برخی از زبان های برنامه نویسی جدید پرتقاضای آینده تا سال 2050 زبان‌هایی مثل، پایتون، ‌جاوا اسکریپت، GO، سویفت، کاتلین و حتی جاوا باشد.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (3 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200