معرفی درس ساختمان داده رشته کامپیوتر

تدریس و مشاوره کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی

4.4020618556701 1 1 1 1 1 4.40 امتیاز (97 رای)

 

همچنین برای کسب اطلاعات کامل تر در مورد درس ساختمان داده می‌توانید به صفحه معرفی کامل درس ساختمان داده مراجعه کنید

 

توضیحات کلی درس ساختمان داده:‌

درس ساختمان داده نزدیکی بسیار تنگاتنگی با درس طراحی الگوریتم دارد و این دو درس بسیار به هم وابسته هستند و می‌توان گفت که مکمل هم هستند. درس ساختمان داده از دو جهت بسیار مهم است، یکی از جهت تعداد تست‌هایی که درس ساختمان در کنکور مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات به خود اختصاص می‌دهد و دوم برای فهم درست و بهتر درس طراحی الگوریتم. به جد می‌توان گفت دو درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم مهمترین دروس هر دو رشته کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات هستند، اینکه این دو با هم، مهمترین دروس نیز هستند برای همگان واضح است، چون در کنکور ارشد فناوری اطلاعات 12 تست ضریب 4 (6 تست از ساختمان و 6 تست از طراحی الگوریتم) و در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر نیز اگر قرار باشد مانند سال قبل باشد 10 تست، باز هم ضریب 4 خواهد داشت (5 تست از درس ساختمان و 5 تست از طراحی الگوریتم)، تعداد تست‌ها و ضریب آنها خود گویای اهمیت فوق العاده این درس است و مشخصا این تعداد تست تعیین کننده خیلی چیزها است. همین طور می‌توان گفت که درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم و چند درس دیگر مانند گسسته و ... از حجیم‌ ترین درس‌های کنکور ارشد و دکتری مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات به حساب می‌آیند. گستردگی درس ساختمان داده به حدی است که خود دانشجویان نمی‌توانند به تنهایی این درس را بخوانند و از پس آن بر بیایند.

فصل‌های ساختمان داده:‌

در درس ساختمان داده مطالب بسیاری از درس طراحی الگوریتم پوشش داده می‌شود. فصل‌های مرتبه اجرایی کد‌ها و نمادهای مجانبی، روابط بازگشتی، درهم سازی، مرتب‌‌سازی، جستجو و ... که در درس ساختمان داده‌ و درس طراحی الگوریتم مشترک است، در این درس گفته خواهد شد، بنابراین با خواندن درس ساختمان داده می‌توانید پیش زمینه‌ و دید خوبی برای خواندن در درس طراحی الگوریتم پیدا کنید و حتی شاید بتوانید به برخی از سوالات درس الگوریتم نیز پاسخ دهید. برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده به قسمت بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

مراجع درس ساختمان داده:‌

مرجع اصلی که برای این درس در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب CLRS است، همچنین کتاب‌های هرویتز و شافر نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که می‌توانید به راحتی این کتاب‌ها را در قسمت دانلود کتاب‌های زبان اصلی رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانلود کنید. البته خواندن کتاب مرجع به دانشجویان سال‌های پایین‌تر توصیه می‌شود و به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور ارشد یا دکتری دارند زیاد توصیه نمی‌شود. دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور ارشد و یا دکتری کامپیوتر و آی تی این درس مهم را بخوانند می‌توانند از منابعی که در قسمت منابع کنکور ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات معرفی شده استفاده کنند، گرچه در این درس کتاب کنکوری که کامل و بسیار روان باشد و نیاز تمامی دانشجویان با پایه‌های درسی مختلف را برآروده کند وجود ندارد ولی سعی شده از بین کتاب‌های موجود بهترین‌ها را به شما عزیزان معرفی کنیم.

کلاس آنلاین ساختمان داده:

با توجه به گستردگی درس ساختمان داده و اهمیت بسیار بالای این درس به دانشجویان توصیه می‌شود حتما برای این درس در کلاس کنکور آنلاین شرکت کنند. فیلم‌هایی از مباحث مختلف این درس در قسمت فیلم‌های ساختمان داده گذاشته شده که می‌توانید کیفیت فوق العاده و خارج از تصور کیفیت تدریس را در این فیلم‌ها ببینید.

 

 

 

نمونه فیلم از تدریس درس ساختمان داده

 

 

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

 

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره ثابت موسسه:                 88674964 -021

 

 

 

 

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب، مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

ریاضیات گسسته

طراحی الگوریتم

فیلم آموزش ساختمان داده

آموزش معماری کامپیوتر

بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر

رشته آی تی

 

 

 1. Shiva

سلام یه سوال دارم
چطور توسط دو صف یک پشته بسازیم
میخوام کد یا هر چیزی داره بدونم ممنون

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    Shiva

سلام
وقت بخیر

به علت محدودیتی که در پیام وجود دارد و همین طور محدودیت وقتی به سوالات درسی فقط در کلاس های آنلاین کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی پاسخ می‌دهم.

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

  پیوست ها
 
 1. عموسجی

سلام ببخشین سایت شما با کافه تدریس مرتبطه؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    عموسجی

سلام
وقت بخیر

منظورتون از مرتبط بودن و متوجه نمیشم

  پیوست ها
 
 1. Mahdiar

سلام خسته نباشید...میخواستم بدونم اگه درس برنامه سازی پیشرفته رو پاس نکرده باشم یعنی به هیچ زبان برنامه نویسی به صورت حرفه ای مسلط نباشم میتونم درس ساختمان داده رو متوجه بشم؟چون در چارت آموزشیه رشتم درس برنامه سازی پیشرفته پیش نیاز درس ساختمان...

سلام خسته نباشید...میخواستم بدونم اگه درس برنامه سازی پیشرفته رو پاس نکرده باشم یعنی به هیچ زبان برنامه نویسی به صورت حرفه ای مسلط نباشم میتونم درس ساختمان داده رو متوجه بشم؟چون در چارت آموزشیه رشتم درس برنامه سازی پیشرفته پیش نیاز درس ساختمان دادست....

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    Mahdiar

سلام
وقت بخیر

برای خواندن درس ساختمان داده به هیچ عنوان نیازی نیست که شما به زبان برنامه نویسی خاصی مسلط باشید، و آنچه که در درس ساختمان داده و الگوریتم در کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی سوال می‌آید اصلا ربطی به برنامه نویسی ندارد و دانشجویان بدون...

سلام
وقت بخیر

برای خواندن درس ساختمان داده به هیچ عنوان نیازی نیست که شما به زبان برنامه نویسی خاصی مسلط باشید، و آنچه که در درس ساختمان داده و الگوریتم در کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی سوال می‌آید اصلا ربطی به برنامه نویسی ندارد و دانشجویان بدون هیچ دانشی از برنامه نویسی می‌توانند این درس را بخوانند و حتی آن را صد بزنند.
به شما توصیه ‌می‌کنیم که برای شروع درس ساختمان داده فیلم 5 جلسه اول درس ساختمان داده را از طریق لینک زیر مشاهده کنید.
فیلم های ساختمان داده

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. تکتم سادات

سلام وقتتان بخیرباشد. اگر نرسیم و درکلاس آنلاین باشیم ویدیوش بعدا امکان دانلود خواهد داشت؟؟
من یکسال فقط نرم افزارخوانده‌ام، آیا غیرممکن هست برای من ارشد کامپیوتر تهران سراسری قبول شدن؟

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط رامین رضوی razavi ویرایش شد رامین رضوی razavi

سلام
وقت بخیر

بعد از برگزاری هر جلسه از کلاس‌های آنلاین فیلم آن جلسه در داشبورد دانشجویان قرار می‌گیرد و دانشجویان می‌توانند آن فیلم را دانلود کنند و بارها و بارها فیلم هر جلسه را تماشا و مباحث را مرور کنند، این ویژگی یکی از ویژگی‌های بسیار مهمی...

سلام
وقت بخیر

بعد از برگزاری هر جلسه از کلاس‌های آنلاین فیلم آن جلسه در داشبورد دانشجویان قرار می‌گیرد و دانشجویان می‌توانند آن فیلم را دانلود کنند و بارها و بارها فیلم هر جلسه را تماشا و مباحث را مرور کنند، این ویژگی یکی از ویژگی‌های بسیار مهمی هست که کلاس‌های آنلاین را بسیار بهتر از کلاس‌های حضوری می‌کند. برای مشاهده مزایای دیگر کلاس‌های آنلاین می‌توایند به صفحه کلاس‌های کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید
شما اگر یک برنامه منظم و پیوسته داشته باشید و مسیر را درست بپیمایید حتما می‌توانید رتبه خوبی کسب کنید، هر ساله دانشجویان زیادی از رشته‌های دیگر جز نفرات برتر کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی می‌شوند. توصیه اکید می‌کنم فیلم همایش کنکور ارشد کامپیوتر 98 را تماشا کنید. همین طور برای برنامه ریزی درست فیلم نحوه صحیح برنامه ریزی کنکور ارشد کامپیوتر را مشاهده کنید

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. invincible

سلام ... جناب رضوی تیم پشتیبانی گفتن که ویدیو ها مربوط به پارسال هست میخواستم بدونم که نسبت به تابستون امسال این فیلم ها از نظر کیفیت فرقی دارند یا نه و اینکه برای کلاس حل تست هم ویدیو برای خرید قرار میدین ...با تشکر

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    invincible

سلام
وقت بخیر
عذرخواهی میکنم به علت تاخیر در پاسخ گویی.

به هر حال تدریس هر سال ثابت نیست و تفاوت‌هایی وجود دارد، ولی همیشه اصل درس یکسان است و تفاوتی در ریشه و سر فصل‌ها وجود ندارد. فیلم‌های دوره تابستان هم پس از اتمام دوره تابستان (حدودا اوایل...

سلام
وقت بخیر
عذرخواهی میکنم به علت تاخیر در پاسخ گویی.

به هر حال تدریس هر سال ثابت نیست و تفاوت‌هایی وجود دارد، ولی همیشه اصل درس یکسان است و تفاوتی در ریشه و سر فصل‌ها وجود ندارد. فیلم‌های دوره تابستان هم پس از اتمام دوره تابستان (حدودا اوایل آبان ماه) در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.
ویدیو کلاس‌های حل تست نیز پس از اتمام در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. البته بنده حتما توصیه می‌کنم که در کلاس آنلاین شرکت کنید اگر می‌توانید. زیرا کلاس آنلاین مزایای بسیار بیشتری نسبت به فیلم را دارد.

موفق و پیروز باشید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. علی

سلام. ببخشید با خرید ویدیو ها، جزوه هم در اختیارمون قرار میگیره یا باید موقع تماشای فیلم، نوت برداری هم انجام بدیم؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    علی

سلام
وقت بخیر

شرکت در کلاس کنکور آنلاین کامپیوتر بسیار بهتر هست از تهیه فیلم‌ها، چون کلاس آنلاین دقیقا مانند کلاس حضوری هست و حتی بهتر. بنابراین در درجه اول توصیه میکنم که در کلاس آنلاین شرکت کنید تا خرید فیلم.
در مورد جزوه‌ها اگر فیلم‌ها را...

سلام
وقت بخیر

شرکت در کلاس کنکور آنلاین کامپیوتر بسیار بهتر هست از تهیه فیلم‌ها، چون کلاس آنلاین دقیقا مانند کلاس حضوری هست و حتی بهتر. بنابراین در درجه اول توصیه میکنم که در کلاس آنلاین شرکت کنید تا خرید فیلم.
در مورد جزوه‌ها اگر فیلم‌ها را تهیه کردید می‌توانید به تیم پشتیبانی پیام دهید و بگویید که جزوات را در اختیارتان قرار دهند.

موفق و پیروز باشید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. نیکتا

سلام،وقتتون بخیر
کد بعدی کلاس آنللاین ساختمان کی هست؟
امکانش هست جمعه ها نباشه؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    نیکتا

سلام
وقت بخیر

کلاس‌های آنلاین در سه ترم برگزار می‌شوند، ترم تابستان، ترم پاییز و ترم زمستان. درس‌های مهم کنکور ارشد کامپیوتر مثل ساختمان داده، گسسته و معماری کامپیوتر را فعلا در جمعه‌ها قرار دادیم که همه داوطلبان کنکور بتوانند در این سه درس مهم...

سلام
وقت بخیر

کلاس‌های آنلاین در سه ترم برگزار می‌شوند، ترم تابستان، ترم پاییز و ترم زمستان. درس‌های مهم کنکور ارشد کامپیوتر مثل ساختمان داده، گسسته و معماری کامپیوتر را فعلا در جمعه‌ها قرار دادیم که همه داوطلبان کنکور بتوانند در این سه درس مهم شرکت کنند و احتمال اینکه این دروس را در روز دیگری بیندازیم فعلا پایین است مگر همه دانشجویان کلاس موافق این امر باشند.

در ضمن توصیه اکید میکنم که اگر میخواهید کلاس کنکور کامپیوتر شرکت کنید حتما در تابستان این کار را انجام دهید. چون این کار باعث می‌شود بسیار زیاد نسبت به رقیبانتان جلو بیفتید.

موفق و پیروز باشید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رسول

سلام استادوقت بخیر
من لینک ثبت نام در کلاس های انلاین رو میزنم صفحه رو باز نمیکنه و نمیره
چکار کنم؟؟؟؟؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    رسول

سلام
وقت بخیر

هر دو لینک ثبت نام کلاس آنلاين ساختمان داده و خريد فيلم درس ساختمان داده بررسی شدند و مشکلی رویت نشد، احتمالا مشکل از اینترنت شما بوده
مجددا بررسی بفرمایید و باز اگر به مشکلی بر خوردید بفرمایید که بگم تیم پشتیبانی بهتون پیام بدند...

سلام
وقت بخیر

هر دو لینک ثبت نام کلاس آنلاين ساختمان داده و خريد فيلم درس ساختمان داده بررسی شدند و مشکلی رویت نشد، احتمالا مشکل از اینترنت شما بوده
مجددا بررسی بفرمایید و باز اگر به مشکلی بر خوردید بفرمایید که بگم تیم پشتیبانی بهتون پیام بدند و مشکل‌تون و چک کنند

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. امیرحسین

سلام استاد.
من سال گذشته خیلی برای مطالعه ساختمان وقت گذاشتم ولی یه دونه تستش رو هم نتونستم بزنم، با وجود این که مطالب برام جا افتاده بود و کلی تست زدم، و همین باعث شد کلا کنکورم رو خراب کنم.از روی ویدیو های همکارتون خوندم، از روش نت برداری هم...

سلام استاد.
من سال گذشته خیلی برای مطالعه ساختمان وقت گذاشتم ولی یه دونه تستش رو هم نتونستم بزنم، با وجود این که مطالب برام جا افتاده بود و کلی تست زدم، و همین باعث شد کلا کنکورم رو خراب کنم.از روی ویدیو های همکارتون خوندم، از روش نت برداری هم کردم. دیگه نمیدونم با این درس باید چکار کنم، میشه راهنماییم کنید؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    امیرحسین

سلام
وقت بخیر

توصیه اکید بنده به شما شرکت در کلاس آنلاین ساختمان داده بنده در این درس است، دانشجویان زیادی مانند شما وجود داشته‌اند که پس از شرکت در کلاس‌ ساختمان داده بنده کاملا بر این درس مسلط شده‌اند.
تست‌های سال‌های کنکور مهندسی کامپیوتر و...

سلام
وقت بخیر

توصیه اکید بنده به شما شرکت در کلاس آنلاین ساختمان داده بنده در این درس است، دانشجویان زیادی مانند شما وجود داشته‌اند که پس از شرکت در کلاس‌ ساختمان داده بنده کاملا بر این درس مسلط شده‌اند.
تست‌های سال‌های کنکور مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات اخیر بسیار مفهومی شده است و دانشجویی می‌تواند به تست‌های سال‌های اخیر جواب بدهد که با تمام وجود و بصورت بسیار بنیادی و مفهومی این درس را فهمیده و درک کرده باشد، و به علت اینکه کلاس آنلاین تعاملی است و هر کجا که سوالی برای دانشجو پیش بیاید، می‌تواند همان جا از استاد بپرسد، این امر باعث می‌شود همه مشکلات برای دانشجویان رفع شود و همین طور مطالب در حافظه ثابت‌شان وارد شود

باز اگر سوال و مشکلی داشتید در خدمتتون هستم
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. مهدی رضایی

سلام. فیلم‌های ساختمان داده آیا مناسب کسانی که اصلا درس پایگاه داده را نخوانده باشد هم مناسب است؟
لطفا جواب بدید.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط رامین رضوی razavi ویرایش شد رامین رضوی razavi

سلام
وقت بخیر

بله قطعا، تدریس و فراگیری درس ساختمان داده هیچ ارتباطی به درس پایگاه داده ندارد، و قطعا این درس برای شما مناسب خواهد بود
البته کلاس‌های آنلاین مزیت‌های بسیار بیشتری نسبت به فیلم‌ها دارند و توصیه میکنم اگر می‌توانید در درجه اول در...

سلام
وقت بخیر

بله قطعا، تدریس و فراگیری درس ساختمان داده هیچ ارتباطی به درس پایگاه داده ندارد، و قطعا این درس برای شما مناسب خواهد بود
البته کلاس‌های آنلاین مزیت‌های بسیار بیشتری نسبت به فیلم‌ها دارند و توصیه میکنم اگر می‌توانید در درجه اول در کلاس آنلاین شرکت کنید و اگر امکانش را ندارید سراغ فیلم‌ها بروید

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. علیرضا حسن زاده

سلام و درود فراروان به شما استاد عزیز
ساختمان داده من تقریبا خوب است ولی کمی می ترسم که در کنکور خرابش کنم من باید چی کار کنم؟

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط رامین رضوی razavi ویرایش شد رامین رضوی razavi

سلام
وقت بخیر

با توجه به تعداد سوال و ضریب درس ساختمان داده،‌ و همین طور اهمیت این درس در بهتر فهمیدن درس طراحی الگوریتم، ساختمان داده از دروس بسیار مهم مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات محسوب می‌شود. از سال 89 به بعد سوالات این درس در کنکور...

سلام
وقت بخیر

با توجه به تعداد سوال و ضریب درس ساختمان داده،‌ و همین طور اهمیت این درس در بهتر فهمیدن درس طراحی الگوریتم، ساختمان داده از دروس بسیار مهم مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات محسوب می‌شود. از سال 89 به بعد سوالات این درس در کنکور بسیار مفهومی شده‌اند و کسانی موفق به پاسخ سوالات این درس می‌شوند که این درس را بصورت مفهومی و پایه‌ای مطالعه کنند. این درس ریزه کاری‌های بسیاری دارد و خود خوان نیست و توصیه میکنم اگر می‌توانید حتما در کلاس‌های آنلاین درس ساختماد داده شرکت کنید،‌ فیلم‌های درس ساختمان داده نیز موجود است که بنده در درجه اول به علت مزایای بیشماری که کلاس آنلاین نسبت به فیلم‌ها دارد کلاس‌های آنلاین این درس را توصیه میکنم

اگر سوال دیگری داشتید حتما بپرسید
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به دکتر رامین رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷