رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

چند مثال الگوریتم با رسم شکل و روندنما (فلوچارت)

این مقاله عالی به ذکر چند مثال الگوریتم با جواب پرداخته، همچنین مثال هایی از الگوریتم با رسم شکل و روندنما یا همان فلوچارت ارائه کرده است

مسلما برایتان پیش آمده است که بخواهید فعالیت پیچیده‌ای انجام دهید یا مساله غامضی را حل کنید. برای مثال در موارد پیش‌پا‌ افتاده‌تر مغزتان به‌طور ناخودآگاه الگوریتمالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراوانالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراواندر این مقاله به زبان بسیار ساده و با مثال های متعدد توضیح داده شده که الگوریتم چیست و چه کاربردهایی دارد معینی را برای نیل به چنین هدفی در پیش می‌گیرد؛ اما وقتی پای پیچیدگی وسط باشد، باید در طراحی الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است. دقیق‌تر عمل کنید تا از عملکردتان بهترین نتیجه بدست آید. اما چرا واژه الگوریتم؟

الگوریتم طرح برنامه‌ای است که صفر تا صد کاری را مبتنی بر آن انجام می‌دهیم، ممکن است n ورودی داشته باشد و البته 1 خروجی دارد و شرط برقراری‌اش این است که اجرای آن در زمان محدود به اتمام برسد. در دنیای علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. هم الگوریتم (Algorithm)الگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراوانالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراواندر این مقاله به زبان بسیار ساده و با مثال های متعدد توضیح داده شده که الگوریتم چیست و چه کاربردهایی دارد مجموعه‌ای از گام‌ها و فرآیندهای پی‌در‌پی برای حل مساله یا انجام محاسبات است.

این تصویر بیانگر مفهوم الگوریتم است.

برنامه نویس‌ها برای ساخت ابزارها و نرم افزارهایی که خیلی از کارهایتان را به کمک آن‌ها انجام می‌دهید، از الگوریتم کمک می‌گیرند. البته برای برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است، ابتدا باید مراحل طراحی الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است. را پشت سر بگذارند و گاها الگوریتم طراحی شده را به‌شکل فلوچارت (Flowchart) درآورند. فلوچارت نموداری است که سیستم یا الگوریتم کامپیوتری را به صورت بصری و قابل فهم به تصویر می‌کشد.

Flowchart

یک الگوریتم چگونه کار می‌کند؟ + یک الگوریتم ساده با جواب

در فیلم زیر الگوریتم بصورت ساده توضیح داده شده است، سپس در مورد ورودی و خروجی‌های الگوریتم و نحوه رسم فلوچارت یک الگوریتم صحبت شده است و در آخر مثال ساده ای از الگوریتم زده شده و همین طور فلوچارت الگوریتم رسم شده است.

در مثال الگوریتم ای که در فیلم زیر آمده، سه عدد بعنوان ورودی دریافت می‌شود و میانگین آنها محاسبه می‌شود.

در ادامه برای درک هرچه بهتر مفهوم مهم الگوریتم، چند الگوریتم ساده را به‌عنوان مثال آورده‌ایم.

الگوریتم بررسی متمم بودن دو زاویه

در این مثال الگوریتم و فلوچارت، مشاهده می‌کنید که «مراحلی» انجام می‌شود تا به «نتیجه» یکتایی برسیم: اینکه دو زاویه متمم هستند یا خیر.

الگوریتم بررسی شرایط افراد بر اساس سن

در این مثال الگوریتم و فلوچارت می‌خواهیم بدانیم که آیا افراد بر اساس سن‌شان واجد شرایط خاصی هستند یا خیر. مثلا امکان رأی دادن را در نظر بگیرید. برای این کار باید حداقل 18 سالتان شده باشد. پس مراحل زیر را انجام می‌دهیم:

الگوریتم محاسبه سود تولید

در مثال الگوریتم و فلوچارت بعدی، هزینه تولید و فروش یک‌دست لباس را تعیین می‌کنیم و به دنبال دانستن این هستیم که در هفته باید چند دست از همان لباس تولید کنیم تا به سود مشخصی برسیم. برای این منظور:

الگوریتم محاسبه کوچکترین مقدار دو عدد به همراه روندنمای آن

در مثال الگوریتم ای که در فیلم زیر آمده، دو عدد بعنوان ورودی دریافت می‌شود و محاسبه می‌شود که کدام عدد بزرگتر است.

الگوریتم و روندنمایی تشخیص زوج یا فرد بودن یک عدد

در مثال الگوریتم ای که در فیلم زیر آمده، یک عدد بعنوان ورودی دریافت می‌شود و مشخص می‌کند که آن عدد زوج است یا فرد.

الگوریتم تعیین بزرگترین عدد از میان سه عدد

در این مثال الگوریتم سه عدد را در نظر می‌گیریم و قصد داریم بزرگترین‌شان را پیدا کنیم. برای این منظور می‌توانیم از گزاره های شرطی استفاده کنیم و با گذر از چند پله منطقی، به نتیجه یکتا برسیم. شبه کد زیر این مطلب را به خوبی نمایش داده است:

Step 1: Start

Step 2: Declare variables a, b and c.

Step 3: Read variables a, b and c.

Step 4: If a > b

If a > c

Display a is the largest number.

Else

Display c is the largest number.

Else

If b > c

Display b is the largest number.

Else

Display c is the greatest number.

Step 5: Stop

الگوریتم یافتن ریشه‌های معادله درجه دو

در مثال الگوریتم بعدی همان کاری را می‌کنیم که بسیاری از شما عزیزان در دوران تحصیل به‌صورت دستی انجام داده‌اید! یعنی یافتن ریشه‌های معادله درجه دو. البته شبه کد زیر علاوه بر ریشه‌های حقیقی، ریشه‌های مختلط را نیز بدست می‌دهد:

Step 1: Start
Step 2: Declare variables a, b, c, D, x1, x2, rp and ip;
Step 3: Calculate discriminant
D ← b2-4ac

Step 4: If D ≥ 0
r1 ← (-b+√D)/2a
r2 ← (-b-√D)/2a
Display r1 and r2 as roots.
Else
Calculate real part and imaginary part
rp ← -b/2a
ip ← √(-D)/2a
Display rp+j(ip) and rp-j(ip) as roots
Step 5: Stop

الگوریتم محاسبه فاکتوریل یک عدد

همانطور که می‌دانید فاکتوریل یک عدد مثل n یا n! یعنی حاصلضرب تمامی اعداد طبیعی متوالی از 1 تا n:

n! = 1×2×3×4×...×n

البته با این شرط که صفر فاکتوریل را برابر با 1 در نظر بگیریم. الگوریتمالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراوانالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراواندر این مقاله به زبان بسیار ساده و با مثال های متعدد توضیح داده شده که الگوریتم چیست و چه کاربردهایی دارد حل این مساله از نوع بازگشتی (Recursive) است.

Step 1: Start
Step 2: Declare variables n, factorial and i.
Step 3: Initialize variables
factorial ← 1
i ← 1
Step 4: Read value of n
Step 5: Repeat the steps until i = n
5.1: factorial ← factorial*i
5.2: i ← i+1
Step 6: Display factorial
Step 7: Stop

الگوریتم تعیین اول بودن اعداد

در آخرین مثال که از بحث الگوریتم برایتان آورده‌ایم، قصد داریم «اول بودن» اعداد را تعیین کنیم، یعنی بدانیم آیا عدد مورد نظر به‌جز خودش و یک بر عدد دیگری بخش‌پذیر هست یا خیر. روند این فرایند را در شبه کد زیر مشاهده می‌کنید:

Step 1: Start
Step 2: Declare variables n, i, flag.
Step 3: Initialize variables
flag ← 1
i ← 2
Step 4: Read n from the user.
Step 5: Repeat the steps until i=(n/2)
5.1 If remainder of n÷i equals 0
flag ← 0
Go to step 6
5.2 i ← i+1
Step 6: If flag = 0
Display n is not prime
else
Display n is prime
Step 7: Stop

جمع بندی

الگوریتمالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراوانالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراواندر این مقاله به زبان بسیار ساده و با مثال های متعدد توضیح داده شده که الگوریتم چیست و چه کاربردهایی دارد مفهوم بسیار مهمی است که فهم آن نه‌فقط در حوزه کامپیوتر و برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است کمک شایانی می‌کند، بلکه به زندگی روزمره و برنامه‌های شخصی‌تان هم نظم می‌بخشد. البته اهمیت مطالبی همچون طراحی الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است.، فلوچارت، نوشتن شبه کد و امثالهم برای فرد برنامه نویس به‌غایت حیاتی است و برنامه نویس‌ها بایستی به‌خوبی از پس حل مسائل با الگوریتم‌های بهینه برآیند. امید که در این مطلب توانسته باشیم بخشی از پرسش‌هایتان را نسبت به این موضوع برطرف کرده باشیم.

الگوریتم چیست و چه کاربردی دارد؟

الگوریتم یعنی برنامه و طرحی که صفر تا صد کاری را بتوان مبتنی بر آن انجام داد. الگوریتم دارای خروجی است و وقتی آن را برقرار می‌دانیم که اجرای آن در زمان محدود به اتمام برسد. در علوم کامپیوتر هم الگوریتم (Algorithm) را مجموعه‌ای از گام‌ها و فرآیندهای پی‌در‌پی برای حل مساله یا انجام محاسبات تعریف کرده‌اند.

ارتباط فلوچارت با الگوریتم چیست؟

برنامه نویس‌ها برای ساخت ابزارها و نرم افزارهایی مختلف از الگوریتم کمک می‌گیرند. البته پیش از آن باید مراحل طراحی الگوریتم را طی کنند و بعضا الگوریتم مورد نظر را در قالب فلوچارت (Flowchart) ترسیم کنند. اگر بخواهیم سیستم یا الگوریتم کامپیوتری را به صورت نمودار بصری و قابل فهم به تصویر بکشیم، از فلوچارت بهره می‌گیریم.

چند نوع الگوریتم وجود دارد؟

برای حل مسائل مختلف الگوریتم‌های بسیاری را طراحی و پیاده‌سازی کرده‌اند که برخی از آن‌ها ساده و پیش‌پا‌ افتاده‌اند و برخی بسیار پیچیدگی دارند. در این مقاله چند نمونه از الگوریتم‌های ساده را بررسی کردیم، اما دنیای الگوریتم‌ها بسیار پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر از چیزی است که اینجا دیدیم.

امتیازدهی4.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.10 امتیاز (5 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200