ورود کانال تلگرام

نحوه محاسبه تراز در کنکور ارشد

4.14 1 1 1 1 14.14 امتیاز (50 رای)

بررسی کامل نحوه محاسبه تراز و درصد

 

نحوه محاسبه تراز در کنکور ارشد

 

 

nahve mohasebe darsad konkur arshad

محاسبه رتبه کنکور ارشد؟

در کنکور ارشد رتبه هر داوطلب بر اساس نمره کل (یا همان تراز کل) آن داوطلب مشخص می‌شود، یعنی فردی که بالاترین تراز را در کشور داشته باشد رتبه یک می‌شود و نفر بعدی رتبه دو می‌شود و به همین ترتیب. بنابراین یکی از راه‌های خوب برای اینکه دانشجویان بتوانند بعد از کنکور ارشد رتبه خود را تخمین بزنند آن است که سعی کنند تراز شان را محاسبه کنند و آن را با تراز‌های کارنامه‌های موجود از سال گذشته مقایسه کنند ( البته این تخمین همواره با کمی خطا مواجه خواهد بود زیرا تراز‌های هر سال با توجه به سختی و آسانی سوالات کمی متفاوت است ). تا به حال سازمان سنجش بطور شفاف در مورد نحوه بدست آوردن تراز کل هر داوطلب صحبتی نکرده است، از این رو افراد غیر متخصص شایعات و فرمول‌های اشتباهی را ارائه کرده‌اند، به همین دلیل بر آن شدیم که فرمول صحیح نحوه محاسبه تراز در کنکور ارشد  و همین طور نحوه محاسبه درصد کنکور ارشد را به دانشجویان عزیز ارائه دهیم. آنچه در زیر ارائه می‌شود روش پیشنهادی تیم کنکور کامپیوتر است.

 

فرمول محاسبه تراز در کنکور ارشد

 

حد بالای نمره کل داوطلبان کنکور ارشد 10000 است، که این تراز در صورتی بدست می‌آید که معدل موثر نفر اول کنکور ارشد 20 باشد، که تا به حال رتبه‌های اول بسیار کمی توانسته‌اند این تراز را کسب کنند، معمولا تراز رتبه‌ یک حدود 9800 و تراز سایر رتبه های برتر کنکور ارشد کامپیوتر پایین تر از آن است. تراز کل در كليه رشته‌های تحصيلی براساس 80% نمره آزمون كتبی کنکور ارشد و 20 % معدل موثر محاسبه می‌شود، که این مورد را در عکس زیر می‌بینید، توجه کنید که درست است که توضیحات ما در این صفحه بر اساس کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر است اما نحوه محاسبه تراز کنکور ارشد و همین طور نحوه محاسبه درصد کنکور ارشد در تمامی رشته های ارشد به همین صورت است و بنابراین داوطلبان تمامی رشته ها بعد براحتی می‌توانند با توجه به مطالب زیر تراز و همین طور درصد کنکور ارشد خودشان را محاسبه کنند، این داوطلبان فقط باید به این نکته توجه داشته باشند که باید ضرایب دروس را با توجه به رشته خودشان در نظر بگیرند:

 

Mohasebeh Taraz konkur arshad

 

 

در عکس زیر با جزییات بیشتری فرمول محاسبه تراز در کنکور ارشد را بررسی می‌کنیم:

 

formul mohasebe taraz karshenasi arshad

 

حال در زیر درباره نحوه محاسبه میانگین درصد کنکور ارشد هر داوطلب و همین طور معدل موثر صحبت می‌کنیم

 

نحوه محاسبه میانگین درصد هر داوطلب در کنکور ارشد 1400

 یکی از سوالات پر تکراری که هر ساله دانشجویان می‌پرسند این است که برای کسب رتبه x چه درصدی باید بطور میانگین داشته باشیم؟ برای کسب یک رتبه تک رقمی باید میانگین درصدی حدود 55 درصد داشته باشید و برای کسب رتبه زیر 100 باید میانگین درصدی حدود 40 درصد داشته باشید.

حال تمامی دانشجویان میخواهند بدانند که اگر در هر مجموعه درس بتوانند به X درصد پاسخ دهند میانگین درصدشان چقدر خواهد شد، تیم کنکور کامپیوتر برای پاسخ به این پرسش و در راستای کمک به داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر قسمت زیر را برای شما آماده کرده است، این کار برای اولین بار در کشور انجام شده است، در باکس زیر با وارد کردن درصد های هر مجموعه درس می‌توانید میانگین درصدتان را با توجه به ضرایب کنکور ارشد کامپیوتر 1400 بدست آورید .

درصدهای هر درس را وارد کنین

زبان
ریاضی 1 و 2 و آمار و ریاضیات گسسته
نظریه زبان و سیگنال
ساختمان و الگوریتم و هوش مصنوعی
مدار منطقی و معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال
سیستم عامل و شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده

میانگین درصد هر داوطلب در هر یک از گرایش های کنکور ارشد 1400

معماری
میانگین: 0
نرم افزار
میانگین: 0
هوش مصنوعی
میانگین: 0
شبکه
میانگین: 0
رایانش امن
میانگین: 0
بیوانفورماتیک
میانگین: 0
الگوریتم و محاسبات
میانگین: 0
علوم داده
میانگین: 0
قرآن کاوی رایانشی
میانگین: 0
علوم و فناوری شبکه
میانگین: 0

 

برای اینکه شما داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر 1400 متوجه شوید که کارنامه های شما به چه صورت خواهد بود، یک نمونه کارنامه کامپیوتر 1400 را بصورت فرضی برای شما ساخته ایم، کارنامه شما داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر 1400 بصورت زیر خواهد بود، توجه کنید که اعداد مربوط به تراز، رتبه و آخرین مجاز در سهمیه روزانه و غیر روزانه بصورت فرضی وارد شده است:

 

اگر میخواهید بدانید که میانگین درصد هر گرایش چگونه محاسبه می شود ابتدا باید بدانید که دروس مورد آزمون و ضرایب کنکور ارشد کامپیوتر به چه صورت است، دروس مورد آزمون عبارت است از از زبان با ضریب ۱، مجموعه دروس ریاضیات با ضریب 2 که شامل 4 درس ریاضی 1و2 و آمار و ریاضیات گسسته است و مجموعه دروس تخصصی که شامل 11 درس است، این 11 درس را به 4 مجموعه تقسیم کرده اند و هر مجموعه درس در گرایش های مختلف ضرایب متفاوتی دارد، این 4 مجموعه درس عبارت اند از، مجموعه نظریه زبان و سیگنال به عنوان مجموعه اول، مجموعه ساختمان داده و طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی به عنوان مجموعه دوم، مجموعه مدار منطقی و معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال بعنوان مجموعه سوم و مجموعه سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده بعنوان مجموعه چهارم. یعنی تنها تفاوت میان گرایش های مختلف در ضرایب متفاوتی است که این 4 مجموعه درس در هر گرایش دارند. برای بررسی ضرایب این مجموعه دروس می توانید به صفحه ضرایب دروس کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید. بعنوان مثال در گرایش نرم افزار مجموعه دروس تخصصی شامل : مجموعه دروس نظریه زبان ها و سیگنال جمعا با ضریب 2، مجموعه دروس ساختمان داده و طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی جمعا با ضریب 4، مجموعه دروس مدار منطقی و معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال جمعا با ضریب 3 و مجموعه دروس سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده جمعا با ضریب 3 است.

حال برای اینکه متوجه شوید که میانگین درصد در هر گرایش چگونه محاسبه می شود ما بعنوان مثال نحوه محاسبه میانگین درصد در گرایش نرم افزار را بیان می کنیم، با فراگیری این مثال قادر خواهید بود میانگین درصد سایر گرایش ها را محاسبه کنید. میانگین درصد نرم افزار به این صورت محاسبه می شود که درصد درس زبان در ضریب زبان یعنی ۱ ضرب میشود، درصد دروس ریاضیات که شامل 4 درس ریاضی 1و2 و آمار و ریاضیات گسسته است در ضریب مجموعه ریاضیات یعنی 2 ضرب می شود، درصد مجموعه نظریه و سیگنال در 2 ضرب می شود، درصد مجموعه ساختمان و طراحی الگوریتم و هوش در 4 ضرب می شود، درصد مجموعه دروس منطقی و معماری و الکترونیک دیجیتال در 3 ضرب می شود، درصد مجموعه دروس سیستم عامل و شبکه و پایگاه داده در 3 ضرب می شود، سپس همه اینها با هم جمع می شود و در نهایت تقسیم بر 15 می شود، عدد 15 مجموع ضرایب مجموعه ها در گرایش نرم افزار است.

معدل موثر در کنکور ارشد

 

نکته اولی که در مورد معدل باید به آن اشاره کرد این است که برخی داوطلبان کنکور ارشد که دارای معدل های پایینی هستند نگران این موضوع هستند که نکند این معدل پایین در رتبه کنکور ارشد خیلی تاثیر داشته باشد و به آنها آسیب وارد کند، اما لازم است در اینجا به این نکته اشاره شود که اصلا نیازی نیست نگران معدل خود باشید و با زدن دو تا سه تست بیشتر از دروس تخصصی در کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور کنکور ارشد سایر رشته ها می‌توانید هر معدلی را جبران کنید. نکته دومی که که باید به آن اشاره کرد این است که پس از دیدن فرمول محاسبه تراز کل و مشاهده تاثیر 20 درصدی معدل، شاید این فکر به ذهن بعضی از داوطلبان ارشد خطور کرده باشد که این عادلانه و مناسب نیست که معدل 20 درصد در تراز کنکور ارشد تاثیر داشته باشد، زیرا بعنوان مثال کسی که در دانشگاه شریف یا تهران معدل‌اش 17 شده باشد باید با کسی که در دانشگاه‌های آزاد و غیر انتفاعی و ... معدل‌اش 17 شده است فرق داشته باشد. بنابراین برای اینکه عدالت برقرار شود سنجش با استفاده از ابزار معدل موثر این موضوع را در نظر گرفته است. بعد از اینکه داوطلبان معدل خودشان را در سایت سازمان سنجش وارد می‌کنند، سازمان سنجش با ضرب این معدل در یک ضریب ویژه معدل موثر آن داوطلب را محاسبه می‌کند. بر اساس مصوبه شورای برنامه ريزی تحصيلات تكميلی، این ضریب ویژه با توجه به پارامترهایی زیر بدست می‌آید

  1. اختلاف سطح علمی دانشگاه‌ها
  2. ارتباط رشته تحصیلی مقطع کارشناسی با رشته‌ای که در آن کنکور ارشد می‌دهند
  3. نمره علمی داوطلب و موارد دیگر

 

 1) اختلاف سطح علمی دانشگاه‌ها

وزارت علوم دانشگاه‌ها را در 4 سطح دسته بندی کرده است. هر چه سطح یک دانشگاه بالاتر باشد، ضریب ویژه بالاتری خواهد داشت. برای مشاهده سطح بندی که وزارت علوم انجام داده است می‌توانید به صفحه رتبه بندی دانشگاه‌های ایران مراجعه کنید

 

 2) ارتباط رشته تحصیلی مقطع کارشناسی با رشته‌ای که در آن کنکور ارشد می‌دهید

ضریب ویژه برای داوطلبانی که فارق التحصیل رشته مرتبط با رشته کارشناسی ارشد هستند اندکی افزایش می‌یابد و بزرگتر از 1 خواهد بود، ولی برای داوطلبان کنکور ارشد که رشته کارشناسی شان غیر مرتبط باشد این افزایش وجود نخواهد داشت و همان 1 خواهد بود

 

 3) نمره علمی داوطلب و موارد دیگر

هرچه نمره علمی داوطلب بیشتر باشد بر این ضریب افزوده می‌شود

نحوه محاسبه درصد کنکور ارشد

 

بسیاری از دانشجویان در مورد نحوه محاسبه درصد کنور ارشد در هر بخش با احتساب نمره منفی‌ سوال می‌پرسند، منظور از یک بخش، بخشی است که یک ضریب به آن وجود داشته باشد، گاهی اوقات هر چند درس با هم یک بخش را تشکیل می‌دهند و گاهی اوقات یک درس به تنهایی ضریب دارد و بنابراین بصورت مجزا می‌توان برای آن درس هم درصد را محاسبه کرد. برای محاسبه درصد هر بخش باید از فرمول زیر استفاده کنید:

 

mohasebe darsad dar konkur arshad

 

در ادامه سعی می‌کنیم با زدن چند مثال فرمول بالا را تشریح کنیم.

در کنکور ارشد نرم افزار 30 تست زبان با ضریب 1، 20 تست ریاضیات با ضریب 1 (شامل دروس ریاضی 1و2، معادلات دیفرانسل، آمار و گسسته)، 100 تست دروس تخصصی شامل دروس نظریه، معماری کامپیوتر، مدار منطقی، ساختمان داده، طراحی الگوریتم، شبکه های کامپیوتری، سیستم عامل، کامپایلر، پایگاه داده و هوش مصنوعی که هر درس تخصصی ضریب مربوط به خودش را دارد می‌آید. حال فرض کنید، داوطلبی از 20 تست ریاضیات 9 تست زده است که 6 تای آن درست و 3 تای آن غلط است، حال چون کل مجموعه ریاضیات یک ضریب مربوط به خودش را دارد شما نمی‌توانید برای هر درس درون مجموعه ریاضیات درصد محاسبه کنید، مثلا نمی‌توانید فقط درصد درس آمار را محاسبه کنید و باید درصد کل بخش ریاضیات را محاسبه کنید، ولی چون هر درس تخصصی یک ضریب متعلق به خودش را دارد می‌توانید برای هر درس تخصصی بصورت جداگانه درصد اش را محاسبه کنید، مثلا اگر از 12 تست مدار منطقی به 8 تای آن پاسخ داده باشید که 6 تای آن درست و دو تای آن غلط باشد براحتی و با استفاده از فرمول بالا می‌توانید درصد درس مدار منطقی را محاسبه کنید و بعد در فرمول تراز جایگزین اش کنید. حال با توجه به مثال بالا در مورد بخش ریاضیات درصد بخش ریاضیات این دانشجو بصورت زیر بدست می‌آید، در مورد سایر بخش ها و سایر دروس هم می‌توانید درصد ها را بدست آورید:

 

darsad har dars dar konkur arshad

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

 

 

نحوه محاسبه درصد کنکور ارشد چگونه است؟

شما باید تعداد سوالات درست ای که از یک درس زده اید را در عدد 3 ضرب کنید، سپس این عدد را منفی تعداد سوالات نادرست کنید، سپس حاصل بدست آمده را تقسیم کنید بر تعداد سوالات آن درس که در عدد 3 ضرب شده است، در نهایت عدد حاصل را در 100 ضرب کنید. اگر متوجه نشدید عکس نحوه محاسبه درصد کنکور ارشد را در این صفحه قرار داده ایم که با نگاه کردن به این عکس براحتی متوجه اینکه چگونه می‌توانید درصدهایتان را در کنکور ارشد محاسبه کنید خواهید شد

تخمین رتبه ارشد چگونه است؟

با توجه به اینکه کنکور ارشد هر سال با سال های قبل دارای تفاوت هایی است تخمین دقیق رتبه کنکور ارشد کار دشواری است و هر تخمینی که زده شود همیشه با خطاهایی همراه خواهد بود، برای تخمین دقیق تر نیاز است که ابتدا داوطلبان تراز کنکور ارشد شان را محاسبه کنند و سپس با مقایسه تراز خودشان با تراز کارنامه های سال قبل تخمینی از اینکه چه رتبه ای می‌توانند کسب کنند بدست بیاورند، در این صفحه بصورت بسیار کامل در مورد اینکه چگونه می‌توانید تراز خودتان را بدست بیاورید صحبت شده است، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به این صفحه مراجعه کنید .

معدل در رتبه کنکور ارشد چقدر موثر است؟

برخی داوطلبان کنکور ارشد که دارای معدل های پایینی هستند نگران این موضوع هستند که نکند این معدل پایین در رتبه کنکور ارشد خیلی تاثیر داشته باشد و به آنها آسیب وارد کند، اما لازم است در اینجا به این نکته اشاره شود که اصلا نیازی نیست نگران معدل خود باشید و با زدن دو تا سه تست بیشتر از دروس تخصصی در کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور کنکور ارشد سایر رشته ها می‌توانید هر معدلی را جبران کنید

 

 

 

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)

تاکنون (35) نظر در این صفحه ثبت شده است.

علی

سلام استاد

در کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر درس ساختمان داده و الگوریتم و هوش مصنوعی در یک پک قرار گرفته اند و برای هر سه فقط یک درصد اعلام میشود ایا در فرمول محاسبه تراز هر سه را باید جدا حساب کنیم یا با هم ؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به علی

سلام. وقت بخیر
هر سه را باید با هم محاسبه کنید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
کیارش

استاد ارجمند، سلام. اگر در آزمون آزمایشی جامع موسسه‌ای، ترازی کسب کنیم، (مثلا تراز ۸ هزار) آیا میشه گفت با عملکرد مشابه در کنکور اصلی همین تراز رو خواهیم داشت؟ و بعد به کمک کارنامه های واقعی قرار گرفته در سایت، حدود رتبه و قبولی مون رو بدست بیاریم؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به کیارش

سلام. وقت بخیر
خیلی بستگی به این دارد که چه آزمون آزمایشی شرکت کنید، اگر یک آزمون آزمایشی استاندارد و خوب شرکت کنید جواب شما بله است، بعنوان مثال تمام دانشجویان سال گذشته که در آزمون های آزمایشی کافه تدریس رتبه تک رقمی کسب می کردند در کنکور ارشد کامپیوتر 99 هم رتبه تک رقمی کسب کردند.
دلیل این امر هم این هست که بیش از 80 درصد داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر دانشجو من هستند و این دانشجویان در آزمون کافه تدریس شرکت می کنند و در نتیجه رقابت اصلی در آزمون کافه تدریس وجود دارد.
موفق و پیروز باشید

پاسخ
مسعود

با سلام، عملکرد سایر داوطلبان در محاسبه تراز ما تاثیرگذار است؟ سرمایه‌گذاری روی دروسی که اکثریت پاسخ نمی‌دهند می‌تواند تاثیر بهتری روی تراز داشته باشد؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به مسعود

سلام. وقت بخیر
میانگین درصد نفر اول در محاسبه تراز هر شخص تاثیر گذار است. در مورد قسمت دوم سوال تون جواب خیر است، البته سوال شما کمی دو پهلو مطرح شده است ولی چون از واژه بهتری استفاده کردید جواب شما منفی است، همین طور در مورد سوال دوم تون بهتر هست فرمول محاسبه تراز که در بالا وجود دارد را بررسی کنید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
ساناز

سلام من رشته ام ادبیات بوده با معدل بالای پونزده ولی کنکور ارشد کامپیوتر میخوام شرکت کنم. ایا واسه ی من معدل تاثیر زیادی داره ؟ اگر بخوام فاند بگیرم حتما نیاز به مدرک کارشناسی نرم افزار پیدا میکنم یا همون کارشناسی ارشد کفایت میکنه؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به ساناز

سلام. وقت بخیر
خیر تاثیر زیادی ندارد و شما با زدن 2 تا 3 تست تخصصی بیشتر می‌تونید هر معدلی و جبران کنید. اگر ارشد دانشگاه تاپی قبول بشید و در مقطع ارشد هم بتونید خوب کار کنید و رزومه خوبی درست کنید می‌تونید اپلای کنید و فاند بگیرین
موفق و پیروز باشید

پاسخ
test

خیلی زیاد ممنونم بابت متن دقیقی که برای محاسبه ی تراز در کنکور نوشتید

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به test

خواهش میکنم. موفق و پیروز باشید

پاسخ
امير

سلام براي محاسبه ميانگين درصد اگر درصد منفي داشته باشيم بايد چگونه محاسبه کنيم ؟ميشه با ذکر مثال توضيح بديد لطفا
و همچنين اين فرمول تراز کلي که گفتيد خود سازمان سنجشم از همين فرمول استفاده ميکنه؟
و ميانگين درصد نفر اولو چطوري ميشه فهميد؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به امير

سلام. وقت بخیر
دقیقا همان درصد منفی را در فرمولی که گفته شده است جایگذاری کنید و میانگین درصد را محاسبه کنید
بله سازمان سنجش هم تقریبا از همین فرمول استفاده می‌کند. البته سازمان سنجش تا به حال در مورد فرمول محاسبه تراز در هیچ کجا چیزی اعلام نکرده است.
با مراجعه به قسمت کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور کارنامه های کنکور ارشد آی تی و بررسی کارنامه رتبه 1 و یا کارنامه های رتبه های تک رقمی می‌توانید میانگین درصد نفر اول را بصورت حدودی بدست آورید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
الهام

باسلام
خیلی زیاد ممنونم بابت متن دقیقی که برای محاسبه ی تراز در کنکور نوشتید

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به الهام

سلام
وقت بخیر

خواهش میکنم

پاسخ
حامد

سلام ببخشید معدل ترم ۸ هم در کنکور ارشد تاثیر دارد ؟
با سپاس

پاسخ
حامد

سلام به نظر شما این محاسبه برای کنکور ۹۹ اشتباه نیست ؟
ببینید مثلا اینجا برای افزار ارزش یه تست نظریه بیشتر از یه تست الگوریتم میشه . ؟!!!
چون نظریه ۴ تا سواله الگوریتم ۱۰ تا . ولی قاعدتا باید ارزش یه تست الگو بیشتر از یه تست نظریه باشه دیگه.
یعنی نباید تست به تست محاسبه کرد ؟
ممنون

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به حامد

سلام
وقت بخیر

اولا هنوز تعداد تست هایی که از هر درس مطرح می‌شود مشخص نیست. ثانیا حدس زده می‌شود که از همه دروس به جز ساختمان داده و طراحی الگوریتم 5 تست مطرح شود که نظریه هم از این حدس مستثنی نیست. هیچ فرقی نمیکنه که تست به تست محاسبه کنید یا بر حسب هر درس محاسبه کنید اگر درست محاسبه کنید باید هر دو نحوه محاسبه یک جواب به شما بدهند. در ضمن این قاعده ای که می‌گید که باید ارزش یک تست الگوریتم از یک تست نظریه بیشتر باشد چیزی هست که در ذهن شماست و قانون خاصی در این مورد وجود ندارد. بطور کلی باید منتظر برگزاری کنکور امسال بود تا چیزهایی که مشخص نیست در حال حاضر مشخص شود

موفق و پیروز باشید

پاسخ
پاسخ حامد به رامین رضوی

ممنون استاد .
از این جهت پرسیدم که با این سیستم محاسبه ی فعلی مثلا ارزش یه سوال منطقی در گرایش نرم افزار برابر میشه با یه سوال الگو. که منطقی به نظر نمیاد.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به حامد

خواهش میکنم. این نظر شماست که می‌فرمایید منطقی نیست. به نظر بنده که کاملا منطقی هست و مشکلی وجود ندارد

موفق و پیروز باشید

پاسخ
ali

سلام وقت بخیر
با توجه به این که تعداد سوال ها در درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم بیشتر از بقیه درس هاست میشه گفت ارزش یک تست الگوریتم اندازه ی یک تست مدار منطقی است؟
1 تست الگوریتم (10% * 4) = 1 تست مدار (20% * 2)

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به ali

سلام
وقت بخیر

در درجه اول شما گرایشی که این مقایسه و در اون انجام دادید و مشخص نکردید ولی گویا گرایش نرم افزار مد نظرتون بوده. در صورتی که گرایش نرم افزار مد نظرتون بوده درست هست محاسبات تون و یک تست درس طراحی الگوریتم معادل یک تست درس مدار منطقی است، البته با این فرض که از درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم 10 تست و از درس مدار منطقی 5 تست مطرح بشود

موفق و پیروز باشید

پاسخ
محمد

با عرض سلام و تشکر بسیار از مطلب مهم و دقیقتون

میخواستم اگه ممکنه و جسارت نباشه، منبع این اطلاعات رو هم ذکر بفرمایید.

محمد

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به محمد

سلام
وقت بخیر

این اطلاعات در جایی در دسترس دانشجویان و اساتید نیست و منبع این اطلاعات خود بنده هستم

موفق و پیروز باشید

پاسخ
احمد

سلام با توجه به اینکه تغییراتی در کنکور ارشد کامپیوتر رخ داده آیا فرمول های بالا همچنان برای محاسبه به کار گرفته میشن؟
سوال دومم اینکه این تغییرات فقط برای سال 99 اتفاق افتاده یا این تغییرات به همین روند برای سال های آتی پایدار می ماند؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به احمد

سلام
وقت بخیر

بله فرمول ها درست هستند فقط باید ضریب های جدیدی که برای کنکور ارشد کامپیوتر 99 اعلام شده است و برای دروس در نظر بگیرید

موفق و پیروز باشید

پاسخ
مبينا

سلام
ايا براي قبولي در ارشد كامپيوتر دانشگاه محل تحصيل دوره ليسانس در قبولي موثره؟ مثلا فردي با ليسانس ازاد تهران مركز رتبه مشابه با ليسانس اميركبير داشته باشه هردو از يك امتياز برخوردارند؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به مبينا

سلام
وقت بخیر

دانشگاه محل تحصیل در معدل موثری که در کارنامه شما استتفاده می‌شود تاثیر دارد، ولی بطور کلی معدل تاثیر چندانی در رتبه کنکور ارشد کامپیوتر ندارد و داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر می‌توانند با 2 الی 3 تست بیشتر هر معدلی را جبران کنند.
جواب قسمت دوم سوال تون هم بله هست و هر دو فرد می‌توانند رتبه مشابهی داشته باشند و محدودیتی وجود ندارد

موفق و پیروز باشید

پاسخ
امیرحسین

سلام
من می خواستم از مکانیک دانشگاه علم و صنعت ارشد it شرکت کنم، الان همین معدل مکانیکم به عنوان معدل موثر حساب میشه؟ ضرب در چند میشه؟ ممنونم

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به امیرحسین

سلام
وقت بخیر

محاسبه معدل موثر به پارامترهای زیادی بستگی دارد و پیچیده است، و مواردی برای محاسبه اش وجود دارد که فقط سازمان سنجش از آن اطلاع دارد و بنابراین خیلی نمی توان بصورت دقیق این مورد را برای شما بررسی کرد، احتمالا ضرب در یک بشود برای شما.
اما بطور کلی معدل موثر تاثیر بسیار کمی در رتبه شما در کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی دارد و شما می توانید با زدن دو الی سه تست بیشتر هر معدلی را جبران کنید. همین طور به شما پیشنهاد می کنم که به جای کنکور ارشد آی تی در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر شرکت کنید،‌ زیرا کنکور ارشد کامپیوتر از جنبه‌های مختلف از کنکور ارشد آی تی بهتر است، برخی از این موارد را می‌توانید در مقاله رشته آی تی مطالعه کنید.

موفق و پیروز باشید

پاسخ
سید سجاد کاظمی

سلام معدل من در رشته کارشناسی برق قدرت شانزده هست خواستم ببینم این معدل در کنکور ارشد تاثیرش چطور قابل محاسبه است؟ ضمن اینکه قصد ادامه تحصیل در رشته خودم را دارم. با تشکر

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به سید سجاد کاظمی

سلام
وقت بخیر

معدل موثر به این صورت محاسبه می‌شود که سنجش با توجه به دانشگاه لیسانس شما معدل شما را در یک ضریبی ضرب می‌کند، پارامترهای زیادی در این ضریب تاثیر گذار هستند که همه پارامترها را نیر سنجش اعلام نکرده است. اما بطور کلی معدل خیلی در رتبه کنکور تاثیر گذار نیست و دانشجویان می‌توانند با 2 الی 3 تست بیشتر هر معدلی را در کنکور ارشد جبران کنند

موفق و پیروز باشید

پاسخ
باقری

استاد عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود ممنون زنده باشید

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به باقری

خواهش میکنم
موفق و پیروز باشید

پاسخ
علی

سلام .من معدلم 0.05 از معدل واقعی که توسط دانشگاه ارائه شده تفاوت داره .آیا تاثیر زیادی در رتیم ایجاد می کنه؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به علی

سلام
وقت بخیر

خیر،‌ بطور کلی تاثیر معدل در کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور کنکور ارشد فناوری اطلاعات زیاد نیست و با زدن 2 تست مشترک بیشتر می‌توان هر معدلی را جبران کرد

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

پاسخ