مسیر رتبه‌برترشدن در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و IT
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

کنسول اپلیکیشن چیست

این صفحه عالی به معرفی کنسول کنسول اپلیکیشن چیست و نحوه استفاده از آن پرداخته و کاربرد کنسول اپلیکیشن و کنسول اپلیکیشن در سی شارپ و جاوا را گفته

برای بیشتر افراد واژه کنسول تداعی‌گر بازی های کامپیوتری و دستگاه‌هایی مانند ایکس باکس، پلی استیشن و غیره است اما کنسول اپلیکیشن چه؟ آیا کنسول اپلیکیشن نیز به همین موارد اشاره دارد؟ جواب شما خیر است. اگر بخواهیم خلاصه بگوییم، کنسول اپلیکیشن (Console Application) یا همان کنسول توسعه ‌دهنده، یک ابزار برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است است. حال در ادامه‌، جزئیات را بررسی می‌کنیم و خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

نمایی از محیط کنسول

معرفی کنسول اپلیکیشن

کنسول اپلیکیشن یک رابط کاربری متنی است که به کاربر اجازه می‌دهد فقط با استفاده از صفحه کلید و صفحه نمایش، با استفاده از دستورات مختلف، با سیستم عاملسیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟سیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل (Operating System|OS) به زبان ساده پرداخته، همچنین بررسی کرده که چرا باید از سیستم عامل استفاده کنیم و برنامه‌های موجود در سیستم تعامل کند. یک برنامه کنسول معمولاً به صورت یک فایل اجرایی مستقل از رابط کاربری گرافیکیرابط کاربری گرافیکی چیست؟رابط کاربری گرافیکی چیست؟این صفحه عالی به معرفی رابط کاربری گرافیکی پرداخته و نحوه عملکرد رابط کاربری گرافیکی و بهترین زبان های برنامه نویسی برای رابط کاربری گرافیکی را معرفی کرده  است که در آن توسعه‌دهندگان می‌توانند اطلاعات مربوط به برنامه‌های خود را مشاهده کنند، از جمله لاگ‌ها، خطاها، وضعیت سرور و دیگر اطلاعات مربوط به برنامه و... ؛ به عنوان مثال یک برنامه کنسول در زمینه برنامه‌نویسی با سی شارپسی شارپ چیست ⚡️سی شارپ به زبان سادهسی شارپ چیست ⚡️سی شارپ به زبان سادهاین صفحه عالی بررسی کرده که سی شارپ چیست و تاریخچه سی شارپ، محیط و ابزارهای سی شارپ، ویژگی های سی شارپ، مزایای سی شارپ و کاربرد و بازار کار سی شارپ را گفته ، برنامه‌ای است که به سه جریان داده اساسی دسترسی دارد: ورودی استاندارد، خروجی استاندارد و خطای استاندارد.

تاریخچه استفاده از کنسول اپلیکیشن

استفاده از کنسول اپلیکیشن برای تعامل با سیستم‌عامل، از اوایل ظهور کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است ها شروع شد. در دهه ۱۹۷۰، با ظهور سیستم عامل UNIX، کنسول اپلیکیشن به‌عنوان یک ابزار مهم برای توسعه‌دهندگان و مدیران سیستم مورد استفاده قرار گرفت. در این دوران، توسعه‌دهندگان از کنسول برای اجرای دستورات مختلف، اجرای برنامه‌ها و دیباگدیباگ چیست؟ معرفی روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ(اشکال زدایی)دیباگ چیست؟ معرفی روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ(اشکال زدایی)این مقاله عالی مفاهیم دیباگ (debug)، دیباگینگ (Debugging) یا همان اشکال زدایی، دیباگر (Debugger) را معرفی و همچنین روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ را بررسی کرده کردن کد استفاده می‌کردند. در دهه ۱۹۸۰، با ظهور رابط کاربری گرافیکی، استفاده از کنسول کمی کاهش یافت. با این حال، توسعه‌دهندگان و مدیران سیستم همچنان از کنسول برای مدیریت و پیکربندی سیستم‌های خود استفاده می‌کردند. اما با گسترش اینترنت و ظهور برنامه‌های وب، کنسول اپلیکیشن به‌عنوان یک ابزار برای توسعه برنامه‌های وب نیز مورد استفاده قرار گرفت. با این حال، استفاده از کنسول اپلیکیشن همچنان برای توسعه و پیکربندی سیستم‌های مختلف و همچنین برای توسعه برنامه‌های خط فرمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد کنسول اپلیکیشن

سادگی

ایجاد یک کنسول اپلیکیشن، نسبت به ساخت یک برنامه با رابط کاربریرابط کاربری یا ui چیست؟ – تفاوت ui و ux + مراحل طراحی uiرابط کاربری یا ui چیست؟ – تفاوت ui و ux + مراحل طراحی uiاین مقاله عالی بررسی کرده که رابط کاربری ui چیست، همچنین تفاوت های UI و UX و مراحل طراحی UI و همچنین اصول طراحی رابط کاربری و سبک های طراحی UI را بررسی کرده، ساده‌تر است. پس اگر به برنامه‌هایی با کمترین تعامل کاربری نیاز دارید، می‌توانید از کنسول اپلیکیشن استفاده کنید.

استحکام

معمولاً اضافه کردن قابلیت جدید به یک رابط کاربری، شما را مجبور به جابه‌جایی و انجام تغییرات دیگری می‌کند. اما در کنسول اپلیکیشن، تغییرات مورد نیاز به‌راحتی اعمال می‌شود و نیازی به تغییر با هر چارچوب جدید ندارید.

هزینه پائین توسعه

ایجاد یک برنامه کنسولی نسبت به یک برنامه شامل رابط کاربری، بسیار ارزان‌تر است.

عملکرد خودکار خوب

برنامه‌های کنسولی به‌طور پیش‌فرض می‌توانند از خط فرمان اجرا شوند و امکان عملکرد خودکار ساده سمت سرور یا اسکریپت‌نویسی مبتنی بر مشتری را فراهم می‌کنند. عملکرد خودکار نه تنها به شما در تسریع جریان کار کمک می‌کند، بلکه به جهت جلوگیری از خطاها نیز مفید است.

کنسول اپلیکیشن در چه زبان های برنامه نویسی موجود است؟

درست است که سرعت و سهولت استفاده از برنامه‌های رابط کاربری گرافیکی در طول زمان بهبود یافته ‌است، و استفاده از کنسول اپلیکیشن به شدت کاهش یافته ‌است، اما هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند. حال چند مثال از زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده و فریم‌ورک هایی که از کنسول اپلیکیشن پشتیبانی می‌کنند آورده شده است:

نحوه باز کردن کنسول اپلیکیشن در انواع سیستم عامل

در سیستم عامل Windows

در ویندوز، می‌توانید از کنسول Command Prompt استفاده کنید. برای باز کردن Command Prompt، می‌توانید از دکمه Win+R استفاده کنید و سپس دستور cmd را وارد کنید.

در سیستم عامل Linux

در لینوکس، بیشتر توزیع‌های لینوکس دارای کنسول Terminal هستند. برای باز کردن ترمینال، می‌توانید از دکمه Ctrl+Alt+T استفاده کنید.

MacOS

در سیستم عامل مکینتاش، می‌توانید از کنسول Terminal استفاده کنید. برای باز کردن ترمینال، می‌توانید از برنامه Spotlight استفاده کنید و Terminal را جستجو کنید.

نحوه استفاده از کنسول اپلیکیشن در محیط برنامه نویسی

استفاده از کنسول اپلیکیشن به فریم‌ورک و زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده وابستگی دارد. در ادامه به بررسی کنسول اپلیکیشن در محیط سی شارپ و جاوا اسکریپتجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده می‌پردازیم:

کنسول اپلیکیشن در سی شارپ

زبان سی ‎شارپ در چارچوب فناوری دات‌نت (NET.) توسط مایکروسافت ارائه شده است که کاملا شی گرا (Object-Oriented)برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کردهاست. در طراحی یک برنامه در دات‌نت، اولین گام تعیین نوع برنامه‌ای است که می‌خواهید آن را ایجاد کنید. در ادامه، قرار است برنامه‌ تحت کنسول را شرح دهیم که نیازی به رابط گرافیکی کاربر ندارد و از رابط خط فرمان استفاده می‌کند.

 1. مرحله اول: ابتدا ویژوال استودیو را باز کنید و مطابق عکس زیر، در محل جستجو روی Show and Run Commands کلیک کنید.

  باز کردن VSCode

 2. مرحله دوم: روی New Project کلیک کنید.

  ساخت پروژه جدید

 3. مرحله سوم: در لیست ارائه شده Console App را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید.

  ساخت برنامه کنسولی سی شارپ در VSCode

 4. مرحله چهارم: پس از انتخاب کنسول اپلیکیشن، لازم است یک فولدر بسازید. (نام فولدر c-a است) و سپس روی Select Folder کلیک کنید.

  انتخاب مسیر و فولدر مدنظر

 5. مرحله پنجم: پس از ساختن فولدر، ویژوال استودیو باز می‌شود و در ستون سمت چپ به دنبال یک فایل با پسوند cs. بگردید. پس از انتخاب این فایل، یک صفحه مانند عکس زیر به صورت پیش‌فرض باز می‌شود.

  باز کردن فایل با پسوند .cs در VSCode

 6. مرحله ششم: به‌طور مثال، می‌توانید با کد زیر یک متن را در خروجی چاپ کنید.

  خروجی برنامه کنسولی سی شارپ در VSCode

کنسول اپلیکیشن در جاوا اسکریپت

در جاوا اسکریپت، می‌توانید از کنسول برای نمایش پیام‌ها و خطاهای برنامه خود استفاده کنید. در اینجا ما از محیط اجرایی Node.jsNode js چیست؟ - نود جی اس چه کاربردی دارد؟ 0 تا 100 nodejsNode js چیست؟ - نود جی اس چه کاربردی دارد؟ 0 تا 100 nodejsاین مقاله عالی به معرفی نود جی اس (Node js) پرداخته سپس بررسی کرده که Node.js چگونه کار می کند؟ همچنین کاربردها و مزایای nodejs را بیان کرده است کمک گرفته‌ایم و برای باز کردن کنسول، می‌توانید از دستور "console.log" استفاده کنید. به‌طور مثال، دستور زیر پیام Hello World را در کنسول نمایش می‌دهد.

برنامه کنسولی در جاوا اسکریپت

به‌طور مثال اگر می‌خواهید متغیرها و مقادیر آن‌ها را در کنسول نمایش دهید، می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید:

استفاده از کنسول در جاوا اسکریپت

لازم به ذکر است شما از طریق مرورگرهایی نظیر Chrome ،Firefox و... نیز می‌توانید به کنسول اپلیکیشن جاوا اسکریپت دسترسی داشته باشید؛ به‌طور مثال، مسیر رفتن به کنسول اپلیکیشن در مرورگر Chrome به‌صورت زیر است. اول مطابق عکس زیر از طریق سه نقطه بالا سمت راست More Tools را انتخاب کرده و روی Developer Tools کلیک کنید:

باز کردن Developer Tools در گوگل کروم

پس از انتخاب Developer Tools، صفحه زیر ظاهر می‌شود. با انتخاب ستون کنسول می‌توانید به راحتی کدنویسی کنید. به عنوان مثال با نوشتن دستور console.log(4+7) عدد 11 نمایش داده شد.

نتیجه اجرای برنامه کنسولی در محیط مرورگر

جمع‌بندی

کنسول در برنامه نویسی به‌طور کلی به‌عنوان صفحه خروجی شناخته می‌شود که با استفاده از دستورات، می‌توان برنامه‌ها را کامپایل و اجرا کرد. به عبارت دیگر، کنسول در برنامه نویسی به‌عنوان صفحه‌ای که خروجی برنامه در آن نمایش داده می‌شود، شناخته می‌شود. در این صفحه می‌توانید دستورات را وارد کرده و خروجی را مشاهده کنید. در برخی از محیط‌های برنامه‌نویسی، کنسول به‌عنوان پنجره ترمینال نیز شناخته می‌شود.

تفاوت کنسول اپلیکیشن و کنسول بازی در چیست؟

کنسول اپلیکیشن، یک برنامه کنسولی است که معمولاً بدون رابط کاربری گرافیکی ایجاد می‌شود و از طریق خط فرمان ورودی و خروجی داده‌ها را دریافت و نمایش می‌دهد. این برنامه‌ها برای انجام کارهایی مانند پردازش داده، محاسبات علمی، انجام کارهای سیستمی و استفاده در زمینه برنامه‌نویسی استفاده می‌شوند. از سوی دیگر، کنسول بازی یک برنامه کنسولی است که برای بازی‌های کنسولی ساخته شده است. این نوع بازی‌ها از طریق کنسول داده‌های ورودی را دریافت می‌کنند و خروجی‌های مربوط به بازی را نمایش می‌دهند. این نوع بازی‌ها معمولاً دارای گرافیک و صدا ساده هستند و می‌توانند از مفاهیمی مانند خط فرمان و حلقه برای بازی کردن استفاده کنند.

آیا برنامه‌هایی هستند که با کنسول اپلیکیشن نوشته شده‌ باشند اما برای توسعه برنامه های گرافیکی مناسب نباشند؟

برنامه‌هایی که با کنسول اپلیکیشن نوشته می‌شوند، به دلیل دسترسی مستقیم به فرمان‌های سیستم‌عامل و استفاده از رابط خط فرمان، برای توسعه برنامه‌های گرافیکی مناسب نیستند. به عنوان مثال، این برنامه‌ها نمی‌توانند از کتابخانه‌های گرافیکی مانند OpenGL و DirectX استفاده کنند. برای توسعه برنامه‌های گرافیکی، باید از زبان‌های برنامه‌نویسیی مانند C++ ،Java و Python با استفاده از کتابخانه‌های گرافیکی مانند OpenGL، DirectX و Qt استفاده کرد.

آیا توسعه برنامه نویسی با کنسول اپلیکیشن هنوز کارآمد است؟

بله، کنسول اپلیکیشن برای توسعه برنامه‌ها بسیار مفید است، به خصوص برای توسعه برنامه‌هایی که به داده‌های مختلف دسترسی دارند و نیاز به پردازش داده‌های بزرگ دارند. کنسول اپلیکیشن ابزارهایی مانند پیکربندی سیستم، مدیریت پکیج‌ها، دیباگ کردن برنامه و غیره را فراهم می‌کند. این ابزارها می‌توانند در توسعه و پیشرفت برنامه‌ها بسیار مفید واقع شوند.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام