گرایش هوش مصنوعی

گرایش های ارشد کامپیوتر

4.125 1 1 1 1 1 4.13 امتیاز (16 رای)

 

معرفی گرایش ارشد هوش مصنوعی

 

معرفی گرایش ارشد هوش مصنوعی

کارشناسی ارشد هوش مصنوعی دوره ای مشتمل بر دروس نظری و عملی و تحقیقاتی در زمینه هوشمند‌ سازی کامپیوترها و سیستم های مبتنی بر کامپیوتر می‌باشد. تحقق این هدف با الهام از ویژگی‌های موجودات زنده و بالاخص انسان پیگیری می‌شود. لذا ایجاد قابلیت های تحلیل اطلاعات، استدلال، یادگیری و رفتار هوشمندانه، حس بینایی، درک و تولید زبان و گفتار در کامپیوترها از اهداف این رشته می‌باشد. در دوره ارشد هوش مصنوعی دانشجویان با مطالبی چون شبکه‌های عصبی، هوش مصنوعی پیشرفته، تئوری فازی و... آشنا می شوند.

شاید تا چند سال پیش تر هوش مصنوعی یک پدیده ناملموس برای مردم می بود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی روزانه با 10ها محصول کاربردی هوش مصنوعی سر و کار داشته باشند نتیجه فعالیت دانشجویان رشته هوش مصنوعی می باشد.

گرایش ارشد هوش مصنوعی

 

 

 

هدف از دوره کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی

هدف از گرایش هوش مصنوعی در ارشد بالا بردن قابلیت دانشجویان در زمینه‌های ارائه مناسب اطلاعات، استدلال اتوماتیک، دسته بندی و تصمیم گیری ماشینی، روش‌های یادگیری برای ماشین‌ها، ارائه غیر دقیق اطلاعات و کار با آنها، شبیه سازی پردازش‌های مطرح در موجودات زنده، هوشمند کردن ربات‌ها، پردازش و تحلیل کامپیوتری تصاویر، پردازش و درک زبان و پردازش و شناسائی گفتار می‌باشد.

فارغ التحصیلان دوره ارشد هوش مصنوعی مهارت هایی را به شرح زیر کسب می نمایند:

 • پیاده سازی اتوماسیون پیشرفته در صنعت، مانند طراحی سیستم‌های رباتیک هوشمند و کنترل کیفیت اتوماتیک
 • طراحی سیســـتم های پیشرفته نظامی شامل انواع سلاح‌هــای هوشمند
 • طراحی سیسـتم‌های امنیتی مانند مسائل تأیید هویت و تشخیص اتوماتیک
 • طراحی سیستم های خبره برای انواع کاربردها
 • کار در زمینه زبان شناســـی محاسباتی مانند ایجاد مترجم‌هـای کامپیــوتری
 • طراحی نرم افزار های هوشمند کامپیوتری مانند انواع بازی ها
 • تحلیل کامپیوتری تصاویر برای کاربردهای مختلف
 • هدایت پروژه های تحقیقاتی در زمینه‌هــای فوق در مراکز تحقیقاتی کشــور

بازار کار رشته ارشد هوش مصنوعی

 • طراحی و ساخت ربات های پیشرفته
 • بهینه سازی مراحل تولید در کارخانه ها
 • تولید سخت افزارهای شناسایی وتشخیص امنیتی
 • طراحی سیستم های تحت شبکه برای خانه های هوشمند
 • طراحی و تولید سامانه های خودکار
 • بعنوان پژوهشگر در مراکز علمی و پروژه‌های ملی
 • تدریس در مراکز آموزش عالی

واحد های گرایش ارشد هوش مصنوعی

دانشجو در رشته ارشد هوش مصنوعی باید 32 واحد بگذراند که واحدها به طریق زیر است: 24 واحد درسی 2 واحد سمینار 6 واحد پایان نامه. دانشجویان ارشد هوش مصنوعی باید 24 واحد درسی را از جدول درس های گروه 1 ، 2 و 3 انتخاب کنند (این جداول در فایل پی دی اف پیوست شده در اختیارتان قرار گذاشته شده). توجه: درس‌های موجود در جداول درسی گروه 1، 2 و 3 می‌توانند با توجه به نظر استادان صاحب نظر در هر دانشگاه تا مقدار معینی که به دانشگاه مربوطه اجازه داده می‌شود تغییر کنند.
اخذ واحد درسی برای دوره کارشناسی ارشد هوش مصنوعی علاوه بر الزام مطابقت با جداول دروس ارائه شده، باید مطابق بند‌های زیر نیز باشد:
1) در دوره کارشناسی ارشد هوش مصنوعی در صورت تایید استاد راهنما و دانشکده، دانشجو می‌تواند حداکثر یک درس خود را از سایر گرایشهای مهندسی کامپیوتر یا سایر رشته ها اخذ نماید.
2) در دوره های کارشناسی ارشد آموزش محور هوش مصنوعی، دانشجو موظف است درس سمینار را بگذراند و معادل تعداد واحد پایان نامه (6 واحد)، درس از گرایش مربوط به خود اخذ نماید.
3) با توجه به تحولات سریع علم و فناوری در رشته کامپیوتر درس هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش های مختلف کارشناسی ارشد کامپیوتر تعیین شده است که سرفصل‌های ویژه و جدید با تصویب محتوی در دانشکده مهندسی کامپیوتر، تحت این عنوان پیش بینی شده، به صورت موقت قابل ارائه است که بتواند با تحولات علمی همگام گردد.

 

دروس ارشد هوش مصنوعی

برای مشاهده توضیحات تکمیلی در مورد گرايش هوش مصنوعی در ارشد، پی دی اف زیر را که شامل موارد زیر است، دانلود کنید :

 • تعداد واحدهايي که بايد در ارشـد هوش مصنوعی برداريد
 • تعداد واحدهاي اجباري گرایش هوش مصنوعی در ارشــد
 • تعداد واحدهاي اختياري گرایش هوش مصنوعی در ارشـد
 • معرفي دروس اجباري و اختياري در ارشد هوش مصنوعی

 

〈〈 دانلود فایل جزئیات واحدهای گرایش ارشد هوش مصنوعی 〉〉

 

 

 

 

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

 

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره ثابت موسسه:                          86046412-021

 

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

مشاوره کنکور ارشــد کامپیـــوتر

 

منابع کنکور ارشد فناوری اطلاعات

 

سوالات کنکـــور ارشــد نرم افزار

 

 

 1. مهدی محمدی

سلام وقت بخیر .
یه سوالی داشتم .
اگر یک نفر بخواهد در حوزه هایی مثل Machine learning ,Data Science فعالیت کند ، برای ارشد خودش باید گرایش هوش مصنوعی قبول بشه ، در صورت قبولی در گرایش نرم افزار امکان فعالیت در این فیلد ها وجود ندارد ؟

  پیوست ها
 

سلام
وقت بخیر

این موارد خیلی خیلی نسبی هستند و به این بستگی دارد که شما در چه دانشگاهی قبول می‌شوید و چه استاد راهنمایی را می‌تونید انتخاب کنید. بنابراین جواب شما هم می‌تواند بله و هم خیر باشد با توجه به شرایط

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

  پیوست ها
 
 1. amir

سلام با چه رتبه ای میشه این گرایش رو قبول شد ؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi    amir

سلام
وقت بخیر

این سوال شما خیلی به این بستگی دارد که شما بخواهید در چه دانشگاهی قبول بشوید. شما می‌تونید کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر 97 را در صفحه زیر مشاهده کنید و همین طور محل قبولی آنها را نیز ببینید.
کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر 97
موف...

سلام
وقت بخیر

این سوال شما خیلی به این بستگی دارد که شما بخواهید در چه دانشگاهی قبول بشوید. شما می‌تونید کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر 97 را در صفحه زیر مشاهده کنید و همین طور محل قبولی آنها را نیز ببینید.
کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر 97
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی razavi

سلام و وقت بخیر
من دانشجوی ترم آخر مهندسی تکنولوژی نرم افزار هستم نمیدونم برای ارشد هوش مصنوعی بخونم یا نرم افزار اداامه بدم با اینکه به گرایش هوش مصنوعی علاقه دارم اما بخاطر بازار کاری ک داره و اینکه تو ایرران جدی گرفته نمیشه منو دو دل میکنه ...

سلام و وقت بخیر
من دانشجوی ترم آخر مهندسی تکنولوژی نرم افزار هستم نمیدونم برای ارشد هوش مصنوعی بخونم یا نرم افزار اداامه بدم با اینکه به گرایش هوش مصنوعی علاقه دارم اما بخاطر بازار کاری ک داره و اینکه تو ایرران جدی گرفته نمیشه منو دو دل میکنه خواهش میکنم راهنمایی کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

سلام
وقت بخیر

عذر خواهی می‌کنم بابت تاخیر در پاسخ گویی
نظر من این هست که سمت گرایشی برید که به اون علاقه بیشتری دارید، چون انسان در کاری به موفقیت های بزرگی می‌رسد که به اون علاقه شدیدی داشته باشد. در ضمن هوش مصنوعی در دنیا بسیار هات تاپیک شده...

سلام
وقت بخیر

عذر خواهی می‌کنم بابت تاخیر در پاسخ گویی
نظر من این هست که سمت گرایشی برید که به اون علاقه بیشتری دارید، چون انسان در کاری به موفقیت های بزرگی می‌رسد که به اون علاقه شدیدی داشته باشد. در ضمن هوش مصنوعی در دنیا بسیار هات تاپیک شده است و برای اپلای مناسب هست. شما فقط نباید بازار کار داخلی و در نظر بگیرید و باید شرایط دیگری مثل اپلای، بازار کار خارجی، علاقه و ... را هم در نظر بگیرید. در ضمن درسته که در حال حاضر موقعیت های شغلی رشته نرم افزار و شبکه و امنیت در کشور بیشتر از هوش مصنوعی است ولی تا 5 سال دیگر موقعیت های شغلی هوش مصنوعی بیشتر و بیشتر خواهند شد

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به دکتر رامین رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷