وبینار رایگان: نقشه‌راه رسیدن به بهترین رتبه کنکور ارشد
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

گیت هاب چیست؟ نحوه کار و استفاده از گیت هاب چگونه است؟

این مقاله عالی بررسی کرده که گیت هاب چگونه کار می‌کند؟ و همچنین به بررسی کاربرد های گیت هاب و شروع کار با گیت هاب پرداخته است

گیت هاب یک پلتفرم کنترل ورژن تحت وب است که قابلیت همکاری در آن در بین توسعه‌دهندگان نرم‌افزار وجود دارد. کمپانی Microsoft که از بزرگترین مشارکین گیت هاب بود، در سال 2018 این پلتفرم را به قیمت 7.5 میلیارد دلار خرید. گیت هاب در سال 2008 بر روی سیستم Git ایجاد شده است، Git یا گیت در واقع یک سیستم مدیریت کد اپن سورس است که توسط Linus Torvalds (سازنده‌ی سیستم عامل لینوکس) ساخته شده است، هدف از ساخت Git، توسعه سریعتر نرم‌افزار بود.

به طور کلی، Git برای ذخیره ی سورس کد های پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد، به وسیله این سیستم می‌توان تاریخچه تمامی تغییراتی که بر روی کد انجام شده را مورد بررسی قرار داد. این سیستم به توسعه‌دهندگان امکان همکاری بر روی یک پروژه را می‌دهد، چرا که با توجه به ابزارهایی که در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد، می‌توان تغییراتی که هر توسعه‌دهنده بر روی کد اعمال کرده است را بررسی کرد، تا اگر تناقضی در تغییرات وجود داشته باشد بتوان آن را یافت.

گیت هاب به توسعه‌دهندگان امکان تغییر، تطابق و ارتقاء دادن نرم‌افزارها را به طور رایگان از طریق مخازن یا ریپازیتوری (Repository)های عمومی می‌دهد. البته نسخه‌های پولی این پلتفرم نیز وجود دارد که امکانات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. هر مخزن فارغ از عمومی یا خصوصی بودنش شامل تمامی فایل‌های یک پروژه و تاریخچه‌ای از تمامی تغییرات می‌باشد، مخزن ها می‌توانند شامل چندین همکار یا Collaborators باشد (کسانی که بر روی پروژه‌ای به طور مشترک کار می‌کنند) همچنین این مخازن می‌توانند به صورت عمومی و خصوصی باشند.

گیت هاب چگونه کار می‌کند؟

گیت هاب فرایند کدنویسی به صورت گروهی را با توجه به داشتن سرویس میزبان و واسط‌های گرافیکی برای مخزن های ساخته شده توسط Git، راحت‌تر می‌کند. همچنین دارای ابزارهای زیادی برای همکاری وجود دارد. در واقع توسعه‌دهندگان می‌توانند به این پلتفرم به دید یک شبکه اجتماعی مخصوص برنامه نویسان نرم افزار نگاه کنند. اعضای گیت هاب قادر هستند تا همدیگر را دنبال (Follow) کنند، به کارهای همدیگر امتیاز دهند، بروزرسانی های پروژه مورد علاقه خودشان را دریافت کنند و به صورت عمومی یا خصوصی به ارتباط با یکدیگر بپردازند.

لیست زیر از مهمترین اصطلاحاتی است که توسعه‌دهندگان در گیت هاب از آنها استفاده می‌کنند:

مزایا و ویژگی های گیت هاب

گیت هاب، همکاری بین توسعه‌دهنده‌ها را تسهیل کرده و همچنین یک ابزار کنترل ورژن توزیع شده را نیز مهیا می‌کند. تیم‌های توسعه دهنگان قادر هستند تا با یکدیگر بر روی یک مخزن ساخته شده در Git همکاری کنند و از تغییرات همدیگر مطلع شوند و بتوانند به راحتی آنها را بررسی کنند. در کنار ابزارها و ویژگی‌های متعددی که خود گیت هاب به صورت پیش‌فرض دارد، برنامه های Third-Party و سرویس‌های زیادی هم برای گیت هاب تاکنون ایجاد شده است.

از دیگر امکانات و ویژگی های گیت هاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربرد های گیت هاب

گیت هاب برای ذخیره، پیگیری و همکاری برای ساخت یک پروژه نرم افزاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در لیست زیر، موارد مختلف استفاده از گیت هاب را مشخص کرده ایم:

شروع کار با گیت هاب

برای ثبت نام در گیت هاب و ساخت یک مخزن یا Repository و شروع کار با آن، کاربران تازه وارد می‌بایست مراحل زیر را طی کنند:

جمع بندی

امروزه تقریبا تمامی شرکت‌های نرم‌افزاری و کامپیوتری از گیت هاب برای سیستم کنترل ورژن محصولات خود استفاده می‌کنند. همچنین از تمامی کارمندان شرکت نیز انتظار می‌رود که کار با گیت و گیت هاب را بلد باشند، بنابراین اگر قصد کار کردن در شرکتی را دارید، پیشنهاد می‌شود حتما این پلتفرم را یاد بگیرید. در این مقاله به طور مختصر به بحث در مورد گیت هاب پرداختیم و مهم‌ترین اصطلاحات گیت هاب و ویژگی‌های آن را نیز مرور کردیم.

گیت هاب چیست؟

به طور خلاصه گیت هاب یک پلتفرم کنترل ورژن تحت وب است که قابلیت همکاری در آن در بین توسعه‌دهندگان نرم‌افزار وجود دارد. توسعه‌دهندگان نرم‌افزار به‌وسیله گیت هاب می‌توانند به‌طور مشترک بر روی یک پروژه کار کنند و از تغییرات یکدیگر باخبر شوند.

آیا گیت هاب همان گیت است؟

گیت یک ابزارمتن باز رایگان است، گیت هاب برای شرکت مایکروسافت است و دارای نسخه پولی نیز است. گیت هاب دارای یک سری ویژگی‌های اضافی مفید است که کمک شایانی به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار می‌کند، به عنوان مثال دارای مخزن بر پایه وب است که کار را برای توسعه‌دهندگان راحت‌تر می‌کند.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (3 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200