سهمیه شاگرد اولی

بررسی کامل سهمیه شاگرد اولی

 

سهمیه شاگرد اولی در کنکور ارشد

 

 

سهمیه شاگرد اولی در کنکور ارشد

سهمیه استعداد‌های درخشان در کنکور ارشد

بر اساس آیین نامه شورای هدایت استعداد‌های درخشان وزارت علوم، داوطلبان کنکور ارشد که شرایط زیر را دارند، می‌توانند به شرط کسب نمره حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر دانشگاه از ظرفیت مازادی که برای استعدادهای درخشان در کنکور ارشد در نظر گرفته‌ شده استفاده کنند. داوطلبانی که می‌توانند از سهمیه استعداد‌های درخشان استفاده کنند به شرح زیر هستند:

 1. برگزيدگان رتبه های اول تا پانزدهم مرحله نهايی المپيادهای علمی دانشجويی.
 2. دانشجويان نمونه كشوری در كارشناسی با معرفی سازمان امور دانشجويان.
 3. رتبه های 1تا 3 نهايی جشنواره خوارزمی،جوان خوارزمی،رازی،ابن سينا و فارابی در كارشناسی پيوسته يا ناپيوسته،با مشاركت حداقل 50%در دستاورد حائز رتبه.
 4. دانش آموخته رتبه اول دوره كارشناسی پيوسته در بين دانشجويان هم رشته و هم ورودی كه طی هشت نيمسال دانش آموخته شده است.
 5. دانش آموخته رتبه اول دوره كارشناسی ناپيوسته در بين دانشجويان هم رشته و هم ورودی كه طی چهار نيمسال تحصيلی دانش آموخته شده است.

در این صفحه می‌خواهیم به طور ویژه در مورد سهمیه شاگرد اولی یعنی موارد 4 و 5 صحبت کنیم

 

 

 

 

سهمیه شاگرد اولی چیست؟

 

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی موظفند يك بار در هر سال و به ازای هر رشته، از بين فارغ التحصيلان كليه رشته های آموزشی خود در مقطع كارشناسی كه حداكثر تا يكسال تحصيلی از تاريخ فراغت از تحصيل آنها نگذشته باشد، فقط يك نفر را كه بالاترين معدل كل را در طول هشت نمیسال كسب كرده باشد در موعد مقرر به سازمان سنجش آموزش كشور معرفی نمايند. افراد مشمول اين آيين نامه مجاز هستند که حداكثر تا يك سال تحصيلی پس از زمان دانش آموختگی و صرفاً برای يك بار از تسهيلات آن بهره مند شوند.

 

 

چه کسی می‌تواند از سهمیه شاگرد اولی استفاده کند؟

دانشجوی کارشناسی پیوسته‌ای که بالاترین معدل را در بین ورودی‌های خود در طی حداکثر 8 نمیسال داشته باشد، سهمیه‌ای به نام سهمیه شاگرد اولی به آن تعلق می‌گیرد، که می‌تواند از این سهمیه در کنکور ارشد استفاده کند. حداکثر مدت تحصیل برای دانشجویان رتبه اول دوره کارشناسی ناپیوسته (آنهایی که از کاردانی به کارشناسی وارد شدند) حداکثر 4 نیمسال می‌باشد. این سهمیه تاثیر بسزایی در قبولی دانشجویان در دانشگاه‌های بهتر دارد. بعنوان مثال در کنکور ارشد هوش مصنوعی آخرین رتبه قبولی در روزانه دانشگاه امیر کبیر حدود 90 است، اما فردی که سهمیه شاگرد اولی دارد ممکن است با رتبه 180 یا بالاتر در این دانشگاه قبول شود، یا بعنوان نمونه‌ای دیگر آخرین رتبه قبولی در سال 96 در دانشگاه تربیت مدرس در گرایش رایانش امن حدود 270 بوده که در همان سال فردی با رتبه 434 و با داشتن سهمیه شاگرد اولی در این گرایش پذیرفته شده است، بعنوان مثالی دیگر آخرین رتبه قبولی در سال 96 در شبانه دانشگاه امیر کبیر در گرایش شبکه‌های کامپیوتری در حدود 175 بوده که در همان سال دانشجویی با رتبه 562 و با داشتن سهمیه شاگرد اولی در این دانشگاه پذیرفته شده است.

نکات مهم در مورد سهمیه شاگرد اولی

 1. سازمان سنجش موظف است حداكثر معادل 10 درصد (با تقريب اضافی) در هر كدرشته محل تحصيلی دوره بالاتر را براساس اولويت نمره و انتخاب رشته متقاضيان به حائزين شرايط اختصاص دهد.
 2. دانشجويان مقطع كارشناسی در كليه دوره ها چنانچه از طريق سازمان سنجش آموزش كشور وارد دوره‌های فوق شده باشند، می‌توانند از تسهيلات رتبه اولی بهره‌ مند شوند.
 3. دانشجويان دانشگاه‌های علوم پزشكی، دانشگاه آزاد اسلامی و ساير دانشگاه‌ها و مراكز علمی غير وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوری نمی‌توانند از مزايای اين آيين نامه بهره مند شوند
 4. دانشجويان رتبه اول دوره كارشناسی كه بر اساس كارنامه اوليه مجاز به انتخاب رشته نيستند، نمی‌توانند از مزايای اين آيين نامه بهره مند شوند.
 5. افرادی كه با توجه به امتياز رتبه اول پذيرفته نشوند، ادامه تحصيل آنان همانند ساير داوطلبان و از طريق شركت در آزمون كارشناسی ارشد ناپيوسته سنوات بعد ميسر خواهد بود.

 

 

مهلت ارسال فرم تاییده رتبه اول

 

افرادی در امتياز رتبه اول گزينش خواهند شد كه ضمن واجد شرايط بودن، اطلاعات آنان براساس مندرجات فرم تاييديه رتبه اول (در زیر برای دانلود قرار داده شده است ) توسط معاونت آموزشی دانشگاه و يا موسسه آموزش عالی محل تحصيل آنان حداكثر تا تاريخ 97/05/17 منحصرا از طریق پرتال اينترنتی به اين سازمان اعلام گردد. بديهی است در غير اينصورت سهميه رتبه اول برای آنان لحاظ نخواهند شد. لذا ضرورت دارد كليه داوطلبان متقاضی از اين امتياز كه مجاز به انتخاب رشته گرديده اند فرم مذكور را تكميل و حداقل تا سه هفته قبل از تاريخ فوق تحويل معاونت آموزشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ذيربط نمايند. ضمناً مشمولان اين آيين نامه مجازند حداكثر تا يكسال تحصيلی بعد از تاريخ فراغت از تحصيل و صرفاً برای يك بار از تسهيلات آن بهره مند شوند.

 

〈〈 دانلود تاییدیه فارق التحصیلان رتبه اول دوره‌های کارشناسی دانشگاه‌ها 〉〉

 

 

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

 

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره ثابت موسسه:                          86046412-021

 

 

 

 

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب، مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

رشته هوش مصنوعی

 

ساختمان داده

 

رشته تجارت الکترونیک

 

معماری کامپیوتر

 

 

 

 

4.4285714285714 1 1 1 1 1 4.43 امتیاز (7 رای)
 1. مریم

سلام من سال ۹۵ فارق التحصیل شدم و سال ۹۶ که کنکور دادم از سهمیه رتبه اولی استفاده کردم و دانشگاه تهران شبانه قبول شدم.ولی ثبت نام نکردم.حالا میتونم امسال هم از سهمیه رتبه اولی استفاده کنم؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    مریم

سلام
وقت بخیر

فکر نمی‌کنم دیگه بتونید از سهمیه شاگرد اولی استفاده کنید
اگر حساسیت دارید برای اینکه مطمئن بشید می‌تونید همین پیام و از طریق سایت سازمان سنجش برای سازمان سنجش هم ارسال کنید تا بیشتر مطمئن بشید

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

  پیوست ها
 
 1. کیارش

سلام خسته نباشید سوالی که داشتم اینه که این ظرفیت که برای شاگرد اولها در نظر گرفته شده مازاد اون چیزی هست که سازمان سنجش اعلام کرده ؟یا جزعی از همونه؟برای مثال اگر دانشگاهی 12 نفر میگیره 10 نفر عادی و دو نفر با سهمیه ان یا 12 نفر عادیو دو نفر...

سلام خسته نباشید سوالی که داشتم اینه که این ظرفیت که برای شاگرد اولها در نظر گرفته شده مازاد اون چیزی هست که سازمان سنجش اعلام کرده ؟یا جزعی از همونه؟برای مثال اگر دانشگاهی 12 نفر میگیره 10 نفر عادی و دو نفر با سهمیه ان یا 12 نفر عادیو دو نفر سهمیه ؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    کیارش

سلام
وقت بخیر

در متن بالا به صراحت ذکر کرده‌ایم که این ظرفیت مازاد بر آنچه هست که اعلام می‌شود

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

  پیوست ها
 
 1. محمد

با سلام با توجه به اینکه این سهمیه 10 درصد از ظرفیت هر دانشگاه رو به خودش اختصاص میده دانشگاهی که 3 نفر یا 5 نفر ظرفیت داشته باشه در دوره ارشد چند نفر رو به عنوان سهمیه شاگرد اولی پذیرش میکنند؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    محمد

سلام
وقت بخیر

سازمان سنجش حداکثر معادل 10 درصد ظرفیت هر کد رشته محل را با تقریب اضافی به حائزین شرایط اختصاص می‌دهد، به این معنا که بعنوان مثال 10 درصد 5 نفر 0.5 می‌شود و سازمان سنجش این عدد را به بالا گرد می‌کند

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

  پیوست ها
 
 1. زینب

با سلام.
میشه از سهمیه ی ایثارگری ۵ درصد و سهمیه شاگرد اولی به صورت هم زمان استفاده کرد؟ من جزو ایثار گرای ۵ درصدم و رتبم تویه سهمیه ۴۲ و بدون سهمیه ۱۰۵۰ هستش. الان فرم شاگرد اولیمم ارسال شده .حالا واسم سواله مشکلی پیش نمیاد تو اعمال دو تا...

با سلام.
میشه از سهمیه ی ایثارگری ۵ درصد و سهمیه شاگرد اولی به صورت هم زمان استفاده کرد؟ من جزو ایثار گرای ۵ درصدم و رتبم تویه سهمیه ۴۲ و بدون سهمیه ۱۰۵۰ هستش. الان فرم شاگرد اولیمم ارسال شده .حالا واسم سواله مشکلی پیش نمیاد تو اعمال دو تا سهمیه؟؟ امکان قبولی تویه دانشگاه مدرس هستش؟؟خواهش میکنم جوابمو بدین

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    زینب

سلام
وقت بخیر

فکر میکنم بتونید از هر دو سهمیه بصورت همزمان استفاده کنید، ولی اگر می‌خواید مطمئن بشید خیلی راحت می‌تونید وارد سایت سازمان سنجش بشید و از طریق ارسال پیام به سازمان سنجش سوال تون بپرسید. اگر هر دو سهمیه اعمال بشه احتمال قبولی در...

سلام
وقت بخیر

فکر میکنم بتونید از هر دو سهمیه بصورت همزمان استفاده کنید، ولی اگر می‌خواید مطمئن بشید خیلی راحت می‌تونید وارد سایت سازمان سنجش بشید و از طریق ارسال پیام به سازمان سنجش سوال تون بپرسید. اگر هر دو سهمیه اعمال بشه احتمال قبولی در دانشگاه تربیت مدرس را دارید.

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. زینب

سلام این برا کنکور ۹۷ هست یا ۹۸ تاریخی که ذکر فرمودید در مردادماه؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    زینب

سلام
وقت بخیر

برای کنکور ارشد کامپیوتر 97
هست

موفق و پیروز باشید

  پیوست ها
 
 1. Erfan

سلام و عرض تشکر
گفته شده که نفر اول بین دانشجویان هم ورودی و هم رشته، به عنوان مثال اگر دانشگاهی رشته آی تی و نرم افزار را داشته باشد این سهمیه برای این دو گرایش جداست؟؟؟
و سوال دوم آن که منظور از دانشجویان هم ورودی صرفا بر مبنای ترم ورودی می...

سلام و عرض تشکر
گفته شده که نفر اول بین دانشجویان هم ورودی و هم رشته، به عنوان مثال اگر دانشگاهی رشته آی تی و نرم افزار را داشته باشد این سهمیه برای این دو گرایش جداست؟؟؟
و سوال دوم آن که منظور از دانشجویان هم ورودی صرفا بر مبنای ترم ورودی می باشد و یا سال ورودی؟ یعنی دانشجویی که ورودی مهر است باید فقط در بین دانشجویان ورودی مهر آن سال رتبه برتر باشد یا در بین دانشجویان ورودی مهر و بهمن آن سال؟؟؟ با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    Erfan

سلام
وقت بخیر

در مورد سوال اول تون که فرمودید اگر دانشگاه هم رشته آی تی و هم رشته نرم افزار داشته باشد آیا دو شاگرد اول اعلام می‌شود به سنجش باید عرض کنم که بله دو شاگرد اول اعلام می‌شود

در مورد سوال دوم تون فکر می‌کنم که ترم ورودی هم باید...

سلام
وقت بخیر

در مورد سوال اول تون که فرمودید اگر دانشگاه هم رشته آی تی و هم رشته نرم افزار داشته باشد آیا دو شاگرد اول اعلام می‌شود به سنجش باید عرض کنم که بله دو شاگرد اول اعلام می‌شود

در مورد سوال دوم تون فکر می‌کنم که ترم ورودی هم باید یکسان باشد، البته در این مورد کاملا مطمئن نیستم و بهتر هست که شما وارد سایت سازمان سنجش بشوید و از طریق ورود به سیستم پاسخ گویی سوال تون را از سازمان سنجش بپرسید

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. علیرضا حسن زاده

این که خیلی عالی است!

  پیوست ها
 
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به آقای استاد رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷