امنیت اطلاعات

 

رشته امنیت اطلاعات چیست؟

 

گسترش علوم انفورماتیک در تمام زمینه ها، به تولید اطلاعات ارزشمند و محرمانه در دنیا سرعت بخشیده است و حفظ و نگهداری اطلاعات را به یکی از مهمترین مسائل روز دنیا تبدیل کرده است. گرایش امنیت اطلاعات یکی از مجموعه‌های آموزش عالی در زمینه فنی مهندسی کامپیوتر است که در آن ابعاد کلی تامین امنیت برای سیستم‌های پردازش اطلاعات مطالعه و بررسی می‌گردد. امنیت اطلاعات در لایه ها مختلف تکنولوژی ها، پردازش ها، شبکه ها، کامپیوترها و نرم افزارها قرار میگیرد تا از حمله به اطلاعات و خرابی یا دسترسی غیر مجاز به آنها جلوگیر کند.

یکی از زمینه های مطالعاتی ملموس بررسی امنیت شبکه و آموزش هک و شناخت رفتاری انواع تحدیدات شبکه های کامپیوتری است. مثلا دانشجو با شناخت کافی از تروجان و دیگر تحدیدات قادر به طراحی و تولید یک سیستم امنیتی بومی با قابلیت های آنتی ویروس های قدرتمند می باشد.

کارشناسی ارشد امینت اطلاعات

 

 

 

هدف از دوره کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات گرایش امنیت اطلاعات

هدف از دوره ارشد امنیت اطلاعات تربیت افرادی است که به منظور تامین امنیت انواع سیستم‌های اطلاعاتی بتوانند راه حل های مناسب و کاربردی ارائه دهند. و با داشتن تبحر عملی و درک تئوری لازم بتوانند طراحی، پیاده سازی و ارزیابی مفاهیم، تکنیک‌ها، روش‌ها و رویه‌های لازم برای امنیت اطلاعات را عملی سازند و نیز بتوانند پژوهش‌های اولیه در این زمینه دانش را انجام داده و سبب ارتقا دانش و تکنولوژی مربوطه در کشور گردند.

فارغ التحصیلان دوره ارشد امنیت اطلاعات مهارت هایی را در زمینه های زیر کسب خواهند نمود:

 • قادر خواهند بود به عنوان کارشناس ارشد، راه‌حل‌هایی کاربردی به منظور تامین امنیت انواع سیستم‌های اطلاعاتی ارائه دهند.
 • آنها قادرند با توجه به آموخته های خود با رعایت تمامی جوانب علمی-فنی و با توجه به نیاز جوامع راه حل های بهینه ای را در جهت تامین امنیت سیستم‌های شبکه انتخاب کرده آنها را به نتیجه برسانند.
 • بررسی و تست نفوذ شبکه‌های کامپیوتری
 • ارائه راه حل‌هایی برای پوشش حفره‌های امنیتی
 • بررسی و تغییر پروتکل‌های غیر قابل اعتماد شبکه
 • قادرند از حملات هکرها و سارقان اینترنتی، حملات Dos و DDos و برنامه‌های مخرب و ویروسها و .. تا حد قابل قبولی جلوگیری نموده و یا در صورت بروز، سیستم‌ها را سریعا ریکاوری کنند

بازار کار رشته امنیت اطلاعات

 • بعنوان مسئول ارشد امنیت در ارگان‌های خصوصی و دولتی مشغول به کار شود
 • بعنوان مسئول امنیتی بانک‌های دولتی و خصوصی مشغول به کار شود
 • بعنوان مشاور امنیتی شرکت‌ها فعالیت کند
 • می‌توانند در پروژه‌های بزرگ ملی مشغول به کار شوند

دانشگاه‌ های دارای رشته فناوری اطلاعات و امنیت

فقط دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی 10 دانشجو مرد در گرایشی با نام فناوری اطلاعات و امنیت می‌گیرد

تعداد واحدهای کارشناسی ارشد رشته امنیت اطلاعات

دانشجو در رشته امنیت اطلاعات باید 32 واحد بگذراند که واحدها به طریق زیر است: 24 واحد درسی، 2 واحد سمینار، 6 واحد پایان نامه.
دانشجویان باید 18 واحد درسی را از گروه دروس اصلی و 6 واحد درسی را از دو گروه دروس اختیاری انتخاب کنند.
توجه: چنانچه رشته دوره کارشناسی با رشته دوره کارشناسی ارشد تجانس نداشته باشد و یا به تشخیص گروه و تصویب شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده، دانشجو نیاز به گذراندن دروسی از دوره کارشناسی داشته باشد، این دروسی تحت عنوان دروس جبرانی کتبا به دانشجو ابلاغ گردیده و دانشجو موظف به گذراندن این واحدها در مدت زمان مقرر می باشد. به ازاء هر 2 واحد درس جبرانی یک ماه به سقف مدت دوره کارشناسی ارشد دانشجو اضافه می شود.

 

دروس گرایش فناوری اطلاعات و امنیت

برای مشاهده توضیحات تکمیلی در مورد گرايش امنیت اطلاعات در ارشد، پی دی اف زیر را که شامل موارد زیر است، دانلود کنید :
 

♦ تعداد واحدهايي که بايد در ارشـد امنیت اطلاعات برداريد

♦ تعداد واحدهاي اجباري گرایش مهندسی امنیت اطلاعات در ارشــد

♦ تعداد واحدهاي اختياري گرایش مهندسی امنیت اطلاعات در ارشـد

♦ معرفي دروس اجباري و اختياري در ارشـد مهندسی امنیت اطلاعات

 

〈〈 دانلود فایل جزئیات واحدهای گرایش امنیت اطلاعات 〉〉

 

 

 

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

منابع ارشــد فنـــاوری اطلاعات 96

 

کلاس‌های آنلاین کنکور ارشد آی تی

 

فیلم‌های آموزشی کنکور ارشد آی تی

 

 

4 1 1 1 1 1 4.00 امتیاز (4 رای)
 1. Kosar

باسلام و خسته مباشید من دانشجوی مهندسی کامپیوتر هستم و خیلی دوست دارم در زمینه اینترنت و وب کار کنم و میخوام ارشد رو هم در این زمینه اگر بشود بگیرم اما نمیدونم کدوم رشته رو انتخاب کنم میشه راهنمایی کنید و منابع درسی که نیاز هستش مطالعه کنم رو...

باسلام و خسته مباشید من دانشجوی مهندسی کامپیوتر هستم و خیلی دوست دارم در زمینه اینترنت و وب کار کنم و میخوام ارشد رو هم در این زمینه اگر بشود بگیرم اما نمیدونم کدوم رشته رو انتخاب کنم میشه راهنمایی کنید و منابع درسی که نیاز هستش مطالعه کنم رو بگید.سپاسگزار میشوم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    Kosar

سلام
وقت بخیر

مقطع ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی بسیار با دوران لیسانس و همین طور بازار کار متفاوت هست، شما در مقطع ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی باید روی مطالب علمی و آکادمیک پژوهش کنید و نمی‌توانید روی فیلدهایی مانند طراحی وب و سئو و ... که در...

سلام
وقت بخیر

مقطع ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی بسیار با دوران لیسانس و همین طور بازار کار متفاوت هست، شما در مقطع ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی باید روی مطالب علمی و آکادمیک پژوهش کنید و نمی‌توانید روی فیلدهایی مانند طراحی وب و سئو و ... که در بازار کار وجود دارند کار کنید، و بعنوان مثال باید روی فیلدهایی نظیر رایانش ابری، اینترنت اشیا، مالتی مدیا و پردازش تصویر و .... کار کنید.
احساس می‌کنم اطلاعات شما در زمینه ارشد و دکتری کامپیوتر و همین طور کنکور ارشد کامپیوتر بسیار پایین است، توصیه می‌کنم فیلم همایش کنکور ارشد کامپیوتر را حتما تماشا کنید، در این فیلم منابع کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی نیز بطور کامل معرفی شده است.
همین طور حتما صفحه معرفی ارشد کامپیوتر را نیز مطالعه کنید.

باز هم اگر سوالی داشتید می‌توانید از طریق سایت و یا تلگرام از بنده بپرسید

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. یاسین

با سلام، میبخشید در این رشته یعنی واحد عملی وجود ندارد؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    یاسین

سلام
وقت بخیر

ارشد کامپیوتر با لیسانس کامپیوتر متفاوت است و در ارشد اکثر نمره هر درس به پژوهش، خواندن مقالات و ایجاد گزارش برای مقالات و تمرین و ... مربوط می‌شود و معمولا زیر 10 نمره به امتحانات کتبی مربوط می‌شود. بنابراین ماهیت تمامی دروس در...

سلام
وقت بخیر

ارشد کامپیوتر با لیسانس کامپیوتر متفاوت است و در ارشد اکثر نمره هر درس به پژوهش، خواندن مقالات و ایجاد گزارش برای مقالات و تمرین و ... مربوط می‌شود و معمولا زیر 10 نمره به امتحانات کتبی مربوط می‌شود. بنابراین ماهیت تمامی دروس در ارشد کامپیوتر و ارشد فناوری اطلاعات عملی و بر اساس انجام تمرینات و پروژه هست.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارشد کامپیوتر و آی تی می‌توانید به صفحه زیر مراجعه کنید:

ارشد کامپیوتر

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

روزشمار کنکور کاردانی به کارشناسی

روز

ساعت

دقیقه


روزشمار کنکور ارشد کامپیوتر

روز

ساعت

دقیقه


روزشمار کنکور دکتری کامپیوتر

روز

ساعت

دقیقه


برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به آقای استاد رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷