معرفی گرایش های ارشد کامپیوتر

تدریس و مشاوره کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی

گرایش های کارشناسی ارشد کامپیوتر

 

در زیر به معرفی تمامی 〈〈 گرایش‌ های ارشد کامپیوتر 〉〉 به طور دقیق پرداخته ایم همین طور در این بخش به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم که فارغ التحصیلان گرایش های کارشناسی ارشد کامپیوتر در طول دوره ارشد چه مهارت هایی کسب می کنند و در نهایت قادر به انجام چه کارهایی هستند. همین طور در مورد 〈〈 بازار کار و آینده شغلی فارغ التحصیلان ارشد مهندسی کامپیوتر 〉〉 در هر یک از گرایش ها صحبت شده و در یک فایل پی دی اف سرفصل دروس کارشناسی ارشد کامپیوتر، 〈〈 چارت دروس کارشناسی ارشد کامپیوتر 〉〉 و دروس اجباری و اختیاری گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر ارائه گشته است.

نکته قابل توجه برای داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات این است که صرفا براساس نام یگ گرایش نباید تصمیم گیری بنمایند. بلکه باید با مطالعه و تحقیق در مورد جزئیات گرایش های ارشد کامپیوتر از جمله اساتید برجسته، امکانات سخت افزاری و کیفیت هر دانشگاه در یک زمینه خاص گرایش خود را انتخاب بنمایند. ضمنا دانشجویان عزیز این نکته مهم را مد نظر داشته باشند که در هر یک از گرایش های مهندسی کامپیوتر امکان انتخاب زمینه های مطالعاتی متعددی موجود است که بر اساس علاقه شخصی می توانند یکی را انتخاب کرده و واحدهای مرتبت را اخذ نمایند.

در زیر به معرفی گرایش های کارشناسی ارشد کامپیوتر پرداخته‌ایم که شامل گرایش های ارشد کامپیوتر نرم افزار، هوش مصنوعی، شبکه‌های کامپیوتری، رایانش امن و معماری کامپیوتر (سخت افزار) است. توجه داشته باشید که از 〈〈 کنکور کارشناسی ارشد 97 〉〉 گرایش های کامپیوتر شبکه های کامپیوتری و رایانش امن فقط در زیرمجموعه گرایش های مهندسی کامپیوتر بوده و از زیر مجموعه گرایش های ارشد IT حذف شده اند. برای نمایش اطلاعات در موبایل بر روی منو کلیک نمایید و از لیست گرایش ها یکی را انتخاب بفرمایید.

 

معرفی گرایش‌های ارشد کامپیوتر

 

 •  

  معرفی گرایش ارشد نرم افزار

   

  در گرایش نرم‌افزار در مقطع کارشناسی ارشد کامپيوتر دانشجویان با سیستم‌های عامل پیشرفته، بانکهای اطلاعاتی، برنامه‌نویسی پیشرفته و تحت WEB، الگوریتم‌های پردازش موازی و ... آشنا می‌شوند. دوره کارشناسی ارشد نرم افزار شامل دروس نظری، عملی و تحقیقاتی است. دانشجویان ارشد نرم افزار مي‌توانند در زمینه طراحی و توسعه سیستم‌های نرم افزاری امن و قابل اطمینان فعالیت کنند.

  با پیشرفت سخت افزار در حوزه تلفن همراه و همچنین گسترش سیستم عامل اندروید، تولید اپلیکیشن های کاربردی موبایل نیز از دیگر موضوعات پر طرفدار دانشجویان کارشناسی ارشد نرم افزار می باشد. طراحی سیستم ذخیرش اطلاعات، تحلیل و طراحی وب سایت های سفارشی و بسیاری از این دست وظایف دانشجویان ارشد نرم افزار می باشد.

  کارشناسی ارشد نرم افزار

   

   

   

  هدف از دوره کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار

  هدف از دوره ارشد نرم افزار تربیت افرادی است که با تولید، توسعه و تکمیل سیستم‌های نرم افزاری بزرگ و برنامه ریزی در جهت بهره گیری موثر از امکانات موجود، حرکت به سوی استقلال فنی کشور را در عصر انفورماتیک موجب می‌شوند.

  فارغ التحصیلان دوره ارشد نرم افزار مهارت هایی را به شرح زیر کسب می نمایند:

  • ارزیابی و تایید یک برنامه و یا سیسـتم برنامه سازی
  • تعریف و آنالیــــز ویژگی‌هــای یک سیســتم بزرگ
  • تکامل سیسـتم‌های نرم افزاری در نسل های مختلف
  • طراحی نرم افزارهایی که قابل فهم و قابل اصلاح می‌باشند
  • طراحی سیســتم‌های نرم افزاری بزرگ (نظیر پایگاه داده‌ها، سیستم‌های عامل، زبان‌های برنامه‌سازی، کامپایلر‌ها و ...)
  • تایید ویژگی‌ها و مشخصات خاص موجود در یک سیستم نرم افزاری بزرگ
  • تولید نرم افزارهایی که توسعه اتوماتیک نرم افزارها را ممکن می‌سازند (نظیر ویرایشگرهای متن، ویرایشگرهای صفحه)
  • هدایت پروژه‌های نرم افزاری در مراکز تحقیقاتی کشور
  • ارزیابی کارایی و صحت سیستم‌های نرم افزاری و فرموله کردن نیازها

  بازار کار رشته ارشد نرم افزار

  • طراحی سیستم های ارتباطی درون سازمانی paperless
  • ایجاد بانک های اطلاعاتی بهینه
  • پژوهش های تخصصی در مراکز علمی
  • تدریس در مراکز آموزش عالی
  • طراحی و پیاده سازی سیستم‌های نرم افزاری توزیع شده و یکپارچه
  • بهینه سازی نرم افزارها و مرتبه انجام آن ها

  واحدها و دروس گرایش ارشد نرم افزار

  دانشجو در گرایش کارشناسی ارشد نرم افزار باید 32 واحد بگذراند که واحدها به طریق زیر است:

  دانشجویان ارشد سیستم‌های چند رسانه‌ای باید 24 واحد درسی را از جدول درس‌های اختیاری و اجباری انتخاب کنند. سپس 2 واحد سمینار و 6 واحد پروژه را می‌گذرانند.

  24 واحد درسی 2 واحد سمینار و 6 واحد پایان نامه. دانشجویان ارشد نرم افزار باید 24 واحد درسی را از جدول درس های گروه 1 و گروه 2 و گروه 3 انتخاب کنند(این جداول در فایل پی دی اف پیوست شده در اختیارتان قرار گذاشته شده)..

  توجه: درس های موجود در جداول درسی گروه 1 ، 2 و 3 می‌توانند با توجه به نظر استادان صاحب نظر در هر دانشگاه تا مقدار معینی که به دانشگاه مربوطه اجازه داده می شود تغییر کنند (توضیح کامل در فایل پیوست شده آمده است). اخذ واحدهای درسی برای دوره کارشناسی ارشد نرم افزار باید طبق جدول دروس ارائه شده برای گرایش های مختلف از گروه های 1 ، 2 و 3 و همچنین مطابق بند های زیر باشد:
  1) در دوره کارشناسی ارشد در صورت تایید استاد راهنما و دانشکده، دانشجو می تواند حداکثر یک درس خود را از سایر گرایشهای مهندسی کامپیوتر یا حتی سایر رشته ها اخذ نماید.
  2) در دوره‌های کارشناسی ارشد آموزش محور نرم افزار، دانشجو موظف است درس سمینار را بگذراند (2 واحد) و معادل واحد پایان نامه (6 واحد)، درس از گرایش نرم افزار اخذ نماید.
  3) با توجه به تحولات سریع علم و فناوری در رشته مهندسی کامپیوتر درس هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش‌های مختلف کارشناسی ارشد کامپیوتر تعیین شده است که حوزه‌های ویژه و جدید (با تصویب محتوی در دانشکده مهندسی کامپیوتر) تحت عنوان دروسی با نام مباحث ویژه، به صورت موقت قابل ارائه است که دانشگاه بتواند با تحولات علمی همگام گردد.

   

  دروس رشته ارشد مهندسی نرم افزار

  برای مشاهده توضیحات تکمیلی در مورد گرايش نرم افزار در ارشد، پی دی اف زیر را که شامل موارد زیر است، دانلود کنید :
   

  ♦ تعداد واحدهايي که بايد در ارشـد نرم افزار برداريد

  ♦ تعداد واحدهاي اجباري گرایش نرم افزار در ارشــد

  ♦ تعداد واحدهاي اختياري گرایش نرم افزار در ارشـد

  ♦ معرفي دروس اجباري و اختياري در ارشد نرم افزار

   

  〈〈 دانلود فایل جزئیات واحدهای گرایش ارشد نرم افزار 〉〉

   

   

   

   

   

  بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

   

  تراز و رتبه قبولی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر

   

  منابع کارشناسی ارشـــد هــوش مصنـــوعی

   

  دانلود سوالات کنکـــور ارشـــد کامپیــــوتر

   

   

  ادامه مطلب

 •  

  معرفی گرایش ارشد هوش مصنوعی

   

  معرفی گرایش ارشد هوش مصنوعی

  کارشناسی ارشد هوش مصنوعی دوره ای مشتمل بر دروس نظری و عملی و تحقیقاتی در زمینه هوشمند‌ سازی کامپیوترها و سیستم های مبتنی بر کامپیوتر می‌باشد. تحقق این هدف با الهام از ویژگی‌های موجودات زنده و بالاخص انسان پیگیری می‌شود. لذا ایجاد قابلیت های تحلیل اطلاعات، استدلال، یادگیری و رفتار هوشمندانه، حس بینایی، درک و تولید زبان و گفتار در کامپیوترها از اهداف این رشته می‌باشد. در دوره ارشد هوش مصنوعی دانشجویان با مطالبی چون شبکه‌های عصبی، هوش مصنوعی پیشرفته، تئوری فازی و... آشنا می شوند.

  شاید تا چند سال پیش تر هوش مصنوعی یک پدیده ناملموس برای مردم می بود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی روزانه با 10ها محصول کاربردی هوش مصنوعی سر و کار داشته باشند نتیجه فعالیت دانشجویان رشته هوش مصنوعی می باشد.

  گرایش ارشد هوش مصنوعی

   

   

   

  هدف از دوره کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی

  هدف از گرایش هوش مصنوعی در ارشد بالا بردن قابلیت دانشجویان در زمینه‌های ارائه مناسب اطلاعات، استدلال اتوماتیک، دسته بندی و تصمیم گیری ماشینی، روش‌های یادگیری برای ماشین‌ها، ارائه غیر دقیق اطلاعات و کار با آنها، شبیه سازی پردازش‌های مطرح در موجودات زنده، هوشمند کردن ربات‌ها، پردازش و تحلیل کامپیوتری تصاویر، پردازش و درک زبان و پردازش و شناسائی گفتار می‌باشد.

  فارغ التحصیلان دوره ارشد هوش مصنوعی مهارت هایی را به شرح زیر کسب می نمایند:

  • پیاده سازی اتوماسیون پیشرفته در صنعت، مانند طراحی سیستم‌های رباتیک هوشمند و کنترل کیفیت اتوماتیک
  • طراحی سیســـتم های پیشرفته نظامی شامل انواع سلاح‌هــای هوشمند
  • طراحی سیسـتم‌های امنیتی مانند مسائل تأیید هویت و تشخیص اتوماتیک
  • طراحی سیستم های خبره برای انواع کاربردها
  • کار در زمینه زبان شناســـی محاسباتی مانند ایجاد مترجم‌هـای کامپیــوتری
  • طراحی نرم افزار های هوشمند کامپیوتری مانند انواع بازی ها
  • تحلیل کامپیوتری تصاویر برای کاربردهای مختلف
  • هدایت پروژه های تحقیقاتی در زمینه‌هــای فوق در مراکز تحقیقاتی کشــور

  بازار کار رشته ارشد هوش مصنوعی

  • طراحی و ساخت ربات های پیشرفته
  • بهینه سازی مراحل تولید در کارخانه ها
  • تولید سخت افزارهای شناسایی وتشخیص امنیتی
  • طراحی سیستم های تحت شبکه برای خانه های هوشمند
  • طراحی و تولید سامانه های خودکار
  • بعنوان پژوهشگر در مراکز علمی و پروژه‌های ملی
  • تدریس در مراکز آموزش عالی

  واحد های گرایش ارشد هوش مصنوعی

  دانشجو در رشته ارشد هوش مصنوعی باید 32 واحد بگذراند که واحدها به طریق زیر است: 24 واحد درسی 2 واحد سمینار 6 واحد پایان نامه. دانشجویان ارشد هوش مصنوعی باید 24 واحد درسی را از جدول درس های گروه 1 ، 2 و 3 انتخاب کنند (این جداول در فایل پی دی اف پیوست شده در اختیارتان قرار گذاشته شده). توجه: درس‌های موجود در جداول درسی گروه 1، 2 و 3 می‌توانند با توجه به نظر استادان صاحب نظر در هر دانشگاه تا مقدار معینی که به دانشگاه مربوطه اجازه داده می‌شود تغییر کنند.
  اخذ واحد درسی برای دوره کارشناسی ارشد هوش مصنوعی علاوه بر الزام مطابقت با جداول دروس ارائه شده، باید مطابق بند‌های زیر نیز باشد:
  1) در دوره کارشناسی ارشد هوش مصنوعی در صورت تایید استاد راهنما و دانشکده، دانشجو می‌تواند حداکثر یک درس خود را از سایر گرایشهای مهندسی کامپیوتر یا سایر رشته ها اخذ نماید.
  2) در دوره های کارشناسی ارشد آموزش محور هوش مصنوعی، دانشجو موظف است درس سمینار را بگذراند و معادل تعداد واحد پایان نامه (6 واحد)، درس از گرایش مربوط به خود اخذ نماید.
  3) با توجه به تحولات سریع علم و فناوری در رشته کامپیوتر درس هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش های مختلف کارشناسی ارشد کامپیوتر تعیین شده است که سرفصل‌های ویژه و جدید با تصویب محتوی در دانشکده مهندسی کامپیوتر، تحت این عنوان پیش بینی شده، به صورت موقت قابل ارائه است که بتواند با تحولات علمی همگام گردد.

   

  دروس ارشد هوش مصنوعی

  برای مشاهده توضیحات تکمیلی در مورد گرايش هوش مصنوعی در ارشد، پی دی اف زیر را که شامل موارد زیر است، دانلود کنید :

  • تعداد واحدهايي که بايد در ارشـد هوش مصنوعی برداريد
  • تعداد واحدهاي اجباري گرایش هوش مصنوعی در ارشــد
  • تعداد واحدهاي اختياري گرایش هوش مصنوعی در ارشـد
  • معرفي دروس اجباري و اختياري در ارشد هوش مصنوعی

   

  〈〈 دانلود فایل جزئیات واحدهای گرایش ارشد هوش مصنوعی 〉〉

   

   

   

   

   

  بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

   

  مشاوره کنکور ارشــد کامپیـــوتر

   

  منابع کنکور ارشد فناوری اطلاعات

   

  سوالات کنکـــور ارشــد نرم افزار

   

   

  ادامه مطلب

 •  

  رشته شبکه های کامپیوتری چیست؟

   

  دانشجویان رشته ارشد شبکه‌های کامپیوتری در طول تحصیل به مطالعه و شناخت انواع معماری‌های رایج در شبکه‌های کامپیوتری، سیستم های توزیع شده، ارزیابی کارایی شبکه‌های کامپیوتری، طراحی ساز و کارهای برگرفته از طبیعت برای مدیریت شبکه و... می‌پردازند. ایجاد بستر ارتباطی برای اپلیکیشن های کاربردی و همچنین ارتباط این اپلیکیشن ها با پایگاه داده از دیگر جنبه های کارشناسان ارشد شبکه های کامپیوتری می باشد. رشته شبکه‌های کامپیوتری با سایر رشته ها و گرایشهای کامپیوتر نظیر تجارت الکترونیک، ارتباط نزدیکی دارد. امروزه کار با شبکه های کامپیوتری در تمام بنگاه های تجاری و ارگان های دولتی به یک امر عادی تبدیل شده است. چراکه اکثر سخت افزارهای کاربردی نظیر تلفن همراه و دوربین مدار بسته و همچنین نرم افزار های کاربردی در زمینه های مالی و غیره بر روی بستر شبکه های کامپیوتری طرح ریزی می شوند.

  شاید تا چند سال پیش تر هوش مصنوعی یک پدیده ناملموس برای مردم می بود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی روزانه با 10ها محصول کاربردی هوش مصنوعی سر و کار داشته باشند نتیجه فعالیت دانشجویان رشته هوش مصنوعی می باشد.

  کارشناسی ارشد شبکه های کامپیوتر

   

   

   

  هدف از دوره کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش شبکه های کامپیوتری

  هدف از دوره کارشناسی ارشد شبکه‌های کامپیوتری پرورش مهندسینی است که بتوانند به طراحی، پیکربندی و پیاده‌سازی شبکه‌های کامپیوتری پیشرفته و برنامه نویسی تحت شبکه (پروگرمینگ) بپردازند و با مهندسان گرایش‌های دیگر مثل تجارت الکترونیک در زمینه بسترسازی برای فعالیت‌هایشان، همکاری کنند.

  فارغ التحصیلان دوره ارشد شبکه‌های کامپیوتری مهارت هایی را به شرح زیر کسب می نمایند:

  • دانش تحليل و طراحي شبکه‌هاي کامپيوتري که مورد نياز اکثر کارشناسان بخش‌هاي طراحي و مهندسي است
  • مديريت و پشتیبانی شبکه‌هاي کامپيوتري
  • مديريت مباحث امنيتي شبکه‌هاي کامپيوتري
  • نگهداري و بهره‌برداري، نظارت و تحويل، و کنترل کيفيت شرکت‌هاي مخابراتي
  • مدیریت و کار در بخش فناوري اطلاعات در شرکت‌هاي دولتي و خصوصي
  • پیکربندی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری و برنامه نویسی تحت شبکه
  • پیاده سازی سیستم‌های توزیع شده (مانند پایگاه داده های توزیع شده یا سیستم عاملهای توزیع شده)

  بازار کار رشته ارشد شبکه‌های کامپیوتری

  • فعالیت در مراکز داده و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی
  • فعالیت در حوزه مخابراتی
  • راه اندازی شبکه های پیشرفته سیمی یا بیسیم در سطح LAN و WAN
  • طراحی ساز و کار همگام سازی، ذخیرش و پشتیبان گیری اطلاعات پایگاه داده های سازمان­های بزرگ
  • فعالیت در پروژه های پژوهشی ملی

  واحد های گرایش ارشد شبکه‌های کامپیوتری

  دانشجویان در رشته شبکه های کامپیوتری باید 32 واحد بگذراند که واحدها به طریق زیر است: 24 واحد درسی، 2 واحد سمینار، 6 واحد پایان نامه.
  دانشجویان ارشد شبکه‌های کامپیوتری باید 24 واحد درسی را از جدول درس های گروه 1 و گروه 2 و گروه 3 انتخاب کنند (این جداول در فایل پی دی اف پیوست شده در اختیارتان قرار گذاشته شده)
  توجه: درس های ارشد شبکه‌های کامپیوتری موجود در جداول درسی گروه 1 و 2 و 3 می‌توانند با توجه به نظر استادان صاحب نظر در هر دانشگاه تا مقدار معینی که به دانشگاه مربوطه اجازه داده می‌شود تغییر کنند. نحوه اخذ واحد‌های درسی در دوره کارشناسی ارشد شبکه باید طبق جدول‌های درس‌های ارائه شده برای گرایش‌ ارشد شبکه از گروه های 1، 2 و 3 (که این گروه‌ها در پی دی اف آورده شده است) و همچنین مطابق بند‌های زیر باشد:

  1) در دوره کارشناسی ارشد شبکه در صورت تایید استاد راهنما و دانشکده، دانشجو می‌تواند حداکثر یک درس خود را از سایر گرایش‌های مهندسی کامپیوتر یا سایر رشته ها اخذ نماید.

  2) در دوره های کارشناسی ارشد آموزش محور شبکه، دانشجو موظف است درس سمینار را بگذراند و معادل تعداد واحد پایان نامه (6 واحد)، درس از گرایش شبکه‌های کامپیوتری اخذ نماید.

  3) با توجه به تحولات سریع علم و فناوری در رشته شبکه درس‌هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش شبکه‌های کامپیوتری تعیین شده است که سرفصل‌های ویژه و جدید با تصویب محتوی در دانشکده مهندسی کامپیوتر تحت این عنوان پیش بینی شده به صورت موقت قابل ارائه است که بتواند با تحولات علمی همگام گردد.

  چارت دروس رشته شبکه های کامپیوتری

  برای مشاهده توضیحات تکمیلی در مورد گرايش شبکه‌های کامپیوتری در ارشد، پی دی اف زیر را که شامل موارد زیر است، دانلود کنید :

   

  • تعداد واحدهايي که بايد در ارشـد شبکه برداريد
  • تعداد واحدهاي اجباري گرایش شبکه در ارشــد
  • تعداد واحدهاي اختياري گرایش شبکه‌های کامپیوتری در ارشـد
  • معرفي دروس اجباري و اختياري در ارشد شبکه‌های کامپیوتری

   

  〈〈 دانلود فایل جزئیات واحدهای گرایش ارشد شبکه های کامپیوتری 〉〉

   

   

   

   

   

  بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

   

  رتبه و درصد برخی ار دانشجویان کارشناسی ارشد کامپیوتر در کنکور 96

   

  بهترین منابع کارشناسی ارشد کامپیوتر

   

  سوالات کنکور ارشــد فناوری اطلاعات

   

   

  ادامه مطلب

 •  

  معرفی رشته معماری سیستم های کامپیوتری

   

  کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر دوره ای مشتمل بر دروس نظری و عملی و تحقیقاتی در زمینه معماری‌های کامپیوتر و متدهای طراحی و آنالیز سیستم‌های مبتنی بر کامپیوتر می‌باشد. دانشجویان رشته معماری کامپیوتر در آزمایشگاه های رایانش ابری، شبکه ، شبکه های میان تراشه ای، اینترنت اشیائ، سیستم های نهفته و طراحی تراشه زیر نظر اساتید راهنما به تحقیق و مطالعه می پردازند.

  طراحی تراشه های بومی یا شخصی سازی تراشه های خارجی برای جلوگیری از درز اطلاعات به خارج از سیستم و پیشگیری از نفوذها، ایجاد ارتباط بین تراشه ها جهت مدیریت منابع شهری و بسیاری دیگر، از وظایف دانشجویان ارشد معماری کامپیوتر می باشد. لازم به ذکر است که فرصت های شغلی بسیاری برای دانشجویان رشته ارشد معماری کامپیوتر در دانشگاه های معتبر کشور بوجود می آید.

  کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر

   

   

   

  فارغ التحصیلان دوره ارشد معماری کامپیوتر مهارت هایی را در زمینه های زیر کسب خواهند نمود:

  • ساختار‌های کامپیوترها
  • متدهای آنالیز و طراحی
  • روش‌های طراحی یونی
  • متدهای مدل کردن و شبیه سازی و تست سیستم‌های کامپیوتری
  • طراحی‌های خاص برای کاربردهای خاص سیستم ها

  بازار کار معماری سیستم‌های کامپیوتری:

  • در صنعت الکترونیک و کامپیوتر کشور نیاز به ساخت دستگاه ها در سطح تراشه، برد و سیستم می‌باشد
  • در صنایع مخابراتی این نیاز به وضوح دیده می‌شود که زمینه شغلی مناسبی برای فارغ التحصبلان سخت افزاری می‌باشد
  • صنایع الکترونیک دفاعی و صنعتی رو به رشد کشور نیز زمینه خوبی برای کار فراهم آورده است
  • صنعت تولید نرم افزار‌های ابزار طراحی در کشور ما می‌تواند به عنوان یک صنعت مستقل مطرح باشد
  • طراحی و آنالیز ساختارهای گسترده کامپیوتری نیز در این گرایش مورد نیاز است

  واحد های گرایش ارشد معماری کامپیوتر

  دانشجو در رشته معماری کامپیوتر باید 32 واحد بگذراند که واحدها به طریق زیر است: 24 واحد درسی، 2 واحد سمینار، 6 واحد پایان نامه. دانشجویان رشته معماری کامپیوتر باید 24 واحد درسی را از جدول درس‌های گروه 1 و گروه 2 انتخاب کنند.

  توجه: درس‌های گرایش معماری کامپیوتر موجود در جداول درسی گروه 1 و 2 می‌توانند با توجه به نظر استادان صاحب نظر در هر دانشگاه تا مقدار معینی که به دانشگاه مربوطه اجازه داده می‌شود تغییر کنند.

  اخذ واحدهای درسی برای دوره کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر باید طبق جدول‌های درس‌های ارائه شده برای گرایش‌ معماری کامپیوتر از گروه های 1 و 2 و همچنین مطابق بند های زیر باشد:

  1) در دوره کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر در صورت تایید استاد راهنما و دانشکده، دانشجو می تواند حداکثر یک درس خود را از سایر گرایشهای مهندسی کامپیوتر یا سایر رشته ها اخذ نماید.

  2) در دوره های کارشناسی ارشد آموزش محور معماری کامپیوتر، دانشجو موظف است درس سمینار را بگذراند و معادل تعداد واحد پایان نامه (6 واحد)، درس از گرایش معماری کامپیوتر اخذ نماید.

  3) با توجه به تحولات سریع علم و فناوری در رشته معماری کامپیوتر درس‌هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش معماری کامپیوتر تعیین شده است که سرفصل های ویژه و جدید با تصویب محتوی در دانشکده مهندسی کامپیوتر تحت این عنوان پیش بینی شده به صورت موقت قابل ارائه است که بتواند با تحولات علمی همگام گردد.

   

  چارت درسی کارشناسی معماری سیستم های کامپیوتری

  برای مشاهده توضیحات تکمیلی در مورد گرايش معماری سیستم‌های کامپیوتری، پی دی اف زیر را که شامل موارد زیر است، دانلود کنید :

   

  • تعداد واحدهايي که بايد در ارشـد معماری کامپیوتر برداريد
  • تعداد واحدهاي اجباري گرایش معماری کامپیوتر در ارشــد
  • تعداد واحدهاي اختياري گرایش معماری کامپیوتر در ارشـد
  • معرفي دروس اجباري و اختياري در ارشد معماری کامپیوتر

   

  〈〈 دانلود فایل جزئیات واحدهای گرایش ارشد معماری کامپیوتر 〉〉

   

   

   

   

   

  بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

   

  تراز و رتبه قبولی ارشد مهندسی کامپیوتر

   

  بهتـریـــن منابع ارشــــد کامپیــــوتر

   

  دانلود سوالات کنکــور ارشــد کامپیـوتر

   

   

  ادامه مطلب

 •  

  معرفی گرایش رایانش امن

   

  گرایش رایانش امن را گرایش امنیت اطلاعات نیز می‌نامند. هدف از امنیت اطلاعات این است که ذخیره، تبدیل، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و امن انجام پذیرد و از انجام فعالیت‌های غیر مجاز ممانعت به عمل آید. در گرایش رایانش امن، ابعاد کلی تامین امنیت برای سیستم‌های پردازش اطلاعات مطالعه و بررسی می‌گردد.

  هدف از گرایش رایانش امن در ارشد، تربیت افرادی است که به منظور تامین امنیت انواع سیستم‌های اطلاعاتی بتوانند راه حل‌های کاربردی ارائه دهند. همچنین بتوانند پژوهش‌های اولیه در زمینه امنیت را انجام داده و سبب ارتقاء دانش و تکنولوژی مربوطه در کشور گردند. اهمیت بالای امنیت اطلاعات در عصر تکنولوژی موجب شده تا رشته امنیت به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته ها در دانشگاه های معتبر دنیا تبدیل شود. چراکه رشته امنیت شبکه از بازار کار گسترده و متنوعی برخوردار می باشد.

  کارشناسی ارشد امنیت اطلاعات

   

   

   

  هدف از دوره کارشناسی ارشد رایانش امن

  هدف از دوره ارشد رایانش امن تربیت افرادی است که به منظور تامین امنیت انواع سیستم‌های اطلاعاتی و کامپیوتری و شبکه‌ای بتوانند راه حل های مناسب و کاربردی ارائه دهند و بتوانند آنها را پیاده سازی کنند. همین طور با داشتن تسلط بر روی مباحث عملی و درک تئوری لازم بتوانند طراحی، پیاده سازی و ارزیابی مفاهیم، تکنیک‌ها، روش‌ها و رویه‌های لازم برای امنیت سیستم‌های کامپیوتری و شبکه‌ای را عملی سازند . دانشجویان ارشد رایانش امن باید بتوانند پژوهش‌هایی در زمینه مبحث امنیتی در سیستم‌های مختلف (مثلا رایانش ابری) را انجام داده و سبب ارتقا دانش و تکنولوژی مربوطه در کشور گردند.

  بازار کار رایانش امن

  • فارق التحصیلان رایانش امن می‌توانند بعنوان مسئول ارشد امنیتی در ارگان‌های خصوصی و دولتی مشغول به کار شود
  • بعنوان مسئول امنیتی بانک‌های دولتی و خصوصی مشغول به کار شود
  • بعنوان مشاور امنیتی در پروژه ‌های دولتی و خصوصی فعالیت کند
  • می‌توانند در پروژه‌های بزرگ ملی مشغول به کار شوند
  • می‌توانند شرکت خود را راه اندازی کنند
  • می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری اپلای کنند
  • می‌ توانند بعنوان استاد دانشگاه (بعنوان حق التدریس) در دانشگاه ها مشغول به کار شوند

  واحد های گرایش رایانش امن

  دانشجو در رشته امنیت اطلاعات کارشناسی ارشد باید 32 واحد بگذراند، که واحدها به طریق زیر است: 24 واحد درسی، 2 واحد سمینار، 6 واحد پایان نامه.

  دانشجویان رشته امنیت اطلاعات باید 24 واحد درسی را از جدول درس‌های گروه 1، گروه 2 و گروه 3 انتخاب کنند(این جداول در فایل پی دی اف پیوست شده در اختیارتان قرار گذاشته شده).

  توجه: درس‌های کارشناسی ارشد امنیت اطلاعات موجود در جداول درسی گروه 1 و 2 و 3 می‌توانند با توجه به نظر استادان صاحب نظر در هر دانشگاه تا مقدار معینی که به دانشگاه مربوطه اجازه داده می‌شود تغییر کنند. نحوه اخذ واحد‌های درسی در دوره کارشناسی ارشد رایانش امن باید طبق جدول‌های درس‌های ارائه شده برای گرایش رایانش امن از گروه های 1، 2 و 3 و همچنین مطابق بند‌های زیر باشد:

  1) در دوره کارشناسی ارشد امنیت اطلاعات در صورت تایید استاد راهنما و دانشکده، دانشجو می‌تواند حداکثر یک درس خود را از سایر گرایش‌های مهندسی کامپیوتر یا سایر رشته‌ها اخذ نماید.

  2) در دوره‌­های کارشناسی ارشد آموزش محور رایانش امن، دانشجو موظف است درس سمینار را بگذراند و معادل تعداد واحد پایان نامه (6 واحد)، درس از گرایش رایانش امن اخذ نماید.

  3) با توجه به تحولات سریع علم و فناوری در رشته امنیت اطلاعات درس هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش کارشناسی ارشد امنیت اطلاعات تعیین شده است که سرفصل‌های ویژه و جدید با تصویب محتوی در دانشکده مهندسی کامپیوتر تحت این عنوان پیش بینی شده به صورت موقت قابل ارائه است که بتواند با تحولات علمی همگام گردد.

   

  دروس ارشد رایانش امن

  برای مشاهده توضیحات تکمیلی در مورد گرايش رایانش امن در ارشد، پی دی اف زیر را که شامل موارد زیر است، دانلود کنید :

   

  • تعداد واحدهايي که بايد در ارشـد رایانش امن برداريد
  • تعداد واحدهاي اجباري گرایش رایانش امن در ارشــد
  • تعداد واحدهاي اختياري گرایش رایانش امن در ارشـد
  • معرفي دروس اجباري و اختياري در ارشد رایانش امن

   

  〈〈 دانلود فایل جزئیات واحدهای گرایش ارشد رایانش امن 〉〉

   

   

   

   

   

  بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

   

  دروس کنکور ارشد نرم افزار

   

  منابع کنکور ارشد کامپیوتر 97

   

  کلاس کنکور ارشد کامپيوتر

   

   

  ادامه مطلب

4.243654822335 1 1 1 1 1 4.24 امتیاز (197 رای)

مشتاقانه منتظر نظرات و سوالات شما هستیم و در اولین فرصت پاسخ کاملی به شما خواهیم داد (14)

 1. سحر

با سلام و خسته نباشید خدمت شما!
یه سوال مهم داشتم.کارشناسی بنده سخت افزار در دانشگاه سمنان بوده و حالا با پذیرش بدون آزمون در گرایش هوش مصنوعی همین دانشگاه قبول شدم.. واقعیت من به حوزه یIOT یا اینترنت اشیا علاقه مندم و کار هم برای من اولویت...

با سلام و خسته نباشید خدمت شما!
یه سوال مهم داشتم.کارشناسی بنده سخت افزار در دانشگاه سمنان بوده و حالا با پذیرش بدون آزمون در گرایش هوش مصنوعی همین دانشگاه قبول شدم.. واقعیت من به حوزه یIOT یا اینترنت اشیا علاقه مندم و کار هم برای من اولویت داره..میخواستم بدونم اگر گرایش من هوش مصنوعی باشه میتونم تو حوزه ی اینترنت اشیا کار کنم؟! ایا این دو حوزه ارتباطی باهم دارن؟!
نمیدونم یکسال زمان رو صرف کنکور کنم و دانشگاه های بهتر قبول شم یا همین دانشگاه محل کارشناسی ام بخونم و روی گرایشم متمرکز شم؟!نظر شما چیست؟!
ممنونم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    سحر

سلام
وقت بخیر

در درجه اول توصیه اکید می‌کنم که یکسال تلاش کنید تا در دانشگاه‌های تاپ پذیرفته بشید، من فکر می‌کنم شما خیلی راحت می‌تونید دانشگاه شریف یا دانشگاه تهران در گرایش معماری سیستم‌های کامپیوتری پذیرفته بشید و بعد خیلی راحت می‌تونید در...

سلام
وقت بخیر

در درجه اول توصیه اکید می‌کنم که یکسال تلاش کنید تا در دانشگاه‌های تاپ پذیرفته بشید، من فکر می‌کنم شما خیلی راحت می‌تونید دانشگاه شریف یا دانشگاه تهران در گرایش معماری سیستم‌های کامپیوتری پذیرفته بشید و بعد خیلی راحت می‌تونید در حوزه iot فعالیت کنید در این دانشگاه‌ها، در دانشگاه شریف می‌تونید با اساتیدی نظری دکتر گودرزی یا دکتر حسابی یا دکتر همت یار در زمینه IOT کار کنید و در دانشگاه تهران هم می‌تونید با دکتر یزدانی یا دکتر خوانساری در این زمینه فعالیت کنید.

در پاسخ به قسمت اول سوال تون هم باید بگم که در گرایش معماری کامپیوتر راحت تر از گرایش هوش می‌تونید روی حوزه اینترنت اشیا کار کنید، بطور کلی در رشته هوش مصنوعی کار کردن روی حوزه IOT سخت تر از سایر گرایش‌ها است. این موضوع را هم در نظر بگیرید که قبولی در گرایش معماری کامپیوتر راحت تر از قبولی در گرایش هوش مصنوعی است.

اگر باز هم ابهامی داشتید می‌تونید در تلگرام از بنده بپرسید
موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. محمدرضا محمودی

سلام استاد من برای ارشد گرایش معماری کامپیوتر رو انتخاب کردم می خواستم بدونم در این گرایش وضعیت اپلای چطور هست و سئوال دیگه اینکه آیا در مورد کامپیوتر های کوانتومی در این گرایش میشه تحقیق کرد؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    محمدرضا محمودی

سلام
وقت بخیر

وضعیت اپلای در گرایش معماری کامپیوتر خوب هست و مانند سایر گرایش‌های رشته کامپیوتر هست. بله می‌تونید در مورد کامپیوتر های کوانتومی تحقیق کنید

موفق و پیروز باشید

  پیوست ها
 
 1. فاطمه

سلام من امسال کنکور ارشد کامپیوتر دادمو رتبم در هوش ۴۹۰ و در معماری۴۸۰ و در نرم۵۵۳ شده است.و امتیاز نفر اولی در دانشگاه را نیز دارم به نظر شما کجا قبول می شوم؟؟

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    فاطمه

سلام
وقت بخیر

امیدوارم بتونید در روزانه دانشگاه‌های بهشتی و علم و صنعت قبول بشید،‌ در شبانه این دانشگاه‌ها با توجه به آمار پارسال احتمال قبولی تون زیاد است. اما اگر در این دانشگاه‌ها پذیرفته نشدید انشالا در دانشگاه‌هایی مثل تربیت مدرس، خواجه...

سلام
وقت بخیر

امیدوارم بتونید در روزانه دانشگاه‌های بهشتی و علم و صنعت قبول بشید،‌ در شبانه این دانشگاه‌ها با توجه به آمار پارسال احتمال قبولی تون زیاد است. اما اگر در این دانشگاه‌ها پذیرفته نشدید انشالا در دانشگاه‌هایی مثل تربیت مدرس، خواجه نصیر، خوارزمی، دانشگاه فردوسی، شیراز، اصفهان و .... در هر سه گرایش نرم افزار، معماری کامپیوتر و هوش مصنوعی قبول خواهید شد.

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. علی

با عرض سلام وخسته نباشید
من دانشجوی ترم آخر مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات هستم میخواستم برای ارشد بخونم اما نمیدونم کدوم گرایش رو انتخاب کنم ؟؟ می‌خوام گرایش بخونم که قابلیت اپلای خارج داشته باشه
باتشکر

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    علی

سلام
وقت بخیر

بطور کلی رشته نرم افزار و شبکه و امنیت برای بازار کار در ایران و همین طور اپلای کردن مناسب تر هستند. اما گرایش اهمیت چندانی در ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی ندارد و فیلد و حوزه کاری که دانشجو انتخاب می‌کند و پایان نامه خود را در آن...

سلام
وقت بخیر

بطور کلی رشته نرم افزار و شبکه و امنیت برای بازار کار در ایران و همین طور اپلای کردن مناسب تر هستند. اما گرایش اهمیت چندانی در ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی ندارد و فیلد و حوزه کاری که دانشجو انتخاب می‌کند و پایان نامه خود را در آن زمینه می‌نویسد اهمیت‌اش بالاتر هست. احساس می‌کنم اطلاعات شما در مورد ارشد کامپیوتر و آی تی پایین هست. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به صفحه معرفی ارشد کامپیوتر مراجعه بفرمایید.

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. حامد

سلام.من لیسانس ریاضیات و کاربردها رو دارم میگیرم در زمینه نرم افزارم مطالعات خوبی داشتم و به گرایش الگوریتم ها و محاسبات علاقه دارم. میخواستم راجب بازار کار این گرایش نسبت به بقیه بپرسم و اینکه بنظر شما با تحصیلات من ورود به این گرایش صلاحه؟ ممنون

  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    حامد

سلام
وقت بخیر

شما در مورد بازار گرایش این گرایش در ایران یا خارج و نفرمودید، در حالت کلی چه برای اپلای کردن و چه برای بازار کار ایران مهمتر از اینکه چه گرایشی هستید این هست که روی چه فیلدی کار کردید، چه مقالاتی دارید و چه تخصص‌هایی دارید. شما...

سلام
وقت بخیر

شما در مورد بازار گرایش این گرایش در ایران یا خارج و نفرمودید، در حالت کلی چه برای اپلای کردن و چه برای بازار کار ایران مهمتر از اینکه چه گرایشی هستید این هست که روی چه فیلدی کار کردید، چه مقالاتی دارید و چه تخصص‌هایی دارید. شما می‌توانید به این گرایش بروید و فیلدی را انتخاب کنید که در گرایش نرم افزار وجود دارد.
توصیه می‌کنم دو صفحه زیر را مطالعه بفرمایید.
ارشد کامپیوتر
آینده شغلی رشته کامپیوتر
البته قبول شدن در این رشته به دلیل ظرفیت پذیرش پایین آسان نیست.
در کل و بصورت جنرال هم می‌توانم این را به شما بگویم که گرایش نرم افزار و شبکه و امنیت از لحاظ بازار کاری و اپلای از دیگر گرایش‌ها بهتر است و شما می‌توانید در این گرایش‌ها قبول شوید و سپس هر فیلدی که می‌خواهید در ارشد کامپیوتر کار کنید.

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. الهام

سلام استاد وقتتون بخیر

من برای ارشد کامپیوتر به رشته خاصی علاقه ندارم،اما میخواهم برای ادامه تحصیل به خارج بروم از طرفی بازار کار هم برایم مهم است،به نظر شما گرایش نرم افزار را بخوانم که با دروسش آشنایی دارم و در دانشگاه واحدهایش را گذرانده ام...

سلام استاد وقتتون بخیر

من برای ارشد کامپیوتر به رشته خاصی علاقه ندارم،اما میخواهم برای ادامه تحصیل به خارج بروم از طرفی بازار کار هم برایم مهم است،به نظر شما گرایش نرم افزار را بخوانم که با دروسش آشنایی دارم و در دانشگاه واحدهایش را گذرانده ام یا گرایش هوش مصنوعی که درس مدار را که به درستی در دانشگاه یاد نگرفته ام و درس سیگنال نیز درسی جدید است؟
میخواهم از وقتم کمال استفاده را ببرم و تلاشم را برای قبولی در دانشگاههای تهران بکار بگیرم،اما شنیده ام که هوش مصنوعی برای رفتن به خارج گزینه مناسبتری ست ،برای همین نمیدانم کدام را انتخاب کنم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    الهام

سلام
وقت بخیر

با توجه به اینکه میگید به گرایش خاصی علاقه ندارید به نظر بنده گرایش نرم افزار را ادامه بدید، به چند علت یک موضوع اینکه درس مدار و سیگنال تقریبا برای شما جدید است و دیگر اینکه در حال حاضر نرم افزار در ایران بازار کار بهتری دارد و از...

سلام
وقت بخیر

با توجه به اینکه میگید به گرایش خاصی علاقه ندارید به نظر بنده گرایش نرم افزار را ادامه بدید، به چند علت یک موضوع اینکه درس مدار و سیگنال تقریبا برای شما جدید است و دیگر اینکه در حال حاضر نرم افزار در ایران بازار کار بهتری دارد و از لحاظ اپلای هم مناسب تر است.
البته تا 6 سال آینده احتمال این وجود دارد که گرایش هوش مصنوعی وضعیت بهتری در این موارد داشته باشد.

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. پریسا حاتمیان

سلام
من در رشته الگوریتم و محاسبات در دانشگاه تهران قبول شدم. اما هیچ جایی در مورد این گرایش از مهندسی کامپیوتر به طور کامل توضیح داده نشده و من همش فکر میکنم که اشتباه کردم که این گرایش رو انتخاب کردم.
به نظرتون من میتونم واحدهای گرایش نرم افزار...

سلام
من در رشته الگوریتم و محاسبات در دانشگاه تهران قبول شدم. اما هیچ جایی در مورد این گرایش از مهندسی کامپیوتر به طور کامل توضیح داده نشده و من همش فکر میکنم که اشتباه کردم که این گرایش رو انتخاب کردم.
به نظرتون من میتونم واحدهای گرایش نرم افزار و شبکه رو انتخاب کنم؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. رامین رضوی    پریسا حاتمیان

سلام
وقت بخیر

اینکه رشته‌ الگوریتم و محاسبات خوب است یا بد خیلی به شما بستگی دارد، در ارشد بیشتر از اسم و گرایش قبولی فیلد و استاد راهنمایی که انتخاب می‌کنید اهمیت دارد، اگر بتوانید فیلد خوبی انتخاب کنید قطعا موفق خواهید بود. شما می‌توانید با...

سلام
وقت بخیر

اینکه رشته‌ الگوریتم و محاسبات خوب است یا بد خیلی به شما بستگی دارد، در ارشد بیشتر از اسم و گرایش قبولی فیلد و استاد راهنمایی که انتخاب می‌کنید اهمیت دارد، اگر بتوانید فیلد خوبی انتخاب کنید قطعا موفق خواهید بود. شما می‌توانید با انتخاب یک فیلد کاری خوب در این گرایش از بسیاری از دانشجویانی که نرم افزار و شبکه قبول شدند موفق تر بشوید
بله می‌توانید. واحدهایی که بر می‌دارید در راستای تز تان و با صلاح دید استاد راهنمایتان خواهد بود

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

نظر ارسال شده توسط کاربر میهمان عضویت یاورود به حساب کاربری
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
موقعیت خود را به اشتراک بزارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به آقای استاد رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۶