معرفی دروس کنکور ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات

تدریس و مشاوره کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی

4.2566371681416 1 1 1 1 1 4.26 امتیاز (113 رای)
 • ساختمان داده

   

  همچنین برای کسب اطلاعات کامل تر در مورد درس ساختمان داده می‌توانید به صفحه معرفی کامل درس ساختمان داده مراجعه کنید

   

  توضیحات کلی درس ساختمان داده:‌

  درس ساختمان داده نزدیکی بسیار تنگاتنگی با درس طراحی الگوریتم دارد و این دو درس بسیار به هم وابسته هستند و می‌توان گفت که مکمل هم هستند. درس ساختمان داده از دو جهت بسیار مهم است، یکی از جهت تعداد تست‌هایی که درس ساختمان در کنکور مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات به خود اختصاص می‌دهد و دوم برای فهم درست و بهتر درس طراحی الگوریتم. به جد می‌توان گفت دو درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم مهمترین دروس هر دو رشته کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات هستند، اینکه این دو با هم، مهمترین دروس نیز هستند برای همگان واضح است، چون در کنکور ارشد فناوری اطلاعات 12 تست ضریب 4 (6 تست از ساختمان و 6 تست از طراحی الگوریتم) و در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر نیز اگر قرار باشد مانند سال قبل باشد 10 تست، باز هم ضریب 4 خواهد داشت (5 تست از درس ساختمان و 5 تست از طراحی الگوریتم)، تعداد تست‌ها و ضریب آنها خود گویای اهمیت فوق العاده این درس است و مشخصا این تعداد تست تعیین کننده خیلی چیزها است. همین طور می‌توان گفت که درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم و چند درس دیگر مانند گسسته و ... از حجیم‌ ترین درس‌های کنکور ارشد و دکتری مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات به حساب می‌آیند. گستردگی درس ساختمان داده به حدی است که خود دانشجویان نمی‌توانند به تنهایی این درس را بخوانند و از پس آن بر بیایند.

  فصل‌های ساختمان داده:‌

  در درس ساختمان داده مطالب بسیاری از درس طراحی الگوریتم پوشش داده می‌شود. فصل‌های مرتبه اجرایی کد‌ها و نمادهای مجانبی، روابط بازگشتی، درهم سازی، مرتب‌‌سازی، جستجو و ... که در درس ساختمان داده‌ و درس طراحی الگوریتم مشترک است، در این درس گفته خواهد شد، بنابراین با خواندن درس ساختمان داده می‌توانید پیش زمینه‌ و دید خوبی برای خواندن در درس طراحی الگوریتم پیدا کنید و حتی شاید بتوانید به برخی از سوالات درس الگوریتم نیز پاسخ دهید. برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده به قسمت بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

  مراجع درس ساختمان داده:‌

  مرجع اصلی که برای این درس در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب CLRS است، همچنین کتاب‌های هرویتز و شافر نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که می‌توانید به راحتی این کتاب‌ها را در قسمت دانلود کتاب‌های زبان اصلی رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانلود کنید. البته خواندن کتاب مرجع به دانشجویان سال‌های پایین‌تر توصیه می‌شود و به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور ارشد یا دکتری دارند زیاد توصیه نمی‌شود. دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور ارشد و یا دکتری کامپیوتر و آی تی این درس مهم را بخوانند می‌توانند از منابعی که در قسمت منابع کنکور ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات معرفی شده استفاده کنند، گرچه در این درس کتاب کنکوری که کامل و بسیار روان باشد و نیاز تمامی دانشجویان با پایه‌های درسی مختلف را برآروده کند وجود ندارد ولی سعی شده از بین کتاب‌های موجود بهترین‌ها را به شما عزیزان معرفی کنیم.

  کلاس آنلاین ساختمان داده:

  با توجه به گستردگی درس ساختمان داده و اهمیت بسیار بالای این درس به دانشجویان توصیه می‌شود حتما برای این درس در کلاس کنکور آنلاین شرکت کنند. فیلم‌هایی از مباحث مختلف این درس در قسمت فیلم‌های ساختمان داده گذاشته شده که می‌توانید کیفیت فوق العاده و خارج از تصور کیفیت تدریس را در این فیلم‌ها ببینید.

   

   

   

  نمونه فیلم از تدریس درس ساختمان داده

   

   

   

   

  بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

   

  فیلم آموزش ساختمان داده

   

  بهترین منابع کنکور مهندسی کامپیوتر و IT

   

  بررسي کامــل درس معمــاري کامپيــوتر

   

  بررسی کامـل درس ساختمــان گسســته

   

   

 • طراحی الگوریتم

  توضیحات کلی درس طراحی الگوریتم:‌

  درس طراحی الگوریتم یکی از دروس سخت در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات است، و برای فهم خوب و کامل این درس ضروری ‌است که ابتدا درس ساختمان داده بطور کامل خوانده شود. این درس سخت و گسترده است و گستردگی درس طراحی الگوریتم به حدی است که خود دانشجویان نمی‌توانند به تنهایی این درس را بخوانند و از پس آن بر بیایند، اما خبر خوب اینکه، درست است که این درس کمی مشکل است اما تست‌های آسانی از آن در کنکور مطرح می‌شود و اگر دانشجویان این درس را بخوانند براحتی می‌توانند به سوالات این درس پاسخ دهند. برای نمونه می‌توانید از قسمت دانلود دفترچه‌های کنکور کامپیوتر، چند دفترچه را دانلود کنید و تست‌های طراحی الگوریتم مطرح شده در سال‌های اخیر را ببینید.
  این درس از اهمیت ویژه ای در کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی برخوردار است، زیرا در کنکور ارشد مهندسی کامپوتر 5 تست طراحی الگوریتم بعنوان درس مشترک با ضریب 4، یعنی بالاترین ضریب در کنکور مهندسی کامپیوتر و در کنکور فناوری اطلاعات نیز 6 تست با ضریب 4، یعنی بالاترین ضریب در کنکور فناوری اطلاعات از این درس مطرح می‌شود. تعداد تست‌ها و ضریب آنها خود گویای اهمیت فوق العاده این درس است.

  مراجع درس طراحی الگوریتم:‌

  مرجع اصلی که برای این درس در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب CLRS است، همچنین کتاب‌های Jeff_erickson، Kleinberg و sedgewick نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود که می‌توانید این کتب را در قسمت دانلود کتاب‌های رفرنس مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانلود کنید. البته خواندن کتاب‌های رفرنس به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی را دارند زیاد توصیه نمی‌شود، دلیل این موضوع را نیزمی‌توانید در قسمت پاسخ صوتی به سوالات متداول بیابید. دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور این درس را بخوانند می‌توانند از منابعی که در قسمت معرفی منابع ارشد مهندسی کامپیوتر معرفی شده استفاده کنند، گرچه در این درس کتاب کنکوری که کامل و بسیار روان باشد و نیاز تمامی دانشجویان با پایه‌های درسی مختلف را برآروده کند وجود ندارد ولی سعی شده از بین کتاب‌های موجود بهترین‌ها را به شما عزیزان معرفی کنیم

  فصل‌های طراحی الگوریتم:‌

  سر فصل مطالبی که در درس طراحی الگوریتم مطرح می‌شود عبارت‌ است از: تقسیم و غلبه، آنالیز استهلاکی، گراف، الگوریتم‌های حریصانه، برنامه نویسی پویا. البته مطالب دیگری مانند مرتبه زمانی، بازگستی‌ها، درخت‌ها و ... وجود دارد که چون آنها بطور مفصل در درس ساختمان داده بررسی می‌شوند آنها را در اینجا بیان نکردیم. همین طور شما دانشجویان عزیز می‌توانید برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده به قسمت بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و همچنین بودجه بندی سوالات کنکور ارشد فناوری اطلاعات مراجعه کنید.

  کلاس آنلاین طراحی الگوریتم:

  با توجه به سخت بودن درس طراحی الگوریتم و تعداد تست‌های زیاد این درس به دانشجویان توصیه می‌شود حتما برای این درس در کلاس کنکور آنلاین درس طراحی الگوریتم شرکت کنند، البته چون درس ساختمان داده پیش نیاز درس الگوریتم است و برای یادگیری خوب و کامل درس الگوریتم نیاز است تا دانش بسیاری از درس ساختمان داده داشته باشید، بنابراین ابتدا درس ساختمان داده تشکیل می‌شود و پس از اتمام درس ساختمان داده، درس الگوریتم شروع خواهد شد. برای مشاهده کیفیت کلاس‌ها به قسمت فیلم‌های طراحی الگوریتم مراجعه کنید.

   

   

  نمونه فیلم از تدریس درس طراحی الگوریتم

   

   

   

   

   

  بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

   

  همایش کنکور ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات

   

  برنامه ریزی و مشاوره کارشناسی ارشد کامپیوتر

   

  فیلم‌های آموزشی دروس کنکور ارشد کامپیوتر وآی تی

   

   

 • معماری کامپیوتر

  برای کسب اطلاعات کامل تر در مورد درس معماری کامپیوتر می‌توانید به صفحه معرفی کامل درس معماری کامپیوتر مراجعه کنید

   

  توضیحات کلی درس معماری کامپیوتر:

  درس معماری کامپیوتر یکی از نمره بیارترین دروس در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات است. به جرات می توان گفت که با مطالعه صحیح این درس می توان به حداقل 80 درصد تست‌های این درس پاسخ داد. و دانشجویان بسیاری هستند که هر ساله درس معماری کامپیوتر را صد میزنند. با توجه به اینکه سوالات این درس دارای ضریب 4 هستند بنابراین به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود این درس بسیار مهم را برای کنکور ارشد کنار بگذارید.
  به نظر می‌آید این درس در صدر دروسی قرار می‌گیرد که دانشجویان برای موفقیت در کنکور ارشد باید آن را بخوانند. کسانی که از این درس را به خوبی در دانشگاه نخوانده‌اند و بلد نشده‌اند به هیچ عنوان نگران نباشند، با تلاش درست و خواندن صحیح این درس بطور کامل می‌توانند به این درس مسلط شوند.

  مراجع درس معماری کامپیوتر:

  مرجع اصلی که برای این درس در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب پترسون است، همچنین کتاب‌های، مانو (این کتاب در در بسیاری از دانشگاه‌های ایران درس داده می‌شود کتاب ساده‌ای است و جواب گوی کنکور ارشد نیستاستالینگ و هنسی نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که می‌توانید به راحتی این کتاب‌ها را در قسمت دانلود کتاب‌های زبان اصلی رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانلود کنید. البته خواندن کتاب‌های مرجع را به دانشجویان ترم‌های پایین‌تر توصیه می‌کنم نه به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور اشد و دکتری کامپیوتر و آی تی را دارند، دلیل این امر نیز در قسمت سوالات متداول چندین بار بیان شده است که می‌توانید به آن قسمت رجوع کنید. دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور ارشد و یا دکتری کامپیوتر و IT این درس مهم را بخوانند می‌توانند از منابعی که در قسمت معرفی معرفی منابع ارشد کامپیوتر 96 معرفی شده استفاده کنند

  فصل‌های معماری کامپیوتر:‌

  سر فصل مطالبی که در این درس وجود دارد عبارت است از:‌ اعداد و محاسبات، ممیز شناور، ارزیابی کارایی، زبان انتقال ثبات، طراحی باش مشترک، طراحی کامپیوتر پایه و CPU، خط لوله (پایپلاین) و پردازش موازی، حافظه‌ها، ریز برنامه‌ریزی، ورودی و خروجی، که برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده می‌توانید به لینک‌های زیر رجوع کنید:

  بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر

  بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد فناوری اطلاعات

  کلاس آنلاین معماری کامپیوتر:

  با توجه به اینکه درس معماری درس امنی است به این معنا که می‌شود به تمامی تست‌های آن پاسخ داد بنابرین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به دانشجویان توصیه می‌شود حتما برای این درس در کلاس کنکور آنلاین معماری کامپیوتر شرکت کنند. فیلم‌هایی از مباحث مختلف این درس در قسمت فیلم‌های معماری کامپیوتر گذاشته شده که می‌توانید کیفیت فوق العاده و خارج از تصور کیفیت تدریس را در این فیلم‌ها ببینید.

   

   

  نمونه فیلم از تدریس درس معماری کامپیوتر

   

   

   

   

  بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

   

  بهـتریـن منابع کنکــــور مهنـدسی کامپیـــوتر و IT

   

  برنامـه ریزی و مشـاوره کارشناسی ارشــد کامپیــوتر

   

  فیلم‌های آموزشی دروس کنکور ارشد کامپیوتر وآی تی

   

   

 • مدار منطقی

  توضیحات کلی درس مدار منطقی:

  مدار منطقی نمره بیارترین درس در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر و دکتری معماری کامپیوتر است. به جرات می توان گفت که با مطالعه صحیح این درس می‌توان به صد در صد سوالات این درس پاسخ داد، و با توجه به این که این درس دارای ضریب 4 است، باید این درس را در صدر درسهایی که می‌خواهید بخوانید قرار دهید. اکثر قریب به اتفاق رتبه‌های زیر 200 تا 300 کنکور این درس را 100 می‌زنند، بنابراین برای کسب رتبه برتر و رقابت با این دسته و ماندن در کورس رقابت می‌توانید و باید این درس را صد زد.

  دقت کنید که درس مدار منطقی جز دروس مشترک در کنکور مهندسی کامپیوتر محسوب می‌شود و دارای ضریب 4 است بنابراین کنار گذاشتن و یا مطالعه کم این درس به هیچ عنوان عاقلانه نیست و این کار را به هیچ دانشجویی توصیه نمی‌کنم.

  مراجع درس مدار منطقی:

  مرجع اصلی که برای این درس در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب‌های مانو و نلسون است، همچنین کتاب‌های هریس (Harris) و براون (Brown) نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که می‌توانید به راحتی این کتاب‌ها را در قسمت دانلود کتاب‌های زبان اصلی رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانلود کنید. البته خواندن کتاب‌های مرجع را به دانشجویان ترم‌های پایین‌تر توصیه می‌کنم نه به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور اشد و دکتری کامپیوتر را دارند، دلیل این امر نیز در قسمت سوالات متداول چندین بار بیان شده است که می‌توانید به آن قسمت رجوع کنید. دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور ارشد و یا دکتری کامپیوتر این درس مهم را بخوانند، می‌توانند از منابعی که در قسمت معرفی منابع ارشد کامپیوتر معرفی شده استفاده کنند.

  فصل‌های مدار منطقی:

  رئوس مطالبی که در این درس وجود دارد عبارت است از:‌ اعداد و سیستم‌های مختلف اعداد، جبر بول، ساده سازی، ایجاب کننده و PI و EPI، مخاطره و هازارد، مدارات ترکیبی، تحلیل مدارات ترتیبی، طراحی مدارات ترتیبی، کاهش حالات. برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده به قسمت بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر مراجعه کنید.

  کلاس آنلاین مدار منطقی:

  همین طور برای شرکت در کلاس کنکور آنلاین مدار منطقی می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

  کلاس کنکور آنلاین مدار منطقی

  فیلم‌های مختلفی از این درس در قسمت فیلم‌های مدار منطقی گذاشته شده که می‌توانید کیفیت کلاس‌های آنلاین را در آنجا مشاهده کنید.

   

   

  نمونه فیلم از تدریس درس مدار منطقی

   

   

   

   

   

  بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

   

  پاسخ صوتی به سوالات متداول داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر

   

  کارنامه‌های کنکور ارشد کامپیوتر

   

  فیلم‌های آموزشی دروس کنکور ارشد کامپیوتر وآی تی

   

   

 • شبکه‌های کامپیوتری

  توضیحات کلی درس شبکه‌های کامپیوتری:

  درس شبکه از دروس مشترک کنکور مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات است که در هر دو رشته نیز دارای ضریب 4 می‌باشد و حدود 4 تست در کنکور مهندسی کامپیوتر (اگر بر مبنای کنکور 96 باشد) و 6 سوال در کنکور فناوری اطلاعات از آن مطرح می‌شود،‌ بنابراین با توجه به تعداد سوالات و ضریب این درس می‌توان گفت درس شبکه‌های کامپیوتری یکی از دروس مهم برای داوطلبان کنکور آی تی است، برای داوطلبان کنکور مهندسی کامپیوتر نیز پس از دروس ساختمان داده و الگوریتم و معماری و منطقی، این درس دارای اهمیت است.

  این درس، درس دشواری نیست ولی درسی است با حجم بسیار بالا که خواندن آن مستلزم این است که وقت کافی برای این درس گذاشته شود، البته اگر نحوه مطالعه این درس درست باشد و بدانید که سوالات از چه مباحثی مطرح می‌شود و چه مباحثی را باید بخوانید و چه مباحثی را نباید بخوانید می‌توانید این درس را در یک مدت زمان مناسبی بخوانید
  تست‌های این درس قابل زدن هستند و با کمی تلاش صحیح می‌توانید به درصد بالایی در این درس برسید.

  مراجع درس شبکه‌های کامپیوتری:

  مرجع اصلی که برای این درس در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب شبکه‌های کامپیوتری کوروس و راس است، همچنین کتاب‌های استالینگ (Stallings)، گارسیا (Garcia)، فروزان و تننباوم نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که می‌توانید به راحتی این کتاب‌ها را در قسمت دانلود کتاب‌های مرجع رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانلود کنید. گرچه خواندن کتاب‌های مرجع برای داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی توصیه نمی‌شود ولی چون متاسفانه برای این درس کتاب کنکوری خوب و جامعی وجود ندارد توصیه می‌شود که 6 فصل اول کتاب راس را به همراه تمامی تمرین‌های آن بخوانید، سوالات سوال‌های اخیر اکثرا از تمرینات و متن کتاب راس بوده است، همچنین تمایل طراحان در سال‌های اخیر بیشتر به لایه‌های بالا معطوف است، بنابراین 4 فصل اول کتاب راس را با دقت دو چندان مطالعه کنید، برای دانلود کتاب شبکه راس و حل تمرین آن و همین طور بقیه کتب رفرنس شبکه به قسمت دانلود کتاب‌های رفرنس رشته کامپیوتر رجوع کنید.

  فصل‌های شبکه‌های کامپیوتری:

  سر فصل مطالبی که در این درس وجود دارد عبارت است از : شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت، لایه کاربرد،‌ لایه انتقال، لایه شبکه، لایه پیوند،‌ شبکه‌های بی‌سیم و همراه، کنترل خطا، کنترل جریان که برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده به قسمت آنالیز تعداد سوالات کنکور ارشد فناوری اطلاعات مراجعه کنید. ‌

  کلاس آنلاین شبکه‌های کامپیوتری:

  درس شبکه‌های کامپیوتری از دو لحاظ اهمیت دارد، یکی برای داوطلبان کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و فناوری اطلاعات و دیگر اینکه در مقاطع بالاتر یکی از مواردی که دانشجویان گرایش‌های مختلف باید روی آن تسلط داشته باشند درس شبکه‌های کامپیوتری است. بنابراین توصیه می‌شود برای این درس در کلاس کنکور آنلاین شبکه‌های کامپیوتری شرکت کنید، همچنین فیلم‌هایی از مباحث مختلف این درس در قسمت فیلم‌های درس شبکه‌های کامپیوتری گذاشته شده که می‌توانید کیفیت تدریس را در این فیلم‌ها ببینید.

   

   

  نمونه فیلم از تدریس درس شبکه‌های کامپیوتری

   

   

   

   

   

   

  بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

   

  فیلم‌های دروس کنکور ارشد کامپیوتر وآی تی

   

  منابع ارشد فناوری اطلاعات 96

   

  گرایش‌های کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات

   

   

 • ریاضیات گسسته

  توضیحات کلی درس ریاضیات گسسته:

  بخش ریاضیات در رشته مهندسی کامپیوتر دارای ضریب 2 است و شامل 4 درس ریاضی است که گسسته یکی از 4 درس ریاضی مطرح شده در رشته مهندسی کامپیوتر است که 5 سوال از آن مطرح می‌شود، همین طور گسسته از دورس مشترک رشته فناوری اطلاعات با ضریب 4 است که تعداد 6 سوال از آن مطرح می‌شود.

  درس گسسته یک از دروس گسترده در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات است، گستردگی درس ریاضیات گسسته به حدی است که دانشجویان نمی‌توانند به تنهایی این درس را بخوانند و از پس آن بر بیایند. درس گسسته، پایه‌ی تمام ریاضیات کنکور ارشد است و از این حیث جایگاه ویژه‌ای دارد. و کنار گذاشتن آن اصلا توصیه نمی‌شود. با کنار گذاشتن درس گسسته نه تنها قادر به زدن تست‌های درس گسسته نخواهید بود بلکه به درس‌های دیگرتان نیز آسیب‌های جدی ای وارد میکنید.

  مراجع درس گسسته:

  مرجع اصلی که برای این درس در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب گریمالدی است، همچنین کتاب‌های رزن (Rosen) و لیپزشوتز(Lipschutz) نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که می‌توانید به راحتی این کتاب‌ها را در قسمت دانلود کتاب‌های زبان اصلی رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانلود کنید.

  البته خواندن کتاب‌های رفرنس را به دانشجویان ترم‌های پایین‌تر توصیه می‌کنم نه به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور اشد کامپیوتر یا فناوری اطلاعات را دارند، دلیل این امر نیز در قسمت پاسخ به سوالات متداول داوطلبان پیرامون کنکور ارشد کامپیوتر چندین بار بیان شده است که می‌توانید به آن قسمت رجوع کنید. دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور ارشد و یا دکتری کامپیوتر این درس مهم را بخوانند، می‌توانند از منابعی که در قسمت معرفی منابع ارشد کامپیوتر 96 معرفی شده استفاده کنند.

  فصل‌های ریاضیات گسسته:

  سر فصل مطالبی که در این درس گفته می‌شود بصورت زیر است:‌ مبانی منطق ریاضی، شمارش، روابط بازگشتی، رابطه‌ها، تابع، مجموعه، پاست، لاتیس، گراف، نظریه اعداد، که برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده می‌توانید به لینک‌های زیر رجوع کنید:

  بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر

  بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد فناوری اطلاعات

  برای نشان دادن اهمیت این درس همین بس که در مورد چند فصل گسسته توضیحاتی بدهیم: «فصل شمارش» در گسسته از مهم‌ترین فصول در کارشناسی ارشد، در کنکور کامپیوتر تقریبا همیشه دو تست بصورت مستقیم از مبحث شمارش (یکی در گسسته و یکی در آمار) می‌آید و در بسیاری از درس‌ها نظیر ساختمان داده و طراحی الگوریتم، آمار و احتمال، ‌معماری، منطقی و ... از مبحث شمارش استفاده می‌شود و برای حل بسیاری نیاز دارید که به مبحث شمارش مسلط باشید. از «فصل بازگشتی‌ها» فصل سوم گسسته، در کنکور ارشد، دو تست بصورت مستقیم مطرح می‌شود. یک تست در درس گسسته و یک تست در درس ساختمان داده‌ و الگوریتم. علاوه بر این دو تست، حداقل 5 تست در درس‌های مختلف بصورت غیر مستقیم از این فصل وجود دارد، فصل دیگری از گسسته «فصل گراف» است که از اهمیتی بسیاری برخوردار است، از مبحث گراف هر ساله چندین تست بصورت مسقیم در گسسته و الگوریتم مطرح می‌شود، گرچه گراف گسسته با گراف الگوریتم تفاوت‌هایی دارد اما به یکدیگر وابسته هستند.

  کلاس آنلاین درس ریاضیات گسسته:

  با توجه به اینکه درس گسسته پایه ریاضیات کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات است بنابرین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به دانشجویان توصیه می‌شود حتما برای این درس در کلاس کنکور آنلاین گسسته شرکت کنند. فیلم‌هایی از مباحث مختلف این درس در قسمت فیلم‌های ریاضیات گسسته گذاشته شده که می‌توانید کیفیت فوق العاده و خارج از تصور کیفیت تدریس را در این فیلم‌ها ببینید

   

   

  نمونه فیلم از تدریس درس ریاضیات گسسته

   

   

   

   

   

  بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

   

  همایش کنکور ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات

   

  برنامه ریزی و مشاوره کارشناسی ارشد کامپیوتر

   

  فیلم‌های آموزشی دروس کنکور ارشد کامپیوتر وآی تی

   

   

 • آمار و احتمال مهندسی

  توضیحات کلی درس آمار و احتمال مهندسی:

  بخش ریاضیات در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر دارای ضریب 2 و شامل 4 درس ریاضی عمومی 1و2 ، دیفرانسیل، گسسته، و آمار است، که 5 سوال از درس آمار مطرح می‌شود. با توجه به این که برای کسب رتبه‌های برتر می‌توانید یک یا حداکثر دو درس ریاضی را حذف کنید و با توجه به تازه و ناشناخته بودن دروس ریاضی عمومی 1و2 و دیفرانسیل در کنکور مهندسی کامپیوتر توصیه می‌شود حتما دو درس آمار و گسسته را مطالعه کنید، و اگر قرار بر حذف درسی وجود دارد، حذف دروس را از بین ریاضی عمومی 1و2 و دیفرانسیل انجام دهید.

  آمار درسی است راحت، و تست‌های آن و راه حل‌های آن بسیار مشخص است، و از هر فصل به چند طریق محدود بیشتر نمی‌توانند سوال بدهند، بنابراین توصیه می‌شود این درس را بخوانید.

  در ضمن بر خلاف تصوریکه بعضی دانشجویان فکر می‌کنند این درس حجیم است این چنین نیست و اگر این درس را بدانید که به چه نحوی بخوانید این درس زمان زیادی از شما نمی‌گیرد.

  مراجع درس آمار:

  مرجع اصلی که برای این درس در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب شلدون راس (Sheldon Ross) است، همچنین کتاب‌های گارسیا (Garcia) و Walpole نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که می‌توانید به راحتی این کتاب‌ها را در قسمت دانلود کتاب‌های مرجع رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانلود کنید، البته خواندن کتب رفرنس را به دانشجویان ترم‌های پایین‌تر توصیه می‌کنم نه به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور اشد مهندسی کامپیوتر را دارند، دلیل این امر نیز در قسمت پاسخ صوتی به سوالات متداول بیان شده . دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور ارشد کامپیوتر این درس را بخوانند می‌توانند از منابعی که در قسمت معرفی منابع ارشد کامپیوتر معرفی شده استفاده کنند.

  فصل‌های درس آمار و احتمال:

  سر فصل مطالبی که در این درس وجود دارد عبارت است از:‌ آنالیز ترکیبی و احتمال، متغیرهای تصادفی، متغیرهای تصادفی توام، توزیع‌های گسسته و پیوسته، توزیع‌های نمونه‌ای، برآورد و آزمون که برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده به قسمت آنالیز و بررسی سوالات کنکور ارشد کامپیوتر(بودجه بندی) مراجعه کنید.

  کلاس آنلاین درس آمار :

  همین طور برای شرکت در کلاس کنکور آنلاین آمار و احتمال مهندسی می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

  کلاس آنلاین آمار و احتمال مهندسی

   

   

   

   

   

  بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

   

  کارنامه‌های ارشـد کامپیـــوتر 96

   

  بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر

   

  گرایـش‌های ارشـــد کامپیـــوتر

   

   

 • نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها

  توضیحات کلی درس نظریه زبان‌ها:

  بخش دروس مشترک در رشته مهندسی کامپیوتر دارای ضریب 4 است و بنابراین مهمترین بخش کنکور مهندسی کامپیوتر است که شامل دروس نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها،‌ ساختمان داده‌ها، طراحی الگوریتم، معماری کامپیوتر، مدار منطقی،‌ شبکه‌های کامپیوتری و سیستم عامل است. در کنکور 96 از درس نظریه که از دروس مشترک مهندسی کامپیوتر است 4 سوال مطرح شد.

  درس نظریه درسی است که باید با دقت بسیار به سوالات آن پاسخ داد و هنگام پاسخ به سوالات آن باید بسیار هوشیار بود و احتمال بی‌دقتی و منفی زدن در این درس بالاست، اگر تسلط فردی در این درس از یک حدی بالاتر رود پاسخ دادن به سوالات آن راحت می‌شود، اما رسیدن به آن تسلط کار هر فردی نیست.

  داوطبان کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر می‌توانند یک یا نهایتا دو درس از دروس مشترک را با توجه به شرایط‌شان کنار بگذارند و چون برخی دانشجویان این درس را پاس نکرده‌اند و برخی دیگر با این درس مشکل دارند، بنابراین یکی از کاندیداهای کنار گذاشتن می‌تواند این درس باشد. البته توجه کنید که وضعیت هر دانشجو نسبت به دانشجو دیگر متفاوت است و این حرفی نیست که برای تمامی داوطلبان صادق باشد. اگر دانشجویان می‌خواهند بطور دقیق وضعیتشان بررسی بشود و مشخص بشود که چه درس‌هایی را می‌توانند کنار بگذارند باید از قسمت برنامه‌ریزی و مشاوره کنکور کامپیوتر یک تایم مشاوره آنلاین رزرو کنند.

  مراجع درس نظریه زبانها و ماشین‌ها:

  مرجع اصلی که برای این درس در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب نظریه زبانها و ماشین‌های لینز است، همچنین کتاب‌ سیپسر نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که می‌توانید به راحتی این کتاب‌ها را در قسمت دانلود کتاب‌های مرجع رشته کامپیوتر دانلود کنید، البته خواندن کتاب مرجع به دانشجویان سال‌های پایین‌تر توصیه می‌شود و به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور ارشد را دارند زیاد توصیه نمی‌شود. دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور ارشد کامپیوتر این درس را بخوانند می‌توانند از منابعی که در قسمت معرفی بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر معرفی شده استفاده کنند، البته توصیه می‌شود حتما تمامی تمرین‌های کتاب لینز را نیز حل کنید.

  فصل‌های درس نظریه:

  سر فصل مطالبی که در این درس وجود دارد عبارت است از:‌ مفاهیم اولیه زبانها و ماشین‌ها،‌ ماشین‌های متناهی، زبان‌ها و گرامر‌های منظم، ویژه‌گی‌های زبانهای منظم، زبان‌ها و گرامرهای مستقل از متن، ساده‌سازی گرامرهای مستقل از متن، ماشین پشته‌ای، ویژگی‌های زبان‌های مستقل از متن، ماشین تورینگ، زبان‌های نوع 0 و 1 که برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده به قسمت بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر مراجعه کنید.

   

   

   

   

   

   

  بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

   

  تراز و رتبه قبولی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر

   

  منـابع کارشـناسی ارشـــد هـــوش مصنوعی

   

  گرایــش‌های ارشـــد مهنــدسی کامپیـــوتر

   

   

 • سیستم عامل

  توضیحات کلی درس سیستم عامل:

  بخش دروس مشترک در رشته مهندسی کامپیوتر دارای ضریب 4 است و بنابراین مهمترین بخش کنکور مهندسی کامپیوتر است که شامل دروس نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها،‌ ساختمان داده‌ها، طراحی الگوریتم، معماری کامپیوتر، مدار منطقی،‌ شبکه‌های کامپیوتری و سیستم عامل است. در کنکور 96 از درس سیستم عامل که از دروس مشترک مهندسی کامپیوتر است 3 سوال مطرح شد. همین طور سیستم عامل از دورس تخصصی مشترک رشته فناوری اطلاعات با ضریب 2 است که تعداد 6 سوال از آن مطرح می‌شود.

  داوطبان کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر می‌توانند یک یا نهایتا دو درس از دروس مشترک را با توجه به شرایط‌شان کنار بگذارند که درس سیستم عامل با توجه به حجم مطب بسیار زیادش و تعداد سوالی که از آن مطرح می‌شود یک کاندید برای کنار گذاشتن محسوب می‌شود، البته توجه کنید که وضعیت هر دانشجو نسبت به دانشجو دیگر متفاوت است و این حرفی نیست که برای تمامی داوطلبان صادق باشد. اگر دانشجویان می‌خواهند بطور دقیق وضعیتشان بررسی بشود و مشخص بشود که چه درس‌هایی را می‌توانند کنار بگذارند و چه درس‌هایی را و از کی باید بخوانند باید از قسمت برنامه‌ریزی و مشاوره کنکور کامپیوتر یک تایم مشاوره آنلاین رزرو کنند.

  مراجع درس سیستم عامل:

  مرجع اصلی که برای این درس در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب سیستم عامل تننباوم(Tanenbaum) و استالینگ (Stallings) است، همچنین کتاب‌ سیلبرشاتز (Silberschatz) نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که می‌توانید به راحتی این کتاب‌ها را در قسمت دانلود کتاب‌های رفرنس رشته کامپیوتر دانلود کنید، البته خواندن کتاب مرجع به دانشجویان سال‌های پایین‌تر توصیه می‌شود و به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور ارشد یا دکتری دارند زیاد توصیه نمی‌شود. دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور ارشد و یا دکتری کامپیوتر و آی تی این درس را بخوانند می‌توانند از منابعی که در قسمت معرفی منابع کنکور ارشد کامپیوتر 96 معرفی شده استفاده کنند.

  فصل‌های درس سیستم عامل:

  سر فصل مطالبی که در این درس وجود دارد عبارت است از :‌ فرآیندها و زمانبندی پردازنده‌ها،‌ همروندی انحصار متقابل و همگام‌سازی، بن بست، ورودی و خروجی، مدیریت حافظه، حافظه مجازی که برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده می‌توانید به قسمت تعداد آنالیز سوالات کنکور کامپیوتر رجوع کنید:

   

   

   

   

   

   

  بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

   

  کارنامه‌های ارشـــد فناوری اطلاعــات 96

   

  دانلود سوالات کنکور ارشد فناوری اطلاعات

   

  گرایـش‌های ارشـــد فنـــاوری اطلاعـات

   

   

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به دکتر رامین رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷