معرفی دروس کنکور ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات

تدریس و مشاوره کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی

1 1 1 1 1 4.00 امتیاز (7 رای)

توضیحات کلی درس نظریه زبان‌ها:

بخش دروس مشترک در رشته مهندسی کامپیوتر دارای ضریب 4 است و بنابراین مهمترین بخش کنکور مهندسی کامپیوتر است که شامل دروس نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها،‌ ساختمان داده‌ها، طراحی الگوریتم، معماری کامپیوتر، مدار منطقی،‌ شبکه‌های کامپیوتری و سیستم عامل است. در کنکور 96 از درس نظریه که از دروس مشترک مهندسی کامپیوتر است 4 سوال مطرح شد.

درس نظریه درسی است که باید با دقت بسیار به سوالات آن پاسخ داد و هنگام پاسخ به سوالات آن باید بسیار هوشیار بود و احتمال بی‌دقتی و منفی زدن در این درس بالاست، اگر تسلط فردی در این درس از یک حدی بالاتر رود پاسخ دادن به سوالات آن راحت می‌شود، اما رسیدن به آن تسلط کار هر فردی نیست.

داوطبان کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر می‌توانند یک یا نهایتا دو درس از دروس مشترک را با توجه به شرایط‌شان کنار بگذارند و چون برخی دانشجویان این درس را پاس نکرده‌اند و برخی دیگر با این درس مشکل دارند، بنابراین یکی از کاندیداهای کنار گذاشتن می‌تواند این درس باشد. البته توجه کنید که وضعیت هر دانشجو نسبت به دانشجو دیگر متفاوت است و این حرفی نیست که برای تمامی داوطلبان صادق باشد. اگر دانشجویان می‌خواهند بطور دقیق وضعیتشان بررسی بشود و مشخص بشود که چه درس‌هایی را می‌توانند کنار بگذارند باید از قسمت برنامه‌ریزی و مشاوره کنکور کامپیوتر یک تایم مشاوره آنلاین رزرو کنند.

مراجع درس نظریه زبانها و ماشین‌ها:

مرجع اصلی که برای این درس در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب نظریه زبانها و ماشین‌های لینز است، همچنین کتاب‌ سیپسر نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که می‌توانید به راحتی این کتاب‌ها را در قسمت دانلود کتاب‌های مرجع رشته کامپیوتر دانلود کنید، البته خواندن کتاب مرجع به دانشجویان سال‌های پایین‌تر توصیه می‌شود و به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور ارشد را دارند زیاد توصیه نمی‌شود. دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور ارشد کامپیوتر این درس را بخوانند می‌توانند از منابعی که در قسمت معرفی بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر معرفی شده استفاده کنند، البته توصیه می‌شود حتما تمامی تمرین‌های کتاب لینز را نیز حل کنید.

فصل‌های درس نظریه:

سر فصل مطالبی که در این درس وجود دارد عبارت است از:‌ مفاهیم اولیه زبانها و ماشین‌ها،‌ ماشین‌های متناهی، زبان‌ها و گرامر‌های منظم، ویژه‌گی‌های زبانهای منظم، زبان‌ها و گرامرهای مستقل از متن، ساده‌سازی گرامرهای مستقل از متن، ماشین پشته‌ای، ویژگی‌های زبان‌های مستقل از متن، ماشین تورینگ، زبان‌های نوع 0 و 1 که برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده به قسمت بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

تراز و رتبه قبولی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر

 

منـابع کارشـناسی ارشـــد هـــوش مصنوعی

 

گرایــش‌های ارشـــد مهنــدسی کامپیـــوتر

 

 

  1. مهران

درود خسته نباشید استاد
استاد رو درس های ساختمان داده،طراحی الگوریتم،پایگاه داده،مدار و معماری تمرکز کردم و خوندم و همچنین نکته و تست های شما هم گرفتم برا درسا،حس میکنم نیاز دارم ک نظریه زبانها هم بخونم، میخواستم بدونم چطور درسی هستش یعنی اینکه...

درود خسته نباشید استاد
استاد رو درس های ساختمان داده،طراحی الگوریتم،پایگاه داده،مدار و معماری تمرکز کردم و خوندم و همچنین نکته و تست های شما هم گرفتم برا درسا،حس میکنم نیاز دارم ک نظریه زبانها هم بخونم، میخواستم بدونم چطور درسی هستش یعنی اینکه تنوع سوال های کنکور برای این درس در حد ساختمان داده هستش؟ در چ حد بقول معروف ریسکی هستش
برا قبولی هوش مصنوعی رتبه زیر دویست دارم میخونم درس هوش هم خوبم ولی از بس همه جا شنیدم ک هوش هیچگونه رفرنس خوبی نداره و... و حتی تویه مصاحبه های دانشجو های خودتون بارها گفتن ک چندتا مرجع هوش خوندن ولی نزدن سوالات یا خوب نزدن و...، تصمیم گرفتم ک هوش بزارم کنار و بجاش نظریه زبانها بخونم و اگه وقت شد سیستم عامل بخونم چند فصل زمانبندی و...
بسی ممنون بابت وقتی ک گذاشتید ? ? ?
دنیا ب آدم های بیشتری مثل شما نیاز داره
اینجانب کوچیک شما ?

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
  1. رامین رضوی razavi    مهران

سلام
وقت بخیر

تنوع سوالات درس نظریه زبان ها و ماشین ها در کنکور ارشد کامپیوتر به متنوعی درس ساختمان داده ها و الگوریتم ها نیست. همین طور درس کم حجم تری است. اما درس نظریه به این صورت هست که باید از یک آستانه ای عبور کنید تا بتونید سوالات اش و به...

سلام
وقت بخیر

تنوع سوالات درس نظریه زبان ها و ماشین ها در کنکور ارشد کامپیوتر به متنوعی درس ساختمان داده ها و الگوریتم ها نیست. همین طور درس کم حجم تری است. اما درس نظریه به این صورت هست که باید از یک آستانه ای عبور کنید تا بتونید سوالات اش و به راحتی پاسخ بدید، در صورتی که بتونید از اون آستانه عبور کنید می‌تونید حتی به 100 درصد سوالات درس نظریه در کنکور ارشد کامپیوتر پاسخ بدید اما اگر به اون آستانه نرسید احتمال منفی زدن برخی از تست ها نیز وجود دارد در درس نظریه، بطور کلی توصیه من در درس نظریه بر این هست که اگر دانشجو از این درس بدش نمی‌یاد حتما خوانده بشه.
شما که قصدتون این هست که در گرایش هوش مصنوعی شرکت کنید در کنکور کامپیوتر به هیچ عنوان درس هوش مصنوعی را کنار نذارید، و حتما و قطعا این درس را مطالعه کنید، به نظر من درس هوش مصنوعی درس خوبی هست، فقط در کنکور ارشد کامپیوتر 98 (سال گذشته) کمی سوالات چالشی مطرح شد ولی در سال های قبل سوالات خوبی از این درس مطرح می‌شده است.

امیدوارم که پاسخ به سوالات تون و گرفته باشید، هر سوال دیگری داشتید خوشحال می‌شم بتونم بهتون کمک کنم
تشکر. لطف دارید شما

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

©2020 Konkurcomputer All Rights Reserved.