برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

بیشتر داوطلبان  کنکور ارشد کامپیوتر، قبل از کنکور، در آزمون‌های آزمایشی که از سوی مؤسسات مختلف برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند تا برای شرکت در کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی آمادگی لازم را کسب کنند؛ اما متأسفانه تعداد قابل توجهی از داوطلبان به تحلیل آزمون بی‌توجه هستند و به همین دلیل، بهرۀ چندانی از آزمون‌های متعددی که می‌دهند، نمی‌برند. آن‌ها آزمون می‌دهند و بعد با توجه به نتیجۀ خوب یا بد آزمون، چند روزی را با حال خوب یا بد سپری می‌کنند و بعد برای آزمون بعدی آماده می‌شوند و در نهایت، با این‌که آزمون‌های آزمایشی زیادی داده‌اند، از وضعیت علمی و روحی خود هیچ اطلاعی ندارند و به همین دلیل تصور می‌کنند که برای به دست آوردن یک نتیجۀ خوب در کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی، باید شانس داشت؛ چون هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست!

tahlil konkur arshad computer

تحلیل آزمون آزمایشی کنکور کامپیوتر مهم تر از خود آزمون

اما واقعیت این است که وقتی شما دلیل خوب دادن یا بد دادن آزمونتان را ندانید، نمی‌توانید برای آزمون یا آزمون‌های بعد خودتان برنامه‌ریزی داشته باشید و در نهایت، بهترین کارکرد خود را در کنکور ارشد کامپیوتر ارائه دهید. بسیاری از اوقات داوطلبان از نتیجه آزمون آزمایشی خود متعجب می‌شوند؛ برای مثال، می‌گویند که وقتی آزمون می‌دادم، فکر می‌کردم به تمام سؤال‌های مدار منطقی جواب صحیح داده‌ام و حالا علت کسب این درصد پایین را نمی‌دانم. زمانی که از آن‌ها پرسیده می‌شود که آیا تحلیل آزمون کرده‌اید، یا پاسخ منفی می‌شنوی یا به شما یک تحلیل سرسری ارائه می‌کنند که فایده‌ای ندارد؛ این در حالی است که تمام اساتید مجرب، معتقدند که تحلیل آزمون آزمایشی، بسیار مهمتر از شرکت در خود آزمون است.

اما چگونه تحلیل آزمون کنیم تا بهرۀ لازم را از آن ببریم. در سطور زیر، به نکات مهمی که در یک تحلیل باید به آن توجه داشت اشاره می‌کنیم.

نکات مهم در تحلیل آزمون های آزمایشی کنکور کامپیوتر

همه سوال ها را بررسی کنید:

مهم‌ترین کاری که بعد از شرکت در آزمون آزمایشی کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی باید انجام دهید، بررسی دقیق تک به تک سؤال‌هاست؛ یعنی حتی سؤال‌هایی را که به آن‌ها صحیح پاسخ داده‌اید، بررسی کنید تا اگر نکته‌ای دارد که شما هنگام آزمون به آن توجه لازم را نداشته‌اید یا به طور اتفاقی سؤالی را صحیح پاسخ داده‌اید، متوجه شوید و اگر نکته‌ای مهم و کلیدی در سؤال موردنظر است، در دفترچه یادداشتی که به همین منظور تهیه‌کرده‌اید، بنویسید؛ در ضمن، گاهی در پاسخنامه‌تان شما به راه‌حلی برخورد می‌کنید که ساده‌تر است یا زمان کمتری می‌برد. آشنایی با این راه‌حل‌ها، در کنکور ارشد کامپیوتر بسیار مهم است. این کار را برای سؤال‌هایی که پاسخ نداده یا به آن‌ها پاسخ اشتباه داده‌اید نیز انجام دهید.

از سوی دیگر، وقتی شما تمام سؤال‌ها را بررسی می‌کنید، با نقاط قوت خود نیز آشنایی بیشتر و دقیق‌تری پیدا می‌کنید و می‌توانید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری ویژه‌ای کنید.

علت غلط زدن یا پاسخ ندادن هر سوال را بنویسید:

اگر تستی را غلط زده‌اید، بررسی کنید و علت آن را بیابید؛ آیا دلیل غلط زدن تست این بوده است که مبحثی که از آن مبحث تست طرح شده است، بلد نبوده‌اید؟ آیا به نکتۀ کلیدی سؤال دقت نکرده بودید و در واقع علت غلط زدن شما، بی‌دقتی در خواندن سؤال یا گزینه‌ها بوده است؟ آیا در محاسبات مشکل داشته‌اید؟ بعد از یافتن دلیل، آن را در کنار سؤال یادداشت کنید و حتماً در دفترچه یادداشت خود، برای رفع اشتباه یا مشکلات موجود، برنامه‌ریزی داشته باشید تا در زمان مناسب، اقدام به رفع مشکل موجود بنمایید. همچنین اگر به سؤالی پاسخ نداده‌اید، علت آن را بررسی کنید؛ برای مثال، شاید علت آن، سرعت کم شما در پاسخگویی به سؤال‌ها باشد و شما در زمان تعیین‌شده نتوانسته‌اید به سؤال موردنظر پاسخ دهید یا امکان دارد که شما به مبحثی که از آن سؤال طرح شده بود، مسلط نبوده‌اید یا در برنامه مطالعاتی خود هنوز آن مبحث را مطالعه نکرده‌اید. همچنین امکان دارد که متوجه مفهوم سؤال نشده باشید و ... در هر صورت، بعد از بررسی هر سؤال و ذکر کردن علت عدم پاسخگویی به هر سؤال در کنار آن، شما دید دقیق‌تر و کامل‌تری نسبت به وضعیت خود در آزمون موردنظر خواهید داشت و اگر چهار یا پنج آزمون را به همین صورت بررسی کنید، می‌توانید متوجه شوید که بیشترین دلیل غلط جواب دادن یا عدم پاسخگویی شما چیست؛ آن وقت می‌توانید برنامه‌ریزی درستی برای رفع مشکل یا مشکلات موجود خود داشته باشید.

گاهی شما یک سؤال را با شک و تردید پاسخ داده‌اید. در این مورد، چه درست پاسخ داده باشید و چه غلط، باید روی مبحث موردنظر، بیشتر وقت بگذارید تا از مرحله تردید به قطعیت برسید.

گاهی نیز شما متوجه می‌شوید که به دلیل عدم آمادگی روحی، نتیجۀ خوبی کسب نکرده‌اید؛ برای مثال، متوجه می‌شوید که شب قبل خوب نخوابیده‌اید و برای همین سر جلسة آزمون تمرکز لازم را نداشته‌اید یا چون صبحانه نخورده‌اید، برای سؤال‌های محاسباتی، ذهنتان به خوبی یاری‌تان نمی‌داده است و بالاخره اینکه بیش‌ازحد درگیر نتیجۀ آزمون هستید و برای همین دقت لازم را در حین آزمون ندارید. با تحلیل آزمون، شما می‌توانید به این نقاط ضعف خود نیز آگاه شوید و راهکار مناسب را برای رفع آن‌ها بیابید.

بعد از بررسی هر سؤال و ذکر کردن علت عدم پاسخگویی به هر سؤال در کنار آن، شما دید دقیق‌تر و کامل‌تری نسبت به وضعیت خود در آزمون موردنظر خواهید داشت و اگر چهار یا پنج آزمون را به همین صورت بررسی کنید، می‌توانید متوجه شوید که بیشترین دلیل غلط جواب دادن یا عدم پاسخگویی شما چیست؛ آن وقت می‌توانید برنامه‌ریزی درستی برای رفع مشکل یا مشکلات موجود داشته باشید.

به سطح علمی سوالات دقت کنید: 

ممکن است که سؤالات آزمون استاندارد نبوده و بیش از اندازه سخت طرح شده باشند؛ پس اگر آزمونی را بد دادید، همه تقصیرها را گردن خودتان نیندازید. همچنین امکان دارد که سؤال‌های یک آزمون، ساده‌تر از حد استاندارد باشد و شما رتبه و درصد خوبی کسب کنید و البته این رتبه و درصد هم روایی لازم را نخواهد داشت.

از اشتباه خود اعصبانی نشوید: 

اشتباه، بخش لازم یادگیری است. مهم‌ترین کاری که برای یادگیری پس از آزمون می‌توانید انجام دهید، یادگیری از پاسخ‌های اشتباهتان است. قبل از برگزاری آزمون‌های جامع ، یک بار دیگر به سراغ این سؤال‌ها بروید و ببینید که بعد از گذشتن چند هفته یا یک ماه، آیا می‌توانید به این سؤال‌ها صحیح پاسخ دهید. اگر باز هم به این پرسش‌ها اشتباه پاسخ دادید، باید بیشتر مطالعه کنید تا بالاخره یادگیری ناقصتان به یادگیری کامل تبدیل شود. توجه داشته باشید که اشتباهاتتان، چراغ راهنمای شما برای مطالعه‌های بعدی است و اگر شما تا روز برگزاری آزمون ارشد کامپیوتر، آزمون‌های آزمایشی را خوب تحلیل کنید و تصمیم‌های درستی برای رفع اشتباهات و ضعف‌های خود بگیرید، می‌توانید به درصدهای بالایی در دروس مختلف دست پیدا کنید.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی3.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 13.20 امتیاز (5 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200