برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

ثبت نام در کنکور ارشد – مدارک، زمان ثبت نام، نحوه ثبت نام

این مقاله عالی راهنمای جامعی است در خصوص نحوه ثبت نام در کنکور ارشد و مواردی همچون زمان ثبت نام و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام کنکور ارشد و ... را بررسی کرده

شرکت در کنکور، آن هم برای قبولی در مقطع ارشد، از دوراهی‌های مهمی است که در موقعیت‌اش ذهن بسیاری از ما را به خود مشغول می‌کند. اگر به این نتیجه برسیم که قصد شرکت در کنکور را داریم، فارغ از انگیزه پشت آن و نتیجه‌ای که از آن می‌گیریم، مهم است ابتدا از شرایط و ضوابط شرکت در کنکور ارشد و همچنین از زمان و هزینه ثبت نام مطلع شویم تا امکان پشت سر گذاشتن باقی مراحل فراهم شود. از‌این‌رو این مطلب را آماده کرده‌ایم تا نحوه ثبت نام کنکور ارشد را دقیق‌تر بررسی کنیم.

شرایط و ضوابط شرکت در کنکور کارشناسی ارشد

در وهله اول خوب است بدانیم سازمان سنجش، آزمون كارشناسی ارشد ناپيوسته را برای ورود به رشته‌های دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان، مجازی، مشترک دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و همچنين دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌کند که هر یک ممکن است شرایط مختص به خود را برای پذیرش دانشجو داشته باشند؛ اما موضوع اصلی مدنظر ما در این بخش، شرایط عمومی و اختصاصی است که صرفاً برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد لحاظ کرده‌اند. داوطلبان باید با مراجعه به سایت سازمان سنجش، دفترچه راهنمای مربوطه را از قسمت آزمون کارشناسی ارشد دانلود کنند و پس از مطالعه دقیق شرایط عمومی و اختصاصی، اقدام به ثبت نام نمایند.

زمان ثبت نام کنکور ارشد 1403

زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، آذر ماه هر سال آغاز می‌شود که البته در سال جاری و مطابق اطلاعیه‌های سازمان سنجش، آغاز ثبت‌نام کنکور کارشناسی ارشد مورخ 23 مهر ماه خواهد بود که تا 27 مهر ادامه دارد.

آیا زمان ثبت نام کنکور ارشد تمدید می شود؟

هرچند سازمان سنجش اطلاعیه‌های مرتبط را منتشر می‌کند، اما هر ساله عده‌ای به جمع جاماندگان از ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد اضافه می‌شوند. به نظر می‌رسد امکان پرداخت هزینه دوبرابری و ثبت‌ نام در تاریخ دریافت کارت ورود به جلسه هم دیگر وجود نداشته باشد، پس مهم است اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید، به زمان ثبت‌ نام آزمون کارشناسی ارشد توجه کافی داشته باشید. با این وجود چند سالی می‌شود بنا به درخواست متقاضیان مهلت ثبت نام را تمدید می‌کنند.

اما  از زمان تمدید ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ هنوز اطلاعی نداریم و به محض انتشار خبر از طریق کانال تلگرام و اینستاگرام کنکورکامپیوتر اطلاع رسانی خواهیم کرد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۳

همان طور که نام نویسی در دوره ها یا آزمون های مختلف نیازمند مدارک مختلفی است، ثبت‌نام در کنکور ارشد هم اطلاعات و مدارک مربوط به خود را نیاز دارد که باید آنها را از پیش با دقت آماده کنید تا مراحل ثبت‌نام با مشکل مواجه نشود. مدارک ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد شامل موارد زیر است:

 1. مدارک تحصیلی اعم از مدرک کاردانی، کارشناسی و دیپلم(اگر اصل مدرک را همراه خود ندارید اشکالی ندارد و نیاز به آپلود مدارک تحصیلی نیست اما نیاز است محل تحصیل ، تاریخ دقیق شروع و فراغت از تحصیل و معدل خود را به خاطر داشته باشید. اما اگر هنوز فارغ التحصیل نشدید در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.)
 2. کارت ملی و شناسنامه
 3. شماره سریال 12 رقمی کارت اعتباری ثبت نام
 4. فایل اسکن‌شده عکس
 5. کد وضعیت نظام وظیفه - مخصوص آقایان
 6. کد 13 رقمی مربوط به داوطلبان غیرایرانی
 7. کدپستی محل سکونت و کد شهرستان
 8. کد پیگیری مربوط به سهمیه ایثارگران و رزمندگان

مهم است در خصوص عکسی که برای ثبت‌ نام کنکور ارشد بارگزاری می‌کنید، توجه داشته باشید مواردی هست که باید رعایت کنید؛ زیرا در غیر این صورت، ممکن است روند ثبت‌ نام و به‌تبع آن شرکت در کنکور کارشناسی ارشد خدشه‌دار شود:

ثبت نام کارشناسی ارشد چگونه است

دفترچه ثبت نام کنکور ارشد 1403

هنوز دفترچه ثبت نام کنکور سال جاری منتشر نشده و به محض انتشار دفترچه آن را در اختیار داوطلبان عزیز قرار می‌دهیم. همچنین برای دریافت اخبار انتشار دفترچه کنکور ارشد یا مشاهده دفترچه کنکور سال گذشته می‌توانید به سایت سنجش به آدرس https://www.sanjesh.org مراجعه کنید.

پرداخت هزینه‌ های ثبت‌ نام کنکور ارشد و دریافت سریال ثبت‌ نام

یکی دیگر از مراحل مهم در روند ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد، پرداخت وجوه مربوطه به سازمان سنجش کشور و دریافت سریال ثبت نام است. این مرحله را بایستی با مراجعه به سایت سازمان سنجش، درگاه اطلاع‌رسانی و انتخاب گزینه خرید «سریال ثبت‌ نام» و از طریق کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب انجام دهید.

توجه کنید اگر قصد شرکت در آزمون برای دو رشته اصلی و شناور را دارید یا می‌خواهید در دانشگاه آزاد اسلامی یا دانشگاه پیام نور پذیرش شوید، باید چند سریال ثبت‌نام جداگانه خریداری کنید که توضیحات تکمیلی آن را در دفترچه راهنمای ثبت‌ نام سازمان سنجش آورده‌اند.

اگر هنوز فارغ التحصیل نشده‌ایم چگونه در کنکور ارشد ثبت نام کنیم؟

 خبر خوب برای داوطبانی که هنوز فارغ التحصیل نشده‌اند این است که هیچ محدودیتی برای شرکت در کنکور ارشد ندارند ولی برای قبولی در دانشگاه و ادامه تحصیل در مقطع ارشد، باید تا تاریخ 31 شهریور(به طور مثال اگر زمان برگزاری کنکور ارشد در اسفند باشد، تا 31 شهریور سال آینده و اگر در زمان اردیبهشت باشد، تا 31 شهریور همان سال) فارغ التحصیل شوند.
و اما معدل، برای معدل نیز می‌بایست میانگین نمرات واحد های گذرانده شده خود را تا تاریخ 31 شهریور 1402 درج نمایید. همچنین در زمان دریافت کارت ورود به جلسه نیز امکان ویرایش معدل برای این افراد وجود دارد.

آیا در کنکور کارشناسی ارشد همزمان می توانیم در دو رشته ثبت نام کنیم؟

در پاسخ باید بگوییم بله! امکان شرکت در دو رشته به صورت همزمان برای متقاضیان وجود دارد. به این صورت که یک رشته به عنوان رشته اصلی و دیگری تحت عنوان رشته شناور در نظر گرفته می‌شود اما امکان ثبت نام به صورت همزمان برای دو رشته اصلی وجود ندارد. لیست رشته های شناور در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ذکر شده است.

تکمیل فرم الکترونیکی و دریافت کد رهگیری

در نهایت و البته در زمان مقرر، می‌توانید با مراجعه به سایت سازمان سنجش، بخش آزمون کارشناسی ارشد، موارد فوق را مطابق با توضیحات دفترچه راهنمای شرکت در آزمون بارگزاری کنید و کد رهگیری ثبت‌ نام را دریافت نمایید. توجه کنید این کد را باید تا زمان اعلام نتایج آزمون نزد خود حفظ و نگهداری کنید، چراکه در باقی مراحل به کارتان خواهد آمد.

ثبت نام کارشناسی ارشد از طریق سایت سازمان سنجش

توجه کنید همه این مراحل، یعنی فرایند ثبت نام، مهلت مشخصی دارد که در این مقاله به آن پرداخته‌ایم.

نحوه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۳

برای ثبت نام در کنکور ارشد ابتدا وارد سایت https://www.sanjesh.org شوید و سپس مراحل زیر را طی نمایید:

 1. در منوی سمت راست صفحه  گزینه “کارشناسی ارشد” را انتخاب کنید.
 2. سایت سازمان سنجش آموزش کشور
 3.   روی لینک “سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1403” کلیک کنید.
 4. سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1403
 5.  در مرحله بعد می‌بایست "سریال ثبت نام" خریداری کنید. برای انجام این کار در منوی سمت راست صفحه، گزینه “خرید سریال ثبت نام” را انتخاب کنید. 
 6. خرید سریال ثبت نام
 7. بر روی “سریال ثبت نام کارشناسی ارشد” کلیک کنید.
 8. خرید سریال ثبت نام کارشناسی ارشد
 9.  بعد از پر کردن فرم زیر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک کنید.
 10. فرم سیستم خرید اینترنتی کارت اعتباری سازمان سنجش آموزش کشور
 11.   در این مرحله شماره پیگیری پرداخت در اختیار شما قرار می‌گیرید و همچنین لازم است شرایط و ضوابط را تایید کنید.
 12. دریافت شماره پیگیری پرداخت
 13. سپس به درگاه پرداخت هدایت می‌شوید.
 14. هدایت به سمت درگاه پرداخت
 15. پس از خرید سریال ثبت نام می‌توانید برای ثبت نام اقدام کنید. بنابراین گزینه "ثبت نام جدید" را انتخاب کنید.
 16. انتخاب لینک ورود به صفحه ثبت نام کنکور ارشد
 17.  سپس سریال ثبت نام خریداری شده خود را وارد نمایید و روی گزینه “ورود به سیستم” کلیک کنید.
 18. ورود به سیستم برای ثبت نام در کنکور ارشد
 19. عکس 3*4 خود را آپلود کنید.(توجه کنید که نکات گفته شده مربوط به عکس را رعایت فرمایید.)
 20. صفحه آپلودعکس داوطلب
 21. پس از آپلود عکس وارد صفحه‌ای می‌شوید که فرم زیر در آن نمایش می‌شود. در این فرم اطلاعات شخصی و تحصیلی خود را وارد می‌نمایید.(توضیحات هر بخش در دفترچه ثبت نام به طور کامل درج شده است.)
 22. صفحه فرم ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد
 23. پس از پر کردن فرم، ثبت نام شما به پایان می‌رسد و در زمان اعلام شده توسط سازمان سنجش می‌توانید کارت ورود به جلسه را دریافت کنید.

آیا امکان تغییر مدارک در ثبت نام کنکور ارشد وجود دارد؟

پس از ثبت نام در همان بازه زمانی تعیین شده برای ثبت نام کنکور ارشد می‌توانید مجددا به سایت مراجعه کنید و اطلاعات خود را تغییر بدهید و یا اصلاح کنید. همچنین پس از اتمام زمان ثبت نام نیز زمانی را مجددا برای تغییر اطلاعات در نظر می‌گیرند. اما بهتر است همان ابتدا در وارد کردن اطلاعات نهایت دقت لازم را به خرج دهید چون ممکن است پس از تعیین مهلت مجدد برای تغییر اطلاعات دیگر امکان تغییر برخی از اطلاعات نباشد.

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۳

دفترچه کنکور سال 1403 هنوز توسط سایت سازمان سنجش منتشر نشده است و به محض انتشار اطلاع رسانی خواهد شد.

جمع بندی

آزمون کارشناسی ارشد می‌تواند پلی برای موفقیت باشد، البته اگر موفق شده باشید به‌درستی در آن ثبت‌ نام کنید! هرچند نحوه ثبت‌ نام کنکور کارشناسی ارشد آنقدرها هم دشوار و پیچیده نیست، اما نکاتی دارد که عدم رعایت آنها می‌تواند برنامه‌های آینده‌تان را به هم بریزد. در این مطلب کوشیدیم چگونگی ثبت‌ نام در آزمون کارشناسی ارشد را کوتاه و کاربردی در اختیارتان قرار دهیم.

ثبت‌ نام در کنکور کارشناسی ارشد چه مراحلی دارد؟

برای ثبت‌نام در کنکور کارشناسی ارشد لازم است ابتدا بدانیم ملزم به رعایت چه شرایط و ضوابطی هستیم و سپس مدارک و اطلاعات مربوطه را آماده کنیم. پس از انجام این موارد، می‌توان در زمان مقرر به سایت سازمان سنجش مراجعه کرد و مطابق با دفترچه راهنمای ثبت‌نام در کنکور کارشناسی ارشد، ثبت‌ نام را انجام داد.

چه مدارک و اطلاعاتی برای ثبت‌ نام در آزمون کارشناسی ارشد نیاز است؟

برای ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد، لازم است فهرست نسبتاً بلند‌و‌بالایی از اطلاعات و مدارک هویتی و شخصی‌تان را علاوه بر مواردی نظیر کد رشته(های) امتحانی، معدل مقاطع قبلی، کد نظام وظیفه (برای آقایان) و... آماده، نسخه دیجیتالی آنها را تهیه و در زمان ثبت‌نام در سایت سازمان سنجش بارگزاری کنید.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200