نحوه محاسبه تراز در کنکور ارشد

بررسی کامل نحوه محاسبه تراز و درصد

 

نحوه محاسبه تراز در کنکور ارشد

 

 

memari computer

محاسبه رتبه کنکور ارشد؟

در کنکور ارشد رتبه هر داوطلب بر اساس نمره کل (یا همان تراز کل) آن داوطلب مشخص می‌شود، یعنی فردی که بالاترین تراز را در کشور داشته باشد رتبه یک می‌شود و نفر بعدی رتبه دو می‌شود و به همین ترتیب. بنابراین یکی از راه‌های خوب برای اینکه دانشجویان بتوانند بعد از کنکور ارشد رتبه خود را تخمین بزنند آن است که سعی کنند تراز شان را محاسبه کنند و آن را با تراز‌های کارنامه‌های موجود از سال گذشته مقایسه کنند ( البته این تخمین همواره با کمی خطا مواجه خواهد بود زیرا تراز‌های هر سال با توجه به سختی و آسانی سوالات کمی متفاوت است ) ، اما تا به حال سازمان سنجش بطور شفاف در مورد نحوه بدست آوردن تراز کل هر داوطلب صحبتی نکرده است، از این رو افراد غیر متخصص شایعات و فرمول‌های اشتباهی را ارائه کرده‌اند، به همین دلیل بر آن شدیم که فرمول صحیح نحوه محاسبه تراز در کنکور ارشد را به دانشجویان عزیز ارائه دهیم. آنچه در زیر ارائه می‌شود روش پیشنهادی کنکور کامپیوتر است.

 

 

فرمول محاسبه تراز در کنکور ارشد

 

حد بالای نمره کل داوطلبان کنکور ارشد 10000 است، که این تراز در صورتی بدست می‌آید که معدل موثر نفر اول کنکور ارشد 20 باشد، که تا به حال رتبه‌های اول بسیار کمی توانسته‌اند این تراز را کسب کنند، معمولا تراز رتبه‌های برتر حدود 9800 و پایین تر از آن است. تراز کل در كليه رشته‌های تحصيلی براساس 80% نمره آزمون كتبی کنکور ارشد و 20 % معدل موثر محاسبه می‌شود، که این مورد را در عکس زیر می‌بینید:

 

Mohasebeh Taraz konkur arshad

 

 

در عکس زیر با جزییات بیشتری فرمول محاسبه تراز در کنکور ارشد را بررسی می‌کنیم:

 

formul mohasebe taraz karshenasi arshad

 

حال در زیر درباره نحوه محاسبه میانگین درصد هر داوطلب و همین طور معدل موثر صحبت می‌کنیم

 

نحوه محاسبه میانگین درصد هر داوطلب در کنکور ارشد

 

میانگین درصد هر داوطلب از ضرب درصد هر درس در ضریب آن و سپس جمع همه آنها و در نهایت تقسیم این عدد بر مجموع ضرایب بدست می‌آید، بعنوان نمونه می‌خواهیم میانگین درصد کارنامه زیر را که مربوط به رتبه 7 کنکور ارشد نرم افزار، شبکه و امنیت سال 98 است را محاسبه کنیم:

 

 
رتبه 7 کنکور ارشد نرم افزار و شبکه و امنیت
رتبه 7 کنکور ارشد نرم افزار، شبکه و امنیت

می توانید کارنامه را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

 

 

 

در کنکور ارشد کامپیوتر ضریب درس زبان عمومی و تخصصی یک، ضریب ریاضیات 2، ضریب دروس تخصصی مشترک 4 و ضریب دروس تخصصی نرم افزار 3 است، به این ترتیب میانگین درصد هر داوطلب بصورت زیر محاسبه می‌شود:

 

miyangin darsad baraye mohasebe dar taraz dar konkur arshad

 

بنابراین میانگین درصد این کارنامه بصورت زیر محاسبه می‌شود و سپس از این میانگین در فرمول محاسبه تراز کل استفاده می‌شود:

 

mesal taraz dar konkur arshad

 

معدل موثر در کنکور ارشد

 

پس از دیدن فرمول محاسبه تراز کل و مشاهده تاثیر 20 درصدی معدل، شاید این فکر به ذهن بعضی از داوطلبان خطور کرده باشد که، اینکه معدل 20 درصد تاثیر داشته باشد کار درستی نیست، زیرا بعنوان مثال کسی که در دانشگاه شریف یا تهران معدل‌اش 17 شده باشد باید با کسی که در دانشگاه‌های آزاد و غیر انتفاعی و ... معدل‌اش 17 شده است فرق داشته باشد. بنابراین برای اینکه عدالت برقرار شود سنجش با استفاده از ابزار معدل موثر این موضوع را در نظر گرفته است. بعد از اینکه داوطلبان معدل خودشان را در سایت سازمان سنجش وارد می‌کنند، سازمان سنجش با ضرب این معدل در یک ضریب ویژه معدل موثر آن داوطلب را محاسبه می‌کند. بر اساس مصوبه شورای برنامه ريزی تحصيلات تكميلی، این ضریب ویژه با توجه به پارامترهایی زیر بدست می‌آید

  1. اختلاف سطح علمی دانشگاه‌ها
  2. ارتباط رشته تحصیلی مقطع کارشناسی با رشته‌ای که در آن کنکور ارشد می‌دهند
  3. نمره علمی داوطلب و موارد دیگر

 

 1) اختلاف سطح علمی دانشگاه‌ها

 وزارت علوم دانشگاه‌ها را در 4 سطح دسته بندی کرده است. هر چه سطح یک دانشگاه بالاتر باشد، ضریب ویژه بالاتری خواهد داشت. برای مشاهده سطح بندی که وزارت علوم انجام داده است می‌توانید به صفحه رتبه بندی دانشگاه‌های ایران مراجعه کنید

 

 2) ارتباط رشته تحصیلی مقطع کارشناسی با رشته‌ای که در آن کنکور ارشد می‌دهید

 ضریب ویژه برای داوطلبانی که فارق التحصیل رشته مرتبط با رشته کارشناسی ارشد هستند اندکی افزایش می‌یابد و بزرگتر از 1 خواهد بود، ولی برای داوطلبان کنکور ارشد که رشته کارشناسی شان غیر مرتبط باشد این افزایش وجود نخواهد داشت و همان 1 خواهد بود

 

 3) نمره علمی داوطلب و موارد دیگر

 هرچه نمره علمی داوطلب بیشتر باشد بر این ضریب افزوده می‌شود

 

 

نحوه محاسبه درصد هر بخش در کنکور ارشد

 

بسیاری از دانشجویان در مورد محاسبه درصد هر بخش با احتساب نمره منفی‌ سوال می‌پرسند، برای محاسبه درصد هر بخش باید از فرمول زیر استفاده کنید:

mohasebe darsad dar konkur arshad

 

در ادامه سعی می‌کنیم با زدن چند مثال فرمول بالا را تشریح کنیم.

در کنکور ارشد نرم افزار 30 تست زبان، 20 تست ریاضیات (شامل دروس ریاضی 1و2، معادلات دیفرانسل، آمار و گسسته)، 30 تست دروس تخصصی مشترک (شامل دروس نظریه، معماری، منطقی، ساختمان داده، طراحی الگوریتم، شبکه و سیستم عامل) و 20 تست تخصصی نرم افزار(شامل دروس کامپایلر، پایگاه داده و هوش مصنوعی) می‌آید. حال فرض کنید، داوطلبی از 20 تست ریاضیات 9 تست زده است که 6 تای آن درست و 3 تای آن غلط است، درصد ریاضیات این دانشجو بصورت زیر بدست می‌آید:

 

darsad har dars dar konkur arshad

 

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

 

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره ثابت موسسه:                          86046412-021

 

 

 

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب، مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

رشته هوش مصنوعی

 

دانلود سوالات کنکور ارشد کامپیونر

 

رشته تجارت الکترونیک

 

آخرین رتبه های قبولی آی تی

 

 

 

 

4.125 1 1 1 1 1 4.13 امتیاز (8 رای)
  1. علی

سلام .من معدلم 0.05 از معدل واقعی که توسط دانشگاه ارائه شده تفاوت داره .آیا تاثیر زیادی در رتیم ایجاد می کنه؟

  پیوست ها
 
  1. رامین رضوی    علی

سلام
وقت بخیر

خیر،‌ بطور کلی تاثیر معدل در کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور کنکور ارشد فناوری اطلاعات زیاد نیست و با زدن 2 تست مشترک بیشتر می‌توان هر معدلی را جبران کرد

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

  پیوست ها
 
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به آقای استاد رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷