تا ۵۰٪ تخفیف در جشنواره کوله پشتی بهار
دیدن تخفیف‌ها و شرکت در جشنواره
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

آموزش مقاله نویسی، معرفی مراحل نوشتن مقاله

این صفحه عالی به آموزش نحوه مقاله نویسی پرداخته و به بررسی مراحل نوشتن مقاله و بهترین روش مقاله نویسی و اینکه مقاله نویسی به چه مهارت هایی نیاز دارد پرداخته

اگر درباره موضوعی، نظراتی دارید و می‌خواهید درمورد آن به سایر افراد بگویید، چگونه این کار را انجام می‌دهید؟ شما می‌توانید نظرات خود را به افراد نزدیک خود بگویید؛ اما اگر بخواهید نه تنها به این افراد، بلکه به کل جهان بگویید چه؟ برخی از افراد یا نویسندگان، نظرات خود را در قالب مقاله در روزنامه‌ها، مجلات یا وبلاگ خود می‌نویسند تا سایر افراد از آن مطلع شوند. در این مقاله از بلاگ کنکور کامپیوتر، قصد داریم به بررسی آموزش مقاله نویسی بپردازیم، پس در ادامه همراه ما باشید.

مقاله چیست؟

مقاله نویسی یکی از مهارت‌های مفید در ارائه مطالب است که در محیط‌های علمی، دانشگاهی، سایت‌ها و مجلات کاربرد فراوانی دارد.

مقاله نوشته‌ای است که موضوع اصلی مورد نظر نویسنده را به تصویر می‌کشد. موضوع مقاله می‌تواند درباره علم و فناوری ،پزشکی، اقتصاد، سیاست و غیره باشد. نویسندگان مقالات سعی دارند تا مطالبی منحصربه‌فرد و قابل توجه برای خوانندگان خود فراهم کنند.

چگونه مقاله بنویسیم؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد، مقالات با موضوعات مختلف و ویژگی‌های مخصوص به خود نوشته می‌شوند؛ اما همه مقالات در شیوه نوشتن ساختار یکسانی دارند. در ادامه به توضیح چگونگی نوشتن مقاله و توصیف ساختار مقاله می‌پردازیم.

انتخاب موضوع مقاله

برای انتخاب موضوع مقاله، ابتدا لیستی از موضوعاتی که می‌خواهید درباره آن‌ها مطلب بنویسید را تهیه کنید. با این کار، می‌توانید موضوعاتی که بیشتر به آن‌ها علاقه‌مندید را مشخص کنید؛ همچنین، در نظر داشته باشید موضوعی را انتخاب کنید که برای آن منابع کافی و در دسترس برای تحقیق وجود داشته باشد.

تحقیق درباره موضوع مقاله

تحقیق پایه و اساس هر مقاله‌ای است. برای تحقیق درباره موضوعات مختلف می‌توان از کتاب‌‌ها، وب‌سایت‌‌های متعدد، مقالات، پایان‌نامه‌‌ها و موارد دیگر استفاده کرد. برخی از نکاتی که در انجام تحقیق باید رعایت کرد عبارتند از:

دوره آموزش مقاله نویسی

مقاله‌نویسی یکی از مهمترین مهارت‌های حوزه پژوهش و تحقیق است. دوره‌های تحصیلات تکمیلی در ایران مانند بسیاری دیگر از کشورهای دنیا پژوهش محور است.

چه چیزهایی در این دوره یاد می‌گیرید

انتشار مقاله
ذخیره‌سازی و پیدا کردن مساله برای مقاله
نوشتن مقاله

ایجاد طرح کلی مقاله

توجه به ساختار بخش‌های مختلف مقاله اهمیت فراوانی دارد.

برای نوشتن مقاله، ابتدا یک قالب اولیه برای آن مشخص کنید. در قسمت زیر، برخی از نکات نوشتن هر بخش را بیان می‌کنیم:

عنوان

اولین قسمت از مقاله است که مخاطبان با آن روبرو می‌شوند. عنوان مقاله باید به گونه‌ای انتخاب شود که به‌ طور مختصر موضوع مقاله را بیان کند.

نام نویسنده/نویسندگان

در این بخش، نام نویسنده یا نویسندگان مقاله نوشته می‌شود.

مقدمه

این بخش علاوه بر توضیح موضوع مقاله، باید به گونه‌ای نوشته شود که مخاطب را برای خواندن ادامه مقاله به خود جذب کند.

بدنه اصلی مقاله

این قسمت طولانی‌ترین بخش مقاله است. باید با استفاده از شواهد و استدلال‌های درست، ایده مقاله را به طور کامل توضیح دهید.

نتیجه گیری

در این قسمت، باید نکات اصلی مقاله را به طور خلاصه بیان کنید؛ همچنین از ذکر ایده و شواهد جدید خودداری نمایید.

نوشتن مقاله

جملات مقاله را واضح و بدون غلط املایی بنویسید؛ پاراگراف‌های بکار رفته در مقاله، باید به گونه‌ای نوشته شوند که بین آن‌ها یک ارتباط منطقی برقرار باشد و هر کدام دارای یک جمله موضوعی مخصوص به خود باشد؛ این جمله به خواننده می‌گوید که بقیه پاراگراف در مورد چه چیزی خواهد بود. اگر از مطالب سایر نویسندگان استفاده کردید، با نقل قول از آن‌ها، از سرقت ادبی جلوگیری کنید. از نوشتن جملات طولانی و پیچیده اجتناب کنید. سعی کنید به طور مختصر و جذاب،  مطالب را برای خوانندگان خود ارائه دهید و علائم نگارشی را رعایت کنید.

نمونه فیلم‌های دوره‌های مهارتی

جمع بندی

مقاله نویسی مهارتی است که در همه جا، از جمله دانشگاه، مدرسه، مجلات علمی و وب‌سایت‌ها کاربرد دارد. برای یادگیری این مهارت، باید مراحل نوشتن یک مقاله را به خوبی درک کنید و نکات گفته شده درهر بخش را رعایت کنید. آموزش مقاله نویسی بیش از هر چیز، به تمرین نیاز دارد و هر چه مهارت نویسندگی بهتری داشته باشید، در نوشتن مقاله موفق‌تر خواهید بود.

مقاله نویسی ISI چیست؟

مقاله‌ای که در مجلات ISI منتشرمی‌شود، مقاله ISI نام دارد. مقالات چاپ شده دراین مجلات، باید استاندارد‌ها و معیار‌های معینی را داشته باشند که توسط مؤسسه اطلاعات علمی یا (Institute for Scientific Information) تعیین می‌شود؛ در واقع، این مؤسسه مرجعی برای ارزیابی و سنجش اعتبار مقالات علمی است. ساختار مقالات ISI شامل چکیده، مقدمه، کلمات کلیدی، روش پژوهش، نتایج تحقیق، سپاسگزاری‌ ومنابع هستند.

بهترین روش مقاله نویسی کدام است؟

برای این که با بهترین روش، مقاله‌ی خود را بنویسید، باید اصول اولیه مقاله نویسی را رعایت کنید، داشتن موضوعی مفید و جذاب، استفاده از منابع قابل اعتماد برای تحقیق و ساختار متناسب با جایی که مقاله قرار است در آن منتشر شود از موارد مهم در نوشتن یک مقاله خوب است؛ به علاوه این که شیوه نگارش مقاله، باید به گونه‌ای باشد که در حین انتقال صحیح مطالب، خسته کننده و طولانی نباشد.

مقاله نویسی به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

می‌توان گفت بعد از یادگیری اصول اولیه مقاله نویسی، مهارت نویسندگی، مهم‌ترین عامل نوشتن یک مقاله خوب است. این که چطور ایده‌ها و تفکرات خود را به کلمات تبدیل کنید، بسیار مهم است، باید بتوانید مطالب را به شکل مختصر و مفید ارائه دهید. داشتن استدلال قوی، تحقیق خوب و ساختار مناسب ارائه مطالب از جمله مهارت های لازم مقاله نویسی به شمار می‌رود.

دوره‌های مهارتی رشته کامپیوتر

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200