وبینار رایگان از کنکور ارشد تا تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها
دیدن جزئیات و ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

بهترین دانشگاه های ایران در رشته علوم کامپیوتر

بهترین دانشگاه‌ های ایران در رشته علوم کامپیوتر در این صفحه عالی معرفی شده است و رتبه بندی دانشگاه های ایران در رشته علوم کامپیوتر آورده شده است

امروزه در بین دانش‌آموزان رشته ریاضی نام رشته مهندسی کامپیوتر و همچنین علوم کامپیوتر بسیار به گوش می‌خورد. همچنین در دانشگاه‌های مهندسی ایران امروزه رشته کامپیوتر به‌عنوان بهترین رشته‌های فنی مهندسی شناخته می‌شود، برای اینکه دقیق‌تر با هر کدام از رشته‌های مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر آشنا بشوید می‌توانید از طریق صفحات لینک شده به مطالعه مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است و علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. و بررسی تفاوت‌های این دو رشته بپردازید.

اما هدف از این مقاله کمک به شما است تا در انتخاب دانشگاه خودتان در رشته علوم کامپیوتر از رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی‌های جهانی و مطرح آشنا شوید. در ابتدا می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که معیارهای انتخاب یک دانشگاه به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های ایران در رشته علوم کامپیوتر چیست؟

معیارهای انتخاب بهترین دانشگاه‌ های ایران در رشته علوم کامپیوتر

هر ساله تعداد زیادی از سایت‌های مطرح و معتبر در جهان به بررسی وضعیت علمی و جایگاه دانشگاه‌های مختلف سطح جهان از جمله ایران می‌پردازند و رتبه‌بندی می‌کنند که در اینجا با چند تا از این سایت‌ها آشنا می‌شویم.

برترین سایت‌ های رتبه‌ بندی دانشگاه‌ ها در جهان

Times Higher Education (THE)

QS (QS World University Rankings)

Shanghai ranking

که از شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین سایت‌های رتبه‌بندی دانشگاه ها به شمار می‌روند که در این مقاله رتبه‌بندی یکی از سایت‌های معتبر را برای پی‌بردن به بهترین دانشگاه‌های ایران در رشته علوم کامپیوتر بررسی می‌کنیم؛ اما چه معیارهایی را در این دانشگاه‌های بررسی می‌کنند و برای هر رشته‌ای مثل علوم کامپیوتر بهترین دانشگاه‌های جهان و ایران را دسته‌بندی می‌کنند:

معیارهای دسته‌ بندی دانشگاه‌ های جهان و ایران در رشته علوم کامپیوتر

از مهم‌ترین معیارهای این سایت‌ها برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها است. در ادامه به بررسی یکی از این دسته‌بندی‌ها بر اساس یکی از سایت‌های معرفی شده در بالا می‌پردازیم.

رتبه‌ بندی دانشگاه‌ های ایران در رشته علوم کامپیوتر بر اساس Times

در ادامه به معرفی دانشگاه‌های برتر ایران در رشته علوم کامپیوتر از منظر دسته‌بندی سایت Times خواهیم پرداخت. رتبه بندی های دانشگاه های ایران در رشته علوم کامپیوتر مربوط به سال 2024 است.

دانشگاه صنعتی شریف

تصویری از درب ورودی دانشگاه شریف

این دانشگاه برترین دانشگاه صنعتی در ایران هست و احتمالاً بارها اسم این دانشگاه به گوش شما رسیده است دانشگاه شریف در رشته علوم کامپیوتر نیز بهترین دانشگاه ایران به شمار می‌آید دانشکده علوم کامپیوتر در کنار دانشکده ریاضی در یک ساختمان واقع شده‌اند طبق دسته‌بندی حدود رتبه‌بندی دانشگاه صنعتی شریف در رشته علوم کامپیوتر در جهان در سال 2024 رتبه بین 301 تا 350 را به خود اختصاص داده است.

حتما بخوانید :
ارشد کامپیوتر شریف

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

تصویری از درب ورودی دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر، یکی از دانشگاه‌های برتر ایران، با نام دیگر دانشگاه پلی‌تکنیک تهران نیز شناخته می‌شود. این دانشگاه در سال ۱۳۳۷ فعالیت خود را به‌عنوان اولین دانشگاه پلی‌تکنیک آغاز کرد و سپس به دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارتقا یافت. در رتبه‌بندی نشریه تایمز در سال 2024، این دانشگاه در میان ۷ دانشگاه برتر ایران قرار گرفت و در زمینه علوم کامپیوتر نیز در رتبه 351-400 جهان قرار دارد.

دانشگاه تهران

تصویری از درب ورودی دانشگاه تهران

بخش علوم کامپیوتر دانشگاه تهران در سال 1350 هجری شمسی به عنوان اولین مجری رشته علوم کامپیوتر در ایران در کنار رشته ریاضیات در دانشکده علوم دانشگاه تهران تأسیس شد و تا سال 1365 در دوره کارشناسی رشته علوم کامپیوتر دانشجو پذیرفته است. این گروه پس از یک وقفه 12 ساله در سال 1377 هجری شمسی دوباره در دوره کارشناسی رشته علوم کامپیوتر پذیرش دانشجو را آغاز نمود. همچنین دوره کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی این رشته در سال 1379 هجری شمسی تأسیس شد. درحال حاضر این گروه در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به پذیرش دانشجو می‌نماید همینطور در رتبه بندی جهانی دانشگاه تهران در رشته علوم کامپیوتر بین رتبه 401-500 می‌باشد.

دانشگاه علم و صنعت ایران

که در سال ۱۹۲۹ تأسیس شد، اولین مؤسسه ایرانی برای آموزش مهندسان بود. این دانشگاه در تهران قرار دارد و شامل ۱۴ دانشکده است دانشگاه علم و صنعت ایران همچنین در زمینه پژوهش و فناوری نیز فعالیت‌های بسیاری دارد و در لیست پژوهشگران پراستناد دو درصد برتر دنیا قرار دارد در رتبه‌بندی این دانشگاه در رشته علوم کامپیوتر در سال 2024 بین 401-500 جهان جای دارد.

تصویری از درب ورودی دانشگاه علم و صنعت

دانشگاه تبریز

دانشگاه تبریز دومین دانشگاه قدیمی کشور است که بر اساس رتبه‌بندی بین‌المللی لایدن در سال 2015 در رتبه چهارم کشور (پس از دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف) و در سال 2014 در رتبه دوم کشور (پس از دانشگاه صنعتی امیرکبیر) قرار دارد. همچنین دانشگاه تبریز بر اساس رتبه‌بندی وزارت علوم در رتبه ششم در بین دانشگاه‌های جامع قرار دارد، در رتبه‌بندی تایمز نیز در رشته علوم کامپیوتر در بین 501-600 دانشگاه برتر چهان قرار می‌گیرد.

تصویری از درب ورودی دانشگاه تبریز

دانشگاه اصفهان

در سال ۱۳۸۹ با همکاری گروه مهندسی کامپیوتر اولین دوره دانشجویان کارشناسی علوم کامپیوتر برای دانشگاه اصفهان در گروه ریاضی پذیرش شدند. با تأسیس دانشکده ریاضی و آمار گروه ریاضی به دو گروه "ریاضی کاربردی و علوم کامپیوتر" و "ریاضی محض" تفکیک شد. دانشگاه اصفهان در رنکینگ جهانی در رشته علوم کامپیوتر در بین 601-800 دانشگاه برتر جهان است.

تصویری از درب ورودی دانشگاه اصفهان

این طبقه‌بندی صرفاً بر اساس یکی از سایت‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بود و شما می‌توانید در سایت‌های دیگری که در این مقاله معرفی شد با اعمال فیلترهای لازم بهترین دانشگاه‌های ایران یا سایر نقاط جهان را در رشته علوم کامپیوتر مشاهده کنید همین‌طور می‌توانید برای پی‌بردن به بهترین دانشگاه‌ های جهان در رشته علوم کامپیوتربهترین دانشگاه های علوم کامپیوتربهترین دانشگاه های علوم کامپیوتراین صفحه عالی بهترین دانشگاه های علوم کامپیوتر در ایران و دنیا را معرفی کرده و همچنین بررسی کرده که رشته علوم کامپیوتر چیست و چه اهمیتی دارد از صفحه مذکور دیدن کنید.

جمع‌بندی

رشته علوم کامپیوتر یکی از رشته‌های محبوب در دنیا فعلی و آینده خواهد بود و به همین دلیل ممکن است قبولی در یک دانشگاه خوب به علت وجود تعداد شرکت‌کننده‌های بالا کمی چالش‌برانگیز به نظر بیاید برای اینکه بتوانید در یکی از دانشگاه‌های برتر در رشته علوم کامپیوتر که در این مقاله معرفی کردیم قبول بشوید و تحصیلات خود را در این دانشگاه‌ها ادامه بدهید می‌توانید از صفحه بهترین منابع ارشد کامپیوترجامع ترین منابع آزمون ارشد 1403 رشته مهندسی کامپیوترجامع ترین منابع آزمون ارشد 1403 رشته مهندسی کامپیوترمهم ترین گام‌ برای کسب موفقیت در کنکور ارشد کامپیوتر، تهیه بهترین منابع است، بهترین منابع، منابعی هستند که تقریبا تمامی رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی کنکور ارشد کامپیوتر از آنها استفاده می‌کنند، در زیر این منابع را به شما معرفی می‌کنیم دیدن فرمایید.

معیارهای دسته‌ بندی دانشگاه‌ های جهان و ایران در رشته علوم کامپیوتر چیست؟

شهرت علمی، نسبت دانشجو به هیئت‌علمی، استنادات به دانشگاه، جذب بین‌المللی

دانشگاه‌های برتر ایران از منظر دسته‌ بندی سایت Times کدام‌اند؟

دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه تهران، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه تبریز، دانشگاه اصفهان

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200