کنکور کامپیوتر

موشکافی رشته کامپیوتر، فیلم معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

در این صفحه به بررسی و موشکافی رشته کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی رشته کامپیوتر، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر پرداخته‌ایم

علیرغم گذشت بیش از 50 سال از پیدایش رشته کامپیوتر، کاربرد رو به رشد این رشته در همه جوانب زندگی بشر انکارناپذیر است. رشته کامپیوتر در مقایسه با سایر رشته‌های تحصیلی زمینه‌ای جوان و رو به رشد محسوب می‌شوند اما با همین جوانی‌اش توانسته تمام دنیا را فرا گیرد بطوریکه دیگر زندگی بدون کامپیوتر بی‌معنی به نظر می‌رسد.

کامپیوترهای قابل حمل، گوشی‌های تلفن هوشمند و شبکه‌های اجتماعی نمونه هایی از گسترش کاربردهای مهندسی کامپیوتر در زندگی روزمره هستند. با این حال کاربرد کامپیوترها در سایر ابعاد زندگی آن‌چنان گسترش یافته است که شاید در مواردی کمتر به چشم آیند، از جمله امروزه تقریبا در هر وسیله‌ای که در اطراف خود می‌بینیم، مانند خودرو، لوازم خانگی همچون تلویزیون و یخچال، هواپیما، تجهیزات صنعتی، تجهیزات بیمارستانی و پزشکی و نظایر آن کامپیوترهایی تعبیه شده‌اند تا بخش‌های گوناگونی از کارکرد آنها را کنترل کنند. پیاده سازی این کامپیوترها نیازمند طراحی سخت افزار، نرم افزار و توسعه فناوری اطلاعات است.

رشته های کامپیوتر در دانشگاه

دانش آموزان اگر بخواهند وارد رشته های کامپیوتر شوند باید کنکور سراسری علوم ریاضی و فنی شرکت کنند، با شرکت در این کنکور و کسب رتبه مناسب می‌توانید در یکی از رشته های مهندسی کامپیوتر (Computer Engineering) و یا علوم کامپیوتر (Computer Science) وارد دانشگاه شوید. در صورتی که می‌خواهید بیشتر با رشته علوم کامپیوتر آشنا شوید به صفحه معرفی رشته علوم کامپیوتر و در صورتیکه می‌خواهید در مورد تفاوت‌ها و شباهت‌های رشته کامپیوتر با علوم کامپیوتر تحقیق کنید به صفحه شباهت ها و تفاوت های دو رشته مهندسی و علوم کامپیوتر بیشتر مراجعه کنید.

در برنامه درسی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای رشته مهندسی کامپیوتر چاپ کرده است، در مورد نقش و توانایی فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر چنین گفته است:

دانش آموختگان رشته مهندسی کامپیوتر، علاوه بر توانایی طراحی و تحلیل سیستم‌های نرم افزاری و سخت افزاری، در ارائه راه حل های جامع مبتنی بر فناوری اطلاعات برای حل مشکلات و ارتقا فعالیت‌های جامعه توان مند هستند. به این منظور لازم است علاوه بر دانش پایه علوم کامپیوتر و مهارت‌های مهندسی، دانش آموختگان از دید اقتصادی مناسب و توان‌مندی‌های ارتباطی موثر برخوردار باشند.

رشته کامپیوتر (Computer Engineering)

هدف دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر تربیت دانشجویانی است که توانایی حل مسائل مهندسی کامپیوتر شامل تحلیل، طراحی و ساخت سامانه های کامپیوتری است، همچنین دانش آموختگان رشته مهندسی کامپیوتر، علاوه بر توانایی طراحی و تحلیل سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری، در ارائه راه حل‌های جامع مبتنی فناوری اطلاعات برای حل مشکلات و ارتقا فعالیت‌های جامعه توانمند هستند. یکی از اهداف دیگر رشته کامپیوتر این است که دانشجویان را برای کارآفرینی، کار در صنعت و تحصیلات تکمیلی آماده می‌کند.

فیلم معرفی رشته کامپیوتر

معرفی رشته کامپیوتر از زبان استاد دانشگاه صنعتی شریف

در فیلم زیر دکتر جهانگیر عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف به معرفی رشته مهندسی کامپیوتر پرداخته اند، دکتر امیرحسین جهانگیر در تهران به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران متوسطه جهت ادامه تحصیل عازم فرانسه شد. ابتدا دوره کارشناسی ارشد پیوسته برق را تا سال 1984 در مؤسسه ملی علوم کاربردی لیون فرانسه گذراند و پس از آن در دوره کارشناسی ارشد انفورماتیک و اتوماسیون دانشگاه کلود برنارد لیون فرانسه شرکت کرد. ایشان مدرک دکتری خود را نیز در زمینه انفورماتیک صنعتی در سال 1989 از مؤسسه ملی علوم کاربردی دانشکده برق تولوز فرانسه دریافت کرد. دکتر جهانگیر پس از اخذ مدرک خود در شهریور سال 1368 به کشور بازگشت و در دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف مشغول به کار شد ریاست دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و ریاست مرکز محاسبات دانشگاه صنعتی شریف را بر عهده داشتند.

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر یا مهندسی حرفه ای کامپیوتر ؟

این دو یکی از دو کلمات پر جستجو کاربران هستند اما تفاوت این‌ها در این است که شما برای رشته مهندسی کامپیوتر باید وارد دانشگاه‌هایی شوید که از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرند (البته با شرط معدل نیز می‌توان وارد رشته مهندسی کامپیوتر در برخی از دانشگاه شد)، در حالی رشته مهندسی حرفه ای کامپیوتر برای دانشگاه های فنی است و معمولا دانشجویانی به این دانشگاه‎ها می‌روند که در هنرستان های فنی درس خوانده‌اند البته محدودیتی با توجه به دفترچه انتخاب رشته وجود ندارد و شما می‌توانید بعد از شرکت در کنکور سراسری وارد دانشگاه‌های فنی حرفه ای هم بشوید.

رشته مهندسی کامپیوتر چند سال طول می‌ کشد؟ چند ترم است و چند واحد است؟

 • رشته مهندسی کامپیوتر چند سال طول می‌ کشد و چند ترم است

  • طبق برنامه درسی که وزارت علوم برای رشته مهندسی کامپیوتر پیشنهاد داده است طول دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر بصورت استاندارد 4 سال است. البته حداكثر مدت مجاز تحصيل در دوره های كارشناسی پيوسته کامپیوتر 6 سال است. درصورتي كه دانشجو نتواند واحدهاي دوره را در حداكثر مدت مجاز تحصيل با موفقيت بگذراند از دانشگاه مربوطه اخراج مي شود.
 • رشته مهندسی کامپیوتر چند واحد است و چند واحد در هر ترم می‌توان برداشت

  • در طی دوره لیسانس دانشجویان باید 22 واحد درس عمومی، 19 واحد دروس پایه، 67 واحد دروس تخصصی، 29 واحد دورس اختیاری و 3 واحد پروژه و 3 واحد کارآموزی که در مجموع 140 واحد می‌شود را اخد کنند. البته اینکه دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر چند واحد از دروس عمومی، پایه، تخصصی یا اختیاری بردارند ممکن است از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت باشد.
  • هر دانشجو می تواند در هر نیمسال تحصيلی حداقل 12 و حداكثر 20 واحد درسی را انتخاب كند.
  • در آخرين نيمسال تحصيلی، دانشجو از رعايت شرط انتخاب حداقل 12 واحد معاف است.
  • اگر دانشجويی در يك نیمسال ميانگين كل نمراتش حداقل 17 باشد می‌تواند با نظر دانشگاه در نیمسال بعد حداكثر تا 24 واحد درسی را انتخاب نمايد.
  • در مواردی كه دانشجو برای فراغت از تحصيل حداكثر 24 واحد باقی داشته باشد، حتی اگر مشروط باشد، با نظر دانشگاه، می‌تواند تمامی واحدهای باقیمانده را در یك نیمسال انتخاب كند.

چارت درسی رشته کامپیوتر

در زیر بعنوان مثال چارت درسی رشته کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف را برای شما آورده ایم، چارت درسی سایر دانشگاه‌ها نیز شبیه به چارت زیر است.

چارت درسی رشته کامپیوتر در مقطع لیسانس

دروس رشته کامپیوتر

دروس رشته کامپیوتر به 5 دسته زیر تقسیم می‌شود:

در ادامه بصورت موردی این دروس را معرفی کرده‌ایم، اما اگر می‌خواهید بصورت دقیق با هر یک از این درس‌ها آشنا شوید به مقاله دروس رشته کامپیوتر مراجعه کنید.

دروس عمومی رشته کامپیوتر

در زیر دروس عمومی رشته کامپیوتر عنوان شده است.  علاوه بر اخذ درس های مندرج در ردیف های 1 تا 5 ،اخذ یک درس از ردیف های 6 تا 8 ،یک درس از ردیف های 9 تا 12،یک درس از ردیف های 13 تا 16 ،یک درس از ردیف های 17 تا 20 و یک درس از ردیف های 21 تا 22 الزامی است.

ردیفعنوان درسواحدردیفعنوان درسواحد
1 ادبیات فارسی 3 12 عرفان عملی در اسلام 2
2 زبان خارجی 3 13 انقلاب اسلامی ایران 2
3 تربیت بدنی 1 1 14 آشنایی با قوانین اساسی 2
4 تربیت بدنی 2 1 15 اندیشه سیاسی امام 2
5 اندیشه اسلامی 1 2 16 آشنایی با ارزش‌های دفاع مقدس 2
6 اندیشه اسلامی 2 2 17 تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران 2
7 انسان در اسلام 2 18 تاریخ تحلیلی صدر اسلام 2
8 حقوق اجتماعی و سیاسی در اسلام 2 19 تاریخ اسلام 2
9 اخلاق اسلامی 1 2 20 تاریخ امامت 2
10 فلسفه اخلاق 2 21 تفسیر موضوعی قرآن 2
11 آیین زندگی 2 22 تفسیر موضوعی نهج البلاغه 2

دروس پایه رشته کامپیوتر

در زیر دروس پایه رشته کامپیوتر عنوان شده است.

ردیفعنوان درسواحدردیفعنوان درسواحد
1 ریاضی عمومی 1 4 6 از فیزیک 2 1
2 ریاضی عمومی 2 4 7 کارگاه عمومی 1
3 معادلات دیفرانسیل 3 8 مبانی برنامه سازی 3
4 فیزیک 1 3 9 آمار و احتمال مهندسی 3
5 فیزیک 2 3      

دروس اصلی رشته کامپیوتر

در زیر دروس اصلی رشته کامپیوتر عنوان شده است:

ردیفعنوان درسواحدردیفعنوان درسواحد
1 کارگاه کامپیوتر 1 14 طراحی کامپایلرها 3
2 ریاضیات گسستهجامع ترین آموزش درس ریاضی گسستهجامع ترین آموزش درس ریاضی گسستهدرس ریاضیات گسسته به معرفی مباحثی نظیر شمارش و احتمال، استدلال و برهان خلف، نظریه اعداد، منطق ریاضی، روابط بازگشتی، روابط و نظریه‌ گراف می‌پردازد. از آن رو که در عصر کنونی ریاضی گسسته بطور گسترده‌ در رشته کامپیوتر و برنامه نویسی استفاده می‌شود در این صفحه به معرفی و بررسی درس ریاضی گسسته پرداخته شده است 3 15 هوش مصنوعی 3
3 برنامه سازی پیشرفته 3 16 جبر خطی 3
4 مدار منطقیآموزش مدار منطقی به زبان ساده - بررسی مدار منطقی و انواع آنآموزش مدار منطقی به زبان ساده - بررسی مدار منطقی و انواع آنامروزه درک صحیحی از مدارهای منطقی برای هر مهندس برق و کامپیوتر ضروری است. این مدارها عنصر اصلی کامپیوترها و بسیاری از وسایل الکترونیکی اطراف ما هستند، در این صفحه به بررسی و آموزش مدار منطقی پرداخته شده است 3 17 ارائه مطالب علمی و فنی 2
5 آز مدارهای منطقی 1 18 طراحی پایگاه داده ها 3
6 ساختمان داده و الگوریتمآموزش ساختمان داده و الگوریتمآموزش ساختمان داده و الگوریتمهر ساختمان داده یک نوع فرمت ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌ها در کامپیوتر است، که امکان دسترسی و اصلاح کارآمد آن داده‌ها را برای یکسری از الگوریتم‌ها و کاربردها فراهم می‌کند، در این صفحه به بررسی و آموزش ساختمان داده و الگوریتم پرداخته شده است 3 19 سیستم های عامل 3
7 مبانی مدارهای الکتریکی و الکترونیکی 3 20 آز سیستم های عامل 1
8 ساختار و زبان کامپیوتر 3 21 تحلیل و طراحی سیستم ها 3
9 زبان تخصصی کامپیوتر 2 22 درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است 3
10 طراحی سیستم های دیجیتال 1 23 آز شبکه های کامپیوتر 1
11 از طراحی سیستم های دیجیتال 1 24 امنیت داده و شبکه 3
12 معماری کامپیوتر آموزش جامع معماری کامپیوترآموزش جامع معماری کامپیوتر در مهندسی کامپیوتر، معماری کامپیوتر مجموعه‌ای از قوانین و روش‌هایی است که به چگونگی طراحی، کارکرد، سازماندهی و پیاده سازی (ساخت) سیستم‌های کامپیوتری می‌پردازد، در این صفحه به بررسی و آموزش کامل معماری کامپیوتر پرداخته شده است 3 25 کارآموزی مهندسی کامپیوتر 2
13 آز معماری کامپیوتر 1 26 پروژه مهندسی کامپیوتر 3

دروس تخصصی رشته کامپیوتر

در زیر بعنوان مثال دروس اختیاری و تخصصی رشته کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف را برای شما آورده ایم، دروس اختیاری و اجباری رشته کامپیوتر سایر دانشگاه‌ها نیز شبیه به جداول زیر است.

جدول دروس تخصصی

ردیفعنوان درسشماره درسواحدپیش نیاز / هم‌نیاز
1 سیگنال‌ها و سیستم‌ها 40242 3 مبانی مدارهای الکتریکی و الکترونیکی
2 بازیابی پیشرفته اطلاعات 40324 3 ساختمان داده‌ها و الگوریتم‌ها
3 انتقال داده‌ها 40343 3 سیگنال‌ها و سیستم‌ها
4 آداب فناوری اطلاعات 40347 3 بدون پیش‌نیاز
5 طراحی VLSI 40353 3 طراحی سیستم‌های دیجیتال، مبانی مدارهای الکتریکی و الکترونیکی
6 طراحی الگوریتم‌ها 40354 3 ساختمان داده‌ها و الگوریتم‌ها
7 طراحی زبان‌های برنامه‌سازی 40364 3 برنامه‌سازی پیشرفته
8 نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها 40415 3 ساختمان داده‌ها و الگوریتم‌ها
9 مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات 40428 3 بدون پیش‌نیاز
10 سیستم‌های بی‌درنگ 40453 3 سیستم‌های عامل (هم‌نیاز)
11 سیستم‌های نهفته 40462 3 معماری کامپیوتر
12 مهندسی نرم‌افزار 40474 3 تحلیل و طراحی سیستم‌ها
13 طراحی شی‌گرایی سیستم‌ها 40484 3 تحلیل و طراحی سیستم‌ها
14 شبیه‌سازی کامپیوتری 40634 3 آمار و احتمال مهندسی

اخذ حداقل 7 درس از جدول دروس تخصصی الزامی است.

دروس اختیاری رشته کامپیوتر

ردیفعنوان درسشماره درسواحدپیش نیاز / هم‌نیاز
1 محاسبات عددی 40215 3 معادلات دیفرانسیل
2 سیستم‌های چند‌رسانه‌ای 40342 3 سیگنال‌ها و سیستم‌ها
3 مبانی بینایی سه‌بعدی کامپیوتری 40344 3 جبر خطی یا ریاضی مهندسی
4 مدارهای منطقی پیشرفته 40412 3 مدارهای منطقی
5 برنامه‌سازی وب 40419 3 برنامه‌سازی پیشرفته
6 برنامه‌سازی موبایل 40429 3 برنامه‌سازی پیشرفته
7 رایانش چندهسته‌ای 40342 3 برنامه‌سازی پیشرفته، معماری کامپیوتر
8 مدارهای واسط 40433 3 معماری کامپیوتر
9 تجارت الکترونیکی 40438 3 مهندسی کاربرد
10 گرافیک کامپیوتری 40447 3 طراحی الگوریتم‌ها (هم‌نیاز)
11 مدیریت و برنامه‌ریزی راهبردی فا 40448 3 مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات
12 نظریه محاسبات 40455 3 ساختمان داده‌ها و الگوریتم‌ها
13 نظریه بازی‌ها 40456 3 ساختمان داده‌ها و الگوریتم‌ها، آمار و احتمال مهندسی
14 اندازه‌گیری و کنترل کامپیوتری 40463 3 مبانی مدارهای الکتریکی و الکترونیکی
15 فناوری اطلاعات 40467 3 بدون پیش‌نیاز
16 ایجاد چابک نرم‌افزار 40475 3 تحلیل و طراحی سیستم‌ها
17 مهندسی کاربرد 40478 3 تحلیل و طراحی سیستم‌ها (هم‌نیاز)
18 زبان‌های توصیف سخت‌افزار 40483 3 طراحی سیستم‌های دیجیتال، معماری کامپیوتر
19 مقدمه‌ای بر بیوانفورماتیک 40494 3 ساختمان داده‌ها و الگوریتم‌ها، آمار و احتمال مهندسی
20 یادگیری ماشین 40717 3 آمار و احتمال مهندسی، جبر خطی
21 آزمون نرم‌افزار 40828 3 تحلیل و طراحی سیستم‌ها
22 آز سخت‌افزار 40102 1 آز معماری کامپیوتر
23 آز اتوماسیون صنعتی 40401 1 اندازه‌گیری و کنترل کامپیوتری
24 آز VLSI 40402 1 طراحی VLSI (هم‌نیاز)
25 آز مهندسی نرم‌افزار 40404 1 مهندسی نرم‌افزار (هم‌نیاز)
26 مفاهیم پیشرفته کامپیوتر 40222 3  
27 مفاهیم پیشرفته کامپیوتر 2 40327 3  
28 یک درس کارشناسی ارشد دانشکده   3 با موافقت مدرس
29 یک درس از دانشکده‌های دیگر   3  
30 هر یک درس از دروس جدول تخصصی   3  

اخذ حداقل 13 واحد شامل 4 درس سه واحدی و 1 آزمایشگاه از جدول فوق الزامی است.

همچنین برای مطالعه بیشتر در خصوص دروس عمومی، دروس پایه، دروس تخصصی و دروس اختیاری و همچنین برای آشنایی با هر یک از دروس رشته کامپیوتر در لیسانس فایل پی دی اف زیر برای شما قرار گرفته است، حتما برای مطالعه بیشتر این فایل را دانلود کنید و از آن استفاده کنید:

〈〈 دانلود فایل برنامه درسی کارشناسی رشته کامپیوتر 〉〉

زیرشاخه های رشته کامپیوتر

دانش آموزان اگر بخواهند وارد هر یک از گرایش های مهندسی کامپیوتر شوند باید کنکور سراسری علوم ریاضی و فنی شرکت کنند، با شرکت در این کنکور و کسب رتبه مناسب می‌توانید در یکی از رشته های مهندسی کامپیوتر و یا علوم کامپیوتر وارد دانشگاه شوید.

در حال حاضر و با توجه به بخش نامه‌های جدید وزارت علوم، مقطع لیسانس مهندسی کامپیوتر هیچ گرایشی ندارد و همه دانشجویانی که در رشته مهندسی کامپیوتر قبول می‌شوند دروس مشترکی را پاس می‌کنند و پس از اتمام دوره لیسانس نیز در مدرک آنها فقط "مهندسی کامپیوتر" بدون ذکر گرایش ثبت می‌شود.

در گذشته به این صورت بود که دانشجویان رشته کامپیوتر پس از حدود 4 ترم می‌توانستند از بین گرایش های نرم افزار یا سخت افزار یا آی تی گرایش خود را انتخاب کنند و تصمیم بگیرید که می‌خواهند در کدام یک از این گرایش‌ها لیسانس خود را ادامه دهند (توجه کنید که در برخی از دانشگاه‌ها گرایش‌های دیگری نظیر هوش مصنوعی و شبکه‌های کامپیوتری و ... هم وجود داشت)، البته در مدرک این دانشجویان نیز فقط "مهندسی کامپیوتر" بدون ذکر گرایش ثبت می‌شد. همچنین لازم به ذکر است که واحدهای درسی گرايش­ نرم افزار و سخت افزار در دوره كارشناسی بسيار مانند هم هستند و اختلاف اين دو گرایش تنها در حدود 20 واحد درسی است، اما گرایش آی تی در حدود 60 الی 70 واحد درسی مشترك با نرم افزار دارد.

توجه: هنوز در برخی از دانشگاه‌های آزاد دانشجویان پس از حدود 4 ترم برای خود گرایش انتخاب می‌کنند، ولی در مدرک لیسانس نامی از گرایش برده نمی‌شود و فقط مهندسی کامپیوتر قید می‌شود. بطور مثال در زیر چارت درسی دانشگاه آزاد تهران غرب و همین طور تهران مرکز را برای شما قرار داده‌ایم.

گرایش های رشته کامپیوتر در دانشگاه آزاد تهران جنوب

بسته تخصصی نرم‌افزار

گرایش های رشته کامپیوتر در دانشگاه آزاد تهران جنوب

معماری سیستم‌های کامپیوتری

گرایش های رشته کامپیوتر در دانشگاه آزاد تهران جنوب

فناوری اطلاعات

گرایش های رشته کامپیوتر در دانشگاه آزاد تهران جنوب

گرایش های رشته کامپیوتر در دانشگاه آزاد تهران غرب

گرایش نرم‌فزار

گرایش های رشته کامپیوتر در دانشگاه آزاد تهران غرب

گرایش‌های نرم‌افزار و معماری کامپیوتر

گرایش های رشته کامپیوتر در دانشگاه آزاد تهران غرب

1) گرایش نرم افزار

در فیلم زیر گرایش نرم افزار توسط دکتر محمد قدسی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف معرفی شده است، محمد قدسی استاد دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، سرپرست مسابقه بین‌المللی برنامه‌نویسی دانش‌جویی و یکی از بنیان‌گذاران انجمن کامپیوتر ایران است. ایشان حدود دو دهه سرپرست کمیته ملی المپیاد کامپیوتر ایران و سرپرست تیم اعزامی ایران به المپیاد بین‌المللی کامپیوتر بوده است. ایشان کارشناسی خود را در سال ۱۳۵۴ از دانشکدهٔ مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد خود را در سال ۱۳۵۶ از دانشکدهٔ برق و علوم کامپیوتر دانشگاه برکلی در کالیفرنیا اخذ کرد. در سال ۱۳۵۸ به عنوان مربی در دانشکدهٔ ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف استخدام شد. در سال ۱۳۶۳ جهت ادامهٔ تحصیل به آمریکا رفت و در سال ۱۳۶۸ دکتری خود را از دانشکدهٔ علوم کامپیوتر دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا گرفت. همان سال به ایران برگشت و به عنوان استادیار دانشکدهٔ تازه تأسیس مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف کار خود را دنبال کرد و سمت‌هایی چون ریاست دانشکده، معاونت تحصیلات تکمیلی و مدیر گروه نرم‌افزار دانشکده را عهده‌دار بود. او در سال ۱۳۷۹ به سمت دانشیاری و در سال ۱۳۸۴ به مرتبه استادی در این دانشکده ارتقاء یافت و اکنون نیز در این دانشکده تدریس می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر محمد قدسی به این لینک از ویکی پدیا مراجعه کنید.

معرفی گرایش نرم افزار

2) گرایش سخت افزار

در فیلم زیر گرایش سخت افزار (معماری کامپیوتر) توسط زنده یاد دکتر سید مهدی فخرایی مدیر سابق گروه سخت افزار دانشگاه تهران معرفی شده است، دکتر سید مهدی فخرایی در سال 1339 در دزفول متولد شد و تحصیلات دوره دبیرستان را در مدرسه وابسته به دانشگاه شیراز پس از انتخاب به عنوان دانش‌آموز نخبه برگزیده گذراند، وی سپس در رشته مهندسی برق و الکترونیک موفق به اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران شد و دوره دکتری خود را در همین رشته در دانشگاهی در کانادا ادامه داد. استاد فخرایی دارای 220 مقاله علمی ملی و بین‌المللی در رشته تخصصی خود بود. وی دبیری 12 همایش علمی در کشور را در کارنامه کاری خود داشت. دکتر فخرایی عزیز استاد تمام دانشگاه تهران، دبیر سابق این مرکز و معاون پژوهشی اسبق بنیاد ملی نخبگان بود، وی را از چهره‌های نخبه و ارزنده کشور بود

معرفی گرایش سخت افزار

3) گرایش فناوری اطلاعات

در فیلم زیر نیز دکتر تقی یاره عضو هیات علمی دانشگاه تهران به معرفی رشته آی تی پرداخته اند، دکتر تقی یاره دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف، ایشان لیسانس خود را در سال های 1363 تا 1368 در گرایش نرم افزار دانشگاه صنعتی شریف و ارشد خود را در سال های 1369 تا 1372 در گرایش نرم افزار در دانشگاه صنعتی شریف اخد کرده اند و دکتری مهندسی کامپیوتر در گرایش الگوریتم و محاسبات از دانشگاه توکیو در سال های 1375 تا 1379 است. از سمت های ایشان می‌توان به عضو هیات علمی تحریریه نشریه بین المللی تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر گروه پژوهشی فناوری اطلاعات پژوهشکده فناوریهای همگرا اشاره کرد.

فیلم معرفی رشته آی تی (IT)

اگر برخی از شما مخاطبین عزیز به دنبال آشنایی با زیر شاخه های فنی حرفه ای و کاردانش هستید، برای رفاه حال شما عزیزان برای این موضوع یک صفحه جداگانه ایجاد شده است که در آن صفحه به معرفی کلیه‌ی زیر شاخه‌های رشته کامپیوتر کاردانش و فنی حرفه‌ای و همچنین کاردانی کامپیوتر، کاردانی به کارشناسی، مهندسی کامپیوتر و ارشد و دکتری کامپیوتر و دیگر موارد مورد نیاز پرداخته شده است، برای مشاهده این صفحه به صفحه زیر شاخه های رشته کامپیوترمعرفی شاخه های رشته کامپیوترمعرفی شاخه های رشته کامپیوتردر این صفحه به معرفی کلیه‌ی زیر شاخه‌های رشته کامپیوتر کاردانش و فنی حرفه‌ای و همچنین کاردانی کامپیوتر، کاردانی به کارشناسی، مهندسی کامپیوتر و ارشد و دکتری کامپیوتر و دیگر موارد مورد نیاز پرداخته شده است. مراجعه فرمائید.

 

کدام رشته کامپیوتر بهتر است؟

قبل از آنکه به بررسی این موضوع بپردازیم که کدام رشته کامپیوتر بهتر است، لازم است مقدماتی در این خصوص گفته شود.

رشته مهندسی  کامپیوتر بسیار گسترده و بیشترین تعداد فیلدهای پژوهشی و تحقیقاتی در این رشته وجود دارد، این گستردگی به شما این امکان را خواهد داد که متناسب با علایق و توانمندی خود به سمت یکی از فیلدهای پژوهشی موجود در این رشته بروید.

شاید از خود بپرسید فیلد پژوهشی چیست، در رشته کامپیوتر مباحث تحقیقاتی بسیاری وجود دارد که به علت این گستردگی اینها طبقه‌بندی شده‌اند که به هر دسته یک فیلد می‌گویند، در رشته کامپیوتر فیلدهای بسیار زیادی از جمله فیلدهای زیر وجود دارد:
الگورتیم و محاسبات، بینایی ماشین، بیوانفورماتیک، پردازش زبان طبیعی، رایانش امن، روباتیک، سیستم‌های بی‌درنگ و نهفته، شبکه‌های کامپیوتری، فناوری اطلاعات، معماری کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، یادگیری ماشین، رایانش ابری، اینترنت اشیا، بیگ دیتا، مالتی مدیا، شبکه‌های میان ارتباطی، پردازش تصویر، پردازش صوت، آزمون پذیری و ...
توجه کنید که فیلد با گرایش متفاوت است، یک گرایش می‌تواند شامل فیلدهای بسیاری باشد، بعنوان مثال گرایش شبکه های کامپیوتری که در مقطع ارشد وجود دارد شامل فیلدهایی همچون رایانش ابری، اینترنت اشیا، شبکه های وایرلس، مالتی مدیا روی شبکه، Edge Computinr و ... است.

همان طور که در قسمت زیر شاخه های رشته کامپیوتر گفته شد، در اکثر دانشگاه‌های کشور در مقطع لیسانس کامپیوتر گرایشی وجود ندارد و در مدرک دانشجویان نیز فقط مهندسی کامپیوتر ذکر می‌شود. حال آنکه رشته کامپیوتر رشته بسیار وسیعی است و در آن فیلدهای پژوهشی و تحقیقاتی بسیاری وجود دارد.

حال دانشجویان مقطع لیسانس برای وارد شدن به هر یک از این فیلدهای پژوهشی دو کار زیر را می‌توانند انجام دهند:

 1. دروس تخصصی و اختیاری خود را در مقطع لیسانس با توجه به اینکه به چه فیلدی علاقه دارید بردارید.
 2. با توجه به اینکه به چه فیلدی علاقه دارید گرایش مناسبی را برای مقطع ارشد کامپیوتر انتخاب کنید.

بررسی بیشتر مورد 1:

بعنوان مثال اگر دانشجویی در مقطع لیسانس به شبکه های کامپیوتری علاقه دارد می‌تواند در مقطع لیسانس دروس اختیاری و تخصصی زیر را بردارد:

 • شبکه های کامپیوتری
 • امنیت داده و شبکه
 • انتقال داده‌ها
 • شبه سازی کامپیوتری
 • برنامه سازی وب
 • شبکه‌های کامپیوتری پیشرفته

یا بعنوان مثالی دیگر اگر دانشجویی در مقطع لیسانس به معماری کامپیوتر علاقه دارد می‌تواند در مقطع لیسانس دروس اختیاری و تخصصی زیر را بردارد:

 • سیستم‌های بی‌درنگ
 • سیستم‌های نهفته
 • طراحی VLSI
 • رایانش چند هسته‌ای
 • مدارهای واسط
 • آزمایشگاه سخت افزار
 • معماری پیشرفته کامپیوتر
 • شبکه‌های میان ارتباطی

 بررسی بیشتر مورد 2:

در مقطع کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش‌های زیادی از جمله هوش مصنوعی، نرم افزار، الگوریتم و محاسبات، رایانش امن، بیوانفورماتیک، شبکه‌های کامپیوتری،  معماری کامپیوتر، علوم و فناوری شبکه، علم داده، بازی‌های رایانه‌ای و ... وجود دارد که هر یک از دانشجویان مقطع لیسانس کامپیوتر می‌توانند با توجه به علاقه خود برای مقطع ارشد یکی از این گرایش‌های گفته شده را انتخاب کنند

لازم به ذکر است که حتما نیازی نیست که لیسانس شما کامپیوتر باشد تا بتوانید در کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید و در یکی از گرایش‌های ارشد کامپیوتر گفته شده قبول شوید، هر لیسانسی داشته باشید می‌توانید در کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید و وارد مقطع ارشد کامپیوتر شوید.

حال به سوال اصلی برگردیم، کدام رشته مهندسی کامپیوتر بهتر است؟

بطورکلی تمامی گرایش‌های رشته کامپیوتر عالی هستند و اگر شما در یک از آنها خوب باشید بهترین مشاغل و بهترین درآمدها را خواهید داشت، هر کدام از گرایش‌ها، بازار کار مخصوص به خود را دارند و همواره با تعداد قابل توجهی تقاضا برای استخدام نیروی متخصص مواجه‌اند، بنابراین بهتر است به سمت گرایشی بروید که به آن علاقه شدیدی دارید.

اما بطور کلی گرایش‌های هوش مصنوعی و نرم افزار جز گرایش‌های پرطرفدارتر هستند.

در حال حاضر هوش مصنوعی و فناوری‌های مربوط به آن تمام دنیا را فراگرفته و هر روز هم در حال رشد و پیشرفت است. گرایش هوش مصنوعی در دانشگاه‌های خارج از کشور نیز بسیار پرطرفدار بوده و بسیاری از پوزیشن‌های مقطع دکتری رشته مهندسی کامپیوتر نیز متعلق به گرایش هوش مصنوعی است.

مهندسی نرم افزار بعنوان پایه و اساس فناوری کامپیوتر است و حتی در رشته‌هایی مانند معماری کامپیوتر و شبکه‌های کامپیوتری‌ نیز ردپای آن دیده می‌شود.در رشته مهندسی نرم افزار در کنار مباحث تئوری ، آموزش‌های علمی و فنی نیز به دانشجویان تدریس خواهد شد و آنها بعد از اخذ مدرک مهندسی می‌توانند در هر حوزه‌ای از مشاغل مانند توسعه نرم افزار، شبکه‌های کامپیوتری، توسعه و طراحی وب سایت، مدیریت پایگاه‌های داده و غیره مشغول به کار شوند.

تقاضا برای استخدام مهندسین نرم افزار و هوش مصنوعی هم در ایران و هم در خارج از کشور بسیار بالاست و به ظاهر تعداد سازمان‌ها و یا شرکت‌های نوپایی که مهندسان نرم افزار و هوش مصنوعی را استخدام می کنند بی پایان است. علاوه بر این دانشجویان نرم افزار و می‌توانند استارت آپ‌های جدیدی را راه‌اندازی کنند و بعنوان کارآفرین کسب و کار خودشان را داشته باشند.

علاقه به رشته کامپیوتر

احتمالاْ اولین نشانه علاقه به رشته کامپیوتر در بسیاری از دانش‌آموزان زمانی است که یک بازی کامپیوتری‌ آن‌ها را هیجان زده کرده و یا برای انجام تکالیف درسی خود مجبور به استفاده از  یک نرم افزار خاص هستند و در تمام مدت کار با نرم افزار از آن لذت میبرند.

یکی از باورهای اشتباه در میان دانش‌آموزان این است که تصور می‌کنند مهندسین کامپیوتر افرادی نخبه و خاص هستند و رقابت با آن‌ها سخت و ناممکن است. اما باید بدانید شرط لازم برای ورود به رشته کامپیوتر این است که به آن علاقه داشته باشید و همین عشق و علاقه، انگیزه و پشتکارتان را بالا برده و موجب برداشتن گام‌های استوار در مسیر تحصیل و کسب دانش خواهد شد.  

بعد از علاقه به رشته کامیپوتر، مهارت‌های فردی مانند قدرت حل مسائل، تجزیه و تحلیل و خلاقیت و علاقه به ریاضیات از جمله مواردی هستند که در طول دوران تحصیل به کمک‌تان می‌آید. همچنین با توجه به اینکه رشته کامپیوتر به طور مداوم در حال به روز شدن است، لذا علاقه به یادگیری، مطالعه و کار با کامپیوتر نیز جزو دیگر شروط ورود به رشته مهندسی کامپیوتر است.

بازار کار و موقعیت های شغلی رشته کامپیوتر

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه و ورود به بازار کار تحت عنوان مهندس کامپیوتر، بنا به پیشرفت لحظه ای علوم کامپیوتر، تخصص شما یکی از پرتقاضاترین نیازهای روز خواهد بود. به عنوان بخش بسیار کوچکی از کسب و کارهای نیازمند به حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات می توان به شرکتهای تولیدکننده نرم افزار، تولیدکنندگان قطعات صنعتی و کامپیوتری، شرکتها، مؤسسات خدماتی و مراکز آموزشی اشاره کرد.

با بررسی لیستی از پول ساز ترین و بزرگترین شرکت های حال حاضر دنیا خواهید دید که بسیاری از این شرکت ها فعال در حوزه کامپیوتر، آی تی و فناوری اطلاعات هستند؛ مواردی نظیر ماکروسافت، اپل، گوگل، آمازون، فیسبوک، اینستاگرام، سامسونگ، اینتل (Intel)، آی بی ام (IBM)، اچ پی، هواوی و ...

با توجه به توضیحاتی که گستردگی بازار کار رشته کامپیوتر را بیان می کند و نیز با توجه به روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه، موقعیت های شغلی همواره برای فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر فراهم است

تا سال 2022 شانس یافتن یک شغل و استخدام شدن در حوزه های مرتبط با رشته کامپیوتر بین 7 تا 25 درصد و در سایر رشته ها چیزی حدود 11 درصد خواهد بود. با توجه به اهمیت بررسی مشاغل رشته کامپیوتر صفحه‌ای مختص این امر برای شما عزیزان مهیا شده است، بنابراین برای مطالعه بیشتر می‌توانید به صفحه مشاغل رشته کامپیوترمعرفی و بررسی مشاغل رشته کامپیوترمعرفی و بررسی مشاغل رشته کامپیوتردر این صفحه تمامی شغل‌های رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشور، شغل‌های رشته کامپیوتر برای خانم‌ها و شغل‌های پردرآمد رشته کامپیوتر و بهترین مشاغل رشته کامپیوتر در سال 2022 بررسی شده است. مراجعه کنید.

برخی از موقعیت های شغلی مهندس کامپیوتر پس از ورود به بازار کار عبارتند از:

 • برنامه نویس در شرکت های تولید کننده نرم افزار
 • طراحی سیستم های ارتباطی درون سازمانی
 • تولید اپلیکیشن های اندروید یا IOS برای موبایل ها
 • ادمین و پشتیبان شبکه در شرکت‌های کوچک و بزرگ، وظیفه یک ادمین شبکه نصب و راه اندازی و پشتیبانی شبکه یک شرکت است و همچنین راه اندازی شبکه های پیشرفته سیمی یا بیسیم در سطح LAN و WAN
 • طراح سایت و رابط کاربری
 • سرپرست آی تی سازمان ها
 • تحلیل گر دیتا (Data Analyst)
 • بهینه سازی سایت ها برای موتورهای جستجو، یا SEO (Search Engine Optimization)
 • سرپرست آی تی (IT Project Manager)
 • طراحی و ساخت ربات های پیشرفته
 • طراحی سیستم های تحت شبکه برای خانه های هوشمند
 • بهینه سازی مراحل تولید در کارخانه ها با استفاده از هوش مصنوعی
 • فعالیت در حوزه های مخابراتی و همچنین فعالیت در مراکز داده و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی
 • بعنوان متخصص امنیت شبکه در شرکت ها یا مدیر امنیت شبکه‌ (Network Security Administrator)
 • بعنوان مهندس سخت‌افزار کامپیوتر (Computer Hardware Engineer)، مهندسان سخت‌افزار، وظیفه‌ی طراحی و توسعه‌ی تجهیزات کامپیوتری مانند مانیتور، صفحه مدار، چیپ و… را بر عهده دارند

اهمیت رشته کامپیوتر در دنیا

رشته کامپیوتر که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است، رشته امروز و آینده است تا جایی که پیش بینی میشود تا ۱۰ سال دیگر در کشورهای پیشرفته مردم همان قدر که به نیروی برق وابسته هستند به شبکه اینترنت وابسته خواهند شد. با توجه به توضیحات گفته شده روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه، اشتغال و موقعیت کاری برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم است تا در قالب شرکتهای تولیدکننده نرم افزار، شرکتهای تولیدکننده قطعات، مراکز صنعتی تولیدی، شرکتها و مؤسسات خدماتی، مراکز آموزشی و … مشغول به کار شده و فعالیت کنند.

امروزه مشاغل کامپیوتری در برگیرنده برخی از سریعترین صنایع در حال رشد است. بسته به حرفه کامپیوتری که انتخاب می کنید تا سال 2022 فرصت های استخدامی بین 7 تا 25 درصد رشد خواهد داشت. درحالی که این رشد برای دیگر مشاغل تا 11 درصد است.

Best Jobs in America web

انتخاب رشته کامپیوتر برای تحصیل مسیرهای شغلی متعددی را پیش روی انسان می گذارد. بعضی از این مشاغل نیازمند حداقل تحصیلات مانند کاردانی یا کارشناسی هستند اما مسیرهای شغلی پردرآمد گاها نیازمند چندین سال تجربه در رشته کامپیوتر و IT است. در ارزیابی و دسته بندی بهترین مشاغل دنیا کامپیوتر، مهندسی نرم افزار- تحلیلگر سیستم و متخصص امنیت شبکه در بالاترین رتبه بندی قرار دارند. این مقاله حاوی اطلاعات مفید در باب مشاغل کامپیوتری است که شما را در انتخاب تصمیم آگاهانه در مورد مسیر شغلی تان یاری می دهد. بیشتر اطلاعات نظیر حقوق، دسترسی شغلی و پیشرفت شغلی بر اساس U.S.Breau of Labor statistics می باشد.

درآمد رشته کامپیوتر

اعداد و ارقام ذکر شده در ذیل در مورد کارمندان حقوق بگیر ذکر شده است و در مورد کارآفرینان حوزه کامپیوتر صادق نیست. رنج حقوق کارمندانی که دارای مشاغل کامپیوتری هستند از 22.000$ در سال در پایین ترین حد تا 140.000$ در بالاترین حد اندازه‌گیری شده است. برای قیاس، باید به این نکته اشاره کرد که درآمد متوسط دیگر مشاغل 34.750$ است و در بیشتر بخش‌ها، مشاغل کامپیوتر با پرداخت بالاتر نسبت به سایر مسیرهای شغلی می باشند. علاوه بر این مشاغل کامپیوتری از نرخ بیکاری نسبتاْ پایین 0.9 تا 4.2 درصدی برخوردارند. برای کسب اطلاعات بیشتری در این موارد می‌توانید صفحه معرفی رشته کامپیوتر و آی تی را مشاهده کنید

روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک همه و همه دست به دست هم داده اند تا از هم اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی که فعالان در این زمینه از آینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود.

با توجه به گسترش روز افزون دنیای کامپیوتر امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به متخصصان کامپیوتر احساس می‌شود. امروزه یک مهندس کامپیوتر اگر علاقمند به کار باشد، هیچ وقت با مشکل بی‌کاری روبه رو نمی‌شود. فرصت‌های شغلی این رشته به حدی گسترده و متعدد است که نه تنها فارغ التحصیلان این رشته به راحتی جذب بازار کار می‌شوند بلکه دانشجویان دو سال آخر این رشته نیز می توانند وارد بازار کار شده و فعالیت کنند.

از آنجا که اکثر مشاغل کامپیوتری با کارمزد بالا دارای متقاضیان زیادی است در نتیجه انتظار می رود کسانی که برای این موقعیت ها انتخاب می شوند افرادی شایسته با تحصیلات کافی باشند. به طور کلی مشاغل کامپیوتر نیازمند حداقل مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر یا یک رشته مرتبط با کامپیوتر هستند.

دانشگاه های دولتی که رشته کامپیوتر دارند

در زیر به بررسی رتبه بندی دانشگاه های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر پرداخته ایم:

بطور کلی بهترین دانشگاه های ایران در رشته های مهندسی بصورت زیر رده بندی می شوند:

 1. دانشگاه صنعتی شریف
 2. دانشگاه تهران
 3. دانشگاه امیرکبیر
 4. دانشگاه علم و صنعت و شهید بهشتی (این دو دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)
 5. دانشگاه تربیت مدرس و خواجه نصیر (این دو دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)
 6. دانشگاه های صنعتی اصفهان
 7. دانشگاه اصفهان، شیراز و فردوسی (این سه دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه های دولتی که رشته کامپیوتر را دارند و بررسی رنک آنها به صفحه بهترین دانشگاه های ایران مراجعه کنید

کتاب های رشته کامپیوتر

برای دانلود کتاب های رشته کامپیوتر می‌توانید به صفحه کتاب های رشته کامپیوتر مراجعه کنید.

آیا رشته کامپیوتر سخت است

پاسخ به این سوال بسیار کلی است. رشته‌های مهندسی به دلیل تحلیل‌های زیاد، از رشته‌های سخت محسوب می‌شوند اما علاقه افراد به این رشته‌ها، باعث آسان و جذاب شدن آن می‌شود. پس بنابراین اگر میزان کمی هم به کامپیوتر علاقه داشته باشید، ورود به این رشته می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله‌ی آیا رشته کامپیوتر سخت استآیا رشته کامپیوتر سخت استآیا رشته کامپیوتر سخت استبعضی از دانشجویان اغلب به علت فهم نادرست، استفاده از منبع آموزشی بی‌کیفیت و یا نگذاشتن زمان کافی بر روی درس از جانب خود فرد، دروس یک رشته را سخت تلقی می‌کنند در صورتی که اغلب شنیده‌ایم که سختی و آسانی یک رشته و یا درس نسبی است. در این صفحه این موضوع بسط داده‌ شده است. مراجعه کنید.

شرایط ورود به رشته کامپیوتر

امروزه رشته کامپیوتر در بین دانش‌آموزان و دانشجویان دنیا دارای اهمیت بسیاری قرار گرفته است زیرا تمام مشاغل دنیا و زندگی روزمره انسان‌ها به این رشته وابسته شده است. تا چندین سال پیش اکثر دانش‌آموزان برتر کشور، رشته‌ی برق را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کردند اما امروزه کامپیوتر بیش‌ترین تقاضا در بین تمامی رشته‌ها دارد. پس اگر قصد ادامه مسیر در این رشته را دارید، جزو افراد خوش‌شانس هستید. بسیاری از دانش آموزان می‌خواهند بداند که شرایط ورود به رشته کامپیوتر چگونه است، به همین علت مقاله ای در این زمینه ایجاد کردیم و در این مقاله به بررسی شرایط ورود به رشته کامپیوتر از سال نهم از طریق هنرستان، سوابق تحصیلی و همچنین کنکور سراسری ریاضی پرداخته و مدارک لازم جهت ورود به این رشته و همچنین بازارکار و بهترین مشاغل از لحاظ محبوبیت و درآمد را بررسی کردیم، بنابراین برای مطالعه این مقاله به صفحه شرایط ورود به رشته کامپیوتربررسی شرایط ورود به رشته کامپیوتربررسی شرایط ورود به رشته کامپیوتردر این مقاله شرایط ورود به رشته کامپیوتر از سال نهم از طریق هنرستان، سوابق تحصیلی و همچنین کنکور سراسری ریاضی پرداخته و مدارک لازم جهت ورود به این رشته و همچنین بازارکار و بهترین مشاغل از لحاظ محبوبیت و درآمد، بررسی شده است مراجعه کنید.

برای رشته کامپیوتر چه درس هایی باید قوی باشد

از دانش آموزان سال 9‌ام تا دانش آموزان هنرستانی، دانشجویان کاردانی و کاردانی به کارشناسی و دانشجویان مهندسی کامپیوتر به دنبال این پرسش هستند که متناسب با مقطعی که میخواهند وارد آن شوند در چه دروسی باید قوی باشند، به همین علت مختص این موضوع یک صفحه جداگانه برای شما عزیزان ایجاد کرده‌ایم، بنابراین برای مطالعه در این خصوص به صفحه برای ورود به رشته کامپیوتر چه درس هایی باید قوی باشدبرای ورود به رشته کامپیوتر چه درس هایی باید قوی باشدبرای ورود به رشته کامپیوتر چه درس هایی باید قوی باشداز دانش آموزان سال 9‌ام تا دانش آموزان هنرستانی، دانشجویان کاردانی و کاردانی به کارشناسی و دانشجویان مهندسی کامپیوتر به دنبال این پرسش هستند که متناسب با مقطعی که میخواهند وارد آن شوند در چه دروسی باید قوی باشند، در این مقاله به معرفی این دروس پرداخته شده است. مراجعه کنید.
همین طور خوب است که به این نکته توجه کنید که هر رشته سختی‌های خاص خودش را دارد، از دیدگاه ما هر فردی با هر پایه‌ای می‌تواند در رشته کامپیوتر موفق شود، فقط کافی است که در طول دوران دانشگاه تان بصورت پیوسته تلاش کنید. برخی از مشاورین لیسانس که اطلاعات کاملی در مورد رشته کامپیوتر ندارند به دانش‌ آموزان می‌گویند که برای موفقیت در رشته کامپیوتر نیاز است که پایه ریاضی قوی داشته باشند، در صورتی که به هیچ عنوان چنین نیست، برای اینکه دلیل این موضوع را بصورت دقیق متوجه شوید ابتدا لازم است با دروس اصلی و غیر اصلی رشته کامپیوتر آشنا شوید، دروس غیر اصلی رشته کامپیوتر دروسی هستند که در مقاطع بالاتر رشته کامپیوتر و همین طور در آینده کاری دانش آموختگان کامپیوتر خیلی کاربردی نیستند، از جمله این دروس می‌توان به دروس فیزیک 1و2، معادلات دیفرانسیل، ریاضی عمومی 1و2، جبر خطی، محاسبات عددی، آزمایشگاه فیزیک 2و ... اما دروس اصلی رشته کامپیوتر دروسی هستند که زیر بنای رشته کامپیوتر را تشکیل می‌دهند و هر شخصی که بخواهد در رشته کامپیوتر به جایگاه‌های بالایی برسد باید این دروس را خوب فرا گیرد، از جمله این دروس می‌توان به دروس ساختمان داده، طراحی الگوریتم، معماری کامپیوتر، مدار منطقی، ریاضی گسسته، سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری، هوش مصنوعی، نظریه زبان ها و ماشین ها اشاره کرد.
حال خوب است بدانید که برای فراگیری دروس اصلی رشته کامپیوتر نیازی به داشتن پایه ریاضی قوی ندارید، بطور کلی ریاضی خاص و پیچیده ای در این دروس مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و پایه ریاضی که برای فهم این دروس نیاز دارید را می‌توانید در دو روز آموزش ببینید، ریاضیاتی که برای فهم این دروس نیاز دارید به مواردی همچون آشنایی با خواص لگاریتم، تصاعد حسابی، تصاعد هندسی، خواص سیگما، مقدار خیلی کمی و در موارد خاص مشتق و انتگرال. که تمامی این موارد را می‌توانید در یک الی دو روز بطور کامل یاد بگیرید، برای راحتی شما دانش آموزان و دانش جویان عزیز فیلمی تحت عنوان تمام ریاضیات مورد نیاز برای رشته کامپیوتر تهیه شده و بصورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته که می‌توانید از این فیلم استفاده کنید. همان طور که مشخص شد برای تحصیل در رشته کامپیوتر نیازی به داشتن پایه ریاضی خیلی خوبی ندارید و افراد موفق بسیار زیادی در این رشته وجود دارند که پایه ریاضی بسیار معمولی دارند.

رشته کامپیوتر برای دختران

برخلاف باور عموم که فکر می­‌کنند رشته کامپیوتر کاملاً مردانه است و برای آن تبعیض‌­های جنسیتی قائل می­‌شوند، زنان زیادی از گذشته تا بحال در این عرصه فعالیت داشته‌­اند و به موفقیت‌­های بزرگی دست پیدا کرده‌­اند. برای دریافت پاسخ این سوال مقاله جامعی برای شما نوشته شده تا به شما نشان دهیم که رشته کامپیوتر چطور زندگی می‌تواند زندگی خانم ها را متحول می­‌کند، برای مطالعه این مقاله به صفحه رشته کامپیوتر برای دخترآیا رشته کامپیوتر برای دختران مناسبت است؟آیا رشته کامپیوتر برای دختران مناسبت است؟آمارها حاکی از آن است که زنان به سرعت در حال پیشرفت در علوم کامپیوتر و گرفتن شغل­‌های تخصصی و حساس هستند در نتیجه در این صفحه نقش خانم‌ها را در رشته کامپیوتر بررسی و به طور کامل تحلیل کرده‌ایم. مراجعه کنید.

مهاجرت رشته کامپیوتر

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فعلی جوانان ما مسئله مهاجرت است، در حال حاضر بر اساس گزارش و آمارهای موجود بیش از نیمی از جوانان تمایل به مهاجرت دارند. حال رشته کامپیوتر بهترین رشته در دنیا برای مهاجرت است و بیشترین مهاجرت کاری و تحصیلی دنیا از طریق رشته کامپیوتر انجام می‌شود، با توجه به اهمیت این موضوع مقاله‌ای فقط مختص همین موضوع برای شما عزیزان قرار داده‌ایم. در مقاله مهاجرت رشته کامپیوتربررسی مهاجرت رشته کامپیوتر و مهندسان کامپیوتربررسی مهاجرت رشته کامپیوتر و مهندسان کامپیوتردر این صفحه رشته کامپیوتر برای مهاجرت، بهترین کشورها برای مهاجرت کامپیوتر و همچنین مراحل گام به گام اپلای و مهاجرت کامپیوتر به طور جامع بررسی شده است، بهترین کشورها برای مهاجرت کامپیوتر و همچنین مراحل گام به گام اپلای و مهاجرت کامپیوتر به طور جامع بررسی شده است، حتما این مقاله عالی را مطالعه کنید.

حوزه ها و فیلدهای رشته کامپیوتر

مهندسین کامپیوتر بطور کلی در زمینه‌های طراحی و تحلیل نرم افزار و سخت افزار سیستم های کامپیوتری و نیز زمینه های مرتبط با مهندسی فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید. فعالیت می‌کنند. مباحث بسیاری در حوزه تخصصی رشته کامپیوتر طبقه بندی می شوند که برخی از آن ها عبارتند از:

 • هوش مصنوعی (AI): فرایند ساخت ماشین‌های هوشمندی است که از حجم وسیعی از داده‌ها استفاده می‌کنند.
 • شبکه های کامپیوتری: دستگاه های محاسباتی متصل به هم که می توانند داده ها را مبادله کنند و منابع را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
 • پردازش موازی و توزیع شده
 • محاسبات زیستی
 • ریزپردازنده ها: از مهم‌ترین قطعات یک کامپیوتر که براساس تکنولوژی IC ساخته شده است می‌توان به پردازنده یا همان سی پی یو (CPU) اشاره کرد که میلیاردها ترانزیستور را در خود جای داده است.
 • روباتیک: رباتیک با طراحی، ساخت و بهره برداری از ربات‌ها و همچنین ترکیب علم و تکنیک‌های مهندسی سر و کار دارد.
 • پردازش صوت و تصویر: از کاربردهای پردازش صوت می توان به دستیار صوتی گوگل و پردازش تصویر نیز خودروهای خودران اشاره کرد.
 • پردازش داده های حجیم: ماشین ها برای یادگیری نیازمند حجم بالایی از داده و اطلاعات (Big Data) هستند.
 • طراحی سیستم های دیجیتال
 • سیستم های بی‌درنگ
 • امنیت اطلاعات
 • سیستم های نهفته

با توجه به گسترش روز افزون کاربردهای مهندسی کامپیوتر، امروزه کشور ما نیازمند مهندسین کامپیوتر توانا در تمام زمینه های مذکور است.

اگر در هنرستان کامپیوتر بخوانیم و سپس کاردانی کامپیوتر بگیریم بهتر است یا در کنکور ریاضی شرکت کنیم و مهنسی کامپیوتر قبول شویم؟

توصیه ما به دانش آموزانی که می‌خواهند در رشته کامپیوتر فعالیت کنند این است که سعی کنند حتما از طریق کنکور ریاضی در مهندسی کامپیوتر پذیرفته شوند. در ادامه دلایل این موضوع را بیان می‌کنیم؛ اولین و مهم ترین دلیل این است که دانش آموزان هنرستانی از طریق کنکور کاردانی نمی‌توانند وارد دانشگاه‌های مناسبی شوند و باید وارد دانشگاه‌های فنی و حرفه ای شوند، همین طور این دانشجویان پس از دریافت فوق دیپلم باید در کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت کنند که از طریق این کنکور نیز نمی‌توانند در دانشگاه های دولتی خوب کشور قبول شوند.

از طرف دیگر دانش آموزانی که از طریق کنکور ریاضی در مقطع کارشناسی پیوسته کامپیوتر قبول می‌شوند، دیگر نیازی به شرکت مجدد در کنکور کاردانی به کارشناسی کامپیوتر ندارند و تنها با یک کنکور و بدون هیچ وقفه‌ای می‌توانند کارشناسی کامپیوتر بگیرند. از موارد مهم دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که دروسی که در مهندسی کامپیوتر ارائه می‌شود کاربردی تر و بهترند، همچنین اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه‌های تاپ داخل یا خارج از کشور را دارید این موضوع که شما قبلا کاردانی بوده‌اید و بعد از آن کاردانی به کارشناسی بوده‌اید از دیدگاه اساتید دانشگاه‌های برتر رزومه بدی برای شما محسوب می‌شود.

ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری

بطورکلی مقطع ارشد کامپیوتر کامپیوتر کاملا با لیسانس کامپیوتر و همین طور علوم کامپیوتر متفاوت است ( مقطع دکتری نیز بسیار مانند ارشد است و واحد‌هایی که خود شما در ارشد برنمی‌دارید را در دکتری برخواهید داشت، البته مقطع دکتری کامپیوتر تفاوت‌های دیگری نیز دارد مانند الزامی بودن آزمون زبان، امتحان جامع و تعداد دروسی که باید در دوران دکتری پاس کنید 6 درس 3 واحدی خواهد بود)، شما در لیسانس کامپیوتر مجبور هستید تعداد واحدهای زیادی را (حدودا 143 واحد) بگذرانید در صورتی که شاید به بسیاری از این واحد‌ها علاقه نداشته باشید و همین طور در دوران لیسانس تقریبا در تمامی دروس بخش عظیمی از نمره به مباحث تئوری اختصاص دارد در صورتی که این امر در ارشد و دکتری کامپیوتر کاملا بر عکس است و بیشتر نمره به کارهای پژوهشی و عملی و انجام پروژه و تمرین اختصاص دارد.

پس از قبولی در ارشد کامپیوتر و وارد شدن به دانشگاه، چه در گرایش‌ ارشد نرم افزار قبول شده باشید، چه ارشد شبکه و امنیت و چه ارشد معماری کامپیوتر و ... گروه کامپیوتر آن دانشگاه شما را با فیلدهایی که در گرایش قبولی‌تان وجود دارد آشنا می‌کنند (در بعضی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه شریف و تهران و ... اغلب همایشی برای آشنا کردن دانشجویان با فیلدهایی که وجود دارد برگزار می‌شود) بعنوان مثال اگر گرایش نرم افزار قبول شده باشید حدود 15 فیلد کاری به شما معرفی می‌شود، بعنوان مثال فیلدهای اینترنت اشیا (IOT)، رایانش ابری (cloud computing)، مالتی مدیا، پردازش تصویر، Big data، دیتابیس، real time، embedded، پردازش موازی و سیستم‌های توزیع شده، fog computing، شبکه‌های میان تراشه‌ای (Network on chip) و برخی از فیلدهای دیگر.

سپس دانشجویان مقطع ارشد کامپیوتر با توجه به علاقه‌شان یک فیلد را انتخاب می‌کنند، سپس با اساتیدی که در آن فیلد کار می‌کنند صحبت می‌کنند و از بین آن اساتید یکی را بعنوان استاد راهنمای خود انتخاب می‌کنند، البته استاد راهنما نیز باید آن شخص را بپذیرد و ظرفیت خالی داشته باشد، سپس در آزمایشگاه آن استاد راهنما مشغول به کار می‌شود و در آن آزمایشگاه میز، صندلی و کامپیوتری به آن دانشجو به مدت 2 تا 3 سال اختصاص داده می‌شود، در آزمایشگاه‌ها فقط دانشجویان ارشد و دکتری هستند، مگر آنکه در آن آزمایشگاه پروژه ملی وجود داشته باشد و استاد راهنما تعدادی از دانشجویان لیسانس را برای کار در پروژه استخدام کرده باشد و یا بعنوان کار آموز در آنجا فعالیت کنند.

از این به بعد دانشجویان تعداد کمی درس‌ را از بین تعداد دروس زیادی که در آن گرایش تعریف شدها ست بر اساس فیلدی که انتخاب کردند و با صلاح دید استاد راهنما و مدیر گروه گرایش شان بر می‌دارند، بنابراین چون دانشجو خودش فیلدی را انتخاب کرده که به آن علاقه دارد، به واحدهایی هم که خودش در راستای پایان نامه اش بر می‌دارد علاقه خواهد داشت و بنابراین مثل لیسانش نخواهد بود که دانشجو مجبور باشد تعداد واحدهایی زیادی که به آنها علاقه ندارد را پاس کند. همچنین چون تمام کارهایی که دانشجو انجام می‌دهد در راستای تز اش است بعد از چند ماه در فیلدی که انتخاب کرده خبره می‌شود و این موضوع برای دانشجو جذاب و شیرین خواهد بود و این مورد باعث می‌شود که دانشجویان به رشته کامپیوتر بیش از پیش علاقه مند شوند.

انتخاب گرایش در دوره ارشد کامپیوتر

هر روزه سوالات بسیار زیادی در این زمینه پرسیده می‌شود که در چه رشته‌‌ای کنکور بدهم ؟ بازار کار هر رشته در ایران و در خارج به چه نحو است؟ و کدام رشته بهتر است. ادامه تحصیل در ایران و خارج در چه گرایش بهتر است؟ من به رشته x علاقه ندارم و به همین دلیل نمی‌شود در رشته y آزمون بدهم؟

پس از ورود به مقطع کارشناسی ارشد، می بایست حدود ۳۲ واحد درسی پاس کنید که اگر واحدهای سمینار و پایان نامه را از این مقدار حذف کنیم ۲۴ واحد باقی می‌ماند که از این ۲۴ واحد ۹ یا ۱۲ واحد، دروس اجباری گرایشی ای است که شما در آن گرایش قبول شده اید و سایر واحد ها را می‌توانید بصورت اختیاری و با توجه به علاقه ‌تان انتخاب کنید که این مزیت بسیار بزرگی برای شما است زیرا می توانید دروسی را بر دارید که در زمینه کاری و پژوهشی مورد علاقه تان است.

همچنین توجه به این نکته حائز اهمیت است که زمانی که دانشجو در یک دانشگاه معتبر مانند دانشگاه‌های تهران، شریف،‌ شهید بهشتی و... قبول می‌شود فیلدی که دانشجو جهت پژوهش و تحقیق در دوره ارشد و یا حتی دکتری انتخاب می‌کند می‌تواند به گرایش قبول شده وی در دانشگاه ارتباطی نداشته باشد و با توجه به فیلدهایی که اساتید گرایشی که دانشجو در آن گرایش قبول شده است دانشجو می‌تواند هر فیلد و موضوعی را که به آن علاقمند است و اساتید آن گرایش کار می‌کنند، دنبال کند. این موضوع به این بر می گردد که دانشجو چه کسی را به عنوان استاد راهنمای خود انتخاب می کند و همچنین پروپوزال خود را چه چیزی تعریف کند. به عنوان مثال دانشجویان زیادی بوده‌اند که در رشته ارشد معماری کامپیوتر دانشگاه شریف یا تهران قبول شده‌اند و در دوران تحصیل وارد فیلد شبکه یا امنیت یا مالتی مدیا یا رباتیک و یا دیگر موضوعات شده‌اند. بنابراین اینکه گرایش قبولی شما در ارشد کدام است از اهمیت کمتری نسبت به انتخاب موضوع پروپوزال، موضوع پژوهش و اینکه استاد راهنما دانشجو چه کسی باشد برخوردار است.

نکته جالب دیگر این است که در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر، برخی اساتید از گرایش‌های مختلف دانشجو می‌پذیرند، بعنوان مثال اساتیدی در دانشگاه های تهران و شریف داریم که هم از گرایش معماری کامپیوتر دانشجو می‌گیرند و هم از گرایش نرم افزار و هم از گرایش شبکه.

همچنین برای اشتغال در بازار کار، آنچه درباره تحصیلات آکادمیک مورد سوال است و اهمیت دارد، این موضوع است که از کدام دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اید یا در حال تحصیل هستید. چه مهارت‌هایی دارید؟ پایان نامه و رساله شما در چه زمینه‌ای بوده است؟ در نتیجه اینکه در چه گرایشی از کامپیوتر فارغ التحصیل شده‌اید دارای اهمیت کمتری است (البته به جز دو گرایش تجارت و آی تی). همچنین برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه خارجی علاوه بر موارد فوق الذکر، سوالاتی نظیر:‌ عنوان زمینه و فیلد تحقیقاتی شما چه بوده، چه مقالاتی دارید،‌ استاد راهنمای شما چه کسی بوده است،‌ توصیه نامه های شما از چه کسانی است، نمره تافل و جی آر ای و یا آیلتس شما چند است و ... پرسیده می‌شود و اینکه شما در چه گرایشی از کامپیوتر فارغ التحصیل شده‌اید کمترین اهمیت را دارد و مواردی مثل نمره زبان، مقالات و دانشگاه مقطع ارشد دارای اهمیت بیشتری است.

منابع کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر

منابع کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر 1402 چیست؟ بهترین منابع ارشد کدام ها هستند؟ منابع کنکور ارشد هوش مصنوعی چیست؟ منابع کنکور ارشد نرم افزار چیست؟ و سوالات بسیار دیگری، همه اینها سوالاتی هستند که هر ساله ذهن بسیاری از داوطلبان و دانشجویان کنکور ارشد کامپیوتر را به خود مشغول می‌کند، برای پاسخ به این سوالات و به دلیل اهمیت فراوان این موضوع صفحات مجزایی در این خصوص برای شما دانشجویان عزیز مهیا شده:

معرفی گرایش های ارشد کامپیوتر

آشنایی و شناخت دقیق گرایش های ارشد کامپیوتر از دغدغه‌های مهم داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر است.گرایش های کارشناسی ارشد کامپیوتر شامل گرایش های نرم افزار، هوش مصنوعی، شبکه‌های کامپیوتری، رایانش امن، معماری کامپیوتر (سخت افزار)، بیوانفورماتیک، الگوریتم و محاسبات، علوم و فناوری شبکه، علوم داده و قرآن کاوی رایانشی است. برای بررسی دقیق هر یک از این گرایش‌ها می‌توانید به صفحه زیر مراجعه کنید.

گرایش های ارشد مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های کارشناسی و ارشد مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های کارشناسی و ارشد مهندسی کامپیوتربا توجه به اینکه در حال حاضر رشته مهندسی کامپیوتر محبوب‌ترین رشته در دنیا و کشور است و در سال‌های اخیر اکثر رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی این رشته را انتخاب می‌کنند نیاز است در این صفحه بصورت دقیق به معرفی رشته و گرایش هاي مهندسي کامپيوتر پرداخته شده است

 

تاریخچه رشته کامپیوتر در خارج

شروع تاریخچه کامپیوتر بر می‌گردد به زمانی که رشته الکترونیک در حال رشد بود. جنگ جهانی دوم مسببی بود در پیشرفت حوزه الکترونیک نیاز به رادار و کامپیوترها این پتانسیل را برای تحصیل و تحقیق بیشتر بوجود آورد که در نتیجه آن پیشرفت زیاد در حوزه برق و الکترونیک در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ شد.

دهه ۱۹۵۰، دهه ظهور ترانزیستورها و solid-state electronics (الکترونیک حالت جامد) و سیستم های آنالوگ بود. در رشته الکترونیک، کامپیوتر‌ها به عنوان یک موضوع آموزشی در مرتبه دوم قرار داشتند و در حقیقت در آن زمان ها کامپیوترها را فقط در اداره جات و برای محاسبات استفاده می‌کردند. 

دانشگاه lowa در مورد ظهور کامپیوتر‌ها اینگونه بیان کرده است: دانشمندان فیزیک، ریاضی و الکترونیک از سال ۱۹۳۷ روی کامپیوتر‌ها کار می‌کردند، آقای John Vincent Atanasoff یکی از استادان این دانشگاه و مهم تر از همه یکی از کسانی بود که در بوجود آمدن کامپیوتر‌ها نقش داشت.

اولین کامپیوتری که ایشان ارائه دادند کامپیوتر ABC بود که ساخت آن حدود ۵ سال زمان برد، کامپیوتر ABC اصلا شبیه کامپیوترهای امروزی نبود و وزن و حجم زیادی داشت، اما بسیاری از امکانات این کامپیوتر باعث تحول و بوجود آمدن کامپیوترهای نسل جدید امروزی شد. در ادامه دانشمندان و مهندسین علاقه مند به کامپیوتر وارد این حوزه شدند و مرز‌های آن را گسترده‌ تر کردند. اکنون می‌بینم رشته مهندسی کامپیوتر به عنوان یکی از پرطرفدار ترین رشته‌ها در جهان شناخته می‌شود.

یکی از اولین کامپیوترهای دنیا

تاریخچه رشته کامپیوتر در ایران

ورود کامپیوتر به ایران بر می‌گردد به سال‌های ۱۳۴۰، تقریبا ۱۰ سال پس از روی کار آمدن کامپیوترها در جهان (منظور کامپیوتر های شخصی است نه کامپیوترهای ENIAC یا ABC)، همچنین تحصیلات آکادمیک در حوزه کامپیوتر از سال ۱۳۵۰ شروع شد ولی بیشتر جزو زیر شاخه‌های رشته ریاضی محسوب می‌شد و دانشکده مستقلی برای خودش نداشت و آنچنان که می‌‌باید نبود. گسترش و ایجاد رشته کامپیوتر در دانشگاه‌های بزرگ کشور بین سال‌های 1350 تا 1360 اتفاق افتاد.

دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف به عنوان اولین دانشکده‌ی مستقل مهندسی کامپیوتر در ایران در سال ۱۳۶۴ تأسیس شد.

تاریخچه رشته مهندسی کامپیوتر در ایران، دانشگاه شریف اولین دانشکده مهندسی کامپیوتر در کشور را در سال 64 ایجاد کرد

همچنین در دانشگاه تهران رشته مهندسی کامپیوتر از سال ۱۳۶۹ در مقطع کارشناسی و از سال ۱۳۷۳ همراه با رشته مهندسی پزشکی در مقطع کارشناسی‌ارشد در گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشکده فنی دایر شد.

جمع بندی:

این که کدام یک از رشته‌های نرم افزار، معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی، شبکه، امنیت و غیره را برای کنکور انتخاب میکنید تاثیر عمده ای بر موضوع پژوهش شما ندارد و این موضوع به نحوه انتخاب استاد راهنما و پروپوزال توسط خود دانشجو بستگی دارد. همچنین اینکه چه رشته‌ای هستید تاثیر به سزایی در آینده کاری و ادامه تحصیل شما در خارج از کشور ندارد و آینده درسی و شغلی این رشته‌ها به موضوع رساله و کار تحقیقاتی که در طی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انجام می دهید و همچنین مهارت‌های شما بستگی دارد.

گرایش های رشته کامپیوتر در دانشگاه چیست؟

یکی از سوالات دیگری که ذهن جوانان را به خود درگیر کرده است این است که اگر بخواند در کنکور لیسانس رشته کامپیوتر را انتخاب کنند چه گرایش هایی را می‌توانند در مقطع لیسانس داشته باشند. در حال حاضر افرادی که از طریق کنکور سراسری در لیسانس قبول می‌شوند فقط می‌توانند در یکی از رشته علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر درس بخوانند، که توصیه ما به دانش آموزان بیشتر رشته مهندسی کامپیوتر است و در حال حاضر در دوره لیسانس کامپیوتر در ابتدا ورود گرایش بندی وجود ندارد و دانشجویان در حدود ترم 4 انتخاب می‌کنند که کدام یک از گرایش های نرم افزار و سخت افزار و آی تی باشند و در ارشد، رشته کامپیوتر به گرایش های نرم افزار، معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی، شبکه های کامپیوتری، رایانش امن، بیوانفورماتیک و الگوریتم و محاسبات تقسیم می‌شود

بهترین گرایش رشته کامپیوتر چیست؟

در حال حاضر می‌توان رشته هوش مصنوعی را بهترین رشته جهان نامید و می‌توان گفت آینده دنیا در دستان هوش مصنوعی است. اگر تعداد پوزیشن هایی که برای اپلای در مقطع دکتری در رشته کامپیوتر وجود دارد نگاه کنید متوجه می‌شوید که بالای 80 درصد تمامی پوزیشن ها برای فیلدهایی است که در اصل مربوط به رشته هوش مصنوعی است، یا اگر پروژه هایی که غول های تکنولوژی در سال های اخیر تعریف کرده اند نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که اکثرا پروژه هایی هستند که مربوط به فیلدهای هوش مصنوعی می‌شود.

بهترین رشته دنیا چیست؟

با توجه به تحولات عظیم رشته کامپیوتر در دهه های اخیر بی شک رشته کامپیوتر از نظر فاکتورهای بسیار زیادی نظیر بازار کار، سطح درامد، تعداد پوزیشن های کاری و درسی در خارج از کشور، سرعت گسترش و ... در رده یک دنیا قرار دارد و چند سالی است که در کنکور سراسری لیسانس بر خلاف قدیم که ابتدا برق شریف و دانشگاه تهران پر می‌شد، اکنون رشته کامپیوتر زودتر از سایر گرایش ها در دانشگاه های تاپ پر می‌شود

بهترین کشورهای دنیا برای کار و ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر کدام کشورها هستند؟

بهترین کشورهای دنیا در این زمینه، آمریکا، کانادا، استرالیا، آلمان، سوئد، نروژ و ... هستند

چطور می‌توان با دریافت حقوق مهاجرت کنیم؟

برای این کار لازم است که دانشجویان ارشد در یک دانشگاه تاپ قبول بشوند و بعد برای مقطع دکتری اپلای کنند و فاند بگیرند، به این علت که تعداد پوزیشن‌هایی که برای مقطع دکتری کامپیوتر وجود دارد بسیار بیشتر از تعداد پوزیشن های مقطع ارشد است این فاصله به قدری است که اصلا قابل مقایسه نیست. خبر خوب این است که قبولی در کنکور ارشد کامپیوتر در یک دانشگاه تاپ خیلی راحتر از قبولی در کنکور سراسری است

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی4.3159722222222 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.32 امتیاز (144 رای)
بارگذاری نظرات