رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

بهترین دانشگاه های تهران⚡️بهترین دانشگاه های تهران به ترتیب

در این مقاله عالی بهترین دانشگاه های تهران معرفی شده و ویژگی بهترین دانشگاه های تهران از نظر زیرساخت‌ها و امکانات، منابع مالی دانشگاه و ... بررسی شده

در این مقاله به بررسی تعدادی از ویژگی‌های یک دانشگاه خوب می‌پردازیم و 10 تا از بهترین دانشگاه های تهران را معرفی می‌کنیم.

ویژگی بهترین دانشگاه‌ها چیست؟

آموزش و اطلاعات

یک دانشگاه ایده‌آل از ابزارهای یادگیری تطبیقی استفاده می‌کند تا دانشجویان بتوانند متناسب با سرعت خود، درس را یاد بگیرند. دانشجویان، انتظارات و نظراتی دارند، در نتیجه محیط‌های آکادمیک امروزی برای جلب توجه پذیرفته‌شدگان با یکدیگر رقابت می‌کنند و به‌همین دلیل است که برای موسسات، مهم است که کیفیت خدمات خود را بهبود ببخشند. رضایت بالای دانشجویان تاثیر زیادی بر حفظ دانشجویان، جذب نیرو و جذب سرمایه دارد.

دانشگاه مولد و خلاق

یک دانشگاه مولد چیزی را ایجاد می‌کند که هنوز وجود ندارد، چیزی جدید را مد می‌کند، نوآوری می‌کند، می‌سازد و ایجاد می‌کند. برای دریافت مدرک، دانش‌آموزان باید چیزی بسازند. علاوه بر تدریس در مقطع کارشناسی و مشارکت در تحقیق، اساتید بر اساس نوآوری‌های خود مورد ارزیابی و ارتقا قرار می‌گیرند.

محیط کاربردی

یک موسسه پژوهش محور موفق به‌تنهایی نمی‌تواند کار کند. توسعه آن به ماهیت، ساختار و کیفیت موسسات اطرافش بستگی دارد. باید تحرکات و هماهنگی‌های زیادی بین دانشجویان، اساتید و صنعت وجود داشته باشد که محیطی از همکاری را به‌وجود بیاورد.

فرهنگ پژوهش

تحقیقات انجام شده در دانشگاه بر اساس کنجکاوی انجام می‌شود و به‌صورت ماموریت محور اجرا می‌شود. تعادل خوبی بین کنجکاوی‌های تشویقی وجود دارد که به‌عنوان پژوهشی نتیجه‌گرا پرورش می‌یابند. یکی از مشخصه‌های یک موسسه تحقیقاتی خوب، مشارکت دادن دانشجویان کارشناسی در تحقیقاتی است که محیط یادگیری فعالی را فراهم می‌کند و فرهنگ تحقیق را در مراحل اولیه پرورش می‌دهد.

زیرساخت‌ها و امکانات

برای تسهیل بازده تحقیقاتی، دانشگاه‌ها باید در ساختن یا دستیابی به زیرساخت‌های فیزیکی پیشرو مانند مراکز رشد، مراکز نوآوری و تجهیزات پیشرفته‌ای سرمایه‌گذاری کنند که زمینه‌های اصلی تمرکز پژوهش را فعال می‌کند.

منابع مالی دانشگاه

دانشگاه های پیشرو، زمانی موفق هستند که در طول زمان، راه‌های متنوعی را برای تامین مالی خود ایجاد کنند مثل مشارکت‌های صنعتی.

بهترین دانشگاه های تهران کدامند؟

در ادامه مقاله 10 تا از بهترین دانشگاه های تهران را معرفی می‌کنیم:

دانشگاه تهران

تصویر سردر دانشگاه تهران

دانشگاه تهران، یک دانشگاه دولتی و یکی از بزرگ‌ترین مراکز آموزش عالی در ایران است. دانشگاه تهران دارای ۱۹ دانشکده مستقل، ۵ دانشکدگان با ۲۹ دانشکده وابسته، پردیس منطقه‌ای، ۱۳ مرکز پژوهشی و تحقیقاتی و ۱۸ مؤسسه پژوهشی و پژوهشکده است. این دانشگاه دارای بزرگ‌ترین کتابخانه دانشگاهی ایران است که در مساحتی بیش از 22000 متر مربع در 9 طبقه در سال 1329 تاسیس شد. رتبه دانشگاه تهران در رتبه‌بندی کیو اس (QS) در سال 2022، 465 بوده است. این دانشگاه دارای رتبه 71 علوم مهندسی، 161 رتبه کشاورزی و 301 تا 350 علوم طبیعی در رتبه‌بندی دانشگاه ملی تایوان است. به‌طور جزئی در این رتبه‌بندی، دانشگاه تهران دارای رتبه 9 مهندسی مکانیک، 28 مهندسی شیمی و 56 مهندسی عمران است.

دانشگاه صنعتی شریف

تصویر سردر دانشگاه شریف

دانشگاه صنعتی شریف، یک دانشگاه دولتی و یکی از بهترین دانشگاه های ایران است. دانشگاه صنعتی شریف در تهران در نزدیکی میدان آزادی واقع شده و پردیسی نیز در جزیره کیش دارد. این دانشگاه، بهترین دانشجویان را جذب می‌کند. علاوه بر دارندگان مدال طلای دانش‌آموزی در المپیادهای ریاضی، فیزیک، شیمی، نجوم و کامپیوتر، هر ساله تقریباً ۱۰۰۰ نفر از بالاترین رتبه‌های کنکور رشته ریاضی - فیزیک جذب دانشگاه صنعتی شریف می‌شوند. این مرکز به‌عنوان دانشگاه MIT ایران خوانده شده است. این مرکز علمی - تحقیقی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان که به‌وسیله مؤسسه معتبر QOS انجام می‌شود رتبه ۳۸۰ و در بین دانشگاه‌هایی که در ۵۰ سال اخیر تأسیس شده‌اند حائز رتبه ۴۷ است.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

تصویر سردر دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اولین دانشگاه صنعتی کشور و از با سابقه‌ترین دانشگاه‌ها در زمینه فنی و مهندسی و یکی از بهترین دانشگاه‌ها در تهران و کشور است. دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه علوم کامپیوتر دارای رتبه 90 در رتبه‌بندی US World News and Reports می‌باشد. این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه لایدن برای 3 سال متوالی بهترین دانشگاه کشور معرفی شده است. در سال 1393 از طرف ISC بهترین دانشگاه صنعتی کشور معرفی شد. در طبقه‌بندی موضوعی دانشگاه تایوان در سال 2019، دانشگاه صنعتی امیرکبیر دارای رتبه 132 جهان در طبقه مهندسی بوده است و به‌طور کلی دارای رتبه 601 تا 650 در بین دانشگاه‌های جهان می‌باشد. در سال 2018 در رتبه‌بندی تایمز، این دانشگاه بعد از دانشگاه تهران جایگاه دوم در دانشگاه‌های کشور را کسب کرد. در رتبه‌بندی موضوعی شانگهای در زمینه ریاضیات و در سال 2015، این دانشگاه رتبه 151 تا 200 جهان را کسب کرد.

دانشگاه علم وصنعت

تصویر سردر دانشگاه علم و صنعت

دانشگاه علم و صنعت، یکی دیگر از بهترین دانشگاه ها در تهران است. شعبه‌های دیگر این دانشگاه در شهرهای بهشهر، دماوند و نور قرار دارند. این دانشگاه در رتبه‌بندی تایمز، در سال 2016 به‌عنوان بهترین دانشگاه ایران و در سال 2017 دومین دانشگاه برتر کشور معرفی شد. در سال 2015 این دانشگاه و دانشگاه شریف تنها دانشگاه‌های ایرانی در بین 60 دانشگاه برتر آسیا بودند. این دانشگاه، رتبه اول در ارتباط با صنعت در بین دانشگاه‌های تخصصی کشور را کسب کرد. این دانشگاه، تنها دانشگاه دارای دانشکده مهندسی راه‌آهن در خاورمیانه و دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی در ایران است. این دانشگاه تنها موسسه کامپوزیت ایران و اولین دانشکده مهندسی خودرو در ایران را تاسیس کرد.

دانشگاه شهید بهشتی

تصویر سردر دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی، یکی از بهترین دانشگاه ها در تهران و کل کشور است. این دانشگاه در حال حاضر 85 قطب علمی، 194 آزمایشگاه پژوهشی و آموزشی، 13 مرکز پژوهشی، 3 گروه پژوهشی، 6 پژوهشکده، 11 شرکت دانش‌بنیان و 28 شرکت مرکز رشد دارد. این دانشگاه، رتبه 5 ملی را بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا و بر اساس نظام رتبه‌بندی QS در سال‌های 2017 و 2018 دریافت کرده است.

دانشگاه خواجه نصیر

تصویر سردر دانشگاه خواجه نصیر

اولین دانشگاه صنعتی کشور، دانشگاه خواجه نصیر بود که در سال 1359 با ادغام 9 مرکز آموزش عالی و با نام دانشگاه فنی و مهندسی تشکیل شد و در سال 1367 به نام خواجه نصیرالدین طوسی تغییر نام یافته است. دانشگاه خواجه نصیر، دارای رتبه 146 جهان، دانشکده مهندسی مکانیک بر اساس رتبه‌بندی NTU و همچنین دارای رتبه 460 جهان در زمینه علوم فنی مهندسی بر اساس نظام رتبه‌بندی URAP است.

دانشگاه خوارزمی

تصویر سردر دانشگاه خوارزمی

دانشگاه خوارزمی، یکی از بهترین دانشگاه های تهران و کشور است که وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است. این دانشگاه در سال 1297 تاسیس شد و اولین مرکز آموزش عالی کشور است. در حال حاضر دانشگاه خوارزمی در رشته‌های مختلف علوم پایه، انسانی، تربیتی و مهندسی در مقاطع مختلف از کارشناسی تا دکتری دانشجو می‌پذیرد. بر اساس رتبه‌بندی تایمز در سال های 2019 - 2021 دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه خوارزمی در رتبه 601 - 800 جهان قرار گرفت و در بخش درآمد از صنعت در بین دانشگاه‌های ایران، رتبه ۱۰ را کسب کرد.

دانشگاه علامه طباطبایی

تصویر سردر دانشگاه علامه طباطبایی

دانشگاه علامه طباطبایی، یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های تهران وهمچنین بزرگ‌ترین دانشگاه کشور در زمینه علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم شناختی، اقتصاد و مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی بوده که در سال 1358 با ادغام و ترکیب چندین دانشکده و آموزشگاه و موسسات عالی کشور تاسیس شده است. دانشگاه علامه طباطبایی در سال 1395 بر اساس رتبه‌بندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رتبه یک دانشگاه‌های تخصصی کشور را کسب کرد.

دانشگاه هنر تهران

تصویر سردر دانشگاه هنر تهران

دانشگاه هنر تهران در حال حاضر دارای پنج دانشکده در شهرهای تهران و کرج می باشد. کل مجموعه شامل 16 رشته در مقطع کارشناسی، 16 رشته کارشناسی ارشد و 3 رشته در مقطع دکتری است. این دانشگاه تاکنون 1260 مقاله علمی در نشریات و همایش‌های داخلی منتشر کرده است.

دانشگاه فرهنگیان

تصویر سردر دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان، یکی از بهترین دانشگاه ها برای تامین نیرو برای سازمان آموزش و پرورش کشور است. تاسیس این دانشگاه در سال 1390 با ادغام کلیه مراکز تربیت معلم انجام شد و 98 واحد پردیس و مرکز آموزشی دارد. این مرکز آموزش تا کنون 8818 مقاله علمی در نشریات و همایش‌های داخلی و 502 مقاله معتبر بین‌المللی منتشر کرده است. رشته‌های تحصیلی در حال تدریس در این دانشگاه شامل علوم پایه، ریاضیات، علوم اجتماعی، ادبیات، ورزش، علوم اسلامی، روان‌شناسی، علوم پرورشی و هنر می‌شوند. این مرکز دارای 32 پردیس آقایان و 32 پردیس بانوان در کشور می‌باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله به طور خلاصه 10 تا از بهترین دانشگاه های برتر تهران و کشور را معرفی کردیم. این دانشگاه‌ها در ایران از لحاظ علمی بسیار قوی هستند. فارغ‌التحصیلان از این دانشگاه‌ها سطح علمی بالایی دارند و به‌راحتی وارد بازار کار می‌شوند. این دانشگاه‌ها در جهان دانشگاه‌های شناخته‌شده‌ای هستند به‌خصوص دانشگاه شریف و تهران، و دانشجویان به‌راحتی می‌توانند در بهترین دانشگاه‌های دنیا به ادامه تحصیل بپردازند.

بهترین دانشگاه های تهران کدامند؟

از بهترین دانشگاه های تهران می‌توان به دانشگاه شریف، تهران، امیرکبیر، علم و صنعت، شهید بهشتی، خواجه نصیر، خوارزمی، علامه طباطبایی، هنر تهران و فرهنگیان اشاره کرد.

رتبه دانشگاه شریف در سطح جهان چند است؟

دانشگاه شریف در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان که به‌وسیله مؤسسه معتبر QOS انجام می‌شود رتبه ۳۸۰ و در بین دانشگاه‌هایی که در ۵۰ سال اخیر تأسیس شده‌اند حائز رتبه ۴۷ است.

امتیازدهی4.6666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.67 امتیاز (3 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200