وبینار رایگان از کنکور ارشد تا تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها
دیدن جزئیات و ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

درآمد کارشناس پایگاه داده

این صفحه عالی درآمد پایگاه داده و میانگین حقوق مشاغل حوزه پایگاه داده در ایران و خارج از کشور و بازار کار پایگاه‌ داده در برخی از کشورهای خارجی را بررسی کرده

درآمد متخصصان پایگا ه‌داده بسته به سطح تحصیلات، تجربه و اندازه صنعت و شرکت متفاوت است. متخصصان پایگاه‌ داده ممکن است در قالب پاداش درآمد بیشتری کسب کنند. در این مقاله درباره پایگاه‌ داده توضیح مختصری میدهیم، همچنین درباره کارشناس پایگاه‌ داده، درآمد آن و وظایف شغلی و مهارت‌های شغلی وی بحث خواهیم کرد.

پایگاه داده چیست؟

تصویری از چند پایگاه داده

پایگاه دادهپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ این مقاله به بررسی این موضوع و همچنین انواع پایگاه داده، کاربردهای پایگاه داده، محبوب ترین پایگاه های داده و اجزای اصلی پایگاه داده پرداخته (Data base) یا همان بانک اطلاعاتی مجموعه‌ای سازمان‌یافته از اطلاعات یا داده‌های ساختاریافته است که معمولاً به‌صورت الکترونیکی در یک سیستم کامپیوتری ذخیره می‌شوند که توسط سیستم مدیریت پایگاه‌ داده (DBMS) کنترل میشود. به‌طورمثال دفترچه تلفن یا لیستی از کالاهای موجود در انبار یک فروشگاه پایگاه‌ داده محسوب می‌شوند.

انواع پایگاه داده

تصویری از یک نوع خاص پایگاه داده

در بسیاری از موارد برای کارهای مختلف، به پایگاه‌ داده‌ های متفاوتی نیاز است. برخی از انواع مشترک پایگاه‌ داده‌ ها:

متمرکز:

پایگاه‌ داده‌ای است که در یک مکان قرار گرفته، ذخیره و نگهداری می‌شود. این مکان اغلب یک کامپیوتر مرکزی یا سیستم پایگاه‌ داده ‌است. بانک‌های اطلاعاتی متمرکز به طور معمول توسط سازمان‌های بزرگ‌تر مانند یک شرکت تجاری یا دانشگاه استفاده می‌شود.

ابری:

پایگاه‌ داده ابری یک پایگاه‌ داده است که از طریق اینترنت اجرا میشود و به ‌طور معمول روی بسترهای نرم‌ افزاری رایانش ابری مستقر می‌شود، مانند Amazon EC2 GoGrid و Rackspac. داده‌ها در یک هارد دیسکهارد کامپیوتر یا همان هارد دیسک چیست؟معرفی انواع هارد دیسکهارد کامپیوتر یا همان هارد دیسک چیست؟معرفی انواع هارد دیسکاین مقاله عالی به معرفی هارد کامپیوتر یا همان هارد دیسک و نحوه عملکرد آن پرداخته، همچنین به بررسی انواع هارد دیسک و معرفی هارد اکسترنال و حافظه SDD پرداخته است یا سرور محلی ذخیره می‌شوند، اما اطلاعات به‌صورت آنلاین در دسترس است.

شی گرا:

این نوع دیتابیس رایانه از ذخیره‌سازی انواع داده‌ها پشتیبانی می‌کند. داده‌ها به شکل اشیا ذخیره می‌شوند. اشیایی که در پایگاه‌ داده نگهداری می‌شوند دارای ویژگی‌ها و روش‌هایی هستند که مشخص می‌کند با داده‌ها چه باید کرد. PostgreSQL نمونه‌ای از DBMS رابطه‌ای شی گرا است.

توزیع شده:

پایگاه‌ داده توزیع شده مجموعه‌ای از دیتابیس‌های به هم مرتبط است که از دید کاربر به‌صورت یک پایگاه‌داده منفرد به نظر می‌رسد. پایگاه‌داده توزیع شده مزایای بسیاری از قبیل کاهش هزینه ارتباطات، قدرت پردازش بیشتر، قابلیت توسعه، ازبین‌بردن اتکا به یک دستگاه سرور را دارد. در این نوع سیستم پایگاه‌ داده، داده‌ها در یک مکان نیستند.

حتما بخوانید :
انواع پایگاه‌ داده

کار کارشناس پایگاه داده چیست؟

متخصص بانک اطلاعاتی یا کارشناس پایگاه‌ داده تخصص و دانش بسیار بالا در کار با نرم‌ افزارهای کامپیوتری به‌ویژه نرم‌ افزارهای مخصوص ساخت و توسعه بانک‌ های اطلاعاتی دارد. یک کارشناس پایگاه‌ داده، ارتقا پایگاه‌ داده را با ارزیابی، حفظ و بهبود مدل‌های آموزشی برنامه‌ریزی می‌کند، با توسعه پروتکل‌هایی برای اندازه‌گیری نتایج به عملکرد پایگاه‌ داده دسترسی پیدا کرده، با نظارت بر عملکرد پایگاه‌ داده، از عملکرد داده‌ها پشتیبانی میکند. همچنین فرایندها و مشکلات برنامه را ارزیابی و حل نموده، ابزارهای پایگاه‌ داده طراحی کرده و به سؤالات کاربران پاسخ میدهد.

تصویری از کارشناس پایگاه داده

مسئولیت‌ها و وظایف کارشناس پایگاه‌ داده

کارشناس پایگاه‌ داده سازماندهی و نگهداری داده‌هایی که ارزش حفظ و طبقه‌بندی را دارند مثل اطلاعات مشتریان و اطلاعات محصولات موجود در انبار را انجام میدهد. برخی از وظایف پایگاه‌ داده شامل موارد زیر است:

مهارت‌ های مورد نیاز شغل پایگاه‌ داده:

مهارت‌ های تحلیلی: یکی از مهم‌ترین مهارت‌های موردنیاز برای انجام درست کار در این شغل، مهارت تحلیل است. با کمک این مهارت می‌توانید نیازهای مطرح شده توسط کارفرما یا مدیر پروژه را تحلیل و ساختاری برای پایگاه‌ داده طراحی کنید که نیازهای مذکور را پوشش دهد.

توجه به جزئیات: یکی دیگر از مهارت‌ های موردنیاز برای پایگاه‌ داده توجه به جزئیات است به‌این‌علت که در طراحی و نگهداری پایگاه‌ داده با جزئیات زیادی سروکار داریم.

تفکر منطقی: داشتن مهارت ریاضی و منطقی در این شغل بسیار مهم است. اگر شما این مهارت را نداشته باشید امکان طراحی و ساخت یک پایگاه‌ داده قدرتمند را نخواهید داشت.

مهارت‌های حل مسئله: مهارت حل مسئله موجب جلوگیری از سردرگمی و خلق راهکارهای جدید در موقع مواجه‌شدن با مشکلات پیش‌آمده در کار می‌شود.

فرصت‌های شغلی و درآمد پایگاه‌ داده:

باتوجه‌به نیاز سازمان‌های امروزی به استفاده از داده‌ها، آینده شغلی پایگاه‌ داده خوب است. موقعیت‌های استخدامی مربوط به برنامه‌ نویس SQL بسیار متنوع هستند، در نتیجه حقوق دریافتی هم متناسب با سازمان، موقعیت شغلی، سابقه کار، تحصیلات، نوع دانشگاه و شهر محل اشتغال متفاوت است.

میانگین حقوق مشاغل حوزه SQL:

سطححقوق مدنظر برای سال 1402 در تهرانحقوق دریافتی در سال 1401 در تهران
سنیور از 9/10 میلیون تومان تا 8/28 میلیون تومان از 22 میلیون تومان تا 5/7 میلیون تومان
جونیور و سطح متوسط از 19 میلیون تومان تا 53 میلیون تومان از 15 میلیون تومان تا 40 میلیون تومان

بازار کار پایگاه‌ داده در برخی از کشورهای خارجی:

آمریکا:

در کشور آمریکا رنج دستمزد متخصصان پایگاه‌ داده سالانه بین 53 هزار دلار تا 84 هزار دلار است که به طور متوسط، میانگین حقوق دریافتی 67 سالانه هزار دلار است

کانادا:

در کشور کانادا رنج دستمزد متخصصان پایگاه‌ داده به نسبت هر شهر متفاوت است و تقریباً سالانه بین 46 هزار دلار تا 139 هزار دلار است که به طور میانگین 83 هزار دلار به‌صورت سالانه است.

انگلستان:

در کشور انگلستان حقوق دریافتی متخصصان پایگاه‌ داده سالانه از 42 هزار پوند تا 67 هزار پوند است که به طور متوسط 53 هزار پوند است.

جمع‌بندی

به دلیل نیاز روزافزون کسب‌وکارها به استفاده بهینه از داده‌ها در جهت رشد، استخدام افراد متخصص این حوزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. درآمد پایگاه‌ داده باتوجه‌به موقعیت شغلی و مهارت و... که در این مقاله صحبت شد، متفاوت است. در این مقاله درباره پایگاه‌ داده، کار کارشناس پایگاه‌ داده، درآمد این شغل و مهارت متخصص پایگاه‌ داده صحبت کردیم. امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

چگونه به یک کارشناس پایگاه‌ داده تبدیل شویم؟

یکی از مواردی که باید در نظر بگیرید این است چه به میزان تحصیلاتی نیاز دارید و چه مهارت‌هایی باید کسب کنید، زیرا حقوق شما میتواند بر اساس میزان تحصیلات، مهارت شما و موقعیت شغلی‌تان تغییر کند.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200