مسیر رتبه‌برترشدن در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و IT
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

این مقاله را از آنجایی که مطمئن بودیم جواب سئوال اکثر دانش‌جویان عزیز در آن هست، نوشته‌ایم

هدف این مقاله برشمردن علل اصلی کندخوانی و پیشنهادهایی برای برطرف کردن آن‌هاست. لطفاً در انجام این پیشنهادها صبور باشید!

1. بلندخوانی (ادای صوت):

بعضی از ما عادت داریم که به هنگام مطالعه، به جای خواندن بی‌صدا، صدای کلمات یا صوتی را مانند هوم م م ... در گلو ایجاد می‌کنیم که موجب پرت شدن حواس و کندخوانی می‌شود.

راه حل: راه حلی که به شما توصیه می‌شود این است که در هنگام خواندن متن بدون ایجاد صدا در گلو و در حالی که هوا را از دهان خود به بیرون هدایت می‌کنید متن را تنها با چشمان خود بخوانید.

لب‌خوانی:

این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که شما در هنگام خواندن متن، لب‌ها را بدون صدا حرکت می‌دهید، مثل آن که کلمات را برای خود با صدای بلند بخوانید.

راه حل: راه‌های زیادی برای از بین بردن این عادت وجود دارد ولی مؤثرترین راه، این است که دهان خود را ببندید و نگذارید لب‌هایتان از هم جدا شوند، به همین سادگی ...!

3. کلمه‌خوانی:

بعضی از ما طبق عادت کودکی خود جملات را کلمه به کلمه می‌خوانیم و این، سرعت خواندن ما را بسیار کم می‌کند.

راه حل: باید سعی کنیم جمله را بخوانیم، نه تک تک کلمات را و اگر سرعت خواندن را افزایش دهیم این مشکل از بین می‌رود. برای این منظور انجام تمرین‌های عملی تندخوانی بهترین کار است.

4. دوباره‌خوانی:

برخی نمی‌توانند بدون برگشت مجدّد به عقب، خواندن را ادامه دهند و بدون دوباره‌خوانی مکرّر از ابتدا به انتهای هر سطر، به سطر بعدی بروند. اکثر ما جمله‌ی مهمی را که خوانده‌ایم دوباره می‌خوانیم یا وقتی تمرکز یا حضور ذهن نداریم ناخودآگاه دوباره‌خوانی می‌کنیم. اگر این مشکل را شناسایی و کنترل نکنیم سرعت خواندن ما افزایش پیدا نمی‌کند.

راه حل: شاید بهترین توصیه برای رفع این مشکل این باشد که دست از نگرانی بردارید که خوب متوجّه نشدم یا چیزی را از قلم انداختم، بلکه بدون دوباره‌خوانی، به کار خود ادامه دهید و با قوّت قلب و اعتماد به نفس برخلاف میل شدیدتان به عقب برنگردید، ولی اگر موفّق نشدید شاید راه‌حل‌های زیر بتواند به شما کمک برساند.

  1. در هنگام مطالعه اگر به لغت خاصّی برخورد کردید که معنی آن را نمی‌دانستید به خاطر آن خواندن خود را قطع نکنید، زیرا مجبور می‌شوید پس از رجوع به آن، متن را دوباره از ابتدا بخوانید.
  2. انگشتان خود را زیر سطر بگذارید و با انگشتان خود متن را دنبال کنید.

5. ذهن‌خوانی:

در این عادت اشتباه، لب‌‌ها بی‌حرکتند و ارتعاشی در گلو احساس نمی‌شود ولی کلمات را در مغز خود تکرار می‌کنیم. هر چیزی که شباهت به خواندن با صدای بلند داشته باشد، مغز را از رسیدن به سرعت قابل قبول باز خواهد داشت.

راه حل: برای کاهش ذهن خوانی بهتر است مطالب را بدون وسواس با سرعت زیاد بخوانید.

نکته: بهتر است به جای بلندخوانی، لب‌خوانی یا دوباره‌خوانی در هنگام مطالعه، قلم و کاغذی در کنار خود داشته باشید و مطالب مهم را بنویسید و روی نوشته‌های خود تحلیل انجام دهید. این کاغذها را می‌توانید برای مرور نگه‌دارید یا حتی دور بریزید. هدف اصلی ارتقاء توجه و یادگیری شما در حین مطالعه است.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی4.2558139534884 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.26 امتیاز (43 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام