تا ۵۰٪ تخفیف در جشنواره کوله پشتی بهار
دیدن تخفیف‌ها و شرکت در جشنواره
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

شغل های رشته علوم کامپیوتر

این صفحه عالی به معرفی شغل های علوم کامپیوتر پرداخته و بهترین مشاغل رشته علوم کامپیوتر و بازار کار رشته علوم کامپیوتر در ایران و خارج از کشور را بررسی کرده

معرفی رشته علوم کامپیوتر

اگر خود را در حال تجزیه‌وتحلیل آخرین و بهترین نسخه‌های فناوری، رؤیاپردازی خلاقیت‌های فناوری یا حتی ارائه راه‌حل‌هایی برای بهتر کردن محصولات فعلی هستید، ممکن است بخواهید شغلی در زمینه علوم کامپیوتر داشته باشید. رشته علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. یا Computer Science از جمله رشته‌هایی است که امروزه باتوجه‌به اینکه فناوری به‌سرعت در حال پیشرفت است، از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. رشته علوم کامپیوتر سال‌های زیادی است که در ایران، به‌عنوان یک‌رشته مجزا به لیست رشته‌های دانشگاهی اضافه شده است. علوم کامپیوتر بر پایه ریاضیات و منطق است که به مطالعه کامپیوتر و محاسبات از طریق درک الگوریتم‌ها، تئوری اطلاعات و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، اتوماسیون و تئوری محاسبات می‌پردازد.

رشته علوم کامپیوتر، برای افرادی که به علم ریاضیات علاقه‌مندی زیادی دارند بسیار جذاب و کاربردی است؛ زیرا علوم کامپیوتر ترکیبی از علم ریاضیات و کامپیوتر است که دانشمندان علوم کامپیوتر با بررسی و مطالعهٔ الگوریتم‌های مختلف، تلاش می‌کنند تا بهترین و بهینه‌ترین الگوریتم‌ها را در سیستم‌ها به کار گیرند. رشته علوم کامپیوتر در مقطع کارشناسی گرایش ندارد؛ ولی در مقطع کارشناسی ارشد گرایش‌های مختلفی دارد که می‌توانید باتوجه‌به علاقه و توانمندی خود از این گرایش‌ها برای ادامه تحصیل انتخاب کنید.

تصویری از یک مهندس علوم کامپیوتر

رشته علوم کامپیوتر بهتر است یا رشته مهندسی کامپیوتر

رشته‌های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر شباهت‌های زیادی با هم دارند ولی می‌توان از جنبه‌های مختلفی آن‌ها را با هم مقایسه کرد. مهندسی کامپیوتر بر استفاده از اصول مهندسی برای طراحی و آزمایش نرم‌ افزار، سخت افزارسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوترسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتردر این صفحه بررسی شده که سخت افزار چیست و سخت افزار کامپیوتر به زبان ساده معرفی شده است، همچنین به بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتر پرداخته شده است و شبکه‌ها تمرکز دارد. مهندسان کامپیوترعلوم کامپیوتر، مهندسی برق و ریاضیات را برای ایجاد راه‌حل‌های کارآمد و کاربردی برای مسائل محاسباتی مطالعه می‌کنند.

علوم کامپیوتر جنبه نظری و کاربردی محاسبات را در نظر می‌گیرد. دانشمندان کامپیوتر سیستم‌های نرم‌افزاری، زبان‌ های برنامه‌ نویسی و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را برای بهبود تعاملات بین افراد و سیستم‌های محاسباتی مطالعه می‌کنند. در رشته علوم کامپیوتر از دانش برنامه‌ نویسی برای حل مسئله استفاده می‌شود، اما در مهندسی کامپیوتر از دانش برنامه‌ نویسی برای تولید و توسعه و نگهداری از نرم‌ افزار استفاده می‌شود. تنوع گرایش‌های مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار بیشتر از علوم کامپیوتر است که همین تنوع، باعث ایجاد زمینه‌های شغلی زیادی برای فارغ‌التحصیلان رشته کامپیوتر می‌شود.

توانایی‌های موردنیاز برای ورود به رشته علوم کامپیوتر

مهارت‌های علوم کامپیوتر در عصر دیجیتال امروزی، نقش حیاتی ایفا می‌کند. چه فردی مبتدی باشید که به دنبال شروع حرفه‌ای در علوم کامپیوتر است و چه فردی حرفه‌ای که هدفتان ارتقا مجموعه مهارت‌های خود است، درک این مهارت‌ها و نحوه کسب آن‌ها بسیار مهم است. مهارت‌ های نرم که به‌طورکلی «مهارت‌های افراد» نامیده می‌شوند، ویژگی‌های ناملموسی هستند که در یک شغل به ارمغان می‌آورید و برای نحوه تعامل شما با دیگران حیاتی هستند. مهارت‌ های نرم می‌توانند بر کارایی و توانایی شما در انجام جنبه‌های فنی شغلتان تأثیر بگذارند. از جمله مهارت‌ های مهم در حوزه علوم کامپیوتر عبارت‌اند از:

مهارت‌ های سخت، توانایی‌های خاصی هستند که برای موفقیت در کار روزانه خود از آن‌ها استفاده می‌کنید که در حوزه علوم کامپیوتر، بسیاری از این مهارت‌ها ماهیت فنی دارند. از جمله مهارت‌ های سخت موردنیاز در حوزه علوم کامپیوتر عبارت‌اند از:

بهترین مشاغل رشته علوم کامپیوتر

فارغ‌التحصیلان علوم کامپیوتر به‌شدت موردتوجه کارفرمایان در صنایع مختلف هستند و می‌توانند در حوزه‌های مختلفی مشغول به کار شوند. بازار کار رشته علوم کامپیوتر در بسیاری از موارد با رشته مهندسی کامپیوتر مشترک است؛ اما متخصصان این رشته به دلیل گذراندن واحدهای درسی مربوط به مدیریت و اقتصاد، می‌توانند به‌عنوان مدیر پروژه در پروژه‌های مهندسی در کنار مهندسان کامپیوتر مشغول به کار شوند. فارغ‌التحصیلان علوم کامپیوتر می‌توانند در موارد زیر شغل موردنظر خود را پیدا کنند:

بازار کار رشته علوم کامپیوتر در ایران

تحصیل در رشته علوم کامپیوتر طیف گسترده‌ای از موقعیت‌های فنی در انواع تجارت و صنعت قرار می‌دهد. در سراسر کشور، تقاضای شغلی زیادی برای کارشناسان علوم کامپیوتر در بخش‌های دولتی و غیردولتی، در شرکت‌های بزرگ، سازمان‌های غیردولتی و دانشگاه‌ها وجود دارد. بر اساس گزارش منتشرشده توسط سایت جاب‌ویژن میزان حقوق مشاغل حوزه کامپیوتر به‌صورت زیر است.

1.توسعه نرم‌ افزار و برنامه‌ نویسی

باتوجه‌به نوع زبان برنامه‌ نویسی و میزان مهارت و تسلط شما، حقوق دریافتی، متغیر خواهد بود. در جدول زیر حقوق دریافتی برنامه‌ نویس‌ های حوزه‌های مختلف آورده شده است.

SENIORMid - LevelJUNIORزبان برنامه نویسی
19 تا 56 میلیون 12 تا35 میلیون 7 تا 24 میلیون C#/.NET
4 تا 52 میلیون 10 تا 33 میلیون 6 تا 19 میلیون PHP (Laravel, etc.)
18 تا 60 میلیون 9 تا 36 میلیون 7 تا 24 میلیون Python (Django, etc.)
19 تا 64 میلیون 14 تا 27 میلیون 8 تا 24 میلیون Java
9 تا 34 میلیون 9 تا 34 میلیون 9 تا 34 میلیون C/C++
24 تا 61 میلیون 14 تا 32 میلیون 9 تا 17 میلیون NodeJS
27 تا80 میلیون 20 تا 37 میلیون 20 تا 37 میلیون Go
15 تا 50 میلیون 9 تا 27 میلیون 5 تا21 میلیون HTML / CSS / JavaScript
19 تا 48 میلیون 12 تا 29 میلیون 7 تا 20 میلیون React
11 تا 46 میلیون 8 تا 30 میلیون 10 تا 27 میلیون Angular
20 تا 40 میلیون 10 تا 30 میلیون 10 تا 30 میلیون Vue JS
18 تا 61 میلیون 10 تا 35 میلیون 7 تا 25 میلیون Mobile Programming – Android
16 تا 50 میلیون 12 تا 30 میلیون 12 تا 30 میلیون Cross Platform Mobile Programming (Xamarin, React Native, Ionic, Flutter, etc.)
20 تا 53 میلیون 11 تا 29 میلیون 11 تا 29 میلیون Database (SQL Server, Oracle, PostgreSQL, MySQL, MongoDB, Redis, Data Warehouse, SSIS, etc.)
10 تا 24 میلیون 6 تا 16 میلیون 6 تا 16 میلیون CMS (Wordpress, Joomla, Woocommerce, Nopcommerce, etc.)

۲.تست نرم‌ افزار

میزان حقوق دریافتی برنامه‌ نویس‌های حوزه تست نرم‌ افزار به‌صورت زیر است:

SENIORMid - LevelJUNIOR
11 تا 45 میلیون 9 تا 26 میلیون 7 تا 17 میلیون

۳. شبکه / DevOps / پشتیبانی نرم‌ افزاری و سخت‌ افزاری

از جمله مشاغل مربوط به این دسته حوزه کامپیوتر می‌توان به کارشــناس شــبکه، پشــتیبان فنی، مدیر IT ، مدیر شــبکه، ادمین شــبکه، کارشناس استقرار نرم‌ افزار و کارشناس DevOps اشاره کرد. در جدول زیر میزان حقوق دریافتی این مشاغل آورده شده است.

مدیرکارشناس ارشدکارشناس
16 تا 50 میلیون 13 تا 40 میلیون 9 تا 25 میلیون

۴. علوم داده و هوش مصنوعی

تحلیلگر داده، کارشناس یادگیری ماشین، Scientist Data و Engineer Data از جمله مشاغل مربوط به این دسته است. در جدول زیر میزان حقوق دریافتی این مشاغل آورده شده است.

مدیرکارشناس ارشدکارشناس
23تا 72 میلیون 14 تا 45 میلیون 10 تا 35 میلیون

بازار کار رشته علوم کامپیوتر در خارج از کشور

طبق آمار منتشر شده از سوی اداره آمار کار ایالات متحده (BLS)، پیش‌بینی می‌شود که اشتغال در مشاغل علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات تا سال ۲۰۲۶، ۱۳ درصد رشد کند که سریع‌تر از میانگین رشد برای دیگر مشاغل است و حدود ۵۵۷۱۰۰ شغل جدید را اضافه می‌کند.

آینده رشته علوم کامپیوتر

در سال‌های پیش‌رو تمامی مشاغلی که به‌نوعی به تکنولوژی وابسته باشند بسیار پر تقاضا هستند. علوم کامپیوتر یک‌رشته به‌سرعت درحال‌رشد است که باعث می‌شود آینده درخشان و موقعیت‌های شغلی و گرایش‌های متنوعی برای افراد علاقه‌مند، به همراه داشته باشد و این امر آن را به زمینه‌ای با پتانسیل بسیار زیاد برای رشد و موفقیت تبدیل می‌کند. ادغام علوم کامپیوتر با فناوری‌های جدید مانند هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است، یادگیری ماشینیادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند، این مقاله فوق العاده یادگیری ماشین را بصورت کامل بررسی کرده است و بلاکچینبراستی بلاکچین چیست؟ از 0 تا 100 بلاکچین به زبان سادهبراستی بلاکچین چیست؟ از 0 تا 100 بلاکچین به زبان سادهبراستی بلاکچین چیست؟ افراد زیادی می‌خواهند با بلاکچین آشنا شوند، اما نمی‌توانند در سایت‌ها توضیح ساده ای از بلاکچین بیابند، این مقاله به توضیح بلاچین به زبان ساده پرداخته، زمینه را به سمت مرزهای جدیدی سوق داده است که باعث تحول در صنایع مختلف و ایجاد فرصت‌های جدید برای نوآوری و رشد خواهد بود. در حال حاضر محققان علوم کامپیوتر در حال انجام کارهای پیشگامانه، توسعه الگوریتم‌هایی برای شهرهای هوشمند، کشف درمان برای بیماری‌ها و بهبود کارایی انرژی‌های تجدیدپذیر هستند.

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی بهترین شغل‌های رشته علوم کامپیوتر پرداختیم. همان گونه که گفتیم برای ورود به این رشته، علاقه‌مندی به علم ریاضیات و توانایی تحلیل داده‌ها از عوامل مهم برای موفقیت است. باتوجه‌به رشد و پیشرفت علوم کامپیوتر، آینده این رشته روشن و امیدوارکننده است. امکانات برای یادگیری بی‌پایان و در حال گسترش هستند و زمینه‌های جدید مطالعه و تحقیق به طور مرتب به وجود می‌آیند. در پایان توصیه می‌کنیم برای به‌روز نگه‌داشتن خود، از امکانات موجود استفاده کنید و به دنبال فرصت‌های شغلی مناسب در حوزه علوم کامپیوتر باشید.

ماهیت رشته علوم کامپیوتر چیست؟

رشته کامپیوتر یا Computer science، رشته‌ای است که بر پایه ریاضیات و منطق و استدلال و ترکیبی از ریاضیات و کامپیوتر است که با مطالعه الگوریتم‌های مختلف به دنبال یافتن بهترین و سریع‌ترین الگوریتم‌ها برای به به‌کارگیری در سیستم‌های مختلف است.

بهترین مشاغل حوزه علوم کامپیوتر چیست؟

از بهترین شغل‌ های رشته علوم کامپیوتر می‌توان به مدیر پروژه‌های نرم‌افزاری، توسعه وب، تحلیل سیستم‌های کامپیوتری، مدیر پایگاه‌داده و... اشاره کرد.

امتیازدهی4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.75 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200