برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

هزینه تحصیل رشته کامپیوتر در خارج از کشور

این صفحه عالی به بررسی هزینه تحصیل رشته کامپیوتر در خارج از کشور پرداخته و شرایط بورسیه رشته کامپیوتر و کشورهایی محبود برای تحصیل رشته کامپیوتر را بررسی کرده

با توسعه چشم‌انداز دیجیتال، نیاز به متخصصان در حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات بامهارت بالا در حال افزایش است. برای دانشجویانی که به دنبال آموزش عالی و قرارگرفتن در معرض فرهنگ‌های دیگر و فرصت‌های شغلی هستند، کسب مدرک تحصیلی رشته کامپیوتر در خارج از کشور به یک انتخاب محبوب تبدیل شده است. بااین‌حال دانستن هزینه تحصیل در خارج از کشور قبل از شروع این ماجرا ضروری است ما در این مقاله عوامل مهمی که یک دانشجوی آینده‌نگر باید درمورد آنها فکر کند؛ مانند هزینه تحصیل و وضعیت بورسیه‌های تحصیلی را آورده‌ایم.

رشته کامپیوتر برای مهاجرت

رشته کامپیوتر برای مهاجرت

در حال حاضر رشته کامپیوتر یکی از رشته‌های پرطرف‌دار برایمهاجرتبررسی مهاجرت رشته کامپیوتر و مهندسان کامپیوتربررسی مهاجرت رشته کامپیوتر و مهندسان کامپیوتردر این صفحه رشته کامپیوتر برای مهاجرت، بهترین کشورها برای مهاجرت کامپیوتر و همچنین مراحل گام به گام اپلای و مهاجرت کامپیوتر به طور جامع بررسی شده است است و دانشجویان زیادی هر ساله از طریق بورسیه تحصیلی و یا تحصیل با هزینه خودشان اقدام به مهاجرت می‌کنند. تحصیل رشته کامپیوتر در خارج از کشور مزایای زیادی دارد که یکی از آنها شغل مناسب بعد از اتمام دوران تحصیل است، فیلد تحقیقاتی بسیاری برای رشته کامپیوتر است که شما می‌توانید برای این فیلدها اپلای کنید این گستردگی فیلد تحقیقاتی باعث شده این رشته به‌عنوان یکی از رشته‌های پرطرف‌دار فنی مهندسی شناخته شود.

هزینه تحصیل رشته کامپیوتر در خارج از کشور

هزینه تحصیل رشته کامپیوتر در خارج از کشور بستگی دارد که در کدام مقطع تحصیلی باشید ما در این مقاله هزینه تحصیل در سه مقطع تحصیلی لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری را برای شما آورده‌ایم.

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس

در مقطع لیسانس معمولاً به شما هزینه تحصیل و زندگی از طرف دانشگاه داده نمی‌شود؛ بنابراین شما باید بتوانید هزینه تحصیل خود را بدهید همچنین می‌توانید ساعت مشخصی را کار کنید (معمولاً در اغلب کشورها 20 ساعت). هزینه تحصیل در دوره کارشناسی بستگی به کشور مقصد و همچنین دانشگاه موردنظرتان دارد به‌عنوان‌مثال هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا متفاوت است؛ اما در اینجا ما یک مبلغ حدودی برای شما آورده‌ایم که هزینه تحصیل در کشورهای پرطرف‌دار برای تحصیل دوره کارشناسی را نشان می‌دهد.

هزینه تحصیل مقطع کارشناسی
کشور شهریه دانشگاه
آمریکا سالانه $53000 - $58000
کانادا سالانه 45000$ -60000$
انگلیس سالانه 22 تا 58 هزار پوند
ایتالیا سالانه 6000 تا 20000 یورو

مدارک موردنیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی

برای ثبت‌نام دوره کارشناسی مدارکی که از شما می‌خواهند باتوجه‌به دانشگاه و کشور موردنظرتان ممکن است متفاوت باشد؛ اما به‌طورکلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی به مدارک زیر نیاز دارید:

  1. ترجمه رسمی مدرک دیپلم و گواهی‌نامه پایان دوره متوسطه به زبان انگلیسی با معدل بالاتر از 18
  2. ارائه ریزنمرات دوره دبیرستان به همراه گواهی معادل‌سازی و واحدهای درسی کشور مبدأ
  3. مدرک زبان معتبر (در مقطع کارشناسی عموماً آیلتس با نمره حداقل 6.5)
  4. ارائه توصیه‌نامه از معلمان و انگیزه‌نامه شخصی درباره چشم‌انداز تحصیلی

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد هزینه تحصیل در خارج از کشور معمولاً بدون فاند تحصیلی است؛ یعنی دانشگاه به شما کمک‌هزینه برای شهریه دانشگاه و هزینه زندگی نمی‌دهد. اگر رزومه خوبی داشته باشید در این مقطع هم می‌توانید فاند تحصیلی دریافت کنید؛ اما این مورد بسیار در مقطع ارشد نادر است. در جدول زیر هزینه تحصیل (فقط شهریه دانشگاه) چند دانشگاه را برای شما آورده‌ایم. توجه کنید این هزینه‌ها باتوجه‌به اینکه دانشگاه موردنظر شما دولتی است یا خصوصی متغیر است و هزینه دانشگاه‌های خصوصی طبیعتاً از دولتی بیشتر است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
کشور شهریه دانشگاه
آمریکا به طور متوسط 30000 دلار
کانادا 5000 الی 21000 دلار کانادا
ایتالیا 30000 الی 35000 یورو
هلند 2000 الی 30000 یورو
اتریش 3000 الی 30000 یورو

مدارک موردنیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

  1. ارائه مدرک کارشناسی با معدل حداقل 14
  2. مدرک زبان (معمولاً آیلتس با نمره حداقل 6.5)
  3. داشتن حداقل 2 توصیه‌نامه از اساتید محل تحصیل
  4. ارائه نمره GRE (برای برخی دانشگاه‌ها)

هزینه تحصیل در مقطع دکتری

هزینه تحصیل دوره دکتری به‌صورت سالانه تقریباً مانند کارشناسی ارشد است با این تفاوت که دوره دکتری طولانی‌تر و حدود 4 الی ۵ساله است. یکی از مزیت‌های تحصیل در مقطع دکتری فاند تحصیلی است، فاند یعنی به‌ازای تحصیل به شما هزینه دانشگاه و زندگی را می‌دهند. رشته کامپیوتر به دلیل فیلدهای تحقیقاتی بسیار زیادی که برای مقطع دکتری دارد بسیار قابل‌توجه دانشجویان قرار گرفته، همان‌طور که می‌دانید هرچقدر فیلدهای تحقیقاتی بیشتر باشد شانس شما برای گرفتن فاند بیشتر می‌شود توجه کنید که برای این مقطع تحصیلی به دلیل شرایط بورسیه رقابت زیادی بین دانشجویان وجود دارد. در ادامه این مقاله درمورد بورسیه تحصیلی توضیح داده‌ایم.

شرایط بورسیه رشته کامپیوتر

برای اینکه بدانید شرایط بورسیه تحصیلی گرفتن را دارید بهتر است ابتدا انواع بورسیه‌های تحصیلی را بشناسید.

Scholarships(اسکالرشیپ-شایسته محوری)

همان‌طور که از اسم این نوع بورسیه پیداست بر پایه شایستگی تحصیلی دانشجو است و توسط منابع دولتی، شرکت‌های خصوصی یا دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. برای دریافت این بورسیه تحصیلی متقاضی باید دارای صلاحیت‌های علمی مانند معدل بالا، مقاله و نمره زبان خوب باشد همچنین مدرک GRE برای گرفتن این بورسیه کمک‌کننده است.

Research Assistantships)RA) (دستیار تحقیق)

دانشجویان کارشناسی ارشد و اغلب دانشجویان دکتری می‌توانند برای دریافت کمک‌هزینه تحصیل در فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی که معمولاً به پایان‌نامه‌شان مرتبط نیستند شرکت کنند. این فعالیت‌ها معمولاً 15 تا 20 ساعت در هفته هستند و دانشجویان توسط دپارتمان یا دانشکده خاصی برای این نوع فعالیت برگزیده می‌شوند.

Loan(وام دانشجویی)

وام دانشجویی مانند وامی است که دانشگاه‌ها در کشور خودمان دریافت می‌کنند در کشورهای خارجی نیز به کمک بانک‌ها و با داشتن ضامن می‌توان این وام را دریافت کرد توجه کنید که گرفتن این وام برای دانشجویان بین‌المللی سخت است

Full Fund(فول فاند)

بورسیه فول ‌فاند که در واقع بهترین نوع بورسیه است و شامل تمام مزایا و موارد رفاهی و مالی است که یک دانشجو می‌تواند در دوران تحصیل خود دریافت کند. این نوع بورسیه خیلی سخت به دست می‌آید و رقابتی‌ترین نوع بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی است؛ ولی در صورت دستیابی به این بورسیه از کوچک‌ترین هزینه‌ها مانند مسکن، خوراک، پوشاک تا مسافرت و هزینه تحصیل شامل حال دانشجویان خواهد شد.

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم شرایط بورسیه (پذیرش با فاند) در مقطع دکتری کامپیوتر به دلیل فیلد تحقیقاتی بسیار زیادی که در این رشته وجود دارد بسیار خوب است همچنین با بررسی‌هایی که در همین مقاله کردیم بهترین مقطع برای اپلای (مهاجرت تحصیلی) مقطع دکتری است در ادامه بورسیه در چند کشور را برای شما آورده‌ایم

بورسیه رشته کامپیوتر آمریکا

آمریکا یکی از محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان است که دلیل این برتری و محبوبیت نسبت به سایر کشورها عبارت‌اند از:

اما بااین‌وجود این کشور معایبی هم دارد که می‌توان به هزینه تحصیل بسیار بالا اشاره کرد؛ بنابراین بسیاری از دانشجویان فقط در صورت دریافت بورسیه‌های فول ‌فاند می‌توانند برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند همچنین یکی دیگر از معایب کشور آمریکا گرفتن اقامت است که بسیار فرایند زمان‌بری است.

تصویری از پرچم آمریکا

تحصیل در آمریکا به‌عنوان کشوری پیشرفته و ثروتمند برای بسیاری از دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی مورد سؤال بوده است. بورسیه تحصیلی در آمریکا می‌تواند به‌صورت کامل شامل هزینه‌های تحصیلی و زندگی متقاضی ارائه شده و یا بخشی از هزینه تحصیلی را پوشش دهد. اسکالرشیپ آمریکا به معنی همان بورسیه تحصیلی در این کشور است که نوعی کمک مالی است که توسط یک دانشگاه برای ادامه تحصیل به دانشجویی که در دانشگاه‌های آمریکا مشغول تحصیل است باهدف کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی ارائه می‌شود.

بورسیه رشته کامپیوتر کانادا

تحصیل رشته کامپیوتر در کانادا جزو رشته‌های گران است؛ بنابراین بسیاری از دانشجوها تلاش می‌کنند که از بورسیه‌های تحصیلی در کانادا استفاده نمایند. درمورد بورسیه تحصیلی باید گفت که در کانادا هر استان و هر دانشگاه باتوجه‌به شرایط خود بورسیه تحصیلی متفاوتی دارد؛ بنابراین میزان کمک‌هزینه‌ای که دریافت می‌کنید اولاً بستگی به دانشگاهی دارد که می‌خواهید برای آن اپلای کنید ثانیاً میزان دانش شما دارد؛ مثلاً اگر بتوانید ‌ TA شوید می‌توانید فاند بیشتری دریافت کنید. در مقطع دکتری بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های کانادا معمولاً به‌صورت فول فاند است؛ اما در مقطع ارشد به‌صورت Self Fund (نیمه فاند) است و شاید نیاز باشد در کنار تحصیل برای مقطع ارشد کار کنید.

تصویری از دانشجویان کانادایی

بورسیه رشته کامپیوتر ترکیه

کشور ترکیه سالانه بورسیه‌های تحصیلی را معرفی می‌کند که این بورسیه‌ها را هم از دانشگاه دولتی و هم از دانشگاه خصوصی ‌می‌توانید دریافت کنید. لازم است بدانید تحصیل در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورها هزینه کمتری دارد. بورسیه‌ای که دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد شامل:

بورسیه رشته کامپیوتر کره جنوبی

به طور متوسط هزینه تحصیل و زندگی برای یک دانشجو در کشور کره جنوبی برای رشته کامپیوتر ماهانه $850 تا $1100 است که می‌توان این هزینه را با بورسیه‌هایی که از طرف دانشگاه به دانشجو اعطا می‌شود پرداخت کرد. بورسیه این کشور مزایای زیادی دارد به همین دلیل دانشجویان این کشور را گزینه‌ای برای مهاجرت تحصیلی می‌دانند.

تصویری از دانشجویان کره جنوبی

برنامه بورسیه دولتی (KGSB)کره جنوبی شامل موارد زیر است:

جمع‌بندی

هزینه تحصیل و زندگی در کشورهای مختلف باتوجه‌به کشور و دانشگاه متفاوت است و به لایف‌استایل شما هم‌بستگی دارد هرچقدر تفریحات شما حین تحصیل بیشتر باشد طبیعتاً هزینه بالاتر می‌شود، همچنین میزان فاندی که برای بورسیه به دانشجو می‎دهند متفاوت است و ممکن است در یک دانشگاه کمتر و در یک دانشگاه دیگر بیشتر باشد. این موضوع برای فاند تحصیلی هم صدق می‌کند و میزان فاند بورسیه تحصیلی اولاً بستگی به بودجه‌ای که در اختیار استاد قرار می‌گیرد برای پذیرش دانشجو دارد ثانیاً بستگی به سطح علمی شما دارد و هر چقدر توانایی علمی شما بیشتر باشد می‎‌توانید برای چند نوع بورسیه مختلف اپلای کنید و مقدار کمک‌هزینه بیشتری دریافت کنید. در این مقاله هزینه تقریبی تحصیل در چند کشور را برای شما مثال زدیم همچنین با بورسیه‌هایی که در اغلب دانشگاه‌ها به دانشجو داده می‌شود آشنا شدیم.

چگونه می‌توان هزینه تحصیل در خارج از کشور را تأمین کرد؟

هزینه تحصیل و زندگی را می‌توان از طریق بورسیه‌های تحصیلی متفاوت و یا کارکردن به‌صورت پاره‌وقت در کنار دانشگاه تأمین کرد.

چه کشورهایی برای تحصیل رشته کامپیوتر محبوب‌تر است؟

انتخاب کشور مناسب برای تحصیل وابسته به اهداف شخصی، منابع مالی، و مسیر تحصیلی شما است هر کشور مزایا و معایب خود را دارد، و انتخاب باید بادقت و بر اساس نیازهای خود انجام شود. اما به‌طورکلی کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، آلمان، هلند و سوئیس به دلیل کیفیت بالای زندگی و به‌دست‌آوردن شغل مناسب بعد از تحصیل در رشته کامپیوتر بین دانشجویان محبوبیت دارد

تحصیل در خارج از کشور چه تأثیری بر اشتغال بعد از تحصیل دارد؟

تحصیل در خارج از کشور می‌تواند تأثیر مثبتی بر اشتغال داشته باشد. تجربه تحصیل در محیط‌های متنوع و دسترسی به بازار کار بین‌المللی فرصت‌های شغلی گسترده‌تری را فراهم می‌کند همچنین، ارتباط با افراد و شرکت‌ها در سطح جهانی و به‌روز بودن با مهارت‌های بین‌المللی می‌تواند در یافتن شغل‌های پردرآمد و پیشرفت حرفه‌ای کمک کنند.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200