مسیر رتبه‌برترشدن در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و IT
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

مهاجرت مهندسان کامپیوتر - مهاجرت رشته کامپیوتر

در این مقاله رشته کامپیوتر برای مهاجرت، بهترین کشورها برای مهاجرت کامپیوتر و همچنین مراحل گام به گام اپلای و مهاجرت کامپیوتر به طور جامع بررسی شده است

پیش از بررسی موضوعات مختلف پیرامون مهاجرت متخصصین کامپیوتر، ابتدا بیایید نگاهی به فیلد کامپیوتر، گرایشات مختلف آن و درآمد افراد در این حوزه را هم در ایران و هم کشورهای مختلف بررسی کنیم.

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه‌های مختلف و دیجیتالی شدن دستگاه‌ها و ابزارها، نیاز به متخصصان کامپیوتر و IT در تمام این حوزه‌ها حس می‌شود. لذا در کشورهای توسعه یافته و همچنین در حال توسعه، جذب نیروی برنامه نویسبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است، مهندسین کامپیوتر و متخصصین فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید. بسیار زیاد است. بسیاری از افرادی که عزم جدی برای مهاجرت به خارج از کشور را دارند، رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوتردر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی رشته کامپیوتر، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر پرداخته‌ شده است را برای تحصیل یا شروع فعالیت حرفه‌ای خود بر می‌گزینند تا شانس خود را برای پذیرش بالا ببرند.

در صورتیکه به این مقاله علاقه‌مند هستید، ممکن است صفحات زیر نیز برای شما جذاب باشد:

 1. بررسی درامد رشته کامپیوتربررسی درآمد رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشوربررسی درآمد رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشوردر این صفحه به بررسی درامد رشته کامپیوتر در ایران و همچنین درامد رشته کامپیوتر در خارج از کشور از جمله کانادا، آمریکا، انگلیس، فرانسه و دیگر کشورها پرداخته شده است در ایران و خارج از کشور.
 2. رشته کامپیوتر برای دخترآیا رشته کامپیوتر برای دختران مناسبت است؟آیا رشته کامپیوتر برای دختران مناسبت است؟آمارها حاکی از آن است که زنان به سرعت در حال پیشرفت در علوم کامپیوتر و گرفتن شغل­‌های تخصصی و حساس هستند در نتیجه در این صفحه نقش خانم‌ها را در رشته کامپیوتر بررسی و به طور کامل تحلیل کرده‌ایم. مناسب است.
 3. آیا رشته کامپیوتر سخت استآیا رشته کامپیوتر سخت استآیا رشته کامپیوتر سخت استبعضی از دانشجویان اغلب به علت فهم نادرست، استفاده از منبع آموزشی بی‌کیفیت و یا نگذاشتن زمان کافی بر روی درس از جانب خود فرد، دروس یک رشته را سخت تلقی می‌کنند در صورتی که اغلب شنیده‌ایم که سختی و آسانی یک رشته و یا درس نسبی است. در این صفحه این موضوع بسط داده‌ شده است..
 4. بررسی مشاغل رشته کامپیوترمعرفی و بررسی مشاغل رشته کامپیوترمعرفی و بررسی مشاغل رشته کامپیوتردر این صفحه تمامی شغل‌های رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشور، شغل‌های رشته کامپیوتر برای خانم‌ها و شغل‌های پردرآمد رشته کامپیوتر و بهترین مشاغل رشته کامپیوتر در سال 2022 بررسی شده است..
 5. بررسی شرایط ورود به رشته کامپیوتربررسی شرایط ورود به رشته کامپیوتربررسی شرایط ورود به رشته کامپیوتردر این مقاله شرایط ورود به رشته کامپیوتر از سال نهم از طریق هنرستان، سوابق تحصیلی و همچنین کنکور سراسری ریاضی پرداخته و مدارک لازم جهت ورود به این رشته و همچنین بازارکار و بهترین مشاغل از لحاظ محبوبیت و درآمد، بررسی شده است.
 6. بررسی رشته فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید..

رشته ی مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات

مهندسی رایانه یا مهندسی کامپیوتر (computer engineering)، ترکیبی است از مهندسی نرم افزار و مهندسی سخت افزار.

علوم رایانه یا علوم کامپیوتر (computer science)، مجموعه مطالعات نظری است که در آن با استفاده از مدل‌های ریاضیاتی و الگوریتم‌ها می‌توان نرم‌افزارها و سیستم‌ها را توسعه داد.

فناوری اطلاعات یا آی‌تی (information technology)، طبق تعریف انجمن فناوری اطلاعات آمریکا، مطالعه، طراحی، پیاده‌سازی، توسعه، پشتیبانی و یا مدیریت سامانه‌های اطلاعاتی مبتنی بر کامپیوتر است.

در حالی که دانشمندان علوم کامپیوتر، تئوری‌های الگوریتمی و مدل‌های ریاضیاتی برنامه‌ها و نرم‌افزارها را طراحی کرده و توسعه می‌دهند، مهندسین کامپیوتر، سیستم‌ها و سخت‌افزارهای مورد نیاز را انتخاب یا طراحی می‌کنند و برنامه‌های مورد نیاز برای پیاده‌سازیِ آن مفاهیم نظری را برنامه‌نویسی می‌کنند. این در حالی است که متخصصین فناوری اطلاعات، در نصب و راه‌اندازی و همچنین در نگهداری و بهبود سیستم‌ها و شبکه‌های کامپیوتری نقش دارند.

دانشجویان رشته‌ی علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. درباره‌ی تئوری محاسبات، برنامه‌نویسی، الگوریتم‌ها، امنیت و انتقال داده و ... یاد می‌گیرند.

دانشجویان رشته‌ی مهندسی کامپیوتر کشف می‌کنند که چگونه مدارها، تراشه‌ها، پردازنده‌ها و ... را طراحی کرده، توسعه داده، و یا تست کنند؛ یا اینکه چگونه نرم‌افزارها و برنامه‌ها را به طور اصولی پیاده‌سازی کنند. اولی، در حوزه‌ی مهندسی سخت افزار و دومی در حوزه‌ی مهندسی نرم‌افزار است.

علوم کامپیوتر با شاخه‌ای از ریاضیات شروع شد ولی در مقابل، مهندسی کامپیوتر با شاخه‌ای از مهندسی برق استارت خورد که هنوز که هنوزه هم، توسط بعضی دانشگاه‌ها زیرمجموعه‌ای از مهندسی برق شناخته می‌شود.

مقایسه ی بازار کار کامپیوتر در ایران و جهان

طبق گزارشی که از سایت «دیوار» برای سال 99 منتشر شده است، حدود 42 درصد از افراد بیکار، دارای مدرک دانشگاهی بوده‌اند.

سهم دارندگان مردک دانشگاهی بیکاران که البته امروزه در رشته کامپیوتر میزان بیکاران بسیار کاهش چشم‌گیری داشته است

که در آن، تنها کمتر از 10 درصد از بیکاران تحصیل کرده، در زمینه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات و حدود 30 درصد، در زمینه مهندسی، ساخت و تولید تحصیل کرده‌اند. درست است که در ایران، سهم زیادی از بیکاران را مهندسان تشکیل می‌دهند و رشته‌ی مهندسی کامپیوتر روز به روز در حال اشباع شدن است اما توجه کنید که نیاز شرکت‌ها به نیروی متخصص کامپیوتر نیز روز به روز در حال افزایش است. خالی از لطف نیست که به این اشاره کنیم که رشته‌ی علوم کامپیوتر در ایران به خودیِ خود، نیروی بی‌کار زیادی را تحویل جامعه می‌دهد به طوری که در گزارشی که در سال 1396 در مهرنیوز منتشر شده است، حدود 41 درصد از نرخ بیکاران دانشگاهی را دانشجویان این رشته تشکیل می‌دهند. اما باز هم باید دقت کرد که اولا این گزارش مربوط به چندین سال پیش است و ثانیا علم با سرعتی باور نکردنی در حال پیشرفت است و نیاز به نیروی متخصص در علوم کامپیوتر روز به روز در حال افزایش.

اما در جهان چه می‌گذرد؟! در آمریکا، نرخ بیکاری دانش‌آموختگان رشته علوم کامپیوتر حدود 8 درصد، نرخ بیکاری مهندسی کامپیوتر در سال 2019 تنها کمتر از 2 درصد بوده است. نرخ بیکاری برای رشته‌ی فناوری اطلاعات نیز چیزی در آن حدود است که نسبت به بسیاری از شغل‌ها بسیار پایین‌تر است!

طبق گزارش جامعه خبری «الف» در سال 2016، مهندسی کامپیوتر، نرم افزار و طراحی وب، در رده‌ی سه شغل محبوب و پرتقاضای این سال قرار گرفته‌اند. آمارها تا به امروز نشان می‌دهد که حرفه‌ها در حوزه‌ی کامپیوتر روز به روز محبوب‌تر شده و تقاضای نیروی کار بیشتری را در بر می‌گیرد. شغل‌هایی مانند: برنامه‌نویسی، طراحی و توسعه‌ی وب‌سایت، کارشناس نرم‌افزار، کارشناس سخت‌افزار، کارشناس شبکه و امنیت، دیجیتال مارکتینگ، کارشناس سئو، تولید محتوا و ...

طبق گزارش سایت آموزشی Coursera، در حال حاضر لیست برترین و پرتقاضاترین شغل‌های جهان چنین است:

از بین این چند شغل ذکر شده، مدیر کامپیوتر، طراح وب، توسعه‌دهنده نرم افزار، و ... به طور مستقیم یا غیرمستقیم با حوزه‌ی کامپیوتر در ارتباط هستند و این نشان‌دهنده آن است که تکنولوژی در بخش اعظمی از زندگی ما رسوخ کرده و در حال پیشرفت است!

طبق گزارش سال 2019 سایت Stackoverflow، آمار کسب و کار در جهان در این حوزه چنین است: 

بیش‌ترین گروه به دنبال کار StackOverflow 2019مشاغل پردرآمد StackOverflow 2019باتجربه‌ترین مشاغل StackOverflow 2019
پژوهش‌گر دانشگاهی مدیر مهندسی مدیر ارشد اجرایی
کارشناس علوم داده و یادگیری ماشین مهندس پایداری سایت مدیر مهندسی
طراح DevOps مهندس پایداری سایت

طبق گزارش دیگری از همین سایت در سال 2020، آمار محبوب‌ترین‌ها در جهان بدین شکل است:

محبوب‌ترین زبان‌ها StackOverflow 2020محبوب‌ترین فریم‌ورک‌های وب StackOverflow 2020محبوب‌ترین پلتفرم‌ها StackOverflow 2020محبوب‌ترین دیتابیس‌ها StackOverflow 2020
Rust ASP.NET Core Linux Redis
TypeScript React js Docker PostgreSQL
Python Vue.js Kubernetes ElasticSearch

طبق گزارش سایت ایرانی کوئرا که فعال در حوزه‌ی کامپیوتر است، محبوب‌ترین تکنولوژی‌های برنامه‌نویسی در میان شرکت‌های ایرانی چنین است:

محبوب‌ترین‌ زبان‌های برنامه نویسی در میان شرکت‌های موجود در ایراندر سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۲ میلیون برنامه‌نویس در سراسر دنیا فعال بوده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این عدد تا سال ۲۰۲۷ به ۲۸ میلیون نفر برسد.

حال یک آمار جدولی دیگر درباره بازار کار مشاغل مرتبط در حوزه کامپیوتر که از سایت آمارهای آمریکا اقتباس شده است را مشاهده کنید. آخرین بروزرسانی این آمار در حال حاضر، 18 آپریل 2022 است.

شغلحداقل سطح دانشگاهی مورد نیازحقوق میانه در سال 2021 (تقریبی)
دانشمند پژوهشگر در حوزه کامپیوتر و اطلاعات فوق لیسانس 131 هزار دلار
معمار شبکه‌های کامپیوتری لیسانس 121 هزار دلار
برنامه‌نویس کامپیوتر لیسانس 93 هزار دلار
متخصص پشتیبان کامپیوتر - 58 هزار دلار
تحلیلگر سیستمهای کامپیوتری لیسانس 99 هزار دلار
معمار و ادمین پایگاه داده لیسانس -
تحلیلگر امنیت اطلاعات لیسانس 103 هزار دلار
ادمین سیستم و شبکه‌های کامپیوتری لیسانس 81 هزار دلار
توسعه‌دهنده نرم افزار، تحلیلگر اطمینان کیفیت، و آزمونگر نرم افزار لیسانس -
طراحان وب و طراحان دیجیتال لیسانس -

طبق این گزارش، پیش‌بینی می‌گردد که از سال 2020 تا 2030، روند رشد مشاغل در حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات، حدود 13 درصد باشد؛ یعنی رشدی سریعتر نسبت به تمام مشاغل و حرفه‌های دیگر.

بهترین کشور برای مهاجرت دانش آموختگان کامپیوتر کدام است؟

شیوه‌های مهاجرت به کشوری دیگر عموما به 7 شکل صورت می‌گیرد:

که از این میان در ادامه به مهاجرت مهندسین و متخصصین حوزه‌ی کامپیوتر از طریق تحصیلی و یا کاری می‌پردازیم.

کشورهایی نظیر

در میان کشورهای توسعه یافته قرار می‌گیرند که می‌توانند جزو بهترین کشورها برای اپلای باشند.

کشورهای دیگری که به دلیل کمبود نیرو در این حوزه در تلاش برای جذب متخصصان کامپیوتری هستند از این قرارند:

در ذیل چندین نمودار برای مقایسه کشورهای مختلف جهان آمده است که برای مهاجرت می‌تواند اطلاعات مفیدی در اختیار دهد.

سهم جمعیت جوان جهان و نیز هر قاره در آموزش تا سال 2020 (منبع):

سهم جمعیت جوان جهان و نیز هرقاره در آموزش

نقشه‌ی زیر، ایندکس هر کشور در میزانِ مهاجرت پذیری افراد جوان بین 15 تا 29 سال را نشان می‌دهد که در سال 2015 تا 2017 جمع‌آوری شده است. عدد 100- درصد به معنای میزان زیاد تمایل افراد برای خروج و مهاجرت از کشور، و عدد مثبت بی‌نهایت به معنای بی حد بودن میزان تجمع بالقوه افراد جوان در آن کشور است.

با دیدن نقشه بالا، تا حدی می‌توان گفت مهاجرپذیرترین کشورها برای مهاجرت جوانان تا سال 2017 به صورت زیر است:

نرخ بیکاری در کشورهای مختلف در مقایسه با ایران در سالهای 2021 و 2022 (منبع):

نرخ بیکاری در هر کشور به درصد

مهاجرت متخصصین کامپیوتر از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی یکی از آسان‌ترین شیوه‌های مهاجرت کم‌دردسر برای متخصصین کامپیوتر است. اگر قصد اپلای در مقطع ارشد یا دکترا را دارید، می‌توانید خیلی راحت‌تر نسبت به سایر رشته‌ها، بورسیه، اسکالرشیب و یا فلوشیپ دریافت کنید. سپس پس از فارغ التحصیلی می‌توانید به سرعت جذب بازار کار شده و پس از چندین سال کار، اقامت کشور مقصد را دریافت کنید.

در ادامه در ارتباط با اپلای در مقطع ارشد یا دکترا/پسادکترا صحبت خواهیم کرد. پس در مورد مقطع لیسانس که بعید است بتوان با بورسیه پذیرش گرفت، حرف نخواهیم زد.

مراحل و پروسه‌ی اپلای تحصیلی

 1. جستجوی سطحی در میان پوزیشن‌ها، پروگرم‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی مورد علاقه خودتان و یافتن نیازمندی‌ها از جمله حداقل نمره زبان، معدل و ... . به خاطر داشته باشید که در این مرحله، کشور مقصد را به طور دقیق گزینش نکنید. سعی کنید تمام کشورهایی که مقدور هستند را بررسی کنید. مثلا چون فقط کانادا را دوست دارید، بقیه کشورها را حذف نکنید. اگر هدف اصلی شما مهاجرت هست، اینطوری شانس گرفتن پذیرش خود را افزایش دهید.
 2. امتحان زبان و گرفتن مدرک زبان با حداقل‌های مورد نیاز؛ مثلا برای زبان انگلیسی، دو امتحان IELTS و TOEFL معتبرترین‌ها هستند که برای اپلای در حوزه‌ی کامپیوتر برای رشته‌های ارشد نمره‌ی آیلس حداقل 6 و برای دکترا حداقل 6.5، یا نمره حداقل 90 تافل مورد نیاز است. البته بسته به دانشگاه و پروگرمی که انتخاب می‌کنید شرایط و حداقل‌ها متفاوت است.
 3. جستجوی دقیق‌تر میان پوزیشن‌ها و برنامه‌های درسی دانشگاه‌ها با توجه به نمره‌ی زبانی که به دست آورده‌اید. در اروپا، پوزیشن‌های تحقیقاتی بیشتر شبیه به شغل هستند که باید ابتدا برای پوزیشن مد نظر اپلای کرده و پس از پذیرش برای دانشگاه مقصد اپلای کنید. پس در اینجا استاد نقش اساسی در تصمیم‌گیری را دارد. اما در آمریکا و کانادا برای پروگرم مد نظر در دانشگاه اپلای کرده و طبق نظر کمیته ادمیشن، پذیرفته یا ریجکت می‌شوید. در اینجا استاد به جز پیشنهاد فاند و RA شدن شما، نقش چندانی در پذیرش شما در دانشگاه را ندارد ولی می‌تواند تاثیرگذار باشد.
 4. ساخت رزومه یا همان CV مرحله‌ای است که پیش از مکاتبه با استاد یا دانشگاه انجام دهید. چون که حوزه‌ی اپلای شما، فیلد کامپیوتر است، بهتر هست حتما سایت شخصی خود را داشته باشید. سایت‌هایی هستند که به طور رایگان با اعطای دامنه و پنل ساخت وبسایت این کار را میسر می‌کنند. سایتهایی مانند گیت‌هاب نیز قابلیت ایجاد سایت استاتیک را به کاربران خود می‌دهد.
 5. یافتن سوپروایزر و شروع مکاتبه؛ در میان پوزیشن‌هایی که یافتید، احتمالا نیاز هست که استادی هم‌راستا با علایق و تجارب کاری خودتان را پیدا کرده و با وی مکاتبه کنید. یا اینکه در برخی از دانشگاه‌ها این امر اختیاری است و به اصطلاح لازم نیست تا سوپروایزر خود را secure کنید. ایمیلی حاوی حدود 2، 3 و یا 4 پاراگراف آماده کنید و در انتهای آن، رزومه (و انگیزه نامه در صورت نیاز) خود را ضمیمه کنید. پاراگراف اول ایمیل معمولا در مورد خودتان توضیح می‌دهید. در پاراگراف دوم، از کارهای پیشین استاد و نقاط مشترک آن با علایق یا کارهای خودتان صحبت کنید و یا کارهایی که برای انجام در آینده آمادگی آن را دارید. در پاراگراف آخر در مورد پروگرم و یا پوزیشن مد نظر و اینکه در چه مقطعی خواستار اپلای هستید صحبت کرده و آمادگی خود را برای مصاحبه اعلام کنید.
 6. پر کردن فرم اپلای؛ در فرآیند اپلای، برای پر کردن فرم اپلیکیشن چه مواردی لازم است؟
  • تصویری از صفحات اول پاسپورت و یا ID شما به انگلیسی
  • رزومه یا CV به فرمتی که خواسته شده است یا در صورت عدم ذکر شرایط، به فرمت استاندارد اروپایی یا آمریکای شمالی باشد (بسته به کشوری که اپلای می‌کنید)
  • انگیزه‌نامه یا SOP که در آن از انگیزه‌ی خود برای اپلای، در مورد پوزیشن مد نظر، دانشگاه مد نظر، تجارب پیشین، مهارت‌ها، اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود به زبانی که خواسته شده است بنویسید. ممکن است در راهنمای اپلای سایت دانشگاه مورد نظر، محدودیت‌ها یا شرایطی ذکر شده باشد مثلا این که حدکثر کلمات انگیزه نامه، کمتر از فلان مقدار باشد! حتما به آنها توجه کنید.
  • بیشتر دانشگاه‌ها از شما دو یا سه توصیه‌نامه یا recommendation letter از اساتید پیشین خود (و یا در مواردی سوپروایزر کاری) می‌خواهند. در این نامه که جدیدا اغلب آن‌ها الکترونیکی هستند، استاد شما در مورد شما توضیح می‌دهد. اگر در قالب الکترونیکی باشد، سایت دانشگاه مقصد یک سری فرم چند گزینه‌ای یا توضیحی در اختیار استاد شما قرار می‌دهد که آن‌ها را پر کنند. دریافتن استاد یا سوپروایزر برای پر کردن توصیه‌نامه به شدت دقت کنید که در مورد شما خوب بنویسند. اگر استادی شما را خیلی خوب می‌شناسد ولی می‌دانید که در مورد شما خوب نخواهد نوشت، ترجیحاً از استادی جایگزین استفاده کنید گرچه شما را کمتر می‌شناسد ولی از شما تعریف می‌کند.
  • پول کافی برای پرداخت فی (application fee) در صورتی که دانشگاه مقصد چنین هزینه‌ای را خواهان است. برخی اوقات با مکاتبه با آدرس ایمیل ادمیشن دانشگاه و گفتن از شرایط دشوار خود، این هزینه را برای شما به اصطلاح waive (چشم‌پوشی) می‌کنند. چون بانک‌های ایران تحریم هستند و پرداخت بین‌المللی با ریال ایران ناممکن است، نیازمند آن هستید که از روش‌های خاصی در پرداخت مانند استفاده از اپلیکیشن‌های مرتبط یا یک آشنا در خارج از کشور کمک بگیرید.
  • گاهی برای در نظر گرفته شدن برای دریافت فاند یا اسکالرشیپ، نیازمند آن هستید که فرم جدایی را پر کرده یا انگیزه‌نامه‌ای دیگر بنویسید.

  رنکینگ جهانی رشته علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات در سال 2021

  1. دانشگاه MIT آمریکا
  2. دانشگاه Stanford آمریکا
  3. دانشگاه Carnegie Mellon آمریکا
  4. دانشگاه ملی سنگاپور
  5. دانشگاه کالیفرنیا، Berkeley در آمریکا
  6. دانشگاه آکسفورد در انگلستان
  7. دانشگاه هاروارد آمریکا
  8. دانشگاه کمبریج انگلستان
  9. دانشگاه EPFL سوئیس
  10. دانشگاه ETH سوئیس

  پر تقاضاترین گرایش ها در رشته‌ کامپیوتر برای اپلای

  مهاجرت تحصیلی به کانادا

  حداقل نمره مدرک زبان برای اپلای در رشته‌های مرتبط با کامپیوتر در کانادا، آیلتس 6 یا 6.5 است. بر اساس قانون اجازه کار، فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر می‌توانند تا مدت زمانی (معمولا 6 ماه) در آنجا مانده و به دنبال کار بگردند. سپس پس از یافتن شغل و داشتن پیشنهاد کار (جاب آفر)، ویزای خود را به ویزای کاری کانادا تغییر دهند. مدت زمان رسمی تحصیل در ارشد، 2 سال و در دکترا 4 سال است.

  برای درخواست اقامت دائم (PR)، نیاز است تا شرایطی را دارا باشید که بستگی به قوانین استان محل تحصیل شما دارد. ولی پس از فارغ‌التحصیلی، دنبال کار بگردید و ورک پرمیت خود را دریافت کرده، ویزای خود را تمدید کرده و حدود 1 سال تجربه کار کانادایی به دست بیاورد و برای اقامت از طریق سیستم اکسپرس انتری (express entry) کانادا اقدام کنید. اینکه در این کشور به مدت چند سال تحصیل کرده‌اید، خود مزیت بسیار بزرگی است که پروسه‌ی گرفتن اقامت دائم را تسهیل می‌بخشد.

  مهاجرت متخصصین کامپیوتر از طریق کار

  به نقل از سایت uopeople، نزدیک به %87 از مهندسان کامپیوتر از شغل خود رضایت دارند.

  به نقل از برخی از سایت‌ها، کشور کانادا به عنوان بهترین کشور برای مهاجرت برنامه‌نویس و متخصص کامپیوتر شناخته می‌شود.

  برای درخواست اقامت دائم کانادا از طریق کار، سیستمی تحت عنوان اکسپرس انتری (express entry) وجود دارد. این سیستم برای مدیریت درخواست مهاجرین «کارکنان با مهارت» یا skilled workers است که خود، به 3 زیر مجموعه تقسیم بندی می‌شود:

  در این روش‌ها، افرادی که درخواست می‌دهند، بر حسب سن، نمره‌ی زبان، سابقه کار، مدرک تحصیلی، بستگان در کانادا و ... امتیاز دهی می‌شوند و در رده‌های مختلف قرار می‌گیرند. در صورتی که در رده‌ی خاصی قرار داشته باشند، پذیرش آنها صورت می‌گیرد. از اواسط ماه نوامبر 2022، این سیستم رده‌بندی از NOC قدیمی به سیستم TEER تغییر می‌یابد و نحوه‌ی دسته‌بندی افراد متفاوت خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر، عبارات ذکر شده را در گوگل سرچ کنید!

  جمع‌بندی

  میانگین درآمد مهندسین کامپیوتر در آمریکا حدود 112 هزار دلار در سال است.

  به نظر میاید با همین یک جمله، جمع‌بندی خلاصه‌ای را تشریح کردیم. با داشتن تخصص در زمینه‌های مختلف مرتبط با کامپیوتر، راحت تر از بقیه اپلای کرده، پذیرش بگیرید و مهاجرت کنید؛ چه تحصیلی، و چه کاری و حتی چه با ایجاد استارتاپ. برای دیدن و شنیدن تجارب افرادی که در این حوزه اپلای کرده اند، ویدیوی مصاحبه استاد رضوی را در این صفحه را مشاهده کنید: اپلای و آینده شغلی مهندسی کامپیوتر

  مقاصد اصلی مهاجرت متخصصین کامپیوتر کجاست؟

  سوئیس اولین مقصد مهاجرت مهندس‌های نرم افزار با میانگین حقوق 119 هزار دلار امریکا در سال است.

  کانادا دومین مقصد ایده آل برای مهندسین کامپیوتر با میانگین حقوق حدود 90 هزار دلار امریکا در سال است.

  استرالیا سومین کشور مهاجر پذیر مهندسین کامیپوتر با میانگین حقوق 94 هزار دلار امریکا در سال است.

  آمریکا چهارمین مقصد مهاجرتی برای مهندسان کامپیوتر با میانگین حقوق 112 هزار دلار امریکا در سال است.

  مهم ترین عوامل مهاجرت مهندسین کامپیوتر و متخصصین IT به دیگر کشورها چیست؟

  کیفیت بالای بیشتر زندگی، درآمد بیشتر، هدفمند بودن کارها و ثمره دادن بیشتر تلاش‌ها، رفاه و اعتبار اجتماعی بالاتر، ثبات شغلی بیشتر از جمله دلایلی است که کارشناسان کامپیوتر را به مهاجرت ترغیب می‌کند.

  همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

  آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

  تماس با پشتیبانی:   09378555200

  امتیازدهی4.3076923076923 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.31 امتیاز (13 رای)
  اشتراک
  بارگذاری نظرات
  تلگرام اینستاگرام