برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

چرا ارشد بخوانیم؟ ارشد بخونیم یا نه؟

چرا ارشد بخوانیم؟ ارشد بخونیم یا نه؟ این مقاله عالی به بررسی این موضوعات و همچنین فواید کارشناسی ارشد و نکات مهم آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته پرداخته است

کارشناسی ارشد مقطع تحصیلی‌ای است که همه ما با آن آشنایی داریم و هر ساله تعداد زیادی برای ورود به آن با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. حال‌آنکه داوطلبان شرایط متفاوتی دارند؛ چه به لحاظ پیش‌زمینه درسی و تحصیلی و چه از نظر هدف و انگیزه. درست است که همه داوطلبان موفق نمی‌شوند تحصیل در مقطع ارشد را به کارنامه تحصیلی خود بیفزایند، اما آیا می‌توان گفت کسانی که از آزمون سربلند بیرون می‌آیند و پذیرش دانشگاه را می‌گیرند لزوماً موفق شده‌اند؟

پاسخ به پرسش اخیر نیازمند کمی تأمل است. باید جوانب مختلف تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را بسنجیم تا بتوانیم به آن جواب دهیم. بنابراین مقاله پیش رو را مهیا کرده‌ایم تا به علل مختلف خواندن کارشناسی ارشد بپردازیم و به‌عبارتی از خود بپرسیم «چرا باید کارشناسی ارشد بخوانیم؟»

چرا کارشناسی ارشد؟

اصلاً چرا باید ارشد بخوانیم؟ شاید بیشتر افرادی که این پرسش را مطرح می‌کنند، به دنبال مزایای کارشناسی ارشد هستند و می‌خواهند توجیه و دلیل کافی برای تحصیل در مقطع ارشد را داشته باشند. بنابراین تمرکز ادامه مطلب را بر مزایای خواندن کارشناسی ارشد می‌گذاریم.

در این تصویر گزینه کارشناسی ارشد از بین باقی گزینه ها تیک خورده است

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

لازم است توجه کنید که این مزیت‌ها لزوماً و قطعاً شامل حال هر کسی با هر شرایطی نخواهند شد، بلکه احتمال برخورداری دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد از چنین مزایایی (آن هم با لحاظ کردن شرایط گوناگون) وجود دارد و نهایتاً خود شما هستید که باید کلاه‌تان را قاضی کنید و ببینید امکان تبدیل چنین پتانسیلی به فعل برایتان فراهم است یا نه.

ترفیع جایگاه اجتماعی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌تواند منجر به بالا رفتن جایگاه شما در سطح اجتماع شود، چراکه بسیاری با دانستن این موضوع، جور دیگری به شما نگاه خواهند کرد و البته توقعاتشان هم از شما دگرگون خواهد شد. بنابراین اگر تصور می‌کنید می‌توانید از این مزیت بهره ببرید و برایتان اهمیت دارد که از چنین مزیتی بهره‌مند شوید، بنابراین تحصیل در مقطع ارشد را به شما توصیه می‌کنیم.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌تواند منجر به ترفیع جایگاه اجتماعی شود

بهره‌مندی از مزایای مرتبط با خدمت سربازی

در ساده‌ترین حالت، خیلی از مشمولین خدمت سربازی ترجیح می‌دهند درسشان را ادامه دهند تا اینکه سرباز شوند و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این فرصت را برای آنها فراهم می‌کند. از طرفی با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، می‌توان فرصت انجام پروژه‌های تحقیقاتی و دریافت کسری خدمت را فراهم آورد که خود انگیزه مهمی برای ارشد خواندن است.

کارشناسی ارشد می‌تواند موجب تسهیلات خدمت سربازی یا تعویق آن شود

کسب دانش و تخصص

شکی در این نیست که کارشناسی ارشد می‌تواند برای آنهایی که شیفته علم، دانش و تخصص‌اند، شانس بسیار خوبی باشد. البته شرایط دانشگاه، اساتید، انگیزه و برنامه‌ریزی خود دانشجو و بسیاری از عوامل دیگر در حصول چنین نتیجه‌ای دخیل‌اند، اما اینجا بحث ما بر سر پتانسیل کارشناسی ارشد برای کسب علم و مزایای بالقوه آن است.

در این تصویر شخصی در حال  نوشتن بر روی تخته است که بر این موضوع دلالت دارد که افزایش دانش و تخصص، از مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است

دریافت مدرک برای افزایش حقوق

هرچند شاید تلاش برای قبولی در آزمون، دست‌کم دو سال درس خواندن و انرژی گذاشتن و بسیاری مسائل دیگر، انگیزه‌ها و دلایل محکم‌تری بطلبد؛ اما شاید همین برای بسیاری کافی باشد که با در دست داشتن مدرک کارشناسی ارشد، می‌توان حقوق بیشتری گرفت.

 کسب مدرک کارشناسی ارشد می تواند منجر به افزایش درآمد شود

کسب جایگاه شغلی بهتر

این مورد را از مورد پیش جدا کنید. کسب جایگاه شغلی بهتر لزوماً به درآمد ارتباطی ندارد. اینجا بیشتر بحث تخصص و دانش است تا درآمد. هرچند جایگاه شغلی بهتر عموماً به درآمد بهتر می‌انجامد، اما صرفاً خواستیم بر این تکیه کنیم که با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و به‌واسطه مفاهیم پیچیده‌تر علمی که با آن درگیر می‌شوید، می‌توانید جایگاه‌های شغلی بهتری برای خود تصور کنید.

در این تصویر شخصی در حال طی کردن پله های ترقی و تحصیل در مقطع ارشد می باشد که در پی آن جایگاه شغلی بهتری کسب می کند

مهاجرت و ادامه تحصیل در دیگر کشورها

اگر تصمیم دارید مهاجرت کنید و به دیگر کشورهای دنیا بروید، کارشناسی ارشد می‌تواند فرصت مناسبی برای ادامه تحصیل در اختیارتان بگذارد. از طرفی با بالاتر رفتن دانش و تخصص‌تان پس از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، امکان کسب جایگاه‌های شغلی در کشورهای خارجی هم بیشتر می‌شود که خود مزیت مهمی است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد که می تواند منجر به مهاجرت و ادامه تحصیل در دیگر کشورها شود

امکان تدریس در دانشگاه و عضویت در هیئت علمی

اگر به تدریس در محیط آکادمیک علاقه دارید و می‌خواهید استاد دانشگاه شوید، با در دست داشتن مدرک کارشناسی ارشد، یک قدم به عضویت در هیئت علمی دانشگاه‌ها نزدیک‌تر می‌شوید.

تحصیل در مقطع ارشد امکان تدریس در دانشگاه و عضویت در هیئت علمی  را فراهم می آورد

روی دیگر سکه، معایب کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد فرصت مهمی است که به این راحتی در اختیار هر کسی قرار نمی‌گیرد و البته عیب ذاتی هم ندارد. پیشتر هم گفتیم همه مواردی که پیش از این به‌عنوان مزیت آن برشمردیم، لزوماً برای همه افراد اتفاق نمی‌افتند. مزیت‌های کارشناسی ارشد در واقع ماهیت پتانسیلی دارند، این شما هستید که باید آنها را به فعل تبدیل کنید. بنابراین مختصراً می‌توان گفت قرار است مدت قابل توجهی از زندگی و عمرتان را صرف کارشناسی ارشد کنید و اگر نتوانید مزایای فوق (یا هر مزیت دیگری که برای شما قابل تصور است) را حاصل نمایید، نباید آن را به حساب عیب کارشناسی ارشد گذاشت.

کلیات ورود به مقطع کارشناسی ارشد

ممکن است پس از آگاه شدن از مزایای تحصیل در مقطع ارشد، تصمیم گرفته باشید برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد اقدام کنید. امکان تحصیل در مقطع ارشد به دو صورت امکان‌پذیر است:

کارشناسی ارشد پیوسته

مقطع کارشناسی ارشد را می‌توان به‌صورت پیوسته خواند که صرفاً در بعضی از رشته‌ها و دانشگاه‌های خاص ارائه می‌شود و داوطلبان بایستی بلافاصله پس از پیش‌دانشگاهی در آزمون ورودی آن، یعنی کنکور سراسری مورد قبول واقع شوند. کارشناسی ارشد پیوسته دوره‌ای بی‌وقفه و 6 ساله است. هرچند اغلب متقاضیان پس از اتمام دوره کارشناسی، در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته شرکت می‌کنند تا پا به این مقطع تحصیلی بگذارند.

کارشناسی ارشد ناپیوسته

سازمان سنجش هر ساله آزمون كارشناسي ارشد ناپيوسته را براي ورود به رشته‌هاي دوره‌هاي روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پيام نور، غيرانتفاعي، پرديس خودگردان، مجازي، مشترك دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي و همچنين دانشگاه آزاد اسلامي برگزار و در همین راستا، دفترچه‌ای را با عنوان «دفترچه راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته» منتشر مي‌کند.

نکات مهم آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته

آزمون کارشناسی ارشد مراحل مختلف، نحوه ثبت نام در کنکور ارشدثبت نام در کنکور ارشد – مدارک، زمان ثبت نام، نحوه ثبت نامثبت نام در کنکور ارشد – مدارک، زمان ثبت نام، نحوه ثبت ناماین مقاله عالی راهنمای جامعی است در خصوص نحوه ثبت نام در کنکور ارشد و مواردی همچون زمان ثبت نام و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام کنکور ارشد و ... را بررسی کرده، زمان ثبت‌نام و زمان برگزاری خاص خود را دارد. از دیگر مواردی که می‌تواند بر نتیجه آزمون کارشناسی ارشد اثرگذار باشد، معدل است که داوطلبان باید از شرایط آن اطلاع داشته باشند.

جمع‌بندی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فرصت مهمی است که می‌تواند شرایط زندگی افراد را دستخوش تغییرات بزرگی کند. البته این تغییرات لزوماً در جهت سازندگی یا تخریب نیست؛ خود شما هستید که به آنها جهت می‌دهید. هرچند خواندن کارشناسی ارشد می‌تواند مزایایی داشته باشد که تحمل سختی‌های راه آن را توجیه می‌کنند. در این مطلب کوشیدیم به این پرسش پاسخ دهیم که چرا باید ارشد بخوانیم.

کارشناسی ارشد چه اثری بر جایگاه اجتماعی دارد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به‌واسطه دیدگاه کلی که در مورد آن در اجتماع وجود دارد، می‌تواند جایگاه اجتماعی شما را بهبود بخشد، زیرا نگاه بسیاری از افراد با دانستن این موضوع به شما تغییر می‌کند و البته توقعات‌شان هم از شما دگرگون خواهد شد.

آیا با خواندن کارشناسی ارشد موقعیت شغلی بهتری انتظارمان را می‌کشد؟

ارشد خواندن، البته اگر خودتان بخواهید و تلاش کنید، سطح علم و تخصص شما را بیشتر می‌کند. بنابراین امکان کسب جایگاه‌های شغلی بهتری را برایتان رقم می‌زند. هرچند این تنها مزیت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیست و موارد زیاد دیگری هست که باید به آنها بیندیشید و انتخاب‌تان را برای ادامه تحصیل انجام دهید.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (3 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200