رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

ریاضیات گسسته ، مطالعه ساختارهای ریاضی است که اساساً گسسته هستند. به عبارت دیگر در ریاضیات گسسته ، شما با مقادیر مشخص کار می کنید. اما ریاضیات پیوسته بر پایه اعداد پیوسته بنا شده است. به عنوان مثال در ریاضیات پیوسته بین دو نقطه معین تعداد بی نهایتی نقطه وجود دارد اما در ریاضیات گسسته ، تعداد نقاط بین آنها واضح و معین است.برخلاف ریاضیات پیوسته که مقادیر آن ها به آرامی تغییر میکند، مقادیر مباحث مورد مطالعه در ریاضیات گسسته (مانند اعداد صحیح ، نمودارها و عبارات منطقی) به سرعت تغییر مینمایند. درس ریاضیات گسسته پایه بسیاری از دروس رشته کامپیوتر است و بسیاری از دروس رشته کامپیوتر مانند مدار منطقی، نظریه زبان ها و ماشین ها و ... از دل درس ریاضیات گسسته به وجود آمده اند و تولید شده اند

اطلاعات بیشتری درباره درس ریاضیات گسسته در صفحه مقاله درس درس ریاضی گسسته کنکور کامپیوتر بخوانید.

Podcast Riyaziyat Gosaste DesktopPodcatgosaste Mobile

دانشمندان علوم ریاضی پیوسته در پی کشف راه حل هایی هستند که باعث بهبود سطح کیفی زندگی میشود. در حل این مسائل آنها غالبا بر ریاضیات گسسته تمرکز دارند.

ریاضیات گسسته شاخه ای از ریاضیات است که بر روی مقادیر ناپیوسته عمل میکند. برخلاف ریاضیات پیوسته که مقادیر درآن به آرامی تغییر میکنند، در ریاضیات گسسته مقادیر به سرعت تغییر مینمایند.

از این رو مباحثی همچون اعداد صحیح، تئوری گراف، مجموعه ها و منطق، بوسیله ریاضیات گسسته پردازش شده و باعث پیدایش و گسترش زبان های برنامه نویسی، الگوریتم های کامپیوتری، نرم افزارهای کاربردی، انواع رمزنگاری و بسیاری از فناوریهای دیگر شده است.

مطالعات روی ریاضیات گسسته از نیمه دوم قرن بیستم افزایش یافت. این امر به دلیل پیدایش ماشین های محاسباتی دیجیتال بود که عملیات محاسباتی در آن ها، با تعریف مراحل جدا از هم انجام شده و اطلاعات آنها نیز در فضاهای جداگانه ذخیره میشدند.

در پی این مطالعات، درس ریاضیات گسسته از دهه 80 میلادی به عنوان یکی از دروس پایه کامپیوتر وارد برنامه درسی دانشگاه ها شد. اما امروز این درس در سطح دبیرستان نیز برای گروه ریاضی تدریس میشود.  در کنکور سراسری مورد آزمون قرار میگرید. نکته جالب توجه این است که در کنکور کارشناسی، از این درس 15 تست مطرح می‌شود که نسبت به حجم مطالب، تعداد تست زیادی به حساب می آید. این نکته نشان دهنده اهمیت بالای ریاضیات گسسته در کنکور سراسری میباشد.

مباحثی که از درس ریاضی گسسته در کنکور سراسری مطرح می‌شود به قرار زیر است: ترکیبات و آنالیز ترکیبی، احتمال، استدلال ریاضی، مجموعه‌ها، ضرب دکارتی و رابطه، گراف، نظریه اعداد، آمار و مدلسازی.

همچنین در مقطع لیسانس نیز دانشجویان رشته کامپیوتر در سال اول درس ریاضیات گسسته را میگذرانند و در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات با سوالات این درس مواجه میشوند.

در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر، این درس در کنار دروس ریاضی عمومی 1 و 2 و آمار و احتمال، در دسته دروس ریاضیات قرار گرفته و دروس ریاضیات در کنکور ارشد کامپیوتر دارای ضریب 2 می‌باشد

همچین در کنکور کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات ریاضیات گسسته در دسته دروس مشترک بوده و 6 تست با ضریب 4 از این درس طرح میگردد.

میتوان این ادعا را داشت که درس ریاضی گسسته، پایه‌ی تمام ریاضیات کنکور ارشد بوده و پیش نیاز بسیاری از دروس کنکور میباشد. بنابراین کنار گذاشتن این درس به هیچ عنوان توصیه نمیگردد. چراکه با حذف این درس نه تنها قادر به پاسخگویی تست‌های درس گسسته نخواهید بود بلکه به درس‌های دیگر نیز آسیب‌های جدی وارد خواهید نمود. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص، به صفحه معرفی درس ریاضی گسسته در وبسایت کنکور کامپیوتر دات آی آر مراجعه کنید.

مرجع اصلی که برای ریاضیات گسسته در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب گریمالدی است، همچنین کتاب‌های رُزن (Rosen) و لیپشوتز (Lipschutz) نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود.

برای دانلود کتاب ریاضیات گسسته مهندسی کامپیوتر می توانید به صفحه دانلود کتاب های مهندسی کامپیوتر مراجعه کنید

البته خواندن کتاب‌های رفرنس را به دانشجویان ترم‌های پایین‌تر توصیه می‌کنیم. داوطلبین کنکور ارشد بهتر است از منابع کنکوری درس گسسته استفاده بنمایند. بهترین منابع کنکوری درس ریاضیات گسسته را میتوانید در صفحه منابع کنکور ارشد کامپیوتر مشاهده بفرمایید.

سر فصل مطالبی که در درس ریاضیات گسسته تدریس می‌شود عبارت است از:‌ مبانی منطق ریاضی/ شمارش/ روابط بازگشتی/ رابطه‌ها/ تابع/ مجموعه ها / پاسِت / لاتیس / گراف و نظریه اعداد. شما عزیزان میتوانید برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده به صفحه بودجه بندی سوالات کنکور ارشد مهندسی و IT مراجعه بفرمایید.

همانطور که اشاره شد درس ریاضی گسسته از دروس پایه رشته کامپیوتر بوده و در نتیجه تسلط بر این درس کمک شایانی به تحقیق و پژوهش در دوره کارشناسی ارشد مینماید. جزئیات بالا و تعداد زیاد فصول این درس از یک سو و وقت کم اساتید در طول ترم از سوی دیگر باعث شده تا این درس بصورت جامع در دانشگاه ها تدریس نشود و در نتیجه دانشجویان تسلط کافی روی این درس نداشته باشند. به دنبال این مسئله، زمانی که داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر شروع به مطالعه منابع کنکوری مینمایند مفاهیم در نظرشان گنگ و سنگین بنظر رسیده و نتیجتا بازدهی شان پایین خواهد آمد.

در چنین شرایطی امکان ایجاد نا امیدی در داوطلبان بالا رفته و به چشم پوشی از سوالات ارزشمند درس ریاضیات گسسته منجر میشود

تیم کنکورکامپیوتر با هدف کمک به دانشجویان محترم که قصد شرکت در کنکور ارشد کامپیوتر را دارند، ویدئوهای آموزشی جامع این درس را تولید نموده است. در این ویدئوها استاد رضوی با بیان جزئی‌ترین نکات، درس ریاضیات گسسته را به ساده ترین شکل ممکن تدریس نموده اند. این مجموعه آموزشی نه تنها برای داوطلبین کنکورارشد، بلکه برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز نیز قابل استفاده می باشد. برای مشاهده فیلم های رایگان این درس می توانید به صفحه آموزش ریاضیات گسسته مراجعه کنید

همچنین به داوطلبین عزیز توصیه میکنیم که جهت تسلط هرچه بیشتر در تست زنی، ویدئوهای نکته و تست درس ریاضی گسسته را نیز تهیه و مشاهد بفرمایند.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی3.6666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 13.67 امتیاز (3 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200