درس ریاضی گسسته رشته کامپیوتر

تدریس و مشاوره کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی

4.1730769230769 1 1 1 1 1 4.17 امتیاز (52 رای)

توضیحات کلی درس ریاضیات گسسته:

بخش ریاضیات در رشته مهندسی کامپیوتر دارای ضریب 2 است و شامل 4 درس ریاضی است که گسسته یکی از 4 درس ریاضی مطرح شده در رشته مهندسی کامپیوتر است که 5 سوال از آن مطرح می‌شود، همین طور گسسته از دورس مشترک رشته فناوری اطلاعات با ضریب 4 است که تعداد 6 سوال از آن مطرح می‌شود.

درس گسسته یک از دروس گسترده در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات است، گستردگی درس ریاضیات گسسته به حدی است که دانشجویان نمی‌توانند به تنهایی این درس را بخوانند و از پس آن بر بیایند. درس گسسته، پایه‌ی تمام ریاضیات کنکور ارشد است و از این حیث جایگاه ویژه‌ای دارد. و کنار گذاشتن آن اصلا توصیه نمی‌شود. با کنار گذاشتن درس گسسته نه تنها قادر به زدن تست‌های درس گسسته نخواهید بود بلکه به درس‌های دیگرتان نیز آسیب‌های جدی ای وارد میکنید.

مراجع درس گسسته:

مرجع اصلی که برای این درس در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب گریمالدی است، همچنین کتاب‌های رزن (Rosen) و لیپزشوتز(Lipschutz) نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که می‌توانید به راحتی این کتاب‌ها را در قسمت دانلود کتاب‌های زبان اصلی رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانلود کنید.

البته خواندن کتاب‌های رفرنس را به دانشجویان ترم‌های پایین‌تر توصیه می‌کنم نه به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور اشد کامپیوتر یا فناوری اطلاعات را دارند، دلیل این امر نیز در قسمت پاسخ به سوالات متداول داوطلبان پیرامون کنکور ارشد کامپیوتر چندین بار بیان شده است که می‌توانید به آن قسمت رجوع کنید. دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور ارشد و یا دکتری کامپیوتر این درس مهم را بخوانند، می‌توانند از منابعی که در قسمت معرفی منابع ارشد کامپیوتر 96 معرفی شده استفاده کنند.

فصل‌های ریاضیات گسسته:

سر فصل مطالبی که در این درس گفته می‌شود بصورت زیر است:‌ مبانی منطق ریاضی، شمارش، روابط بازگشتی، رابطه‌ها، تابع، مجموعه، پاست، لاتیس، گراف، نظریه اعداد، که برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده می‌توانید به لینک‌های زیر رجوع کنید:

بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر

بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد فناوری اطلاعات

برای نشان دادن اهمیت این درس همین بس که در مورد چند فصل گسسته توضیحاتی بدهیم: «فصل شمارش» در گسسته از مهم‌ترین فصول در کارشناسی ارشد، در کنکور کامپیوتر تقریبا همیشه دو تست بصورت مستقیم از مبحث شمارش (یکی در گسسته و یکی در آمار) می‌آید و در بسیاری از درس‌ها نظیر ساختمان داده و طراحی الگوریتم، آمار و احتمال، ‌معماری، منطقی و ... از مبحث شمارش استفاده می‌شود و برای حل بسیاری نیاز دارید که به مبحث شمارش مسلط باشید. از «فصل بازگشتی‌ها» فصل سوم گسسته، در کنکور ارشد، دو تست بصورت مستقیم مطرح می‌شود. یک تست در درس گسسته و یک تست در درس ساختمان داده‌ و الگوریتم. علاوه بر این دو تست، حداقل 5 تست در درس‌های مختلف بصورت غیر مستقیم از این فصل وجود دارد، فصل دیگری از گسسته «فصل گراف» است که از اهمیتی بسیاری برخوردار است، از مبحث گراف هر ساله چندین تست بصورت مسقیم در گسسته و الگوریتم مطرح می‌شود، گرچه گراف گسسته با گراف الگوریتم تفاوت‌هایی دارد اما به یکدیگر وابسته هستند.

کلاس آنلاین درس ریاضیات گسسته:

با توجه به اینکه درس گسسته پایه ریاضیات کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات است بنابرین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به دانشجویان توصیه می‌شود حتما برای این درس در کلاس کنکور آنلاین گسسته شرکت کنند. فیلم‌هایی از مباحث مختلف این درس در قسمت فیلم‌های ریاضیات گسسته گذاشته شده که می‌توانید کیفیت فوق العاده و خارج از تصور کیفیت تدریس را در این فیلم‌ها ببینید

 

 

نمونه فیلم از تدریس درس ریاضیات گسسته

 

 

 

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب،مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

همایش کنکور ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات

 

برنامه ریزی و مشاوره کارشناسی ارشد کامپیوتر

 

فیلم‌های آموزشی دروس کنکور ارشد کامپیوتر وآی تی

 

 

هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به دکتر رامین رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷