تا ۵۰٪ تخفیف در جشنواره کوله پشتی بهار
دیدن تخفیف‌ها و شرکت در جشنواره
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

درس ساختمان داده بنیادی ترین درس رشته کامپیوتر و حتی یکی از بنیادی ترین درس‌های بسیاری از رشته‌های علوم پایه و مهندسی است.

در این پادکست به معرفی درس ساختمان داده خواهیم پرداخت. همچنین شما میتوانید اطلاعات بیشتری درباره درس ساختمان داده در صفحه مقاله درس ساختمان داده کنکور کامپیوتر بخوانید.

SakhtemandadePodcast Sakhteman Mobile

درس ساختمان داده را می‌توان از جمله دروس مهم و کاربردی رشته کامپیوتر و همین طور کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و آی تی دانست.

برای دانشجویانی که علاقه‌مند به پژوهش و تولید الگوریتم‌های بهینه برای مسائل و چالش‌های موجود و یا برنامه نویسی هستند، تسلط بر ساختمان داده‌ها و الگوریتم‌ها باعث داشتن یک نگاه ویژه و متفاوت به حل مسائل میشود.

درس ساختمان داده به دسته بندی، مدیریت و نحوه ذخیرش داده ها میپردازد، به نحوی که بتوان دسترسی موثرتری به آن ها داشت.

به بیان دقیق تر ساختمان داده مجموعه ای از داده ها ، روابط بین آنها و توابع یا عملیاتی است که میتوان روی آنها اعمال نمود.

درس ساختمان داده رابطه تنگاتنگی با درس طراحی الگوریتم دارد . به شکلی که میتوان این دو درس رو مکمل یکدیگر دانست. بهتر است برای مطالعه درس طراحی الگوریتم، ابتدا درس ساختمان داده خوانده شود و سپس به سراغ طراحی الگوریتم بروید. زیرا پیش نیاز بسیاری از مطالب طراحی الگوریتم در درس ساختمان داده تکرار می‌شود.

از طرف دیگر، مطالعات دانشجویان مقطع ارشد و دکتری تا حد زیادی به این دو درس وابسته است. چراکه طراحی الگوریتم و ساختمان داده در تولید مقالات علمی کاربردی فراوان دارند.

میتوان این ادعا را داشت که ساختمان داده و طراحی الگوریتم که بصورت مشترک در کنکور ارشد مطرح میشوند، یکی از مهم ترین دروس کنکور ارشد و دکتری مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات به حساب می‌آیند. تعداد تست ها و ضرایب این دو درس در کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی خود گویا و گواه اهمیت فوق العاده این دو درس در این آزمون هاست.

در کنکور ارشد آی تی از درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم مجموعا 12 تست ضریب 4 مطرح میشود ، که 6 تست متعلق به درس ساختمان و 6 تست متعلق به درس طراحی الگوریتم است.

در کنکور ارشد کامپیوتر برای درس های ساختمان داده و طراحی الگوریتم در گرایش های هوش مصنوعی، نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده، الگوریتم ومحاسبات و قرآن کاوی رایانشی، ضریب 4 در نظر گرفته شده است. همچنین در گرایش های شبکه های کامپیوتری، معماری کامپیوتر و علوم و فناوری شبکه دروس ساختمان و الگوریتم دارای ضریب 3 هستند.

در کنکور دکتری رشته های نرم افزار، هوش مصنوعی و شبکه و رایانش از این دو درس 20 تست با بالاترین ضریب یعنی ضریب 4 مطرح می‌شود، همچنین در کنکور دکتری فناوری اطلاعات 10 تست ساختمان داده و 5 تست طراحی الگوریتم با ضریب 4 مطرح می‌شود،  این تعداد تست در کنکورهای دکتری و با بالاترین ضریب، نشان دهنده اهمیت فوق العاده این دو درس در آزمون دکتری است.

فصولی که دانشجو در درس ساختمان داده‌ مطالعه میکند عبارت است از: محاسبه مرتبه زمانی شبه کد‌ها، نمادهای مجانبی، روابط بازگشتی، درخت ها، درخت های خاص و ویژه، مرتب‌‌سازی، درهم سازی، جستجو، مجموعه های مجزا، آرایه ها، پشته ها و صف

البته بعضی از این فصل ها نظیر محاسبه مرتبه زمانی شبه کد‌ها، نمادهای مجانبی، روابط بازگشتی و مرتب سازی ها در درس طراحی الگوریتم نیز وجود دارند. بنابراین با خواندن درس ساختمان داده می‌توانید پیش زمینه‌ و دید خوبی برای مطالعه درس طراحی الگوریتم پیدا کنید.

برای اطلاع از  اهمیت فصل های ساختمان داده و اینکه در سال‌های اخیر در کنکور ارشد چه تعداد تست از هر فصل مطرح گردیده به قسمت "بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد" در وبسایت کنکورکامپیوتر مراجعه کنید.

مرجع اصلی که برای درس ساختمان داده در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب CLRS است. همچنین کتاب‌های هرویتز و شافر نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود.

دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور ارشد و یا دکتری کامپیوتر و آی تی را دارند، برای اطلاع از منابع کنکوری این درس می‌توانند به صفحه منابع کنکور ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات وب سایت کنکور کامپیوتر مراجعه بفرمایند.

گستردگی درس ساختمان داده به حدی است که دانشجویان به تنهایی نمی‌توانند این درس را مطالعه کنند.

تیم کنکور کامپیوتر با هدف حرکت در مسیر عدالت آموزشی، ویدئو آموزش جامع درس ساختمان داده استاد رضوی را که با تدریس جزئی ترین نکات تولید گردیده، در اختیار دانشجویان عزیز قرار داده است.

همچنین ویدئو نکته و تست ساختمان داده و طراحی الگوریتم که در آن حدود 420 تست مهم حل شده است به داوطلبین عزیز ارائه گردیده. ویدیوهای نکته و تست برای رسیدن به تسلط و درک عمیق مفاهیم بسیار مهم هستند و توصیه اکید می‌کنیم که پس از مطالعه هر فصل، در هفته یک الی دو جلسه نکته و تست مربوط به همان فصل را مشاهده کنید.

متاسفانه برخی از دانشجویان ابتدا تمام ویدئوهای درسی را تماشا کرده و سپس شروع به دیدن فیلم های نکته و تست می‌کنند. در صورتی که برای تثبیت و درک عمیق مطالب، باید پس از خواندن هر فصل فیلم نکته و تست آن فصل را مشاهده کنید.

شما عزیزان میتوانید جهت مشاهده نمونه ویدئو های  آموزشی ساختمان داده، به صفحه ویدیوهای ساختمان داده در سایت کنکور کامپیوتر مراجعه بفرمائید.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.00 امتیاز (4 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200