برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

بهترین دانشگاه های ایران برای اپلای و بورسیه و مهاجرت

این مقاله عالی بهترین دانشگاه های ایران برای اپلای و بورسیه و مهاجرت را معرفی و تاثیر دانشگاه در فرآیند مهاجرت و عوامل موثر در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها را گفته

اپلای و اهمیت آن

بسیاری از دانشجویان پس از گذراندن دوره کارشناسی خود، تمایل دارند تا در کشورهای دیگر به تحصیل در مقاطع بالاتر بپردازند. اپلای این امکان را به شما می‌دهد تا برای شرایط ایده‌آل‌تری برای تحصیل و کار و زندگی اقدام کنید. کسب یک بورس تحصیلی خوب، می‌تواند بر زندگی اجتماعی، مالی و شغلی شما برای سال‌های آینده شما تاثیر زیادی بگذارد و شما را در مسیر بهتر و هموارتری برای پیشرفت و رسیدن به اهدافتان قرار دهد. اگر در حال حاضر دانشجو هستید و می‌خواهید در آینده اپلای کنید باید توجه کنید که از همین حالا باید پایه علمی خود را قوی کنید و معدل خوبی کسب کنید و همچنین روی مهارت‌های موردنیاز رشته خود به‌خوبی کار کنید.

تاثیر دانشگاه در فرایند مهاجرت

عوامل زیادی از جمله معدل، نمره آزمون زبان، رزومه و مقالات تایید شده و همچنین دانشگاهی که درس خوانده‌اید، روی فرایند اپلای تاثیر دارند، به‌جز دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه صنعتی شریف و تهران و امیرکبیر که در دنیا شناخته شده هستند، تقریبا بقیه دانشگاه‌های ایران از شهرت ویژه‌ای در دنیا برخوردار نیستند. توجه کنید که تحصیل در دانشگاه‌های برتر، به‌دلیل جو علمی قوی، امکانات آزمایشگاهی بهتر و... شانس شما را برای گرفتن فاند و بورسیه بالاتر می‌برد اما این به این معنی نیست که دانشجویان سایر دانشگاه‌ها از شانس اپلای بهر‌ه‌مند نیستند بلکه هر سال دانشجویانی از دانشگاه‌های ضعیف‌تر هستند که با ساختن رزومه قوی برای خود، موفق به اپلای شده‌اند.

عوامل موثر در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها

موضوع رتبه‌بندی دانشگاه‌ها این امکان را می‌دهد که موسسات و دانشگاه‌های مختلف را از جهت‌های مختلف ارزیابی کنید. بیش از یک دهه است که مجله تایمز، راهنمایی‌های قابل استنادی برای موضوع رتبه‌بندی دانشگاه‌ها ارائه می‌دهد. در ادامه با معیارهای رتبه‌بندی آنها آشنا می‌شویم. هر دانشگاه در پنج دسته تدریس، تحقیق، استنادات (تأثیر پژوهش)، درآمد حوزه صنعت و چشم‌انداز بین‌المللی ارزیابی می‌شود که فعالیت‌های اصلی همه دانشگاه‌ها در سطح جهانی را پوشش می‌دهد.

محیط یادگیری و تدریس

در این تصویر استاد در مقابل دانشجویان ایستاده است و اشاره آن به محیط یادگیری و تدریس است

برای هر دانشجو مهم‌ترین عامل این است که یادگیری در دانشگاه چگونه است زیرا کیفیت تدریس در یک دانشگاه به‌خودی خود بر کیفیت تحقیقات، تولید دانش و انتقال دانش در دانشگاه بستگی دارد؛ به‌همین دلیل، معیار تدریس با پنج شاخص از جمله نظرسنجی شهرت، نسبت کارکنان به دانشجویان، نسبت دانشجویان دکترا به دانشجویان کارشناسی، تعداد دکتراهای اعطا شده به ازای هر هیات علمی و درآمد دانشگاه اندازه‌گیری می‌شود. همه این شاخص‌ها نشان‌دهنده اعتبار، امکانات و منابع محیط آموزشی است که تأثیر مستقیمی بر دانشجو می‌گذارند.

پژوهش

در این تصویر ذره بینی در مقابل کتاب قرار گرفته که مفهوم پژوهش و تحقیق را می رساند

کیفیت و حجم تحقیق در یک دانشگاه از دیگر عوامل مهم رتبه‌بندی است. اگر فرصت یادگیری از محققان برجسته برای دانشجو وجود داشته باشد، هم از نظر فکری و هم از نظر عملی سود خواهد برد زیرا نه تنها در مورد تحقیقاتی که آنها انجام می‌دهند یاد خواهد گرفت، بلکه مهارت‌های فکری ضروری را نیز به‌دست خواهد آورد که در تمام زندگی‌اش تاثیرگذار است. درآمد پژوهشی و بهره‌وری تحقیق که بیانگر اهمیت و کیفیت تحقیق است نشان می‌دهد که تحقیقات با چه کیفیتی توسط دانشگاهیان منتشر شده است.

استنادها: تأثیر پژوهش

در این تصویر شخصی در حال تایپ کردن و سرچ کردن با لپ تاپ است که گویای مفهوم پژوهش است

تأثیر پژوهش را با جمع‌آوری میانگین تعداد دفعاتی که پژوهشگران در سطح جهانی از آثار منتشر شده دانشگاه استناد می‌کنند، بررسی می‌کنند. استنادها کمک می‌کنند تا نشان داده شود هر دانشگاه در مجموع چقدر در دانش بشری مشارکت می‌کند، همچنین تحقیقات چه کسی برجسته بوده و توسط دانشمندان دیگر انتخاب و در میان دانشمندان سراسر جهان به اشتراک گذاشته شده است.

درآمد حوزه صنعت

در این تصویر دو مهندس در کنار یکدیگر ایستاده اند و یکی از آنها موضوعی را در لپ تاپ به دیگری نشان میدهد که این موضوع گویای مفهوم تاثیر تحقیقات دانشگاه در صنعت است

این عامل که بیشتر به موضوعات علوم، مهندسی، کسب و کار و فناوری مرتبط است، به‌طور چشمگیری در اولویت دانشگاه‌ها و دانشجویان قرار می‌گیرد زیرا نشان‌دهنده تأثیر تجاری تحقیقات یک دانشگاه است که می‌تواند بازتابی از ارزش صنعتی تحقیقات دانشگاه باشد.

چشم‌انداز بین‌المللی

در این تصویر چند مهره بر روی نقشه جهان قرار گرفته  اند که گویای مفهوم چشم انداز بین المللی است

دانشگاه‌ها فقط با رقبای شهر خودشان یا حتی کشورشان مقایسه نمی‌شوند بلکه دانشگاه‌های پیشرو در حال رقابت در سطح جهانی هستند و دانشجویان و محققان را از سراسر جهان جذب می‌کنند؛ بنابراین چشم‌انداز بین‌المللی نشانه برتر بودن دانشگاه است که هم به دانشجویان بین‌المللی و هم به دانشجویان داخلی بستگی دارد که با سه شاخص از جمله نسبت دانشجویان بین‌المللی به دانشجویان داخلی، نسبت کارکنان بین‌المللی به کارکنان داخلی، و نسبت تحقیقاتی که شامل همکاری بین‌المللی است، ارزیابی می‌شود. از مزایای یک محیط بین‌المللی در محوطه دانشگاه می‌توان به ایجاد بحث‌های آزادانه با نظرات مختلف تا بهبود روابط بین فرهنگی اشاره کرد. در مقابل، یک دانشگاه بدون ارتباطات بین‌المللی نمی‌تواند به‌سادگی خود را در زمره بهترین دانشگاه‌های جهان تصور کند.

بهترین دانشگاه های ایران برای اپلای

همانطور که گفتیم نمی‌توان تاثیر دانشگاه را در اپلای نادیده گرفت. تحصیل در دانشگاه‌های برتر به‌دلیل امکانات مختلفی که به دانشجویان ارائه می‎‌دهند می‎‌توانند مسیر اپلای را تسهیل کنند. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های ایران را آورده‌ایم که در مقاله "بهترین دانشگاه های ایرانمعرفی و بررسی بهترین دانشگاه های ایرانمعرفی و بررسی بهترین دانشگاه های ایرانتقریبا تمامی دانشجویان و دانش‌آموزان در دوران تحصیل و به خصوص در هنگام انتخاب رشته می‌خواهند بدانند که بهترین دانشگاه های ایران به ترتیب چه دانشگاه‌هایی هستند، برای پاسخ به این پرسش در این صفحه رنکینگ دانشگاه های ایران در جهان را از نگاه نظام‌های رتبه بندی معتبر بررسی شده است" به‌طور دقیق به معرفی بهترین دانشگاه های ایران برای رشته‌های مختلف پرداخته‌ایم.

جمع‌بندی

هر سال بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اقدام می‌کنند که تعدادی از آنها در دانشگاه ضعیفی تحصیل کرده‌اند اما یک دانشگاه خوب شما را راحت‌تر به هدفتان می‌رساند. همانطور که در مقاله گفتیم اپلای فرصت بسیار خوبی برای تحصیل، به‌دست آوردن شغل و رسیدن به درآمد، آشنایی با فرهنگ دیگر کشورها و... را فراهم می‌کند. اگر دانشجو هستید باید توجه داشته باشید که سعی کنید معدل خوبی در دانشگاه کسب کنید و مهارت‌های موردنیاز رشته خود را به‌خوبی یاد بگیرید.

چه عواملی در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها موثر است؟

عوامل زیادی از جمله کیفیت تدریس، تحقیق، استنادات (تاثیر پژوهش)، درآمد حوزه صنعت و چشم‌انداز بین‌المللی بر رتبه‌بندی دانشگاه‌ها موثر است که هر ساله سعی می‌شود به‌روز شوند تا دانشگاه‌های مختلف بتوانند در این رتبه‌بندی‌ها قرار بگیرند.

بهترین دانشگاه های ایران برای اپلای کدامند؟

از جمله دانشگاه های برتر ایران برای اپلای می‌توان به دانشگاه تهران، صنعتی شریف، امیرکبیر، علم و صنعت و شهید بهشتی اشاره کرد.

امتیازدهی2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 12.75 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200