کانال تلگرام

رتبه بندی بهترین دانشگاه های ایران

رتبه بندی دانشگاه های ایران

هر یک از موسسات و نشریات رتبه بندی دانشگاه های ایران را به نحوی ارائه داده‌اند، تفاوت در رتبه بندی ها به این دلیل است که هر یک از این نشریات فاکتورها و پارامترهای مختلفی را در نظر می‌گیرند. برای رده بندی دانشگاه ها فاکتورهای زیادی به شرح زیر وجود دارد؛ شهرت دانشگاه، تعداد اعضای هیئت علمی یک دانشگاه،تعداد اعضای هیئت علمی بین المللی، تعداد دانشجویان یک دانشگاه، تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی (دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری) یک دانشگاه، تعداد دانشجویان بین المللی یک دانشگاه، میزان استنادات به ازای هر عضو هیئت علمی (Citations per Faculty)، نسبت اعضای هیئت علمی به تعداد دانشجو، مساحت و امکانات دانشگاه، تعداد مقالات یک دانشگاه و بسیاری از پارامترهای دیگر. در زیر رتبه بندی دانشگاه های کشور را ارائه داده ایم، توجه کنید که این رتبه بندی با توجه به در نظر گرفتن تمامی پارامترهای موجود است و تلفیقی است از تمامی رتبه بندی های موجود بعلاوه تجربیات بسیار زیادی است که تیم کنکور کامپیوتر در حوزه آموزش کشور دارد. در زیر می‌توانید رتبه بندی دانشگاه های ایران که برای شما مهیا کرده ایم را مشاهده کنید.

 

بهترین دانشگاه های ایران
رتبه دانشگاه تعداد کل دانشجویان تعداد دانشجویان ارشد و دکتری تعداد اساتید تعداد مقالات داخلی ISI مقالات داخلی
1 صنعتی شریف 10251 4726 480 13563 27000
2 دانشگاه تهران 53,614 33,191 2041 63262 72150
3 امیرکبیر 13593 8079 490 20742 28100
4 علم و صنعت 11957 6432 608 21592 20340
5 شهید بهشتی 19153 11500 900 19105 53400
6 تربیت مدرس 9848 9848 727 28976 32473
7 صنعتی اصفهان 10400 4250 478 13917 19250
8 دانشگاه شیراز 21000 8866 942 18005 24105
9 دانشگاه فردوسی مشهد 25000 12600 800 28088 21100
10 دانشگاه تبریز 24000 9000 891 19659 19600
11 دانشگاه اصفهان 16563 7453 666 16103 15905
12 خواجه نصیر طوسی 8100 3750 350 10160 646

 

توجه کنید که برخی از دانشگاه هایی که در جدول رتبه بندی دانشگاه های ایران که در بالا ارائه شده است تقریبا در یک سطح و رنک قرار دارند، اما با توجه به اینکه امکان قرار گیری همه آنها در یک سطح جدول بالا نبوده هر یک را در سطح جداگانه ای قرار داده ایم، توجه به این نکته هنگام انتخاب رشته ضروری است، با ارائه یک مثال این نکته مهم را بیان می‌کنیم. فرض کنید شخصی که ساکن تبریز است با توجه به رتبه‌ای که آورده است می‌تواند در هر یک دانشگاه های شیراز و تبریز پذیرفته شود، در این حالت با توجه به اینکه این دو دانشگاه تقریبا در یک سطح قرار دارند و اختلاف زیادی بین این دو دانشگاه وجود ندارد، این فرد بهتر است با توجه به اینکه ساکن تبریز است دانشگاه تبریز را انتخاب کند.

با توجه به مطلب مهمی که در بالا بیان کردیم بطور کلی رده بندی بهترین دانشگاه های ایران بصورت زیر است:

1) دانشگاه صنعتی شریف

2) دانشگاه تهران

3) دانشگاه امیرکبیر

4) دانشگاه علم و صنعت

5) دانشگاه تربیت مدرس و شهید بهشتی (این دو دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)

6) دانشگاه صنعتی اصفهان

7) دانشگاه تبریز، شیراز و فردوسی (این سه دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)

8) دانشگاه اصفهان، صنعتی شیراز و خواجه نصیر (این سه دانشگاه تقریبا در یک رده قرار دارند)

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد رتبه بندی دانشگاه های ایران و مزایای قبولی در دانشگاه های برتر هستید با ما در ادامه متن همراه باشید

مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های ایران

تحصیل در برترین دانشگاه های مهندسی ایران میتواند نقطه عطفی در زندگی هر یک از داوطلبان کنکور کارشناسی، ارشد و دکتری تمامی رشته ها باشد. چرا که دانشجو با ورود به چنین دانشگاه هایی از امکانات زیادی برخوردار می گردد و خود را در جامعه کوچکی می یابد که اکثر افراد آن انسان های نخبه و بنام کشور می باشند. در نتیجه دانشجو می تواند در یک محیط علمی با همت عالی خودش و کمک گرفتن از اطرافیان پله های طرقی را به سرعت پیموده و به رتبه اجتماعی بالایی دست پیدا کند. همچنین دانشجو یک دانشگاه بزرگ از امکانات شهرهای بزرگ بهره مند شده و موقعیت هایی که دانشجو با آن مواجه می شود به مراتب ارزشمندتر و موثرتر خواهد بود. از دیگر مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر یا بطور کلی بهترین دانشگاه های ایران می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • هزینه بسیار پایین در هنگام تحصیل
 • همکاری با افراد نخبه و فعال
 • انجام پروژه های بزرگ ملی که در دانشگاه های بزرگ وجود دارد
 • امکانات سخت افزاری ایده آل
 • موقعیت های کاری عالی
 • رزومه جامع و درخشان
 • انتشار مقاله در معتبرترین کنفرانس های دنیا
 • ادامه تحصیل در خارج از کشور

فیلم های معرفی دانشگاه های ایران

معرفی دانشگاه تهران

Tehran Uni

معرفی دانشگاه تهران

Sharif Uni

دانشگاه صنعتی شریف 1

Uni Sanati Sharif

دانشگاه صنعتی شریف 2

Amirkabir Uni

دانشگاه امیرکبیر

Elm Uni

دانشگاه علم و صنعت

Beheshti Uni

دانشگاه شهید بهشتی

Tarbiat Uni

دانشگاه تربیت مدرس

Tousi Uni

دانشگاه خواجه نصیر

Isf Uni

دانشگاه صنعتی اصفهان

Ferdowsi Uni

دانشگاه فردوسی

Shiraz Uni

دانشگاه شیراز

Tabriz Uni

دانشگاه تبریز

Uni Isfahan

دانشگاه اصفهان

Daneshgah Kharazmi

دانشگاه خوارزمی

Daneshgah Birjand

دانشگاه بیرجند

Daneshgah Semnan

دانشگاه سمنان

Daneshgah Yazd

دانشگاه یزد

Daneshgah Alzahra

دانشگاه الزهرا

Daneshgah Zabol

دانشگاه زابل

Daneshgah Orumiye

دانشگاه ارومیه

Daneshgah Ghom

دانشگاه قم

Daneshgah Shahid Madani Azarbayjan

دانشگاه مدنی آذربایجان

Daneshgah Kerman

دانشگاه کرمان

Daneshgah Sanati Hamedan

دانشگاه صنعتی همدان

Daneshgah Meybod

دانشگاه میبد

Daneshgah Olum Va Fanavari Mazandaran

دانشگاه علوم و فناوری مازندران

Daneshgah Emam Khomeyni Ghazvin

دانشگاه امام خمینی قزوین

Ferdowsi Uni

دانشگاه فردوسی 2

Beheshti Uni

دانشگاه شهید بهشتی 2

نمایش بیشتر
نمایش کمتر

بهترین دانشگاه های ایران از نظر وزرات علوم

ما (تیم کنکور کامپیوتر) در ابتدای این صفحه، رتبه بندی‌ای بر اساس تلفیقی از تمامی رتبه بندی‌های معتبر دانشگاه های ایران ارائه دادیم، همان طور که در بالا گفتیم هر یک از موسسات و نشریات داخلی و خارجی بصورت جداگانه و بر اساس فاکتورهای مختلفِ مختص به خود اقدام به رتبه بندی دانشگاه های ایران کرده اند، حال برای اینکه شما دانش آموزان و دانشجویان عزیز رتبه بندی های تمامی نشریات و موسسات مختلف را مشاهده کنید، این رتبه بندی ها را نیز در زیر برای شما آورده‌ایم. ما در ادامه به رتبه بندی دانشگاه های ایران توسط موسسات و نشریات زیر می‌پردازیم:

 1. از نگاه وزارت علوم
 2. نشریه QS World University Rankings
 3. نشریه Times
 4. نشریه Shanghai

در ابتدا به سراغ رتبه بندی دانشگاه های کشور توسط وزارت علوم می‌رویم. در سال 1395 وزارت علوم در اولین مرحله رده بندی دانشگاه های کشور رتبه بندی دانشگاه های مهندسی ایران را در دو دسته جامع و تخصصی منتشر نموده است به طوری که دانشگاه هایی مانند فردوسی مشهد، دانشگاه تهران و شهید بهشتی که تقریبا اکثر رشته ها را برای دانشجویان ارائه میدهند در دسته جامع و دانشگاه هایی مانند صنعتی شریف، صنعتی اصفهان و علم و صنعت که معمولا فقط رشته های مهندسی را ارائه میدهند در دسته تخصصی قرار می گیرند. در زیر دسته بندی وزارت علوم لیست شده است:

 • الف: دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی جامع (به ترتیب الفبا)
  • سطح ۱- شامل: اصفهان – تبریز – تربیت مدرس – تهران – شهید بهشتی – شیراز - فردوسی مشهد
  • سطح ۲ – شامل: ارومیه – الزهرا (س) – بوعلی‌سینا – بیرجند – خوارزمی – رازی – زنجان – سیستان و بلوچستان – شهید چمران اهواز – شهید باهنرکرمان – کاشان - گیلان – یزد
  • سطح ۳ – شامل: اراک – ایلام – بجنورد – بین المللی امام خمینی (ره) – حکیم سبزواری – خلیج فارس – دامغان – زابل – شهرکرد – شهید مدنی – قم – ولی‌عصر (عج) رفسنجان –کردستان – گلستان – لرستان – هرمزگان – یاسوج
  • سطح ۴ – شامل: آیت‌الله حائری میبد – بزرگمهر قائنات – تربت حیدریه – حضرت معصومه (س) – سلمان فارسی کازرون – سید جمال الدین اسدآبادی – کوثر بجنورد – ملایر – نهاوند – نیشابور
 • ب: دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی تخصصی (به ترتیب الفبا)
  • سطح ۱ – شامل: صنعتی اصفهان – صنعتی امیر کبیر – صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی –صنعتی شریف – علامه طباطبائی – علم و صنعت ایران
  • سطح ۲ – شامل: علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان – صنعتی بابل – صنعتی سهند تبریز – هنر
  • سطح ۳ – شامل: تحصیلات تکمیلی صنعتی و فنّاوری پیشرفته – صنعتی جندی‌شاپور – هنر اسلامی تبریز – هنر اصفهان
  • سطح ۴ – شامل: صنعتی قم – صنعتی کرمانشاه – فنّاوری‌های نوین قوچان – هنر شیراز

رتبه بندی بهترین دانشگاه های ایران از نگاه نشریات رتبه دهی بین المللی

در این قسمت به بررسی رده بندی دانشگاه های ایران از نگاه 3 نشریه معتبر خارجی QS ، Times و Shanghai می‌پردازیم. از این نشریات به عنوان معتبرترین نشریه هایی یاد میشود که آمار وضعیت دانشگاه های سراسر دنیا را منتشر می‌نمایند. در زیر به معرفی هر یک از این سه نشریه معتبر و همچنین پارامترهای مهم در رده بندی هر کدام می‌پردازیم. همچنین لینک های این سه نشریه معتبر را برای شما عزیزان قرار داده ایم.

world university ranking

 

QS World University Rankings (Top Universities) is an annual publication of university rankings by Quacquarelli Symonds

Categories: Higher education

First issue: 2004

 

Top Universities

 

times مجله آکادمیک

 

Times Higher Education is a weekly magazine based in London, reporting specifically on news and issues related to higher education.

Categories: Higher education

First issue: 1971

 

THE magazine

 

shanghai ranking

 

Academic Ranking of World Universities (Shanghai) is an annual publication of university rankings by Shanghai Ranking Consultancy.

Categories: Higher education

First issue: 2003

 

Shanghai Ranking

 

 

QS World University Rankings توسط مؤسسه «کاکارلی سیموندز» در کشور انگلستان به صورت سالانه منتشر می گردد و برای هر دانشگاه یک رتبه Overall یا کلی در نظر می گیرد. همچنین هر دانشگاه را در رشته‌ها و موضوعات مختلف  (Subject Ranking) ارزیابی و رتبه بندی نموده است. QS برای رتبه بندی کلی (Overall) دانشگاه ها از ۶ شاخص استفاده می‌کند و بر اساس این 6 شاخص دانشگاه‌ها در قالب چهار حوزه کلی آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین المللی سازی دانشگاه ارزیابی می‌شود. در رتبه بندی جهانی کیو اس بررسی شهرت دانشگاه با وزن ۴۰ درصد، ارزیابی کارفرمایان با وزن ۱۰ درصد، نسبت اعضای هیئت علمی بین المللی با وزن ۵ درصد، نسبت دانشجویان بین المللی با وزن ۵ درصد، میزان استنادات به ازای هر عضو هیئت علمی (Citations per Faculty) با وزن ۲۰ درصد و نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو با وزن ۲۰ درصد جهت ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها بهره برده است. پایگاه رتبه بندی کیو اس در ارزیابی خود در شاخص‌های مربوطه بخصوص اندازه گیری تأثیر پژوهش، اطلاعات پنج ساله موجود دانشگاه‌ها را در پایگاه استنادی اسکوپوس مورد بررسی قرار می‌دهد.

 تا سال ۲۰۱۶ فقط دو دانشگاه از ایران در رتبه بندی کلی QS حضور داشتند، در صورتی که در سال 2021 پنج-5 دانشگاه از کشورمان در این رتبه بندی حضور داشتند. QS برای بررسی 6 شاخص گفته شده از نظرسنجی‌ها، اطلاعات ارائه شده از سوی دانشگاه‌ها و اطلاعات پژوهشی سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۴ دانشگاه‌ها در پایگاه اسکوپوس استفاده می‌کند. همچنین QS دانشگاه‌ها را در 5 حوزه کلی و موضوعی زیر رده بندی می‌کند :

Arts & Humanities,Engineering and Technology, Life Sciences & Medicine, Natural Sciences, Social Sciences & Management

رتبه بندی موضوعی QS بر اساس چهار شاخص : بررسی شهرت دانشگاه، ارزیابی کارفرمایان، تعداد ارجاعات و استنادات به ازای هر مقاله و h-index صورت می‌پذیرد

در حوزه کلی مهندسی و فناوری (Engineering and Technology) سه دانشگاه صنعتی شریف، تهران و صنعتی امیرکبیر حضور داشتند. در حوزه پزشکی و علوم زیستی مانند سال گذشته تنها دانشگاه علوم پزشکی تهران حضور دارد و در حوزه علوم طبیعی دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف توانسته‌اند در این رتبه بندی حضور داشته باشند

در میان کشورهای آسیایی بهترین رتبه در اختیار دانشگاه ملی سنگاپور است، که این دانشگاه در رتبه 10 دنیا قرار دارد. ۱۰ دانشگاه برتر آسیا در این رتبه بندی نیز نشان می‌دهد که این دانشگاه‌ها رتبه‌های بسیار بالایی دارند. بعد از دانشگاه ملی سنگاپور، ۹ رتبه بعدی در اختیار دانشگاه تکنولوژی نانیانگ سنگاپور است که در دنیا دارای رتبه ۱۳ است، دانشگاه Tsinghua چین دارای رتبه ۱۵ دنیا، دانشگاه هنگ کنگ دارای رتبه ۲۲ دنیا، دانشگاه پکن دارای رتبه ۲۳ دنیا، دانشگاه توکیو دارای رتبه ۲۴ دنیا، دانشگاه علوم و تکنولوژی هنگ کنگ دارای رتبه ۲۷ دنیا، دانشگاه فودان چین دارای رتبه ۳۴ دنیا، دانشگاه ملی سئول دارای رتبه ۳۷ دنیا و د انشگاه کیوتو ژاپن دارای رتبه ۳۸ دنیا است.

رتبه بندی نشریه انگلیسی تایمز (Times Higher Education magazine) یکی از مشهورترین نظام‌های رتبه بندی بین المللی دانشگاه‌ها است. این رتبه بندی از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی پژوهش با وزن ۳۰ درصد، تعداد ارجاعات (استنادات) با وزن ۳۰ درصد، آموزش با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین المللی با وزن ۷.۵ درصد و ارتباط دانشگاه با صنعت با وزن ۲.۵ درصد بهره گرفته است. تا قبل از سال 2020 نشریه تایمز رتبه بندی موضوعی را ارائه نمی‌داد ولی در سال ۲۰۲۰ رتبه‌ بندی موضوعی را نیز منتشر کرد. بررسی رتبه بندی موضوع نشریه تایمز نشان می‌دهد که اکثر دانشگاه‌های ایرانی در سال 2021 در این رتبه بندی صعود کرده اند. در سال ۲۰۲۱ با ورود ۷ دانشگاه جدید شاهد حضور ۴۷ دانشگاه از کشور ایران در جمع ۱۵۲۷ دانشگاه برتر از سراسر جهان هستیم.

نشریه سالانه Academic Ranking of World Universities یا همان شانگهای یکی از معتبرترین رتبه بندی‌های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ منتشر می‌شود، رتبه‌بندی شانگهای مانند QS و Times هم رتبه بندی Overall و هم Subject Ranking دارد. در رتبه بندی Overall شانگهای 1000 دانشگاه و در رتبه بندی موضوعی آن 4000 دانشگاه رتبه‌ بندی شده است، در رتبه بندی کلی شانگهای در سال 2014 فقط دانشگاه تهران حضور داشت درحالیکه در سال 2020 دوازده-12 دانشگاه از کشورمان در رتبه‌ بندی کلی این نشریه حضور داشتند. در رتبه بندی موضوعی این نشریه نیز 35 دانشگاه از کشورمان در لیست چهار هزار تایی شانگهای قرار داشتند

برای بررسی بیشتر رتبه بندی دانشگاه های ایران در تمامی رشته و همچنین محبوب ترین رشته فعلی جهان یعنی رشته مهندسی کامپیوتر می توانید از وب سایت های این سه نشریه استفاده بنمایید.

 

رتبه بندی دانشگاه های ایران از نگاه موسسات بین المللی در سال 2021

به همت تیم فنی کنکور کامپیوتر در زیر به طور خلاصه و مفید رتبه بندی کلی (Overall) دانشگاه های ایران در جهان و در آسیا و همچنین رتبه بندی دانشگاه های ایران در موضوع (Subject) مهندسی و تکنولوژی و همین طور در رشته کامپیوتر جمع آوری و ارائه شده است. متاسفانه تعداد کمی از دانشگاه های ایرانی در این سه نشریه دارای پروفایل (اطلاعات) می باشند و از بین این تعداد دانشگاه، تنها 3 الی 4 دانشگاه در تهران دارای رتبه های دقیق و کامل در تمامی این نشریات هستند. پر واضح است که بر دوش وزارت علوم به عنوان یک نهاد دولتی وظیفه ای در تکمیل این اطلاعات نیست و تکمیل اطلاعات پروفایل این نشریات همت بخش بین الملل دانشگاه های ایرانی را می طلبد. با توجه به اینکه رتبه بندی ارائه شده مربوط به سال 2021 می‌باشد، توجه به نکته زیر خالی از لطف نیست، در علوم کامپیوتر و از نگاه topuniversities دانشگاه امیر کبیر در سال 2020 دارای رتبه 501-550 و دانشگاه علم و صنعت دارای رتبه 551-600 بوده، اما در سال 2021 رتبه دانشگاه امیرکبیر در موضوع علوم کامپیوتر کاهش و به رتبه 551-600 نزول پیدا کرده و همچنین دانشگاه علم و صنعت هم از رنکینگ علوم کامپیوتر خارج شده است.

 

 

رتبه دانشگاه تهران در مهندسی کامپیوتر

 

.Top Unis

Overall : 591~600

Engineering and technology :272

Computer Science : 401~450
___________________________________

Shanghai

Overall : 301~400

National/regional: 1

computer science and engineering: 201~300
___________________________________

Times

Overall : 501~600
Asia : 144

computer science : 301~400

 

رتبه دانشگاه صنعتی شریف در مهندسی کامپیوتر

 

.Top Unis

Overall : 409

Engineering and technology :221

Computer Science : 251~300
___________________________________

Shanghai

Overall : 501~600

National/regional: 2-5

computer science and engineering: 401~500
___________________________________

Times

Overall : 401~500
Asia : 75

computer science : 176~200

 

رتبه دانشگاه امیرکبیر در مهندسی کامپیوتر

 

.Top Unis

Overall : 477

Engineering and technology :361

Computer Science : 551~600
___________________________________

Shanghai

Overall : 501~600

National/regional: 2-5

computer science and engineering: 401~500
___________________________________

Times

Overall : 501~600
Asia : 83

computer science : 301~400

 

رتبه دانشگاه علم و صنعت در مهندسی کامپیوتر

 

.Top Unis

Overall : 601~650

Engineering and technology :--------

Computer Science  : -----------
___________________________________

Shanghai

Overall : 901~1000

National/regional: 10-12

computer science and engineering: --------
___________________________________

Times

Overall : 501~600
Asia : 87

computer science : 401~500

 

 

 

رتبه دانشگاه شهید بهشتی در مهندسی کامپیوتر

 

.Top Unis

Overall : +1001

Engineering and technology : -------

Computer Science : ----------
___________________________________

Shanghai

Overall : 701~800

National/regional: 6-7

computer science and engineering: --------
___________________________________

Times

Overall : 601~800
Asia : 180

computer science : 601~800

 

رتبه دانشگاه خواجه نصیر در مهندسی کامپیوتر

 

.Top Unis

Overall : --------

Engineering and technology :--------

Computer Science : ---------
___________________________________

Shanghai

Overall : --------

National/regional: --------

computer science and engineering: --------
___________________________________

Times

Overall : 801~1000
Asia : 201~250

computer science : 601~800

 

رتبه دانشگاه تربیت مدرس در مهندسی کامپیوتر

 

.Top Unis

Overall : --------

Engineering and technology :--------

Computer Science : ---------
___________________________________

Shanghai

Overall : 501~600

National/regional: 2-5

computer science and engineering: --------
___________________________________

Times

Overall : --------
Asia : --------

computer science :  ----------

 

رتبه دانشگاه صنعتی اصفهان در مهندسی کامپیوتر

 

.Top Unis

Overall : --------

Engineering and technology :--------

Computer Science : ---------
___________________________________

Shanghai

Overall : 901~1000

National/regional: 10-12

computer science and engineering: --------
___________________________________

Times

Overall : 601~800
Asia : 130

computer science : 301~400

 

 

 

رتبه دانشگاه تبریز در دانشگاه های مهندسی ایران

 

.Top Unis

Overall : --------

Engineering and technology :--------

Computer Science : ---------
___________________________________

Shanghai

Overall : 801~900

National/regional: 8-9

computer science and engineering: --------
___________________________________

Times

Overall : 601~800
Asia : 163

computer science :
401~500

 

رتبه دانشگاه شیراز

 

.Top Unis

Overall : 801~1000

Engineering and technology :--------

Computer Science : ---------
___________________________________

Shanghai

Overall : 701~800

National/regional: 6-7

computer science and engineering: --------
___________________________________

Times

Overall : 801~1000
Asia : 201~250

computer science :
501~600

 

رتبه دانشگاه اصفهان در مهندسی کامپیوتر

 

.Top Unis

Overall : --------

Engineering and technology :--------

Computer Science : ---------
___________________________________

Shanghai

Overall : --------

National/regional: --------

computer science and engineering: --------
___________________________________

Times

Overall : +1001
Asia : 251~300

computer science :
501~600

 

رتبه دانشگاه فردوسی مشهد در مهندسی کامپیوتر

 

.Top Unis

Overall : --------

Engineering and technology :--------

Computer Science : ---------
___________________________________

Shanghai

Overall : 801~900

National/regional: 8-9

computer science and engineering: --------
___________________________________

Times

Overall : +1001
Asia : 251~300

computer science :
601~800

 

 

در زیر به معرفی دانشگاه های برتر ایران و جهان پرداخته ایم

اطلاعات تکمیلی در مورد دانشگاه های برتر ایران

دانشگاه صنعتی شریف یکی از دانشگاه‌های تهران است. این دانشگاه در سال ۱۳۴۴ با نام دانشگاه صنعتی آریامهر بنیانگذاری گشت که پس از انقلاب به‌افتخار یکی از دانش‌آموختگان آن، مجید شریف واقفی، به دانشگاه صنعتی شریف تغییر نام داد. این دانشگاه بسیاری از بهترین دانشجویان ایران را جذب می‌کند. از ۵۰۰ هزار نفری که هر ساله در کنکور پذیرفته می‌شوند، ۸۰۰ نفر بالا می‌توانند وارد این دانشگاه بشوند. این دانشگاه ام‌آی‌تی ایران خوانده شده است. دانش‌آموختگان این دانشگاه سهم عظیمی از نخبگان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ایران را تشکیل می‌دهند. این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان که در ۵۰ سال گذشته تأسیس شده‌اند ۴۰م است. دانش‌آموختگان این دانشگاه، به دلیل اعتبار مناسب آن، برای انتصاب در مدیریت‌های علمی، فنی و اجرایی بخت زیادی دارند و به‌علاوه در آزمون‌های متمرکز ورودی کارشناسی ارشد از نظر میانگین نمرات و درصد قبولی از کارشناسی به کارشناسی ارشد در رشته‌های فنی، مهندسی و علوم پایه مقام بالایی را در بین دانشگاه‌های کشور داشته‌اند. همچنین تعداد زیادی از دانش‌آموختگان این دانشگاه، برای ادامهٔ تحصیل عازم کشورهای دیگر می‌شوند. برند دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۹۲ در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران شناخته شد. بنا بر گزارش cwur.org در سال 2016 این دانشگاه دارای رتبه 679 در بین 1000 دانشگاه برتر جهان و رتبه نخست در سطح کشور می باشد. 

وب سایت : http://www.sharif.ir/home


برای دیدن تور مجازی دانشگاه شریف می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید

http://vtour.sharif.ir/university

دانشگاه تهران بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی در ایران است که در سال ۱۳۱۳ خورشیدی به دستور رضا شاه تأسیس شد. دانشگاه تهران هم اکنون دارای ۲۵ دانشکده، ۹ پردیس و ۱۱ مرکز پژوهشی است و از استادان مجرب ایرانی در بیشتر رشته‌ها بهره می‌گیرد. برند دانشگاه تهران در سال ۱۳۹۲ در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران شناخته شد. ظاهراً تاریخچهٔ مدونی از روند بنیان‌گذاری و تأسیس دانشگاه تهران از طرف این نهاد انتشار نیافته و در اینباره نظرهای گوناگونی از سوی اشخاص مختلفی اظهار گردیده و گفته شده است که فکر تأسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۰۵ خورشیدی توسط دکتر سنک نمایندهٔ مجلس نخستین بار پدیدار شد. طرح و الگو: این دانشگاه بر اساس موسسات آموزش عالی فرانسه الگوبرداری شد و حتی طراحان ساختمان‌های دانشگاه تهران مهندسین فرانسوی بودند، و دروس و برنامه‌های هنرکده (دانشکده هنرهای زیبای فعلی) دقیقاً بر اساس الگوی مؤسسه اکول د بوزار طراحی گردید. پردیس و بناهای این دانشگاه توسط معماران اروپایی رولاند دوبرول، ماکسیم سیرو، مارکوف، آلکساندر موزر، آندره گدارد، و محسن فروغی طراحی گردید. توسعه: در اواخر دهه ۱۹۴۰ میلادی ساختار درسی و پژوهشی دانشگاه تهران رفته رفته به سمت الگوبرداری از سیستم دانشگاه‌های آمریکایی شروع به حرکت نمود: بطور نمونه دانشکده کشاورزی این دانشگاه به کمک دانشگاه یوتا توسعه و گسترش یافت. اما نمونه‌های دیگری نیز می‌توان برشمرد: در سال ۱۹۵۴ مؤسسه علوم اداری دانشگاه (دانشکده مدیریت کنونی) به کمک دانشگاه کالیفرنیا جنوبی و به ریاست هری مارلو از این دانشگاه آغاز به ارائه مدارج دکترا نمود. در سال ۱۹۵۸ مؤسسه روزنامه‌نگاری دانشگاه تهران به کمک دانشگاه ویرجینیا و جیمز ولارد آغاز به کار نمود؛ و دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا بود که در سال ۱۹۶۵ رشته دکترای بیماریهای سلولی (cytopathology) را راه‌اندازی نمود. دانشگاه‌های دیگر آمریکایی که مستقیماً ناظر فعالیت‌های علمی و آکادمیک دانشگاه تهران بودند عبارتند از دانشگاه ایندیانا، دانشگاه ایلینوی در اوربانا شامپاین، دانشگاه کلرادو در بولدر، دانشگاه آلاباما، و دانشگاه ایالتی کلرادو. بنا بر گزارش cwur.org در سال2016 این دانشگاه دارای رتبه 727 در بین 1000 دانشگاه برتر جهان و رتبه 2 در سطح کشور می باشد.

وب سایت : http://ut.ac.ir


برای دیدن تور مجازی کوی دانشگاه تهران روی لینک زیر کلیک کنید و چند ثانیه منتظر بمانید

http://kooy.ut.ac.ir/default-691.aspx

دانشگاه صنعتی اصفهان یکی از دو دانشگاه بزرگ دولتی استان اصفهان و با ۲۳۰۰ هکتار مساحت، بزرگ ترین دانشگاه کشور از لحاظ وسعت است. این دانشگاه در محدوده ی شهرستان اصفهان و در ۵ کیلومتری اصفهان قرار گرفته‌است. دانشگاه در سال ۱۳۵۶ رسماً شروع به کار کرد. این دانشگاه ابتدا دارای نام «دانشگاه صنعتی آریامهر اصفهان» بود که بعد از وقوع انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ خورشیدی به «دانشگاه صنعتی اصفهان» تغییر نام داده شد. و همانند «دانشگاه صنعتی آریامهر در تهران» (دانشگاه صنعتی شریف فعلی)، این دانشگاه مستقیماً بر اساس الگوی دانشگاه‌ام آی تی در آمریکا الگوبرداری گردید. طراحان اصلی و اولیه دانشگاه صنعتی آریامهر اصفهان هم از نظر ساختار درسی و هم از نظر شالوده سازمانی عبارت بودند از: شرکت آمریکایی آرتور دی لیتل (که یک شرکت مشاوره آکادمیک بود)، دکتر گوردون براون که ریاست کل دانشکده‌های مهندسی و از مدیران اصلی دانشگاه‌ام آی تی بود، دکتر جرج بوگلیارلو ریاست دانشکده فنی-مهندسی دانشگاه ایلینوی در شیکاگو و دکتر مهدی ضرغامی معاونت دانشگاه صنعتی آریامهر در تهران. دکتر براون بود که شش دانشکده اولیه دانشگاه صنعتی اصفهان را تأسیس نمود. در گزارش نهایی ایشان از طرح جامع دانشگاه صنعتی آریامهر در اصفهان آمده: «هدف اصلی این موسسه آموزشی اجتناب از ساختار رایج و کلاسیک دانشگاهی، و در عوض، سازماندهی و تمرکز دادن فعالیتهای آکادمیک این دانشگاه بر روی مسائل فناوری مهم کشور ایران است. حقیقت نیازهای امروزی برای توسعه سریع ایران مستلزم این است که سیستم آموزشی این کشور صرفاً یک نسخه کپی از موسسات آموزشی غربی نباشد. بجای الگو برداری از سیستم‌های غربی و آنهم الگوهای بیست ساله‌ای که در غرب از رده خارج شده‌اند، سیستم آموزشی ایران باید بر اساس فرهنگ ایرانی و ویژگی‌های جامعهٔ ایرانی باشد.» و این همان سیاستی بود که دکتر سید حسین نصر که در آن زمان ریاست دانشگاه آریامهر تهران را بر عهده داشت دنبال می‌کرد. نصر کمک به بنیانگذاری دانشگاه صنعتی اصفهان را «از دستاوردهای بزرگ زندگی خود» می‌داند. دانشگاه‌های دیگر، همانند دانشگاه شیراز (و در زمینه پزشکی دانشگاه ارومیه) در آن دوره بر اساس شیوه‌های مدرن آمریکایی الگو برداری گردیده بودند. دانشگاه صنعتی آریامهر اصفهان از موسساتی بود که برنامه‌های وسیع و گسترده‌ای برای آن قبل از انقلاب در نظر گرفته شده بود بطوریکه برای ساخت دانشگاه اراضی وسیعی در حدود ۲۳۰۰ هکتار در نظر گرفته شده بود. بنا بر گزارش cwur.org در سال 2016 این دانشگاه دارای رتبه 844 در بین 1000 دانشگاه برتر جهان و رتبه 4 در سطح کشور می باشد.

وب سایت : www.iut.ac.ir

دانشگاه تربیت مدرس یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران و تنها مرکز تحصیلات تکمیلی جامع دولتی کشور می‌باشد که در شهر تهران واقع شده‌است. این دانشگاه در سال ۱۳۶۰ با عنوان مدرسه تربیت مدرس و با هدف تربیت کادر هیئت علمی دانشگاه‌ها، به عنوان تنها دانشگاه تخصصی تحصیلات تکمیلی ایران تأسیس گردید و در سال ۱۳۶۱ اقدام به پذیرش دانشجو در رشته مدیریت و برخی از رشته‌های علوم انسانی نمود. این مدرسه در سال ۱۳۶۵ به دانشگاه تربیت مدرس ارتقا یافت. در حال حاضر این دانشگاه تنها در مقطع «کارشناسی ارشد» و «دکتری» دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه دارای ۱۵ دانشکده و ۱۲ مرکز پژوهشی در رشته‌های مختلف می‌باشد مراکز پژوهشی: مرکز مطالعات مدیریت پژوهشکده اقتصاد پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشکده مهندسی آب مرکز مطالعات آفریقا مرکز تحقیقات و توسعه زیست فناوری مرکز تحقیقات زبان و ادبیات فارسی مرکز تحقیقات مدیریت تعمیر و نگهداری روسازی مرکز مطالعات فرهنگ و اندیشه دینی مرکز مطالعات مدیریت و توسعه فناوری مرکز ملی مطالعات و برنامه‌ریزی شبکه‌های قدرت قطب علمی زیست فناوری کاربردی قطب علمی ابرساختارهای جبری و کاربردهای آن این دانشگاه چندین نشریه علمی تخصصی منتشر می‌کند که یکی از مهمترین این نشریات مجله بین‌المللی علوم انسانی است که توسط دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس منتشر می‌شود. بنا بر گزارش cwur.org در سال 2016 این دانشگاه دارای رتبه 896 در بین 1000 دانشگاه برتر جهان و رتبه 5 در سطح کشور می باشد.

وب سایت : www.modares.ac.ir

دانشگاه صنعتی امیرکبیر یا پلی‌تکنیک تهران یکی از دانشگاه‌های فنی و صنعتی ایران است که در شهر تهران قرار دارد و مشهور به استنفورد ایران است. این دانشگاه علاوه بر تهران، دارای پردیس‌هایی در بندرعباس، ماهشهر و گرمسار است. دانشگاه صنعتی امیرکبیر نخستین دانشگاه صنعتی ایران است که در سال ۱۳۳۷ رسماً افتتاح شد. نسبت تعداد اعضای هیئت علمی به دانشجو (کارشناسی و تحصیلات تکمیلی) در این دانشگاه در سال ۲۰۱۰، تقریباً ۱ به ۲۱ بوده است. در حالی‌که این نسبت در دانشگاه‌های ایران به‌طور متوسط ۱ به ۳۳ است. پلی‌تکنیک تهران، نخستین دانشگاه صنعتی ایران و یکی از باسابقه‌ترین مؤسسات آموزش عالی ایران در زمینهٔ فنی و مهندسی است. این دانشگاه در آبان ۱۳۳۵ معادل ۱۹۵۶ میلادی، توسط مهندس حبیب نفیسی و به‌دستور محمدرضا شاه پهلوی تأسیس شد. اولین دوره دانشجویان این دانشگاه در سال ۱۳۳۶ از طریق آزمون داخلی پذیرفته‌شدند و از سال ۱۳۳۷ فعالیت آموزشی پلی‌تکنیک تهران، به‌طور رسمی با پنج رشته مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی نساجی، مهندسی شیمی و مهندسی راه و ساختمان آغاز شد. از سال ۱۳۵۷ خورشیدی، این مجموعهٔ آموزشی به دانشگاه صنعتی امیرکبیر تغییر نام داد و با گسترش و الحاق سه پردیس بندرعباس، گرمسار و ماهشهر به‌آن، هم‌اکنون حدود ۱۴۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف در این دانشگاه به‌تحصیل مشغولند. دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم‌اکنون دارای ۱۶ دانشکده، ۶ گروه آموزشی مستقل، ۳ واحد آموزشی در شهرهای بندرعباس، گرمسار و ماهشهر است. این دانشگاه هم‌چنین دارای یک پردیس بین‌الملل و یک مرکز آموزش الکترونیکی نیز می‌باشد. بنا بر گزارش cwur.org در سال 2016 این دانشگاه دارای رتبه 916 در بین 1000 دانشگاه برتر جهان و رتبه 6 در سطح کشور می باشد.

وب سایت : http://www.aut.ac.ir

دانشگاهی دولتی و به اعتقاد برخی اولین مؤسسهٔ آموزش عالی در ایران است که هستهٔ اولیهٔ آن در سال ۱۳۰۸ شکل‌گرفته است. این دانشگاه در تهران واقع است و شعبه‌های آن در شهرهای اراک، بهشهر، دماوند و نور قرار گرفته‌اند. این دانشگاه در سال ۲۰۱۶ در رتبه‌بندی تایمز به عنوان بهترین دانشگاه ایران و بالاتر از دانشگاه‌های شریف و تهران قرار گرفت. در سال ۲۰۱۵ نیز این دانشگاه به همراه دانشگاه شریف تنها دانشگاه‌های ایرانی در بین ۶۰ دانشگاه برتر آسیا بودند. رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷–۲۰۱۶ کیو اس، دانشگاه علم و صنعت ایران را به عنوان دومین دانشگاه کشور معرفی کرد. با وجود اساتید بسیار معروف و مجرب در بسیاری از رشته‌های فنی همچون مهندسی مکانیک و مهندسی برق این دانشگاه یکی از ۳ دانشگاه برتر ایران محسوب می‌شود. دانشگاه علم و صنعت ایران، تنها دارندهٔ دانشکدهٔ مهندسی راه‌آهن و دانشکدهٔ مهندسی پیشرفت در خاورمیانه و دانشکدهٔ مهندسی خودرو در ایران است؛ همچنین اولین و سالها تنها دانشگاه صنعتی ایران بوده است که دارای دانشکدهٔ معماری و شهرسازی بوده و تنها دانشگاه صنعتی در ایران است که به طور تخصصی به رشتهٔ توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی، می‌پردازد. سطح آموزشی بالا از یک سو، و داشتن امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی پیشرفته از سویی دیگر بخصوص در رشته‌های مهندسی عمران، مواد و متالورژی و مکانیک باعث شده تا وجههٔ صنعتی این دانشگاه پررنگ‌تر شود و دانش‌آموختگان آن بتوانند به سرعت جذب واحدهای صنعتی ایران شوند. همچنین اخیراً پروژه‌های نوینی همچون طراحی ماهواره ملی نوید و ظفر علم و صنعت و پروژه سپر ملی دفاع سایبری در مرکز ملی دفاع سایبری کشور همچنین طراحی موتور هواپیماهای جت و طراحی پلتفرم ملی خودرو کلاس B از طرحها و برنامه‌های ملی و ویژه این دانشگاه محسوب می‌شوند. در حال حاضر حدود ۱۲۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، در رشته‌های مختلف مهندسی و علوم پایه (۴۲ رشتهٔ تخصصی) در این دانشگاه مشغول به تحصیلند. دانشگاه علم و صنعت ایران، در سال ۱۳۰۸، با نام هنرسرای عالی و با هدف ایجاد زمینه‌های لازم برای تحصیلات دورهٔ عالی مهندسی در ایران، تأسیس گردید. محل آن، ابتدا در خیابان سی‌تیر (قوام‌السلطنهٔ سابق) و پس از آن در سال ۱۳۳۶، بعد از اعمال تغییراتی به محل فعلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، انتقال یافت و به عنوان انستیتوی فناوری تهران (TIT) هنرسرای عالی فنی، به فعالیت خود ادامه داد. در سال ۱۳۴۱ بار دیگر این مؤسسه دستخوش تحولاتی گردید و ساختمان آن نیز به شمال شرق تهران، به زمینی با مساحت ۴۲۰٬۰۰۰ مترمربع، در منطقهٔ نارمک منتقل شد. از آن زمان به بعد هدف اصلی در نظر گرفته‌شده برای آن تربیت دبیر فنی برای تأمین نیروی آموزشی لازم برای هنرستان‌های صنعتی بود. در سال ۱۳۵۱ هنرسرای عالی به دانشکدهٔ علم و صنعت ایران تغییر نام داد و در نهایت در سال ۱۳۵۷، باتوجه به گسترش و تغییرات کیفی کارگاه‌های علمی و آموزشی، از سوی وزارت آموزش عالی وقت به دانشگاه علم و صنعت ایران تبدیل گردید. این مؤسسه، از بدو تأسیس، چندین بار تغییر نام و مکان داده‌است که مهم‌ترین آن‌ها بدین شرح است: • سال ۱۳۰۸: تأسیس با نام هنرسرای عالی در خیابان سی تیر (قوام‌السلطنه) • سال ۱۳۳۶: تغییر نام به انستیتو تکنولوژی تهران (TIT) • سال ۱۳۴۲: تغییر نام به هنرسرای عالی و انتقال به منطقهٔ نارمک (محل کنونی) • سال ۱۳۵۱: تغییر نام به دانشکدهٔ علم و صنعت ایران • سال ۱۳۵۷: ارتقا به دانشگاه علم و صنعت ایران • ویژگیهای خاص دانشگاه علم و صنعت • - تأسیس تنها دانشکده مهندسی راه آهن در خاورمیانه با حمایت شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران • - تأسیس اولین دانشکده مهندسی خودرو در ایران با مشارکت سازمان گسترش و نو سازی صنایع ایران • - تأسیس مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات با همکاری وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات • - تأسیس مرکز فناوری عصبی ایران • - تأسیس تنها مؤسسه کامپوزیت ایران با مشارکت نهاد ریاست جمهوری • - راه اندازی سیستم آموزش مجازی و پذیرش دانشجو در سه رشته مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی کامپیوتر – نرم‌افزار و علوم کامپیوتری • - انتخاب دانشگاه به عنوان قطب علمی در سه گروه از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از جمله: الکترونیک، مواد پیشرفته، سازه و سازه‌های هیدرولیکی • - انتشارات پنج مجله تخصصی و بین‌المللی برای اولین بار در کشور • - کسب رتبه اول در میان دانشگاه‌های تخصصی کشور در ارتباط با صنعت • - اولین و تنها گنجینه محصولات تحقیقاتی دانشگاه در بین دانشگاه‌های کشور • - افتتاح و راه اندازی کلینک صنعتی برای اولین بار در کشور در بین دانشگاه‌های فنی و مهندسی دانشکده‌ها دانشگاه علم و صنعت ایران دارای ۱۵ دانشکده، مرکز آموزش الکترونیک و سه گروه مستقل آموزشی فرهنگ و معارف اسلامی، زبان‌های خارجه و تربیت بدنی است.

وب سایت : www.iust.ac.ir

یکی از دانشگاه‌های دولتی معتبر ایران است که در منطقه ی اوین، غرب ولنجک و شرق درکه در شمال غربی شهر تهران واقع شده‌است. دانشگاه شهید بهشتی هم اکنون دارای ۱۹ دانشکده، ۳ پردیس و ۱۶ پژوهشکده و مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی است. در حال حاضر محمدمهدی طهرانچی ریاست این دانشگاه را به عهده دارد. این دانشگاه در سال ۱۳۳۸ با نام دانشگاه ملی ایران به‌دستور محمدرضا شاه پهلوی و توسط علی شیخ‌الاسلام تأسیس شد و تا پیش از سال ۱۳۶۲ با این نام خوانده می‌شد. علی‌رغم افتتاح رسمی در اسفندماه ۱۳۳۹، پذیرش دانشجو در مهرماه ۱۳۳۹ و توسط دانشکده‌های معماری و شهرسازی و علوم بانکداری که اولین دانشکده‌های دانشگاه بودند انجام شد. در خرداد ماه سال ۱۳۶۲ ستاد انقلاب فرهنگی وقت با تغییر نام دانشگاه از «دانشگاه ملی ایران» به «دانشگاه شهید بهشتی» موافقت کرد. مقدمات تأسیس آذر ۱۳۳۳ شاه پس از کودتا سفری به آمریکا انجام داد. در این سفر علی شیخ‌الاسلام به‌عنوان نماینده دانشجویان ایرانی سخنرانی کرد و پیشنهاد تأسیس دانشگاه ملّی را به‌عنوان راهکاری برای جلوگیری از خروج جوانان ایرانی از کشور برای تحصیل به شاه ارائه کرد که مورد موافقت قرار گرفت. باید توجه داشت که نام ملّی در زمان حکومت پهلوی به مؤسسات آموزشی اطلاق می‌شد که غیردولتی بودند و به‌وسیله دریافت شهریه از متقاضیان آموزش و خارج از بودجه دولت اداره می‌شدند. پس از آن با حکم شاه دکتر شیخ الاسلام مأمور شد در اروپا و آمریکا درباره دانشگاه‌های غیردولتی مطالعه کند. در سال ۱۳۳۸ در دیداری که بین شاه و چند تن از استادان دانشگاه که در رأس آن‌ها جهانشاه صالح رئیس دانشگاه تهران قرار داشت، بار دیگر پیشنهاد تأسیس دانشگاه ملی مطرح شد. هر چند از نتایج این مذاکرات اطلاعی در دست نیست. در همین سال شیخ الاسلام به ایران بازمی‌گردد و با کسب موافقت نهایی محمدرضا پهلوی دهم آذر ۱۳۳۸ «دبیرخانهٔ دانشگاه ملی» را در خانه خود در خیابان رامسر به طور غیررسمی به‌راه می‌اندازد. ۲۹ اسفند ۱۳۳۸ با فرمان شاه و موافقت حسین علا، «وزیر دربار»، دبیرخانه دانشگاه ملی به ساختمانی واقع در خیابان پاستور پلاک ۵۷ منتقل می‌شد. این ساختمان از املاک وزارت دربار بود که در اختیار شجاع‌الدین شفا رئیس کمیته تهیه مقدّمات جشن‌های ۲۵۰۰ ساله بود. کار دبیرخانه تهیهٔ اطلاعاتی مربوط به‌سوابق تحصیلی فارغ التحصیلان بیکار اروپا و آمریکا و تهیه مقدمات تأسیس دانشگاه بود. با آشکار شدن اندیشهٔ تأسیس دانشگاه ملّی مخالفت‌های زیادی با آن در مجامع دانشگاهی آغاز شد. کسانی مانند«احمد فرهادی» رئیس دانشگاه تهران «میمندی‌نژاد» رئیس دانشکدهٔ دامپزشکی و عبدالله ریاضی رئیس دانشکدهٔ فنی و رئیس مجلس شورای ملی از مخالفان سرسخت تأسیس این دانشگاه بودند. میمندی‌نژاد در مصاحبه‌ای که در تاریخ ۱۱/۱۲/۱۳۳۸ در روزنامهٔ کیهان منتشر شد فکر تأسیس دانشگاه ملّی را اندیشه‌ای نابجا دانست و گفت: «دانشگاه تهران هنوز کامل نشده‌است اگر ملّت فکر تأسیس دانشگاه ملّی (غیردولتی) هستند که می‌تواند وضع دانشگاهی را بهتر سازد، باید همین دانشگاه موجود را ترّقی و تکامل دهد.» علی‌رغم مخالفت‌های فراوان با حمایت پهلوی دوم تأسیس دانشگاه ملّی با جدیت پیگیری شد. هیئت مؤتمنین دانشگاه با عضویت وزیر دربار شاهنشاهی - که در آن زمان حسین علا بود - مدیر عامل بنیاد پهلوی، وزیر فرهنگ یک نفر از نمایندگان مجلس سنا، دو نفر از نمایندگان مجلس شورای ملی، مدیر کل بانک ملی ایران رئیس اتاق بازرگانی رئیس دانشگاه ملی ایران و حداقل سه نفر از شخصیت‌های علمی اقتصادی کشور تشکیل شد. در سال ۱۳۳۹ اساسنامهٔ دانشگاه توسط هیئت مؤتمنین تصویب شد. در ۸ آبان ۱۳۳۹ این اساسنامه مورد تصویب شورای عالی فرهنگ قرار گرفت. اساسنامه دانشگاه ملی دارای پنج فصل و بیست و دو ماده بود. براساس ماده نخست نام دانشگاه «دانشگاه ملی ایران» و براساس مادهٔ دوم مقر اصلی آن تهران بود. به موجب مادهٔ سوم اساسنامه دانشگاه، این دانشگاه از تاریخ تأسیس دارای دو دانشکدهٔ بانکداری و علوم مالی اقتصادی و دانشکدهٔ معماری بود. سال‌های اولیه در پی انتشار اساسنامهٔ دانشگاه، خبر پذیرش ۲۰۰ نفر دانشجو برای اولین سال تحصیلی در دو دانشکده اعلام شد. دانشگاه ملی از نیمهٔ دوم مهر ۱۳۳۹ در یک ساختمان استیجاری نزدیک دوراهی یوسف آباد دانشگاه ملی فعالیت خود را آغاز کرد. در ۲۵ بهمن ۱۳۳۹ مراسم افتتاح دانشگاه ملی با حضور شاه و فرح پهلوی برگزار شد. در سال‌های اولیهٔ تأسیس دانشگاه ملی دریافت شهریه از دانشجویان مهم‌ترین منبع تأمین هزینه‌های دانشگاه ملّی محسوب می‌شد، اگر چه مبالغی کمک دولتی نیز توسّط دانشگاه دریافت می‌شد. بعد از چند سال با موافقت شاه و دستور حسن ارسنجانی وزیر کشاورزی وقت یک میلیون و پانصد هزار متر از زمین‌های سعادت آباد و ۱۰ هزار متر از زمین‌های بالای میدان ونک و ۷۰ هزار متر زمین خالصه مجاور اوین درکه برای اجرای ساختمان دانشگاه ملی در نظر گرفته می‌شود. مراسم کلنگ زنی عملیات ساختمانی دانشگاه ملی با حضور فرح پهلوی، علی شیخ الاسلام، انوشیروان پویان، هوشنگ نهاوندی و تعدادی از شخصیت‌های علمی کشور در منطقه بالای اوین درکه برگزار شد. کانون مترقی که حسنعلی منصور در سال ۴۲ تشکیل داد از جمله کانون‌های سیاسی بود که از قبل پی‌ریزی فرهنگی و علمی شده بود. شیخ‌الاسلام که دانشگاه ملی را بنا گذاشت به تدریج کسانی که در آمریکا تحصیل کرده بودند را به دانشگاه کشاند. اعضای هیئت علمی اولیه این دانشگاه کم و بیش دانش‌آموختگان آمریکایی بودند. در این نهاد، شیخ‌الاسلام سعی داشت بخشی از جامعهٔ نخبگان ایرانی را که عمدتاً از طبقه متوسط جامعه بودند به آنجا بکشاند. حالا تصور کنید جامعه علمی دانشگاه ملی عمدتاً دانش‌آموختگان آمریکا بودند، دانشجویان از افراد متمول و طبقهٔ متوسط جامعه در کنار هم گرد آمده بودند که در واقع جامعهٔ جدیدی از طبقهٔ سیاسی آن زمان را تشکیل دادند. با تمام این مسائل دانشگاه ملی ایران به دلیل نوپا بودن و نیز دریافت شهریه در اولویت‌های مرتبه پایین متقاضیان تحصیلات دانشگاهی (به جز افرادی که از تمکن مالی برخوردار بودند) قرار می‌گرفت. در مدت پنج سال ریاست شیخ الاسلام علاوه بر دانشکدهٔ اقتصاد و معماری دانشکده پزشکی ۱۳۴۰ زبان‌های خارجی ۱۳۴۱، علوم ۱۳۴۲، دندانپزشکی ۱۳۴۴، راه‌اندازی شد. پس از شیخ الاسلام، عبدالعلی جهانشاهی و سپس علی اکبر بینا به ریاست دانشگاه ملی منصوب شد. در زمان ریاست بینا دانشکدهٔ حقوق راه‌اندازی شد. پس از وی محمد علی مجتهدی (مؤسس دانشگاه صنعتی شریف) و سپس انوشیروان پویان به ریاست دانشگاه ملی منصوب شدند. پس از پویان نیز به ترتیب احمد هوشنگ شریفی، عباس صفویان و احمد قرشی ریاست دانشگاه را بر عهده گرفتند. در این سال‌ها دانشکدهٔ علوم زمین و دانشکده جامع انفورماتیک و دانشکدهٔ روان‌شناسی ساخته و وارد دایرهٔ مراکز علمی کشور شد. مهترین تحول در تاریخ دانشگاه در سال ۱۳۵۳ رقم خورد، هنگامی که دولت وقت به پشتوانهٔ درآمدهای نفتی اقدام به پرداخت شهریهٔ موسسات آموزشی ملی (خصوصی) و رایگان کردن آنها نمود. این امر سبب شد تا بافت دانشجویی دانشگاه از انحصار طبقهٔ مرفه و بالای جامعه خارج شده و دانشجویان از طبقات مختلف و شرایط گوناگون از طریق کنکور سراسری وارد این دانشگاه شوند و بدین ترتیب دانشگاه عملاً به صورت یک دانشگاه عمومی مانند سایر دانشگاه‌ها درآمد. تغییرات پس از انقلاب اسلامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ به موجب قانونی که در شورای انقلاب تصویب شد دانشگاه ملی، دانشگاهی دولتی اعلام شد (قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه غیردولتی و خصوصی محسوب می‌شد) و در خرداد ماه سال ۱۳۶۲ ستاد انقلاب فرهنگی وقت با تغییر نام دانشگاه از «ملی ایران» به «شهید بهشتی» موافقت کرد. در سال ۱۳۶۴ براساس مصوبهٔ دولت جمهوری اسلامی مبنی بر تأسیس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، مراکز درمانی و دانشکده‌های پزشکی و پیراپزشکی از دانشگاه منفک و بعد از ادغام با برخی از مراکز آموزشی دیگر و با نام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فعالیت خود را آغاز کردند.

وب سایت : www.sbu.ac.ir

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران است که دانشکده‌های آن به صورت غیرمتمرکز در شهر تهران قرار دارند. این دانشگاه در سال ۱۳۹۲ رتبه پنجم دانشگاه صنعتی برتر در ایران را کسب نمود. با تصویب شورای انقلاب فرهنگی این دانشگاه در سال ۱۳۵۹ با ادغام ۹ مرکز آموزش عالی (مؤسسه عالی تکنیکوم نفیسی (مؤسس مهندس حبیب نفیسی)، مدرسه عالی فنی، دانشکده نقشه‌برداری، مؤسسه آبشناسی، دانشکده هواشناسی و علوم جو، دانشکده مخابرات، مدرسه عالی ساختمان، دانشگاه کار و پیشه، تربیت دبیر فنی پلی تکنیک تهران، دانشگاه علوم و فنون مجتمع آموزشی وزارت راه، مجتمع تکنولوژی تهران و مدرسه عالی تلویزیون و سینما) به شکل کنونی و با نام دانشگاه فنی و مهندسی تشکیل شد و در سال ۱۳۶۷ به نام خواجه نصیرالدین طوسی، دانشمند ایرانی تغییر نام داد. دانشگاه در ۱۱ دانشکده با ۱۸ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی، ۵۳ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۲۳ رشته تحصیلی در مقطع دکترا کار خود را انجام می‌دهد. نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه ۱ به ۲۳ است که اندکی با استاندارد جهانی که ۱ به ۲۰ است متفاوت است. دکتر مجید قاسمی -رئیس سابق دانشگاه-گفته است که این نسبت در آیندهٔ نزدیک به ۱ به ۱۸ ارتقا خواهد یافت. این دانشگاه در رتبه‌بندی شریه تایمز در سال ۲۰۱۶، در ردهٔ ۶۰۱ تا ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان و در بین ۷ دانشگاه برتر ایران قرار گرفت. پیشینه هسته اولیه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشکده‌ای است به نام دانشکده مخابرات که در سال ۱۳۱۸در محل فعلی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تأسیس شد و در سال ۱۳۱۸ اساسنامه آن به تصویب مجلس شورای ملی وقت رسیده‌است. از این نظر به نوعی نخستین دانشگاه نوین ایران می‌باشد. دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با ساختار فعلی در ابتدا در سال ۱۳۵۹، در پی تصویب ستاد انقلاب فرهنگی از ادغام ۹ مرکز آموزش عالی و با عنوان مجتمع دانشگاهی فنی و مهندسی، بنیاد نهاده شد و سپس در سال ۱۳۶۲ نام آن به دانشگاه فنی و مهندسی و در سال ۱۳۶۷ به دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تغییر یافت. این دانشگاه در حال حاضر یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های صنعتی ایران می‌باشد که فارغ التحصیلان آن مورد توجه بسیاری از مراکز صنعتی و دولتی قرار می‌گیرند. کارگاه‌ها و امکانات آزمایشگاهی قوی و پیشرفته از جمله وجوه بارز این دانشگاه هستند. علاوه بر رشته مخابرات با قدمت ۸۱ ساله، رشته نقشه‌برداری این دانشگاه ۵۵ سال و دانشکده مهندسی مکانیک آن ۳۶ سال قدمت دارند. دانش‌آموختگان مشهور داریوش رضایی‌نژاد (پژوهشگر دفاعی و هسته‌ای که در ۱ مرداد ۱۳۹۰ توسط عوامل اسراییل با شلیک پنج گلوله در مقابل منزلش ترورشد) محمد ناظمی اردکانی (وزیر سابق تعاون)علی رضوانی بیدگلی (مؤلف و محقق برجسته حوزه مدیریت)محمد علی‌آبادی، سیاستمدار، رئیس سابق سازمان تربیت بدنی، رئیس سابق کمیته ملی المپیک علی مطهری، نماینده شبستر در دوره هشتم مجلس شورای اسلامیعلی اکبر موسوی خوئینی، نماینده مجلس ششم، دبیرکل پیشین سازمان دانش آموختگان ایرانمصطفی محمدنجار (وزیر کشور)فرزاد حسنی (مجری تلویزیون)

وب سایت : www.kntu.ac.ir

دانشگاه فردوسی مشهد یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است. این دانشگاه که پیشنهاد تأسیس آن به قبل از دهه بیست خورشیدی بر می‌گردد از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایران به شمار می‌آید.[۲] دانشگاه فردوسی مشهد در زمان پهلوی از نظر علمی و آکادمیک زیر نظر دانشگاه سان فرانسیسکو آمریکا قرار داشت. تاریخچه با تبدیل آموزشگاه عالی بهداری در سال ۱۳۲۸ به دانشکده پزشکی، نخستین گام در راه تأسیس سومین دانشگاه ایراندر شهر مشهد برداشته شد. در سال ۱۳۳۴ با صدور مجوز دیگری دانشکده ادبیات با پنج رشته جداگانه تأسیس یافت. با گسترش آموزش عالی در ایران به ترتیب دانشکده معقول و منقول (که بعداً به الهیات تغییر نام یافت) دانشکده علوم، دانشکده دندانپزشکی، دوره شبانه، دانشکده علوم دارویی و تغذیه، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشکده کشاورزی، دانشکده مهندسی، مؤسسه بینایی سنجی، دبیرستان دانشگاه و مرکز تعلیمات به مجموعه دانشگاه مشهد که ازسال ۱۳۵۳ به دانشگاه فردوسی تغییر نام یافته بود افزوده شد. پس از انقلاب اسلامی با تغییر در برخی واحدها و تفکیک دانشگاه علوم پزشکی از دانشگاه فردوسی مشهد، دانشکده علوم اداری و اقتصادی، دانشکده دامپزشکی، آموزشکده کشاورزی شیروان، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده علوم ریاضی، دانشکده هنر نیشابور، پژوهشکده علوم گیاهی، مرکز تحقیقات زمین لرزه شناسی، کالج دانشگاه، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست و دانشکده معماری و شهرسازی، یکی پس از دیگری به مجموعه واحدهای دانشگاه اضافه شد. دانشکده مهندسی براساس مصوبه یکصدوچهارمین نشست شورای گسترش آموزش عالی مورخ پنجم اسفند ۱۳۵۳و با هدف ایجاد یک قطب مهندسی قوی و مناسب در شرق ایران و ایجاد امکانات و شرایط مناسب برای پرورش استعدادهای فنی جوانان، تأمین نیروی انسانی متخصص، اجرای طرحهای صنعتی و استقلال علمی و صنعتی کشور، دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی تأسیس گردید. دانشکده مهندسی در مهر ۱۳۵۴با پذیرش ۳۰دانشجو در رشته برق و ۳۰دانشجو در رشته مکانیک فعالیت خود را آغاز کرد ولی به دلیل عدم تأمین کادر آموزشی، رشته مهندسی برق تعطیل شد و دانشجویان این رشته به سایر دانشگاه‌ها منتقل شدند و بعدها پس از تأمین کادر آموزشی از سال ۱۳۵۸بار دیگر فعالیت رشته مهندسی در رشته الکترونیک آغاز شد. به دنبال انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۵۹و با ادغام دانشکده مهندسی و دانشگاه کار و پیشه شاخه مشهد، تعداد اعضای هیئت علمی و دانشجویان آن به یکباره افزایش چشمگیری یافت. پیش از این تاریخ دانشکده مهندسی دانشگاه کار و پیشه، در سه رشته «الکترونیک» ،» «الکتروتکنیک» و «راه و ساختمان» فعالیت آموزشی چشمگیری داشت. گروه کامپیوتر در سال ۱۳۶۷ در دانشکده علوم تأسیس و یک سال بعد به دانشکده مهندسی پیوست. گروه مهندسی شیمی در سال ۱۳۷۰ و دو سال پس از آن گروه مهندسی متالورژی و مواد تأسیس گردید و گروه مهندسی صنایع نیز در سال ۱۳۸۵ به گروه‌های آموزشی دانشکده افزوده شد. در حال حاضر این دانشکده از جمله دانشکده‌های معتبر و قوی فنی و مهندسی در سطح کشور است و با داشتن ۱۲۴ عضو هیئت علمی مجرب و بیش از۳۲۷۴ دانشجوی کارشناسی، ۷۰۷ دانشجوی کارشناسی ارشد، ۲۲۱ دانشجوی دکتری در ۷ رشته و ۳۷ گرایش با امکانات و تجهیزات کارگاهی، آزمایشگاهی و تحقیقاتی قابل ملاحظه قطب مهندسی در شرق کشور به حساب می‌آید. این دانشکده زیربنایی حدود ۴۸هزار مترمربع دارد که به فضاهای آموزشی، اداری خدماتی، کارگاهی اختصاص دارد. رشته‌های تحصیلی موجود در دانشکده مهندسی: مهندسی برق مهندسی شیمی مهندسی صنایع مهندسی عمران مهندسی کامپیوتر مهندسی مکانیک مهندسی مواد

وب سایت : https://www.um.ac.ir

دانشگاه شیراز یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایران است که در سال ۱۳۲۵ خورشیدی تأسیس گردید. پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، دانشگاه کنونی شیراز، «دانشگاه پهلوی» نامیده می‌شد. دانشگاه شیراز یکی از ۵ دانشگاه مادر در رشته‌های مهندسی به شمار می‌آید. محوطه دانشگاه شیراز که توسط مینورو یاماساکی طراحی شده، از نظر وسعت در کشور ایران در رتبهٔ دوم قرار دارد. این دانشگاه همواره به سخت‌گیری شهره بوده است و معدل‌های دانشجویان آن در رشته‌های مختلف از جمله در گرایش‌های زبان انگلیسی عموماً در سطح‌های پایین‌تری نسبت به همترازان خود قرار دارد. تاریخچه مؤسسهٔ آسیا دانشگاه پهلوی در خانه قوام قرار داشت و محل کار اساتیدی همچون ریچارد فرایو آرتور پوپ گردید. دانشگاه شیراز (دانشگاه پهلوی قبل از انقلاب) در سال ۱۹۴۶ شروع به کار نمود. معمار اصلی این دانشگاه مینورو یاماساکی نام دارد، که از دیگر کارهای مشهور او مرکز تجارت جهانی نیویورک می‌باشد. به‌دنبال دعوت محمدرضا پهلوی از رئیس دانشگاه پنسیلوانیا به ایران پس از مذاکراتی چند توسعهٔ دانشگاه شیراز مستقیماً تحت نظر و مدیریت این دانشگاه صاحب‌نام آمریکایی قرار گرفت تا جایی که روابط علمی و فرهنگی بین این دو دانشگاه از مستحکم‌ترین روابط علمی فرهنگی میان ایران و آمریکا گردید و تا روزهای آخر حکومت شاه ادامه داشت. در سال ۱۹۶۲، عیسی صدیق مسئول پیاده‌سازی الگوهای این دانشگاه آیوی لیگ در دانشگاه پهلوی گردید. تدوین بسیاری از دروس، طراحی و توسعه پردیس‌های دانشگاه، تربیت اساتید، و بنیانگذاری بسیاری از مؤسسات تحقیقاتی دانشگاه پهلوی همه و همه در اختیار این دانشگاه آیوی لیگقرار گرفتند. بعده‌ها، در دوره هوشنگ نهاوندی، مؤسسه معروف دانشگاه ایالتی کنت نیز در شکل گیری و توسعه دانشگاه پهلوی نیز حضور پیدا کرد. در روز دوشنبه ۱۵ آبان‌ماه که مصادف با سالروز تولد امام چهارم شیعیان بود، محمدرضا شاه پهلوی، با فشار دادن تکمه‌ای که انفجاری در دل کوهستانهای شیراز ایجاد کرد فرمان شروع ساختمان دانشگاه بزرگ پهلوی را صادر کرد. دانشگاه شیراز اولین دانشگاه کشور است که مدرکش بین‌المللی شد و همچنین «اولین دانشگاه ایران» که برنده جایزه نوبل در آن سخنرانی کرد. در زمان پهلوی نیز دانشگاه شیراز خواهر دانشگاه پرینستون ایالات متحده آمریکا خوانده می‌شد. همچنین دانشگاه شیراز اولین دانشگاه دارای هیئت مدیره در ایران است. اعضای این هیئت مدیره عبارت بودند از وزیر دربار، وزیر فرهنگ، رئیس دانشگاه، استاندار فارس، مدیر عامل سازمان برنامه، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران و عده‌ای بین ۹ تا ۱۵ نفر از شخصیت‌های ذیصلاح فرهنگی و اقتصادی و ارباب صنایع کشور که با پیشنهاد وزارای دربار و فرهنگ و تصویب محمدرضا شاه پهلویبرای مدت ۶ ماه انتخاب می‌شدند و ریاست هیئت امنا نیز با وزیر دربار و در غیاب وی با وزیر فرهنگ بود. این نهاد در آن زمان نماینده قانونی دانشگاه بود و همه امور علمی، فنی، آموزشی، مالی، اداری و استخدامی دانشگاه نیز زیر نظر آن اداره می‌شد. پردیس ارم این مجتمع که به خوابگاه ارم معروف است، در تپه‌ای مجاور میدان ارم واقع شده‌است و شامل محوطه بسیار بزرگی از زمین‌های دامنه‌ای کوه‌است که تعداد زیادی از ساختمان‌های اداری و کلاس‌های درسی و خوابگاه‌های دانشجویی در این منطقه قرار دارند. مینورو یاماساکی آمریکایی طراح و معمار ساختمان‌های خوابگاه دانشجویان روی تپه کوی ارم می‌باشد. این پروژه مصادف با انقلاب سال ۵۷ گشت و نیمه کاره ماند. با این حال طی یک برنامه چندین ساله قرار است تمامی ساختمان‌های مربوط به دانشگاه شیراز، که در حال حاضر در سطح شهر به صورت پراکنده واقع شده‌اند، به صورت منسجم قرار گیرند. عمده قسمت‌هایی که در آینده نزدیک در کوی ارم به صورت منسجم واقع خواهند شد، عبارت‌اند از: دانشکده شیمی (علوم پایه)، دانشکده ادبیات، دانشکده ریاضی، دانشکده فیزیک، دانشکده علوم انسانی و کتابخانه‌های علوم و تکنولوژی و کتابخانه میرزای شیرازی. پردیس مهندسی دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز ۱۶ سال پس از تأسیس دانشگاه شیراز در سال ۱۳۴۱ آغاز به کار کرد. در ابتدا این دانشکده دارای رشته‌های مهندسی برق، مهندسی راه و ساختمان و مهندسی شیمی بود. در سال ۱۳۸۸ پس از گسترش رشته‌ها، این دانشکده به پردیس مهندسی بدل گردید. در حال حاضر این پردیس دارای دانشکده‌های برق و کامپیوتر، دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز، دانشکده مهندسی مکانیک و بخش‌های مهندسی راه و ساختمان و محیط زیست و مهندسی مواد می‌باشد. این پردیس با دارا بودن بیش از ۱۱۰ عضو هیئت علمی در رشته‌های مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمی، نفت و گاز، مهندسی مواد، مهندسی مکانیک، مهندسی هسته‌ای و مهندسی هوا و فضا در مقاطع کارشناسی کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد. پردیس مهندسی دارای دو ساختمان مجزا و یک کتابخانه بزرگ به نام خوارزمی می‌باشد. این ۳ ساختمان با فاصله نسبتاً کمی در خیابان زند، خیابان ملاصدرا و میدان نمازیدر شهر شیراز واقع شده‌اند. گفتنی است که دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز در سال ۸۱ از سوی وزارت علوم و تحقیقات به عنوان قطب مکانیک محاسباتی ایران انتخاب شده است. دانشکده آموزشهای الکترونیکی دانشکده آموزشهای الکترونیکی دانشگاه شیراز اولین (و پیشرفته‌ترین) دانشکده الکترونیکی ایران است که در سال ۱۳۸۲ تأسیس گردید. ورود به این دانشکده از سال ۱۳۸۶ تنها بوسیله " کنکور سراسری " برای مقطع کارشناسی و برای مقطع کارشناسی ارشد بصورت دانش پذیری است. این دانشکده دارای رشته‌های مهندسی تکنولوژی الکترونیک، مهندسی ابزار دقیق، کامپیوتر، فناوری اطلاعات IT و حقوق می‌باشد. مشاهیر و دانش‌آموختگان ایرج بشیری استاد تاریخ، دانشگاه مینه سوتا، ایالات متحده آمریکا آرتور پوپ مصطفی معین عباس میلانی جان لیمبرت (سفیر ایالات متحده) محسن کدیور قاسم کاکایی اسدالله علم نظام‌الدین فقیه عطاالله مهاجرانی محمد همایون محمد سلیمانی علیرضا طهماسبی ریچارد فرای محمد قائدمنصور رستگار فسایی داود شهیدی منصور حکمت اسماعیل کهرم سعدالله نصیری قیداری ابراهیم نبوی احمد توکلی غلامعلی حداد عادل محمود فرشیدی امراله ابجدیان

سایت دانشگاه : shiraz.ut.ac.ir

دانشگاه تبریز یکی از دانشگاه‌های دولتی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌باشد که در شهر تبریز واقع است. این دانشگاه شامل ۲۲ دانشکده‌است و در کل مشتمل بر ۲۹ قطب علمی و مجتمع آموزشی است. این دانشگاه در سال ۱۳۲۵ به عنوان دومین دانشگاه قدیمی ایران پس از دانشگاه تهران، بنیان گذاشته شد. دانشگاه تبریز بزرگ‌ترین مرکز علمی در شمال غرب ایران می‌باشد. پیشینه ایدهٔ نخستینه تأسیس دانشگاه تبریز یک سال پس از خاتمهٔ جنگ جهانی دوم، در زمان حکومت ملی آذربایجان و به دستور سید جعفر پیشه‌وری در سال ۱۳۲۵ مطرح شد. مکان اولیه دانشگاه تبریز یا دانشگاه آذربایجان، در محل دانشسرای پسران در میدان دانشسرا بوده و ریاست آن را دکتر جهانشاهلو بر عهده داشت. در نخستین سال گشایش، تعداد ۱۷۹ دانشجو در رشته‌های طب، فلاحت، پداگوژی، فلسفه و ادبیات به تحصیل مشغول شدند. در تاریخ خردادماه ۱۳۲۵ در مدخل شرقی آن زمان تبریز، ساختمانی که کاربری زندان داشت، تبدیل به دانشگاهی به‌نام «آذربایجان اونیورسیته‌سی» (دانشگاه آذربایجان) شد.پس از بازپس گیری آذربایجان به دست ارتش ایران و سرنگونی دولت خودمختار آذربایجان مؤسسهٔ تازه‌تأسیس دانشگاه آذربایجان منحل شد. در دی‌ماه همان سال از سوی دانشگاه تهران دو تن از استادان به‌نام‌های «مصطفی حبیبی» و «خان‌بابا بیاتی» مأموریت یافتند تا جهت راه‌اندازی واقعی دانشگاه در تبریز اقدام نمایند. این دانشگاه با پذیرش ۱۶۰ دانشجو در دو دانشکدهٔ پزشکی و ادبیات، تحت ریاست دکتر بیاتی، به طور رسمی فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. مراسم گشایش دانشگاه که به‌عنوان یک واقعهٔ منحصربه‌فرد و بزرگ در تاریخ معاصر تبریز قلمداد می‌شود، به‌طور زنده از رادیوی محلی پخش شد. با گذشت زمان دانشکده‌ها، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و آموزشکده‌های آن به‌تدریج تأسیس شدند. پس از گذشت چند سال این دانشگاه به دو قسمت «دانشگاه تبریز» و «دانشگاه علوم پزشکی تبریز» تبدیل گردید. در سال ۱۳۴۶، دانشگاه تبریز که بعدها «دانشگاه آذرآبادگان» نامیده شد، در مکان کنونی بنا گردید. پیش از آن، زمین فعلی دانشگاه، باغ بزرگی بود که ملک شخصی دکتر موسوی و دکتر علم‌الهدی بود. ملک هر کدام از این مالکان، با دیوار کوتاهی در وسط از همدیگر تفکیک می‌شد. بخش غربی باغ در اجارهٔ شخصی به نام کاظم قوزقوزی و قسمت شرقی باغ نیز در اجاره اکبر بامادور بود. در ضلع شمالی این دو قطعه باغ، قهوه‌خانه‌ای سنتی در کنار چشمه زبیده خاتون به نام «قهوه‌خانه چمن گلی» واقع شده بود. بعد از این باغ‌ها، باغ پیکریه و در طرف شمال جاده هم باغ حاج محمدعلی حیدرزاده قرار داشت. در باغ پیکریه، امروز در بلوار ۲۹ بهمن، توت باغی و بیمارستان ۲۹ بهمن ساخته شده و در محل اداره آبیاری امروزی و سازمان صدا و سیما نیز مصلای شهر در مواقع خشکسالی بود که در آنجا نماز استسقا برای طلب باران ادا می‌شد. دانشگاه تبریز درحال حاضر با بیش از ۱۸٬۰۰۰ نفر دانشجو و حدود ۵۰۰ نفر هیئت علمی، ۲۰۰ آزمایشگاه تخصصی و عمومی که برخی از آن‌ها در سطح جهان و برخی در سطح خاورمیانه منحصربه‌فرد هستند، موزهٔ تاریخ و فرهنگ، حوزهٔ جانورشناسی، حوزهٔ زمین‌شناسی، مرکز پردازش تصاویر ماهوارهای و مراکز و مؤسسه‌های تحقیقاتی و پژوهشی، محیط آموزشی و دانشگاهی بزرگی را در سطح کشور فراهم آورده‌است. نام‌گذاری روند نام‌گذاری دانشگاه تبریز به این ترتیب می‌باشد که: درسال ۱۳۲۵ (سال تأسیس دانشگاه) به ترتیب نام‌های «آذربایجان ملی دارالفنونی»، «آذربایجان خلق اونیورسیته سی» و نهایتاً «آذربایجان اونیورسیته سی» برای این دانشگاه انتخاب شد. نام دانشگاه در سال ۱۳۲۶ به «دانشگاه تبریز» و پس از چند سال به «دانشگاه آذرآبادگان» تغییر یافت. پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ نام دانشگاه دوباره به «دانشگاه تبریز» تغییر یافت. پس از مدتی «دانشگاه علوم پزشکی تبریز» از آن منفک گردید. مراکز مطالعاتی و پژوهشی پژوهشکدهٔ ستاره‌شناسی و فیزیک کاربردی گروه پژوهشی جغرافیا مؤسسهٔ تاریخ و فرهنگ ایران مؤسسهٔ تحقیقات اجتماعی مؤسسهٔ تحقیقات علوم اسلامی – انسانی مرکز تحقیقات علوم پایهٔ تبریز مرکز ریاضیات در صنعت قطب‌های علمی رتبه بندی‌های جهانی این دانشگاه در نظام رتبه بندی دانشگاه لایدن (سال ۲۰۱۴) توانست رتبه دوم در کشور را کسب کند. در رتبه بندی سایت URAP توانست رتبه نهم در کشور را به خود اختصاص دهد.همچنین براساس شاخص‌های مرجعیت علمی، انتشارات مشترک بین‌المللی و تحلیل ارجاعات انجام گرفته چهارمین دانشگاه کشور، در شاخص دیپلماسی علمی «انتشارات مشترک بین‌المللی» رتبه پنجم و براساس اعلام و رتبه‌بندی جدید پایگاه استنادی علوم جهان اسلام«ISC»، دانشگاه تبریز جزو ۶ دانشگاه برتر جامع کشور قرار گرفته است. رتبه بندی داخلی بر اساس آمار آنلاین بخش علم سنجی پایگاه سیویلیکا که تعداد مقالات تولید شده در کنفرانسهای کشور را اعلام می نماید، دانشگاه تبریز در رتبه دهم دانشگاههای دولتی کشور از نظر تعداد مقالات کنفرانسی است. پردیس‌ها پردیس بین‌المللی ارس پردیس خودگردان تبریز

سایت دانشگاه : www.tabrizu.ac.ir

معرفی دانشگاه‌های برتر جهان

دانشگاه برکلی کالیفرنیا در سال 1868 تاسیس گردید و جزو قدیمی ترین دانشگاههای این ایالت محسوب میشود. این دانشگاه هم اکنون در بسیاری از زمینه ها جزو معتبرترین دانشگاههای جهان بوده و در نظام رتبه‌بندی SJTU دومین دانشگاه برتر جهان محسوب میگردد. پرديس اين دانشگاه حدود 27 كيلومتر مربع مساحت دارد. امكانات موجود در پرديس اصلي شامل آزمايشگاه ملي لاورنس بركلي، تالار علوم لاورنس و چندين واحد پژوهشي ديگر، ازجمله آزمايشگاه علوم فضايي، موسسه تحقيقات علوم رياضي، يك منطقه 2/3 كيلومتر مربعي حفاظ شده بوم شناختي، موزه ديرين‌شناسي، باغ گياه‌شناسي، استاديوم ورزشي و... است. بيش از 130 گروه علمي و برنامه دانشگاه بركلي در 14 كالج و دانشكده قرار دارند. كالج‌ها دانشجويان مقاطع ليسانس و تحصيلات تكميلي را پذيرش مي‌كنند و بيشتر دانشكده‌ها، متعلق به دانشجويان تحصيلات تكميلي هستند. گفتنی است تاکنون 20 نفر از اعضای این دانشگاه موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند. در حال حاضر بیش از 36 هزار دانشجو در این دانشگاه در‌حال تحصیلند. كالج‌هاي دانشگاه بركلي عبارتند از شيمي، مهندسي، طراحي زيست‌محيطي، ادبيات و علوم و منابع طبيعی. دو دانشكده عالي آموزش و پرورش و روزنامه‌نگاري، دانشكده تجارت «هاس»، دانشكده «گلدمن» سياست عمومي و دانشكده‌هاي اطلاعات، حقوق، بينايي‌سنجي، سلامت عمومي و رفاه اجتماعي نيز در اين دانشگاه قرار دارند. بنا بر گزارش cwur.org در سال 2016 این دانشگاه دارای رتبه 7 در بین 1000 دانشگاه برتر جهان می باشد.

وب سایت : berkeley.edu

دانشگاه هاروارد (به انگلیسی: Harvard University) یک دانشگاه خصوصی در شهر کمبریج ایالت ماساچوست در ایالات متحدهٔ آمریکا است. قسمت‌هایی از دانشگاه هاروارد مثل دانشکدهٔ پزشکی و دانشکدهٔ بازرگانی در شهر مجاور کمبریج یعنی بوستون قرار دارد. هاروارد در سال ۱۶۳۶ میلادی (۱۰۱۵ خورشیدی) توسط هیئت قانون‌گذاران «مهاجرنشین (کولونی) خلیج ماساچوست» ساخته شد. این دانشگاه اولین مؤسسهٔ آموزش عالی در کشور آمریکا و همچنین اولین بنیاد در آمریکای شمالی به شمار می‌رود. نام آن در ابتدا «دانشکدهٔ نو» یا «دانشکده در شهرک نو» بود که بعدها در ۱۳ مارس ۱۶۳۹ کشیشی به نام جان هاروارد ۴۰۰ جلد کتاب به کتابخانهٔ این دانشگاه و همچنین مبلغ ۷۷۹ پوند به این دانشگاه کمک نمود. قدیمی‌ترین مؤسسه آموزش عالی در آمریکا به تَبَع نام اولین فردی که زمین و کتاب‌های خود را وقف ساختن آن کرد، هاروارد نام گرفت. در طول ۴۰ سال ریاست چارلز ویلیام الیوت، وی اصلاحات بزرگی را در این دانشگاه پدیدآورد که از کارهای او می‌توان به: دوره‌های انتخابی، کلاس‌های کوچک و امتحانات ورودی اشاره کرد. این اصلاحات بر روی آموزش و پرورش آمریکا تأثیر گذاشته و هم آموزش متوسطه و هم آموزش عالی آمریکا به این شیوه تغییر یافت. دانشگاه هاروارد همیشه یکی از بالاترین رتبه‌های دانشگاه‌ها را در سطح جهان داشته و یکی از قدرتمندترین موسسه‌های مالی غیرانتفاعی می‌باشد. در سال ۱۶۳۸ آن ناحیه و دانشگاه تازه تأسیس را به نام کمبریج نام‌گذاری کردند. در همان سال جان هاروارد یکی از وزیران پیوریتن و وزیر امور داخلی آمریکا که استاد یکی از شعبه‌های دانشگاه کمبریج بود در هنگام مرگ، نیمی از سرمایه و املاک خود را که ۷۸۰ پوند بود با چهارصد جلد کتاب به کالج بخشید و کالج مزبور در سال ۱۶۳۹ به‌افتخار این مرد، هاروارد نامیده شد. تاریخچهٔ هاروارد در حقیقت از سال ۱۶۴۰ آغاز می‌شود. نخستین جشن دانش‌آموختگان دانشگاه هاروارد در سال ۱۶۴۲ برگزار شد. بر سردر این دانشگاه لوحه‌ای نصب شده که متن آن چنین است: «چون خداوند به‌سلامت ما را به سرزمین نیوانگلند رسانید، به یاری او خانه‌های خود را ساختیم و برای ادامهٔ زندگانی خود وسایلی برانگیختیم و مکان‌های مناسبی برای پرستش پروردگار پی‌افکندیم و به تشکیل یک دولت غیرنظامی همت گماشتیم. اما آرزوی بزرگی را که در قلب خود می‌پروراندیم و در پی تحقق آن روزشماری می‌کردیم، آموزش و پرورش بود که سعادت جاودانه در پی داشت. ما نمی‌خواستیم که دیو بی‌سوادی در کلیساها بجای ماند و کشیشان ما در تاریکی نادانی به‌سر برند.» هاروارد دارای نه دانشکده با یکصد و شصت رشته تحصیلی می‌باشد. دانشکده هنر و علوم دانشکده پزشکی هاروارد دانشکده بازرگانی دانشکده معماری دانشکده الهیات دانشکده آموزش مدرسه جان اف کندی دانشگاه هاروارد دانشکده حقوق مؤسسه مطالعات پیشرفته ردکلیف بنا بر گزارش cwur.org در سال 2016 این دانشگاه دارای رتبه نخست در بین 1000 دانشگاه برتر جهان می باشد.

وب سایت : www.harvard.edu

دانشگاه استنفورد یا دانشگاه استانفور (به انگلیسی: Stanford University) یکی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان است که در استنفورد، در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا در کشور آمریکا قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۸۵ به دست لیلند استنفورد و همسرش ساخته شد. این زوج دانشگاه را به یاد پسرشان که در ۱۶سالگی بر اثر تیفوئید درگذشته بود، ساختند. لیلند استنفورد زمین‌های کشاورزی خود را برای این کار اختصاص داد تا ایالت کالیفرنیا مرکز دانشگاهی بزرگی داشته‌باشد. دانشگاه استنفورد در منطقهٔ دره سیلیکون در ایالت کالیفرنیا واقع است، و بسیاری از شرکت‌های معتبر در زمینهٔ فناوری اطلاعات توسط فارغ‌التحصیلان این دانشگاه تأسیس شده‌اند. از مشهورترین این شرکت‌ها می‌توان به سان مایکروسیستمز، هیولت پاکارد، یاهو، گوگل، الکترونیک آرتز و سیسکو اشاره کرد. از برجسته‌ترین چهره‌های ایرانی تحصیل‌کرده در این دانشگاه می‌توان سیمین دانشور نویسندهٔ مشهور، علی حاجی‌میری استاد دانشگاه کلتک، امید کردستانی مدیر مالی شرکت گوگل، وارتان گریگوریان مدیر بنیاد کارنگی، و محمدرضا عارف معاون اول سیدمحمد خاتمی را نام برد. همچنین، مریم میرزاخانی، ریاضی‌دان ایرانی‌تبار که نخستین بانوی برندهٔ مدال فیلدز در ریاضیات است از اساتید این دانشگاه می‌باشد. عباس میلانی مدیر برنامهٔ مطالعات ایرانی دانشگاه استنفورد و استاد فراخوانده دانشکدهٔ علوم سیاسی آن دانشگاه است. این دانشگاه دارای دانشکده‌های علوم، بازرگانی، حقوق، پزشکی و مهندسی است. بنا بر گزارش cwur.org در سال 2016 این دانشگاه دارای رتبه 2 در بین 1000 دانشگاه برتر جهان می باشد.

وب سایت : https://www.stanford.edu

مؤسسهٔ فناوری ماساچوست (به انگلیسی: Massachusetts Institute of Technology) مشهور به ام‌آی‌تی، دانشگاه خصوصی واقع در شهر کمبریج، در ایالت ماساچوست آمریکا است، که دارای پنج دانشکده اصلی، یک کالج و ۳۲ گروه آموزشی می‌باشد. این دانشگاه معمولاً با نام اختصاری آن، یعنی ام‌آی‌تی (MIT) شناخته می‌شود. ویلیام بارتون راجرز در سال ۱۸۶۱ آن را ایجاد کرد. این دانشگاه یکی از مهم‌ترین مراکز علمی تحقیقاتی در آمریکا و جهان به‌شمار می‌رود. دانشگاه ام‌آی‌تی همه ساله به‌عنوان بهترین دانشگاه مهندسی جهان انتخاب می‌شود. ام‌آی‌تی در سال ۲۰۱۲ طی الگوی تحقیقاتی انجام شده توسط مؤسسهٔ QS برای رتبه‌بندی کلی دانشگاه‌ها، در رتبهٔ اول بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفت. در حال حاضر (۲۰۱۴) رتبهٔ این دانشگاه در نظام رتبه‌بندی دانشگاه شانگهای، در زمینهٔ مهندسی و علوم کامپیوتر، نخست و در رتبه‌بندی کلی، در جایگاه سوم دانشگاه‌های جهان است. مساحت پردیس دانشگاه در شهر کمبریج ۰٫۷ کیلومتر مربع می‌باشد که مقابل فاصله حدود یک مایلی رود معروف «چارلز» واقع شده‌است. پردیس دانشگاه توسط خیابان «ماساچوست» به دو قسمت تقسیم می‌شود و پل «هاروارد» به آن متصل است. دانشکده‌های این دانشگاه عبارت‌اند از: دانشکده پزشکی دانشکده علوم دانشکده فنی مهندسی دانشکده طراحی و معماری دانشکده مدیریت دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی بنا بر گزارش cwur.org در سال 2016 این دانشگاه دارای رتبه 3 در بین 1000 دانشگاه برتر جهان می باشد.

وب سایت : web.mit.edu

دانشگاه پرینستون (به انگلیسی: Princeton University) در شهر پرینستون واقع در ایالت نیوجرسی، ایالات متحدهٔ آمریکاست و در سال 1746 تأسیس شده است. این دانشگاه چهارمین دانشگاه قدیمی در ایالات متحده آمریکا و یکی از پرافتخارترین دانشگاه‌های جهان است. بیش از 34 رشته دانشگاهی در پرینستون تدریس می شود این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه هایی است که کمک های مالی زیادی به دانشجوهای خود می کند. پرینستون را می‌توان خانهٔ استادان بزرگ فیزیک و ریاضی هم‌چون آلبرت اینشتین دانست. تاریخچه این کالج سرمایه‌های آموزشی و مذهبی اسکاتلندی-ایرلندی آمریکا بود. پرینستون در سال ۱۷۵۶ به نیوجرسی آمریکا انتقال یافت. استادان و مفاخر از استادان بنام دانشگاه پرینستون می‌توان به جان فوربس نش نابغهٔ ریاضیات و یکی از بزرگترین ریاضیدانان قرن معاصر و تاریخ بشر که موفق به دریافت جایزهٔ نوبل درسال ۱۹۹۴ شد جان نش و پل کروگمن، دریافت کننده جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۰۸ اشاره کرد. بنا بر گزاری cwur.org در سال 2016 این دانشگاه دارای رتبه 9 در بین 1000 دانشگاه برتر جهان می باشد.

وب سایت : https://www.princeton.edu

کمبریج

دانشگاه کمبریج (به انگلیسی: University of Cambridge) در شهر کمبریج (بریتانیا) در کناره رودخانهٔ کَم، واقع شده‌است. این دانشگاه در سال ۱۲۰۹ تأسیس شده و دومین دانشگاه قدیمی در منطقه انگلیسی زبان و سومین دانشگاه قدیمی در جهان به شمار می‌آید. از آنجا که دانشگاه آکسفورد نیز قدمتی قدیمی دارد، از این رو به این دو دانشگاه، «دانشگاه‌های باستان» می‌گویند و نام آنها را آکسبریج نهاده‌اند. تاریخچه اولین سند رسمی که به تأسیس دانشگاه کمبریج اشاره می‌کند سندی است مربوط به هنری سوم انگلستان که به دانشگاه کمبریج اجازه تربیت اعضای خود و یکسری امتیازاتی همچون معافیت‌های مالیاتی را می‌دهد. سند بعدی نیز گرگوری نهم در سال ۱۲۳۳ در این ارتباط دارد که به دانش‌آموخته‌های این دانشگاه اجازه تدریس به جامعه مسیحی را می‌دهد. دانشکده‌ها تأسیس دانشکده‌های دانشگاه کمبریج کاملاً اتفاقی بود و از روز اول قرار بر تأسیس چنین جاهایی نبود. عمر هیچ‌کدام از دانشکده‌های موجود در کمبریج به اندازه عمر خود دانشگاه کمبریج نمی‌رسد. اما با این حال، اولین دانشکده این دانشگاه با نام پترهوس (Peterhouse) در سال ۱۲۸۴ تأسیس شد. بعد از آن و خصوصاً در قرون چهاردهم و پانزدهم نیز دانشکده‌های دیگری نیز تأسیس شدند. تحصیلات خانم‌ها در ابتدا فقط مردها اجازه ورود و تحصیل در کمبریج را داشتند. اولین دانشکده خانم‌ها با نام کالج گیرتن، توسط امیلی دیویس در سال ۱۸۶۹ تأسیس شد؛ بعد از آن و در سال ۱۸۷۲ دانشکده نون‌هام تشکیل شد. کالج‌های دیگری نیز برای خانم‌ها در سال‌های ۱۸۸۵، ۱۹۵۴ و ۱۹۶۵ تشکیل یافت. اولین امتحانی که از دانشجویان خانم گرفته شد در سال ۱۸۸۲ بود ولی تا سال ۱۹۴۸ خانم‌ها به عنوان عضو کامل دانشگاه محسوب نمی‌شدند. موقعیت مرکز اصلی دانشگاه در شهر کمبریج قرار دارد و بیشتر دانشجویان در همین شهر ساکن هستند. دانشجویان ساکن حدود ۲۰٪ کل جمعیت شهر را تشکیل می‌دهند. ساختار دانشکده‌ها دانشکده‌ها هرکدام خودمختار بوده و دارایی و محل کسب درآمد خود را جداگانه دارند و عضو جداناپذیر دانشگاه محسوب می‌شوند. تمام دانشجویان عضوی یکی از این دانشکده‌ها هستند. کمبریج ۳۱ دانشکده دارد که از این میان، ۳ دانشکده فقط مخصوص خانم‌ها و باقی دانشکده‌ها مختلط است. البته پیش‌تر و در سال‌های دور همه دانشکده‌ها فقط برای مردها بودند. دانشکده داروین اولین دانشکده کمبریج بود که حاضر به پذیرفتن مختلط هم آقایان و هم خانم‌ها شد. هزینه‌های دانشکده‌ها نیز برای دانشجویان (اقامت و تغذیه) بستگی به دانشکده دارد و با هم فرق دارند. دپارتمان‌ها علاوه بر ۳۱ دانشکده موجود، بیش از ۱۵۰ دپارتمان و مرکز مختلف دیگر در این دانشگاه در حال کار هستند. اعضای این مراکز معمولاً از اعضای یکی از همان ۳۱ دانشکده اصلی هستند. مدیریت مرکزی ریاست دانشگاه بیشتر تشریفاتی بوده و مدت زمان مشخصی ندارد. این ریاست در حال حاضر در اختیار پروفسور لسزک بوریسیوکز است. سال تحصیلی هر سال تحصیلی بر اساس قوانین دانشگاه به ۳ دوره (ترم) تقسیم می‌شود. یک ترم از ماه اکتبر تا دسامبر. ترم دیگر از ژانویه تا مارس و ترم دیگر از آوریل تا ژوئن. مدت زمان ترم‌ها به نسبت دانشگاه‌های دیگر بسیار کوتاه است. کتابخانه کمبریج۱۱۴ کتابخانه دارد. کتابخانه دانشگاه کمبریج کتابخانه مرکزی و محل تحقیقات بوده که به تنهایی بیش از ۸ میلیون جلد کتاب دارد. دانشجویان مشهور دانشگاه آیزاک نیوتن که بیشتر عمر خود را در این دانشگاه گذراند و خیلی از آزمایشاتش را در همین دانشگاه انجام داد. فرانسیس بیکن چارلز داروین استیون ویلیام هاوکینگ بنا بر گزاری cwur.org در سال 2016 این دانشگاه دارای رتبه 4 در بین 1000 دانشگاه برتر جهان می باشد.

وب سایت : https://www.cam.ac.uk

دانشگاه آکسفورد (به انگلیسی: University of Oxford) که در شهر آکسفورد در منطقه آکسفورد شایر انگلستان قرار دارد، قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی‌زبان جهان به شمار می‌رود. با این که تاریخ دقیق تأسیس این دانشگاه معلوم نیست اما قدیمی‌ترین اسناد باقی‌مانده از گذشته نشان می‌دهد که از سال ۱۰۹۶ فرایند آموزش در آکسفورد جریان داشته است.[۱] که به همین دلیل، آکسفورد قدیمی‌ترین دانشگاه در منطقه انگلیسی زبان و دومین دانشگاه قدیمی در جهان (بعد از دانشگاه بولونیا) شناخته می‌شود.[۲] رشد آکسفورد زمانی شروع شد که هنری دوم تحصیل دانشجویان انگلیسی را در دانشگاه پاریس ممنوع کرد. همچنین بعد از اختلافی که بین دانشجویان و مسئولین آکسفورد در سال ۱۲۰۹ پدیدار شد، عده‌ای از کادر آکادمیک این دانشگاه به شهر کمبریج رفته و دانشگاهی را که امروزه به نام دانشگاه کمبریج می‌شناسیم را تأسیس کردند. دانشگاه آکسفورد از موسسات و دانشکده‌ها و دپارتمان‌های مختلفی تشکیل شده. همچنین بخاطر قدمت قدیمی این دانشگاه و دانشگاه کمبریج، نام این دو را آکسبریج نهادند. تاریخچه تاریخ تأسیس دانشگاه آکسفورد تا به امروز یک معمای حل نشده است. طبق اسناد به جا مانده ثابت شده که تدریس در این محل از سال ۱۰۹۶ وجود داشته ولی اینکه از چه تاریخی خود دانشگاه به وجود آمده تاکنون اطلاعاتی وجود ندارد. در سال ۱۱۶۷ و در پی اخراج دانشجویان انگلیسی از دانشگاه پاریس، تعداد بسیاری از دانشجویان که در آنجا مشغول به تحصیل بودند به کشور خود بازگشتند و در شهر آکسفورد ساکن شدند. اولین سخنرانی را برای این گروه از دانشجویان، تاریخدان بریتانیایی، جرالد ولزی در سال ۱۱۸۸ انجام داد و همچنین طی اسناد موجود گفته می‌شود از حدود سال ۱۰۲۱ به مدیر دانشگاه آکسفورد «چنسلر» (مدیر دانشگاه به انگلیسی - Chancellor) می‌گفتند. تحصیلات خانم‌ها اولین بار و در سال ۱۸۷۵ بود که اجازه تدریس و آزمون از خانم‌ها در دانشگاه آکسفورد حالت رسمی پیدا کرد. در ابتدا چهار دانشکده خانم‌ها در سال‌های ۱۸۷۸، ۱۸۷۹، ۱۸۸۶ و ۱۸۹۳ تشکیل شد. دانشگاه آکسفورد از دانشگاه‌هایی بود که بخاطر فقط مردانه بودنش شناخته می‌شد و به همین دلیل تا اکتبر ۱۹۲۰ خانم‌ها حق داشتن عضویت کامل این دانشگاه را نداشتند. همچنین چهار دانشکده فقط مردانه به نام‌های براسنوز، جیزز، وادهام و سنت کاترین جزء اولین دانشکده‌هایی بودند که شروع به پذیرش خانم‌ها نیز کردند. در سال ۲۰۰۸ نیز تنها دانشکده تک جنسیتی آکسفورد به نام سنت هیلدا که جنسیت پذیرشش فقط خانم‌ها بود نیز شروع به پذیرش آقایان کرد که از این سال به بعد تمام کالج‌ها به شکل مختلط درآمد. مرکز اصلی دانشگاه آکسفورد دانشگاهی شهری است. به این معنا که همه‌چیز را یکجا ندارد و دانشکده‌ها و دپارتمان‌ها و امکاناتش در سرتاسر شهر پراکنده است. کتابخانه دانشگاه آکسفورد مالک بزرگترین کتابخانه در سرتاسر بریتانیا است. بیش از ۱۱ میلیون جلد کتاب در فضایی به مساحت ۱۹۰ کیلومتر قرار دارند. سازمانی دانشگاه آکسفورد علاوه بر سیستم مدیریت، دارای سیستم دانشکده‌های خود مختار است به این گونه که بیش از ۴۰ دانشکده این دانشگاه خودمختار عمل می‌کنند. دانشگاه یک رئیس رسمی دارد که در حال حاضر مسئولیتش بر عهده کریس پاتن است. عنوان ریاست معمولاً تشریفاتی و افتخاری بوده و رئیس دانشگاه در جریان امور روزانه و فعالیتها به شکل ریز و دقیق (که رؤسای سایر دانشگاه‌ها درگیر آن هستند) نیست. رئیس دانشگاه برای خود یک معاون نیز دارد که اندرو همیلتون هم‌اکنون عهده دار این سمت است. دانشکده‌ها تمام دانشجویان و بیشتر کادر آکادمیک دانشگاه باید عضو یک دانشکده باشند. دانشگاه آکسفورد ۳۸ دانشکده مختلف و ۶ مؤسسه آموزشی (تحت مالکیت آکسفورد) دارد که هرکدام از این مراکز دانشجویان و کادر را طبق ساختار داخلی خود کنترل می‌کنند. بنا بر گزاری cwur.org در سال 2016 این دانشگاه دارای رتبه 5 در بین 1000 دانشگاه برتر جهان می باشد.

وب سایت : https://www.ox.ac.uk

دانشگاه کلمبیا (به انگلیسی: Columbia University) از قدیمی‌ترین و معتبرین دانشگاه‌های آمریکا و جهان به شمار می‌آید. این دانشگاه اکنون داری ۳۵۴۳ استاد و ۲۴۸۲۰ دانشجو است. افتخارها و ویژگی‌های برجسته این دانشگاه عضو آیوی لیگ می‌باشد و در مرکز شهر نیویورک واقع است. یکی از معتبرترین دستاوردهای دانشگاه کلمبیا بالاترین میزان جایزهٔ نوبل برای استادان و یا فارغ التحصیلان این موسسه است که از تمام دانشگاه‌های دنیا با فاصله فزونی می گیرد. جایزه پولیتزر که معتبرترین جایزه روزنامه‌نگاری در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود، هر ساله با نظارت دانشگاه کلمبیا به روزنامه‌نگاران و نیز نویسندگان، شاعران و موسیقی‌دانان برجسته اهدا می‌شود. کتابخانه این دانشگاه شامل بیش از ۹ میلیون جلد کتاب است. یکی از نکات این کتابخانه بخش Avery Architectural and Fine Arts Library است که بالغ بر ۴۰۰۰۰۰ جلد کتاب دارد که در آمریکا بزرگترین منبع این مبحث به حساب می‌آید. رتبه این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان همواره در میان ۱۵ دانشگاه برتر قرار دارد و عموماً در میان دانشگاه‌های ایالات متحده در بین ۱۰ دانشگاه برتر است.کلمبیا ۲۹ تیم ورزشی نیز در خود دارد. پیشینه کتابخانه این دانشگاه در شهر نیویورک در محله‌ Morningside Heights که محصور بین محلات Upper West side و هارلم است در شمال غربیِ منهتن، در زمینی به مساحت ۳۲ هکتار به نام King College و در سال ۱۷۹۱ میلادی ساخته شد که در آن زمان شامل تعدادی انجمن علمی بود و در سال ۱۷۸۴ به Columbia College تغییر نام داد. در واقع دانشگاه کلمبیا در سال ۱۷۵۴ میلادی و به فرمان جرج دوم پادشاه وقت بریتانیای کبیر، با نام «کینگز کالج» (کالج پادشاه) در منهتن جنوبی تأسیس شد.[۲] ساخت ساختمانهای جدید در دانشگاه بعد از جنگ جهانی دوم شروع شد که اغلب با منازعاتی شامل مباحث آزاد در مورد ساختار جدید دانشگاه همراه می‌شد. چند ساختمان از این دانشگاه به عنوان آثار تاریخی ثبت شده‌اند. ساختمان(۱۹۰۰) Low Memorial Library یکی از انهاست که در فهرست شاهکارهای معماری نیز قرار دارد. چارلز مک‌کیم از معماران مهم پردیس این دانشگاه است. تا سال ۲۰۳۰ میلادی، به تدریج پروژه‌ی منهتن-ویل که توسط رنزو پیانو طراحی شده است، پردیسی به مساحت ۱۷ هکتار را به این دانشگاه اضافه خواهد کرد. مشاهیر مجسمه «متفکر» اثر آگوست رودَن در دانشگاه کلمبیا. ۳۹ برنده جایزه نوبل از فارغ التحصیلان این دانشگاه اند و به طور کلی ۸۲ نوبلیست از مشاهیر این دانشگاه به حساب می‌آیند. و در حال حاضر سه سناتور از سناتورهای آمریکا نیز از اعضای دانشگاه کلمبیا هستند. با آمار ۸۲ نوبلیست دانشگاه کلمبیا در صدر فهرست تمام مؤسسات آموزشی در جهان در این حوزه است. ۸۲ نوبلیست[۳] از جمله میلتون فریدمن را می‌توان از مشاهیر این دانشگاه دانست. برایان گرین و آیزاک آسیموف نیز از این دانشگاه بوده‌اند. برنده‌ی نوبل ادبیات در سال ۲۰۰۶ میلادی، اورهان پاموک، که از استادان دانشگاه کلمبیاست، پژوهش‌های خود برای نگارش رمانی با عنوان کتاب سیاه را در کتابخانه‌ی باتلر این دانشگاه انجام داده است. حمید دباشی، احسان یارشاطر، و پروژهٔ دانشنامه ایرانیکا در این دانشگاه خصوصی مستقر هستند. فزندانِ محمدرضا پهلوی، فرحناز و علی‌رضا نیز از دانش‌آموختگان این دانشگاه هستند. محمدرضا شاه پهلوی، پادشاه سابق ایران، از جمله دریافت کنندگان «درجه دکترای افتخاری» از دانشگاه کلمبیا بوده است.[۴] باراک اوباما، چهل و چهارمین رییس جمهوری ایالات متحده‌ی امریکا، از دانش آموختگان این دانشگاه است. دوایت آیزنهاور، سی و چهارمین رییس جمهوری امریکا، از سال ۱۹۴۸ تا سال ۱۹۵۳ ریاست دانشگاه کلمبیا را بر عهده داشته است. بنا بر گزاری cwur.org در سال 2016 این دانشگاه دارای رتبه 6 در بین 1000 دانشگاه برتر جهان می باشد.

وب سایت : https://www.uchicago.edu

دانشگاه ییل (به انگلیسی: Yale University) از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا و جهان به حساب می‌آید. دانشگاه ییل، دانشگاهی خصوصی است که در سال ۱۷۰۱ میلادی در شهر نیوهیون ایالت کنتیکت آمریکا تأسیس شد. براساس آمار سال ۲۰۰۸ یواس‌نیوز این دانشگاه در رتبه دوم در بین ۲۰۰ دانشگاه جهان انتخاب شده‌است. بسیاری از روسای جمهور آمریکا و همچنین سران دولتی از جمله بیل کلینتون، جورج دبلیو بوش، جان کری و هیلاری کلینتون از این دانشگاه فارغ‌التحصیل گردیده‌اند. براساس آمار «یو اس نیوز» دانشکده حقوق دانشگاه همواره رتبه اول را در بین دانشگاه‌های آمریکا احراز کرده‌است. ضمناً در سال ۱۸۶۱ اولین مدرک تحصیلی دکتری در آمریکا به فارغ‌التحصیلان دانشکده علوم و هنر این دانشگاه داده شده‌است. به دلیل وجود محفل مخفی جمجمه و استخوان، این دانشگاه بیشترین تأثیر را بر سازمان جاسوسی ایالات متحده گذارده‌است. دروس آزاد دانشگاه ییل در شبکه اینترنت دانشگاه ییل در ماه دسامبر ۲۰۰۷ تعدادی از کلاس‌های مقطع لیسانس خود را به طور رایگان از طریق شبکه اینترنت در اختیار عموم قرار داد. گفتنی است که دانشگاه ییل پس از انستیتوی تکنولوژی ماساچوست، دومین دانشگاه مهم آمریکاست که برنامه‌ای بنام پروژه «دروس آزاد» تأسیس کرده‌است. مشاهیر دانش آموخته بیل کلینتون هیلاری کلینتون جان کری جورج دبلیو بوش باربارا پیرس بوش جورج هربرت واکر بوش جرالد فورد ویلیام هووارد تفت جودی فاستر مریل استریپ الیور استون الیا کازان پل نیومن ساموئل هانتینگتون اندرسون کوپر فرید زکریا گریس هاپر نوآ وبستر ریموند دیویس پسر فرانسیسکو سیگاروا ساموئل مورس چارلز گواثمی نورمن فاستر ویلیام ادواردز دمینگ بنا بر گزاری cwur.org در سال 2016 این دانشگاه دارای رتبه 10 در بین 1000 دانشگاه برتر جهان می باشد.

وب سایت : https://www.yale.edu

بهترین دانشگاه های ایران کدام ها هستند؟

1) دانشگاه شریف
2) دانشگاه تهران
3) دانشگاه امیرکبیر
4) دانشگاه علم و صنعت
5) دانشگاه تربیت مدرس و بهشتی
6) دانشگاه صنعتی اصفهان
7)دانشگاه های فردوسی، شیراز و تبریز
8)دانشگاه اصفهان، صنعتی شیراز و خواجه نصیر

فرق دوره های شبانه، مجازی و پردیس خودگردان چیست؟

با توجه به اینکه بسیاری از دانشجویان و داوطلبان کنکور سراسری و کنکور ارشد هنگام انتخاب رشته کنکور سراسری وارشد اطلاعات کمی در مورد دوره های شبانه و مجازی و پردیس خودگردان دارند در این قسمت تصمیم گرفتیم در مورد این دوره ها صحبت کنیم. دوره شبانه هیچ تفاوتی به دوره روزانه ندارد جز اینکه از شما هر ترم شهریه دریافت می‌شود، توجه کنید که در مدرک شما واژه شبانه ذکر نمی‌شود و مدرکی که به دانشجویان شبانه داده می شود همانند مدرکی است که به دانشجویان روزانه داده می‌شود، تمامی کلاس ها و امتحانات و اساتید دوره های روزانه و شبانه یکسان هستند و هیچ تفاوتی بین دانشجویان شبانه و روزانه نیست، فقط برخی از دانشگاه ها ممکن هست که به دانشجویان شبانه خوابگاه ندهند و یا اگر خوابگاه می‌دهند خوابگاه های خود گردان بدهند. دوره های مجازی بصورت آموزش محور است و دانشجویان مجازی پایان نامه نخواهند داشت. اگر شما بخواهید مقطع ارشد را بصورت مجازی بخوانید این مورد می‌تواند برای اپلای مقطع دکتری و همین طور خواندن دکتری در دانشگاه های خوب کشور مشکل جدی ایجاد کند، زیرا هنگام اپلای برای دکتری از شما می‌پرسند که پایان نامه ارشد شما روی چه موضوعی بوده است، در صورتی که شما پایان نامه نداشتید، همین طور اگر بخواهید دکتری در ایران بخوانید در مصاحبه ای که برای پذیرش شما در دانشگاه انجام می‌شود این سوال را از شما خواهند پرسید، در دوره های مجازی کلاس های شما بصورت مجازی برگزار خواهد شد و احتمالا فقط امتحانات شما بصورت حضوری خواهد بود، همچنین در مدرک شما واژه مجازی ذکر می‌شود. در دوره های پردیس خودگردان نیز در مدرک شما واژه پردیس خودگردان ذکر می‌شود، هزینه دوره های پردیس خودگردان بالاست و در مقطع ارشد دانشگاه های محتلف می‌تواند از ترمی 8 تا 15 میلیون باشد، در برخی از دانشگاه ها اساتید و کلاس های دانشجویان پردیس خودگردان با کلاس ها و اساتید دانشجویان روزانه و شبانه یکسان است و در برخی دیگر از دانشگاه ها هم مکان کلاس ها و هم اساتید فرق می‌کنند

بهترین گرایش رشته کامپیوتر در حال حاضر چیست؟

هوش مصنوعی در آینده ای نه چندان دور جهان را در بر خواهد گرفت و آینده جهان در دستان این گرایش خواهد بود. گرایش هوش مصنوعی برای دانشجویانی که به آن علاقه دارند گرایش بسیار خوبی است. در حال حاضر از لحاظ بازار کار در خارج از کشور گرایش هوش مصنوعی بیشترین تعداد شغل را نسبت به سایر گرایش های کامپیوتر به خود اختصاص داده است ولی در حال حاضر در ایران بازار کار گرایش نرم افزاز، شبکه و امنیت کمی بهتر است اما تا چند سال آینده بازار کار گرایش هوش مصنوعی در ایران هم رشد خواهد کرد، به این نکته نیز توجه داشته باشید که همیشه گفته‌ایم که فردی که در هر حوزه‌ای فعالیت می‌کند اگر کارش خوب باشد بهترین شغل‌ها را خواهد داشت. از لحاظ اپلای کردن نیز گرایش هوش مصنوعی بیشترین تعداد پوزیشن ها را در میان سایر گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر به خود اختصاص داده است، اما خوب است به این نکته توجه کنید که بیشتر از آنچه که گرایش شما اهمیت دارد، حوزه (فیلد) کاری که روی آن فعالیت می‌کنید، دانشگاه ارشد شما، اینکه استاد راهنمای ارشد تان چه کسی است، معدل‌تان، توصیه نامه‌هایی که از اساتید برتر می‌گیرید و نمره زبان شما اهمیت دارد. برای مطالعه در مورد رشته هوش مصنوعی می‌توانید به صفحه معرفی رشته هوش مصنوعی در بلاگ کنکور کامپیوتر مراجعه کنید

آیا کنکور ارشد آی تی شرکت کنیم یا کامپیوتر؟

با توجه به شرایط به وجود آمده برای رشته آی تی در سال های اخیر، به دلایل بسیار زیادی به دانشجویان توصیه می‌کنیم که کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنند، از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: ۱: ظرفیت پذیرش رشته آی تی بسیار پایین است و به همین علت احتمال قبولی در رشته آی تی بسیار پایین است ۲: دانشگاه‌های رده اول کشور مثل دانشگاه شریف و دانشکده درفنی مهندسی دانشگاه تهران از رشته آی تی دانشجویی نگرفته در سال ۹۸ البته دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تهران در کنکور ارشد آی تی 99 دانشجو گرفت  ۳: تنوع فیلدهایی که در رشته آی تی وجود دارد بسیار بسیار کمتر از رشته مهندسی کامپیوتر است و دست دانشجویان برای انتخاب فیلد خیلی باز نیست ۴: بازار رشته آی تی نسبت به مهندسی کامپیوتر در داخل کشور بسیار ضعیف تر است ۵: اپلای سخت تر دانشجویان آی تی نسبت به مهندسی کامپیوتر و موارد بسیار دیگری وجود دارد که باعث برتری رشته کامپیوتر نسبت به آی تی می‌شود

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

 

 

 

4.156652360515 1 1 1 1 14.16 امتیاز (466 رای)

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)

تاکنون (171) نظر در این صفحه ثبت شده است.

محمد

سلام وقت بخیر استاد مابین هوش آزاد تهران جنوب و نرم افزار غیر انتفایی خاتم کدوم رو توصیه من هیچ اطلایی راجع به این دو ندارم لطف میکنید پاسخ بدید خیلی ممنون

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به محمد

سلام. وقت بخیر، من فرق خاصی بین اینها نمی‌بینم، چون گرایش هوش مصنوعی گرایش بهتری است در حال حاضر می‌توانید هوش دانشگاه آزاد جنوب را انتخاب کنید. اگر برای مقطع ارشد سوال می‌پرسید من هیچ کدام از این دانشگاه ها را برای مقطع ارشد توصیه نمی‌کنم، اگر لیسانس دانشگاه ضعیفی بودید و می‌خواهید آینده روشنی از طریق علم داشته باشید باید ارشد را در یک دانشگاه تاپ درس بخوانید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
آرین شایانفر

سلام و وقت بخیر مجدد استاد.
خیلی ممنون از پاسخ های خوبتون.
فقط یه مقدار توضیحات تکمیلی میدم به شما:
1. دانشگاه تربیت مدرس قطعا دانشگاه خیلی خوبیه ولی من نگفتم تو اولویت های اول تا سوم قرارش بدیم! من گفتم اون طور که شنیدم تا اواخر دهه هفتاد (بر خلاف سالهای اخیر) دانشجوهاش رو بورسیه می کرده و ماهانه بهشون حقوق میداده و همین طور مسیر رو برای استاد شدن دانشجوهاش بسیار هموار کرده بوده و به همین دلیل در اون سالها خیلی ها تربیت مدرس رو اولویت های اول تا سوم قرار میدادن. من سوالم این بود که اولویت های چهارم تا ششم رو با در نظر گرفتن تمام فاکتورهای مهم مثل سطح اساتید و امکانات آموزشی، از بین دانشگاه های علم و صنعت، بهشتی و تربیت مدرس به چه صورت قرار بدیم؟ مثلا بهشتی طبق رتبه بندی شما از علم و صنعت پایین تره؛ ولی سال گذشته برخی افراد به علم و صنعت ترجیحش داده بودن. لطفا ترتیب انتخاب این دانشگاه ها رو با جواب بخش 3 با هم بدید چون به هم مرتبط هستن و هدف هر دو بخش، ترتیب انتخاب دانشگاه هاست.
2. خیلی ممنون استاد از توضیحات خوبتون. پس دانشگاه خاتم رو از اولویت هام حذف می کنم.
3. با توجه به اینکه دانشگاه مالک اشتر نظامیه، کسانی که تو این دانشگاه قبول میشن باید حتما به خدمت نیروهای نظامی در بیان؟ از این مدل دردسرها برامون پیش نمیاد؟
به نظر شما فقط با در نظر گرفتن فاکتورهای مهم مثل سطح علمی و امکانات دانشگاه، اگر فاصله تهران تا کرج رو فاکتور بگیریم و زمان رفت و آمد به دانشگاه خوارزمی کرج، مسئله مهمی نباشه، اولویت ها برای کسی که مجبوره تهران بمونه بهتره چطوری باشه؟
1-شریف / 2-تهران / 3-امیرکبیر / 4و5-علم و صنعت، بهشتی / 6-تربیت مدرس / 7-خواجه نصیر / 8و9و10-علوم تحقیقات، صنعتی مالک اشتر، خوارزمی کرج /
استاد لطفا اولویت های 4 و 5 و همین طور 8 و 9 و 10 رو با در نظر گرفتن سطح علمی و امکانات دانشگاه ها بهم بگید.
4. منظورم جدول بالای صفحه بود استاد، که رتبه 8 فردوسی و رتبه 7 شیرازه، در صورتی که بهتون توضیح دادم که در واقع بهتره رتبه 7 فردوسی باشه و رتبه 8 شیراز. البته هر دو قطعا دانشگاه های خیلی خوبی هستن.
5. خیلی متشکرم که اطلاعات کادر آبی رو اصلاح می کنید. فقط لطفا هر زمانی که تغییری تو سایت اعمال کردید که داخل کادرهای آبی رنگ پایین هر صفحه هم راجع بهش صحبت کردید، تغییرات رو توی کادرهای آبی هم اعمال کنید.
6. استاد اگه تمایل داشتید، اطلاعات دانشگاه های خیلی خوب صنعتی نوشیروانی بابل و صنعتی شیراز رو هم به جدول بالا اضافه کنید.

// استاد اگه اشتباهی تو متن بود یا بخشی از متن نامفهوم بود، بگید که بهتون توضیح بدم. خیلی ممنون که وقت گذاشتید و پیام من رو خوندید.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به آرین شایانفر

سلام. وقت بخیر. عذرخواهی میکنم برای تاخیر در پاسخ گویی، به دلیل آمدن نتایج و پیام‌های بسیار زیادی که در تلگرام داشتم امکان پاسخ گویی به کامنت‌ها وجود نداشت. چیزی که به شما گفتند درست نیست و هیچ گاه چنین نبوده که دانشجویان برای مقطع ارشد مهندسی کامپیوتر دانشگاه مدرس را در اولویت اول تا سوم قرار دهند، البته همیشه موارد استثنا وجود دارند، ولی ما نمی‌توانیم به این موارد اکتفا کنیم و باید میانگین را در نظر بگیریم.
در مورد سوال سوم تون خیر اینگونه نیست، به نظر من دانشگاه مالک اشتر بهتر از دانشگاه خوارزمی است. تا اولویت 7 درست است، اولویت 8 و 9 و 10 به این صورت است: مالک اشتر، خوارزمی و علوم تحقیقات. البته در مورد تفاوت دانشگاه خوارزمی و علوم تحقیقات باید خودتون بیشتر تحقیق کنید، شاید اولویت این دو دانشگاه را بخواهید عوض کنید، چون اینها دانشگاه های ضعیفی هستند من خیلی اطلاعات دقیقی در مورد این دو ندارم. در مورد سوال شماره 4 تون، فردوسی و شیراز در یک سطح و در رنک 7 هستند.
موفق و پیروز باشید

پاسخ
آرین شایانفر

سلام وقت بخیر استاد رضوی.
( بخشهای مختلف پیامم رو با عددگذاری مشخص کردم که پاسخگویی برای شما ساده تر بشه. )
خیلی ممنون که پیامم رو می خونید.

1. من خیلی تعریف دانشگاه تربیت مدرس رو شنیدم. به عنوان مثال فکر می کنم قبلا دانشجوها رو بورسیه می کرده و اونها بعد از اتمام تحصیل به راحتی می تونستن استاد دانشگاه بشن. و تو کنکور ارشد رشته های مهندسی هم، بعضی افراد، تربیت مدرس رو اولویت اول تا سوم قرار میدادن. دانشگاه علم و صنعت هم که دانشگاه خیلی خوبیه. دانشگاه شهید بهشتی هم که تو رشته های مهندسی پیشرفت خیلی خوبی داشته و حتی توی کارنامه های کامپیوتر 99 دیدم که سال قبل بیشتر افراد این دانشگاه رو به علم و صنعت ترجیح دادن.
 می خواستم بدونم اولویت های چهارم تا ششم برای انتخاب دانشگاه های تهران از نظر شما بهتره چطوری باشه؟ (با درنظرگرفتن سطح علمی و شرایط و جو دانشگاه ها و ... )

2. من رده بندی های جهانی دانشگاه ها رو بررسی کردم و متوجه شدم به طور میانگین، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر نسبت به 6 دانشگاه برتر تهران، رتبه به مراتب بدتر و شهرت جهانی خیلی کمتری داره. در بعضی از رنکینگ ها حتی از برخی از دانشگاه های درجه 2 و 3 هم در رده پایین تری قرار گرفته.
با این اوصاف شما موافقید که شخصی که رتبش به اون 6 دانشگاه نمیرسه و به دلایلی مثل شرایط کاری مجبوره توی تهران باشه، دانشگاه خاتم رو قبل از خواجه نصیر انتخاب کنه؟ (البته فکر می کنم سال گذشته حتی یک نفر این دانشگاه رو به دانشگاه شریف ترجیح داده بود.)
دانشگاه خاتم شرایط خوبی برای دانشجوها فراهم کرده؛ مثل: استخدام بعضی از برترین اساتید کشور و همین طور دریافت توصیه نامه از این اساتید برای اپلای، بورسیه کردن بعضی از دانشجوها (البته فکر کنم این مورد به رتبه کنکور هم بستگی داره) ، ارائه خوابگاه به دانشجویان غیر تهرانی (در رابطه با این مورد نمی دونم شرط خاصی وجود داره یا به همه خوابگاه میدن)
3. نظرتون درباره انتخاب های بعدی چیه؟ به عنوان مثال دانشگاه خوارزمی کلا رشته های مهندسی (هم لیسانس و هم تحصیلات تکمیلی) رو توی کمالشهر کرج (غربی ترین قسمت کرج) برگزار می کنه که فاصله نسبتا زیادی تا مرکز تهران داره. می خواستم بدونم به نظر شما (با توجه به این که گفتم اگر شخصی مجبور باشه داخل تهران باشه) بهتره چه دانشگاه هایی رو در اولویت های بعدی قرار بده؟ خوارزمی، شاهد، علوم تحقیقات، دانشگاه های نظامی یا علامه طباطبایی؟
(البته دانشگاه علامه طباطبایی تا جایی که می دونم تو مقطع لیسانس به جزء مهندسی کامپیوتر، سایر رشته های مهندسی رو نداره و برای ارشد هم نمی دونم مهندسی کامپیوتر داره یا خیر.)

4. آخرین مورد هم درباره رده بندی شماست. دانشگاه فردوسی اون طور که از دوستان شنیدم در مقایسه با دانشگاه شیراز بسیار بزرگتره و امکانات بیشتر و اساتید بهتری داره. همین طور شهر مشهد، هم از شیراز بزرگتر و هم پرجمعیت تره و امکانات بیشتری داره.
با توجه به شنیده هام و اطلاعات خودم خیلی تعجب کردم که تو رده بندی شما دانشگاه فردوسی مشهد نسبت به دانشگاه شیراز در رتبه پایین تری قرار داره.

5. یه ایراد کوچیک هم وجود داره: تو بخش سوالات مهم داوطلبان کنکور (قسمتی که رنگ پس زمینش آبی کم رنگه) رده بندی دانشگاه ها با رده بندی بالای صفحه متفاوته.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به آرین شایانفر

سلام. وقت بخیر. در مورد سوال اول تون، دانشگاه تربیت مدرس آن چنان که شما می‌گید سطح اش بالا نیست و بعید می‌دانم کسی وجود داشته باشد که این دانشگاه را جز انتخاب های اول تا سوم خودش بگذارد، ترتیب و رنکینگ دانشگاه ها دقیقا به همان صورتی است که در بالای همین صفحه ذکر شده است.
در مورد سوال دوم تون، جواب من خیر هست و دانشگاه خواجه نصیر بهتر از دانشگاه خاتم هست، لزوما اگر یک شخص این کار را انجام دهد به معنای درست بودن آن کار نیست.
در مورد سوال سوم تون شاید دانشگاه هایی مثل مالک اشتر و علوم تحقیقات نسبت به سایر دانشگاه هایی که گفتید بهتر باشند، البته من خیلی اطلاع زیادی نسبت به دانشگاه علامه ندارم.
در مورد سوال چهارم تون، در رده بندی که ما قرار دادیم این دو دانشگاه در یک رده و در جایگاه هفتم بصورت مشترک قرار گرفته اند.
در مورد سوال آخرتون بله حق با شماست، این مورد باید اصلاح شود.
موفق و پیروز باشید

پاسخ
سعید شکوری

سلام و وقت بخیر
استاد میخواستم راجع به دانشگاه خاتم (توسعه پژوهشهای پیشرفته تهران) بدونم برای رشته "علم داده" این دانشگاه شرایط خوبی رو میده, میخواستم ببینم اگر بین دانشگاه های خواجه نصیر تربیت مدرس و... یعنی رتبه بالای 150 و دانشگاه خاتم چه انتخابی بهتره؟ چون شنیدم اساتید نسبتا خوبی داره و شرایط خوبی میده خاتم , ولی این دانشگاه هایی که نام بردم اسم بهتری دارن (برای اپلی) تا خاتم.
ممنون میشم یه توضیحی بدید راجع به دانشگاه خاتم (توسعه پژوهشهای پیشرفته تهران).

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به سعید شکوری

سلام. وقت بخیر. با رتبه های بین 150 تا 200 شاید بتوانید در دانشگاه های علم و صنعت و بهشتی قبول شوید که قطعا بهتر هستند، با رتبه های بالاتر هم می‌توانید در دانشگاه هایی مانند تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، اصفهان، شیراز و فردوسی قبول شوید که به نظر من بهتر هستند. شما باید بررسی کنید که توصیه نامه اساتید دانشگاه خاتم چقدر ارزشمند هست و به جز توصیه نامه چه کارهای دیگری برای اپلای دانشجویان انجام می‌دهند. موفق و پیروز باشید

پاسخ
نسرین حمدالهی

با سلام و تشکر
استاد محدودیت سنی اپلای شدن تو دانشگاه های اروپا در مقطع ارشد و دکترا تا چه سنیه؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به نسرین حمدالهی

سلام. وقت بخیر. اپلای محدودیت سنی ندارد و اینکه بتوانید اپلای کنید و فاند بگیرید به رزومه شما بستگی دارد و اتفاقا هر چقدر با تجربه تر باشید برای آنها بهتر است. موفق و پیروز باشید

پاسخ
امیرعلی صالحی

سلام وققتون بخیر
استاد می خواستم نظرتون رو درباره مهندسی کامپیوتر دانشگاه علامه طباطبایی بدونم
و اینکه رشته مهندسی کامپیوتر بین دانشگاه های علامه و خوارزمی و شاهد از لحاظ رتبه بندی علمی و امکانات آموزشی چگونه هست

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به امیرعلی صالحی

سلام. وقت بخیر. تا جاییکه من اطلاع دارم دانشگاه علامه بیشتر مربوط به رشته های انسانی هست و در رشته های مهندسی ضعیف هست، البته من خیلی اطلاعاتی در مورد دانشگاه علامه ندارم و بهتر هست که خودتون تحقیق کنید. بین دو دانشگاه خوارزمی و شاهد، دانشگاه خوارزمی بهتر است. من توصیه میکنم به جای این دانشگاه ها اگر در دانشگاه های دولتی تاپ شهرستان ها مثل اصفهان، فردوسی و شیراز قبول می‌شوید آن دانشگاه ها را انتخاب کنید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
پوریا

سلام
وقت بخیر
میخواستم از لحاظ مقایسه و میزان برتری مهندسی کامپیوتر امیرکبیر و علوم کامپیوتر امیرکبیر بپرسم
کدوم دانشکده اساتید بهتری داره و جو بهتری هم حاکمه و خب اگر کسی قصد تحقیق و پژوهش داشت کلا اساتید کدوم دانشکده بیشتر کمک میکنن ؟

و ممنون میشم درباره پردیس این دانشگاه هم توضیحی بدید که چه تفاوت هایی چه در دوران دانشجویی چه در مدرک داره با روزانه ها

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به پوریا

سلام. وقت بخیر. از دیدگاه من، بطور کلی و از همه جهات مهندسی کامپیوتر خیلی بهتر از علوم کامپیوتر است. از نظر پارامترهایی نظیر بازار کار، اپلای، تعداد فیلدهایی که وجود دارد، فیلدهای زیباتری که وجود دارد و ... مهندسی کامپیوتر بهتر از علوم کامپیوتر است. در مورد سوال دوم تون خودتون باید تحقیق کنید و پاسخ به سوال شما نسبی هست و بستگی به این دارد که شما چه فیلدی بخواهید کار کنید. در مورد پردیس اولا در مدرک شما ذکر می‌شود که پردیس بودید و این مناسب نیست، ثانیا در برخی از دانشگاه ها هم محل تحصیل و هم اساتید پردیس با اساتید دانشگاه متفاوت هستند، در مورد دانشگاه امیرکبیر اطلاعی ندارم که آیا به این شکل هست یا نه. موفق و پیروز باشید

پاسخ
hossein

با سلام وقت بخیر استاد گرامی.
شخصی که در حال حاضر ۴۲ سالش هست و ارشد شریف قبول بشه بعد اتمام تحصیل میتونه اپلای کنه ممنون

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به hossein

سلام. وقت بخیر. اپلای سن و سال ندارد و این موضوع بستگی به رزومه شما و سابقه کاری شما دارد و همین طور بسته به اینکه در مقطع ارشد چقدر می‌تونید رزومه خوبی برای خودتون بسازید. اگر سابقه کاری مرتبط و خوبی داشته باشید و در مقطع ارشد رزومه خوبی بسازید، بعنوان مثال دو مقاله خیلی خوب بدهید، بله می‌توانید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
Armin

سلام استاد رضوی وقت بخیر.
در رابطه با ارشد علوم کامپیوتر سوالی از شما دارم. با توجه به مطالبی که خوندم، بیوانفورماتیک تربیت مدرس تو کنکور علوم کامپیوتر زودتر از بیوانفورماتیک امیرکبیر و تقریبا در کنار گرایش های دانشگاه های صنعتی شریف و تهران پر میشه و نظرات دوستان علوم کامپیوتری هم که بیوانفورماتیک خوندن حاکی از این هست که اساتید بیوانفورماتیک تربیت مدرس بهترین اساتید بیوانفورماتیک کشور هستند.
و تا جایی که اطلاع دارم دانشگاه تربیت مدرس این رشته رو در گروه بیوفیزیک قرار داده و نه گروه کامپیوتر.
به طور حدودی هم با در نظر گرفتن تمام گرایش ها در رشته علوم کامپیوتر، امیرکبیر سوم پر میشه و تربیت مدرس چهارم.
علم و صنعت هم که می دونید ارشد علوم کامپیوتر نداره.
با این تفاسیر نظر شما در مورد ترتیب انتخاب دانشگاه برای این رشته چیه؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به Armin

سلام. وقت بخیر. انتخاب دانشگاه بر اساس فاکتورها و پارامترهای مختلفی امکان پذیر هست، یک شخص ممکن است بصورت استاد محور دانشگاه مقطع ارشد اش را انتخاب کند و یک شخص دیگر بصورت دانشگاه محور و با توجه به اعتبار دانشگاه این کار را انجام دهد، نظر من بیشتر با دانشگاه امیرکبیر است تا دانشگاه تربیت مدرس، اما اگر فکر می‌کنید اختلاف اساتید این گرایش زیاد است می‌توانید دانشگاه تربیت مدرس را انتخاب کنید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
محمد نبوی

کلا اگه میشه یه نظر کلی فرق بین رشته علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر مخصوصا در دانشگاه های تاپ بدین و اینکه آیا بعد از 4 سال لیسانس اون شخصی که علوم کامپیوتر زده و اونی که مهندسی کامپیوتر زده و هر دو در دانشگاه های تاپ تهران بودن مثل هم اند و یا چه تفاوت هایی دارن و از نظر اپلای برای دانشگاه های خارج کدوم بهتر است با تشکر

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به محمد نبوی

بطور کلی رشته مهندسی کامپیوتر بازار کار بهتر و اپلای بهتری دارد، همین طور تعداد اساتید تاپ بیشتری در رشته مهندسی کامپیوتر در کشور وجود دارند به همین دلیل تعداد فیلدهای بیشتری هم در رشته مهندسی کامپیوتر وجود دارد. اما ممکن است بعنوان مثال فردی علوم کامپیوتر دانشگاه تهران بخواند ولی به علت فعالیت بیشتر، دادن مقالات بهتر، گرفتن معدل بالاتر، گرفتن نمره زبان بالاتر در تافل یا آیلس و ... بتوانید در جای بهتری اپلای کند، بنابراین اینها نسبی است. موفق و پیروز باشید

پاسخ
محمد نبوی

با سپاس راستش الان دارم در مورد دانشگاه ها و رشته ها تحقیق میکنم و نتایج کنکور لیسانس هم تا 10 روز دیگه میاد راستی فیلم همایش تون رو هم در کنار آقایان جان فزا و فراگردی دیدم بسیار کامل و مفید بود? باز هم اگه میشه بین این 4 تا شما برام اولویت بندی کنید و ترتیب این چهار تا رو از نظر خودتون که قطعا برای اپلای هم بهتر باشه مرحمت بفرمایید . راستش آقای دکتر الان وضع خیلی قرمز شده مثلا من حدس میزنم بین 400 تا 500 منطقه یک بیارم و این دانشگاه ها برام تخمین زده شدند درصورتی که تا 4 سال پیش با همین رتبه احتمالا مهندسی کامپیوتر دانشگاه تهران میاوردم ولی الان ...? باز هم الان دیگه رتبه های 1 تا 50 کنکور همه میزنن مهندسی شریف? باز هم نمیدونم چرا اینقدر ظرفیت کم مثلا مهندسی کامپیوتر شریف در مقطع لیسانس 60 نفر ظرفیت داره و برق شریف 150 نفر? نمیدونم چرا با اینکه این همه هرسال دارن کامپیوتری ها زیادمیشن ولی ظرفیت ها اینقدر کم باز هم تشکر و ببخشید یه خورده ذلمو خالی کردم با سپاس و درود فراوان اون 4 تا رشته هم بی زحمت از نظر خودتون یه اولویت بندی میکنین❤️ 1 - علوم کامپیوتر دانشگاه تهران 2- مهندسی کامپیوتر علم و صنعت 3- علوم کامپیوتر امیر کبیر - 4- مهندسی بهشتی حالا باز رتبه ها هم بیاد بیشتر شما رو در جریان میزاریم سپاس?????? باز هم میگم این اعداد و اطلاعات مربوط به کنکور سراسری است باتشکر

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به محمد نبوی

سلام. وقت بخیر. همین اولویت بندی که شما نوشتید اولویت بندی خوبی هست و می‌تونید به همین ترتیب بزنید. البته می‌تونید بیشتر در مورد علوم کامپیوتر امیرکبیر تحقیق کنید و ببینید از بچه های مهندسی جدا هستند یا خیر یا اینکه چندتا استاد دارند و درجه و کیفیت اساتیدشون به چه صورتی هست و اگر خوب بود شاید بتوانید جای مورد 2 و 3 را عوض کنید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
عرفان

سلام وقتتون بخیر
برای کارشناسی نرم افزار، بین دانشگاه های آزاد کدوم ها بهتر هستن؟ از لحاظ سطح علمی، اساتید و ...
چون تازه کنکور سراسری دادم و احتمالا رتبم به دولتی تهران نمیرسه، دوستان و اساتیدم هم میگن شهرستان بازار کار خوبی نداره و آزاد تهران بهتر از شهرستانه.
حالا نظر شما چیه در این مورد. اگر ممکنه راهنماییم کنین. خیلی ممنون

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به عرفان

سلام. وقت بخیر. دانشگاه علوم و تحقیقات و آزاد مرکز از سایرین کمی بهتر هستند. در مورد قسمت دوم سوال تون، اگر دانشگاه های دولتی نظیر صنعتی اصفهان، اصفهان، شیراز و فردوسی قبول می‌شوید مسلما اینها بهتر از دانشگاه های آزاد تهران هستند. موفق و پیروز باشید

پاسخ
محمد.ک

با سلام
سوال من در مورد اپلای و اعتبار دانشگاه هاست. با فرض اینکه معدل تو هر دو دانشگاه یکسان باشه، کدوم از اینا بهتره؟
1- علوم کامپیوتر صنعتی شاهرود
2- مهندسی کامپیوتر آزاد شاهرود

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به محمد.ک

سلام. وقت بخیر
برای دانشگاه های اون طرف خیلی تفاوتی بین این دو دانشگاه وجود ندارد، شما باید اساتید این دو دانشگاه را با هم مقایسه کنید و ببینید که کدام رشته اساتید بهتر و قوی تر و شناخته شده تری از لحاظ بین المللی دارد، که بعدا بتوانید از آنها توصیه نامه های ارزشمند بگیرید. همین طور سعی کنید معدل تون و در مقطع لیسانس بالا ببرید، چون معدل لیسانس هم برای اپلای اهمیت دارد.
موفق و پیروز باشید

پاسخ
Hasan

سلام خدمت استاد رضوی بزرگ، وقت بخیر.
من بیشتر سعی کردم رتبه بندی دانشگاه ها رو تا حد ممکن فارغ از نظر خودم و با توجه به رده بندی خودتون و نظر افرادی که در دهه 70 در این دانشگاه ها تحصیل کردند و رده بندی وزارت علوم مرتب کنم و نظر اصلی خودم این نیست. ولی چندتا مطلب هست که می خوام بگم:
1. به نظرم رتبه بندی شما بیشتر برای افراد ساکن تهران مناسب است. از نظر امکانات و شرایط خوابگاهی، دانشگاه های صنعتی اصفهان، اصفهان و فردوسی، از بیشتر دانشگاه های تهران بهتر هستند.
بر اساس مقایسه های شخصی که لیسانس در دانشگاه صنعتی اصفهان و ارشد در تربیت مدرس بوده و در هر دو دانشگاه هم در خوابگاه بوده، و بر اساس بازدید خودم از هر دو دانشگاه، واقعا از بیشتر جهات صنعتی اصفهان دانشگاه برتری محسوب میشه.

نظر خود من درباره رتبه بندی دانشگاه ها با توجه به تمام فاکتورهایی که به ذهنم میرسه (تقریبا و نه دقیقا) به این شکل میشه:
1- تهران ، شریف / 3- امیرکبیر / 4- علم و صنعت / 5- صنعتی اصفهان / 6- شهید بهشتی، تربیت مدرس / 8- اصفهان / 9- فردوسی، خواجه نصیر / 11- علامه طباطبایی / 12- شیراز، تبریز

2. از نظر خود من دانشگاه شهید بهشتی دانشگاه خیلی خوبیه ولی طبق نظر دوستانی که گفتم در اون زمان در زمینه های مهندسی خیلی قوی نبوده. می خواستم از شما بپرسم دانشگاه شهید بهشتی از نظر سطح علمی جهش داشته و به یکی از برترین ها تبدیل شده یا از دهه 70 در همین سطح بوده و نظر اون دوستان با یک نگاه بالا به پایین غیر منصفانه همراه بوده؟
3. دانشگاه خواجه نصیر که هم از نظر شما و هم از نظر کسایی که من گفتم، در شهر تهران یک دانشگاه درجه 2 محسوب میشه ولی توی رتبه بندی شما جایگاه خوبی داره!
4. لطفا رتبه بندی تون رو برای تمام دانشگاه هایی که از نظر وزارت علوم سطح 1 هستند، (در واقع فکر می کنم فقط علامه رو جا انداختید) انجام بدید و در صورتی که صلاح می بینید تغییرات لازم رو هم اعمال کنید. (همین طور اگر دانشگاهی رو از بین دانشگاه های سطح 2 لایق می دونید اضافه کنید.)

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به Hasan

سلام. وقت بخیر
در مورد مطلب شماره 1 ای که فرمودید من هم با شما موافق هستم که دانشگاه صنعتی اصفهان از لحاظ علمی کمی بهتر از دانشگاه تربیت مدرس است، اما یکی از فاکتورهایی که باید به آن توجه کنیم و مهم است بازار کار بزرگی است که در تهران وجود دارد و موقعیت‌های بیشتر و بهتری در تهران نسبت به اصفهان وجود دارد. همین طور روابطی که افراد در طول زندگی خود ایجاد میکنند می‌تواند نقش مهمی در آینده کاری و زندگی افراد داشته باشد، که با توجه به وجود اساتید برتر بیشتر و همین طور وجود شرکت‌های برتر بیشتر در تهران و موارد نظیر این دست، دانشجویانی که در دانشگاه های خوب تهران قبول می‌شوند می‌توانند روابط بهتری برای خود شکل دهند. به همین دلایل است که دانشگاه های شهید بهشتی، علم و صنعت، خواجه نصیر و تربیت مدرس را قبل از دانشگاه صنعتی اصفهان ذکر کرده ام. اما اگر بخواهیم فقط به سطح علمی دانشگاه نمره دهیم دانشگاه صنعتی اصفهان از دانشگاه های تربیت مدرس و خواجه نصیر بالاتر و در رده دانشگاه های بهشتی و علم و صنعت قرار می‌گیرد.
در مورد مطلب دوم تون، شاید اگر فقط سطح علمی را در نظر بگیریم دانشگاهی مثل علم و صنعت مقدار کمی از دانشگاه بهشتی بهتر باشد اما اگر همه فاکتورها را در کنار هم قرار دهیم، من سطح این دو دانشگاه را در یک سطح و حتی شاید سطح بهشتی را بالاتر ببینم، البته این موارد همه نسبی است و برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد، از نظر من جو دانشگاه بهشتی و همین طور محیط و فضای آن از دانشگاه علم و صنعت بهتر است و به همین دلیل از اختلاف کمی که این دو دانشگاه در سطح علمی دارند می‌توان چشم پوشی کرد. البته شاید در سال‌های اخیر جو دانشگاه ها تغییر کرده باشد که من از آن بی اطلاع باشم.
در مورد مطلب 3 ام ای که فرمودید، دانشگاه خواجه نصیر اساتید خوب و جوانی را به رشته‌های خودش اضافه کرده است. اما به طور کلی درست است که سطح علمی دانشگاه های صنعتی اصفهان، اصفهان و فردوسی از این دانشگاه شاید بالاتر باشد ولی فاکتور تهران بودن دانشگاه خواجه نصیر را نیز باید در نظر گرفت.
ممنونم از اینکه نظرات خودتون و با ما در اشتراک میذارید. این صفحه انشالا آپدیت می‌شود و تمامی پارامترهایی که برای رده بندی در نظر گرفته شده است در جدولی در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت
موفق و پیروز باشید

پاسخ
Hasan

سلام استاد وقت بخیر.
فکر کردم بهتر است راجع به دو مورد صحبت کنم:
مورد اول درباره رتبه بندی دانشگاه های ایران است. درباره رده بندی یک نکته وجود دارد که شما در نوشتار بار اول آن را رعایت نکردید اما بار دوم رعایت کردید. همان طور که می دانید، وقتی دو چیز مشترکا در یک رتبه مانند n قرار دارند رتبه بعد از آنها به جای اینکه n+1 شود، n+2 می شود. شما این نکته را درباره رتبه امیرکبیر رعایت نکردید اما برای تربیت مدرس این نکته را رعایت نموده اید.

اما درباره خود رتبه بندی با توجه به شنیدن نظر مهندسانی که در دانشگاه های تاپ تحصیل کرده اند (شریف، تهران، امیرکبیر، علم و صنعت، تربیت مدرس، صنعتی اصفهان و فردوسی) دانشگاه علم و صنعت از دانشگاه شهید بهشتی بسیار بهتر است. این مهندسانی که گفتم شهید بهشتی را به عنوان یک دانشگاه مطرح در زمینه مهندسی قبول ندارند و در واقع آن را یک دانشگاه ایده آل برای پزشکی توصیف می کنند.
و همین طور دانشگاه صنعتی اصفهان قطعا از دانشگاه های تربیت مدرس، شهید بهشتی و خواجه نصیر بسیار بهتر است و به طور کلی در مقایسه با امیرکبیر و علم و صنعت هم به طور قطع نمی توان گفت دانشگاه ضعیف تری می باشد. از نظر اپلای هم (در مقایسه با امیرکبیر و علم و صنعت) همین طور است چرا که بسیاری از اساتید این دانشگاه، در دانشگاه های خوب اروپا و آمریکا تحصیل کرده اند.
اما در مقایسه با شریف و تهران قطعا پایین تر است.

به نظر من این رتبه بندی عادلانه تر است:
1) شریف و تهران
3) امیرکبیر
4) علم و صنعت
5) صنعتی اصفهان
6) تربیت مدرس
7) فردوسی و اصفهان و شیراز
10) شهید بهشتی
11) خواجه نصیر
12) تبریز


مورد دوم درباره یک تعریف جغرافیایی است.
شهرستان خطاب کردن شهرهای ایران به غیر از تهران! این اشتباه شاید مثل این باشد که در تعیین عضو O و امگا بودن یک تابع در مبحث رشد توابع، به جای علامت عضویت، از علامت تساوی استفاده کنیم.
این مسئله رو به طور مفصل براتون توصیح میدم. اگر تمایل داشتید بخونید.

در واقع هر کشور در جهان دارای تقسیماتی می باشد که در اکثر کشورهای متوسط و بزرگ مثل ایران 3 تقسیم بندی اصلی وجود دارد.
بزرگترین تقسیمات را استان یا ایالت می نامند. تقسیمات سطح دو را شهرستان می نامند و تقسیمات سطح 3 را بخش یا منطقه = district ( و نه area)
در ایران محدوده اداری هر شهر می تواند درون یک یا چند بخش قرار گرفته باشد و حداکثر می تواند به اندازه ی شهرستانی که شهر در آن قرار گرفته باشد.

(( محدوده ی اداری هر شهر می تواند شامل مقداری زمین های غیر شهری باشد (کوهستان، جنگل، زمین های کشاورزی و غیره) و سازمان های دولتی مانند شهرداری ها آن را تعیین می کنند. ))

(( البته از نظر برنامه ریزی شهری محدوده ی اداری شهر اهمیت کمتری نسبت به محدوده ی فیزیکی شهر (که تحت عنوان منطقه شهری تعریف می شود) دارد. منطقه شهری تا جایی ادامه پیدا می کند که یا مناطق پرتراکم و متصل شهری به پایان برسند و یا وارد منطقه ای شویم که دارای مرکزیت اقتصادی متفاوتی باشد. (مثل مناطق شهری نیویورک و فیلادلفیا که به یکدیگر متصل هستند اما دو منطقه شهری مستقل محسوب می شوند.) ))

اما در تقسیمات کشوری چین، که پیچیده ترین و شاید بهترین نوع تقسیمات کشوری باشد، شهرستان به شهرهایی وابسته به شهرهای مرکزی در یک تقسیمات زیر استانی (=تقسیمات سطح 2 چین) گفته می شود. بالاترین میزان وابستگی در این شرایط نیز زمانی است که نام شهر مرکزی و شهرستان وابسته به آن یکسان باشد. مثل چانگشا.
به نظر من وابستگی تقریبا صفر شهری مثل چانگشا که ،حتی جزء 20 شهر بزرگ چین هم نیست، به شهرهای بسیار بزرگی چون گوانگژو، پکن و شانگهای، یکی از مهم ترین دلایل پیشرفته بودن و فلج نبودن کشور چین است. (البته چانگشا در مقایسه با شهرهای بزرگ ایران نیز شهر بزرگی محسوب می شود)

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به Hasan

سلام. وقت بخیر
در وهله‌ی اول تشکر میکنم به خاطر اینکه نظرتون و اعلام کردید
هر شخصی با توجه به نگاه جامع و perspective ای که دارد می‌تواند نظر خودش را داشته باشید، شما نظر خودتون و دارید ولی لزوما نظر شما درست نیست، برای رنک بندی دانشگاه‌ها باید فاکتورهای بسیار زیادی را در نظر گرفت که یکی از آنها که احتمالا شما به آن توجهی نداشتید جو و محیط دانشگاه و همین طور فضا و امکانات دانشگاه است، مطمئنا وقتی یک دانشگاه فضای شادتر و بازتری داشته باشد اهمیت دارد. اگر تمامی پارامترها را کنار هم قرار دهیم بهترین رده بندی همان رده بندی است که در این صفحه بیان شده است، البته هر شخصی با توجه به ویژگی‌های شخصیتی که دارد ممکن است یک دانشگاه را به دانشگاه دیگری ترجیح دهد.
موفق و پیروز باشید

پاسخ
امیرعلی

سلام ببخشید یه سوالی داشتم برای رشته مهندسی مکانیک برای لیسانس بین دانشگاه صنعتی اصفهان و علم و صنعت چقدر تفاوته؟؟؟؟ایا تفاوتش خیلیه؟؟؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به امیرعلی

سلام. وقت بخیر
دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه بسیار خوبی است و شاید تفاوت زیادی بین این دو دانشگاه وجود نداشته باشید، ولی با توجه به اینکه دانشگاه علم و صنعت در تهران است و موقعیت های شغلی بیشتری در تهران وجود دارد و بطور کلی موقعیت‌های بهتری را پیش روی دانشجویان قرار می‌دهد، دانشجویان ترجیح می‌دهند که دانشگاه علم و صنعت را انتخاب کنند
موفق و پیروز باشید

پاسخ
ali

سلام .من کارشناسی از دانشگاه پیام نور فارغ التحصیل شدم و ارشد و دکتری از دانشگاه شریف. دو تا مقاله isi دارم/یک کتاب نوشتم و یک کناب ترجمه کردم.میخوام ببینم برای هیات علمی شدن در دانشگاه های تهران شرایطش دارم یا نه ؟ و اینکه کارشناسی از پیام نور بودم تاثیر منفی داره؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به ali

سلام. وقت بخیر
شما فرمودید در دانشگاه های تهران و نگفتید که دقیقا چه دانشگاه‌هایی مد نظرتون هست. مسلما برای استاد شدن در دانشگاه‌هایی نظیر شریف و تهران و امیرکبیر این مورد امتیاز منفی برای شما خواهد داشت. در دانشگاه های یک اول پایین تر هم این مورد امتیاز منفی دارد ولی کمرنگ تر است و با رزومه خوب احتمال اش هست که بتوانید یک کارهایی انجام دهید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
سید علی فخری

سلام
استاد درباره دانشگاه امام حسین ، اونجا بریم برا اپلای و اینا مشکلی پیش نمیاد ؟ مثلا اسممون بره لیست سیاه یا هرچی..
کلا دانشگاه خوبی هست آیا ؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به سید علی فخری

سلام. وقت بخیر
مشخص نیست، شاید برای یک شخص مشکلاتی را ایجاد کند و شاید برای یک شخص دیگر مشکلاتی را ایجاد نکند.
من نظر مساعدی در مورد این دانشگاه برای اپلای ندارم و بعید میدانم بتوانید از این دانشگاه ها بتوانید برای دانشگاه های خوب دنیا و با فاند اقدام کنید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
mohammad

سلام استاد رضوی
من امسال دانشگاه صنعتی شاهرود رشته کامپیوتر قبول شدم مقطع کارشناسی

میخواستم بدونم سطح این دانشگاه از نظر شما چطوریه؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به mohammad

سلام. وقت بخیر
بطور کلی سطح این دانشگاه بالا نیست ولی برای مقطع لیسانس اشکالی ندارد. سعی کنید هم در دانشگاه خوب فعالیت کنید و معدل بالایی کسب کنید و هم در کنکور ارشد کامپیوتر در دانشگاه های تاپ کشور قبول شوید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
شیدا

سلام من رتبه ام 60 مهندسی کامپیوتر-هوش شده، کدام دانشگاه های شهرستان ارزش دارن؟ یا آزاد تهران بهتر از شهرستانه؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به شیدا

سلام. وقت بخیر
شما اطلاعات خاصی از خودتون ندادید و من نمیدونم رزومه شما چی هست. در کنکور دکتری خیلی مهم تر از رتبه مصاحبه است و خیلی دانشجویانی بودند که در کنکور دکتری رتبه تک رقمی و حتی 1 کسب کرده اند ولی چون بد انتخاب رشته کرده بودند در هیچ دانشگاهی قبول نشده اند. بنابراین به صرف اینکه رتبه شما 60 شده من نمی‌توانم شما را راهنمایی دقیقی کنم.
از بین دانشگاه های شهرستان دانشگاه های صنعتی اصفهان از بقیه دانشگاه ها بهتر است، بعد از این دانشگاه ها دانشگاه های اصفهان و فردوسی و شیراز تقریبا در یک رده هستند و اینها قطعا از دانشگاه آزاد بهتر هستند
در تلگرام به من پیام بدید تا اطلاعات لازم و به من بدید و من بتونم بیشتر راهنمایی تون کنم
موفق و پیروز باشید

پاسخ
بارگذاری بیشتر ...