رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

تفاوت روتر و سوئیچ چیست⚡️ مقایسه سوئیچ و روتر

این مقاله عالی به بررسی تفاوت تفاوت روتر و سوئیچ پرداخته و بطور کامل مقایسه سوئیچ و روتر را انجام داده و نحوه عملکرد و کاربرد و زمان استفاده از هر یک را گفته

پیدایش شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است در دهه 60 میلادی و حضور اولین روترها و سوییچ ها در عرصه اینترنت، یک جهش بزرگ برای زندگی مدرن بشریت تلقی می‌شود؛ اما با وجود سیر پیشرفت مؤلفه‌های شبکه‌ای، همچنان دو عبارت روتر و سوییچ گاهی به اشتباه به جای یکدیگر به‌کار می‌روند. علی‌رغم مشابهت ظاهری این دو دستگاه، باید بدانید که تفاوت های کلیدی و اساسی بین آنها و نحوه مدیریت هریک برقرار است. در این مقاله قصد داریم به بررسی روتر و سوییچ و تفاوت این دو بپردازیم.

تصویر روتر در مقابل سوییج

تفاوت سوییچ و روتر چیست؟

قبل از پرداختن به مبحث تفاوت روتر و سوییچ، بایستی در ابتدا هر یک از این دستگاه‌های ارتباطی شبکه را به‌خوبی بشناسیم و نحوه کارکرد آن به همراه ویژگی‌های شاخص هر یک را دریابیم. سپس می‌توانیم به این پرسش که تفاوت روتر و سوییچ چیست، صراحتاً و بدون ابهام پاسخ دهیم.

روتر چیست؟

روتر یک دستگاه ارتباطی در شبکه محسوب می‌شود که دو یا چند شبکه را به همدیگر متصل می‌کند. این دستگاه همواره کوتاه‌ترین مسیری را که یک بسته بایستی به مقصد خود برسد، تعیین (Route) می‌کند.

نحوه عملکرد روترها در شبکه

طرز کار روتر

انواع روتر

دو مدل روتر رایج داریم:

مزایای روتر

معایب روتر

سوییچ چیست؟

سوییچ مسئول تحویل دادن بسته‌ها به تجهیزات مختلفی مثل روترها و سرور در داخل یک شبکه است. از سوییچ به‌عنوان پل دارای چند پورت نیز یاد می‌شود، چرا که از چندین پورت مختلف داده‌ها را می‌گیرد و از آن‌جا به سمت مقصد نهایی ارسال می‌کند.

سوئیچ ها در شبکه

طرز کار سوییچ

انواع سوییچ

مزایای سوییچ

معایب سوییچ

تفاوت روتر با سوییچ

اصولاً تفاوت‌های عمده‌ای میان یک روتر و سوییچ وجود دارد که در بالا به بعضی از این موارد اشاره شد. در ادامه به بررسی تفاوت اساسی این دو دستگاه بر روی پارامترهای مختلفی خواهیم پرداخت.

عملکرد هر دستگاه

کاربرد هر دستگاه

حالت های انتقال داده

در کل ما سه حالت انتقال دیتا (جهتی که یک بسته از مبدأ به مقصد طی می‌کند) داریم:

  1. یک طرفه (Simplex Mode)
  2. نیمه دوطرفه (Half Duplex Mode)
  3. دوطرفه کامل (Full Duplex Mode)

در این مورد یک روتر با سوییچ، هیچ تفاوتی ندارد و هردو از انتقال دوطرفه کامل پشتیبانی می‌کنند بنابراین، دسته‌ای از کامپیوترها می توانند داده‌ها را به‌طور همزمان ارسال کنند.

آدرس مورد استفاده

سوییچ برای انتقال داده، آدرس MAC میزبان را ذخیره کرده و از آن بهره می‌برد. اما تفاوتی که روتر دارد این است که از آدرس IP برای انتقال داده بین شبکه‌ها استفاده می‌کند.

قالب ارسال داده

تفاوت دیگر روتر با سوییچ در فرمت و قالب بسته‌ها است. روتر داده‌ها را به شکل بسته (Packet) از یک شبکه به شبکه دیگر ارسال می‌کند؛ در حالی که سوییچ دیتاها را در قالب فریم از یک دستگاه به دستگاه مجاور در یک شبکه می‌فرستد.

قالب ارسال داده در سوئیچ ها و روترها

تفاوت در حداکثر نرخ بیت

روتر و سوییچ در سرعت ارسال بسته‌ها تفاوت اندکی دارند. این تفاوت به‌گونه‌ای است که در روترها چیزی به حدود 1/100Mbps می‌رسد و در سوییچ، حداکثر به 10/100Mbps می‌رسد.

تفاوت جایگاه در شبکه

تفاوت روتر و سوییچ به این موارد ختم نمی‌شود. روتر در لایه شبکه عمل می‌کند اما سوییچ در لایه پیوند کار می‌کند. لایه پیوند مختص رسانه‌ای است که بسته از آن عبور می‌کند. آدرس اترنت و مک بخشی از این لایه هستند.

تصویری از مدل OSI

مقایسه روتر با سوییچ

جدول زیر با هایلایت کردن یک‌سری از مشخصه‌های کلیدی، سعی در نشان دادن تفاوت‌های اساسی میان یک روتر با سوییچ به‌صورت خلاصه دارد:

پارامترروترسوییچ
هدف هدف اولیه روتر، اتصال شبکه‌ها به همدیگر می‌باشد. تنها هدف اصلی سوییچ، متصل کردن تعدادی دستگاه در داخل یک شبکه واحد به همدیگر است.
لایه حوزه عملکرد روتر در لایه شبکه است. سوییچ در لایه پیوند عمل می‌کند.
کاربرد روترها در شبکه‌های LAN و MAN کاربرد دارند. سوییچ‌ها تنها در شبکه LAN کاربرد دارند.
انواع دو نوع مسیریابی برای یک روتر وجود دارد: سازگار و ناسازگار سوییچینگ به 3 روش مختلف می‌تواند انجام شود: سوییچینگ مداری، سوییچینگ بسته‌ای و سوییچینگ پیامی
قالب دیتا روتر داده‌ها را در قالب بسته‌ها ارسال می‌کند. سوییچ دیتا را به شکل بسته و فریم می‌فرستد.
مود انتقال دوطرفه یا Full Duplex دوطرفه یا Full Duplex
تصادم احتمال کم تصادم در داخل روترها در یک سوییچ Full Duplex، هیچ گونه تصادمی وجود ندارد.
قابلیت NAT سازگار با NAT ناسازگار با NAT

جمع‌بندی

در این مقاله ابتدا ما به‌طور مفصل سوئیچ و روتر را به تفکیک بررسی کردیم؛ سپس با نشان دادن عملکرد و کاربردهای این دو دستگاه مهم شبکه، تعدادی از تفاوت‌های کلیدی سوئیچ و روتر را به‌طور خلاصه بررسی کردیم.

فرق بین یک روتر با سوییچ در چیست؟

اصولاً از یک روتر به منظور اتصال همزمان تعدادی شبکه مختلف به همدیگر استفاده می‌شود. از آن سو، هدف اصلی یک سوییچ در شبکه، اتصال تمامی دستگاه‌های تحت پوشش یک شبکه واحد به همدیگر می‌باشد.

فرق روتر و سوییچ در ارسال بسته ها چیست؟

روتر، داده‌ها را در قالب بسته با استفاده از آدرس IP رد و بدل می‌کند. این دستگاه همواره بهترین مسیر شبکه را برای هدایت بسته از مبدأ به مقصد برمی‌گزیند. در مقابل، یک سوییچ این کار را با استفاده از مک آدرس انجام می‌دهد و داده‌ها را در قالب فریم می‌پیچد و به پورت‌های خروجی خود ارسال می‌کند.

چه موقع از یک روتر استفاده کنیم؟ چه موقع استفاده از سوییچ بهتر است؟

همان‌طور که در این مقاله بررسی شد، روتر و سوییچ هر کدام تفاوت‌هایی در کاربرد، عملکرد، مزایا و معایبی اعم از هزینه، محدودیت پهنای باند و... دارند. از نگاهی دیگر، در شبکه‌های LAN و MAN اکثراً از روترها استفاده می‌شود و از یک سوییچ تنها در شبکه LAN می‌توان بهره برد پس پاسخ به این سوال را باید در تفاوت کارکرد این دو دستگاه یافت.

امتیازدهی4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200