برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

رشته مهندسی کامپیوتر در اروپا

این مقاله عالی به معرفی و بررسی رشته مهندسی کامپیوتر در اروپا و شرایط تحصیل مهندسی کامپیوتر در اروپا و انواع بورسیه در دانشگاه‌ های اروپا پرداخته است

آیا تمایل به تحصیل در رشته مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است در خارج از کشور را دارید؟ در این مقاله، قصد داریم داستان بورسیه‌ها و فرصت‌های تحصیلی در دانشگاه‌ های برتر کشورهای اروپایی نظیر آلمان، ایتالیا، سوییس، ترکیه و... را برای شما به تصویر بکشیم. ما قبلاً در مقالات متعددی، شرایط بورسیه‌ در کشورهای اروپایی را آورده‌ایم. در این مقاله به بررسی تکمیلی و جامعی از فرصت‌ های تحصیلی رشته مهندسی کامپیوتر در کشورهای اروپایی مختلف می‌پردازیم. اگر شما هم به دنبال دریافت بورسیه‌های آموزشی هستید و می‌خواهید با برترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر در اروپا آشنا شوید با ما همراه باشید تا در این مقاله به دنیای فرصت‌های تحصیلی اروپا سفر کنیم.

تحصیل مهندسی کامپیوتر در اروپا

در سال‌های اخیر با پیشرفت روزافزون تکنولوژی رشته مهندسی کامپیوتر تبدیل به یکی از جذاب‌ترین رشته‌ها برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی شده است. این محبوبیت تنها مختص ایران نیست و رشته کامپیوتر این روزها از محبوب‌ترین رشته‌ها در دانشگاه‌های سراسر جهان محسوب می‌شود. فراهم‌کردن امکانات مطلوب‌تر تحصیلی از سویی و ارزش بالای داشتن یک مدرک معتبر در رشته‌ مهندسی کامپیوتر از دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی از سوی دیگر، مزیت‌های زیادی را برای ادامه تحصیل این رشته در خارج از کشور به وجود آورده است. به‌نحوی‌که سالانه داوطلبان زیادی از سراسر دنیا برای اخذ پذیرش و بورسیه از بهترین دانشگاه‌های اروپا رقابت می‌کنند. کشورهای آلمان، سوییس، دانمارک، ایتالیا، بلژیک، لوکزامبورگ و ترکیه جزو جذاب‌ترین مقصدهای مهاجرت تحصیلی در اروپا هستند. دانشگاه‌های این کشورها در سال‌های اخیر موفق به اخذ رتبه‌های برتر در رده‌بندی‌های جهانی شده‌اند.

تصویری گرافیکی از یک دانشجو در اروپا

اگر شما هم به دنبال ادامه تحصیل و اخذ بورسیه از معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستید، لازم است بدانید که کشورهای اروپایی در چند سال اخیر، با فراهم‌کردن فرصت‌های تحصیلی فراوان در رشته مهندسی کامپیوتر، رفاه بیشتر و همچنین فرصت‌های شغلی متنوع و در نتیجه‌ آن رضایت شغلی بالاتر، تبدیل به یکی از مقصدهای جذاب برای داوطلبین به‌منظور اخذ پذیرش و ادامه تحصیل شده است. برای شرکت در این رقابت و موفقیت در آن، ابتدا لازم است شما دانش کافی از شرایط پذیرش دانشگاه‌های اروپایی داشته و از انواع بورسیه‌ها، شرایط و نحوه اخذ آن‌ها مطلع باشید. برای آشنایی بیشتر با این فرصت‌های تحصیلی جذاب، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل مهندسی کامپیوتر در اروپا

کشورها و دانشگاه‌های مختلف برای جذب دانشجویان برتر از سراسر جهان شرایط متنوعی را فراهم کرده‌اند تا این دانشجویان بتوانند پس از طی‌کردن مراحل پذیرش، بورسیه‌های گوناگونی را بسته به شرایط، در طول تحصیل خود دریافت کنند. بعلاوه در بسیاری از کشورهای اروپایی شرایطی فراهم شده تا پس از تحصیل امکان‌داشتن شغل مناسب برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی وجود داشته باشد. در کشورهای بلژیک، سوییس، دانمارک فرصت‌های فوق‌العاده‌ای برای فارغ‌التحصیلان مقاطع مختلف مهندسی کامپیوتر وجود دارد تا پس از تحصیل وارد بازار کار شوند و درآمد مناسبی را کسب کنند. کشور لوکزامبورگ نیز یکی از کشورهای اروپایی با پایین‌ترین نرخ بیکاری در اروپاست که از این طریق فرصت‌های بی‌نظیری را برای مهاجرین تحصیلی خود فراهم آورده است.

در کشور بلژیک، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از جمله فارغ‌التحصیلان رشته‌ مهندسی کامپیوتر از درآمد بالایی برخوردار هستند. همچنین در این کشور شرایطی فراهم شده تا پس از اتمام تحصیل بتوان با بستن یک قرارداد کاری، ویزای این کشور را دریافت کرده و از مزایای شهروندی آن بهره‌مند شوند. از جمله شرایط مهم برای اخذ پذیرش و بورسیه از دانشگاه‌های اروپایی، آماده‌سازی مدارک موردنیاز است. مدارک و شرایط اولیه تأثیرگذار در انتخاب داوطلبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد، دکترا و نیز فوق دکترا را به تفکیک و با جزئیات، در مقاله نحوه اپلای رشته کامپیوتر بررسی کرده‌ایم.

یکی از مهم‌ترین مدارک موردنیاز، مدرک زبان است. آزمون‌های رایج زبان شامل آزمون TOFEL و IELTS هستند که مدرک آن‌ها مورد پذیرش بسیاری از دانشگاه‌ های اروپایی است. نکته قابل‌توجه این است که برای اخذ پذیرش لازم است حداقل نمره‌ قابل‌قبول برای دانشگاه مدنظر خود را در شرایط پذیرش بررسی کرده و مطابق آن برای مطالعه و شرکت در آزمون زبان، اقدام به برنامه‌ریزی کنید. نکته حائز اهمیت این است که برای تحصیل در بعضی دانشگاه‌ های کشورهای اروپایی شما نیاز به داشتن مدرک و مهارت در زبانی غیر از انگلیسی دارید. یکی از مهم‌ترین مدارک موردنیاز، مدرک زبان است. آزمون‌های رایج زبان شامل آزمون TOFEL و IELTS هستند که مدرک آن‌ها مورد پذیرش بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی است. نکته قابل‌توجه این است که برای اخذ پذیرش لازم است حداقل نمره‌ قابل‌قبول برای دانشگاه مدنظر خود را در شرایط پذیرش بررسی کرده و مطابق آن برای مطالعه و شرکت در آزمون زبان، اقدام به برنامه‌ریزی کنید. نکته حائز اهمیت این است که برای تحصیل در بعضی دانشگاه‌های کشورهای اروپایی شما نیاز به داشتن مدرک و مهارت در زبانی غیر از انگلیسی دارید.

تصویری از یک مهندس کامپیوتر در اروپا

برای تحصیل در برخی کشورهای اروپایی نظیر آلمان و سوییس داشتن مدرک زبان آلمانی مزیت محسوب می‌شود و امکان اخذ پذیرش و دریافت بورسیه را برای شما به طرز چشمگیری بالا می‌برد. از طرف دیگر برخی کشورها، مثل ایتالیا برنامه‌های متنوعی را برای تحصیل دانشجویان خارجی در نظر گرفته‌اند. بدین ترتیب که دانشجویان می‌توانند خودشان زبان تحصیل خود را انگلیسی یا ایتالیایی انتخاب کنند. در کشور بلژیک که یکی از جذاب‌ترین مقاصد مهاجرتی در اروپاست، زبان تحصیل متفاوت است. سه زبان فرانسوی، آلمانی و هلندی در این کشور رایج است. بااین‌حال دانشگاه‌های کشور بلژیک و برخی دیگر کشورهای اروپایی مثل لوکزامبورگ، امکان انتخاب زبان انگلیسی را به‌عنوان زبان تحصیلی برای دانشجویان فراهم کرده‌اند تا نیازی به یادگیری زبان جدید نباشد.

کشور سوییس یکی دیگر از مقاصد مهم برای تحصیل مهندسی کامپیوتر در اروپا است. دانشگاه‌های این کشور با کسب رتبه‌های عالی در بسیاری از رده‌بندی‌های جهانی، به یک مقصد رؤیایی برای علاقه‌مندان ادامه تحصیل در مهندسی کامپیوتر تبدیل شده است. از لحاظ زبان تحصیل، در کشور سوییس و دانمارک نیز شرایط تقریباً مشابه بلژیک حاکم است. اغلب دانشگاه‌های این کشورها امکان تحصیل به زبان انگلیسی را فراهم کرده‌اند. بااین‌وجود، برای تحصیل در برخی دانشگاه‌های این کشور ممکن است نیاز به یادگیری زبان فرانسوی یا آلمانی تا سطح مدرک B2 داشته باشید.

توجه داشته باشید که در برخی دانشگاه‌های اروپا مانند دانشگاه کپنهاگ دانمارک برای تحصیل در مقطع کارشناسی تمام برنامه‌ها به زبان دانمارکی تدریس می‌شوند و شما برای تحصیل در این دانشگاه‌ها نیاز به مدرک و مهارت بالایی در زبان آکادمیک دانمارکی دارید. برای اطمینان در زبان‌های مورد پذیرش توسط دانشگاه‌های موردعلاقه خود حتماً فرم درخواست پذیرش و شرایط ذکر شده را برای هر دانشگاه، بادقت بررسی نمایید.

به‌علاوه، برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی، داشتن مدرک کارشناسی مرتبط با رشته مهندسی کامپیوتر، در روند پذیرش شما در دانشگاه‌های سراسر اروپا بسیار تأثیرگذار و برای اخذ پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌ها الزامی است. همچنین ارائه مقالات مرتبط با رشته تحصیلی، ارائه توصیه‌نامه‌های اساتید و داشتن دانش برنامه‌نویسی و تسلط بر زبان‌های برنامه‌نویسی مرتبط با زمینه‌ تحصیلی‌تان می‌تواند در روند پذیرش شما در برترین دانشگاه‌های اروپا، تأثیر بسیار مثبتی بگذارد.

انواع بورسیه در دانشگاه‌ های اروپا

تصویری از چارت بورسیه تحصیلی

کشورهای اروپایی بورسیه‌های متنوعی را برای تحصیل دانشجویان فراهم کرده‌اند. برخورداری از امکان دریافت این بورسیه‌ها برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی مهم و حیاتی بوده و ضمن کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی، فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی بسیاری را در اختیار آن‌ها می‌گذارد. همین مسئله اهمیت و ضرورت آشنایی با انواع بورسیه دانشگاه‌های کشورهای اروپایی را مشخص می‌کند.

به‌طورکلی، انواع بورسیه‌های دانشگاه‌های اروپا شامل بورسیه‌های دولتی و خصوصی می‌شود. به‌عنوان‌مثال دولت کشور ترکیه برای جذب دانشجویان خارجی بورسیه‌های مختلفی را ارائه می‌دهند. ارائه این بورسیه‌ها، هزینه‌های تحصیلی مناسب، امکان رفت‌وآمد آسان‌تر و وجود شرکت‌های استارتاپی و نیز شرکت‌های بزرگ حوزه‌ تکنولوژی، ترکیه را تبدیل به یک مقصد مهاجرتی جذاب برای دانشجویان کرده است. برای مطالعه بیشتر درباره‌ فرصت‌های تحصیلی ترکیه می‌توانید به مقاله مهندسی کامپیوتر در ترکیهمهندسی کامپیوتر در ترکیهمهندسی کامپیوتر در ترکیهاین صفحه عالی مهندسی کامپیوتر در ترکیه از جمله شرایط بورسیه رشته کامپیوتر در ترکیه و درآمد مهندس کامپیوتر در ترکیه و بهترین دانشگاه های ترکیه را بررسی کرده مراجعه نمایید.

بورسیه‌های دولتی در سایر کشورهای اروپایی نظیر آلمان و ایتالیا و لوکزامبورگ نیز وجود دارد. در ایتالیا بورسیه‌های دولتی به نحوی هستند که دانشجویان می‌توانند به‌راحتی با تأمین و پوشش هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود از طریق دریافت بورسیه، به‌صورت تمام‌وقت روی فعالیت‌های تحصیلی و تحقیقاتی خود تمرکز کنند. در آلمان این بورسیه به دانشجویان برتر و بااستعداد به‌صورت مالی اهدا می‌شود. به‌علاوه بورسیه‌های ایالتی هسه و بورسیه‌های بنیادهای دانشگاهی نیز در آلمان وجود دارند. این بورسیه‌ها امکانات خاصی را برای افراد فراهم کرده و آلمان را تبدیل به یک مقصد شگفت‌انگیز برای متقاضیان رشته مهندسی کامپیوتر کرده است. برای آشنایی بیشتر با این بورسیه‌ها در آلمان به مقاله بورسیه رشته کامپیوتر در آلمان رجوع کنید.

لوکزامبورگ باوجوداینکه کشور کوچکی است؛ اما در سال‌های اخیر پتانسیل زیادی را در ارائه‌ خدمات آموزشی باکیفیت از خود نشان داده است. برای تأمین هزینه‌های زندگی شامل هزینه اسکان و شهریه‌ تحصیلی بورسیه‌ها و وام‌های متنوعی در این کشور به محصلان اعطا می‌شود. یکی از برنامه‌های بورسیه دولتی در لوکزامبورگ CEDIES است. اخذ این بورسیه شرایط خاصی را می‌طلبد. محصلان برای اخذ این بورسیه باید اقامت دائم این کشور را داشته و یا عضو اتحادیه اروپا، منطقه‌ اقتصادی اروپا و یا کنفدراسیون سوییس باشند. حالت دیگر اخذ این بورسیه، سکونت در لوکزامبورگ به‌عنوان نیروی کار، پناهنده نبودن و یا حداقل پنج سال اقامت در این کشور است که بیشتر موردتوجه مهاجرین خارجی است.

تصویری از یک مهندس کامپیوتر در اروپا

نوع دیگری از بورسیه‌ها که بخشی حائز اهمیت از سیستم حمایتی را در کشورهای اروپایی تشکیل می‌دهند، بورسیه‌های استانی هستند. این بورسیه‌ها به‌صورت محلی به دانشجویان کمک‌های مالی را ارائه می‌کنند. این نوع بورسیه و بورسیه‌های دانشگاهی از مهم‌ترین و رایج‌ترین بورسیه‌های رشته کامپیوتر در ایتالیا هستند.

یکی دیگر از مهم‌ترین انواع بورسیه‌ها در کشورهای اروپایی، بورسیه‌های اتحادیه اروپاست. این بورسیه علاوه بر کمک‌هزینه‌های تحصیلی، فرصت‌های بی‌نظیری از قبیل آشنایی بافرهنگ کشورهای اروپایی و شبکه‌سازی بین‌المللی را برای دارندگان آن فراهم کرده است. این بورسیه‌ها از طریق برنامه‌های مختلفی نظیر اراسموس پلاس در کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا، آلمان، نروژ، بلژیک، لوکزامبورگ، دانمارک و... تأمین می‌شود.

بهترین دانشگاه‌ های اروپا برای تحصیل مهندسی کامپیوتر

تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در کشورهای اروپایی به دلیل وجود اساتید برتر و فرصت‌های تحقیقاتی بسیار، می‌تواند یک تجربه عالی و ارزشمند برای علاقه‌مندان مهندسی کامپیوتر باشد. آلمان با داشتن شهرت فراوان در حوزه فناوری و مهندسی، یکی از مقاصد اصلی تحصیل مهندسی کامپیوتر در اروپاست. برای مشاهده‌ بهترین دانشگاه‌های آلمان به لینک زیر مراجعه کنید.

یکی از بهترین مقصدهای تحصیل رشته کامپیوتر در اروپا، دانشگاه‌ ETH زوریخ سوییس است. این دانشگاه با داشتن حدود هفت هزار دانشجوی بین‌المللی سهم مهمی را در پذیرش دانشجویان خارجی ایفا می‌کند. دانشگاه‌های برن و ژنو نیز از برترین دانشگاه‌های سوییس برای تحصیل رشته کامپیوتر هستند. دانشگاه کاتولیک لوون (KU Leuven)، دانشگاه خنت (Ghent) و دانشگاه وریج بروکسل (VUB) در بلژیک و دانشگاه‌های کپنهاگ و آرهوس در دانمارک از برترین دانشگاه‌های رشته کامپیوتر هستند. همچنین دانشگاه لوکزامبورگ و دانشگاه‌های خصوصی نظیر دانشگاه پردیس میامی، دانشگاه لونکس و مدرسه bbi نیز در لوکزامبورگ از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

در برخی کشورها مانند ترکیه، انواع مختلفی از دانشگاه‌ها از قبیل کالج، دانشگاه‌های خصوصی و دانشگاه‌های دولتی برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر وجود دارد. برای مطالعه کسب اطلاع بیشتر درباره دانشگاه‌های ترکیه، مطالعه‌ مقاله‌ بهترین دانشگاه‌ های ترکیهمعرفی بهترین دانشگاه های ترکیهمعرفی بهترین دانشگاه های ترکیهاین صفحه عالی به معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه پرداخته و مواردی چون آیا تحصیل در دانشگاه های ترکیه رایگان است و الزام به داشتن مدرک زبان را بررسی کرده برای رشته کامپیوتر در سایت کنکور کامپیوتر توصیه می‌شود. گرایش‌های مختلف رشته مهندسی کامپیوتر و برترین دانشگاه‌های رشته مهندسی کامپیوتر در ایتالیا نیز پیش‌ازاین به‌تفصیل در مقاله بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای رشته کامپیوتر گردآوری شده است. بررسی این مقالات به شما کمک می‌کند با دیدی باز و با درنظرگرفتن فاکتورهای مهم و تأثیرگذار، دانشگاه‌های هدف خود را برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر انتخاب کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله با بررسی اروپا به‌عنوان یک مقصد مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی، انواع بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده برای رشته مهندسی کامپیوتر در کشورهای مختلف اروپایی نظیر آلمان، سوییس، ایتالیا، ترکیه و... را بررسی کردیم. به‌علاوه برترین دانشگاه‌های اروپا برای ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی را برای رشته مهندسی کامپیوتر معرفی کردیم. با تحلیل‌های انجام شده، می‌توان گفت به‌طورکلی شایستگی‌های تحصیلی و سوابق شما و نیز میزان نیاز مالی در اخذ بورسیه تحصیلی از کشورهای اروپایی تأثیرگذارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط اخذ پذیرش و بورسیه جهت ادامه تحصیل در هر یک از مقصدهای مهاجرت تحصیلی اروپا می‌توانید به لینک‌های ارائه شده در مقاله مراجعه نمایید.

آیا دانشگاه‌ های اروپا، در مقاطع مختلف بورسیه‌ های تحصیلی ارائه می‌ کنند؟

دانشگاه‌های اروپایی در مقاطع مختلف تحصیلی بورسیه‎‌های متنوعی را برای پوشش هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های زندگی، فرصت‌های تحقیقاتی و... فراهم می‌کنند. برای بررسی بیشتر انواع و شرایط این بورسیه‌ها به متن مقاله و مقالات لینک شده مراجعه نمایید.

چه مواردی در اخذ پذیرش و بورسیه از دانشگاه‌ های اروپا، تأثیرگذارند؟

به‌طورکلی سوابق و شایستگی‌های تحصیلی شامل معدل مقاطع قبلی، اعتبار دانشگاه قبلی، اقدامات پژوهشی، مقالات و توصیه‌نامه‌ها، نمره‌ آزمون‌های زبان، تسلط بر مهارت‌های فنی مرتبط با رشته و همچنین میزان نیاز مالی، در اخذ پذیرش و بورسیه‌های تحصیلی از دانشگاه‌های اروپا تأثیرگذارند.

برترین دانشگاه‌ های اروپایی برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر کدام‌ اند؟

دانشگاه‌های کشورهای آلمان، سوییس، دانمارک، لوکزامبورگ، ایتالیا و ترکیه، با کسب رتبه‌های برتر در رده‌بندی‌های جهانی از جذاب‌ترین مقاصد مهاجرتی در اروپا محسوب می‌شوند. ما در مقالاتی فرصت‌های تحصیلی و برترین دانشگاه‌های اروپا را برای تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در اروپا، بررسی کرده‌ایم. برای آشنایی بیشتر با این دانشگاه‌ها، مطالعه مقالات ارجاع داده شده برای شما بسیار مفید و کمک‌کننده خواهد بود.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره تیم پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200