کانال تلگرام

معرفی درس سیگنال و سیستم

معرفی درس سیگنال‌ها و سیستم‌ها

درس سیگنال‌ها و سیستم‌ها که با نام تجزیه و تحلیل سیستم‌‌ها نیز شناخته می‌شود، یکی از دروس تخصصی آزمون کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر است. در درس سیگنال‌ و سیستم‌ با مفاهیم پایه‌ای و بسیار مهمی آشنا می‌شویم که اکثر دانشجویان رشته‌های مهندسی باید کم و بیش با آن مفاهیم آشنا باشند. از مباحث موجود در این درس در پردازش تصویر، مدولاسیون، مخابرات سیار، نمونه‌برداری و موارد بسیار زیاد دیگری استفاده می‌شود. در درس سیگنال و سیستم ابتدا با تعریف «سیگنال» آشنا می‌شویم. سیگنال‌های زمان پیوسته (Continuous-time signals) و سیگنال‌های زمان گسسته (Discrete-time signals) را با هم مقایسه کرده و سیگنال‌های پایه و خواص مهم آن‌ها در هر دو حوزه زمان پیوسته و زمان گسسته را مورد بررسی قرار می‌دهیم. سپس به تعریف «سیستم» می‌پردازیم و با اجزای تشکیل دهنده یک سیستم آشنا شده و همچنین خواص مهم سیستم‌ها را در حوزه زمان پیوسته و زمان گسسته مورد بررسی قرار می‌دهیم. بعد از آشنایی با سیگنال‌ها و سیستم‌ها و خواص مهم آن‌ها، با مفهوم فرکانس آشنا می‌شویم و با توجه به اینکه برخی اوقات بررسی خواص سیستم‌ها در حوزه فرکانس نسبت به حوزه زمان ساده‌تر است، با استفاده از روش‌هایی همچون سری فوریه، تبدیل فوریه، تبدیل لاپلاس و تبدیل Z، سیگنال‌ها و سیستم‌ها را در حوزه فرکانس تحلیل می‌کنیم. در این درس با مباحث مهم دیگری مانند انواع فیلتر‌ها و همچنین مبحث نمونه‌برداری آشنا می‌شویم.

سرفصل‌های درس سیگنال‌ها و سیستم‌ها

فصل اول: سیگنال‌ها
فصل دوم: سیستم‌ها
فصل سوم: سیستم‌های خطی و تغییرناپذیر با زمان
فصل چهارم: سری فوریه پیوسته
فصل پنجم: سری فوریه گسسته
فصل ششم: تبدیل فوریه پیوسته
فصل هفتم: تبدیل فوریه گسسته

فصل هشتم: تبدیل لاپلاس
فصل نهم: تبدیل Z
فصل دهم: نمونه‌برداری

درس سیگنال‌ها و سیستم‌ها در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر

درس سیگنال‌ها و سیستم‌ها از سال 1396 در آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر و در گروه دروس تخصصی گرایش‌های معماری سیستم‌های کامپیوتری و هوش مصنوعی قرار گرفت. در آزمون سال 1399 این درس از بودجه ‌بندی رشته مهندسی کامپیوتر حذف شد و طبق آخرین دفترچه منتشر شده از سازمان سنجش، برای آزمون کارشناسی ارشد سال 1400 دوباره در بودجه‌بندی آزمون قرار گرفته است. هنوز مشخص نیست که در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 چند تست از درس سیگنال و سیستم مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که احتمالا 10 تست از این درس مطرح شود، تعداد سوال‌های این درس در سال‌های اخیر 7 سوال بوده و به طور میانگین، بیشترین سوال‌های طرح شده در آزمون مربوط به مباحث خواص سیستم‌ها، سیستم‌های خطی و تغییرناپذیر با زمان و تبدیل فوریه است و پیش‌بینی می‌شود که برای آزمون کارشناسی ارشد 1400 نیز از این مباحث سوال‌های بیشتری طرح شود. درس سیگنال و سیتم به همراه درس نظریه زبان ها و ماشین ها در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 و در گرایش های هوش مصنوعی و قرآن کاوی رایانشی دارای ضریب 3 و در سایر گرایش های مهندسی کامپیوتر دارای ضریب 2 است.

نحوه مطالعه درس سیگنال‌ها و سیستم‌ها

سوال‌های درس سیگنال ‌ها و سیستم ‌ها شاید در نگاه اول ظاهر سخت و پیچیده‌ای داشته باشند، اما اگر نکات مهم را بلد باشید، این سوال‌های به ظاهر سخت خیلی سریع و راحت حل می‌شوند. به طور کلی در حل اکثر سوال‌های درس سیگنال و سیستم اگر به راه حل‌های خیلی طولانی و پیچیده رسیدید، بدانید که یک نکته مهم را در نظر نگرفته‌اید، چون اغلب سوال‌های این درس راه حل‌های خیلی طولانی و پیچیده ندارند. بنابراین سوال‌های این درس نکته محور است و بهترین روش برای یادگیری این نکات حل سوال‌های متنوع و زیاد است. به طور کلی شرط موفقیت و کسب رتبه خوب در آزمون‌هایی با سوال‌های چهار گزینه‌ای تسلط به حل سوال در زمان محدود است که تمرین و حل سوال‌های زیاد و متنوع در این راه به دانشجو کمک زیادی خواهد کرد. 

منابع درس سیگنال و سیستم:

کتاب سیگنال ‌ها و سیستم‌ ها تألیف آلن اپنهایم که ترجمه فارسی آن نیز موجود است، به عنوان مرجع اصلی دانشگاهی این درس شاخته می‌شود، در زیر کتاب های مرجع سیگنال و سیستم را برای شما عزیزان قرار داده ایم تا براحتی بتوانید آنها را دانلود و از آنها استفاده کنید. برای دانلود سایر کتاب های مرجع رشته کامپیوتر به قسمت دانلود کتاب‌های زبان اصلی رشته کامپیوتر مراجعه کنید. با توجه به اینکه حجم این کتاب نسبتا زیاد است و شاید تمامی مطالب بیان شده در این کتاب برای حل سوال‌ها در آزمون ارشد نیاز نباشد، لذا مطالعه این کتاب و تسلط به تمامی مباحث مدت زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد و شاید لزوما منجر به تسلط به حل سوال‌های آزمون ارشد نیز نشود. برخی از دانشجویان با حضور در کلاس‌‌های آمادگی آزمون ارشد و یا مطالعه منابع دیگر، به طور بهینه از زمان خود استفاده می‌کنند. از منابع خوب جهت مطالعه درس سیگنال‌ها و سیستم‌ها می‌توان به کتاب تجزیه و تحلیل سیستم‌ها انتشارات نصیر و کتاب مجموعه سوال‌های چهار گزینه‌ای سیگنال‌ها و سیستم‌ها تألیف رضا کهن انتشارات نگاه دانش اشاره کرد، همین طور اگر مشکل مالی ندارید می‌توانید در کلاس های آنلاین سیگنال که توسط کافه تدریس برگزار می‌شود شرکت کنید

دانلود کتاب های مرجع درس سیگنال و سیستم

کلاس آنلاین سیگنال و سیستم:

با توجه به گستردگی درس سیگنال و سیستم و همین طور این موضوع که بسیاری از دانشجویان رشته کامپیوتر این درس را پاس نکرده اند و یا در این درس ضعیف هستند توصیه می‌کنیم که اگر مشکل مالی ندارند در کلاس های آنلاین سیگنال و سیستم شرکت کنند 

کلاس آنلاین سیگنال و سیستم

 

کلاس آنلاین سیگنال و سیستم

کلاس سیگنال و سیستم
مدرس: رضا کهن
 
 
طول دوره: 80 ساعت
زمان برگزاری: جمعه ها 17 الی 22
670000 435000 تومان تخفیف زمانی
 

 

 

مرجع اصلی درس سیگنال و سیستم چیست؟

کتاب سیگنال ‌ها و سیستم‌ ها تألیف آلن اپنهایم که ترجمه فارسی آن نیز موجود است، به عنوان مرجع اصلی دانشگاهی این درس شاخته می‌شود، پی دی اف این کتاب بصورت رایگان در قسمت دانلود کتاب های مرجع رشته کامپیوتر در سایت کنکور کامپیوتر قرار گرفته است که براحتی می‌توانید این کتاب را دانلود کنید

درس سیگنال و سیستم چیست؟

در درس سیگنال و سیستم ابتدا با تعریف «سیگنال» آشنا می‌شوید. سیگنال‌های زمان پیوسته (Continuous-time signals) و سیگنال‌های زمان گسسته (Discrete-time signals) با هم مقایسه شده و سیگنال‌های پایه و خواص مهم آن‌ها در هر دو حوزه زمان پیوسته و زمان گسسته مورد بررسی قرار می‌گیرد. سپس به تعریف «سیستم» پرداخته می‌شود و با اجزای تشکیل دهنده یک سیستم آشنا می‌شوید، همچنین خواص مهم سیستم‌ها را در حوزه زمان پیوسته و زمان گسسته مورد بررسی قرار میگیرد. بعد از آشنایی با سیگنال‌ها و سیستم‌ها و خواص مهم آن‌ها، با مفهوم فرکانس آشنا می‌شوید و سپس با توجه به اینکه برخی اوقات بررسی خواص سیستم‌ها در حوزه فرکانس نسبت به حوزه زمان ساده‌تر است، با استفاده از روش‌هایی همچون سری فوریه، تبدیل فوریه، تبدیل لاپلاس و تبدیل Z، سیگنال‌ها و سیستم‌ها را در حوزه فرکانس تحلیل می‌کنید

درس سیگنال ها و سیستم ها در کنکور ارشد کامپیوتر چه ضریبی دارد؟

درس سیگنال و سیتم به همراه درس نظریه زبان ها و ماشین ها در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 و در گرایش های هوش مصنوعی و قرآن کاوی رایانشی دارای ضریب 3 و در سایر گرایش های مهندسی کامپیوتر دارای ضریب 2 است.

 

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره ثابت موسسه:   09378555200

 

 

 

5 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)

مشتاقانه منتظر نظرات و سوالات شما هستیم (8)

0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
موقعیت خود را به اشتراک بزارید
محمد

سلام استاد من سال ۱۴۰۱ کنکور دارم و پایمم ضعیف دوتا سوال دارم درباره درس های کنکور ارشد :

۱_بین درس های ساختمان داده ، الگوریتم و هوش مصنوعی و سیگنال کدام امن تر هستند ؟
۲_به جا سیگنال میشود گسسته و امار خوند؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به محمد

سلام. وقت بخیر
نحوه برنامه ریزی شما باید بصورت هوشمندانه ای باشد، شما باید با توجه به گرایش و دانشگاهی که می‌خواهید قبول شوید برنامه ریزی کنید و نباید فقط به این توجه کنید که چه دروسی امن تر هستند. پاسخ شما هم بستگی به همین دو مورد دارد.
همین طور با توجه به پیشینه هر شخصی پاسخ به سوال اول شما می‌تواند متفاوت باشد.
در مورد سوال دوم تون هم از هر گرایش به گرایش دیگر پاسخ شما متفاوت است.
به همین پیام ریپلای کنید که چه گرایش و چه دانشگاهی میخواهید قبول شوید تا شما را بتوانم بصورت دقیق راهنمایی کنم.
موفق باشید

پاسخ
پاسخ محمد به رامین رضوی

سلام مجدد استاد
من دانشجوی پیام نور رشته کامپیوتر با معدل ۱۴ هستم و کنکورمم سال ۱۴۰۱ میشود و رشته مورد نظرم نرم افزار تهران یا امیرکبیر و از الان شروع کردم به خواندن با دو درس منطقی و نظریه و استراتژی خوندم این که منطقی و نظریه و پایگاه و معماری که درس های امنی هستن عالی بخونم و هوش و ساختمان و الگوریتم هم سه ماه پاییز ویژه تمرکز کنم روشون و بخونم و بعد از اون درس سیستم عامل و شبکه و دیجیتال در زمستان بخونم و سیگنال حذف کنم و بجاش گسسته و امار سر جلسه بزنم ولی میخوام بدونم ایا درس الکترونیک دیجیتال درس امنی هست که اون هم عالی بخونم و روش سرمایه گذاری کنم همینطور بین هوش و ساختمان داده و الگوریتم کدومشون امن تر هستن و اگر میشه خودتون یه لیست از دروسی که ساده و امن هستن بنویسید.
در پایان استاد واقعا ممنون که این همه همایش و مشاوره رایگان در اختیار ما میگذارید.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به محمد

سلام. وقت بخیر
بطور کلی اگر شما می‌خواهید در گرایش نرم افزار رتبه خوبی کسب کنید می‌توانید درس سیگنال و همین طور همه دروس ریاضیات به جز ریاضی گسسته را حذف کنید. اما با توجه به اینکه شما از الان شروع کردید می‌توانید درس سیگنال را هم مطالعه کنید و وقت اش را دارید.
ترتیب مطالعه تان زیاد خوب نیست، با توجه به اینکه زمان خوبی شروع کردید بهتر است ابتدا از دروس اصلی کنکور ارشد کامپیوتر شروع کنید.
فعلا 4 درس ریاضی گسسته، مدار منطقی، معماری کامپیوتر و ساختمان داده را مطالعه کنید.
درس الکترونیک دیجیتال درس سبک و خوبی است و فکر نمیکنم سوالات خیلی سختی از این درس مطرح شود
موفق و پیروز باشید

پاسخ
محسن

سلام استاد مشکلی که با این درس دارم مطالب زیاد اون هست و فراموشی نمیدونم چرا مطالب این درس به سرعت فراموش میشوند به نظر شما چکار میشه کرد؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به محسن

سلام. وقت بخیر
برای تسلط روی درس سیگنال و سیستم نیاز هست که مثال ها و تست های خیلی زیادی در بازه های منظم حل کنید. مثلا اگر سیگنال را تمام کردید شبی بین 10 تا 15 تست از این درس حل کنید و شبی حدود 1 ساعت روی این موضوع وقت بذارید.
موفق و پیروز باشید

پاسخ
رزیتا

سلام استاد.
استاد کلاس نکته و تست سیگنال برای کسی ک پایه سیگنالش صفره خوبه؟
من سعی کردم خودم سیگنال رو بخونم ولی متاسفانه نتونستم و الان خیلی استرس دارم ک نشه بخونمش.
اگر نکته و تست رو تهیه کنم میتونم از پسش بر بیام؟
پایه سیگنال و ریاضی مهندسیم تقریبا صفره.
لطفا کمکم کنید.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به رزیتا

سلام. وقت بخیر
شما اول باید درس سیگنال و سیستم و بخونید و بعد از نکته و تست اش استفاده کنید، بدون خواندن درس و یادگیری این درس نکته و تست به تنهایی نمیتونه خیلی به شما کمک کنه، مگر اینکه پایه خوبی در درس سیگنال داشته باشید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد