وبینار رایگان: نقشه‌راه رسیدن به بهترین رتبه کنکور ارشد
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

کاربرد هوش مصنوعی در ایران

این صفحه عالی کاربرد هوش مصنوعی در ایران و همچنین بازار کار هوش مصنوعی در ایران و درآمد هوش مصنوعی در ایران و آینده هوش مصنوعی در ایران را بررسی کرده است

هوش مصنوعی از آن دسته رشته‌هایی است که‌به‌دلیل تازگی‌و‌جذابیتی که دارد، علاقه‌مندان بسیاری‌را پیدا کرده است و کشورهای پیشرو دنیا، برنامه‌های راهبردی کاملی را درزمینه توسعه هوش مصنوعی تدوین کرده‌اند و بااین‌که اغلب کشورهای آسیایی و خاورمیانه در توسعه‌ هوش مصنوعی سهم بالایی دارند، اما ایران تقریباً هیچ جایگاهی دراین توسعه ندارد و دربین هجده کشور خاورمیانه، رتبه دهم را دارد. با‌این‌حال، ما دراین مقاله، یعنی کاربرد هوش مصنوعی در ایران سعی کرده‌ایم نشان دهیم که‌چگونه هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است باوجود محدودیت‌های زیرساختی و تنظیم‌گری که‌در ایران وجود دارد، سبب تغییرات شده است.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی، شاخه‌ای از علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. است که‌هدف اصلی‌ آن، تولید ماشین‌های هوشمند جایگزین انسان‌ است. هوش مصنوعی در حقیقت ماشینی است‌که‌ به‌گونه‌ای برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است شده که همانند انسان فکر کند و توانایی تقلید از رفتار انسان را داشته باشد تا بتواند وظایفش را انجام دهد و این‌که دارای رشته‌های مختلفی از قبیل شبکه های عصبیشبکه عصبی یا شبکه عصبی مصنوعی (nueral network) چیست؟شبکه عصبی یا شبکه عصبی مصنوعی (nueral network) چیست؟این مقاله عالی به معرفی شبکه عصبی یا شبکه عصبی مصنوعی (nueral network) پرداخته، همچنین الگوریتم شبکه عصبی، انواع و کاربرد و تاریخچه شبکه های عصبی بررسی شده، بینایی ماشینبینایی کامپیوتر و کاربردهای آن چیست و چگونه کار می‌کند؟بینایی کامپیوتر و کاربردهای آن چیست و چگونه کار می‌کند؟کامپیوتر ویژن یا بینائی کامپیوتر، در ارتباط با مدلسازی و تقلید از حس بینایی انسانی از طریق استفاده از نرم‌افزار یا سخت‌افزار دیجیتالی می‌باشد. در این صفحه بینایی ماشین را بصورت کامل بررسی شده است.، یادگیری ماشینیادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند، این مقاله فوق العاده یادگیری ماشین را بصورت کامل بررسی کرده است، پردازش زبان طبیعی و موارد دیگر بوده که دسته‌بندی آن در ایران نیز به‌این شاخه‌ها تقسیم می‌گردد. سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه از هوش مصنوعی استفاده کنیمچگونه از هوش مصنوعی استفاده کنیمچگونه از هوش مصنوعی استفاده کنیماین صفحه عالی بررسی کرده که چگونه از هوش مصنوعی استفاده کنیم و کاربرد هوش مصنوعی در زمینه های مختلف و راهنمایی هایی برای استفاده از هوش مصنوعی ارائه داده؟ برای دیدن پاسخ این سوال می‌توانید مقاله مذکور را مطالعه کنید.

کاربرد هوش مصنوعی در ایران

پزشکی

کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی

تقریباً همه‌ی صنایع، از جمله بهداشت و سلامت توسط تکنولوژی و هوش مصنوعی رشد و‌ تغییر کرده‌اند، مانند به‌وجود آمدن پرستار مجازی، ساخت‌ و‌ مدیریت دارو، کنترل سلامت و غیره. درکشور ما نیز یک‌سری اقدامات جهت هوشمند‌سازی حوزه‌ی پزشکی و سلامت صورت گرفته، به‌عنوان مثال:

  1. راه‌اندازی کلینیک پوست با کاربرد هوش مصنوعی و طب بازساختی در دانشگاه علوم پزشکی ایران
  2. آنالیز پوست با هوش مصنوعی در بیمارستان شهید مطهری

کشاورزی

نرم افزار ایرانی کشتیار

بهره‌گیری از هوش مصنوعی در بخش کشاورزی، باعث بهبود عملکرد و کشت محصولات باکیفیت می‌شود؛ اما درکشور ایران کشاورزی به‌روش سنتی‌ انجام می‌شود و زیرساخت‌های لازم جهت استفاده از فناوری هوش مصنوعی وجود ندارد. با‌این‌حال یک‌سری نرم‌افزارها مانند نرم‌افزار کشتیار وجود دارد که توسط متخصصان ایرانی طراحی شده و یک دستیار هوشمند برای کشاورزان است.

معماری

نرم افزار بنیانو برای معماری

با کمک هوش مصنوعی می‌شود داده‌های حجیم را پردازش و ساختمان‌ها را طراحی‌و‌بهینه کرد؛ درواقع هوش مصنوعی در قالب نرم‌افزارهای تحلیلی و ربات‌های هوشمند در معماری ظاهر می‌گردد. ازجمله نرم‌افزارهای ایرانی می‌توان به‌نرم‌افزار بنیانو اشاره کرد که‌به ساخت‌و‌بهینه‌سازی اسکلت‌های ساختمانی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک می‌کند.

هوافضا

هوش مصنوعی در هوافضا

از هوش مصنوعی در حوزه هوافضا برای کنترل‌ و‌هدایت بالن‌ها، بالگردها، ماهواره‌ها، پهپادها و فضاپیماها استفاده می‌شود و درکشور ما نیز دانشمندان ازاین فناوری در سازمان‌های فضایی برای ساخت ماهواره‌هایی باسرعت‌و‌دقت بالاتر، ماهواره‌برها و انواع موشک استفاده می‌کنند. به‌طورکلی به‌دلیل ظرفیت‌های زیاد هوش مصنوعی درارتباط با‌صنعت هوافضا، اکنون سازمان‌های دفاعی و فضایی به‌طور گسترده ازاین فناوری استفاده می‌کنند.

هنر و رسانه

مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت

هوش مصنوعی در حوزه‌هایی مانند موسیقی، هنرهای زیبا و سایر حوزه‌های هنر، نقش بسیارمهمی ایفا نموده و همچنین با استفاده از ابزارهای چهارگانه بینایی ماشین، پردازش زبان طبیعی، پردازش گفتار و داده کاویداده‌ کاوی چیست؟ بررسی 0 تا 100 دیتا ماینینگ (data mining)داده‌ کاوی چیست؟ بررسی 0 تا 100 دیتا ماینینگ (data mining)این مقاله عالی بررسی کرده که داده کاوی یا دیتا ماینینگ (data mining) چیست و چه کاربردی دارد، سپس انواع روش های داده کاوی و مزایای دیتا ماینینگ را بررسی کرده در بخش‌های مختلف صنعت رسانه ازجمله رادیوو‌تلویزیون، اخبار، سایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی می‌تواند به‌تولید و نظارت‌بر محتوای متنی، صوتی‌وتصویری بپردازد. از شرکت‌های ایرانی این حوزه می‌توان‌به ویراویراست، مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت، مرکز روشن و ده‌ها شرکت دیگر اشاره کرد.

بازاریابی و فروش

هوش مصنوعی در بازاریابی و فروش

هوش مصنوعی به‌عنوان یک ابزار اساسی برای صاحبان کسب‌‌و‌کار، جهت پیشرفت بیشتر در بازار رقابتی کنونی مطرح است. ظهور فناوری هوش مصنوعی، ایده‌ها و الگوهای جدیدی را برای توسعه بازاریابی و فروش، تبلیغات، تجارت الکترونیک و خدمات فروشگاهی بازکرده است که‌از نرم‌افزارهای ایرانی مرتبط‌با بازاریابی‌و‌فروش می‌توان‌به سیستم تبلیغات هوشمند آیساین اشاره کرد.

حمل و نقل

مسیریاب ایرانی نشان، نمونه ای از هوش مصنوعی در حمل و نقل

از هوش مصنوعی در انواع روش‌های حمل و نقل برای تولید ماشین‌های خودران، کاهش مصرف سوخت، انرژی و هزینه‌ها و همچنین افزایش کارایی و بهره‌وری سیستم حمل‌و‌نقل استفاده می‌شود. درست است‌که کشور ایران راه درازی برای تولید ماشین‌های خودران درپیش دارد، اما چندی پیش از ربات خودروی خودران که یک‌دهم ابعاد یک خودروی واقعی است، باهمکاری اپراتور همراه‌اول و دانشگاه شهید بهشتی طراحی شده و رونمایی شد. از دیگر موارد کاربرد هوش مصنوعی در حمل‌و‌نقل ایران، تولید انواع نرم‌افزارهای مسیریابی بهینه همچون اپلیکیشن نشان و بلد و... است.

مخابرات

هوش مصنوعی در مخابرات و تکنولوژی اینترنت نسل پنجم

هوش مصنوعی کاربردهای گسترده ای دراین بخش‌از صنعت، یعنی مخابرات دارد؛ مانند طبقه‌بندی داده‌های موجود در شبکه‌های مخابراتی، تشخیص ناهنجاری و بهینه‌سازی شبکه و بهره‌برداری از آن و دستیار مجازی؛ همچنین هوش مصنوعی در گسترش اینترنت نسل پنجم نیز کاربرد دارد؛ به‌طوری‌که چندی پیش، مرکز تحقیقات مخابرات ایران برای همکاری‌با شرکت‌های فعال در حوزه هوش مصنوعی باهدف عملیاتی کردن شبکه ارتباطی نسل پنجم در کشور فراخوان داد که‌این موضوع نشان‌دهنده‌ی اهمیت هوش مصنوعی در توسعه‌ مخابرات کشور است.

خدمات و آموزش

هوش مصنوعی، تغییرات مثبتی را در سیستم‌های آموزشی و ارائه خدمات به‌شهروندان ایجاد کرده و توانسته فواید قابل‌توجهی از قبیل بهبود نحوه‌ی یادگیری و آموزش، برنامه‌ریزی تحصیلی و... داشته باشد و در بخش خدمات به‌برقراری امنیت، اجرای قانون و مدیریت انرژی توجه دارد. از نرم افزارهای کاربردی در زمینه‌ی خدمات می‌توان به هوشتل (خودکارسازی فعالیت‌های اداری) و دربخش آموزش می‌توان‌به آزمونیار بهسان (ارزیابی تحصیلی) اشاره کرد.

امنیت

هوش مصنوعی در امنیت

حضور هوش مصنوعی توانسته امنیت سایبریامنیت سایبری چیست؟ 0 تا 100 امنیت سایبری [cyber security]امنیت سایبری چیست؟ 0 تا 100 امنیت سایبری [cyber security]این مقاله به بررسی امنیت سایبری (cyber security)، انواع امنیت سایبری، اهمیت امنیت سایبری، یادگیری امنیت سایبری و شغل های امنیت سایبری پرداخته است را نیز به‌یک امنیت هوشمند تبدیل نماید. به‌بیانی دیگر، هوش مصنوعی باشناسایی تهدیدات، خنثی‌سازی آن‌ها و یا پیش‌بینی حملات محتمل‌الوقوع، تأثیر بسزایی در تأمین امنیت گذاشته است؛ از نرم افزارهای کاربردی ایرانی در این بخش، می‌توان نرم‌افزار تشخیص چهره از شرکت رخ نگار و مدیریت هویت کاربران از شرکت فراشناسا را نام‌برد.

بازار کار هوش مصنوعی در ایران

مطمئناً طبق توضیحات بالا، متوجه‌ نفوذ هوش مصنوعی در همه‌ی صنایع و میزان اهمیت آن شده‌اید و می‌توان نتیجه گرفت‌که طیف وسیعی‌از موقعیت‌های شغلی برای افراد علاقه‌مند وجود دارد. درکشور ما بیش‌از 100 شرکت در زمینه‌ی هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند که‌طبق‌آمار، هرساله تعداد شرکت‌های فعال دراین حوزه بیشتر می‌شود و این نشان‌دهنده‌ی نیاز روزافزون به‌نیروهای ماهرو‌متخصص است.

درآمد هوش مصنوعی در ایران

یک مهندس هوش مصنوعی در ایران می‌تواند تحت عنوان برنامه‌نویس، تحلیل‌گر، مدیر شبکهوظایف مدیر شبکه چیست؟ – مهارت های مورد نیاز ادمین شبکهوظایف مدیر شبکه چیست؟ – مهارت های مورد نیاز ادمین شبکهاین مقاله عالی به پاسخ سوالاتی نظیر ادمین شبکه (Network Administrator) کیست؟ وظایف مدیر شبکه چیست؟ و مهارت های مورد نیاز ادمین شبکه پرداخته است ، مدیر وب‌سایت، سازنده ربات، داده‌کاو و... استخدام شود. میزان درامد افراد در شرکت‌و‌ادارات دولتی براساس قانون وزارت کار تعیین می‌شود و در بخش خصوصی و سایت‌های فریلنسری نیز متغیر است که از چند‌میلیون شروع می‌شود؛ اما به‌طورکلی میزان دستمزد به‌مهارت شما و نوع پروژه بستگی دارد.

آینده هوش مصنوعی در ایران

اگرچه درحال‌حاضر کشور ما دراستفاده‌از هوش مصنوعی در زندگی جایگاه ناامیدکننده‌ای را دارد؛ اما بی‌شک در سال‌های آینده شاهد رشد بازار کار مهندسی هوش مصنوعی خواهیم بود، چراکه این مسئله در اداره آینده دنیا نقش دارد و پیش‌بینی شده که‌تا ده‌سال آینده هوش مصنوعی دربسیاری‌از سیستم‌های داخلی به‌کار گرفته‌شده و افراد شاهد ارائه خدمات آن باشند.

جمع‌بندی

همان‌طور‌که در مقاله توضیح دادیم، هوش مصنوعی در ایران به‌ارائه خدمات آموزشی، پزشکی، حمل‌و‌نقل، معماری و بسیاری از موارد دیگر کمک کرده است. هوش مصنوعی در ایران رو به‌تکامل بوده و درحال‌حاضر حقیقتاً ما در اول راه قرارداریم و امید است که‌زیرساخت‌های لازم برای رشد سریع‌تر در این حوزه فراهم شود.

هوش مصنوعی به چه زیررشته هایی تقسیم می‌شود؟

هوش مصنوعی دارای رشته‌های مختلفی از قبیل شبکه‌های عصبی، بینایی ماشین، یادگیری ماشین، پردازش زبان طبیعی و موارد دیگر است.

معرفی چند مورد از سایت های ایرانی هوش مصنوعی؟

سایت هیوا، سایت فیبوناچی و سایت شهاب

چه فرصت های شغلی برای رشته هوش مصنوعی وجود دارد؟

در‌حال‌حاضر بیشترین موقعیت‌های شغلی درزمینه هوش مصنوعی، مربوط‌ به پردازش تصویر، صدا‌و‌متن، طراحی دستگاه‌های هوشمند و استخراج داده‌ها است.

امتیازدهی3.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 13.88 امتیاز (4 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200