تا ۵۰٪ تخفیف در جشنواره کوله پشتی بهار
دیدن تخفیف‌ها و شرکت در جشنواره
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟

برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده

زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس یک زبان برنامه نویسی شی گرا (Object-oriented Programming) و بر اساس زبان C ساخته شده است. این زبان برنامه نویسی بسیار مقیاس پذیر است و به برنامه نویس اجازه کنترل منابع کامپیوتر را می‌دهد. همچنین این زبان، نزدیک به زبان ماشین است و همین نکته یادگیری آن را سخت می‌کند. اگر شما هم دوست دارید بیشتر درباره این زبان محبوب بدانید تا انتهای این نوشتار جذاب همراه ما باشید.

++C چیست؟

زبان برنامه نویسی ++C حدود سال 1980 توسط Bjarne Stroustrup در آزمایشگاه Bell ” در موری هیل، نیوجرسی” ایجاد شد، این زبان برنامه نویسی بسیار شبیه به C است (زبان برنامه نویسی C در اوایل دهه 1970 توسط دنیس ریچی برای سیستم عامل یونیکس توسعه یافته و بر روی آن پیاده سازی شد).

++C آنقدر شبیه به زبان برنامه نویسی سی است که بیش از 99% برنامه‌های C را بدون هیچ تغییری می‌تواند کامپایل کند، البته گفتنی است ++C به علت داشتن ساختاری شی گرا نسبت C بسیار امن‌تر و سریع‌تر است.

در کل هر زبان برنامه نویسی که به وجود می‌آید برای هدف خاصی است مثلاً:

کاربرد های زبان برنامه نویسی ++C

این تصویر بیانگر مفهوم کاربرد های سی پلاس پلاس است.

اغلب این زبان برنامه نویسی در توسعه مرورگرها، سیستم عامل‌ها و برنامه‌های کاربردی و همچنین برنامه نویسی درون بازی‌ها، مهندسی نرم افزار، ساختارهای داده و غیره استفاده می‌شود.

چند نمونه از سیستم عامل‌ها، بازی‌ها، مرورگرها و غیره که با زبان برنامه نویسی ++C نوشته شده‌اند عبارتند از:

 1. اکثر کد نویسی سیستم عامل Mac OS X با زبان ++C بوده است.
 2. اکثر نرم افزارهای مایکروسافت مانند ویندوز، مایکروسافت آفیس، IDE Visual Studio و Internet Explorer نیز به زبان ++C نوشته شده‌اند.
 3. چون زبان ++C قدرت دستکاری سخت افزاری را دارد می‌تواند برای نوشتن بازی‌های سه بعدی مناسب باشد.
 4. اکثر برنامه‌های Adobe مانند Photoshop، Illustrator و غیره با استفاده از ++C توسعه یافته‌اند.
 5. چون زبان ++C یک زبان فوق العاده سریع است لذا مرورگرها برای افزایش سرعت بارگذاری صفحات از این زبان استفاده می‌کنند به عنوان مثال موزیلا فایرفاکس کاملاً با ++C توسعه یافته است همچنین برنامه‌های Google مانند Chrome و Google File System تا حدی به زبان ++C نوشته شده‌اند.
 6. برنامه‌های جاسازی شده به علت ارتباط سخت افزاری ترجیحاً با زبان ++C نوشته می‌شوند مانند: ساعت‌های هوشمند، سیستم‌های تجهیزات پزشکی، ماشین لباسشویی هوشمند و غیره،
 7. Tensorflow، یکی از پرکاربردترین کتابخانه‌های پایتون که توسط گوگل توسعه یافته است، از ++C به عنوان زبان برنامه نویسی Back-end خود استفاده می‌کند.

مزایای ++C نسبت به سایر زبان های کد نویسی

شی گرا بودن

++C یک زبان برنامه نویسی شی گرا است و کدها در قالب اشیا هستند و به همین دلیل تغییر و کد نویسی زبان می تواند آسان‌تر باشد.

سریع بودن

سرعت یکی از اصلی‌ترین ویژگی های ++C است، چون علاوه بر این که شی گرا است نزدیک سخت افزار است و به سرعت اجرا می‌شود.

داشتن کتابخانه (C++ (STL

کتابخانه C++ (STL) در سی پلاس پلاس کمک می‌کند تا نوشتن کدهای سریع‌تر از حد معمول شود، در این کتابخانه STL هایی وجود دارد که در هنگام تعریف کانتینرها، نقشه‌ها و جداول هش به کمک برنامه نویس می‌رود.

پشتیبانی از اشاره گر

++C با تعریف اشاره گرهایی می‌تواند کدهای یک برنامه نویس را به هم مرتبط کند (توجه داشته باشید هر زبان برنامه نویسی اشاره گر ندارد).

نزدیک به سخت افزار بودن

این تصویر نشان دهنده مفهوم نزدیک بودن سی پلاس پلاس به سخت افزار است.

++C یک زبان سطح پایین است زیرا بیشتر از سایر زبان های برنامه نویسی می‌تواند زودتر با سخت افزار ارتباط برقرار کنید و این به حالتی کمک می‌کند که برنامه نویس بخواهد با لایه‌های پایین‌تر در ارتباط باشد، بدون اینکه با صفر و یک کار کند یا از زبان اسمبلی استفاده کند.

نمونه هایی از زبان برنامه نویسی ++C

در ذیل چند نمونه ساده از زبان برنامه نویسی ++C را با هم می‌بینیم:

 
#include <iostream>
using namespace std;

int main() {  
  int number;

  cout << "Enter an integer: ";
  cin >> number;

  cout << "You entered " << number;  
  return 0;
}

در این قطعه کد ابتدا از کاربر خواسته می‌شود تا یک عدد صحیح وارد کند، سپس عدد وارد شده را چاپ می‌کند.

مثالی دیگر:

 
#include <iostream>

int main() {
  std::cout << "Hello World!";
  return 0;
}

در این مثال با استفاده از دستور std::cout عبارت “!Hello World“را به شکل رشته چاپ می‌کند.

جمع بندی

زبان برنامه نویسی ++C یک زبان پر کاربرد است که عموماً برنامه نویسانی با آن کار می‌کنند که علاوه بر مسلط بودن بر چند زبان علاقه مند به انجام پروژه‌های سخت‌تر هستند.

++C ساده‌تر است یا پایتون؟

سینتکس پایتون بسیار به انگلیسی نزدیک‌تر است و بنابراین خواندن و نوشتن آن آسان‌تر است و آن را به ساده‌ترین نوع کد برای یادگیری تبدیل می‌کند اما خوانایی کد ++C در مقایسه با پایتون ضعیف است و درک کدهای زبان برنامه نویسی ++C می‌تواند کمی سخت‌تر از پایتون باشد.

آیا یادگیری زبان ++C برای مبتدی ها خوب است؟

پیشنهاد می‌کنیم اگر واقعاً هیچ دانشی از زبان‌های برنامه نویسی ندارید بهتر است در ابتدا با ++C شروع نکنید، معمولاً زبان‌هایی که نزدیک زبان ماشین هستند مانند ++C، زبان اسمبلی و C یادگیری پیچیده‌تری دارند اما غیرممکن نیستند.

++C سخت‌تر است یا جاوا؟

اکثر برنامه نویسان می‌گویند که یادگیری جاوا آسان‌تر است، زیرا علاوه بر اینکه این زبان جدیدتر از ++C است، سینتکس راح‌تری دارد و به زبان انسان نزدیک‌تر است، البته باید منحنی یادگیری را در نظر گرفت و باید دانست که مثلاً برای چه کاری زبان برنامه نویسی باید استفاده شود.

امتیازدهی4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.50 امتیاز (5 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200