برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳

این صفحه فوق العاده به معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳ پرداخته. همچنین در هر یک از این زبان‌ها به معرفی بهترین پلتفرم آن، فریم ورک های برتر آن و بهترین کتابخانه های آن پرداخته

با توجه به پیشرفت مداوم فناوری، زبان‌های برنامه‌ نویسی به‌عنوان پایه‌ای‌ترین و همچنین محبوب‌ترین نوآوری‌ها شناخته می‌شوند، تقریباً می‌توان گفت در هر تکنولوژی به وجود آمده یک‌ زبان برنامه‌ نویسی مؤثر بوده است. زبان‌ های برنامه‌ نویسی مختص به فقط کامپیوترها نیستند بلکه در دنیای امروزه شامل تمام اشیا نیز می‌شوند، به عنوان مثال ماشین لباس‌شویی‌های هوشمند منزلتان یا سرعت‌سنج دیجیتالی دوچرخه شما از زبان‌ برنامه‌ نویسی استفاده کرده‌اند تا نقش خود را به‌درستی ایفا کند، به‌طور خلاصه تکنولوژی مدرن جهان بدون زبان‌‌های برنامه نویسی وجود نخواهد داشت.

در ادامه این نوشتار جذاب قصد داریم تا 15 تا از محبوب ترین زبان‌های برنامه نویسی 2023 را طبق معتبرترین منابع عنوان کنیم، همچنین به بررسی نقاط قوت و ضعف، چشم‌انداز، میزان تقاضا، بازار کار، درآمد و غیره در هر زبان برنامه نویسی بپردازیم تا افرادی که قصد دارند برنامه نویسی بیاموزند، راحت‌تر گزینه‌ای برای آموختن پیدا کنند.

همچنین اگر به تاریخچه برنامه نویسی کامپیوتر علاقه دارید و یا می‌خواهید بدانید به چه کسی برنامه نویس می‌گویند و فرق دولوپر و برنامه نویسی چیست می‌توانید به صفحه برنامه نویسی کامپیوتربرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است مراجعه کنید.

در این مقاله به بررسی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در سال ۲۰۲۳ خواهیم پرداخت.

چه زبان برنامه نویسی را باید یاد بگیرم؟

هر زبان برنامه نویسی برای هدف خاصی طراحی‌شده است و مزایا و معایب نسبی خود را دارد. صرف نظر از این‌ها، 3 پارامتر زیر برای انتخاب یک زبان برنامه نویسی مناسب ضروری است:

  1. بازار کار زبان برنامه نویسی مدنظر
  2. میزان محبوبیت زبان برنامه نویسی مدنظر
  3. میزان علاقه فردی به زبان برنامه نویسی مدنظر

در ادامه 15 تا از بهترین زبان های برنامه نویسی روز دنیا در سال 2023 آورده شده است که از آن‌ها استفاده‌های مختلف می‌شود تا انتها با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را به‌درستی دریافت کنید.

محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی 2023

پایتون (Python)

زبان برنامه نویسی پایتون در دهه 1980 به وجود آمد و بعد از آن مداوم  پیشرفت کرد تا در اکتبر سال 2021 توانست جاوا را که یک رقیب پرقدرت به شمار می‌آمد شکست دهد و به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی سال 2023 تبدیل شود.

بسیاری از برنامه‌نویسان که می‌خواهند برنامه نویسی را تازه شروع کنند ترجیح می‌دهند زبان پایتون را در اولویت یادگیری قرار دهند، چون پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و همه‌منظوره با سینتکس است که در مقایسه با سایر زبان‌های برنامه نویسی بسیار ساده و روان است این امر یادگیری پایتون را نسبتاً سرعت می‌بخشد.

مزایای پایتونمعایب پایتون

- انعطاف پذیری پایتون به‌عنوان یک‌زبان تثبیت‌ شده

- دارای پشتیبانی قوی از کتابخانه‌های قوی و فریم ورک‌های زیادی است.

- پایتون یک‌زبان تفسیر شده است که همین گاهی اوقات منجر به محدودیت سرعت می‌شود.

- همچنین به دلیل استفاده زیاد از کتابخانه‌ها و وظایفی که از بسیاری از اشیاء فعال استفاده می‌کنند، می‌تواند باعث استفاده سنگین از حافظه شود.

برنامه نویسی پایتون چه کاربردی دارد؟

لوگوی زبان برنامه نویسی پایتون

پلتفرم (Platform) وب یا دسکتاپ (Web or desktop)
بهترین چارچوب های (Frameworks) پایتون جنگو(Django) - پلتفرم برتر پایتون به شمار می آید، جنگو یک چارچوب وب رایگان، منبع باز برای توسعه کدها و برنامه‌های پیچیده است.
Flask - یک میکرو فریم ورک است که به توسعه‌دهندگان در مورد ابزارها، پایگاه‌های داده و برنامه‌های دیگر انعطاف‌پذیری می‌دهد.
CherryPy - برای توسعه سریع اپلیکیشن وب طراحی‌شده است.
بهترین کتابخانه های پایتون TensorFlow- یک کتابخانه منبع باز برای محاسبات و نمودارها برای ایجاد شبکه های عصبی و یادگیری عمیق است.
Pandas - کتابخانه‌ای سریع و سبک برای تحلیل و مدل‌سازی داده
NumPy- کتابخانه محبوب برای ریاضی
PyTorch - بر اساس Torch و از محاسبات، مدل‌سازی و مفاهیم نموداری پشتیبانی می‌کند.

درآمد برنامه نویسان پایتون چقدر است؟

توسعه دهندگان پایتون در ایران حداقل از 2 میلیون تومان تا 50 میلیون تومان در ماه درآمد دارند، این رقم با توجه به سطح برنامه نویس «جونیور  یا سنیور » یا شهر محل کار «شهر بزرگ یا شهر کوچک»  تغییر می یابد. همچنین توسعه دهندگان پایتون در خارج از کشور 109092 دلار در سال درآمد دارند.

برنامه نویسی جاوا اسکریپت (JavaScript)

جاوا اسکریپت در سال 1995 ایجاد شد و در ابتدا با نام LiveScript شناخته می‌شد. جاوا اسکریپت هیچ ارتباطی با جاوا ندارد و زبان برنامه نویسی وب است. جاوا اسکریپت درجه اول در قسمت فرانت «جلو» وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها استفاده می‌شود تا آن‌ها را پویا و تعاملی کند، همچنین می‌توان از آن در سمت سرور با فریم ورک‌هایی مانند (Node.js) استفاده کرد.

طبق آمار (Stack Overflow)، جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان برنامه نویسی است که توسط 68٪ از توسعه‌دهندگان حرفه‌ای استفاده می‌شود، همچنین در بیش از 98٪ از تمام وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود. با این اعداد، می‌توان با اطمینان گفت که هرکسی که می‌خواهد توسعه وب را یاد بگیرد باید جاوا اسکریپت را به‌عنوان یکی از زبان‌های برنامه نویسی پایه بیاموزد.

مزایای جاوا اسکریپتمعایب جاوا اسکریپت
- آسان برای یادگیری و پیاده‌سازی
- در همه جای وب استفاده می‌شود
- می‌تواند بلافاصله در مرورگر سمت سرویس‌گیرنده اجرا شود
- تقاضا در سرور وب‌سایت را کاهش می‌دهد
- جاوا اسکریپت در مرورگرها متفاوت تفسیر می‌شود و در برابر مسائل امنیتی سمت سرویس‌گیرنده آسیب‌پذیر است.

لوگوی زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت چه کاربرد هایی دارد؟

جاوا اسکریپت برای توسعه اپلیکیشن وب، توسعه اپلیکیشن تک صفحه ای (SPA) و برنامه های دسکتاپ و اپلیکیشن موبایل مناسب است.

پلتفرم (سکو) کراس پلتفرم (دسکتاپ، موبایل، وب)
فریم ورک های برتر جاوا اسکریپت CinderAngular - فریم ورکی برای وب، موبایل، برنامه‌های کاربردی موبایل و دسکتاپ که از زبان Typescript مایکروسافت برای افزایش سرعت استفاده می‌کند.
Vue.js - فریم ورکی عالی برای ایجاد برنامه‌های وب تک صفحه‌ای (SPA) با ترکیب React و Angular است.
Node.js - یک محیط بک‌اند منبع باز و چند پلتفرمی برای کدنویسی هرچه بهتر برنامه نویسان.
Ionic - یک محیط توسعه به صورت منبع باز.
React Native - یک چارچوب UI منبع باز و چند پلتفرمی.
بهترین کتابخانه های جاوا اسکریپت React.js - یک کتابخانه برای ایجاد رابط کاربری (UI) است.
jQuery - یک کتابخانه کوچک است که به منظور ساده کردن پیمایش و تغییر (HTML DOM tree) و مدیریت CSS و Ajax  طراحی‌شده است.

درآمد برنامه نویسان جاوا اسکریپت چقدر است؟

توسعه دهندگان جاوا اسکریپت در ایران حداقل از 2.5 میلیون تومان تا 35 میلیون تومان در ماه درآمد دارند، این رقم با توجه به سطح برنامه نویس «جونیور  یا سنیور » یا شهر محل کار «شهر بزرگ یا شهر کوچک»  تغییر می یابد. همچنین جاوا اسکریپت یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است و تقاضای زیادی در بین سازمان‌های مختلف دارد، میانگین درآمد توسعه‌ دهندگان جاوا اسکریپت  خارج کشور در حدود 112152 دلار در سال است.

جاوا (Java)

جاوا یکی دیگر از زبان‌های برنامه نویسی همه‌منظوره پرکاربرد است که برای مبتدیان بسیار عالی است. این زبان برنامه نویسی همه‌منظوره که متعلق به شرکت Oracle است، با ساختار شی گرا (Object-oriented) خود به استانداردی برای برنامه‌هایی تبدیل شده است که می‌توانند بدون توجه به پلتفرم (مانند مک، ویندوز، اندروید، iOS و غیره) استفاده شود. جاوا به دلیل قابلیت حمل آن در پلتفرم‌ها، شناخته شده است.

امروزه بیش از 3 میلیارد دستگاه برنامه‌های کاربردی جاوا را دارند. جاوا همچنین در پشتیبانی از چندین وب‌سایت محبوب از جمله گوگل، آمازون، توییتر و یوتیوب استفاده می‌شود. فریم ورک های جدید جاوا مانند Spring، Struts و Hibernate نیز بسیار محبوب هستند. ماشین مجازی جاوا به نام JVM به جاوا اجازه می‌دهد تقریباً بر روی هر سخت‌افزار و سیستم‌عاملی اجرا شود و آن را به یکی از پر کاربرترین زبان های برنامه نویسی در جهان تبدیل می‌کند. قابل‌ذکر است که سیستم عامل اندروید مبتنی بر جاوا است.

مزایای جاوامعایب جاوا
- جاوا به دلیل سطح بالای استفاده از آن در طول سالیان متمادی سریع و قابل‌اعتماد است.
- کتابخانه‌های متنوع آن باعث تسریع کد نویسی می‌شود.
- می‌توان به مهم‌ترین عملکردهای رایانه مانند سیستم فایل، گرافیک و صدا برای هر برنامه نسبتاً پیچیده و مدرنی که می‌تواند بر روی هر سیستم‌عاملی اجرا شود، دسترسی پیدا کرد.
- جاوا نیازهای نحوی دقیق و کدهای پیچیده‌ای دارد که منجر به زمان توسعه طولانی‌تر می‌شود. جاوا سریع تر از پایتون است اما حافظه زیادی را اشغال می‌کند.

لوگوی زبان برنامه نویسی جاوابرنامه نویسی جاوا برای چه کاربرد هایی دارد؟

جاوا به توسعه نرم‌افزارهای با کارایی بالا در پلتفرم‌های مختلف، ازجمله اپلیکیشن های موبایل، هوش مصنوعی، داده‌های بزرگ، برنامه های کاربردی وب و غیره کمک می‌کند. علاوه بر این، جاوا احتمالاً شناخته‌شده‌ترین زبان برنامه نویسی برای بازی های موبایلی است.

پلتفرم (Platform) وب، موبایل، دسکتاپ (Web, Mobile, desktop)
فریم ورک های برتر جاوا Spring - یک چارچوب منبع باز برای ایجاد برنامه‌های کاربردی وب با امنیت بالا
Struts - Apache Struts یک چارچوب برنامه وب منبع باز است که از معماری MVC پیروی می‌کند.
Spark - یک چارچوب وب برای جاوا و کاتلین، آپاچی اسپارک رایگان و منبع باز برای پشتیبانی از مهندسی داده، علم داده و یادگیری ماشین است.
بهترین کتابخانه های جاوا Apache Commons - دارای 43 کتابخانه مدولار با ویژگی‌هایی مانند کلاس‌ها، پایگاه داده، حافظه پنهان، ابزارهای ورودی/خروجی است.
Google Guava - ابزارهای مهم، مجموعه‌ها، کد نویسی رشته‌ها، کتابخانه‌های نمودار، ابزارهای ورودی/خروجی، هش کردن و موارد دیگر را پوشش می‌دهد. طراحی نرم‌افزار بهتری نسبت به کتابخانه Apache Commons دارد.
Jackson - مجموعه‌ای از کتابخانه‌های پردازش داده برای جاوا است. همچنین از فرمت‌های داده مانند Avro، BSON، CBOR، CSV، Smile، Protobuf، XML، یا YAML و انواع داده‌ها مانند Guava، Joda، PCCollections و غیره پشتیبانی می‌کند.

درآمد برنامه‌ نویسان جاوا چقدر است؟

توسعه‌ دهندگان جاوا در داخل کشور حداقل از  یک میلیون تومان تا 45 میلیون تومان در ماه درآمد دارند، این رقم با توجه به سطح برنامه نویس «جونیور  یا سنیور » یا شهر محل کار «شهر بزرگ یا شهر کوچک»  تغییر می یابد. همچنین میانگین درآمد توسعه‌ دهندگان جاوا در خارج از ایران حدود 109225 دلار در سال است.

گو (Go)

توسط گوگل در سال 2007 برای API‌ها و برنامه‌های کاربردی وب توسعه داده شد. Go اخیراً به دلیل سادگی و همچنین توانایی آن در مدیریت سیستم های چندهسته ای و شبکه ای و پایگاه‌ داده های بزرگ به یکی از سریع ترین زبان های برنامه نویسی در حال رشد تبدیل شده است. Go، همچنین به‌عنوان Golang شناخته می‌شود که برای پاسخگویی به نیازهای برنامه‌نویسانی که روی پروژه‌های بزرگ کار می‌کنند، استفاده می‌شود.

Go به لطف ساختار ساده و مدرن همچنین داشتن سینتکس کاربرپسند در میان بسیاری از شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات محبوبیت پیدا کرده است. شرکت‌هایی که از Go به‌عنوان زبان برنامه نویسی خود استفاده می‌کنند عبارت‌اند از Google، Uber، Twitch، Dropbox و غیره. زبان برنامه نویسی گو سرعت بالایی در پردازش اطلاعات دارد بنابراین برای افرادی که بر روی داده‌های بزرگ کار می‌کنند نیز مناسب است.

مزایای Goمعایب Go
- آسان برای یادگیری
- کد شفاف
- سازگار
- سریع
- Go هنوز یک‌زبان نسبتاً «جدید» است.
- در گو ممکن است در نهایت کد بیشتری نسبت به زبان‌های دیگر نوشته شود.
- پشتیبانی بسیار کم از کتابخانه

لوگوی زبان برنامه نویسی گو

زبان برنامه نویسی Go چه کاربردی دارد؟

Go عمدتاً در سیستم‌های سمت سرور استفاده می‌شود، اما می‌تواند برای DevOps، ابر، هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است، علم داده و حتی برخی از بازی‌ها نیز استفاده شود.

پلتفرم (Platform) کراس پلتفرم، دسکتاپ
فریم ورک های برتر Go kit - یک کتابخانه استاندارد برای میکروسرویس ها است.
echo - کارایی بالای در بین فریم ورک های گو دارد.
go-zero - یک فریم ورک میکرو است.
fiber - این فریم ورک الهام گرفته‌شده از Express است که در گو بازنویسی شده است.
کتابخانه های برتر Go GORM - با استفاده از RAW SQL و SQL و همچنین پلاگین های قابل توسعه کار خود را انجام می‌دهد.
Vegeta - ابزاری انعطاف‌پذیر که به‌طور خاص برای HTTP ایجاد شده است.

درآمد برنامه نویسان گو چقدر است؟

توسعه دهندگان گو در ایران حداقل از 8 میلیون تومان تا 36 میلیون تومان در ماه درآمد دارند، این رقم با توجه به سطح برنامه نویس «جونیور  یا سنیور » یا شهر محل کار «شهر بزرگ یا شهر کوچک»  تغییر می یابد. همچنین برنامه نویسان  Go در خارج از کشور می‌توانند به طور متوسط حقوق 141654 دلار تا 261000 دلار در سال را داشته باشند.

کاتلین (Kotlin)

یک زبان برنامه نویسی همه‌منظوره است که در ابتدا با نام Project Kotlin توسط JetBrains در سال 2011 توسعه یافته و رونمایی شد، اولین نسخه به طور رسمی توسط شرکت گوگل در سال 2016 منتشر شد. کاتلین برای رقابت با جاوا ساخته‌ شده است و بسیاری آن را برتر از جاوا می‌دانند اما خوب یکسری معایب نسبت به جاوا دارد. اکثر برنامه‌های گوگل بر اساس Kotlin هستند، برخی از شرکت‌هایی که از Kotlin به‌عنوان زبان برنامه نویسی خود استفاده می‌کنند عبارت‌اند از Coursera، Pinterest، PostMates و بسیاری دیگر.

مزایای کاتلینمعایب کاتلین
- کد کمتری نسبت به جاوا و سایر زبان‌ها می‌طلبد
- راه‌اندازی سریع
- سازگاری کامل با جاوا
- Kotlin منبع باز است و به‌خوبی پشتیبانی می‌شود.
- معایب جاوا را رفع می‌کند.
- متخصصان کاتلین کمتر هستند.
- نوسان سرعت کامپایلر؛ بدون کلمه کلیدی ثابت در Kotlin

لوگوی زبان برنامه نویسی کاتلین

کاتلین چه کاربردی دارد؟

Kotlin درجه اول برای برنامه‌های اندروید استفاده می‌شود و بسیاری از برنامه‌های جاوا در Kotlin بازنویسی می‌شوند.

پلتفرم (Platform) وب، موبایل، دسکتاپ، سرور
فریم ورک های برتر کاتلین Ktor Framework - مانع از محدودیت‌هایی مثل ثبت‌نام، قالب‌بندی، پیام‌رسانی مداوم می‌شود.
Kweb - یک کتابخانه Kotlin است که به‌راحتی می‌توان آن را به پروژه‌های جدید یا موجود اضافه کرد.
بهترین کتابخانه های کاتلین Kotest - برای تست پروژه استفاده می‌شود.
Exposur - یک کتابخانه SQL فشرده است که بر سادگی و کوچکی کد تأکید دارد.

درآمد برنامه نویسان کاتلین چقدر است؟

به طور کلی درآمد برنامه نویسی اندروید در سال 1401 با زبانی مثل کاتلین در ایران می‌تواند از 3 تا 30 میلیون تومان در ماه متغیر باشد، گفتنی است که سطح برنامه نویس «آماتور، جونیور یا سنیور» و همچنین شهر «بزرگ یا کوچک» در درآمد موثر هستند. همچنین توسعه دهندگان Kotlin در خارج از کشور به طور متوسط 136000 دلار در سال درآمد دارند و پتانسیل کسب درآمد تا 171500 دلار در سال را نیز دارند.

پی اچ پی (PHP)

یک‌ زبان برنامه نویسی منبع باز (Open-source) است که در سال 1990 ایجاد شد. بسیاری از توسعه‌ دهندگان وب یادگیری PHP را ضروری می‌دانند، زیرا این زبان برای ساخت بیش از 80 درصد وب‌سایت‌ها در اینترنت، ازجمله سایت‌های برجسته مانند فیس بوک و یاهو استفاده شده است. PHP در HTML تعبیه شده است. برنامه‌نویسان از PHP  بیشتر برای نوشتن اسکریپت های سمت سرور استفاده می‌کنند؛ اما توسعه‌ دهندگان نیز می‌توانند از این زبان برای نوشتن اسکریپت‌های خط فرمان استفاده کنند.

PHP همچنین زبان‌اصلی سیستم مدیریت محتوای وردپرس است و یکی از اجزای اصلی جعبه‌ ابزار توسعه‌ دهندگان وردپرس است. از آنجایی‌ که وردپرس رایگان و منبع باز است، نگاه کردن به فایل‌های اصلی آن راه خوبی برای آشنا شدن با نحوه قدرت بخشی PHP به وب‌سایت‌ها است.

مزایای PHPمعایب PHP
- PHP به دلیل سادگی، سرعت و انعطاف‌پذیری خود مشهور است.
- PHP منبع باز و شی‌ءگرا با یک سینتکس ساده است.
- PHP به‌خوبی توسط همه پایگاه‌های داده پشتیبانی می‌شود، در تمام پلتفرم‌ها قابل‌حمل است و توسط بسیاری از فریم ورک‌ها پشتیبانی می‌شود.
- به‌عنوان یک‌زبان تفسیری، PHP به‌کندی اجرا می‌شود.
- خیلی ایمن نیست لذا برای کاربردهای بزرگ مناسب نیست.
- همچنین چون مدیریت ضعیفی در خطایابی دارد، نمی‌تواند تعداد زیادی برنامه را پشتیبانی کند.

 لوگوی زبان برنامه نویسی Php

برنامه نویسی PHP چه کاربرد هایی دارد؟

عمدتاً در توسعه وب مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیش از 78٪ از وب‌سایت‌هایی که برنامه نویسی سمت سرور آن‌ها شناخته شده است، استفاده می‌شود. PHP را می‌توان برای صفحات وب استاتیک و پویا، همچنین برنامه‌های کاربردی و پلت فرم‌های تجارت الکترونیک استفاده کرد.

پلتفرم (Platform) کراس پلتفرم (دسکتاپ، موبایل، وب)
فریم ورک های برتر PHP لاراول (Laravel) - لاراول یک چارچوب توسعه اپلیکیشن وب است که به دلیل سینتکس رسا و زیبا شناخته شده است. لاراول از موتور قالب Blade بهره می‌برد و شامل کتابخانه‌های شی گرا داخلی است.
Symfony - شناخته شده به‌عنوان یکی از قابل‌اعتمادترین فریم ورک ها، Symfony بسته‌ها و اجزایی را برای بهبود بهره وری توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد.
CodeIgniter - CodeIgniter یک فریم ورک بسیار سبک (2 مگابایت)، مبتنی بر MVC، سریع، قابل‌اعتماد و ایده آل برای برنامه‌های وب پویا است.
 CakePHP -  کیک پی اچ پی از یک سیستم قالب استفاده می‌کند و به طور کل کد های افزودنی را به صورت راحت تری در اختیار برنامه نویسان قرار میدهد.
Yii - یک فریم ورک PHP منبع باز برای برنامه‌های وب در مقیاس بزرگ است.
بهترین کتابخانه‌ های PHP Guzzle - Guzzle به‌عنوان یک کلاینت خاص PHP برای ارسال درخواست‌های HTTP به سرورهای وب عمل می‌کند.
PHPUnit - موثرترین کتابخانه PHP برای تست برنامه‌های کاربردی وب است.

درآمد برنامه نویسان پی اچ پی چقدر است؟

به طور کلی درآمد برنامه نویسی با زبانی مثل PHP در سال 1401 در ایران میتواند از 2.9 میلیون تومان  تا 38 میلیون تومان در ماه متغیر باشد، گفتنی است که سطح برنامه نویس «آماتور، جونیور یا سنیور» و همچنین شهر «بزرگ یا کوچک» در درآمد موثر هستند. برنامه نویسان PHP با سطح متوسط در خارج از کشور، به طور متوسط سالانه حدود 107409 دلار دریافت می‌کنند.

زبان برنامه نویسی سی شارپ (#C)

یکی دیگر از شاخه‌های محبوب C#، C است که توسط مایکروسافت برای اجرا بر روی پلت فرم دات نت برای برنامه‌های کاربردی ویندوز توسعه داده شد. آندرس هلسبرگ، خالق سی شارپ، می‌گوید این زبان بیشتر شبیه ++C است تا جاوا لذا افرادی که قبلاً زبان برنامه نویسی سی را یاد گرفته‌اند، درک زبان سی شارپ برایشان فوق‌العاده راحت خواهد بود.

سی شارپ برای برنامه‌های کاربردی در ویندوز، اندروید و iOS مناسب است، زیرا از محصول محیط توسعه یکپارچه، ++Microsoft Visual C کمک می‌گیرد. سی شارپ در قسمت بک‌اند (Back-end) چندین وب‌سایت محبوب مانند بینگ، دل، ویژوال استودیو و مارکت واچ استفاده می‌شود.

مزایای سی شارپمعایب سی شارپ
- سی شارپ مبتنی بر برنامه نویسی شی‌ءگرا است و مدیریت کدها در سی شارپ راحت‌تر است.
- سی شارپ شبیه زبان انسان است و استفاده از ویژوال استودیو کار برنامه‌نویسان را راحت‌تر می‌کند.
- مقیاس‌پذیری و قابلیت به‌روزرسانی دارد.
- قابلیت همکاری با سایر کدها را دارد.
- متن‌باز است.
- کتابخانه‌های گسترده دارد.
- سی شارپ به دلیل کامپایلر دومرحله‌ای عملکردی کاملاً مشابه با ++C ارائه می‌دهد.
- کمتر انعطاف‌پذیر است، زیرابه چارچوب Net. مایکروسافت بستگی دارد.
- رابط کاربری گرافیکی X-Platform ضعیفی دارد.

لوگوی زبان برنامه نویسی سی شارپ

برنامه نویسی سی شارپ چه کاربردی دارد؟ 

سی شارپ برای معماری سمت سرور و برای توسعه برنامه‌های دسکتاپ ویندوز عالی است. با این‌ حال، می‌توان از آن در چند پلتفرم و حتی برای توسعه اپلیکیشن موبایل استفاده کرد (Xamarin از #C استفاده می‌کند).

پلتفرم (Platform) کراس پلتفرم، ازجمله برنامه‌های کاربردی نرم‌افزار موبایل
فریم ورک های برتر سی شارپ Accord.NET Framework – این فریم ورک به‌طور کامل در سی شارپ نوشته‌شده است و برای توسعه برنامه‌های بینایی کامپیوتری با کیفیت بالا، استماع کامپیوتر، پردازش سیگنال و برنامه‌های آماری استفاده می‌شود.
Roslyn (پلتفرم کامپایلر دات نت) – یک کامپایلر رایگان و منبع باز سی شارپ و ویژوال‌ بیسیک با API‌های تجزیه‌ و تحلیل کد گسترده است.
بهترین کتابخانه های سی شارپ Cake – یک سیستم اتوماسیون ساخت بین پلتفرمی با C# DSL است.
DotNetNuke – یک سیستم مدیریت محتوای وب که از رتبه ۱۴ در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۷ در سال ۲۰۱۹ رسید.

درآمد برنامه نویسان سی شارپ چقدر است؟

به طور متوسط برنامه نویسان #C داخل کشور در سال 1401 بین 1 تا 41 میلیون تومان در ماه درآمد دارند. همچنین توسعه دهندگان سی شارپ خارج از کشور حدود 111760 دلار در سال درآمد دارند.

سویفت (Swift)

سوئیفت یک‌ زبان برنامه نویسی iOS است که در سال 2014 توسط اپل معرفی شد و یک سال بعد منبع باز شد. Swift دارای نحو نسبتاً ساده و قابل‌خواندن برای انسان است. سوئیفت تقریباً از همه‌چیزِ زبان برنامه نویسی Objective-C پشتیبانی می‌کند. Swift در مقایسه با سایر زبان‌های برنامه نویسی به مهارت‌های کد نویسی کمتری نیاز دارد و می‌توان آن را با IBM Swift Sandbox و IBM Bluemix استفاده کرد.

Swift در برنامه‌های محبوب iOS مانند WordPress، Mozilla Firefox، SoundCloud و حتی در بازی Flappy Bird استفاده می‌شود.

مزایای سوئیفتمعایب سوئیفت
- یادگیری نسبتاً آسان است
- نحو تمیز
- کد کمتر
- سریع‌تر از زبان‌های برنامه نویسی قابل‌مقایسه
- متن‌باز
- سوئیفت هنوز یک‌زبان کامپیوتری جدید با کتابخانه‌ها، چارچوب‌ها و ابزارهای کمی است.
- تعداد توسعه‌دهندگان ماهر Swift کم است.

لوگوی زبان برنامه نویسی Swift

برنامه نویسی سوئیفت چه کاربردی دارد؟

Swift برای iOS، iPadOS، macOS، tvOS، watchOS و برنامه‌های tvOS و لینوکس استفاده می‌شود.

پلتفرم (Platform) موبایل (به‌طور خاص گوشی‌های هوشمند با سیستم‌عامل iOS)
فریم ورک های برتر سوئیفت Kitura - یک چارچوب وب سوئیفت است که  در سمت سرور منبع باز است.
Perfect - یک وب سرور و جعبه‌ابزار برای توسعه‌دهندگان Swift که برنامه‌ها و سایر خدمات REST را ایجاد می‌کنند.
Vapor - یک چارچوب وب Swift HTTP است.
بهترین کتابخانه های سوئیفت SnapKit - یکی از بهترین کتابخانه‌هاست چون به توسعه‌دهندگان iOS اجازه می‌دهد تا با استفاده از کد کوتاه و ظریف، محدودیت‌ها را کنار بزنند.
Alamofire - یک کتابخانه از شبکه HTTP است که بر اساس NSURLSession و سیستم بارگیری URL ساخته‌شده است.

زبان برنامه نویسی آر (R)

R یک‌ زبان برنامه نویسی و محیط نرم‌افزاری برای تجزیه‌ و تحلیل آماری و نمایش گرافیکی است. R توسط رأس ایهاکا و رابرت جنتلمن در دانشگاه اوکلند، نیوزلند ایجاد شد و در حال حاضر توسط تیم هسته توسعه R توسعه‌ یافته است. این زبان برنامه نویسی R بر اساس حرف اول نام دو نویسنده R (رابرت جنتلمن و راس ایهاکا) نامگذاری شده است.

R یک‌ زبان منبع باز است که در اصل نسخه متفاوتی از زبان S است، بسیاری از کدهایی که توسعه‌دهندگان برای S می‌نویسند بدون تغییر روی R اجرا می‌شود. برنامه‌های ساخته‌ شده در R برای پردازش آمار، ازجمله مدل‌سازی خطی و غیر خطی، محاسبه، آزمایش، تجزیه‌ و تحلیل استفاده می‌شود. R زبان مناسبی برای یادگیری مبتدیان نیست (بیشتر برای افرادی که قبلاً سابقه برنامه نویسی با جاوا یا پایتون را داشتند مناسب است با این‌ حال باز هم کسی که درک قوی از ریاضیات داشته باشد می‌تواند این زبان را یاد بگیرد).

مزایای Rمعایب R
- R منبع باز است.
- قابل استفاده بر روی انواع سیستم‌عامل لینوکس، ویندوز و سیستم‌عامل مک است.
- برای کد نویسی مدیریت داده مناسب است.
- کندتر از Matlab یا Python میباشد.
- امنیت پایینی دارد.

لوگوی زبان برنامه نویسی Rبرنامه نویسی R چه کاربردی دارد؟ 

R برای محاسبات آماری (مدل‌سازی، آزمون‌ها، تجزیه‌ و تحلیل سری‌های زمانی، خوشه‌بندی) و گرافیک استفاده می‌شود.

پلتفرم (Platform) دسکتاپ
فریم ورک های برتر R beaker - یک فریم ورک که به توسعه سریع خدمات وب کمک می‌کند.
plumber - کمک به ایجاد یک وب API می‌کند.
ambiorix - این فریم ورک به گونه‌ای طراحی‌شده است که انعطاف‌پذیر و قابل‌گسترش باشد.
بهترین کتابخانه های R Dplyr - برای دستکاری داده‌ها در R استفاده می‌شود.
Ggplot2 - یکی از بهترین کتابخانه‌ها برای تجسم داده‌ها در R است.

درآمد برنامه‌ نویسان R چقدر است؟

در داخل کشور از 3 میلیون تومان تا 32 میلیون تومان در ماه درآمد برنامه نویسان آر می‌باشد. توسعه‌ دهندگان R در خارج از ایران به‌ طور متوسط حدود 90940 دلار در سال دریافت می‌کنند.

سی و سی پلاس پلاس (C و ++C)

برخی از زبان‌های برنامه نویسی مانند پایتون برای برنامه‌نویسان جدید ایده ال هستند زیرا نحو آن‌ها ساده و قابل خواندن توسط انسان است، در اصل، برنامه‌نویس می‌تواند برنامه‌هایی بنویسید که کارهای زیادی را با کد کمتر انجام می‌دهند. از سوی دیگر، برخی از زبان‌های دیگر چالش‌برانگیزتر هستند، زیرا نحو آن‌ها به کد ماشین نزدیک‌تر است (زبان بسیار سطح پایین و کاملاً عددی که رایانه‌ها آن را پردازش می‌کنند) C یکی از این زبان‌ها است. زبان C که بسیار تأثیرگذار است، همچنین پایه و اساس اکثر نحو  یا همان سینتکس برنامه نویسی مدرن را تشکیل می‌دهد.

++C با گنجاندن کلاس‌ها و اشیاء بر روی C ساخته می‌شود که به شما امکان می‌دهد اشیاء واقعی را در کد نمایش دهید. زبان سی اولین زبان برنامه نویسی است و ++C یک‌ شکل پیشرفته‌تر از آن به شمار میاید. (C و ++C) هر دو مناسب یادگیری افراد مبتدی هستند ، اما خوب زبان های ساده‌تری هم برای افراد مبتدی وجود دارد.

مزایای C و ++Cمعایب C و ++C
- ++C/C زبان‌های سطح متوسط هستند و در سیستم‌عامل‌ها قابل‌حمل هستند.
- ++C شی‌ءگرا است، با تخصیص حافظه پویا اجرای برنامه را سریع‌تر می‌کند.
- C و ++C هر دو پیچیده و کاربردی هستند.
- C به اندازه ++C امن نیست، اما امنیت هر دو پایین است.
- نحوه کد نویسی هر دو نسبت به زبان‌های مدرنی مثل پایتون پیچیده‌تر است.

لوگوی زبان برنامه نویسی C و C++

برنامه نویسی C و ++C چه کاربردی دارد؟

C برای برنامه نویسی سیستم و نرم‌افزارهای جاسازی‌ شده یا تعبیه‌ شده (Embedded) و کرنل «هسته» سیستم‌عامل است (زبان برنامه نویسی تعبیه‌ شده یک‌ زبان برنامه نویسی است که توسعه‌ دهندگان در سیستم‌های تعبیه‌ شده از آن استفاده می‌کنند . به‌ طور کلی، زبان‌ها دسترسی سطح پایینی به سخت‌افزار دستگاه دارند). ++C بیشتر برای نرم‌افزارهای گرافیکی سنگین مانند بازی‌ها است.

پلتفرم (Platform) وب، جاسازی‌شده، دسکتاپ (Web, Embedded, desktop)
فریم ورک های (Frameworks) برتر C و ++C Cinder - کتابخانه ++C و منبع باز برای «کد نویسی حرفه ای» است و شامل یک API تجزیه XML و JSON است.
OpenCV - یک کتابخانه متن‌باز با مجوز BSD، است که در ++C نوشته‌شده است.
Facil.io - یک فریم ورک کاربردی وب با کارایی بالا می‌باشد.
Onion - کتابخانه‌ای برای ایجاد سرورهای HTTP ساده و برنامه‌های کاربردی وب است.
بهترین کتابخانه های C و ++C کتابخانه استاندارد ++C - عملیات روی سیستم‌های فایل و اجزای آن‌ها، مانند مسیرها، دایرکتوری‌ها و فایل‌های معمولی به عهده این کتابخانه است.
Boost - شامل بسته‌های کد برای پشتیبانی از جبر خطی، تولید اعداد شبه تصادفی، چند رشته‌ای، پردازش تصویر، عبارات منظم، پردازش رشته‌ها، متن و تست است.
FANN - شبکه عصبی مصنوعی سریع (FANN)، یک کتابخانه شبکه عصبی منبع باز است که به زبان C نوشته‌شده است.

میزان درآمد برنامه‌ نویسان C و ++C چقدر است؟

برنامه نویسان سی و سی پلاس پلاس در داخل کشور در سال 1401  مبلغی حدود 4 تا 21 میلیون تومان در ماه درآمد دارند، این مبلغ می تواند با توجه به سطح برنامه نویس، نوع کار و قرارداد متغیر باشد. همچنین برنامه نویسان C و ++C در خارج از کشور به‌طور متوسط چیزی در حدود 118,366 دلار در سال درآمد دارند.

HTML (اچ تی ام ال)

HTML (زبان نشانه‌گذاری HyperText) کدی است که برای ساختار یک صفحه وب و محتوای آن استفاده می‌شود.

مزایای HTMLمعایب HTML
- یادگیری و استفاده از HTML آسان است و این برای برنامه‌نویسان مبتدی بسیار عالی است. - انعطاف‌پذیری کم
- امنیت پایین

لوگوی زبان Html

برنامه نویسی HTML  چه کاربرد هایی دارد؟

می‌توان آن را با فناوری‌هایی مانند (CSS) و زبان‌های برنامه نویسی مانند JavaScript ترکیب کرد تا صفحات وب جذاب‌تری ساخته شود.

پلتفرم (Platform) وب
فریم ورک های برتر HTML Twitter Bootstrap- دارای یک طرح پاسخگو 12 شبکه‌ای، 13 پلاگین سفارشی جی کوئری برای راحتی کار برنامه‌نویس است.
Foundation - باقابلیت نمونه‌سازی سریع یک فریم ورک کارآمد است.
کتابخانه های برتر HTML کتابخانه کد HTML Quackit - کتابخانه یا فهرستی از کدهای HTML که هر موقع برنامه‌نویس به آن‌ها نیاز داشت می‌تواند به‌راحتی از داخل کتابخانه کپی کند.

درآمد برنامه‌ نویسان HTML چقدر است؟

درآمد برنامه نویسان HTML در ایران بین 1.8 میلیون تومان تا 35 میلیون تومان در ماه متغیر است. همچنین توسعه دهندگان این زبان در خارج کشور به‌ طور متوسط چیزی در حدود 56725 دلار در سال درآمد دارند.

زبان برنامه نویسی  روبی (Ruby) یا یاقوت سرخ

یک‌ زبان محبوب توسعه وب است که توسط دیوید هانسون در سال 2004 ایجاد شد سپس این سیستم به گونه‌ای طراحی شد که سینتکس انسان پسند‌تر داشته باشد، لذا برای افرادی که مبتدی هستند روبی می‌تواند گزینه خوبی برای یادگیری باشد. روبی یک‌ زبان برنامه نویسی سمت سرور است همچنین دارای ویژگی‌هایی شبیه به Smalltalk، Perl و Python است.

لوگوی زبان برنامه نویسی Ruby

یک دلیل بزرگ برای محبوبیت Ruby این است که فریم ورک وب منبع باز Ruby on Rails را دارد که به‌ طور گسترده توسط استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناوری بزرگ مانند Square، Shopify، Airbnb و Hulu مورداستفاده قرارگرفته است و روبی را بسیار محبوب کرده است.

مزایای روبیمعایب روبی
- قابل‌انعطاف
- سبک برنامه نویسی خوبی را اعمال می‌کند.
- روبی یک‌ زبان تفسیر شده، سطح بالا و تایپ پویا است که از کامپایلر به‌موقع استفاده می‌کند.
- روبی یک‌ زبان برنامه نویسی شی‌ءگرا واقعی است.
- توسعه سریع، اما عملکرد کند، Ruby بدون شک یکی از سریع‌ترین زبان‌های توسعه است، اما از نظر عملکرد برنامه‌های تحت وب، همیشه بهترین نیست، زبان‌های برنامه نویسی مانند Python و NodeJS هنوز سریع‌تر هستند.
- عدم انعطاف‌پذیری

درآمد برنامه‌ نویسان روبی چقدر است؟

در ایران برنامه نویسان روبی مبلغی حدود 3 تا 30 میلیون تومان در ماه دریافت میکنند. همچنین میانگین حقوق یک توسعه‌ دهنده روبی در خارج کشور حدود 121000 دلار در سال است.

متلب (Matlab)

یک‌ زبان برنامه نویسی اختصاصی است که متعلق به شرکت MathWorks است و در اواسط دهه 1980 منتشر شده است، این زبان برنامه نویسی محبوب توسط دانشمندان و مهندسان به نامی در زمان خود ساخته‌شده است. برنامه‌نویسان از Matlab برای ساخت برنامه‌های یادگیری ماشین (Machine Learning) و یادگیری عمیق (Deep Learning) استفاده می‌کنند.

برنامه‌های مبتنی بر Matlab به کاربران امکان تجزیه‌ و تحلیل داده‌ ها، ایجاد الگوریتم‌ ها، پردازش تصاویر و تأیید تحقیقات را می‌دهند. یادگیری متلب برای مبتدیان می‌تواند آسان باشد. سایت اختصاصی برنامه نویسی متلب (MathWorks) است و در آن هرگونه سوالی پاسخ‌ داده‌ شده است. متلب به اندازه پایتون محبوب نیست، اما محبوبیت آن برای مهندسان سخت‌افزار در حال افزایش است.

مزایای متلبمعایب متلب
- می‌توان از آن برای اجرای و تست الگوریتم‌ها استفاده کرد
- به‌راحتی اشکال‌زدایی می‌شود.
- تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را فعال می‌کند.
- یادگیری نسبتاً ساده‌ای دارد.
- به‌عنوان یک‌زبان تفسیر شده نسبتاً کند است.
- فایل‌های نصب‌شده حجم قابل‌توجهی از فضای کامپیوتر را اشغال می‌کنند

لوگوی زبان برنامه نویسی متلب

درآمد برنامه‌ نویسان متلب چقدر است؟

برای بررسی درآمد کد نویسان متلب بیشتر پروژه درخواستی مطرح است که در کدام حوزه باشد (مثلا دیپ لرنینگ، ماشین لرنینگ، یا دیتا ماینینگ) اما خوب متوسط درآمد دست اندرکاران این حوزه در ایران  مبلغی حدود 2 تا 25 میلیون تومان در ماه است. همچنین هر سال به‌ طور متوسط در خارج از کشور 100760 دلار حقوق دریافت می‌کنند.

زبان برنامه نویسی تایپ اسکریپت (TypeScript)

تایپ اسکریپت در بین زبان‌های لیست ما تقریباً تازه‌ وارد است، این زبان برنامه نویسی جذاب در سال 2012 توسط مایکروسافت توسعه یافت و یک نسخه تایپ‌شده جاوا اسکریپت است که برای کدهای زیاد و برنامه‌های سنگین مناسب است. TypeScript برای ایجاد پروژه‌های مبتنی بر جاوا اسکریپت با تایپ در سمت کلاینت و سمت سرور استفاده می‌شود که برای کشف خطاها و جلوگیری از مشکلات سامانه‌ای مفید است.

مزایای تایپ اسکریپتمعایب تایپ اسکریپت
- عالی برای پروژه‌های بزرگ
- توسعه جاوا اسکریپت را کارآمدتر می‌کند
- برای یادگیری تایپ اسکریپت ابتدا باید جاوا اسکریپت را یاد گرفت.

لوگوی زبان برنامه نویسی Typescript

درآمد برنامه‌ نویسان تایپ اسکریپت چقدر است؟

درآمد توسعه دهندگان این زبان در ایران مبلغی بین 4 تا 13 میلیون تومان در ماه است. توسعه‌ دهندگان TypeScript خارج کشور، معمولاً به‌طور متوسط سالانه 75199 دلار درآمد دارند.

اسکالا (Scala)

اسکالا یک‌ زبان برنامه نویسی است که از برنامه نویسی شی‌ءگرا (Object-oriented Programming) پشتیبانی می‌کند، اسکالا با جاوا سازگاری دارد و همین قابلیت آن را برای توسعه اندروید مناسب می‌کند. برنامه‌نویسان می‌توانند از Scala برای هر کاری که معمولاً از جاوا استفاده می‌کنند، استفاده کنند. اسکالا زبان پیچیده‌ای است، اما این پیچیدگی به آن انعطاف زیادی می‌دهد.

شرکت‌هایی که از اسکالا استفاده می‌کنند عبارت‌اند از نتفلیکس، توییتر و نیویورک‌ تایمز. این زبان برای مبتدیان مناسب نیست زیرا باید قبل از آن زبان جاوا را یاد داشته باشند.

مزایای اسکالامعایب اسکالا
- کاربردی در زمینه‌های بیگ دیتا «داده‌های بزرگ» و یادگیری ماشین
- سریع‌تر از پایتون
- بسیار پیچیده است
- SBT و کامپایلر خوبی ندارد
- برنامه‌نویسان کمی دارد

لوگوی زبان برنامه نویسی Scala

درآمد برنامه‌ نویسان اسکالا چقدر است؟

برنامه نویسان اسکالا در ایران مبلغی حدود 2 تا 28 میلیون تومان در ماه درآمد دارند، البته این رقم ممکن است بستگی به شرایط پروژه بسیار تغییر یابد. توسعه‌ دهندگان اسکالا خارج کشور، به‌طور متوسط سالانه 127005 دلار درآمد دارند.

جمع بندی

در فوق سعی کردیم تا یک شرح خلاصه اما مفید از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی روز دنیا در سال 2023 داشته باشیم، با توجه به تفاسیر فوق متوجه می‌شویم که هر زبان برنامه نویسی یکسری مزیت‌ها و یکسری معایب دارد و بهتر است با توجه به علایق فردی یک‌زبان کدنویسی انتخاب شود. نکته مثبت دیگری که در یادگیری برنامه نویسی است، این است که با یادگیری یک‌ زبان برنامه نویسی مثلاً زبان C یادگیری مجدد مفاهیم جدید، ++C، جاوا اسکریپت یا PHP بسیار ساده‌تر می‌شود. در آخر امیدواریم که از این نوشتار هم خوشتان آمده باشد و برایتان مفید واقع‌شده باشد.

کدام زبان برنامه نویسی در سال 2023 محبوب‌تر است؟

در حال حاضر زبان‌های برنامه نویسی بسیار متنوع است و هر کدام در اکوسیستم لازم کارایی و جذابیت دارد. در حال حاضر جاوا اسکریپت و پایتون، دو زبان محبوب در صنعت استارتاپ هستند و تقاضای زیادی دارند، زیرا استارتاپ‌های معروف از پلتفرم‌های جنگو و فلاسک (پایتون) همچنین نودجی‌اس (جاوا اسکریپت) استفاده می‌کنند.

کدام زبان برنامه نویسی برای مبتدیان مناسب است؟

معمولا زبان هایی برای افراد مبتدی مناسب است  که نزدیک زبان انسان باشند، پویا باشند، جامعه برنامه نویسان زیادی داشته باشند، همچنین فریم ورک‌های زیادی را داشته باشند تا کار برنامه نویسان راحت باشد، مفاهیم شی گرایی داشته باشند، راه اندازی یا کانفیگ راحت تری داشته باشند. HTML یک زبان نشانه گذاری است که در بیشتر آموزشگاه ها به افراد مبتدی آموزش داده می‌شود.

درآمد کدام زبان برنامه نویسی بیشتر است؟

درآمد برنامه نویسی به علل زیادی بستگی دارد مثل، سطح مهارت خود برنامه نویس (آماتور، جونیور، سنیور)، محل کار برنامه نویس «شهر بزرگ یا کوچک»، مفاد ذکر شده در قرارداد بین کارفرما و برنامه نویس، ساعات کاری، دورکار بون یا تمام وقت بودن یا نیمه وقت بودن و غیره، اما با این حال جاوا اسکریپت یک زبان پردرآمد است البته سایر زبان‌های برنامه نویسی نیز درآمدی نزدیک جاوا اسکریپت دارند.

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی برای اپلیکیشن های موبایل کدامند؟

برنامه نویسی برای گوشی های هوشمند یکی از محبوب ترین نوع برنامه نویسی های حال حاضر است زیرا گوشی‌های هوشمند یکی از پرمصرف ترین دستگاه‌های جهان محسوب می‌شوند، لذا  3 تا محبوب ترین زبان های برنامه نویسی برای موبایل عبارتند از ( Swift (iOS و (Kotlin (Android  و همچنین جاوا اسکریپت.

پرکاربردترین زبان برنامه نویسی کدام است؟

تمام زبان های برنامه نویسی کاربردهای ویژه خود را دارند، زبان برنامه نویسی نداریم که بلااستفاده باشد اما در این بین یکسری از زبان ‌های برنامه نویسی به علت داشتن پشتیبانی قوی کاربرد بهتری دارند، به عنوان مثال Python، C++، JavaScript، C و Java محبوب‌ ترین و پر کاربرد ترین زبان‌ های برنامه‌ نویسی هستند.

امتیازدهی4.4375 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.44 امتیاز (8 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200