مسیر رتبه‌برترشدن در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و IT
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

تاثیر معدل در کنکور ارشد

این مقاله عالی به بررسی تاثیر معدل در کنکور ارشد پرداخته، همچنین به بررسی این موضوع پرداخته که آیا تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد پایین است یا بالا؟

اگر به فکر قبولی در آزمون کارشناسی ارشد هستید و برای آن برنامه‌ریزی می‌کنید، خوب است به همه زوایای آن اندیشیده باشید. آزمون کارشناسی ارشد مراحل مختلف، نحوه ثبت نام در کنکور ارشدثبت نام در کنکور ارشد – مدارک، زمان ثبت نام، نحوه ثبت نامثبت نام در کنکور ارشد – مدارک، زمان ثبت نام، نحوه ثبت ناماین مقاله عالی راهنمای جامعی است در خصوص نحوه ثبت نام در کنکور ارشد و مواردی همچون زمان ثبت نام و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام کنکور ارشد و ... را بررسی کرده، زمان ثبت نام و زمان برگزاری خاص خود را دارد. از دیگر مواردی که می‌تواند بر نتیجه آزمون کارشناسی ارشد اثرگذار باشد، معدل است که داوطلبان باید از شرایط آن اطلاع داشته باشند. در این مطلب قصد داریم به تاثیر معدل در آزمون کارشناسی ارشد بپردازیم.

تاثیر معدل در آزمون کارشناسی ارشد

اثر معدل بر آزمون کارشناسی ارشد

سازمان سنجش هر ساله آزمون كارشناسی ارشد ناپيوسته را برای ورود به رشته‌های دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پيام نور، غيرانتفاعي، پرديس خودگردان، مجازی، مشترک دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و همچنين دانشگاه آزاد اسلامی برگزار و در همین راستا، دفترچه‌ای را با عنوان «دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته» منتشر مي‌کند. شرایط و ضوابط شرکت در آزمون کارشناسی ارشد در این دفترچه آمده است؛ در‌این‌بین از جمله موارد مهمی که شاید برای خیلی‌ها پرسش‌برانگیز باشد، بحث معدل است.

مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال 1402، گزینش نهایی کلیه متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد، بر اساس 80 درصد نمره آزمون و 20 درصد معدل دوره کارشناسی (لیسانس) آنهاست که بر اساس مصوبه كميته مطالعه و برنامه‌ريزی آزمون تحصيلات تكميلی، به صورت تراز اعمال خواهد شد. نحوه محاسبه تراز، خود مطلب دیگری است که در مطلبی دیگر در بلاگ کنکور کامپیوتر به آن پرداخته‌ایم.

ضمناً منظور از معدل، معدل مندرج در گواهينامه موقت يا مدرک رسمی فارغ‌التحصيلان مقطع كارشناسی پيوسته يا ناپيوسته است. با توجه به تاثیر 20 درصدی معدل بر نتیجه کنکور لازم است هنگام درج معدل در فرم ثبت نام، نهایت دقت را به خرج داده و مقدار دقیق آن را وارد کنید چرا که سهل‌انگاری در این امر می‌تواند مشکل‌ساز شده و رتبه و نتیجه قبولی شما در دانشگاه را دستخوش تغییر کند. همچنین با توجه به اهمیت درج معدل، زمانی را برای ویرایش آن در نظر گرفته‌اند تا اگر مقدار آن تغییر کرد (این موضوع برای دانشجویان سال آخر کارشناسی صدق می‌کند)، قادر باشید مقدار آن را به‌روز کنید.

تصویر شخصی که برگه آزمون در مقابلش قرار دارد و در حال آزمون دادن است

چگونگی تاثیر معدل بر آزمون کارشناسی ارشد

عوامل مختلفی در نحوه تاثیر معدل در کنکور ارشد متقاضیان نقش دارند: سطح کیفی دانشگاه، نمره اکتسابی داوطلب در امتحان کتبی و... . فردی را که در دانشگاه‌های برتر معدل خوبی کسب کرده باشد، با داوطلب دیگری مقایسه کنید که دانشگاه محل تحصیلش کیفیت آموزش و نیز سختی دانشگاه‌های برتر را نداشته باشد. آیا عادلانه است که به معدل هر دوی آنها صرفاً به شکل یک عدد نگاه کنیم و اثرش را به‌طور یکسان در نتیجه آزمون کارشناسی ارشد آنها لحاظ کنیم؟

به همین دلیل است که سازمان سنجش، ضریبی به هر یک از دانشگاه‌ها اختصاص می‌دهد و آن را در معدل دوره کارشناسی او دخیل می‌کند. در نتیجه، معدل حاصله تراز شده است و با عنوان «معدل موثر» در کارنامه کارشناسی ارشد درج می‌شود و در نمره نهایی آزمون موثر خواهد بود. شایان ذکر است که در آزمون کارشناسی ارشد سال آینده، اثر معدل قطعی است و چه موجب بالا رفتن و چه پایین آمدن نمره نهایی (تراز) داوطلب شود، اثرش پابرجاست.

تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد پایین است یا بالا؟ آیا معدل پایین جای نگرانی دارد؟

بسیاری از دانشجویان دغدغه این موضوع را دارند که آیا با معدل پایین شانس قبولی در دانشگاه‌های برتر را دارند یا خیر، باید بگوییم که با این وجود که معدل در رتبه شما نقش دارد، اما جای نگرانی برای این موضوع نیست، اگر به کارنامه‌های رتبه‌های برتر سال‌های گذشته نگاه کنید (بعوان مثال می‌توانید کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر، آی تی یا علوم کامپیوترکارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر، آی تی یا علوم کامپیوترکارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر، آی تی یا علوم کامپیوتردر این صفحه می‌توانید به تمامی کارنامه های کنکورهای ارشد کامپیوتر، آی تی و علوم کامپیوتر و محل قبولی هر کارنامه دسترسی پیدا کنید را مشاهده کنید) متوجه خواهید شد که بسیاری از رتبه‌های دو رقمی و تک رقمی معدل بسیار پایینی داشتند، که این موضوع خود گواه این است که اگر تلاش کنید با هر معدلی امکان کسب رتبه‌های تاپ را خواهید داشت.

فقط باید به این نکته توجه کنید که حداقل معدل برای شرکت در کنکور ارشد، 12 می‌باشد پس اگر معدل شما بالای 12 است، پس واجد شرایط ثبت نام در کنکور ارشد هستید و چون می‌توانید در کنکور ثبت نام کنید پس هنوز جای جبران دارید! با توجه به تاثیر 80 درصدی نتیجه کنکور، اگر تلاش مستمر داشته باشید و بتوانید آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید، شانس قبولی در دانشگاه‌های برتر را پیدا می‌کنید، دانشجویانی که معدل پایینی دارند می‌توانند با زدن 3 الی 4 تست بیشتر از دروس اختصاصی هر معدلی را جبران کنند، اگر به کارنامه‌های داوطلبان سال‌های گذشته مراجعه کنید درمی‌یابید که نتیجه کنکور عمدتا به نحوه برنامه‌ریزی، درس خواندن و از همه مهم‌تر به نحوه عملکرد شما در سر جلسه آزمون وابسته است تا معدل.

جمع‌بندی

شرکت در آزمون کارشناسی ارشد زوایای مختلفی دارد که هرچند جزئیات آنها در دفترچه راهنمای ثبت‌نام سازمان سنجش به‌طور کامل آمده است، اما برخی موارد موجب ابهام داوطلبان است. در این مطلب کوشیدیم بحث اثر معدل بر آزمون کارشناسی ارشد را تشریح و شفاف‌سازی کنیم تا داوطلبان با آگاهی از آن برای آینده خود برنامه‌ریزی کنند.

نحوه اثرگذاری معدل بر آزمون کارشناسی ارشد چگونه است؟

معدل چند سالی است که بر نتیجه آزمون کارشناسی ارشد اثر می‌گذارد. مطابق با دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد سال آینده، گزینش نهایی کلیه متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد، بر اساس 80 درصد نمره آزمون و 20 درصد معدل دوره کارشناسی (لیسانس) آنهاست. بر اساس مصوبه كميته مطالعه و برنامه‌ريزي آزمون تحصيلات تكميلي، اثر معدل به صورت تراز اعمال خواهد شد.

آیا اثر معدل دانشجویان دانشگاه‌های مختلف بر نتیجه آزمون کارشناسی ارشد یکسان است؟

برای رعایت عدالت و عدم تضییع حق داوطلبان، سازمان سنجش ضریبی را به هر یک از دانشگاه‌ها اختصاص می‌دهد تا آن را در معدل دوره کارشناسی دخیل کند. بنابراین معدل حاصله تراز شده است و با عنوان «معدل موثر» در کارنامه کارشناسی ارشد درج می‌شود و در نمره نهایی آزمون اثرگذار است. شایان ذکر است که در آزمون کارشناسی ارشد سال آینده، اثر معدل قطعی است و چه موجب بالا رفتن و چه پایین آمدن نمره نهایی (تراز) داوطلب شود، اثرش پابرجاست.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام