رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

حلقه for در زبان برنامه نویسی

این مقاله عالی حلقه for در زبان های برنامه نویسی را معرفی و گفته حلقه For چگونه کار می‌کند و مثال هایی از حلقه For در زبان های محبوب را آورده است

در این مقاله قصد داریم که به سراغ یکی از اساسی‌ترین موضوعات در مبانی‌ برنامه‌ نویسیمبانی برنامه نویسی ⚡️ مبانی برنامه نویسی کامپیوترمبانی برنامه نویسی ⚡️ مبانی برنامه نویسی کامپیوتراین مقاله عالی به بررسی و تعریف مبانی برنامه نویسی کامپیوتر، اصطلاحات زبان‌های برنامه نویسی، الگوریتم، سورس کد و برنامه نویسی شی گرا پرداخته است  بپردازیم. حلقهحلقه در برنامه نویسی چیست؟ حلقه یا لوپ (Loop) چیست؟حلقه در برنامه نویسی چیست؟ حلقه یا لوپ (Loop) چیست؟این مقاله عالی به زبان ساده و با استفاده از فیلم توضیح داده که حلقه در برنامه نویسی چیست، همچنین در خصوص حلقه یا لوپ (Loop) بی نهایت صحبت کرده است ها در همه زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده محبوب وجود دارند و عملکرد یکسانی دارند اما از نظر نگارشی ممکن است تفاوت‌هایی باهم داشته باشند. با ما همراه باشید تا حلقه For را با هم بررسی کنیم.

حلقه چیست؟

تصویر دو فلش به صورت پشت هم که بیانگر مفهوم حلقه است

در برنامه نویسی کامپیوتربرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است گاها پیش می‌آید که بخواهیم یک یا چند دستور را چند بار تکرار کنیم. این تکرار می‌تواند تا زمان ارضا شدن یک شرط منطقی باشد یا می‌تواند به‌صورت نامحدود باشد و یا می‌تواند به یک تعداد مشخص باشد.

حلقه ها به‌طورکلی دودسته هستند:

 1. حلقه های معین: حلقه هایی که به یک تعداد مشخص اجرا می‌شوند مثل For.
 2. حلقه های نامعین: حلقه هایی که تعداد تکرار آنها مشخص نیست مثل While.

حلقه For

For یک حلقه معین است که در ادامه به چگونگی استفاده از آن می‌پردازیم.

حلقه For چگونه کار می‌کند؟

حلقه For دارای سه بخش است:

 1. متغیر حلقه: این متغیر یا می‌تواند در خارج از حلقه و یا در داخل خود حلقه تعریف و مقداردهی شود. به‌طورکلی از این متغیر برای شمردن تعداد اجراها استفاده می‌شود.
 2. شرط حلقه: این شرط مشخص می‌کند که تا چه زمانی حلقه تکرار شود.
 3. گام‌های حلقه: تعداد گام‌هایی که در هر بار اجرا به متغیر حلقه اضافه می‌شود.

یک حلقه For به‌طورکلی به این صورت تعریف می‌شود:

For (گام‌های حلقه ; شرط حلقه ; متغیر حلقه)
{
دستورات
}

حلقه های تو در تو

به حلقه‌ای که درون یک حلقه دیگر تعریف شده باشد را حلقه های تودرتو می‌گویند؛ به‌عنوان مثال در پیمایش کردن یک ماتریس نیاز به دو حلقه است که یک حلقه برای پیمایش بر روی ستون‌ها و یک حلقه برای پیمایش بر روی سطرهاست.

دستورات مرتبط با حلقه ها

یک سری دستورات در کنار حلقه ها به‌وجود آمده‌اند که کار با حلقه ها را آسان‌تر کرده است.

مثال هایی از حلقه For در زبان های محبوب

در همه مثال‌ها اعداد 1 تا 5 چاپ می‌شود. 

جاوا

for(int i=1;i<=5;i++)
{ 
	System.out.println("i"); 
}

سی شارپ

for (int i = 1; i <= 5; i++)
{
	Console.WriteLine("i");
}

متلب

for i = 1:5
 
  fprintf('%d ',i)
 
end

سی پلاس پلاس

for (i = 1; i <= 5; i++) 
{
	cout "i";
}

پایتون

for x in range(1,5):
 print(x)

جاوا اسکریپت

for (let i = 1; i <= 5; i++) {
 text += ” ” + i ;
}

جمع‌بندی

حلقه‌ها یکی از ابزارهای مهم در برنامه‌نویسی هستند که به کمک آنها می‌توانیم یک یا چند دستور را چند بار اجرا کنیم. این تعداد اجرا می‌تواند بر اساس یک شرط باشد که در صورت ارضاشدن آن شرط، حلقه متوقف می‌شود. حلقه‌ها می‌توانند معین باشند یا نامعین و که For یک حلقه معین محسوب می‌شود.

آیا می‌توان به‌جای حلقه معین از حلقه‌های نامعین استفاده کرد؟

بله این امکان وجود دارد. شما می‌توانید از While استفاده کنید و دستورات مربوط به گام‌ها و متغیر حلقه را خودتان مدیریت کنید.

حلقه بی‌نهایت چیست؟

حلقه‌ای که به تعداد نامحدود اجرا شود را بی‌نهایت می‌گویند. این حلقه‌ها اجرای طولانی‌مدتشان برای سیستم مضر است. معمولاً در کدهای سطح پایین بیشتر از حلقه بی‌نهایت استفاده می‌کنند.

ترتیب اجرا قسمت‌های حلقه For چیست؟

در اولین اجرا قسمت متغیر حلقه اجرا می‌شود و سپس شرط حلقه بررسی می‌شود و در ادامه به اجرا دستورات بدنه حلقه می‌پردازد (در صورت برقرار بودن شرط). در دومین اجرا و اجراهای دیگر ابتدا گام حلقه اجرا می‌شود و سپس شرط حلقه بررسی می‌شود و در ادامه دستورات بدنه حلقه اجرا می‌شوند (در صورت برقرار بودن شرط).

امتیازدهی3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 13.50 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200