مسیر رتبه‌برترشدن در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و IT
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

زبان های برنامه نویسی چیست؟

این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده

اگر قصد ورود به دنیای برنامه نویسی را دارید بعد از آشنایی با موضوع برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است چیست؟ باید با مهمترین موضوع بعدی یعنی زبان های برنامه نویسی چیست؟ آشنا شوید، در این مقاله قصد داریم شما را با این موضوع و مطالب مهم مرتبط با آن آشنا کنیم.

زبان برنامه نویسی چیست؟

اگر بخواهیم به بیان خیلی ساده زبان های برنامه نویسی را توصیف کنیم: برای حرف زدن با هر کسی ما از زبان استفاده می‌کنیم حال برای حرف زدن با کامپیوتر نیز از زبان استفاده می‌کنیم که این زبان‌ها، زبان برنامه نویسی نام دارند. زبان های برنامه نویسی همان چیزی هستند که توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و سایر افراد در حرفه‌های فنی از آن برای برقراری ارتباط بارایانه‌ها استفاده می‌کنند. مهندسان و توسعه دهندگان از چندین زبان موجود برای ایجاد برنامه‌های کاربردی دیجیتال، نوشتن اسکریپت یا ایجاد پرس و جو استفاده می‌کنند. این زبان‌ها از شکل خاصی از نحو، با قوانین، ساختار و دستورات خاص خود استفاده می‌کنند. برخی از زبان‌ها فقط با نرم افزار خاصی کار می‌کنند، در حالی که برخی دیگر جهانی‌تر هستند. هنگامی که یک توسعه دهنده مشخصات فنی یک زبان برنامه نویسی را یاد می‌گیرد، می‌تواند از آن برای نوشتن سورس کد (Source Code)سورس کد چیست؟ آیا سورس کد یا سورس برنامه قابلیت اجرا دارند؟سورس کد چیست؟ آیا سورس کد یا سورس برنامه قابلیت اجرا دارند؟این مقاله عالی به سورس کد یا سورس برنامه پرداخته؛ همچنین به بررسی اهداف سورس کد، نحوه ساخت سورس کد و اینکه آیا سورس کد ها قابلیت اجرا دارند پرداخته و اصلاح کدهای موجود استفاده کند.

انواع زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی را می‌توان از چهار دیدگاه متفاوت مورد بررسی قرار داده و تقسیم‌بندی کرد:

1. رابط برنامه نویسی

2. نزدیکی به زبان ماشین

3. نوع ترجمه و تفسیر

4. روش های برنامه نویسی

لیست زبان های برنامه نویسی

تاکنون دنیای برنامه نویسی، زبان های برنامه نویسی زیادی را به خود دیده است و بعضی از این زبان ها مانند پایتون و جاوا (Java) در میان توسعه دهندگان محبوبیت زیادی پیدا کرده است و بعضی دیگر در مدت کوتاهی کنار گذاشته شده‌اند. تعدادی از زبان های برنامه نویسی محبوب عبارتند از :

ساده ترین زبان برنامه نویسی

اگر به دنبال ساده ترین زبان برنامه نویسی هستید بهتر است ابتدا هدف خود را از برنامه نویسی مشخص کنید زیرا هر یک از زبان های برنامه نویسی برای انجام اهدافی خاص طراحی شده‌اند. آیا به دنبال برنامه نویسی برای وب هستید؟ HTML می‌تواند به شما در شروع کار کمک کند. آیا یک زبان برنامه نویسی جهانی می‌خواهید که در بسیاری از زمینه‌ها قابل اجرا باشد؟ پایتون می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع

شروع در مسیر تبدیل شدن به یک برنامه نویس یا توسعه دهنده نرم افزار می‌تواند کمی ترسناک باشد. زبان های برنامه نویسی، چارچوب‌ها و فناوری‌های زیادی در دسترس هستند و انتخاب بهترین گزینه‌ها برای یادگیری در ابتدا ممکن است دشوار باشد. زبان های مختلف در رشته‌های مختلف کاربرد دارند و بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری بستگی به نوع کار مورد علاقه شما دارد. به عنوان مثال، اگر می خواهید در زمینه UX/UI یا طراحی وب کار کنید، ممکن است با HTML و CSS که دو زبان مهمی هستند که وب سایت‌ها را در سطح جهانی قدرتمند می‌کنند، شروع کنید. برعکس، کار به عنوان یک تحلیلگر داده یا دانشمند داده شامل زبان های متمرکز بر داده مانند پایتون است و معمولا توسعه دهندگان و مهندسان نرم افزار با جاوا، ++C، جاوا اسکریپت و بسیاری از زبان های دیگر برای ساخت محصولات خود، کار می‌کنند. 

در دانشگاه های ایران چه زبان های برنامه نویسی آموزش داده می شود

دو زبان Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cاین مقاله عالی ابتدا توضیح می‌دهد که زبان برنامه نویسی c چیست، سپس به بررسی مزایا و معایب زبان C ، کاربردهای زبان سی ، و تفاوت بین C و ++C می‌پردازد و سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده از اولین زبان های برنامه نویسی هستند که در اکثر دانشگاه‌ها آموزش داده می‌شوند. همچنین زبان های جاوا (Java)، جاوااسکریپت (JavaScript) و پی اچ پی (PHP) از رایج‌ترین زبان‌هایی هستند که در دانشگاه‌های ایران آموزش داده می‌شوند. زبان VHDL (Hardware Description Language)، یکی از زبان‌های توصیف سخت افزاری محبوب برای مدل‌سازی مدارها به‌ویژه مدارهای دیجیتال است، از زبان Verilog نیز برای مدل‌سازی سیستم‌های الکترونیکی و تأیید مدار استفاده می‌شود. این زبان‌ها را هم می‌توانید در دانشگاه‌های ایران آموزش ببینید.

در برخی از دانشگاه‌ها زبان برنامه نویسی Lisp که یک زبان سطح بالا، چندمنظوره و شی گرا (Object-Oriented)برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده برای یادگیری ماشینیادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند، هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است و برنامه نویسی پیشرفته می‌باشد، آموزش داده می‌شود. همچنین زبان برنامه نویسی Haskell که یک زبان برنامه نویسی تابعی (Functional Programming Language) است و براساس Lambda Calculus می‌باشد. زبان اسمبلی نیز یک زبان برنامه نویسی سطح پایین است که در دانشگاه‌های ایران آموزش داده می‌شود. 

پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی

دنیای تکنولوژی محور امروزی سبب ایجاد فرصت‌های سودآور برای توسعه دهندگانی می‌شود که در زبان های برنامه نویسی خاص تخصص دارند. در حالی که یادگیری برخی از زبان‌ها می‌تواند منجر به افزایش حقوق شود، کارفرما، نوع کار، محل کار و تجربه نیز ممکن است بر حقوق شما تأثیر بگذارد. در اینجا لیستی از 9 زبان برنامه نویسی پردرآمد که می‌توانید یاد بگیرید آمده است:

همانطور که در نمودار بالا می‌بینیم پایتون، جاوا و جاوااسکریپت به ترتیب پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی در آمریکا و اروپا هستند. برای بررسی هر چه بیشتر درآمد از راه برنامه نویسی می‌توانید به صفحه بررسی درآمد برنامه نویسی در ایران و خارج از کشوربررسی درآمد برنامه نویسی در ایران و خارج از کشور در 1402بررسی درآمد برنامه نویسی در ایران و خارج از کشور در 1402در این صفحه عالی به بررسی درآمد برنامه نویسی در ایران و خارج از کشور پرداخته، همچنین در خصوص راه‌های کسب درآمد از برنامه نویسی و درآمد زبان های مختلف صحبت شده است. مراجعه فرمائید.

زبان های برنامه نویسی وب

به صورت کلی، دو نوع گرایش برنامه نویسی تحت وب وجود دارد:

زبان های برنامه نویسی سمت کاربر (Client Side)

برنامه نویسی سمت کاربر، برای بارگذاری صفحات سایت به سرور نیاز ندارد و می‌توان از طریق یک ویرایشگر متن مانند Notepad صفحات سایت را ایجاد کرد. HTML و CSS و JavaScript از زبان های برنامه نویسی سمت کاربر هستند.

زبان های برنامه نویسی سمت سرور (Server Side)

در برنامه نویسی سمت سرور، برای بارگذاری صفحات سایت به یک سرور مجازی نیاز است. از برنامه نویسی سمت سرور برای داینامیک کردن صفحات وب استفاده می‌شود. PHP و Java و Asp.Net از زبان های برنامه نویسی سمت سرور هستند.

زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی

در حوزه هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است بهترین زبان برنامه نویسی برای انتخاب زبان برنامه نویسی پایتون است، اما زبان‌های دیگری نیز می‌توانند در این حوزه به کار روند که عبارتند از:

و زبان های برنامه نویسی که نباید در حوزه هوش مصنوعی به کار روند عبارتند از:

زبان های برنامه نویسی علم داده

در ادامه لیستی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای علم داده را به ترتیب محبوبیت در بین دانشمندان داده مشاهده می‌کنید.

زبان های برنامه نویسی هک

زبان های برنامه نویسی که هر هکری باید آنها را بشناسد عبارتند از:

زبان های برنامه نویسی اندروید

زبان های برنامه نویسی مناسب برای توسعه برنامه های اندروید عبارتند از :

برای یادگیری برنامه نویسی چه پیش نیازهایی لازم است؟

برای یادگیری زبان های برنامه نویسی ساده همچون پایتون احتیاج به پیش نیاز ندارید اما اگر قصد شروع برنامه نویسی برای اولین بار را دارید باید با زبان انگلیسی، الگوریتمالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراوانالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراواندر این مقاله به زبان بسیار ساده و با مثال های متعدد توضیح داده شده که الگوریتم چیست و چه کاربردهایی دارد، و تا حدودی با منطق و ریاضیات آشنا باشید.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای آینده کدامند؟

از پرتقاضاترین زبان های برنامه نویسی در آینده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- پایتون: برای علم داده، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، توسعه بک اند
- جاوااسکریپت: در حوزه‌ی وب (فرانت اند و بک اند)
- زبان های Kotlin ، Java ،swift : در حوزه‌ی برنامه نویسی موبایل

آیا HTML و CSS زبان برنامه نویسی هستند؟

HTML یا HyperText Markup Language یک زبان نشانه گذاری است که با استفاده از قوانین جهانی کدها را تعریف می‌کند اما نمی‌توان گفت که یک زبان برنامه نویسی است زیرا قدرت مانور دیگر زبان های برنامه نویسی مانند شرط گذاری و تصمیم گیری را ندارد. CSS یا Cascade Styling Sheets یک زبان سبک استایل دهی است و که می توانید از آن برای توصیف ویژگی های ظاهری عناصری که با زبان html در صفحه وبسایت تعریف و درج کرده اید استفاده کنید.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام