انتخاب رشته رایگان ! همین الان ببین که کدوم دانشگاه‌ها قبول میشی
انتخاب رشته رایگان
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

ساده ترین زبان برنامه نویسی چیست؟ زبان های ساده برای شروع

این مقاله عالی به معرفی ساده ترین زبان برنامه نویسی که برای شروع مناسب است پرداخته، همچنین به معرفی ساده ترین زبان برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان پرداخته

بسیاری از افرادی که دوست دارند برنامه نویسی را یاد بگیرند در ابتدا به‌دنبال ساده ترین زبان برنامه نویسی می‌گردند تا علاوه‌بر این‌که یک زبان برنامه‌نویسی را سریع یاد بگیرند، یادگیری آسان‌تری هم تجربه کنند. در کل بیش از صد نوع زبان برنامه نویسی مختلف در دنیا وجود دارد که هر کدام از این‌ها کارایی مخصوص به خود را دارند، درک بعضی از این زبان‌های برنامه‌نویسی بسیار سخت است زیرا کد نویسی آنها نزدیک به زبان ماشین است اما در مقابل درک بعضی از زبان‌های برنامه‌نویسی برای انسان‌ها بسیار آسان است زیرا علاوه‌بر این‌که نزدیک زبان انسان هستند از جزئیات کمتری برخوردارند.

ساده ترین زبان برنامه نویسی در سال 2023

برنامه نویسی یک شغل پر درآمد و صد البته پرتقاضا در شرایط فعلی امروزی است، تقریباً 70 درصد برنامه نویسان کل دنیا را آقایان و 30 درصد آنها را خانم‌ها و کودکان تشکیل می‌دهند، تقریباً بیشتر کسانی‌که برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است را در ابتدا آموخته‌اند از زبان های برنامه نویسی آسان و یا پرتقاضا شروع کرده‌اند و بعد به سراغ زبان های برنامه نویسی مشکل‌ تر رفته‌اند.

ساده ترین زبان های برنامه نویسی

HTML

HTML یک زبان نشانه گذاری است که در توسعه وب استفاده می‌شود و گفته می‌شود که یکی از ساده ترین زبان های کدنویسی برای یادگیری، آن هم برای افراد تازه کار است. HTML مخفف HyperText Markup Language است و تقریباً در بیشتر آموزشگاه‌ها و دانشکده‌های برنامه نویسی، HTML یکی از اولین زبان‌های کدنویسی پایه است که آموزش داده می‌شود. این زبان کدنویسی بسیار ساده است و معمولاً در کنار جاوااسکریپت و CSS برای توسعه وب استفاده می‌شود.

CSS

CSS هم زبان کدنویسی و نشانه‌گذاری دیگری است که در کنار HTML برای توسعه وب استفاده می‌شود؛ با این تفاوت که CSS بیشتر برای دادن رنگ و لعاب و در واقع جلوه دادن به سایت استفاده می‌شود. CSS هم یکی از زبان های کدنویسی پایه است که در بیشتر آموزشگاه‌ها زبانی آسان برای یادگیری مبتدی‌ها شناخته می‌شود.

جاوااسکریپت (JavaScript)

نحو (Syntax) و ساختار جاوا اسکریپت آن را به یک زبان آسان برای برنامه‌نویسی تبدیل کرده است. معمولاً جاوا اسکریپتجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده در کنار زبان های نشانه‌گذاری ساده‌ای مثل HTML و CSS استفاده می‌شود و معمولاً مسئول افزودن یک سری ویژگی‌ها مانند: منوهای کشویی، کلیدها و... به سایت است. برنامه‌نویسان جاوا‌اسکریپت را به عنوان یک زبان ساده می‌شناسند زیرا علاوه‌بر سینتکس ساده، بصری است و همچنین نیاز به کامپایل ندارد. همچنین، می‌توان از فریمورک هایی مانند Node.js برای استفاده از جاوااسکریپت در برنامه نویسی سمت سرور استفاده کرد.

پایتون (Python)

بسیاری از برنامه‌نویس‌ها معتقدند که پایتون یکی از ساده ترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری است. دلیل سادگی پایتون معمولاً زبان آن است که بسیار نزدیک به زبان انسان است و نحو بسیار ساده و قابل درکی دارد، همچنین این زبان برنامه‌نویسی فوق‌العاده جزئیات بسیار کمی دارد، به‌عنوان مثال هنگام برنامه نویسی پایتون، کاربر فقط باید به فاصله‌ها توجه کند.

زبان برنامه‌نویسی پایتون علاوه‌بر سادگی کاربردهای زیادی هم دارد، می‌توان از آن برای توسعه اپلیکیشن‌های بازی، ساخت سیستم عامل، تجزیه تحلیل داده‌ها، توسعه وب سایت، ساخت شبکه عصبی و غیره استفاده کرد. این دلایل باعث شده است که در بسیاری از کالج‌های دنیا به دانشجویان رشته‌های کامپیوتر زبان برنامه‌نویسی پایتون به عنوان یک زبان ساده و صد البته پرکاربرد آموزش داده شود. همچنین افراد زیادی به زبان پایتون برنامه می‌نویسند. بنابراین برنامه نویس در هر جای کد که به مشکل خورد می‌تواند از سایر برنامه‌نویسان به طور آنلاین کمک بخواهد.

 زبان برنامه نویسی ساده

روبی (Ruby)

روبی یک زبان برنامه نویسی منبع باز یا اوپن سورساوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ این صفحه عالی به بررسی این موارد و همچنین تاریخچه نرم افزار متن باز و نحوه به کارگیری متن باز در توسعه نرم افزار پرداخته است است و کاربران آن می‌توانند با استفاده از فریمورک Rails آن به راحتی کدنویسی کنند. این زبان برنامه‌نویسی بسیار قدرتمند، تمرکز بر سادگی و بهره‌وری دارد، روبی اغلب با پایتون مقایسه می‌شود، زیرا این دو زبان موارد استفاده مشترک و ویژگی‌های مشابه دارند. با روبی، می توان کارهای پیچیده را با استفاده از حداقل کد انجام داد، طبق گزارش‌ها، شرکت‌هایی مانند Airbnb، Hulu و Shopify از Ruby استفاده می‌کنند.

جاوا (Java)

جاوا یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳این صفحه فوق العاده به معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳ پرداخته. همچنین در هر یک از این زبان‌ها به معرفی بهترین پلتفرم آن، فریم ورک های برتر آن و بهترین کتابخانه های آن پرداخته است، این زبان برنامه‌نویسی همه منظوره است اما بیشتر برای توسعه اپلیکیشن‌های موبایلی به ویژه اپلیکیشن های اندرویدی استفاده می‌شود. زبان برنامه نویسی جاواجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است به دلیل این‌که شئ گرا و ساختاریافته است بسیار راحت است و بسیاری از کدنویسان جاوا را به دلیل اینکه قابلیت حمل فوق‌العاده‌ای دارد تحسین می‌کنند. در واقع جاوا یک ماشین مجازی با نام (JVM) دارد، که این ماشین باعث می‌شود زبان برنامه نویسی جاوا در اکثریت سیستم عامل‌ها از ویندوز گرفته تا مک و لینوکس به راحتی اجرا شود.

PHP

PHP یا Hypertext PreProcessor یکی از ساده ترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری است، به خصوص اگر قبلاً فرد یادگیرنده HTML را یاد گرفته باشد. PHP یک زبان سمت سرور است و معمولاً بازیابی و ذخیره داده‌ها در پایگاه داده را برای توسعه دهندگان آسان می‌کند و در عین حال درخواست‌های کاربران را نیز پردازش می‌کند و به آنها پاسخ می‌دهد. علاوه بر این‌ها پی اچ پی یک زبان برنامه نویسی با سینتکس (Syntax) ساده است، برخی از پروژه‌هایی که از PHP استفاده می‌کنند عبارتند از Facebook، Tumblr و WordPress.

سی شارپ (#C)

هر چند سی شارپ ممکن است ساده ترین زبان برنامه نویسی نباشد اما این زبان برنامه‌نویسی همه‌منظوره، کاربردهای زیادی مثل توسعه برنامه‌های وب، خدمات مبتنی بر ابر، نرم افزارهای سازمانی و موارد بسیار دیگر را دارد. همچنین یکی از ویژگی‌هایی که سی شارپ را برای یادگیری ساده‌تر می‌کند، ساخت بازی با استفاده از موتور بازی سازی Unity است. این موتور بازی محبوب در سی شارپ بیشتر برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد تا بازی‌های جذابی را به شکل ساده بسازند.

Go

این زبان برنامه‌نویسی را گوگل توسعه داد و هدفش ساخت زبانی ساده برای برنامه نویسان مبتدی بود، Go به گونه‌ای طراحی شده است که نحوی ساده داشته باشد تا یادگیری آن ساده‌تر شود. Go که با نام Golang نیز شناخته می‌شود با هدف ساده سازی Syntax نسبت به زبانهایی همچون C و ++C طراحی شده است. زبان برنامه‌نویسی Go را می‌توان در مهندسی سیستم، مهندسی نرم افزار و علم داده استفاده کرد.

سوئیفت (Swift)

سوئیفت برنامه نویسان مبتدی اپل است، در واقع اپل سوئیفت را طراحی کرد تا برنامه‌نویسان ناآشنا با برنامه‌نویسی - که اصطلاحا در برنامه نویسی صفر هستند - هم به‌راحتی بتوانند برای دستگاه های اپل برنامه کاربردی بنویسند. این زبان برنامه‌نویسی بر روی سیستم عامل‌های Mac OS و iOS قابل توسعه است.

زبان سوئیفت یک زبان برنامه نویسی ساده به شمار می‌آید زیرا علاوه بر ساختاری ساده، اپلیکیشن رایگانی با نام Swift Playgrounds دارد که به برنامه‌نویسانی که حتی صفر هستند کمک می‌کند تا به راحتی کد بزنند. همچنین Swift Playgrounds یک منبع رایگان برای آموزش زبان برنامه‌نویسی سوئیفت نیز به‌شمار می‌آید.

انواع زبان های برنامه نویسی

ساده ترین زبان برنامه نویسی برای کودکان

معمولا افراد برای یادگیری زبان برنامه نویسی مناسب کودکان، به سراغ ساده‌ترین زبان برنامه نویسی می‌روند و این امر زمانی میسر می‌شود که شناخت کاملی از زبان های برنامه‌نویسی داشته باشند تا بدانند کدام ساده‌تر است، که در این نوشتار به درستی بیان کردیم. اما نکته‌ای که کمک شایانی برای انتخاب زبان برنامه نویسی برای کودکان می‌کند نوع زبان برنامه‌نویسی است، معمولاً زبان های برنامه نویسی بصری برای یادگیری کودکان بسیار بهتر از زبان های برنامه نویسی متنی هستند. چرا که در زبان‌های برنامه نویسی بصری بیشتر کودک با اشکال برنامه نویسی می‌کند. به عنوان مثال دکمه یک سایت را جای‌گذاری می‌کند.

نمونه های برنامه نویسی بصری عبارتند از: بلوکی، اسکراچ 

اما در برنامه نویسی متنی باید دقیقاً عین کدها نوشته شود که این ممکن است درک سخت‌تری برای کودک داشته باشد، نمونه‌های از زبان‌های برنامه نویسی متنی عبارتند از:

آسان ترین زبان برنامه نویسی برای نوجوانان

سنین نوجوانی بسیار با کودکی متفاوت است، نوجوانان معمولاً درک بهتری از کدهای برنامه‌نویسی نسبت به کودکان دارند؛ بنابراین حتی ممکن است زبان‌های برنامه‌نویسی بصری مثل بلوکی برایشان بسیار ساده باشد و از جایی‌که کنجکاوترند زبان‌های برنامه‌نویسی متنی را بهتر دوست داشته باشند.

اما آیا هر زبان برنامه‌نویسی برای شروع مناسب نوجوانان است؟ بدیهی است که خیر، در ابتدا نوجوانان باید آسان‌ترین زبان‌ها را برگزینند و بهتر است از زبان‌هایی که بیشتر نزدیک انسان هستند شروع کنند، مانند پایتون یا اگر علاقه‌مند به ساخت اپلیکیشن هستند جاوا می‌تواند گزینه خوبی برای مبتدیان در سنین نوجوانی باشد.

ساده ترین زبان برنامه نویسی تحت وب

برنامه نویسی تحت وب فرآیندی است که محتوای وب را به شکل جذاب تری به نمایش کاربر می‌گذارد. یکی از ساده‌ترین زبان‌های در این حیطه HTML است که با کمک زبان CSS محتواهای تعاملی‌تری برای کاربران وب تولید می‌کند. زبان‌های HTML و CSS یکی از اولین زبان‌هایی هستند که در آموزشکده‌ها و دانشگاه‌ها به عنوان زبان برنامه‌نویسی به دانشجویان آموزش داده می‌شود.

سخت ترین زبان برنامه نویسی

هر چه مهارت برنامه‌نویسان بیشتر شود، سختی دیگر برایشان بی‌معناست و تقریبا برنامه‌نویسان ماهر هیچ قله فتح نشده‌ای در این حوزه ندارند، این قضیه برای مبتدیان بسیار متفاوت است، برای آنان بسیار مهم است که در ابتدا با زبان‌های ساده‌تر شروع کنند و مفاهیم پایه را بیاموزند.

بدیهی است زبان‌های برنامه‌نویسی که نزدیک زبان ماشین هستند (مانند 0 و 1) جزئیات زیادی دارند؛ همچنین محیط‌های پیچیده‌ای برای کد‌نویسی دارند و برای مبتدیان این زبان‌های برنامه نویسی، سخت است.

نمونه هایی از زبان های برنامه نویسی سخت مثل: C (اولین زبان برنامه‌نویسی به وجود آمده است) یا ++C که درک سخت‌تری نسبت به سایر زبان‌های برنامه نویسی حال حاضر دارند.

جمع بندی

در نهایت، آسان‌ترین زبان برنامه‌نویسی برای یادگیری به عوامل مختلفی مانند تجربه، انگیزه برای یادگیری و علایق فردی بستگی دارد، هر کدام از این زبان‌های برنامه‌نویسی مزایای و کاربردهای متفاوتی را برای توسعه دهندگان ارائه می‌دهند. در قسمت بالا یک لیست 10 تایی از ساده ترین زبان های برنامه نویسی سال 2023 را ارائه دادیم، امیدواریم با خواندن و مرور کردن آنها بتوانید بهترین و ساده‌ترین زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کرده و یاد بگیرید.

توجه داشته باشید اگر به دنبال هدف خاصی هستید، باید ساده بودن زبان برنامه‌نویسی را از لیست ویژگی‌های خود حذف کنید، مثلاً اگر دوست دارید یک برنامه‌نویس برای گوشی‌های اپل شوید چاره‌ای ندارید که زبان سوئیفت را یاد بگیرید و دیگر نباید سختی یا آسانی آن برایتان ملاک عمل قرار گیرد.

یادگیری برنامه نویسی چقدر طول می‌ کشد؟

مدت زمان یادگیری برنامه‌نویسی به رویکرد شما بستگی دارد، سریع‌ترین راه برای یادگیری کدنویسی، شرکت در یک بوت کمپ برنامه نویسی است که معمولاً بین سه تا شش ماه طول می‌کشد. همچنین می‌توانید کدنویسی را در شش تا ۱۲ ماه از طریق خودآموزی یا در چهار سال با تحصیلات دانشگاهی یاد بگیرید.

سخت‌ترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری کدامند؟

سخت ترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری Prolog، Lisp، Haskell و Malbolge هستند. در واقع آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کوچکترین نقص در کدنویسی آنها باعث می‌شود کل برنامه اجرا نشود.

ساده ترین زبان برنامه نویسی برای برای توسعه وب چیست؟

ساده‌ترین زبان برنامه‌نویسی برای توسعه وب جاوااسکریپت است، این زبان سطح بالا و تفسیر شده با نحو و ساختار ساده است. جاوا اسکریپت همچنین یکی از ساده‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای توسعه بازی است، به‌خصوص برای ساخت بازی‌های مبتنی بر وب.

ساده ترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری در یک هفته چیست؟

ساده ترین زبان برای یادگیری در یک هفته CSS است، زیرا از نظر فنی یک زبان نشانه‌گذاری است که در کنار HTML و جاوااسکریپت برای ایجاد صفحات وب پویا استفاده می‌شود. CSS منحصراً برای شخصی سازی ظاهر و نمایش یک وب سایت استفاده می‌شود. این امر باعث می‌شود که یادگیری آن در مدت زمان کوتاهی نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی کمتر و آسان‌تر باشد.

ساده ترین زبان برنامه نویسی در سال 2023 کدام است؟

پایتون، با توجه به نحو نسبتاً ساده و حذف جزئیات، همچنین با رشد سریع اغلب به عنوان ساده‌ترین زبان برنامه‌نویسی برای یادگیری درنظر گرفته می‌شود. این زبان برنامه‌نویسی فوق‌العاده نزدیک به زبان انسان است و همین امر یادگیری آن را ساده می‌کند و تسریع می‌بخشد.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200