مسیر رتبه‌برترشدن در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و IT
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

مدیر پایگاه داده کیست؟

این صفحه عالی به معرفی مدیر پایگاه داده پرداخته و وظایف و مهارت‌های مدیر پایگاه‌ داده و بازار کار و میانگین حقوق مدیر پایگاه‌ داده را بررسی کرده است

اگر به حوزه فناوری اطلاعات و مدیریت پایگاه دادهمدیریت پایگاه داده یا DBA چیستمدیریت پایگاه داده یا DBA چیستمدیریت پایگاه داده یا DBA چیست؟ این صفحه عالی به معرفی نقش و وظایف مدیر پایگاه داده و بررسی پیش نیازهای تبدیل شدن به مدیر پایگاه داده پرداخته است علاقه‌مندید، موقعیت‌های شغلی موجود با نام مدیر پایگاه دادهمدیریت پایگاه داده یا DBA چیستمدیریت پایگاه داده یا DBA چیستمدیریت پایگاه داده یا DBA چیست؟ این صفحه عالی به معرفی نقش و وظایف مدیر پایگاه داده و بررسی پیش نیازهای تبدیل شدن به مدیر پایگاه داده پرداخته است (Database Administrator) برای شما مناسب خواهد بود. مدیران پایگاه‌ داده وظیفه نگه‌داری و حفظ امنیت پایگاه‌ های داده را در راستای حفاظت از اطلاعات حساس برعهده دارند. برای تعیین اینکه آیا این شغل با اهداف شغلی متناسب است یا خیر، ضروری است که بدانیم این حوزه دقیقاً چه مواردی را در بر می‌گیرد و چه معیارهایی باعث تقویت رزومه شما می‌شود. در این مقاله، کارهایی که یک مدیر پایگاه‌ داده انجام می‌دهد را بیان می‌کنیم و میانگین حقوق یک مدیر پایگاه‌ داده را ذکر خواهیم کرد.

تصویری از مدیران پایگاه داده

تعریف مدیر پایگاه‌ داده

یک مدیر پایگاه‌ داده وظیفه مدیریت و تعمیر و نگه‌داری نرم‌افزارهای پایگاه‌ داده مانند تاریخچه مشتریان، نظرسنجی‌های آماری، اطلاعات سرشماری و حساب‌های کاربری را برعهده دارند. این افراد دسترسی ایمن به پایگاه‌ های داده را ایجاد می‌کنند و راهکارهای پشتیبان‌گیری از پایگاه‌ های داده را برای جلوگیری ازدست‌رفتن دادگان در هنگام خرابی سیستم ارائه می‌کنند. به‌علاوه، مدیران پایگاه‌ داده اغلب با توسعه‌دهندگان برای طراحی و پیاده‌سازی ویژگی‌های جدید و حل مشکلات در ارتباط هستند.

انواع مدیرهای پایگاه‌ داده

چندین نوع مدیر پایگاه‌ داده وجود دارد که هرکدام وظایف مخصوص خود را دارند. رایج‌ترین آن‌ها شامل مدیران سیستم‌ها، معماران پایگاه‌ داده، تحلیل‌گران پایگاه‌ داده، مدل ‌کنندگان پایگاه‌ داده، تحلیل‌گران عملکرد و مدیران پایگاه‌ های داده ابری هستند.

تصویری از مدیر پایگاه داده در حال انجام وظایفش

وظایف مدیر پایگاه‌ داده چیست؟

یک مدیر پایگاه‌ داده می‌تواند نقش‌ها و وظایف متفاوتی داشته باشد. هنگامی که یک سیستم مدیریت پایگاه‌ داده جدید راه‌اندازی می‌شود، مدیر پایگاه‌ داده مسئول طراحی، پیاده‌سازی و نگه‌داری آن است که اغلب شامل نصب و تنظیم سیستم مدیریتی می‌شود. مدیر پایگاه‌ داده همچنین وظیفه ایجاد قوانین و رویکردهای مربوط به مدیریت، امنیت، نگه‌داری و استفاده از سیستم مدیریت پایگاه‌ داده را برعهده دارد.

زمانی که مشکلی به وجود می‌آید، مدیر پایگاه‌ داده نقطه عطف حل آن است که شامل عیب‌یابی، بررسی ریشه‌ای مشکل، تنظیم بهینه و بهینه‌سازی عملکرد دستورات موجود و برنامه‌هایی که به پایگاه‌ داده دسترسی دارند، می‌شود. مدیران پایگاه‌ داده مسئول اطمینان حاصل‌کردن از اینکه پایگاه‌ داده و دادگان به‌درستی پشتیبان‌گیری می‌شوند و در هنگام بروز خطا به‌درستی و به‌سرعت بازیابی می‌شوند، نیز هستند. به‌علاوه، مدیران پایگاه‌ داده باید از امنیت پایگاه‌ های داده و عدم دسترسی کاربران غیرمجاز نیز مطمئن باشند و اقداماتی را برای حفظ یکپارچگی پایگاه‌داده انجام دهند.

مهارت‌های مدیر پایگاه‌ داده چیست؟

باتوجه‌به مسئولیت‌های یک مدیر پایگاه‌ داده، باید علاوه بر توانایی‌های فنی برای مدیریت پایگاه‌ داده، مهارت‌های نرمی برای برقراری ارتباط با سایر متخصصان و افراد تیم داشته باشد:

مهارت‌های تخصصی

مدیران پایگاه‌ داده از مهارت‌های تخصصی مختلفی بهره می‌برند، از جمله:

مهارت‌های نرم

مدیران پایگاه‌ داده همچنین می‌توانند مهارت‌های نرم خود را بهبود ببخشند، مانند:

تصویری از یک مدیر پایگاه داده با مهارت

بازار کار و میانگین حقوق مدیر پایگاه‌ داده چقدر است؟

طبق گزارش اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا، میانگین حقوق دریافتی یک مدیر پایگاه‌ داده حدود ۹۹ هزار دلار در سال است، اما این میزان می‌تواند در بازه ۵۴ تا ۱۵۵ هزار دلار در سال تغییر کند و به عوامل متخلفی مانند سابقه کار، موقعیت جغرافیایی و صنعتی که فرد در آن مشغول به کار است، بستگی دارد. عامل مهم دیگری که باید در نظر گرفته شود، قابلیت استخدام است. طبق آمار به‌دست‌آمده، پیش‌بینی می‌شود که استخدام مدیران پایگاه‌ داده از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ به‌ میزان هشت درصد رشد خواهد کرد.

از طرفی، ۷۵ درصد مدیران پایگاه‌ داده در ایران حقوقی کمتر از ۱۲/۵ میلیون تومان در سال دریافت می‌کنند و تنها ۲۵ درصد افراد دریافتی بیشتری از این مقدار دارند. از نگاهی دیگر، ۵۰ درصد مدیران تازه‌وارد مشغول به کار در تهران در سال ۱۴۰۲ حقوقی بیش از ۱۸/۵ میلیون تومان دریافت می‌کنند که نسبت به سال گذشته، ۳۶ درصد افزایش‌یافته است. ۵۰ درصد مدیران ارشد پایگاه‌ داده مشغول به کار در تهران در سال ۱۴۰۲ نیز حداقل ۳۲/۵ میلیون تومان و ۱۰ درصد بیش از ۵۳/۳ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند که نسبت به سال گذشته افزایش ۳۰ درصدی داشته است.

چگونه تبدیل به مدیر پایگاه‌ داده شویم؟

مسیرهای زیادی برای تبدیل‌شدن به یک مدیر پایگاه‌ داده وجود دارد. میسر پیشنهادی زیر بیشترین شانس ورود به این تخصص را فراهم خواهد کرد:

۱- کسب مدرک مرتبط

بیشتر مدیران پایگاه‌داده دارای مدرک کارشناسی در حوزه سیستم‌های اطلاعاتی یا علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. هستند. دریافت یک مدرک کارشناسی در این حوزه بین سه تا پنج سال زمان خواهد برد و یکی از دروس این حوزه که دانشجو می‌تواند اخذ کند، درس پایگاه دادهدرس پایگاه داده ⚡️ پایگاه داده کنکور ارشد کامپیوتر و آی تیدرس پایگاه داده ⚡️ پایگاه داده کنکور ارشد کامپیوتر و آی تیاین مقاله عالی توضیح داده که درس پایگاه داده چیست و چه کاربردهایی دارد و منابع و سرفصل های درس پایگاه داده در آزمون کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی را بررسی کرده است. اگر برای فرد امکان‌پذیر باشد، بهتر است در این دوران یک دوره کارآموزی نیز بگذراند؛ زیرا تجربه‌های عملی می‌تواند در هنگام جستجو برای موقعیت‌های شغلی مفید واقع شود.

۲- افزایش دانش

علاوه بر تحصیلات آکادمیک، دانش تخصصی در این حوزه می‌تواند به‌شدت شانس قبولی را در موقعیت‌های مدیر پایگاه‌ داده افزایش دهد. زبان‌های برنامه‌ نویسی پایگاه‌ داده و سیستم‌های مدیریت پایگاه‌ داده دو مهارت مهم برای موفقیت در این تخصص است. SQL و MySQLmysql چیست؟ بررسی تفاوت مای اس کی یو ال با اس کی یو ال-sqlmysql چیست؟ بررسی تفاوت مای اس کی یو ال با اس کی یو ال-sqlاین مقاله عالی به معرفی mysql می‌پردازد، همچنین ویژگی های MySQL، تفاوت MySQL با SQL و سازگاری این پایگاه داده به سایر سرویس ها را مورد بررسی قرار می‌دهد دو شاخه‌ای است که متقاضی می‌تواند آن‌ها را یاد بگیرد و رزومه خود را تقویت کند. از مدیران پایگاه‌ داده انتظار می‌رود که در نوشتن و عیب‌یابی دستورات SQL تسلط داشته باشند.

۳- دریافت گواهی

زمانی که فرد با زبان‌های برنامه‌ نویسی پایگاه‌ داده و سیستم‌های مدیریتی آن آشنا شد، می‌تواند برای دریافت گواهی‌های تخصصی این حوزه اقدام کند. گواهی‌ها به مدیران منابع انسانی نشان می‌دهد که متقاضی درک درستی نسبت به موضوع تخصصی ذکر شده دارد. متقاضی می‌تواند با شرکت در دوره‌های حضوری و آنلاین که توسط مؤسسات و یا شرکت‌های بزرگ این حوزه مانند Microsoft برگزار می‌شود، شرکت نماید و گواهی مدنظر خود را دریافت کند.

تصویری از گواهی مدیریت پایگاه داده

۴- کسب تجربه

اغلب مدیران پایگاه‌ داده دارای سابقه کار به‌عنوان برنامه‌ نویس اپلیکیشن هستند و دارای مهارت در دسترسی به پایگاه‌ های داده با استفاده از SQL و ترکیب آن با Javaجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است و Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cاین مقاله عالی ابتدا توضیح می‌دهد که زبان برنامه نویسی c چیست، سپس به بررسی مزایا و معایب زبان C ، کاربردهای زبان سی ، و تفاوت بین C و ++C می‌پردازد هستند. از یک مدیر پایگاه‌ داده انتظار می‌رود که تجربه کار با حداقل یکی از نرم‌افزارهای مدیریت پایگاه‌ داده مانند Microsoft SQL Server، Oracle و MySQL را داشته باشد.

جمع‌بندی

باتوجه‌به رشد روزافزون صنعت پایگاه‌ داده و اهمیت داده در پیشرفت شرکت‌ها، تقاضا برای مدیران پایگاه‌ داده افزایش‌یافته است. در این مقاله، انواع مختلف مدیران پایگاه‌ داده ذکر شد و برخی از مهارت‌های تخصصی و نرم موردنیاز برای آن‌ها بیان شد. سپس میانگین حقوق این مدیران در جهان و ایران بیان شد و در نهایت، مسیری پیشنهادی برای رسیدن به تخصص در مدیریت پایگاه‌ داده ارائه شد.

به چه کسی مدیر پایگاه‌ داده می‌گویند؟

مدیر پایگاه‌ داده مسئول حفظ، تأمین امنیت و بهبود عملکرد پایگاه‌ داده و همچنین مطمئن شدن از ذخیره و بازیابی صحیح اطلاعات است.

مدیر پایگاه‌ داده چه وظایفی دارد؟

مدیران پایگاه‌ داده از عملکرد بهینه پایگاه‌ های داده اطمینان حاصل می‌کنند. مدیران و معماران پایگاه‌ داده سیستم‌هایی را برای ذخیره و تأمین امنیت انواع مختلفی از داده ایجاد و سازمان‌دهی می‌کنند. این افراد همچنین به کاربران مجاز امکان دسترسی به پایگاه‌ های داده را می‌دهند.

آیا مدیریت پایگاه‌ داده شغل خوبی است؟

اگر از کارکردن با فناوری لذت می‌بردید و در حوزه‌های تحلیلی و حل مسئله مهارت‌ دارید، موقعیت‌های شغلی مدیریت پایگاه‌ داده برای شما مناسب است. این شغل چالش‌برانگیز دارای تقاضای بالایی است و حقوق به نسبت بالایی نیز دارد.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام