مسیر رتبه‌برترشدن در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و IT
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

پایتون مقدماتی – پایتون برای مبتدی ها

این مقاله عالی در خصوص آموزش پایتون مقدماتی و پایتون برای مبتدی ها پرداخته و در مورد سهولت یادگیری پایتون و اینکه چرا انتخاب خوبی برای مبتدیان است صحبت کرده

پایتون (Python)زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته یکی از زبان‌های محبوب و همه‌منظوره (General-Purpose)، سطح بالا (High-Level) و شی گرا (Object-Oriented)برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده است. اگر در زمینه برنامه نویسی مبتدی هستید و این عبارات برای‌تان آشنا نیست، نهراسید! اینجاییم تا پایتون را کمی ورای نامش بشناسیم و مقدماتی از ویژگی‌های آن را تشریح کنیم.

پایتون برای مبتدیان

چرا برنامه نویسی با پایتون؟

اگر قصد دارید پایتون را برای یادگیری برنامه نویسی برگزینید و به‌عبارتی مبتدی هستید، باید نکاتی را در رابطه با آن بدانید که در ادامه به آنها اشاره کرده‌ایم:

نحو (Syntax) ساده پایتون برای مبتدیان

بی‌شک می‌دانید که برنامه نویسی کلی کد زدن می‌خواهد، در واقع با نوشتن کد، دستورالعمل‌هایی را به کامپیوتر می‌دهیم که می‌شود با صرف نظر از عوامل دیگری، آنها را برنامه دانست. پس نه‌تنها برنامه نویسی کلی کد زدن می‌خواهد، بلکه کدنویسی بخش مهمی از برنامه نویسی است. با این اوصاف و با دانستن اینکه هر یک از زبان‌های برنامه نویسی نگارش یا نحو (Syntax) مخصوص به خود را دارد، پس مسلماً هر چه راحت‌تر، بهتر!

نگارش دستورالعمل (کد)ها در پایتون کار سختی نیست و می‌توان در مقایسه با بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی دیگر، آن را ساده برشمرد، در واقع واژه‌های کلیدی پایتون خیلی به زبان انگلیسی شباهت دارند و از این جهت، کد زدن با پایتون انتخاب خوبی برای مبتدیان است.

یادگیری زبان پایتون در مقایسه با زبان C

کاربرد گسترده پایتون در حوزه‌های مختلف

فراموش نکنید هر زبان برنامه نویسی در حوزه خاص خودش کاربرد بیشتری دارد، البته اینکه سینتکس پایتون ساده است، چیزی از ارزش‌های آن در عملکرد گسترده‌اش در حوزه‌های مختلف کم نمی‌کند. پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد که از مهمترین آنها می‌توان به علم داده (Data Science)، یادگیری ماشین (Machine Learning)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند، یادگیری عمیق (Deep Learning)یادگیری عمیق چیست؟ معرفی کامل یادگیری عمیق به زبان سادهیادگیری عمیق چیست؟ معرفی کامل یادگیری عمیق به زبان سادهاین مقاله به سوالات رو به رو پاسخ داده : یادگیری عمیق چیست و چگونه کار می‌کند؟ آیا یادگیری عمیق همان شبکه عصبی است؟ تفاوت یادگیری عمیق با یادگیری ماشین چیست؟ و غیره اشاره کرد. به همین دلیل در ابتدای مطلب، پایتون را همه‌منظوره (General-Purpose) خواندیم، وجود کتابخانه‌های متنوع در پایتون، گواهی بر این مدعاست. بنابراین اگر به‌عنوان فردی مبتدی به سراغ پایتون می‌روید، نیازی نیست نگران حوزه کاری‌تان باشید.

سهولت یادگیری پایتون برای مبتدیان

قدم برداشتن در راه برنامه نویسی فقط به یادگیری نحو (Syntax) زبان مورد نظر ختم نمی‌شود، بلکه مفاهیم بسیار مهمتری هم هست که باید به‌عنوان مقدمات پایتون آموخت. برنامه نویسی را می‌توان به‌نوعی حل مساله انگاشت و از این بابت باید توجه داشته باشید که درک صحیح راه حل‌های مختلف، به‌ویژه وقتی از منطق کامپیوتر استفاده می‌کنیم، ضروری است. مثلاً یادگیری انواع داده، ساختار شرطی، الگوریتم‌های گوناگون و غیره همه از جمله مواردی هستند که فارغ از کد، برای آموختن مقدمات برنامه نویسی اهمیت دارند. یادگیری مقدمات پایتون هم مثل Syntax اش برای مبتدیان راحت است، بنابراین سرعت پیشرفت‌تان در آموختن مفاهیم مهمتر بیشتر خواهد بود و همین است که پایتون در نگاه بسیاری از مبتدیان محبوبیت دارد و همچنین در لیست محبوب ترین زبان های برنامه نویسیمعرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳این صفحه فوق العاده به معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳ پرداخته. همچنین در هر یک از این زبان‌ها به معرفی بهترین پلتفرم آن، فریم ورک های برتر آن و بهترین کتابخانه های آن پرداخته قرار دارد.

وجود منابع گوناگون برای یادگیری پایتون

منبع خوب همواره از ارزشمندترین چیزهایی است که در مسیر یادگیری به کمک‌مان می‌آیند. پایتون متن باز (Open Source)اوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ این صفحه عالی به بررسی این موارد و همچنین تاریخچه نرم افزار متن باز و نحوه به کارگیری متن باز در توسعه نرم افزار پرداخته است و دسترسی به آن رایگان است، همچنین منابع بسیار گوناگونی اعم از ویدیو، کتاب، سایت‌های تعاملی، نرم‌افزار و غیره به زبان‌های مختلف برای یادگیری پایتون وجود دارد که مبتدیان می‌توانند از آنها بهره‌مند شوند و در تصویر زیر به برخی از آنها اشاره کرده‌ایم:

6 منبع رایگان برای یادگیری پایتون

بازار کار خوب پایتون

همانطور که گفتیم، پایتون گستره عملیاتی زیادی دارد و بسیاری از شرکت‌های معتبر هم از آن بهره می‌گیرند، در عین حال بازار کار و درآمد خوبی هم در انتظار برنامه نویسان پایتون است. این فاکتورها چیزی نیست که مبتدیان به‌راحتی بخواهند از کنار آن عبور کنند. مسلماً وقتی می‌خواهید برای برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید، باید مقدمات آن را هم به‌درستی فراهم کنید. 

دوره برنامه نویسی پایتون

پایتون (Python) یا پایتان یک زبان برنامه نویسی چند منظوره و سطح بالاست که بطور بسیار گسترده ای مورد استفاده برنامه نویسان و غیر برنامه نویسان قرار می‌گیرد. پایتون در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان تبدیل شده است.

چه چیزهایی در این دوره یاد می‌گیرید

دستورات کنترلی
ذخیره‌سازی و داده ساختارها
ذخیره‌سازی و داده ساختارها
حلقه‌ها
توابع در پایتون
مدیریت خطاها در پایتون
کار با فایل‌ها
شی گرایی
برنامه نویسی موازی و تردها

نمونه فیلم‌هایی از جلسات برنامه نویسی پایتون

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟

چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون

نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد

آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون

آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math

معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی

مفهوم داده ساختارها در پایتون

آشنایی با دیکشنری ها

آشنایی با حلقه ها

معرفی کلی توابع با مثال های متنوع

خطاها چی هستند؟

نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف

تاریخچه برنامه‌‎ نویسی

مفهوم شی‌گرایی

معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه

مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟
چه چیز هایی را قرار است در این دوره یاد بگیریم؟ و مروری بر تاریخچه پایتون
نصب پایتون اجرا کردن اولین خط کد
آماده سازی ویرایشگر VS Code آشنایی با سینتکس پایتون
آماده سازی مینی کندا + توابع پرینت و ماژول math
معرفی عملگرها و چرایی نیاز به کنترل جریان در برنامه نویسی
مفهوم داده ساختارها در پایتون
آشنایی با دیکشنری ها
آشنایی با حلقه ها
معرفی کلی توابع با مثال های متنوع
خطاها چی هستند؟
نحوه کار کردن با فایل و خواندن آن در مودهای مختلف
تاریخچه برنامه‌‎ نویسی
مفهوم شی‌گرایی
معرفی فرآیند Process - تفاوت فرآیند و برنامه
مرور کلی مباحث و حل یک تمرین پیرامون اعداد اول

چه کارهایی می‌توان با پایتون انجام داد؟

شاید از مقدماتی‌ترین پرسش‌هایی که بتوان در مورد هر زبان برنامه نویسی پرسید، همین باشد. مهم است بدانید که می‌خواهید در چه حوزه‌ای فعالیت کنید، شاید پایتون با همه خوبی‌هایی که برای مبتدیان دارد، در انتهای راه اصلاً به کارتان نیاید. همانطور که پیشتر هم گفتیم، پایتون در زمینه‌های بسیاری کاربرد دارد که مهمترین‌شان را در ادامه بررسی می‌کنیم.

پایتون و علم داده

علم داده از محبوب‌ترین موضوعات دنیای امروز، به‌ویژه در حوزه فناوری است. طبق آمار و بررسی‌های مختلف، پایتون بیشترین استفاده را در زمینه علم داده دارد. کتابخانه‌های زیادی برای پایتون نوشته‌اند که در این مسیر به کمک‌مان می‌آید. هرچند علم داده و کاربرد عملی آن چیزی نیست که افراد مبتدی بتوانند در ابتدای راه در پی بگیرند، اما انتخاب آن به‌عنوان گزینه‌ای برای آینده، خود دلیلی بر انتخاب پایتون برای یادگیری است. 

توسعه وب با پایتون

پایتون زبان برنامه نویسی بسیار انعطاف‌پذیری است و فریم‌ورک‌های مختلفی برای توسعه وب دارد. با کمک پایتون می‌توان توسعه فرانت و بک اند وبسایت‌ها را تسهیل و تسریع کرد. شرکت‌های زیادی از پایتون برای توسعه زیرساخت‌های دیجیتالی خود بهره برده‌اند که از بزرگترین آنها می‌توان گوگل را نام برد.

توسعه وب با پایتون

توسعه اپلیکیشن با پایتون

پایتون نه‌فقط برای مبتدیان، بلکه برای علاقه‌مندان به توسعه نرم‌افزار هم انتخاب مناسبی است. ازآنجاکه پایتون سرعت توسعه بالاتری دارد و انرژی کمتری باید صرف آن کرد، در بحث توسعه نرم افزار حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، پایتون به‌ویژه اخیراً در توسعه نرم‌افزارها و توسعه بازی کاربرد زیادی پیدا کرده است.

نمونه فیلم‌های دوره‌های مهارتی

جمع بندی

پایتون زبان برنامه نویسی محبوبی است که در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارد. می‌توان پایتون را به‌واسطه ویژگی‌هایش مثل نحو ساده، گستردگی حوزه‌های کاربردی، یادگیری راحت وغیره یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای مبتدیان دانست. در این مقاله کوشیدیم مقدماتی از پایتون را برای مبتدیان ارائه کنیم تا بتوانند انتخاب بهتری برای شروع مسیر برنامه نویسی داشته باشند.

چرا پایتون انتخاب خوبی برای مبتدیان است؟

ابتدا باید بگوییم که همه‌چیز به فرد بستگی دارد، چون اوست که سرانجام انتخاب می‌کند، معیارهای انتخاب افراد با یکدیگر تفاوت دارد و بنابراین نمی‌توان دقیقاً برای همه نسخه یکسانی پیچید. البته ویژگی‌های کلی هست که بتوان بررسی و مقایسه کرد و سپس نتیجه گرفت. پایتون Syntax راحتی دارد، کاربرد آن در حوزه‌های مختلف و گسترده است، نسبتاً راحت می‌توان آن را فراگرفت، درآمد خوبی دارد و... که همگی حجتی بر صحت انتخاب پایتون برای مبتدیان هستند.

چرا یادگیری پایتون برای مبتدیان ساده است؟

قدم برداشتن در راه برنامه نویسی مستلزم آموختن مفاهیم متفاوتی است، برنامه نویسی شیوه‌ای برای حل مساله با بهره‌گیری از توان پردازش کامپیوترهاست. بنابراین یادگیری زبان‌های مختلف برنامه نویسی از جمله پایتون، مقدمات خاص خود را می‌طلبد. چون پایتون Syntax راحتی دارد و بدینوسیله سرعت پیشرفت در آموختن را افزایش می‌دهد، کاربردش گسترده است و درعین‌حال منابع گوناگونی برای یادگیری آن وجود دارد، یادگیری راحتی برای مبتدیان دارد.

دوره‌های مهارتی رشته کامپیوتر

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام