رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

NFT چیست؟ همه چیز درباره توکن غیر قابل معاوضه ان اف تی

این صفحه فوق العاده به معرفی ان اف تی (NFT) پرداخته و بررسی کرده است که nft چگونه کار می‌کند و چه کاربردی دارد، همچنین به بررسی ویژگی‌های NFT و مزایا و معایب آن پرداخته

سلام به همه شما علاقه مندان عزیز، به کامل‌ترین صفحه‌ای که برای معرفی و بررسی ان اف تی (NFT) در وب فارسی وجود داره خوش اومدید 😉

شاید شما هم در فضای مجازی و خبرها، نام NFT و قیمت‌های عجیب و غریب آن را دیده باشید. NFT یکی از کاربرد های بلاک چین و از مباحث داغ در دنیای ارز های دیجیتال (Cryptocurrency) است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد چیستی NFT، کاربرد‌ها و ویژگی‌های این فناوری صحبت کنیم.

توکن چیست؟

قبل از اینکه در مورد NFT صحبت کنیم، ابتدا باید مفهوم توکن را درک کرده باشیم. توکن یک شی دیجیتال و یک دارایی است که در بستر بلاکچینبراستی بلاکچین چیست؟ از 0 تا 100 بلاکچین به زبان سادهبراستی بلاکچین چیست؟ از 0 تا 100 بلاکچین به زبان سادهبراستی بلاکچین چیست؟ افراد زیادی می‌خواهند با بلاکچین آشنا شوند، اما نمی‌توانند در سایت‌ها توضیح ساده ای از بلاکچین بیابند، این مقاله به توضیح بلاچین به زبان ساده پرداخته پیاده سازی می‌شود. امکان ذخیره، تبادل، خرید و فروش توکن‌ها به وسیله‌ی کیف‌های رمز ارزها وجود دارد. ارزش هر توکن به وسیله‌ی ماهیت آن توکن، پشتوانه‌ی آن و بازار تعیین می‌شود. به عنوان مثال یک توکن می‌تواند برای خرید و فروش خانه مورد استفاده قرار گیرد و هر عدد توکن به معنای یک متر زمین باشد. یا یک توکن برای تبادلات ارزی مورد استفاده قرار بگیرد (مانند توکن تتر یا Tether).

تاکنون چندین هزار توکن مختلف در بلاک چین‌های مختلف بوجود آمده و مورد استفاده قرار گرفته‌اند. جا دارد بگوییم که توکن با رمز ارز متفاوت است، رمز ارز دارای یک بلاک چین خاص خود است، مانند اتریوم، اما توکن دارای این خاصیت نمی‌باشد و روی یک سیستم بلاک چین دیگر، به وسیله‌ی کد‌ها و قرارداد های هوشمند پیاده سازی می‌شود.

انواع توکن

توکن‌ها انواع مختلفی دارند، اما به طور کلی به دو دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند:

  1. توکن های قابل معاوضه یا Fungible Token
  2. توکن های غیر قابل معاوضه یا Non-fungible Token (NFT)

توکن های قابل معاوضه

به توکن‌هایی قابل معاوضه می‌گویند که همانند آن وجود دارد و می‌توان یک توکن را با یک توکن دیگر نظیر آن تعویض کرد. به عنوان مثال فرض کنید شما یک اسکناس 10 هزار تومانی دارید، آیا اگر این اسکناس را با یک اسکناس 10 هزار تومانی دیگر عوض کنید، در ماهیت دارایی شما تفاوتی ایجاد می‌شود؟ مسلما خیر، بنابراین اسکناس‌های پول، سکه‌های فلزی، ژتون‌های بازی‌های کارتی و... را می‌توان به نوعی توکن قابل معاوضه محسوب کرد. در بلاک چین اتریوممعرفی ارز دیجیتال اتریوم، اتریوم چیست و چرا به وجود آمد؟معرفی ارز دیجیتال اتریوم، اتریوم چیست و چرا به وجود آمد؟این صفحه فوق العاده به معرفی ارز دیجیتال اتریوم (Ethereum) پرداخته و بررسی کرده است که چه لزومی به ایجاد اتریوم (ETH) بوده و چرا اتریوم (ETH) به وجود آمده، این نوع توکن، در استاندارد ERC20 ساخته می‌شود.

توکن های غیر قابل معاوضه

نوعی دیگر از توکن‌ها وجود دارد که برخلاف توکن‌هایی که بالاتر توضیح داده شد می‌باشند. یعنی توکن های غیر قابل معاوضه، به این توکن‌ها اصطلاحا NFT می‌گویند. توکن‌های غیر قابل معاوضه را نمی توان با هیچ توکن دیگری تعویض کرد. هر توکن غیر قابل معاوضه، ماهیت منحصر به فردی دارد. به عنوان مثال سند خانه، کارت بانکی شما، مالکیت یک اثر هنری و یا مدرک تحصیلی، از نمونه‌های توکن غیر قابل معاوضه می‌باشد. شما نمی‌توانید سند خانه‌ی خودتان را با سند خانه‌ی دوستتان تعویض کنید. در بلاک چین اتریوم، این نوع توکن، به وسیله‌ی استاندارد ERC721 ساخته می‌شود.

نمونه ای از توکن های قابل معاوضه و توکن های غیر قابل معاوضه در این تصویر نشان داده شده است.

دوره بلاکچین برای همه

همان‌طوری که از عنوان دوره مشخص است، این دوره فناوری مدرن، جذاب و پردرآمد بلاکچین را به زبانی ساده و قابل‌فهم برای تمام مخاطبین، با هر سن و میزان تحصیلات در هر رشته تحصیلی و موقعیت شغلی توضیح می‌دهد. با گذراندن این دوره می‌آموزید که : بلاکچین چیست؟ ادبیات و اصطلاحات این فناوری چیست؟ عامل امنیت بلاکچین چیست؟ در عمل چگونه کار می کند؟ از چه اجزای فنی تشکیل شده است؟ 10 فایده و تعهد اصلی بلاکچین چیست؟ نسل ها و انواع بلاکچین چه هستند؟ بیت کوین چگونه کار می کند؟ قواعد مالی بیت کوین چیست؟ ماینینگ یا استخراج بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟ 10 کاربرد مهم بلاکچین در صنعت چیست؟ چگونه در کسب و کار خود از این تکنولوژی استفاده کنیم؟ از کجا شروع کنیم؟ آیا واقعا به بلاکچین نیاز داریم؟ ابزارهای این حوزه چه هستند؟

چه چیزهایی در این دوره یاد می‌گیرید

بلاکچین چیست
ذخیره‌سازی و ادبیات و اصطلاحات این فناوری چیست
عامل امنیت بلاکچین چیست
در عمل چگونه کار می کند
از چه اجزای فنی تشکیل شده است
10 فایده و تعهد اصلی بلاکچین چیست
نسل ها و انواع بلاکچین چه هستند
بیت کوین چیست و چگونه کار می کند
قواعد مالی بیت کوین چیست

نمونه فیلم‌هایی از جلسات بلاکچین برای همه

معرفی دوره و سرفصل مطالب

معرفی مدرس دکتر امین

بلاکچین چیست

امنینت بلاکچین

کاربرد در حوزه اینترنت

جمع بندی

معرفی دوره و سرفصل مطالب
معرفی مدرس دکتر امین
بلاکچین چیست
امنینت بلاکچین
کاربرد در حوزه اینترنت
جمع بندی

NFT چیست؟

با توجه به گفته‌های بالا، NFT در واقع همان توکن غیر قابل تعویض می‌باشد که بر روی بلاکچینبراستی بلاکچین چیست؟ از 0 تا 100 بلاکچین به زبان سادهبراستی بلاکچین چیست؟ از 0 تا 100 بلاکچین به زبان سادهبراستی بلاکچین چیست؟ افراد زیادی می‌خواهند با بلاکچین آشنا شوند، اما نمی‌توانند در سایت‌ها توضیح ساده ای از بلاکچین بیابند، این مقاله به توضیح بلاچین به زبان ساده پرداخته ساخته شده است. پیش تر، تنها امکان ساخت این توکن بر روی اتریوممعرفی ارز دیجیتال اتریوم، اتریوم چیست و چرا به وجود آمد؟معرفی ارز دیجیتال اتریوم، اتریوم چیست و چرا به وجود آمد؟این صفحه فوق العاده به معرفی ارز دیجیتال اتریوم (Ethereum) پرداخته و بررسی کرده است که چه لزومی به ایجاد اتریوم (ETH) بوده و چرا اتریوم (ETH) به وجود آمده فراهم بود، اما امروزه بستر‌های مختلفی در بلاک چین‌های مختلف برای ساخت این نوع توکن ایجاد شده است. البته هنوز هم اتریوم از بزرگترین پلتفرم های ساخت توکن می باشد. از آنجایی که NFT قابل معاوضه نمی باشد، بنابراین می‌توان برای امور مربوط به مالکیت حقوقی و معنوی، از آن استفاده کرد. مانند سند خودرو، سند ملک، مالکیت یک نقاشی دیجیتال و ثبت آثار هنری. یکی از مباحث داغ در بازار NFT، فروش نقاشی های دیجیتالی است که یک مدت سرو صدای زیادی کرده بود. به عنوان مثال تصویر زیر یک نمونه از نقاشی دیجیتال است که در قالب NFT به قیمت 5.3 میلیون دلار به فروش رسیده است.

در این تصویر نقاشی دیجیتالی که در قالب NFT در آمده است نشان داده شده است.

NFT چگونه کار می کند؟

همانند ارز های دیجیتالی در بلاکچینبراستی بلاکچین چیست؟ از 0 تا 100 بلاکچین به زبان سادهبراستی بلاکچین چیست؟ از 0 تا 100 بلاکچین به زبان سادهبراستی بلاکچین چیست؟ افراد زیادی می‌خواهند با بلاکچین آشنا شوند، اما نمی‌توانند در سایت‌ها توضیح ساده ای از بلاکچین بیابند، این مقاله به توضیح بلاچین به زبان ساده پرداخته ساخته می‌شود و در دفتر کل توزیع شدهدفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟ - انواع DLTدفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟ - انواع DLTبرای رسیدن به درک درستی از ماهیت بلاک چین آشنایی با دفتر کل توزیع شده یا همان Distributed ledger(DLT) ضروری است، این مقاله عالی به بررسی کامل DLT پرداخته قرار می‌گیرد. شما می‌توانید آن را از بازارهای خرید NFT و یا از یک شخص دیگر خریداری و در کیف پول خود نگهداری کنید. وقتی شما مالک یک NFT شده اید، در واقع مالک یک توکن غیر قابل تعویض هستید که با توکن های قابل تعویض تفاوت عمده‌ای دارد. یک توکن قابل تعویض، در بازارهای معاملاتی با قیمت مشخصی به فروش می‌رسد. اما وقتی شما صاحب یک NFT باشید، قیمت آن را شما تعیین می‌کنید. می‌توانید در بازارهای فروش و یا به شخص دیگری، با قیمت بالاتر و یا پایین تر، NFT خود را به فروش برسانید. بنابراین همه چیز دست شماست.

ویژگی های NFT

توکن های غیر قابل تعویض یا NFT دارای ویژگی‌هایی هستند که در این قسمت به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

کاربرد های NFT

از معروف ترین کاربرد های NFT، خرید و فروش آثار هنری و نقاشی های دیجیتال است. اما با توجه به ویژگی هایی که NFT دارد، در زمینه‌های دیگری هم استفاده می‌شود:

نحوه خرید NFT

خرید NFT فرایند پیچیده ای ندارد، شما نیاز به یک کیف پول ارز دیجیتال دارید. سپس با افزایش اعتبار حسابتان به وسیله‌ی صرافی‌های رمز ارز موجود، می‌توانید از فروشگاه‌های مختلفی که برای خرید و فروش NFT ساخته شده‌اند، به خرید NFT مورد نظر خود بپردازید. علاوه بر فروشگاه‌ها، از بقیه‌ی پلتفرم‌های موجود نیز می‌توان عملات خرید را انجام داد، مانند خرید از یک شخص دیگر، خرید از حراجی‌ها و یا خرید درون برنامه‌ای بازی‌ها و نرم افزار‌ها.

فروشگاه های NFT

گزارشی که به وسیله ی NFT Market Report ارائه شده، حاکی از این امر است که ارزش مارکت NFT به بیش از 40 میلیارد دلار رسیده است. در زیر، لیستی از بزرگترین و با ارزش‌ترین مارکت‌های NFT را آورده‌ایم:

نمونه فیلم‌های دوره‌های مهارتی

معایب NFT

تا اینجا از مزایا و ویژگی‌های NFT گفتیم. بد نیست که کمی در مورد معایب NFT هم صحبت کنیم. لیست زیر، برخی از جنبه‌های منفی NFT را نشان می‌دهد:

نمودار توزیع فروش NFT

همانطور که گفته شد، NFT در صنعت‌های مختلفی استفاده شده است. نمودار زیر درصد استفاده از  NFT در صنعت های مختلف را نشان می‌دهد:

در این تصویر نمودار توزیع فروش NFT در صنعت های مختلف نشان داده شده است.

دوره‌های مهارتی رشته کامپیوتر

جمع بندی

یکی از فناوری‌های مدرن است که در سال‌های اخیر به طور گسترده در صنعت‌های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است. در این مقاله به بحث در مورد NFT و زوایای مختلف آن پرداختیم. آمارها نشان می‌دهند که استفاده از NFT در صنعت های مختف هر روز در حال افزایش است. گزارشی که توسط Verified Market Research (VMR) منتشر شده است، پیش بینی می‌کند که تا سال 2030، ارزش بازار NFT از 231 میلیارد دلار عبور خواهد کرد.  بنابراین می‌توان به آینده ی NFT امیدوار بود.

منظور از توکن غیر قابل تعویض چیست؟

توکن غیر قابل تعویض، توکنی است که منحصر به فرد است و مانند آن وجود ندارد. مانند سند یک خانه، مالکیت یک موسیقی و یا یک اثر هنری. برخلاف توکن قابل تعویض که مانند آن موجود است و قابل تعویض با یکدیگر می باشند (مانند اسکناس، ژتون و...).

آیا می توان به آینده ی NFT امیدوار بود؟

پاسخ به این سوال کار راحتی نیست، همه چیز را بازار تعیین می‌کند. تا به امروز استفاده از NFT در حال افزایش بوده و کارشناسان این حوزه به آینده‌ی NFT امیدوار هستند.

علت استفاده از NFT چیست؟

NFT یک توکن غیر قابل تعویض می باشد که غیر قابل هک و تغییر هستند. بنابراین برای ثبت مالکیت دارایی‌های مختلف می‌شود از آن استفاده کرد.

امتیازدهی4.4285714285714 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.43 امتیاز (7 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200