وبینار رایگان از کنکور ارشد تا تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها
دیدن جزئیات و ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

گرايش علوم تصميم و دانش در ارشد علوم کامپیوتر

این صفحه عالی گرايش علوم تصميم و مهندسی دانش در ارشد علوم کامپیوتر را بررسی کرده و درس‌ ها و کاربردهای گرایش علوم تصمیم و دانش را معرفی کرده است

گرایش علوم تصمیم و دانش یا Decision science and knowledge یکی از گرایش‌های میان‌رشته‌ای، رشته علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. است که از ترکیب تکنیک‌های ریاضیات، آمار، علوم کامپیوتر و علوم رفتاری درست شده است تا به حل مسائل پیچیده تصمیم‌گیری کمک کند. تمرکزگرایش علوم تصمیم و دانش بر توسعه مدل‌ها و متدهایی برای تصمیم‌گیری آگاهانه و منطقی است و در حوزه‌های مختلفی مانند تجارت، مراقبت‌های بهداشتی، مالی و مهندسی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله می‌خواهیم به معرفی این گرایش علوم کامپیوتر بپردازیم. علوم تصمیم و دانش از دو مفهوم جداگانه تصمیم و دانش تشکیل شده‌اند که می‌خواهیم به‌صورت جداگانه به بررسی این دو مقوله بپردازیم.

مفاهیم کلیدی در علوم تصمیم

دانش

دانش یا Knowledge در رشته علوم کامپیوتر، یک جزء بسیار مهم و حیاتی است که زیربنای بسیاری از زمینه‌های این رشته محسوب می‎شود. به‌طورکلی، دانش شامل اطلاعات، داده‌ها و تخصص‌ها است که می‌تواند توسط سیستم‌های کامپیوتری به دست آورده و پردازش شود. در این قسمت جنبه‌های کلیدی دانش در رشته علوم کامپیوتر و صدالبته گرایش علوم تصمیم و دانش آورده شده است:

تصویری از مراحل تصمیم و دانش علمی

درس‌های گرایش علوم تصمیم و دانش علوم کامپیوتر

گرایش علوم تصمیم و دانش رشته علوم کامپیوتر نیز مانند دیگر گرایش‌ های علوم کامپیوتر از دودسته درس‌های الزامی و درس‌های تخصصی – انتخابی به وجود آمده است که در جداول زیر می‌توانید آنها را مشاهده کنید:

نام جدول: درس‌های الزامی گرایش علوم تصمیم و دانش علوم کامپیوتر

نام جدول: درس‌های تخصصی - انتخابی گرایش علوم تصمیم و دانش علوم کامپیوتر

نام درستعداد واحدساعتپیش‌نیاز یا زمان ارائه درس
نام درس تعداد واحد نظری عملی جمع پیش‌نیاز یا زمان ارائه درس
تصمیم‌گیری با معیارهای چندگانه (Multiple Criteria Decision Making) 3 48 - 48 تحقیق در عملیات
محاسبات نرم (Soft Computing) 3 48 - 48 -
یادگیری ماشین (Machine Learning) 3 48 - 48 -
اطلاعات و عدم‌قطعیت (Information and Uncertainty) 3 48 - 48 -
سیستم‌های تصمیم‌گیری فازی (Fuzzy Decision Making Systems) 3 48 - 48 تصمیم‌گیری با معیارهای چندگانه
ریاضیات یادگیری(Mathematics of Learning) 3 48 - 48 -
بهینه‌سازی ترکیباتی (Combinatorial Optimization) 3 48 - 48 -
فرایندهای تصادفی (Random Process) 3 48 - 48 -
احتمال و آمار فازی (Fuzzy Probability and Statistics) 3 48 - 48 محاسبات نرم
نظریه بازی‌ها (Game Theory) 3 48 - 48 -
بهینه‌سازی فراابتکاری (Metaheuristic Optimization) 3 48 - 48 تحقیق در عملیات
داده‌کاوی (Data Mining) 3 48 - 48 -
داده‌کاوی پیشرفته (Advanced Data Mining) 3 48 - 48 داده‌کاوی

تذکر: دانشجو می‌بایست از میان درس‌های ذکر شده در جدول درس‌های تخصصی - انتخابی دست‌کم 6 واحد اخذ کند.

کاربردهای علوم تصمیم و دانش

باتوجه‌به چند شاخه‌ای و میان‌رشته‌ای بودن گرایش علوم تصمیم و دانش، این گرایش در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارد که در لیست زیر برخی از معروف‌ترین آنها را آورده‌ایم:

جمع‌بندی

گرایش علوم تصمیم و دانش در ایجاد سیستم‌های هوشمند بسیار مبحث پر اهمیتی محسوب می‌شود. فرایندهای تصمیم‌گیری معمولاً بر دانش مربوط به یک حوزه، داده‌های تاریخی و متخصصان متکی هستند. به‌عنوان‌مثال تکنیک‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین از دانش برای پیش‌بینی و تصمیم‌گیری استفاده می‌کنند. همچنین استفاده از علوم تصمیم و دانش در زمینه‌هایی مانند وسایل نقلیه خودمختار و پردازش زبان‌های طبیعی که امروزه از مباحث داغ محسوب می‎‌شوند بسیار مشهود است. می‌توان ادعا کرد علوم تصمیم‌گیری و دانش بخش جدایی‌ناپذیر از علوم کامپیوتر است که هر روزه به توسعه و تکامل خود ادامه می‌دهد. در این مقاله به بحث‌وبررسی یکی از گرایش‌های رشته علوم کامپیوتر یعنی گرایش علوم تصمیم و دانش پرداخته و جنبه‌های مختلف این گرایش بررسی شد. همچنین دروس این گرایش نیز ضمیمه شده است.

گرایش علوم تصمیم و دانش چیست؟

گرایش علوم تصمیم و دانش یکی از گرایش‌های میان‌رشته‌ای، رشته علوم کامپیوتر است که از ترکیب تکنیک‌های ریاضیات، آمار، علوم کامپیوتر و علوم رفتاری درست شده است تا به حل مسائل پیچیده تصمیم‌گیری کمک کند.

علوم تصمیم و دانش چه کاربردهایی دارد؟

از علوم تصمیم و دانش در حوزه‌های مختلفی استفاده می‎شود. به‌عنوان‌مثال استراتژی‌های کسب‌وکار، مراقبت‌های بهداشتی، امور مالی، مدیریت زنجیره تأمین، تصمیم‌گیری زیست‌محیطی و...

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200